"Az elsõ világháború után, a Monarchia felbomlásának évében volt az ún. "Hatos" lázadás. Az Oroszországból hazatérõ, az új forradalmi eszmékkel feltöltött katonákat, a 6. pótzászlóalj III. pótszázadát, a mai Irányi Dániel téri katonai gyakorlótéren (itt van most a 48-as tér, az egyetem jogi fakultása és egy orvoskollégium) táboroztatták, és innen szándékoztak május 20-án újra a frontra vezényelni õket. A csapatok megtagadták a parancsot, feltörték a fegyverraktárakat és a forradalmat éltetve szállták meg a várost. Összecsapásokba keveredtek és a polgárságot is jelentékenyen felfegyverezték. Maguk mellé állították a bányászságot is. A zendülést természetesen leverték, 17 zendülõt halálra ítéltek. Októberre azonban a Monarchia összeomlott, s miközben a fõvárosban gyõzött a polgári demokratikus forradalom, Pécsett létrehozták a Nemzeti Tanácsot. A forradalomnak azonban gátat szabott a tény, hogy a belgrádi konvenció értelmében 1918. október 13-án Pécset és Baranya nagyobb részét megszállták a szerbek. Az annekció 33 hónapja igen izgalmas politikai pálfordulásokat hozott. A forradalmi szakaszban a Szerb Királysághoz tartozó területen a megszállók üldözték és lehetetlenné tették az ellenzéki és forradalmi tevékenységet. Amikor azonban az országban gyõzött az ellenforradalom, a megszállt területen -- eltérõen a Szerb Királyságban tapasztaltakkal -- váratlanul a baloldalt kezdték támogatni. Ennek a gyakorlatnak a hátterében az elcsatolás szándéka állt, amihez értelemszerûen tartozott a Magyarországgal való szembenállás. A szerb megszállás ellen tiltakozott a város népessége, a Szlavóniára, a Bácskára és a Bánátra is átterjedõ sztrájkhullám, a pécsi Szociáldemokrata Párt aktivitása talán befolyásolta a trianoni békekötõket is abban, hogy a terület nagy része magyar maradjon. Az 1920. február 26-i népgyûlés kimondta például azt, hogy Pécs-Baranya csak akkor kíván Magyarországhoz tartozni, ha ott az ellenforradalmi rendszer képes megváltozni. A szerbek ezért támogatták a munkásmozgalmat, eltûrték, hogy tömegesen érkezzenek ide baloldaliak és innen erõteljesen tudták támogatni a Magyarországon illegalitásban lévõ Kommunista Pártot. 1921. augusztus 10-én az Új Dunántúl címû újság jelentette be, hogy a szerbek által megszállt területeket át kell adni Magyarországnak. A szerbek sugallatára -- hogy el lehessen kerülni az ellenforradalmi Magyarországhoz tartozást -- augusztus 14-én, a Széchenyi téren kikiáltották a Baranyai-Bajai Szerb-Magyar Köztársaságot, melynek feladata, hogy "megvédelmezi ezt az új államot a terrorisztikus magyar nemzeti hadsereg bevonulásával szemben". ..."
Na ugye, hogy bonyolultabb a dolog. Így már jobb egy fokkal. A háborúk egyébként elég sűrűn szoktak "ki tudja milyen kimenetelűek" lenni. Manapság is, lásd pl. Irak, vagy Vietnám.
Az uszkve meg nem azt jelenti, hogy körülbelül, tanárnő kérem. :)
Érdekes, hogy a magyar bolsevizmus mennyire polarizálódott az utóbbi évtizedekben.
1919-ben még egyáltalán nem volt nemzeti szárnya, csak világproletár volt és szovjetmajmoló.
Rákosiék se voltak nemzetiek, pusztán a muszkák ötödik hadoszlopa, -szemben a kisantant-kommunistákkal, különösen Titoval, akit méltán tartanak a horvátok nemzeti hősüknek.
Először Nagy Imre körül bontakozott ki egy nemzetibb szárny, akikhez a kádár-apró-münich vérbolsiai ugyanúgy viszonyultak, mint mai héjják a nemzeti baloldalhoz.
Ha tezsvértankok itt lennének, bizonyára Pozsgay, Szűrös is pártárulóként lógna!
Anélkül, hogy beleszólnék ebbe az ócska agymenésedbe, felhívom a figyelmedet, hogy trükkös "liberobolsik " kifejezésed nélkülöz minden logikát. Vagy libero, vagy bolsi. Ez mind 1919-re, mint 2005-re igaz.
