Keresés

Részletes keresés

WRC_555 Creative Commons License 2018.04.07 0 1 11136

Röviden:

 A világon semmi sem kellett.

 

Hosszabban:

 Kinéztem egy telket (hozzá tartozik, hogy üdülő övezetben és az eladó önkormányzati dolgozó volt egy másik helységben innen 20km-re) amin volt egy kész sávalap, ami nagyobb volt, mint a beépíthetőség és volt rá egy építési engedély is. Ez nekem természetesen nem volt jó, hiszen nem téglából és nem olyan házat akartam.

Alkudtam 35%-ot és feltételül szabtam, hogy legyen írásos nyoma annak, hogy ide felépülhet akkora ház, mint amekkora az alap. Az építési osztályon ajánlották fel, hogy terveztessem meg a házat, az eladó beadja módosításnak, jóváhagyják (túlméretesen!) és jogerős építési engedéllyel kapom meg a telket.

Építkezéskor az egész utca is tele volt rönkkel, nem csak a telek. Éppen akkor volt ellenőrzés az utcával kapcsolatosan (elvadult telek, engedély nélküli kocsibejárók, stb.stb.) de nem szóltak a területfoglalás miatt.

Egyszer sem voltak kint ellenőrizni később sem, hogy úgy zajlik-e az építkezés, ki épít (külföldiek dolgoztak, elvileg arra is kellett volna valami engedély, de homályos volt, hogy pontosan mi) építési napló és egyéb baromságok.

Amikor készen lett, kellett a használatbavételi és kellett a kéményseprős papír. Kihívtam, kérdezi, hogy hol van a gázkazánhoz a tetőkibúvó? Mondom, az meg minek? 3m alatt van a füstcső, a kazán része, engedély sem kell hozzá, nem hogy tetőkibúvó. Mondja kell. Mondom, ok, majd tavasszal lesz, de most írjuk már meg azt a papírt. Beleegyezett, hogy majd az irodában keres valami adatot, hogy mit is mért és másnap odaadja, csak hívjam hogy merre jár. Másnap hívom, kérdezi hol vagyok, mondom te hol vagy? Mondja hogy az építési osztályon. Kérdezem: és nincs ott melletted az xy? Azt mondja, de. Mondom akkor add már oda neki! :) Odaadta. 10 perc múlva hívom xy-t: Megvan a kéményseprős papír? Meg. Mondom, akkor most már lesz használatbavételi? Azt mondja, persze, hazafelé gyere be hozzám otthonra és odaadom. Így is lett. Ott nála kérdezem, hogy meg se nézed a házat? Azt mondja: majd valamikor beugrunk az asszonnyal, szoktunk arra járni sétálni.

Tavasszal hívtam a kéményseprőt, hogy kész a tetőkibúvó. Mondta, hogy majd megnézi az utcáról, ha erre jár. Később a gázcső fektetést sem ellenőrizte le a gázos. Kérdezte, hogy ki csinálta, mondtam (helyi emberke) azt mondja temessem be nyugodtan a gödröt neki elhiszi hogy szabályos minden.

 

Egyik ember sem kapott egy buznyákot sem! Mindez 2008-ban (vagy 2009-ben?) történt.

 

Szabad felhasználású jelzálog hitel volt felvéve másik ingatlanra, árnyalattal drágább volt mint az építési célú, lényegi különbség nem volt. Gyakorlatilag lehet, hogy a sok szarra el kellett volna költeni a különbséget. Be vagyok állandóra jelentkezve, semmi hátrányát nem érzem annak, hogy nyaraló a minősítés. Eladásnál számíthatna, ha a vevőnek ez számít, de akkor majd jön helyette másik, akinek ez nem szempont. De aki ilyet épít, az általában nem akarja eladni soha :)

 

Szerintem vállalható kompromisszum nyaralóként építeni, a jelen szigetelős agyrém helyzetben meg főleg.

