Keresés

Részletes keresés

Feketemarcsi Creative Commons License 2008.08.05 0 0 106

30 cm körül elég, de azért egy kis lábat csinálj alá, mert gondolom takarításnál nem szeretnél hason csúszni.

Nálam úgy lett praktikusan 3 emelet, hogy a méteres csibedrótot osztottam három felé és 50 cm-s a lába, így 150 cm magas az egész és kényelmesen takarítható.

 

Meg lehet oldani kívülről az etetést, vannak már olyan itatók, aminek csőre van és bedughatod a drótlyukon, a kis vályút meg oda teszed dróthoz és egy kis tölcséren keresztül lehet tölteni.

 

Ha megnőnek, már nem repülnek ki.

Előzmény: fapeter (105)
fapeter Creative Commons License 2008.08.05 0 0 105

jó...

a hegyikecske poén volt :-)

 

mág kompromisszumot kell kötnöm magammal, hogy kinek akarok jót...

szeretnék 4-5 szintes ketrecet építeni, hogy a madarak kényelmesen elférjenek,

de azt még ki kell találnom, hogy oldom meg.

milyen magas belvilág kell egy ketrecnek 25-30 cm elég?

ha rácson keresztül esznek,isznak az is problémás nekik?

(távollétemben nem tudom én gondozni öket, és aki ezt tenné,

Ö fél, hogy kirepülnek, és nem akar (tud) ruhangálni utánuk...

 

kakukktojás?? talán hófehérke?

(fogalmam sincs) :-)

Előzmény: Feketemarcsi (104)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.08.05 0 0 104

Ilyen idős madarat én már nem adok el, van amelyik valamilyen okból elpusztul, pl. hőguta, tojáselakadás, ebben a korban már sérülékenyebbek, nehezebben viselik a hőingadozást,  van amelyiket odaadok a családba, hogy levágják.

 

Igen, szoktunk belőlük enni, bár én nem tudnám megölni őket, de van aki megteszi. Főleg a fölös kakasok jutnak erre a sorsra, belőlük ugye mindig kevesebb kell, meg azok, amiket valamilyen mechanikai sérülés ér, pl. eltöri valamilyét.

 

Azok a madarak is erre a sorsra jutnak, amik nem alkalmasak tenyésztésre, amit én nem tartanék meg, azt másnak sem adom el, nem lenne tisztességes.

 

A hegyikecske azért nem ugyanaz, annak az évezredeken keresztül minden izma, a lába, az egész testfelépítése az életmódjához alkalmazkodott.

 

A fürj viszont egy tyúk alkatú madár, aminek a testfelépítése arra való, hogy a talajon kapirgáljon, keresgéljen és pihenjen. Igazán akkor tud pihenni, ha vízszintes alatta a felüet, mert akkor nem kell, hogy korrigáljonak az izmai, nem maradnak folyton megfeszült állapotban, hanem elernyedhetnek.

 

Itt inkább az a kérdés, hogy a gazdi  magának akar kényelmet, vagy a madarának. A vízszintes, telepadlós ketrec, jó kis kaparászásra, fürdésre alkalmas alommal a madárnak kényelmes, a taposórácsos, tojáskigúrítós ketrec meg a gazdának.

 

Vasárnapi apróságok:

 

 

 

 

Ki a kakukktojás a második képen?

 

 

Törpikék:

 

 

Előzmény: fapeter (103)
fapeter Creative Commons License 2008.08.05 0 0 103

Szia Marcsi!

 

2-3 év után végelgyengül, vagy eladod öket?

Konyhára szokott kerülni a madarakból?

 

belegondoltam, ebbe a ferdealju ketrecbe... szegény hegyikecskék...

meg persze, én sem dolgoznék, ha meló nélkül is jönne a pénz :-)

 

persze, hogy mindenki (minden) a kényelmesebb megoldást választja,

egy folyó is mindíg arra megy, amerre könnyebben tör utat magának :-D

Előzmény: Feketemarcsi (102)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.08.04 0 0 102

Nekem két, van amelyik 3 évig is megvan, igaz télen pihentetem őket, nincs fűtés, ezért nagy része abbahagyja a tojást, aztán február-márciusban újult erővel kezdik.

