Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 2023.03.17 0 0 21164

Miért kell a földlabdát kezelni? Oltványom ugyan még nem volt, de mindenféle cserepes fásszárúm igen, frissen gyökereztetettek is. Soha egyiknek se kapott a földlabdája semmilyen vegyszert.

A világításnál az számít, hogy van-e benne UV vagy nincs. Ha nincs, hiába duplázod, hirtelen napra rakva meg fog égni. Mindenképpen szoktatni kell kiültetés előtt.

 

Előzmény: Törölt nick (21162)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.17 0 0 21163

Májusig egész nagy fává nőhet....

Ezek az ágak kb. 1 hét alatt nőttek.

Törölt nick Creative Commons License 2023.03.17 0 0 21162

Köszönöm.

 

Mivel nagyobb tapasztalatod van ebben biztosan mint nekem, hallgatok rád.

(bár már a lyukakat is kiástam előre...)

 

Akkor májusig maradnak bent.

Ettől függetlenül mivel már szépen megeredtek,

lehűtöm a helységet 8-10 °C fokra, és rakok egy oszcilláló ventillátort is be.

És megduplázom a világítást...

 

Sajnos akkor a földlabdát még egyszer kezelnem kell majd penész vagy gombaölő vegyszerrel...

(Brrr, ez borzalmas.)

De működmi fog így is szerintem, csak még nagyon nagyon messze a május.

 

Hát kb ennyi.

Előzmény: CBNora (21161)
CBNora Creative Commons License 2023.03.17 0 0 21161

Kockázatos.

Ezek a védett helyen nőtt, elkényeztetett hajtások kényesebbek, mint ami normál időben, normál viszonyok között hajtott ki.

Nappalra fokozatosan ki lehet rakni, sőt, ki is kell, hozzá kell, hogy szokjon a természetes fényhez.

Inkább gyökeresedjen be később, mint hogy tönkremenjen az egész.

Előzmény: Törölt nick (21160)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.17 0 0 21160

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást.

 

Ó, hát akkor újratervezés jön, valószínűleg.

Két okból akartam kiültetni hamarabb:

-a mesterséges megvilágítás segít a növénynek, de gyengébb a természetes fénynél.

 Igyz pont e miatt 24 órásban megy, de nem akarom hogy felnyúljon, törékegy vékony ágakat   képezve, majd kirakáskor az első szél letöri, mert vékony.

-Májusban a gyökeresedés már nem olyan jó, nagyon nagyon locsolni kell, bár ez nem biztos, hiszen   ezek már mondhatom "földlabdásak", ami elméletileg később is kiültethető.

 

És ha a következőket tenném:

 

-a helység hőfokát leveszem 8 °C fokra. (Lejjebb nem hiszem hogy engedi a szbályzó).

-napközben kirakom a levegőre (nyilván ha nincs fagy.)-kiültetéskor kap egy fagyvédelmi permetezést. (A másik fórumon emlegettek valami 5% glicerin oldatot, az teljesen bio, és pár napig véd valamelyest.)Az első hét lehet a kritikus kiültetés után, utána aklimatizálódik szerintem.A virág (még nincs is) nem számít most, csak a levelek meg a növény kell hogy idén megmaradjon és szépen legyökeresedjen, és nőjön valamekkoráea a korona.Itt nincs olyan hideg mint máshol, tehnap éjszaka volt -2 egy két órán át, ma is ennyit mond, holnap éjszaka -1-et, utána fagymentes éjszakák egy hétig hétfőtöl.Nappal meg +12°C most  és +16 fok vagy magasabb hétfőtöl.A kajszi pedig nem sima kajszi, hanem egy rendkívül hidegtűrőnek és fagyálónak leírt, és emellett kései virágzású fajta is.Így is kockázatos szerintetek?

Sándor111 Creative Commons License 2023.03.16 0 0 21159

Én is szemeztem kajszit, szabadgyökeres, korábban (december elején) 2L-es konténerekbe rakott mirabolán alanyokra. Radiátor felett vannak 20cm-el. Felettük növénylámpák. Megeredt eddig 5db, zömében azok, amiket utólag csináltam. Ez utóbbiaknál a titok az volt, hogy legalább 5cm hosszú volt a szem körüli "pajzs" a szem fölött és alatt kb. 2,5-2,5cm. Ezen videó alapján történt:

https://www.youtube.com/watch?v=qdohiPut9m0

Azért kényszerültem erre a formára, mivel nagyon rosszul adta az alany a héját.