Előzmény: Pearls72 (11134)
Pearls72 Creative Commons License 2018.04.06 0 0 11135

Köszönöm szépen a válaszokat Mindenkinek!
Ha van még gyakorlati tapasztalat, ötlet, tanács azt megköszönném :)

Pearls72 Creative Commons License 2018.04.06 0 0 11134

És így nyaralóként nem kellett hozzá ez az egész hercehurca?

Előzmény: WRC_555 (11126)
Pearls72 Creative Commons License 2018.04.06 0 0 11133

A szerkezet egy darabját égetik 30 percig? Az a baj, hogy egy az egyben, a falakat legyártva hoznák el a házat Erdélyből, nekem ne égessék le a fél házat! De még ha ez is lenne a járható út, mi tart ezen 6-8 hónapig? Addig ezek szerint el sem lehet kezdeni az építést.

Előzmény: Shipak13 (11129)
Pearls72 Creative Commons License 2018.04.06 0 0 11132

Igazából csak azért lenne fontos, hogy ne nyaraló legyen, hogy adott esetben akár oda is költözhessek.

Előzmény: WRC_555 (11126)
Rchárd89 Creative Commons License 2018.04.06 0 0 11131

Igen ez így igaz ahogy írta, elég a másik forma is, csak ezt ugyan így meg kell magyarázni az önkormányzatnál mikor megkéred a használatba vételi engedélyt, és ha verik az asztalt, h hol az ÉME engedély akkor van gond, hiába mutatod nekik ezt a másik formát amit írtál, nem biztos, h elfogadják, egy ismerősöm járt így, igaz téglaházzal.

Előzmény: Shipak13 (11129)
elemes Creative Commons License 2018.04.05 0 0 11130

...de ugye nem a házam egy sarkát fogják felgyújtani.

Előzmény: Shipak13 (11129)
Shipak13 Creative Commons License 2018.04.05 0 0 11129

Szia,

 

Személyesen beszéltem ÉME, könnyűszerkezetes épületek csoportjával.

Gerendaházat illetően, meg kell feleljen a rétegrendnek, az OTSZ-nek ( itt kell felmutattani a felhasznált tűzvédelmi anyag ÉME/ETA szertifikációját) és a helyi építési szabályzatnak,

a terv alapján készítve és építési naplóval igazolva.

AZ ÉME hitelesítés nem kötelező, ha fentieknek megfelel. Ha ettől eltérőt szeretne valaki, vagy nincs még ÉME/ETA hitelesítés a fa tűzvédelmére, akkor lehet kérni hitelesítést,

ami csak arra az egy tervre/házra lesz érvényes.

Kb. 1 millióba kerül és 6-8 hónap. Gyakorlatilag a szerkezet egy darabját fogják égésnek kitenni és igazolják, hogy az 30 perc égés után is elég szilárd, avagy sem.

 

Előzmény: Rchárd89 (11125)
WRC_555 Creative Commons License 2018.04.04 0 1 11128

Írta, hogy "CSOK kilőve".

Bejelentett lakcím miatt sem probléma a nyaraló, be lehet jelentkezni.

 

Előzmény: elemes (11127)
elemes Creative Commons License 2018.04.03 0 0 11127

támogatások (CSOK, cafeteria, lakástakarékpénztár), bejelentett lakcím, ilyesmi...?

Előzmény: WRC_555 (11126)
WRC_555 Creative Commons License 2018.04.02 0 0 11126

Miért fontos, hogy ne nyaraló legyen? Az enyém nyaraló és semmi szükségét nem érzem annak, hogy átminősíttessem.

Előzmény: Pearls72 (11124)
Rchárd89 Creative Commons License 2018.04.01 0 0 11125

Ha nincs sok pénzed akkor neki se állj, mert bele fogsz bukni. ÉME engedély nélkül nem építhet az országban hivatalosan egy kivitelező sem családi házat, és a nyaralót nem fogják így utólag átminősíttetni. Úgyhogy ha bele akarsz vágni egy családi ház építésébe, 30 millió legalább legyen a zsebedben. Sajna mára ilyen helyzet állt elő az országban...