 

Én már csak abból indulok ki, hogy a madárnak egy ferde felületen mindig úgy kell állni, hogy valamelyik lábával erőt fejt ki, hogy egyensúlyozza az egyenetlenséget. Csak gondolj bele, mikor egyhe lejtőn is közlekedsz, ha levelé mész, azt is érzed, ha felfelé mész azt is érzed, ha meg keresztben, akkor meg egy idő után a derekad és a csípőd is elkezd fájni, mert járás közben egyik lábad nagyobb erőt kell, hogy kifejtsen.

 

Megfigyeltem őket, ha választhatnak, nem szereik a ferdülő felületeket.

 

Én megmodnom őszintén, nem a pénzért tartom őket, szeretem ezeket a kis mindig huncut szemű madárkákat, a kedvességüket, a csacsogásukat, az elevenségüket. Nekem az a fontos, hogy jól érezzék magukat és az utódaik, mint tenyészállatok valahol szép kis falkák ősei legyenek.

Előzmény: fapeter (101)
fapeter Creative Commons License 2008.08.04 0 0 101

ha csak kicsit ferde a ketrec alja, az is problémás a madárkáknak?

én sem akarom öket olyan gyorsan elhasználni,

meddig lehet tenyésztésben tartani a fürjeket? vagy az egy év arra is vonatkozik?

 

Előzmény: Feketemarcsi (100)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.08.04 0 0 100

Monor nekem messze van, Győrben lakom.

 

A tojáskigurítós ketrec hátránya, hogy nem tesz jót a lábacskáknak, ugyanis ferde a talaj. Ezeket a kis tojókat általában néhány hónap után selejtezik, én sajnálom őket. Te nem fogod zsúfoltan tartani őket, a nagyüzemekben fél négyzetméteren 30 madarat tartanak, szegények mozdulni is alig tudnak, így nem meglepő, ha összetörik a tojás.

Ez ennél a sűrűségnél nem fordulhat elő, mert módjukban áll elkerülni.

fapeter Creative Commons License 2008.08.01 0 0 99

oks, vigyázok!

 

Ma tértem át náluk PANNONMILL indítóról nevelőre, szívesen eszik ezt is.

szépen fejlődnek, repkedni nagyon szeretnek.

Remélem, ezt gyorsan "kinövik" és nem okoznak maguknak sérülést.

 

Jövö héten nekiállok a ketreceknek 4-5 szinteset szeretnék építeni.

kb 25cm belmagasság elég nekik?

az alapterületre meg olyan 100 cm széles 50cm mély megoldásra gondoltam.

ez ugyebár fél négyzetméter ebbe elfér 10 madár?

 

nekem a tojáskigurulős megoldás tetszik igazán, ezért valahogy megpróbálom belevinni az elképzelést :-)

 

a házityúkoknak is szeretnék olyan tojóládát készíteni, amiből egy gyűjtőrészbe ki tud gurulni a tojas. nincs erre valakinek ötlete, megvalósított konstrukciója?

(ez jöhet direkt mailben is)

Előzmény: Feketemarcsi (97)
AniTalpasok Creative Commons License 2008.08.01 0 0 98
Szia.Nagyon jot mutattál itt nekem ezzel az itatóval.Én találgattam mi is lenne jo nekik nehogy megfürödjenek.Kérdeznélek a mostani monori börzére nemhozol ki fiatal madárkákat?Szeretném bővíteni az én kis állományomat és jo lenne fehér.Még milyen színek vannak neked?Tudod annyira nem olvastam vissza.Üdv:Ani.
Előzmény: Feketemarcsi (94)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.08.01 0 0 97

Mindkettő. A madarak is nagyok, és a háló is elég sűrű...

