Keresés

Részletes keresés

schlumberger Creative Commons License 2008.08.22 0 0 50
A barom újságírója...

rönkölt rádió... a tuskója, az!!!
Amikor egy hozzánemértő ír valamiről, amiről fingja sincs.
panabubus Creative Commons License 2008.08.22 0 0 49
Pedig, ha Zsombi csapata... A XI.ker azon ment egy darabig. Nem is volt hivatalos persze. Valami telefon-átjáccó volt eredetileg (asszem ROE vagy ilyesmi) Emlékszem, amikor az eredeti tulajok szerették volna(!!) rendeltetése szerint használgatni, S.Vili "parancsnok úr" rájuk-flémelt: "telefonálgassál csak..." (még neki állt feljebb..:DDD)
Na, szóval ilyen és hasonló esetek talán, ami miatt érveltek/nek a TETRA-preferálók...

(Egyszer hallom a kerületi frekin, hogy valami barom rászól a járőr-lányra: "jó a segged picim..." ) Szóval az ilyesmik miatt kapaszkodhatnak bele a fene nagy korszerűsítés igényébe...
De hogy görcsöljek a dolgon: Az EDACS, a trönkölt rendszerrel, szelektív hívóval, stb. akkor is megfelelő lenne ma is. Mert kevés "hallgatózó" erőltetné meg magát négy scannerrel pl., hogy minden csatit halljon. Nem beszélve az "ugró-frekiről", késleltetésről, ami elég ahhoz, hogy az "ugrásokat" mezei készülékkel ne lehessen követni. De "síma" szelektív üzemmódban is elegendő a biztonság, szerintem. Az OMSZ-nél pl. igen gyér volt a beleforgalmazások esete. Ha volt egyáltalán.

És mint mindenütt, (sajnos..:( ) a "humán-erő" überel bármiféle "tetrásítást". Lehet, hogy gáz, amit írok, de szinte mindenütt akad (és tényleg tisztelet a többségnek, mint kivételnek) olyan, aki "szól", ha kell. A sajtósoknak tuti....

Egyéb területen nem vagyok képben.

Akkor meg minek a milliárdos pazarlás?
Előzmény: Zümi 31 (47)
Zümi 31 Creative Commons License 2008.08.22 0 0 48
(-:Nem is gondoltam volna :-)
Előzmény: lacoka4 (46)
Zümi 31 Creative Commons License 2008.08.22 0 0 47
Ott nem dolgoztam, csak amire engedély volt a VHF tartomány felső részén.
Másfél év után 47 hozzászólással már csak nem offoljuk szét a topikot. :-D
Legalább már vagyunk páran akit érdekel a téma.
Előzmény: panabubus (45)
lacoka4 Creative Commons License 2008.08.22 0 0 46
Pessze hogy nem. Hasonló az álláspontod azokkal, akik ezekkel a rádiókkal kénytelenek dolgozni.
Előzmény: Zümi 31 (44)
panabubus Creative Commons License 2008.08.21 0 0 45
Nagyon nem.. :) Akkor neked ismerősnek kell lenni a 148.750-nek is... :D
(De az már itt télleg off.)
Előzmény: Zümi 31 (43)
Zümi 31 Creative Commons License 2008.08.21 0 0 44
Üdv! Nem érzem hogy pozitív lenne a szösszenetem, pont ellenkezőleg.
Előzmény: lacoka4 (42)
Zümi 31 Creative Commons License 2008.08.21 0 0 43
Néhány "nagyobb" reptérnek mint a tököli van saját kis Tetra rendszere. De az is lehet hogy trönkölt. Majd valaki kijavít ha rosszul tudom.
http://tetra.lap.hu Itt elég jól össze van szedve a téma. A készülék gyártók és forgalmazók is megtalálható.
CB ügyben meg félre érttetük egymást. Én Zsombi "csapatát"erősítettem.
Előzmény: panabubus (41)
lacoka4 Creative Commons License 2008.08.21 0 0 42
Üdv!
A tűzoltók TETRA fórumán inkább negatív vélemények, tapasztalatok vannak.
Előzmény: Zümi 31 (39)
panabubus Creative Commons License 2008.08.21 0 0 41
Monnyuk ilyen, amit ma láttam egy balesetnél. Valamennyire megnyugtató... :)

(Érdekes volt viszont a tököli reptéren, az airrace-sok derekán egy MOTOROLA akármi... Formára majdnem, mint a NOKLIA, de tuti, h. rádió volt. Rövid antennával, úgy néztem, inkább UHF, mint 130 megás reprádió....)

