Keresés

Részletes keresés

njjana Creative Commons License 2022.03.13 0 0 58256

Üdvözlünk!

Hidd el, hogy szép hobbi ez is.

 

"Lett sikerélményem"

Lesz még rengeteg. Igaz, hogy nem mindig, meg nem mindig jó élmény, de lesz.

1 biztos. Kitartás kell hozzá, mint minden máshoz.

Előzmény: Törölt nick (58255)
Törölt nick Creative Commons License 2022.03.12 0 1 58255

Üdv. Új vagyok itt, lett egy Baofeng UV-5R rádióm és pár hete hallgatok dolgokat. Ma este sikeresen beszéltem is két budafoki rádiós kollégával nagy örömömre a 12-es PMR csatornán. Lett sikerélményem. Remélem a hosszú hétvégén lesznek mások is. 

_nyunyuka Creative Commons License 2022.03.12 -3 0 58254

Akkor inkább a rikító sárga UV13-ast, olívazöld rádió már van 🙂. 

Előzmény: Desert Rat (58253)
Desert Rat Creative Commons License 2022.03.12 0 2 58253

Nekem annyi is elég hogy szép olívazöld színű dizájnos,  és a vásárlással támogattam Kína fejlődését. Ahhoz hogy a polcon álljon nem kell de drágább rádió se jobb.

Előzmény: _nyunyuka (58252)
_nyunyuka Creative Commons License 2022.03.12 -3 0 58252

Valami normális vevőt tennének bele inkább, nem kerülne sokkal többe. 

Előzmény: Desert Rat (58251)
Desert Rat Creative Commons License 2022.03.12 0 3 58251

A Baofeng új terméke az UV16, ami olyan újításokat tartalmaz amikről valamikor írtam hogy fizetnék is érte kicsit többet.  Új tisztességesebb doboz, vízmentes kivitel, CTCSS szkennelés, nagyobb akku ami akkor is jó ha csak a fele igaz a ráírtaknak, és létezik 10W-os verziója ami akkor is jó ha a fele igaz, kicsit jobb antenna. Hiányoltam még a beépített órát, hát az most sincs.

Az utóbbi pár napban bevezető akció volt ami során 2500 Ft-ot meglehetett takarítani, utolsó órában rendeltem egyet kíváncsiságból, kötve-fűzve 15eFt és persze a csicsás olívazöld verzióból. Töredelmesen bevallom kizárólag azért veszem mert jópofa és szép színes, és persze alkalmasnak tűnik utazós rádiónak mert még a töltése is megy USB töltővel.  Egyelőre nem világos milyen szoftverrel lehet majd programozni, defalut a chirp, de abban nincs UV16, lehet hogy valami korábbi verzióval megy, de az is hogy csak később rakják bele.  Programozó kábelt nem ajánlanak hozzá, remélni lehet hogy az 5R kábelével megy. Elképzelhető hogy az újdivatú freki-korlátozással szállítják amit majd remélhetőleg fel lehet oldani. Tehát csupa remény - majd írok róla ha megérkezik és leteszteltem, egyelőre egy-két semmitmondó vásárlói visszajelzés van róla.

Részletesebben itt: https://www.aliexpress.com/item/1005003909773443.html

 

Jahno Creative Commons License 2022.03.08 0 0 58250

Kicsit körbenézel neten és nem kell írni, lesz témába vágó cikk és írás elég. Esetleg ha itt lefelé olvasol 10 évet, akkor főleg.

 

Lehet meg kellene fordítani, hogy miért kérdés, vagy inkább mire kellene és miért. Megveszed közértben, használod, Wattokat meg el kell felejteni.

Előzmény: Lara04 (58241)
Desert Rat Creative Commons License 2022.03.08 0 0 58249

Én is onnan sejtettem hogy már láttam olyat, meg a sinológiai ismereteim alapján.

Előzmény: _nyunyuka (58248)
_nyunyuka Creative Commons License 2022.03.08 -3 0 58248

Semmi újdonság nincs benne, a "palacsintasütő" Standard C528-nál, majd C558-nál is volt ilyen gombos nyitási lehetőség. 