 

Vigyázz a kis rosszcsontocskákra! Jó hétvégét! Megyek haza egy óra múlva....

Előzmény: fapeter (96)
fapeter Creative Commons License 2008.08.01 0 0 96

most nézegetem jobban a ketreces képedet...

 

milyen osztású az a csibeháló? jó sűrű...

vagy a fürjek nagyok?? :-D

Előzmény: Feketemarcsi (94)
fapeter Creative Commons License 2008.08.01 0 0 95

szia Marcsi!

 

a faláda, amiben vannak, kb 1 m x 0.7m alapterületü, és 60cm magas

deszkakeretbe feszített csibeháló a teteje (levehető)

 

ez elég 50 2hetes fürjnek. nem? bőven elférnek, az éjszakákat már külön sarkokban töltik... van amelyik egészen külön alszik.

Előzmény: Feketemarcsi (94)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.08.01 0 0 94

Tudom, észrevettem, de nem engedett a rendszer visszalépni.

 

Az enyémek tálcákból esznek és mindig kikaparják, de felszedik mellőle is. Az itatójuk kicsinek olyan madáritató az állateledelboltból, aztán a nagyoknak csibeitató, vagy macskatál, ők a kaját is abból kapják.

 

A takarmányboltban lehet kilóra is kölest venni, de azt sem sokkal olcsóbb.

 

Én két hetesen szoktam elvenni a lámpát és 3 hetesen kerülnek ketrecbe. Mekkora dobozban vannak ennyien?

 

Én az első napokban külön szedem a kisebbeket, amikor elveszem a lámpát, meg 20-25-ös csoportokba rakom őket. A nagy ketrecekben megint átrendezem a társaságot.

 

Ők még picurkák, én a helyedben csak külön szedném őket két csoportra és csak a jövő hét végén tenném ketrecbe.

Előzmény: fapeter (93)
fapeter Creative Commons License 2008.08.01 0 0 93

még ládában laknak, mind a 49-en

mert eddig nem találtam megoldást a ketrecre.

de, most hogy megerősítettél, a csibehálós verzió lesz a nyeró (műanyagos)

 

a korukat már többször írtam, vasárnap lesznek 2 hetesek.

vadas színuek, bár vannak köztük egészen világosak ,"sárgafejüek" is :-)

 

milyen etető, itató tálkákat használsz, amiből nem rázzák ki a takarmányt.

olvastam, hogy kölest is lehet nekik adni,

azt hol lehet venni a díszállatkereskedésen kívül? (ott elég drága)

 

Előzmény: Feketemarcsi (92)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.08.01 0 0 92

Az enyém is csibedróttal van, ha nincs semmilyen ragadozó (nyest, patkány) ami hozzájuk férhet, tökéletesen megfelel. Érdemes olyant választani, ami hozrganyzott, vagy műanyag borítású.

 

Mennyi idősek az aprócskák?

 

Én ebben a korban inkább úgy szoktam őket megosztani, hogy a nagyobbakakt, és kisebbeket teszem klön ketrecbe, így a kisebbek is utolérik a nagyokat.

 

Milyen színűek?

 

Ha vadasok, hamarosan a színükről meg lehet őket különböztetni, ha csokik, vagy fehérek, akkor majd ivaréréskor.

 

Nyugodtan csinálj csak kis családokat majd és a következő generációhoz kell majd vérfrissítés. Akkor majd kiválasztod a legszebb, legjobb tulajdonságokkal bíró egyedeket és azokhoz kell idegenvérűt venni, vagy tojást és kelteni hozzájuk.

 

Még túlzottan ne rakd őket szét, mert éjjel megfáznak, majd olyan 5-8 hetesen.

Előzmény: fapeter (91)
fapeter Creative Commons License 2008.08.01 0 0 91

Marcsi!