CB? Nekem Sóskút-2 volt abban az időben a hívóm. Végülis lehet, h. akár össze is futhattunk az éterben. Közép 8-on nyomult a Club Taxi csapata, velük rádióztam. Érdekes, hogy hová fajultak a dolgok... Akkoriban havidíjsként CB-n közvetítette az üziket a diszpécser, aztán a Westel60 és VHF- FM, most meg már a TETRA a "kiváltságosok" büntetése... :)
Előzmény: Zümi 31 (39)
Zümi 31 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 40
" (bevillan kis nosztalgia a neve kapcsán: még a CB-s időszakban; jó pár, éjszakákat kitevő kísérletezgetés a kommunikáció terén)"

A cb-s időszakból ítélve, mi lehet ismerjük is egymást!?
CB-én Óbuda 31 vagy már urh-n 0331 voltam. 1990-91-után.


Előzmény: panabubus (35)
Zümi 31 Creative Commons License 2008.08.20 0 0 39
Hi-hi 41-es Tibi :-) Mint a CB-én (bocs HG4I)
A Tűzoltóknak egyszerűen egy könyen használható adó vevő kell!!!
A Sepura csiri-vili, hátsó kezelős, kvarckijelzős, agyongombozott csoda kiváncsi leszek meddig birja a vízszállítón? Mondjuk mikor a magasnyomásúval adnak neki.
Káresethez bőven elég lenne a meglévő simplex analóg rendszer. Más információ áramláshoz használni a Tetrát. Mondjuk ha nem lehet elérni a Megyét vagy a helyi TP-t.

Előzmény: panabubus (38)
panabubus Creative Commons License 2008.08.18 0 0 38
Bocsi tőle is... Elqrtam, sorry.

Másik hsz.-odra: igen. "annak"... (Háát, sokra nem megy vele, úgy hiszem :D )
Előzmény: schlumberger (36)
schlumberger Creative Commons License 2008.08.18 0 0 37
Olyannak (Tomcat) aki azt hitte, nagyot "szakít" vele..:)

"Annak" a tomcatnak?
Előzmény: panabubus (34)
schlumberger Creative Commons License 2008.08.18 0 0 36
HG41-nek igaza van

Há-gé-négy-i !!!
Előzmény: panabubus (34)
panabubus Creative Commons License 2008.08.18 0 0 35
Köszi a válaszod, megelőztél közben..:)

Gyuri megérdemelte, hogy itt is említésre kerüljön..:(( Nála lelkesebb valaki (rádiós téren is) kevés volt szakmai körökben.:(
(bevillan kis nosztalgia a neve kapcsán: még a CB-s időszakban; jó pár, éjszakákat kitevő kísérletezgetés a kommunikáció terén)

Kis humorral a titkosítás kapcsán: Elég egy "kurrensebb" helyzetben a járőrhöz közel, akár az utca túloldalán álldogálni. Áthallatszik a forgalmazás...:DDD

A példámról: tiszta sor, lejön amit írsz. Csak arra akartam vele utalni, amit egy másik helyen olvastam, hogy oltás közben ("káresetnél") a pincéből nem érték el vele a fecskendőt... És ez a gáz. Szerintem nem kicsit....
Előzmény: HG4I (33)
panabubus Creative Commons License 2008.08.18 0 0 34
Köszi, de itt az ID-k is lényeg. És azok kicsit odébb, a tengeren túl érvényesek.
HG41-nek igaza van, az EDACS és társai nem azonosak a "pelenkával" (már a márkanévről nekem ez ugrik be mindig...:) )
Olvasni igen jó szintű német oldalakon is szoftverekről, stb. De borítékolom, hogy nálunk max. az NBH és társai alkalmazhatnák azokat. Áruk, és egyéb paramétereik szerint is nézve.
Én a PRO92-t már eladtam. Olyannak (Tomcat) aki azt hitte, nagyot "szakít" vele..:) (Majd rájön, hogy a taxisokat igen hamar meg lehet unni..:) )

Hogy a topik címénél maradjunk, ami engem bosszant személy szerint, kvázi "vesszőparipa - halmazként" is:

Csakis azt látom egyelőre, hogy big biznisz valaki(k)nek. Mert

- a rosszfiúk idáig sem biztos, hogy a "kagylózás" segítségével mentek betörögetni;
- ezek után csak egyes sajtósok kerülnek monopolhelyzetbe, már akiknek van megfelelő kapcsolatuk, ehhez meg elég egy mezei mobil is...;
- ne kerüljön rá sor, de még lehet akár súlyos következménye is az egymás közötti kommunikáció meg-nem-létének, hála az új csodának;

lehetne sorolni.
Nem beszélve arról, ami mindenképp örök érvényű marad: a "nagy" USA-ban el vannak, és el is lesznek az analóg hálózattal az utility-k.