 

 

A kiültetésnél lényeg a korábbi évek tapasztalatai alapján (kajszit viszont most csinálok először): csak akkor fogom kirakni őket a szabadba, ha majd az éjszakai min. hőmérséklet legalább 16-17C lesz. Ez kb. június közepe felé sejtem. Nem kizárt, hogy még akkor is kaphatnak egy hidegsokkot, és kb. másfél hónapra TELJESEN leáll a növekedés, mint azt eperfa oltványoknál tapasztaltam. Igaz, ott május elején történt a kiültetés.

 

Szóval most, egy hét múlva kiültetni kb. biztos pusztulás. Ha van több is, max. egynél próbáld ki.

Előzmény: Törölt nick (21156)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.16 0 0 21158

Én ilyenkor már le szoktam szedni az már össze forrt ! Gratulálok nagyon ügyes vagy szép eredés ! Kiültetést én még nem javaslom csak májusi fagyos szentek után csak ! Ha nagyon nőne nyugodtam csípd el a hajtás csúcsot ,akkor meg áll és késlekedni fog 1-2 hetet is .

Előzmény: Törölt nick (21156)
Ali-bá Creative Commons License 2023.03.16 0 2 21157

Én rugalmas szalaggal oltok az egy évig is rajta maradhat.  A kötözőtől és az oltási hely vastagodásától függ. Ha látod, hogy bevág, akkor mindenképpen szedd le, esetleg kötözd ujra-

 

Előzmény: Törölt nick (21156)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.16 0 0 21156

Sziasztok:

 

Megeredt oltásról mikor lehet (vagy mikor kell már) eltávolítani a két részt összetartó

kötést, madzagot (itt talán a fólia alatt cérna lett használva.

A takaró fóliát már eltávolítottam.

(Egyenlóre fűtött helységben van, hogy gyorsabb legyen az eredés, de ennek nincs 

jelentősége szerintem, mesterséges megvilágítás alatt). Kiültetni kb. egy hét múlva tervezem, illetve ha elmúlnak a mostani éjszakai fagyok. Kajszi oltvány.)

 

Kösz ha válaszoltok.

 

kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.15 0 0 21155

Olyan 15 év körüli a mi fánk és a törzs átmérője nincs több 10-12 cm-nél ! Ide nem jó az biztos ! Az alamafák középerős alanyon 10-11 krumplis láda almát adott fény korában ,hálistennek nem ette senki ,átoltottam a 20cm törzsű fát de semmi értelme nem igazán díjazta ,túl sok a sebe nem fejlődik és láthatóan nem tudja kiforrni a levágott ágakat .

Előzmény: Sándor111 (21153)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.15 0 0 21154

Még tegnap fújtam az olajos lemosót ki de a szőlőre nem tudtam ráfújni ,mert ki sütött a nap és a szél feltámadt ! Ha majd az időjárás engedi újra fújnom kell a lemaradtakat .

Előzmény: Nobody1 (21152)
Sándor111 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21153

Hát egy fa alapján véleményt mondani... Pont a vadkörte alanyú körte csemetéim nem nőttek gyakorlatilag egy év alatt semmit, a birs alanyúak között viszont volt ami nagyon szépen kilőtt. Egyelőre még konténerben vannak. Amelyik birs alanyon volt és szépen is nőtt, ott amikor kivettem a konténerből lórúgásnyi gyökérzetet láttam. Mivel még minden nagyon fiatal nálam, ezért nem teremtek. De ha abból indulok, ki hogy valami majd meg kell hogy termelje a gyümölcsöt, akkor nem hiszem hogy a nagy gyökérzet + az erős növekedés hátrány lenne... Nyilván ebből automatikusan nem következik a nagy termés is.

Előzmény: kavicsos64 (21134)
Nobody1 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21152

Nálam a mandula már 3 napja virágzik. Remélem nem fog elfagyni. Bent a faluban a korai sárgabarackfák is fehérlenek a virágoktól...

A som és a mirabolán is virágban van, de ezeknek úgysem árt a fagy, vagy ha igen akkor sem ér nagy kár...

Bolond ez az időjárás az utóbbi 20-30 évben... :-(

Előzmény: kavicsos64 (21150)
TK421 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21151

Pontosan. A vesszőket ősszel megszedték, és vermelték nedves homokban. Nyilván ez a legjobb, és legbiztosabb módszer, hogy a korábban (egyébként ma már elég februárban megszedni és hűtőben tartani) megszedett alvó vesszőkkel a már éledő fára oltunk, de lehet egyik fáról a másikra is. Őszintén szólva barackot, szilvát ezzel a módszerrel én nem próbáltam még, csak korábban megszedett vesszővel, úgyhogy nem tudom, az mennyire megy, de nem látom okát miért ne menne. Valószínűleg ahogy lejjebb a kolléga írta az a "titok", hogy még nagyon alvó rügyekkel teli vesszőt kell keresni )mindig van néhány ilyen lemaradt ágacska), és az rögtön mehet a már növekvő alanyba.

