Keresés

Részletes keresés

shiv4 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 1222

Ja és mit idéztek tölem anno?

Egy tükördobozba  zárt fotonok tömeget adnak a doboznak. Ezt Susskind is említi a protonokkal kapcsolatban.

De hát ugyan ez a lényege a Higgs-nek is. A fénysebességű részecske zárt pályára kényszerűl, tehát lehet az impulzusa zéró.

Ahogy régi fórumtársunk írta volt

egyszerű

shiv4 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 1221

Egyéb iránt a cikk azt taglalja, hogy miként lehet kimutatni a Higgs-módot különféle esetekben.

1406.2968v2

Mert bizony a superfluid, a superconductor és a spin-ice alap mechanizmusa ugyan  az. Még a fázisdiagrammok is megegyeznek. Ez is le van írva a régebben idézett cikkekben, tesség megtanulni angolul. Nyilvánvaló dolgokról nem fogok itt vitázni.

 

 

Előzmény: shiv4 (1218)
shiv4 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 1220

A relativitás föleg Lorentz munkájára épül. Lorentz étermodellje egy szilárd étert feltételezett.

És ahogy már ezerszer le volt írva, az einsteini relativitás és a Lorentz étermodell matematikailag ekvivalens. Ez van.

shiv4 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 1219

A spin-jégről néhány cikk

https://arxiv.org/pdf/0710.5515v2.pdf

https://arxiv.org/pdf/1603.05008v1.pdf

http://condmat.pks.mpg.de/?page_id=100

Látható, hogy a spin-jégben lérrejönnek kvarkokhoz hasonló monopólusok. Ezek Dirac-stringgel vannak összekötve, ami pont olyan flux-tube (charge-tube), mint a kvarkok közt található gluon-mező .

shiv4 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 1218

Lássuk, hol találunk tömeget nyert Goldstone-szerű módokat?

 

https://arxiv.org/pdf/1406.2968v2.pdf

HIGGS EXCITATION IN MAGNETIC MATERIALS

32 oldal

"The neutron-scatteringdata (see Figure 12) show three massive spin-wave modes in the nonmagnetic phase."

Igaz ugyan, hogy ezek közül néhány elveszti a tömeget a fázisátalakilás során, majd visszakapja.

De ez az eset hasonlít leginkább a vákuumra. Az eltérést olyan paraméter okozhatja, mint pl a nyomás.

Egyébként nyilvánvaló, hogy a fázis-mód és az amplitudó mód csak úgy keveredhet, ha szilárd a háttér.

Máshogy nincs értelme.

 

Természetesen itt az amplitudó mód mást jelent.

"In a model of interacting spins that can be mapped to the xy model, the Goldstone excitationsare the spin-waves that correspond to small fluctuations in the direction of the magnetization.The Higgs excitations are the spin-waves in which the magnitude of the magnetization fluctuates"

Tehát a Goldstone gerjesztés az a spin-hullám, amelyik a mágnesezettség irányának a változására épül. A Higgs-móde itt a mágnesezettség nagyságának az ingadozása.

 

Nagyon érdekes, hogy a Higgs-mód energiája itt ugyan úgy nagyobb, mint a vákuumban,

". Two modes withidentical energy corresponding to the tripletsjt1iandjt2i; and another mode with slightly higherenergy corresponding to the tripletjt3i."

 

Mungo Creative Commons License 2017.01.22 0 0 1217

...de én ott nem tudok válaszolni rájuk, mert engem onnan (szerintem érdemtelenül) kitiltottak.

 

Szerintem ez álszerénység részedről. Nagyon is keményen megdolgoztál érte. 

Előzmény: Tuarego (1198)
mmormota Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1216

Most menyivel érthetőbb ez az egész? Egyátalán mondtam valami újat neked? Gondolom nem.

 

Szerintem olyan dolgokról írsz, amiket egyáltalán nem értesz. Valami miatt azt sem érted, hogy ez lenullázza az igyekezetedet. A megértés nem azt jelenti, hogy ismersz szilánkokat különféle modellekből, még kevésbé azt, hogy a szilánkokat szabadon kombinálva messzemenő következtetésekre jutsz. Hanem azt, hogy alapjától kezdve megtanultad, részleteiben átlátod, és képes vagy azt alkalmazni témába vágó feladatok megoldásában. 