Előzmény: Pearls72 (11124)
Pearls72 Creative Commons License 2018.04.01 0 0 11124

Sziasztok!

Régen írtam már ide, akkor még rönkház vonalon gondolkodtam, de pont az alább részletezett szigetelési mizéria miatt a gerenda felé fordultam. Erről viszont annyiféle info van, ahány helyen nézem, Van, ahol azt írják, mindenképpen kell egyen a kivitelező cégnek ÉME-engedélye, máshol meg az szerepel, hogy elég, ha a szerkezet megfelel az előírásoknak.
Én most kinéztem egy nagyon pofás, még elviselhető árú szendvicsházat, aminek a fala, teteje k ~= 0,15, ami már szinte passzív ház, tehát maximálisan teljesíti a családi házakra vonatkozó előírásokat, de a székely cég ÉME-engedélye már lejárt, és azt mondják, nekik nem éri meg megújíttatni.
Még arra gondoltam, esetleg felépülhetne nyaralóként, és később át lehetne minősíttetni.
Ötlet, tapasztalat valakinek, hogyan lehetne egy ilyen házat felépíttetni? Nincs túl sok pénzem, CSOK kilőve, tehát a hazai 250+ ezer/nm cégek kiesnek a lehetőségek közül.

Ambi2 Creative Commons License 2018.03.30 0 0 11123

Sziasztok,

köszönöm a korábbi infokat, lassan lezárjuk a tervezést.

Az lenne a kérdésem hogy generál kivitelezésre kiket ajánlanátok? (Kulcsra kész)

Eddig körbe kérdeztem, de csak az Eurohonkat találtam, a többség csak szerkezetkész verziót vállal.

Köszi,

B

 

 

WRC_555 Creative Commons License 2018.03.28 0 0 11122

Nem mindenhol. Pl:

https://www.pioneerloghomesofbc.com/wp-content/gallery/legacy-lodge/ll-eg-entrance.jpg

Szemben az ajtónál az rönk fal, körben meg mindenhol oszlopok. 

Előzmény: mroksiedn (11121)
mroksiedn Creative Commons License 2018.03.27 0 0 11121

Nem azért nincs csavar, mert nem változik a keresztmetszet, hanem mert az egész alsó szint oszloprendszer.

Előzmény: WRC_555 (11119)
WRC_555 Creative Commons License 2018.03.23 0 1 11120

Viszont ezeket nézegetve eszembe jutott ez a szigetelős mizéria. Egyes házaiknál az látszik, hogy a vázszerkezetet gyakorlatilag monumentális rönk oszlopok alkotják és az ezek közt kialakuló "kazetták" nem rönkből vannak, hanem üveg felület, nyílászáró, deszka - van hogy kő, amit én mondjuk kihagynék és nem azért mert nem szép. Namármost ezek a kazetták jól elláthatók szigeteléssel, hogy hozzák a megfelelő értéket.

Az oszlopnak való anyag kérdéses, szerintem 1m átmérő felett érdemes vele foglalkozni és meg kell hagyni a gyökérzetet amennyire csak lehet, hogy adja ezt az ívet és rusztikusságot az alsó részén.

Maga a fa ugyan olyan jól hasznosul, az alsó részéből lesznek az oszlopok, a felsőből meg a "kazetták" burkoló anyaga, tetőszerkezet, stb...

Előzmény: WRC_555 (11119)
WRC_555 Creative Commons License 2018.03.22 0 1 11119

Oké :)

 

Tegnap volt a Spectrumon egy műsor erről a cégről: (nem lesz reklám, szerintem nem lesz olyan fórumozó aki csak árajánlatot is kérne Kanadából :))

https://www.pioneerloghomesofbc.com

 

Akinek van ráérő ideje álmodozni, az nézegesse meg a galériát. Még nem néztem végig, de ezt a házat kiemelném:

https://www.pioneerloghomesofbc.com/galleries-videos/featured-projects/big-white/