 

Néhány későbbi készüléknél (pl. FT60R) van a "cellular blocked in US version" kitétel, azt még a "hülyére nyitással" se lehet kilőni belőle. Kivéve ha kézbe veszik az oroszok 😀. (DJ-G29T) 

Előzmény: Desert Rat (58247)
Desert Rat Creative Commons License 2022.03.08 0 0 58247

Amerikai embert sem zavarja, onnan kaptam panaszt hogy a frissen vásárolt UV5R csak az amatőrsávokon üzemel. A magyarázat, hogy az FCC bekeményített:

https://www.youtube.com/watch?v=NUPAxow32Xw

 

Én erre azt válaszoltam, hogy nem kell aggódni, ahogy a kínaiakat ismerem beépítettek valami hátsó bejáratot, vagy ha nem akkor valaki megoldja majd a firmware cserét némi aprópénzért. Egy hét múlva meg is jelent a tájékoztatás:

https://www.youtube.com/watch?v=2sg3RJf1ZEA

 

Ha valaki belefutna ebbe a problémába ...

 

 

Előzmény: Lajos88 (58243)
580~Gábor Creative Commons License 2022.03.08 -1 1 58246

Nem teljesen PMR 446 rádió, de pontos tapasztalat helyi használatban kettő teljesen egyforma digitális (nem DMR) rádióval:

1.8 Watt teljesítménnyel 1920 méter távolság, 3 Watt teljesítménnyel 2260 méter távolság (mindössze 340 plusz).

Kaptál 17%-kal több távolságot és jó 50%-kal több fogyasztást.

Előzmény: Lara04 (58241)
Törölt nick Creative Commons License 2022.03.07 0 1 58245

Az ilyen hozzáértő hozzászólás az amire nem kíváncsi a kérdező.

Előzmény: goldfoxi (58242)
_nyunyuka Creative Commons License 2022.03.07 -3 0 58244

n+1-szer volt téma. Utolsó előtti csepeli BURABU-n kint volt az NMHH két mérőkocsija. A személyzet annyit mondott, amíg nem zavarja elsődleges felhasználó berendezésének működését, nem foglalkoznak vele. Amilyen katyvasz van abban a sávtartományban, nem is tudnak korrektül mérni.

 

Mondhatni fizikai értelemben nem okoznak zavart, mentálisan annál inkább :-).

Előzmény: Lajos88 (58243)
Lajos88 Creative Commons License 2022.03.07 0 3 58243

"Hogy is van most ez a 0.5W - 2W - 8W a PMR rádióknál?"

 

PMR rádió az ami maximum 0,5W teljesítménnyel és fixen rögzített antennával dolgozik, (magyarul nem lehet rá külső antennát vagy a gyárinál nagyobb nyereségű gumiantennát csatlakoztatni), kizárólag a PMR frekvenciákon tudnak üzemelni és nem utolsó sorban rendelkezik európai típusengedéllyel.

 

Az összes többi nem PMR rádió, legfeljebb PMR frekvencián is üzemelni képes rádió, melyeknek a használata illegális, bár ez az átlag magyar embert nem zavarja, így tömegével vannak üzemben bóvli kínai nyingnyang meg baofos gyártmányú rádiók éppúgy mint áthangolt nagy teljesítményű ipari rádiók.

Előzmény: Lara04 (58241)
goldfoxi Creative Commons License 2022.03.07 -2 0 58242

Hatótávja csak az ágyúnak van.

Előzmény: Lara04 (58241)
Lara04 Creative Commons License 2022.03.07 0 0 58241

Sziasztok!

Hogy is van most ez a 0.5W - 2W - 8W a PMR rádióknál? 

Azt olvastam, hogy csak a 0.5W számít legálisnak, ez így van? Ki nézi ezt, büntettek már meg bárkit? 

Át lehet állítani a rádión belül a teljesítmlényt, vagy ez csak számítógéppel átprogramozható? 

Milyen hatótávot tud egy 0.5W és mennyit egy 2W-ra állított rádió, illetve mennyivel nő a hatótáv, ha átállítjuk? 