 

Előzmény: shiv4 (1206)
Diótörő Creative Commons License 2017.01.21 -1 0 1215

Hát én vissza nem lapozok éveket, hogy Téged igazoljalak, ez nem az én dolgom lenne.

Akkor ennyit erről.

Előzmény: Bétaverzson (1214)
Bétaverzson Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1214

Nem idevaló téma. (Ha tényleg érdekel, keresd meg magad a  Megkérdeztük a filoszmodit topikban)

Előzmény: Diótörő (1212)
shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1213

Érdemes elgondolkodni azon, vajon mi értelme van a mechanizmusnak fix  /solid,szilárd/ háttér nélkül?

Semmi.

 

Más. Látszólag a Z és a foton /gamma/ ugyan olyan részecske. Mégis mi az eltérés köztük?

Egyszerű.

foton A(T3+Yw/2)

gyenge semleges áram Z(T3 - Yw/2) 

https://www.nikhef.nl/~ivov/HiggsLectureNote.pdf

"Looking only at the part involving"...

21. oldal

 

A vákuum ugyan rendelkezik töltéssel, de ez hypercharge. És weak isospinje is van. De az elektromos töltése nulla.

az elektromos töltés nem más, mint

Q= T3 + Yw/2

https://en.wikipedia.org/wiki/Weak_hypercharge

 

/csak nem bírtam ki wiki nélkül.  haha/

Diótörő Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1212

Tudod az én koromban már nem olyan jó a memória :-((

Ha írnál egy topic címet, meg az illető nevét, ha csak közelítéssel is.

Letagadni nem akarom, de tényleg nem ugrik be.

Előzmény: Bétaverzson (1211)
Bétaverzson Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1211

"Na ilyen sem fordult még elő, hogy valakit a saját maga indította topicból kitesznek.

Ez azért röhej."

 

Ejnye de feledékeny vagy!  Volt már olyan eset is (évekkel ezelőtt), hogy valaki - "áldásos" kezdeményezésed folytán minden topikból - így még a maga által indítottakból is ki lett tiltva.

Előzmény: Diótörő (1199)
CiniKuss Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1210

OFF

Ha ez így volt, akkor azt én is felháborítónak tartom. Sőt egy intő jelnek. Hova lettek azok az elvek amivel már vagy 18 éve ez a fórum indult. Megértem ugyan egyesek felháborodását, de hol az a tolerancia, amit annyira de annyira hirdetnek? Csak másfajta témában kell nekünk sokkal nagyobb felháborodások közepette türelmesen hallgatnunk?

 

Rengeteg olyan téma van, amelyet csak egy majdnem elenyésző kisebbség tart fenn, noha az igazság, és a többség véleménye teljesen más. Nem is kívánom, hogy ott bárki is üvöltözzön emiatt, és itt sem, de ne essünk a ló túlsó oldalára.

 

Az eset - véleményem szerin - figyelemre méltó (változni kezd a világ), s ha folytatódik akkor akár lángoló karddá is válhat a szemünkben. Kíváncsi lennék azért a modik véleményére, mert ítélkeznünk nem szabad egyoldalúan, őket is meg kellene hallgatnunk!

ON

 

Előzmény: Diótörő (1199)
shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1209

Tehát a Higgs-mechanizmus és a szupravezető BEC-elmélete szinte ugyan az.

Mindkét esetben az eredeti szimmetria bomlik meg. Az elsőnél ez a hipertöltés mértékszimmetriája, a másodiknál az elektromágnesesség.Mindkettőnél az az ok, hogy a kondenzátum részecskéi töltést hordoznak.

Mindkét erő rövid hatótávolságú lesz. A hatótávolság egyenlete lambda=h/(mc).

/A szupravezető kirekeszti magából a mágnesességet egy bizonyos mélység után, aminek az egyenlete pont olyan mint a részecskék Compton-hullámhosszának az egyenlete./

 

A rövid hatótávolság oka az, hogy a mértékbozon tömeget kap. Az első esetben a W és Z részecskék, a másodikban maga a foton.

 

 

shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1208

"Ebből lesz a Higgs"

Szóval csak összeboronáltam a két esetet. Az elektronokból álló Cooper-párból nem lesz Higgs.