Mi faszt használsz ilyen hüje eufémizmust, nemzeti baloldal nincsen ami van az nemzetiszocialista......
Hüje dolog ez az eufémizmus, mert átláccó mint az a Viktor, és ugy seggbe rug érte minket a müvelt világ, hogy az életbe nem kapsz munkavállalási engedélyt Romániába és itthon fogsz éhen felfordulni.
A parlament müxik ellenzék nélkül is, parlamenten kivül van élet, de nem fogod elhinni, hogy a Viktor orrán túl meg ottan a nagyvilág ....
Nyilván a fidesz szimpatizánsok között most megugrott szűrös BUX indexe de nem hiszem, hogy a bizonytalanok között olyan angy népszerüségnek örvendene ez csak a fantáziátokban létezik.
„A szerb kultúrának Baranyában való terjesztésére alakult társaság ingyenes szerb nyelvű tanfolyamot nyit Pérics Szvetiszláv főszolgabíró vezetése alatt. Jelentkezni lehet a hét folyamán a főszolgabírói hivatalban. Andrics közigazgatási gyakornoknál."
*
A szerbesítés, oláhosítás, szlovakizálás azon nyomban megindult. Csak a magyar(?) liberobolsik tiltották be a magyar zászló és nemzeti jelképek használatát és okádták az internacionalizmust, amely a magyarság leigázásának fedőneve volt.
Zürös testvér számtalan életet keseritett meg anno, számtalan karriert tett tönkre, mint kommenista felsővezető és krém, persze, hogy egy hüje genyának tartják.
Most legalabb egy fel - na ez tulzas - egy nyolcad - igazsagot sikerult irnod:
1. Az egyik fele azert nem igaz, mert irigyseget azt csak te szeretnel belelatni, es nincs is annak semmi alapja: Zuros bacsinak nem valoszinu, hogy meg egyszer ebben az eletben szolgalati autoja legyen.
2. A gyuloletben es utalatban lehet valami, de ezt MINDEN csoport sajatja az arulonak tekintett kivalokkal kapcsolatban. ( Ezert vontam meg toled a fel tovabi felet: Gondolj csak az MDF frakcio nepnemzeteseinek erzesere Debreczeni Csurka elleni pamflettje nyoman)
3. A negyedbol tovabbi felet az "antinemzetibb" jelzo hasznalata miatt vettem el.
Elfigyelem azt az irigységgel kevert gyűlöletet, amellyel a párt antinemzetibb liberális frakciója viseltetik a nemzeti-baloldal iránt. Pozsgayt, Német Miklóst, Szűröst, Csintalant még Orbánnál is jobban gyülölitek.
Aha, Pozsgay Szűrös és Csintalan tehát nemzeti és baloldali? Hogy erre eddig nem gondoltam!
Orbán pedig nemzeti konzervatív baloldal? (Csak hogy értsem.)
No de Bárdossy egy barom volt, mint tudjuk, isten ne nyugosztalja. Nyugodjék békében. Ezzel az erővel Zápolyát is védhetnék, aki hagyta, hogy Mohácsnál szegény II. Lajos... :-(
Ha mar nekem adresszaltad, azt hiszem, hogy en nem nyilasoztam le, (annyira nem ismerem, mint pindiy) legfeljebb a ragcsalok alant megnevezett nemes fajat sertegettem vele kapcsolatban.
"De, ennyire egyszerű. Ha valaki értelmes, és nem vakítja el a hülye irredentizmus, akkor ránéz a térképre és végiggondolja, hogy mekkora ország is az a Szovjetunió és mennyi tartaléka lehet."
Jajj, miért is nem Pixy volt a miniszterelnök 1941-ben! Téged olvasva úgy tűnik, hogy a politika, népek sorsáról való döntés a világ legkönnyebb dolga.
Jótékonyan eltekintve attól, hogy a korabeli Szovjetuniónál nem csak a méret a lényeg, hanem egy sor más dolog is, ugye...
Mondd csak, nem lehet, hogy azért mégis egy picit bonyolultabb annál, minthogy a térképre nézek? Létezik esetleg olyan is egy adott történelmi-politikai helyzetben, hogy érdekek, érdekcsoportok, szövetségek, lobbyk, diplomácia, partnerek, presztizs, stb.? Vagy csak térkép van?
Bárdossy rossz politikus volt, de te se taníts történelmet! :)