 

 úgy szeretném megosztani a jelenlegi 49 tagu állományomat

 (ivararányt még nem ismerem, vasárnap lesznek két hetesek)

 hogy több ketrecben hozok létre családokat, amiknek az utódai

 egymássalújabb tenyészállományt alkot(hat)nak.

 

 ahonnan a tenyésztojásaim származtak, azt mondta a gazda,

 hogy tenyészállománynak használhatóak lesznek a kikelő fürjek.

 

 szerintem ennek így működnie kell...

 mi a véleményed?

fapeter Creative Commons License 2008.08.01 0 0 90

értem én! :-)

csak az egyik rosszat hasonlítottam a másokhoz...

 

 ma kerestem volna 25x50mm osztású ponthegesztett síkhálót

 a ketrechez, hát sehol sem találtam :-(

 

 ha deszkakeretbe csibehálót feszítek minden oldalára,

 és zárt teteje,alja van és az eleje a felső élénél "zsanérozva lentről felfelé nyílik,

 az  szerinted jó?

 

Előzmény: Feketemarcsi (89)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.08.01 0 0 89
Az nem olyan fontos, hogy áthulljon az ürülék, rendesen is ki lehet takarítani, de a madarak lábának nem jó a rács, nem szeretik.
Előzmény: fapeter (87)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.08.01 0 0 88
Várjál! Én azt mondtam, hogy olyan anyagot, ami nem hideg. Hát nem éppen a fémre gondoltam!
fapeter Creative Commons License 2008.07.31 0 0 87

szerintem a fémtepsi ugyanolyan rossz, mint a rács.

vagy még rosszabb, mert azon nem hullik át az ürülék, és hideg is.

Előzmény: f.sólyom (86)
f.sólyom Creative Commons License 2008.07.31 0 0 86
Örök hálám üldözni fog!a rácsot meghagyom de rakok nekik egy 0.5nm-es és 1 cm magasságú horganyzott tepsit./no nem azért hogy szokják a tepsit/ csak azt tudnám hogy honnan szedek tojást v.madarat.
Előzmény: Feketemarcsi (85)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.07.31 0 0 85

Szia!

 

Minden gond nélkül el vannak télen fűtetlen helyen, nekem is ott vannak. Körbehúzom a ketreceket nejlonnal, ezzel szigetelve vannak, belül nincs fagypont alatt, bár a madárházban hideg van. Csak annyi, hogy télen abbahagyják a tojást és tavasszal kezdik újra.

Hát ha keltetni akarsz, akkor igyekezni kéne, mert már nem lesz idejük a hideg előtt megnőni. Én jövő héten teszem be az idei utolsó turnust.

 

Bármilyen keltető jó, ha be tudod állítani a megfelelő hőmérsékletet. Az enyém felülről fűt, nem ventilátoros, nálam a tojás felső síkjában 38,6 fok az ideális, a páratartalom megegyezik a tyúktojáséval.

 

Én alapnak bábolnai morzsalékos tojótápot etetek, mellé meg apró magokat, zöldet, zöldséget, gyümölcshulladékot, bár ezt nem szabad túlzásba vinni, mert hasmenésük lehet és persze vitaminokat (laktiferm, kalcium columba, jolovit) és mindig van előük zeolit/zoolit.

 

Én a taposórácsod ketrecnek nem vagyok híve, tele aljú a ketrecem és forgács van alattuk. Nagyon szeretnek heverészni, fürdeni. Viszont, ha fűtetlen helyen akarod őket tartani, tényleg nem jó a rácsos aljú ketrec, ki kéne cserélni az alját valami melegebbre, pl. OSB lap, CK lap, deszka stb.

Előzmény: f.sólyom (82)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.07.31 0 0 84

Mennyi idősek?

 

Lehet, hogy itt az ideje, hogy nagyoknak való ketrecbe költözzenek. Nálam ez 3 hetes korban szokott megtörténni. Olyan ketreceim vannak, amiknek a teteje és alja zárt, van egy kis perem, olyan 5-10 cm és az oldalai csibedrótosak.