Az a Higgs-kondenzációban jön létre. Végül is követhető, de csak leírom a biztonság kedvéért.

shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1207

Az igazán szomorú az, hogy a magyar wiki kb tized annyi információt ad, mivel sok bejegyzés nincs is meg magyarul.

shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1206

Mivel sokan csak kötekedni jönnek a fórumra, inkább téged kérdezlek.

Most menyivel érthetőbb ez az egész? Egyátalán mondtam valami újat neked? Gondolom nem.

Előzmény: mmormota (1179)
shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1205

Nade van még egy lehetőseg a bozon /a Cooper-pár/ gerjesztésére. Olyan rezgésbe is hozható, ahol a köztük levő távolság fog variálódni. Ezt nevezik longitudinális vagy amplitudó módnak.

Ebből lesz a Higgs, de előtte még tömeget ad a három előzőleg tárgyalt módnak.

De ehhez az kell, hogy még egy asszimetria jöjjön létre a térben.

A Higgs esetén ez az aszimmetria 30 fokos és a neve "Weinberg angle".

Ez keveri össze a három W gyenge isospin közvetítőt a B gyenge hipertöltést /weak hypercharge/ 

A maradékból lesz a gamma vagyis a foton és a Z bozon. A foton vagyis az elektromágnesesség az a része a hipertöltésnek, ahol nem ségrült a szimmetria.

/nem linkelem be a wikit, akkor sem...xD/

 

Tehát ahogy Susskind monta, a Higgs olyan mint egy hanghullám. Nyilván nem atomok közt terjed, hanem egy kondenzátumban. /na dehát a spin-jégben is létrejöhet BEC mint már linkeltem, és ott bizony még a 30 fokra is értelmes magyarázatot lehet találni, de most ezt inkább hagyom.../

 

shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1204

Gondolom sokan tudják amit le fogok írni,de hátha vannak olyan látogatók, akik teljesen laikusok.

Szóval a Cooper-pár 2e töltésű és bozon. Bizony a két fermionból bozon lett. A bozonok teljesen másként viselkednek. Szeretnek ugyan olyan állapotban lenni, mint a többi. Pl a Higgs-kondenzátumban minden részecske ugyan olyan fázisban van.

A kondenzátum annyit jelent, hogy új tipusú részecskék jelentek meg a térben. Ezért is nevezik a szupravezetőben levő Cooper-párokat BEC-nek. Bozonok kondenzálódtak ki. /Bose–Einstein condensate/

A Cooper-pár spinje nulla, hiszen a két elektron spinje ellentétes. Na de elképzelhető olyan eset is, ahol a spinnek más állapotot is felvehetnek. /pl a Higgs kondenzátumban/

Ekkor 3 féle új állapotot /szabadsági fokot/ kapunk. Ezek a transzverzális vagy fázis állapotok /angolul/,

mivel megfelelnek a Mexikói kalap peremén nulla energiával létrehozható gerjesztéseknek.

Ez még nem a három gyenge mértékbozon, ugyanis ezeknek még nincs tömegük, hiszen szinte bármilyen kis energiával gerjeszthető az állapot.

 

shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1203

Mivel az elektronok mozoghatnak, ezért ez a "rácstorzulás"  is mozoghat. Ez az oka annak, hogy néha phonon-ként /fonon/ írják le azt az erőközvetítőt, ami a Cooper-párt összetartja. De valójában a lényeg a rács torzulása. Tehét ez egy közönséges elektromos erő, csak kicsit komplex a környezet.

Mindenki tudja, hogy most a rendszer alapállapota a Mexikói kalap peremén fekszik. Ez az a távolsát, ahol az elektronok taszítása és a rácstorzulás vonzása egyensúlyba kerül. Nyilván ez egy kör, hiszen az elekronok keringhetnek egymás körül. Megjelent egy újabb szabadsági fok. Valójában ez nem egy.

De ehhez át kell lépni a közönséges szupravezetőn, vagy legalább is erősen módosítani kell azt.

 

shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1202

Helló. Hogy vagy?

Szóval Cooper-pár. Az angol wikin mintha már mutattam volna a leírását annak, hogyan jön létre a Cooper-pár. De most felejtsük el Viktóriát.

Szóval haladnak az elektronok a fématomokból álló rácsban.Két elektron taszítja egymást, mivel alapból köztük taszító erő jön létre. De.