Kis "költői" vízióval: Miért ugrik be nekem a TETRA szó hallatán mindig elsőnek egy asztaltársaság, símán hátrafésült, drága öltönyökben feszengő urak képével, akik az osztalékokat tárgyalgatják?


Amit nem értek végképp: az aproneten nem is olyan régen láttam olyan NOKIA-kat hirdetni, mint ennek a topiknak az "elején" is. Polcdísznek vajon?



Előzmény: schlumberger (30)
HG4I Creative Commons License 2008.08.18 0 0 33
bubus!

Nálad is keverednek a dolgok...

A GSM szolgáltatók által nyújtott PTT szolgáltatás baja ugyanaz, mint az önálló, nem nyilvános, készenléti digitális trönkölt rendszeré.
Nevezetesen nálunk kettős a probléma.
Egyrészt magánkézben vannak, de állami szerveket szolgálnak ki. Megengedhetetlen (vagy mégis megengedhető?) függőség....
Másrészt pontosan akkor nem fog működni, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk - havária esetén. A hálózat elemei sérülékenyek, kiesésük nagyon nehezen, a havária szempontjából megengedhetetlenül hosszú idő (0,5-2 nap) alatt pótolhatók.
A lefedettségi, csatornaszámbeli hiányok előre vetítik a lefagyás veszélyét....

Egyébként a polgárőr (nem kormányzati, hanem civil felhasználó!) berkekben éppen nemrég kezdett széthullani a PTT - szegény Zsombi halála után....

Ami a titkosítást illeti: nem tudom, ki (főként a sajtó, meg a szolgáltató PRo-M Zrt.) parasztvakító dumája, hogy a Tetra titkosított.
Hát, NEM! Valóban, maga a szabvány lehetővé teszi a pont-pont közötti zárt, titkosított csatorna megvalósítását, azonban ehhez meg kellett volna venni még néhány drága dolgot...... akkor sem minden felhasználó számára lenne elérthető a szolgáltatás.
A Tetra rendszerben a csatornán nem "haladhat" sem szolgálati, sem pedig államtitkot tartalmazó adat. Nincs is rá szükség.
/Hogy jól értsd: abban semmi titok sincsen, hogy merre vonul egy tűzoltó kocsi, vagy hol dekkol a rendőrautó! Ez nem képezi semmilyen titok tárgyát. A többi tényleg parasztvakítás!/

Vesd össze: a legnagyobb USA-beli városok rendőrségeinek rádióforgalmazását el lehet érni élőben az internetről. Nekünk is erre felé kellene haladnunk.

Az általad említett "kísérletről": nem hasonlítható össze a két dolog. Egy sima kézi rádió és a Tetra szolgáltatásai - ég és föld. Egy profi (azon belül is a fegyveresek által is használni kívánt) rádióval, rádió rendszerrel szemben támasztott követelmények néhány száz oldallal többet tesznek ki, mint egy civil használatra szánt kézirádióval szembeniek......
Evvel pontosan arányos az áruk is....
Nem volt jó a példád.

Az eredeti kérdésemre senkitől sem jött válasz.
Mik a tapasztalatok?

üdv.


Előzmény: panabubus (26)
HG4I Creative Commons License 2008.08.18 0 0 32
K. mérőműszer barátom!

Ez a link nem azonos avval, amiről a topik szól.
Csakúgy, amiről panabubus beszél.

Nem keverendő az analóg trönkölt (nyalábolt) hálózat a digitális trönkkölttel.
Az USA-ban többnyire analóg trönkölt hálózatok működnek (ilyen például az ottani rádiótelefon hálózat, 800 MHz-en).
Nálunk is működik néhány (Motorola) analóg trönkölt rendszer.
/Balatrönk, Paks, MOL, TVK, SmartCom Kht., stb./

Ezek nem keverendők a TETRA (vagy Tetrapol, vagy más) protokol szerint működő zárt és a GSM technológiájú publikus digitális trönkölt rendszerekkel.

ölellek.
Előzmény: schlumberger (30)
HG4I Creative Commons License 2008.08.18 0 0 31
Ha ilyen (házilagos) megoldás lenne = Nobel-díj!