 

Ösztönösen repülnek a fény felé és azért megsérülhetnek. Legutóbb nekem a várárra menet repült neki egy madár a ketrec tetejének és úgy megütötte a fejét, hogy teljesen megbénult.

 

Valószínű, hogy már a világgá menős korszakba léptek, ez akkor kezdődik, mikor megtanulnak repülni. Szerintem az lenne a legjobb, ha mennének a ketrecbe és ha nem fedett felülről, akkor rá kéne tenni egy kartont, vagy egy rongyot, hogy ne akarjonak felszálni. Az oldalnak nekirepülépstől kevésbé sérülnek, a fejük érzékenyebb.

Előzmény: fapeter (83)
fapeter Creative Commons License 2008.07.30 0 0 83

most este, mikor vizet adtam nekik, akkor vettem észre, hogy képesek a fedőrácsnak (deszkakeretbe feszített csibeháló) nekirepülni, és visszapottyannak...

 

hogy viselik ezt? nem sérülnek? a láda oldalának is nekirepülnek...

Előzmény: Feketemarcsi (81)
f.sólyom Creative Commons License 2008.07.30 0 0 82
sziasztok!írjátok meg ha lehet hogy mennyire bírja a japán fürj a hideget és hogy mit eszik mert a tanácsotok nélkül nem szeretném elkezdeni a fürjek megvételét.a ketrec alja nagyon apró hálóból van az baj-e ?hirdetéseket néztem de nem nagyon találok fürjeket sem itt a közelbe.valamikor rendeltem tojást azt kihozta a posta ez most is működik.vagy nem is bírnám kikeltetni.Zoltánfi féle keltetőm van. kérlek segítsetek
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.07.30 0 0 81

Nem olyan nehéz megfogni, viszont a fácánkákkal vigyázz, mert felkapják és elfutnak vele.

A mieink mindig azt csinálták kicsinek, de szerencsére leszoktak róla.

 

Azért tegyél rájuk rácsot, mert lassan jön a világgá menő korszakuk. Amúgy nem nehéz megfogni, próbálnád a törpiket, azok sokkal kisebbek és gyorsabbak...

 

Mi egy rongyot szoktunk rájuk dobni, ha máshogy nem megy, de megunják, nem is olyan buli a dobozon kívül sé jelentkeznek, mikor már hideg a talpacskájuk, jobb esetben sírnak, rosszabb esetben oda állnak az ember elé és néznek fel, hogy vegyék fel őket.

 

A nagynéném tavaly úgy járt, hogy éjjel egy kiszökött, szeretett volna visszamenni, és követte a fürdőszobába és csak annyit érzett, ahogy megfordult,  hogy valami puhára lépett... Az volt a madárka...

 

Nagyon kell valük vigyázni, mert van amelyik nem sír és rá lehet lépni.

Előzmény: fapeter (80)
fapeter Creative Commons License 2008.07.30 0 0 80

hát az enyémek most2 hetesek, és nagyokat röpködnek a ládában...

takarításnál elég ilyesztö volt, hogy MOST MI LESZ??? de kijönni nem tudtak...

 

a fácánok miatt (ök 1 hónaposak) egyébként is csukva van az ajtó-ablak

minden takarításkor, etetéskor. de azok nagyobbak, és viszonylag könnyü öket megfogni, ha kirepülnek.

 

ezek meg pindurkák, meg elszaladnak... :-D

Előzmény: Feketemarcsi (79)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.07.30 0 0 79

Szia!

 

Én a nagyokat nem szoktam kirakni, csak a kicsiket, mert őket hajtja a kalandvágy és kirepülnek, aztán nem győzőm összeszedni őket. A nagyok megszokják, hogy takarítok. Érdekli is őket a dolog, nem győzöm összesöpörni, amit szétkaparnak.

