Sziasztok! Köszönöm szépen a megnyugtató választ .-) Akkor csak a fagy miatt rozsdás esetleg néhány virág! Nem szeretném ha baja esne, annyira széééééépppppp :-)
Igen, én is olvasgattam erről, de nekem mákom volt, mert az első örökzöldem növekszik szépen. Én Alsótekeresről hoztam, 3 ezer körül volt, úgyhogy ez sem volt drága, és úgy gondoltam, próba-szerencse.
Az első teleken amikor jött a hideg, akkor hó is volt, és rásegítettem a havazásnak, úgyhogy ki sem látszott.
Idén meg csak volt, de már 2 méteres, úgyhogy szerintem teljesen vissza sem fagyna.
Sok különbség van fajtán belül az egyes növények között. Nekem is rá ment egy pár év és egy pár grandi ( bár én sosem takartam őket). A mostani már 5 éve ki van ültetve, de sosincs semmilyen levélsérülése. Egyébként ha jól emlékszem ezt az obiban vettem egy db ezresért.
Az örökzöld magnólia fagyérzékeny növény. Ezt így az elején tisztázhatjuk. Csak nagyon védett helyre érdemes ültetni, és még itt is reckír, mert a növények között nagy-nagy különbségek vannak fagyérzékenység tekintetében. De ez az idei év nem volt különösebben húzós.
Mészérzékeny, tehát ültetéskor a talajához nem árt tőzeget rakni, és bemulcsozni a tányérját. Nem szabad engedni, hogy kiszáradjon, vagyis az első 1-2 évben hetente bőségesen locsoljuk, később csak akkor, ha szárazság van.
Ha engem kérdezel, ha sok ilyen levél van a magnóliádon, akkor dobd ki a francba, és kezd elölről, ha megfelelő körülményeket tudsz neki biztosítani.
Segítséget szeretnék kérni! Már vagy öt éves az örökzöld magnóliám. Elég lassan növekszik szegény! De nem is ez a legnagyobb problémám, hanem hogy teljesen sárgák a levelei, és mintha száradnának el, mert egyben be is barnulnak! fagy érhette őket, vagy tápanyag hiány? Nem szeretném elveszteni szegényt!
Például érett szervestrágyát szétszórsz a törzse körül, aminek szintén van savanyító hatása, nem mellesleg a sok tápanyagról ami meghozhatja (pár éven belül) a virágzási kedvét is. A szerves anyagok a csapadékkal belemosódnak a gyökér környezetébe, ezért nem is nagyon kell beleforgatni a talajba. Egyébként sem szereti, ha a sekélyen húzódó gyökereit kapálással, ill. ásással megsértik, ez is visszavetheti a növekedésben.
Azért azt nem mondanám, de valamivel jóbban tűri a meszesebb talajt. Azért a savanyú talajban sokkal jobban nő ő is. Sajna Magyarország területének nagy része meszes talaj.
Nem fogod megbánni. Ő teljesen bokros lesz, tehát olyan helyre ültesd, a végleges magasságára 3-4 métert írnak, a szélessége is el fogja érni azért a bő 2 métert. Készülj az eszméletlen illatos lila virágok tömkelegére:)
3-4 év alatt 30 cm. ott valami komoly baj lehet, egy év alatt többet kellett volna nőnie. Borzasztó érzékeny a gyökérzete, átültetést nagyon rosszul tűri, nem sértetted meg esetleg komolyabban a gyökerét és ezért vegetál?
Fehér kis virágúnak szokták titulálni a magnolia kobust, a japán magnoliát. Ami az oltott magnoliák alanya. Vagyis ha egyről beszélünk, akkor kifejezetten alanynak nevelik és ráoltanak, mert jobban bírja a meszes talajt a többinél.
Annál inkább most vegyél, mert tavaly ősszel engem pl. átvertek a vásárban. Amit fehérnek vettem, rózsaszín. Ez is szép, semmi bajom vele, de miért kell hazudni?? Rohadtul utálom, miért nem mondja amikor megkérdezem, hogy "ez milyen színű"? hogy " nem tudom". Oszt kész. Most voltam a "madarasban", akciósan megvettem a fehéret, még ezer pénz sem volt. Remélhetőleg tényleg fehér. Még picike.
Mindenképpen virágzó példányt érdemes venni, amiből az is kiderül, hogy most jött el az ideje.
Nagyon nagy választék van ma már magnóliából, érdemes utánanézni, javaslom pl. a Tündérkertje oldalát, náluk sokféle van, nem kell tőlük venned, csak jobban képben leszel.
Arra is ügyelj, hogy a legtöbb bokorfa lesz, tehát úgy szép, ha van helye kibontakozni. Ez több métert jelent széltében-hosszában. Ha csak kisebb helyed van, akkor mindenképpen a Susan magnóliát javaslom, ez egyébként egy jól bevált, gyönyörű fajta.
Ültetésnél arra figyelj, hogy ne kerüljön mélyebbre, mint ahogy az edényben volt, nem szereti a meszes talajt, tehát tőzeget esetleg rakj a földjéhez, meg szárított marhatrágyát, hogy jó legyen az indulás. Mivel a kiszáradást nem bírja, az első 2-3 évben rendszeresen locsold, ami heti 1-2 alkalmat jelent, alaposan. Később már csak nagy szárazság alkalmával kell. Mulcsozd a talaját, ezzel is meg tudod akadályozni, hogy kiszáradjon.
Metszeni nemhogy nem kell, hanem nem szabad, ez alatt nem azt kell érteni, hogy az éppen útban levő ágat nem vághatod le, de nála nincs rendszeres tavaszi vagy nyári metszés.