Mivel az elektron töltése negatív az atomé pedig pozitív, ezért kissé vonza az elektron a közelében levő atomokat. Bizony ez távolról egy pozitív töltésnek tűnik, de csak akkor, ha a rács rezgések kellően kicsik. Ha az atomok hőmozgása nagy, akkor a zaj elnyomja a kis torzulást, amit  az elektron okoz.

És a potenciál görbe megváltozott. Igen ez a Mexikói kalap forma. /remélem ez a neve magyarul lol/

Előzmény: Tuarego (1200)
shiv4 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1201

Na akkor lássuk, mennyire érthető ez az egész magyarul.

Hanyagoljuk a TOE-elképzelést, mert csak megbonyolítja a dolgot.

Szóval van egy anyagfajtánk, a fém. Ennek a viselkedését jól ismerjük, az elektronok szabadon mozognak az atomrácsban. Mint egy folyadék. Egy bizonyos ellenállást mutat, ami köszönhető az atomok hőmozgásának és annak a ténynek, hogy az elektronok fermionok. A hullámfüggvény előjelet vált, ha felcserélünk két fermiont.

Most hűtsük le a fémet. Egy nagyon érdekes folyamat fog lezajlani benne.

Innen jön a szupravezetés.

Az elektronok Cooper-párokat fognak alkotni. Ami érdekesebb hogy mi módon.

Tuarego Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1200

Azzal indokolták, hogy én folyton ellentmondok másoknak. Magyarán az volt a vétkem, hogy egy nyilvános vitafórumon vitatkozni mertem...

Előzmény: Diótörő (1199)
Diótörő Creative Commons License 2017.01.21 0 0 1199

Na ilyen sem fordult még elő, hogy valakit a saját maga indította topicból kitesznek.

Ez azért röhej.

Most az egy más kérdés, hogy az ott folyó tudományos témában mennyire van igazad ( lehet hogy sehogy sem ), de hogy kizsuppolni...

Előzmény: Tuarego (1198)
Tuarego Creative Commons License 2017.01.20 0 0 1198

Még annyi személyes üzenet Creativusnak, hogy a mesterséges és idegen intelligenciával kapcsolatos bejegyzéseit érdekesnek tartom, amit a Csillagászat és világegyetem topikban tett, de én ott nem tudok válaszolni rájuk, mert engem onnan (szerintem érdemtelenül) kitiltottak.

Köszönettel venném tőle, ha ezzel a témával átjönne – az egyébként is jobban témába vágó - AI-Mesterséges initelligencia c. topikba.

Előzmény: Creativus (1196)
Tuarego Creative Commons License 2017.01.20 0 0 1197

Észrevettem, s várom a jelentkezésedet.

Előzmény: Creativus (1196)
Creativus Creative Commons License 2017.01.19 0 0 1196

Kedves Tuarego! Remélem te legalább észrevetted, hogy az előbbi hozzászólásomban (1193. ami a 1192-re válasz) az utolsó zárójeles rész kizárólag neked szól személyesen, egy olyan témában amit csak te ismersz!


Bárki mástól pedig elnézést kérek, ha esetleg tévedésből magára venné...


Előzmény: Tuarego (1192)
buddh4 Creative Commons License 2017.01.19 0 0 1195

"komolyabb téma"

és mi lenne az?

Újabb varázsszavakat találszki, amiket senki nem ért?

Ez nem tudomány, hanem etetés-

 

Előzmény: Creativus (1193)
buddh4 Creative Commons License 2017.01.19 0 0 1194

Nos igen.

Ciki hogy ilyen egyszerű dologra nem tudtatok rájönni 50 év alatt.

Mennyi pénzkidobás "kutatásra"

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=142495997&t=9173849

 

Creativus Creative Commons License 2017.01.19 0 0 1193

Talán majd ha egyszer visszatér a magyar nyelvre (pl. tetrahedron helyett a magyar tetraéder szót használja), talán figyelünk is rá. Addig bájos fehér galambként tekintünk rá (aki szeretne sakkozni, de ugye...).

 

(neked meg majd visszaválaszolok egyszer a meghívásra, csak hosszú lenne, és most sokkal komolyabb témában utazok, s nem érek rá).

 

Előzmény: Tuarego (1192)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!