Részleteiben is jól ismert paraméterű hálózat esetében (amely adatokhoz csak a nagyon bennfenntesek juthatnak hozzá - ők sem teljes körűen!) nagyon nehéz lenne olyan szoftvert készíteni, amely lemodellezi a digitális hálózatot, anna elemeit és paramétereit.....

Szóval: ne is álmodj, "királylány"....
Előzmény: imre1964 (27)
schlumberger Creative Commons License 2008.08.17 0 0 30
Előzmény: panabubus (26)
schlumberger Creative Commons License 2008.08.17 0 0 29


ezen az oldalon

Trunk Tracker/GMSK data demodulator ezt keresd, itt PRO91-ről esik szó :-)
Előzmény: panabubus (26)
schlumberger Creative Commons License 2008.08.16 0 0 28
:-)))
Előzmény: imre1964 (27)
imre1964 Creative Commons License 2008.08.16 0 0 27

Szia

Nem tudsz megoldást hogy lehetne számítógéppel és szkennerrel halgatni a TETRA

adásokat ?

Minden megoldás érdekelne.

Légyszi Írj

imre1964@citromail.hu

üdv

Imre

Előzmény: HG4I (22)
panabubus Creative Commons License 2008.08.14 0 0 26
Üdv!

Kiscsit megkésve, (mert olyan nagy volt a csönd, h. nem is nagyon néztem err) Sz'al az "erre (is) alkalmatlan" minősítésed bejött a PRO92-nél.... Még a síma "trunking system"-et illetően is. Mert mint kiderült, az lehet, hogy műxik az USA-ban ezzel a ketyerével, de csak az ottan ID-kkel, stb. Értelemszerűen nemigazán lehetett volna itthon hozzájutni csoport-kódhoz..:) Úh. a ketyere is már a múlté, sikerült elpasszolnom, alig kevesebbért, mint amivel beetettek vele. (Pedig akitől kaptam, annak kapásból kellett, hogy képben legyen, mert elég jó rádiós szakember. De a pénz ugye....)

De ha már írok, az előző hsz.-oddal kapcsolatban. Tűzoltóéknál olvasni lehet valós és komoly gondokat ezzel az új "csodával" kapcsolatban... Valahogy nekem az jön le, hogy ennél az egész projektnél is ugyanaz a helyzet, mint az én szkenneremnél: Nagyon jól ismerhetik azokat a feltételeket, akik beerőltették hozzánk ezt a rendszert.
A várható, és már jelentkezett gondokat is... DE a pénz ugyebár.... És borítékolom, hogy az bizonyos zsebek töltésében főszerepet játszott..

Csak az lesz a gáz, ha mentés, stb. közepette majd a kommunikációs gondok veszélyhelyzeteket, akár életeket is követelhetnek majd... :-(((

Nem megyek át szájmenésbe, de ha már titkosság, meg stb. Akkor mi a bánatért nem fejlesztették inkább a sz EriPro250-et, vagy a most feléledni látszó symbianos PTT- rendszert? Az is digitzális, azzal meg aztán még a teljesítőképesség is sokkal jobb, mint ahogy emerről a szörnyszüleményről lehet olvasni... Az OPSZ-nél is most alakulgat a PTT....

Összehasonlításként meg az általad leírt, és a más topikokban is említett "pince vs térerő" problémára:

Egy Wanton WT368-as, + két db "mezei" FRS kisrádió "teljesítrmény-paraméterei":
Szabadság tér, őrzött objektum pincéje két emeletnyi mélységben + a tér túlsó sarka (US követség tájéka) + a harmadik kütyü az Arany J. u-i metróállomás között érthető és tiszta forgalmazás, közepes térerővel....

Ugyanez a "tagállomások" és a "raj-pk" viszonylatában: Szabadság tér - Erzsébet híd budai hídfő: 3-as térerő...

Mindez tizen-ezer ft nagyságrendű készülékárakkal...

(Természetesen csak próbaképp, mert ugyebár nem PMR-sávról van szó. )

Azért érdekes, hogy egy NOKIA-TETRA árához, és a hálózathoz képest mintha....
Előzmény: HG4I (19)
HG4I Creative Commons License 2008.08.12 0 0 25
Nos, barátaim, az ígéretek szerint ma átáll a mentők fővárosi része is az "új" EDR használatára.
Kíváncsian várjuk a fejleményeket...
Van közöttünk, aki használja a mentők VPN-jét? Tapasztalatok?