 

A helyváltoztatásra való érzékenység attól függ, hogy mihez szoknak. Az enyémek között van, amelyik direkt élvezi a kiállításokat, mert ott mindenki rájuk figyel és mindenféle finomat kapnak.

 

Gondolom ezt abban a bizonyos könyvben olvastad. Azok a madarak, amik nagy csoportban, az emberrel minimális érintkezéssel nőnek fel és végig ugyanott vannak, azoknak hatalmas srtessz, ha kézbe veszik őket, viszont egy szelíd, emberhez szokott madarat ez nem zavar.

 

Nálam, amikor kikelnek, nagy karton dobozban laknak, mindennap kiveszem, beteszem őket a takarításnál, aztán később, két hetesen kisebb csoportokat csinálok méret szerint és elveszem a lámpát, de takarításnál továbbra is kiveszem, beteszem őket és sokszor felkéredzkednek, mert szeretik, ha foglalkoznak velük. Ekkor már a hangunkra is reagálnak.

 

Három hetesen kerülnek ki a ketrecekbe, ekkor még mindig kirakom őket a takarításhoz és ők megtanulják, hogy ettől nem kell félni, hiszen amikor visszakerülnek, tiszta a helyük, lehet fürdeni és mindig van valami finomság is.

 

Aztán kiválasztom azokat, amiket megtartok és azokat, amiket eladok, a maradók megkapják a gyűrűjüket, a piaciak jönnek a vásárba. Megszokták, hogy kézbe vannak véve, nem srtesszeli őket túl a dolog. Amelyik elsőre nem kel el, annak csak egy kirándulás volt, ami még tetszik is, mert lehet nézegetni közben és a fürj nagyon kíváncsi madár.

 

Felnőtt korukra elmúlik a kalandvágyuk, legfeljebb kipottyannak, de berakom őket. Én nyugodtan nyitva hagyom a ketrecek ajtaját, nem szoktak kijönni, amíg teszek-veszek, csak kinézegetnek, nem is akarnak kijönni.

 

Valószínű, hogy arról az anyagról van szó. Azért nem hideg, mert én forgácsot szórók rá, az egyik sarokba meg zeolitot fürdeni. Télen több forgácsot, nyáron kevesebbet.

 

Melyik neked a normál gazdasági fürj? Szerintem ők 25-35 dkg között mozognak, de a 13 a nagyobbaknál is jó még, ez nem akkora különbség, inkább a személyes terük számít.

 

Egy 50x100-as területen nem nehéz megtalálni a tojást, hiszen nincsenek sűrűen a madarak, ha tiszta a helyük, a tojás is az marad, ritkán szokott sérülni.

Előzmény: fapeter (78)
fapeter Creative Commons License 2008.07.29 0 0 78

nem a CK-lapra gondolsz?
cementkötésü faforgács lap

 

az nem hideg nekik?

 

akkor a tojásokat keresni kell a fürjek között?

nem szennyezödik, és/vagy sérül?

 

a tisztítás nem viseli meg a fürjeket? kirakás, berakás...

azt olvastam, hogy még a helyváltotás iss rossz hatással van rájuk.

 

a 9-13 db a "nagy" madarakra vonatkozik, vagy a normál gazdasági fürjre is?

Előzmény: Feketemarcsi (77)
Feketemarcsi Creative Commons License 2008.07.29 0 0 77

Fotóm nincs az egész ketrecről, olyan szürke, vízálló lapból van az alja, nem tudom hogy hívják, talán betonit, vagy ilyesmi.

 

Nálam 3 emelet van és lába is van, 50x100 az alapterület és 9-13 madár lakik benne.

 

Legalább hetente van takarítás, és kéthavonta teljes fertőtlenítés. Nem egy darabban van az alsó lap, hogy ki tudjam szedni, így mindenhol lehet fertőtleníteni.

 

A takarításhoz spaklit, morcsaseprűt és lapátot használok.

Előzmény: fapeter (75)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!