 

Egyébként meg nyugodtan lehet próbálkozni otthon, ha nem jön össze akkor sem bukunk semmit...

Előzmény: Nobody1 (21148)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21150

De az időjárás sem ilyen volt ! Régen elkülönült a tél és a tavasz ! Most meg a sárgabarack virágrügye már kb 3 hete piroslik ,hogy egyáltalán kinyílik-e nem tudom megmondani !

Előzmény: Nobody1 (21148)
zsorsz Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21149

Köszi!

Előzmény: Nobody1 (21148)
Nobody1 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21148

"régen nem volt hűtő"

 

Az nem. De volt verem meg pince. Akinek meg még ez sem volt, az egyszerűen nedves homokba elásott a tél elején egy köteg vesszőt és márciusban előkotorta...

És mint írod, akkor is ment a fáról fára azonnali oltás, ahogy napjainkban is használjuk ezt a módszert. (A vízhajtások alsó harmadán általában nem indulnak meg a rügyek és akár még nyár közepén is lehet vele oltani.)

Előzmény: zsorsz (21138)
zsorsz Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21147

Meg szilvát

Előzmény: zsorsz (21146)
zsorsz Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21146

Kajszit szeretném átoltani!

Előzmény: TK421 (21144)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21145

Ez téli körte tárolni kell ! Ezt szedéskor csak fejszével lehet ketté vágni ,beton kemény ! Dekorációs körtének hívom ! Kosárban az asztal közepére és hetekig érződik kellemes illata ,meg a látványa sem rossz ! Ha megsárgul viszont vajpuha lesz .

Előzmény: öreg_néne_b (21143)
TK421 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21144

De, úgy is működik, különösen alma és körte. Tavaly is oltottam körtét teljes sikerrel mondjuk nem 25-én hanem már 15-én, az egyik fáról leszedve a vesszőt, a másikba belerakva

Előzmény: zsorsz (21138)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21143

Pálinkának kevés, de, ha a kert nem nagy és többféle gyümölcsöt szeretnének, kifejezetten hasznos a kicsire növő fa. Meg szedni is könnyebb, ha nem tíz méter felett van a gyümölcs...

Előzmény: kavicsos64 (21140)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21142

Ja ez az alvó szemzések még lehetnek jók, de inkább a szeptemberi oltásúak ,mert az ősz is ki van tolódva elég jól !

Előzmény: Belohin (21139)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21141

Nem hogy március 25-én ,már március 1-jén is el volt késve az oltás klasszikus fajtája ! Csak a hűtős fajta működik jelenleg ! A nyári szemzések meg a nagy meleg miatt nem igazán működnek !

Előzmény: zsorsz (21138)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21140

Egy mezőgazdasági területen lehet ,de egy kertben semmi értelme ! 2 veder körte minek ? Kóstolónak is kevés !

Előzmény: öreg_néne_b (21135)
Belohin Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21139

Nem, az úgy nem működik. Az oltóvesszőt mélynyugalomban kell szedni, és az oltásig úgy tárolni, hogy ne induljon meg. A március második fele a fák többségénél a nedvkeringés alkalmas állapotát jelentette. Hogy ebben a megbolondult, klímaváltozott időjárásban mihez melyik dátum optimális, nehéz kérdés. Figyelni kell az alanyt, és érteni a mutatott jeleket.

 

Múlt évben birset próbáltam oltani, és nem sikerült, mert az enyhe télben a földbe vermelt vesszők megindultak. A napokban vágtam le azokat a sarjakat, és megfigyeltem, hogy a farészek frankón beforradtak, csak éppen a rajtuk levő rügyek feketedtek meg. Valószínűleg legközelebb az alvószemzést próbálom; annál nincs tárolási nehézség.

Előzmény: zsorsz (21138)
zsorsz Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21138

Gyümölcsoltó boldogasszony márc 25, akkor ez azt jelenti(mivel régen nem volt hűtő) hogy az oltóágat levágva egyből az alanyra oltották?

Belohin Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21137

Rá kell keresni az adott körtefajtánál, mert van, amelyik gyengén fejlődik birsen.

Előzmény: kavicsos64 (21134)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.13 0 0 21136

Köszönöm a választ.

Kb. ceruza vastagságú lehet, vagy annál ici-picit vékonyabb.

Igy akkor inkább le kell csupaszítani az alanyt, ha jól értem.

Előzmény: kavicsos64 (21133)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.03.13 0 0 21135

A birs alany egy szar alany az törpe fa lesz !

 

Gyakran éppen az a cél.

Előzmény: kavicsos64 (21134)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!