Az OKF (Tüo., PV) berkeiben nagy a pöcsölés, hozzá nem értés, a hivatali és vállalkozói ellenérdekeltség. Sajnos kijöttek a várt problémák is. Igen gyakoriak a lefedettség hiányából eredő hálózatkimaradások. A DMO mód nagyon gyenge.
A kis PTT gombbal rendelkező kézi eszközök beöltözve, nagy kesztyűben alig használhatóak.
Gégemikrofonnal a központban érthetetlen az adás....
Továbbra is megold/hat/atlan az önkéntesekkel történő együttműködés az EDR rendszerén belül....
Stb.

Sajnos egyre inkább bebizonyosodik:
a rendszer pontosan arra alkalmatlan, amire létre hozták.

Több felhasználó kiutat, pótmegoldásokat keres, egyelőre kevés sikerrel.
Ennek legnagyobb kerékkötője maga a szolgáltató (PRO-M Zrt.) azáltal, hogy nem engedélyezi a végberendezések illesztését más, már meglévő (pld. saját, régi analóg) távközlő hálózatokhoz....
Pedig közepes-hosszú távon evvel a magatartással saját maguk alatt is vágják a fát. Nem lenne jobb a szolgáltató helyzete, megítélése, sőt politikai-gazdasági pozíciója (!), ha a rendszer (ugyan féloldalasan, de) közmegelégedésre működne???

A Baja vezette kormányzati szerv (hitbizomány?!) struccpolitikát folytat, nem képes beismerni (miért is tenné?) a kudarcot és nem tesz semmi hathatósat a bajok orvoslására..... Több munkatárs - akik korábban nagy TETRA hívőkké, elkötelezettekké váltak - ma már látják az igencsak kiút nélküli zsákutcákat, a korlátokat....

Lehetne ebből jó rendszert kiépíteni, de ehhez még vagy 30-60 milliárdot bele kellene pumpálini - ki meri ezt ma felvállalni??? Nyilván senki sem.
A legalább 80 %-os országos lefedettséghez (nem épületen belüli kézi, hanem csupán gépkocsis) a jelenleginél 2-3-szor több cellát (átjátszót) kéne kialakítani horribilis pénzért....

Persze kirakatpolitikát lehet itt is játszani: az V. kerületi lefedettség az országosnak többszöröse. Lehet jól előkészített terepi bemutatókat, gyakorlatokat tartani, stb. Ja: és lehet sikerpropagandát is folytatni.
Az a nagy baj, hogy a felhasználók a napi életben pont az ellenkezőjét tapasztalják.....

Immáron két év telt el az első beüzemelés és másfél a teljes(nek mondott) kiépítés (hahaha!) óta. A rendszer ma is csak döcög, a tervezett felhasználói csoportok igen markáns részei ma sem használhatják még, ki tudja meddig....

Kinek mi a véleménye, legfőképpen a TAPASZTALATA?

...és ami a legfontosabb, mi lehet a reális kiút?

üdv.

Soroksári Zoli Creative Commons License 2008.04.11 0 0 24
Üdv. ha jól értem, akkor a 2db Nokia ára lenne 15? Mert ha így van, és még megvannak, beszélhetnénk a dologról..
Előzmény: kabelfekteto2 (3)
Zümi 31 Creative Commons License 2008.04.01 0 0 23
:-)Ne legyen!
Nem tehetek róla, nem vitt magával mikor az MFJ-ért ment...
Pedig meg ígérte.....
Én meg neked....és a kör bezárult.
Kopé mester ilyen :-)
Üdv!
Z31
Előzmény: HG4I (22)
HG4I Creative Commons License 2008.04.01 0 0 22
Zümi!

Hiányérzetem van..... :)

üdv.
Előzmény: Zümi 31 (15)
panabubus Creative Commons License 2008.01.28 0 0 21
Kösz az infót. :-(
Akkor lassan az lesz a sorsa, mint a CANON 300D-nek. Úgy kifut, hogy annyiért, amennyiért elvinnék már inkább a polcon végzi ez is.

(Habár a CANON-t még azért bőven használhatom is valamire, ellentétben emezzel.)

Az a zárójeles "is" szó gondolom arra utal, hogy amikor belefutottam a vételébe, később jutottam odáig, hogy az EDACS se volt igazi vele, hiszen az ID-kódot azért akkoriban sem a nagyfilm közti szünetben reklámozgatták...
Előzmény: HG4I (19)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!