Ehhez képest az én kézi rönköm esztergáltnak tűnik, ahogy körülnézek itthon :)

 

Kicsit utánanéztem a fának is, amivel dolgoznak, mert fura volt a sok oszlop állító csavar nélkül. Hát, ha igaz amit írnak, akkor nem kell hozzá, mert alig változik a keresztmetszet:

http://amifa.hu/kanadai_voros_cedrus_-_fureszaru_2_181

 

 

 

 

Előzmény: Báthoryék (11117)
Shipak13 Creative Commons License 2018.03.22 0 0 11118

Szia, még nincs kész a terv. Dolgozik rajta az építész. Amint elkészült, van mire ajánlatot kérni. Akkor indul a versenyeztetés :)

Előzmény: Rchárd89 (11115)
Báthoryék Creative Commons License 2018.03.18 0 0 11117

ne türelmetlenkedj WRC!!

Lehet nagyon építkeznek és nincs idejük megköszönni majd utána:-)

Előzmény: WRC_555 (11116)
WRC_555 Creative Commons License 2018.03.18 0 1 11116

Az emilem eddig publikus volt, de ezt ma megszüntettem.

Azért, mert az évek során nagyon sokan írtak, kérdeztek, tanácsot kértek, amikre időt nem kímélve legjobb - itt és tapasztalva szerzett - tudásom szerint válaszoltam, de soha egyetlen alkalommal sem kaptam vissza még annyit sem hogy "köszi". Meguntam. Lehet visszaolvasgatni - jó sokat.

Rchárd89 Creative Commons License 2018.03.16 0 0 11115

Hm, értem, és csak tőlük kértél eddig? Más cégektől mint pl. Woodinternational vagy Ubrankovics? Nekik elég sok referenciájuk van az országban és akik építtetettek velük azok ajánlják is.

Előzmény: Shipak13 (11109)
drevenice Creative Commons License 2018.03.14 0 0 11114

Amennyiben ilyen ütemben szigorítják a hőszigetelési és építési előírásokat még az is könnyen előfordulhat.

 

Nem vagyok híve  ennek a nagy szigetelősdinek, nem is azért raktam fel a képeket. 

Előzmény: WRC_555 (11111)
drevenice Creative Commons License 2018.03.14 0 0 11113
Előzmény: Shipak13 (11110)
bmalag Creative Commons License 2018.03.13 0 0 11112

Leosztályoztad a hozzászólásod sorszámával:)

 

Engem a teherbírása érdekelne. Elbírja gerendaházként a tetőt? Talán a porothermes erősebb, mint a habvelős.

De a habvelősbe végül is araszonként hőhíd húzódik...nem ad olyan hőszigetelést, mint a két lambéria réteg közé rakott összefüggő hőszigetelés. Viszont  szinte ugyanúgy néz ki, valószínűleg jóval több pénzért.

Előzmény: WRC_555 (11111)
WRC_555 Creative Commons License 2018.03.13 0 0 11111

A következő meg a műfa lesz, vagy a fa utánzatú pozdorja a hungarocelen... :(

Shipak13 Creative Commons License 2018.03.13 0 0 11110

Ez nagyon jó! Hol találtad?

Előzmény: drevenice (11105)
Shipak13 Creative Commons License 2018.03.13 0 0 11109

Szia, személyes kapcsolat útján kaptam Tőlük, egy héttel ezelőtt. Aktuális és személyre/tervre szabott árakat mindig kérni kell. Mindegyik kivitelezőtől.

Előzmény: Rchárd89 (11104)
Rchárd89 Creative Commons License 2018.03.13 0 0 11108

Na ez egész jó dolognak tűnik szigetelés szempontjából, erre ha jön pluszba egy kis kőzetgyapot már jó lesz az U érték. Viszont a kialakításából adódóan megbírja ez a konyhabútort vagy akár egy több, mint 100 kilós bojlert?

Előzmény: drevenice (11107)
drevenice Creative Commons License 2018.03.13 0 0 11107

Előzmény: drevenice (11106)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!