Itt is írhattok, de témábavágó cikkeknek is örülök, köszi előre is. 



kekoma Creative Commons License 2022.02.03 0 0 58240
Laci-bátyó Creative Commons License 2022.02.01 -1 0 58239

"... Azt ne kérdezd, hogy mi az értelme ..."
Eszembe sem jutott ilyesmi! :-)
Számomra mindig is izgalmasak voltak az "értelmetlen hobbi dolgok"  ... ;-)

Előzmény: Desert Rat (58238)
Desert Rat Creative Commons License 2022.02.01 0 1 58238

 eléred saját magadat

 

Elsősorban igen, másodsorban meg akinek megadtam a címet és felcsatlakozik. 

Van még egy olyan elképzelésem, hogy mivel a HG9RVB átjátszónak már nincs echolinkes csatlakozása, fel tudnék úgy jutni rá távoli számítógépről ha az állomáshelyemen felrakok egy Motorola rádiót amit az FRN vezérel és éppen az átjátszó frekire van beállítva, amit elég jól elérek onnan. Azt ne kérdezt hogy mi értelme, mert ilyen kérdésekre nem tudok válaszolni.

Előzmény: Laci-bátyó (58237)
Laci-bátyó Creative Commons License 2022.01.31 -1 1 58237

"...saját szerverem ketyeg hozzá..." - nagy előnye a dolognak, hogy így jól eléred saját magadat :-) (Na jó - "Férj és feleség egy test, egy lélek" ;-) így az asszonyt is... :-) )
S valóban - a viszonylag lelkes német támogatás miatt (beleértve pl. egy jól működő androidos klienst is) ott jobban pörög kicsit.
Nálunk be-be indul egy szerver néhány fős haveri részvevővel ... aztán lassan el is hal, illetve nem veszik észre, ha a "Várószobában dekkolsz" ( magyarradio.ddns.net)...
Sajnos a "Zárt csoport - várj türelemmel" szintén divat nálunk.
Én egyszer vártam vagy két hétig az egyikre - ahol volt e-mail is... aztán a levelezés ellenére sem jött össze rendesen az FRN-es kapcsolat ( magyarfrn.ddns.net ) ...
Jelenleg van egy "nem zárt" szerver: tlaci60.ddns.net  (HG5CJX), itt működik egy Zello-Crosslink, és egy kapuállomás is Bpesten, illetve működik egy másik, zárt - de pár napon belül van esély, hogy választ kapsz az e-mailben jelzett érdeklődésedre: frnzellomagyarorszag.ddnsfree.com. Itt 2-3 PMR-kapuállomás is aktív (Lenti, Hajdúböszörmény, Gyula (HG8LMK), és reggeltől késő esetig szintén él egy Zello-Crosslink.

Előzmény: Desert Rat (58235)
Laci-bátyó Creative Commons License 2022.01.31 -2 1 58236

Én is csak kipróbáltam - alapvetően amiatt, hogy egy FRN-croslink-en keresztül "belebotlottam".
Valószínű kicsit olyan mint a "rendes telefon", ami működik WiFi-alapon :-) 
(Azaz főleg azzal a pár emberrel beszélsz - akivel kölcsönösen megvan az elérhetőségetek ;-) ).

Előzmény: DJ Szegecs (58234)
Desert Rat Creative Commons License 2022.01.30 0 0 58235

Nem tudom - a próbán túl sosem használtam a Zellot. Amire a Zello nekem jó lenne, arra tökéletes az FRN-rádió ami elvileg sem lehet fizetős mert saját szerverem ketyeg hozzá. Az FRN egyébbként is új életre kelt amióta a németek felkarolták https://freeradionetwork.de, ha valaki nagyon akarja van rádiós interfésze is a programnak  (ontopik)  és valaki megírta az androidos kliensét is ami elég jól működik. FRN-en lehet böngészni csooportok közt ha valaki a publikus szerverekre regisztrál, más kérdés hogy az egyetlen magyar csoport is zárt.

Előzmény: DJ Szegecs (58234)
DJ Szegecs Creative Commons License 2022.01.30 0 0 58234

Van egyébként olyan magyar nyelvű Zello csoport, amelyhez érdemes csatlakozni? 

Én eddig 2x telepítettem fel a programot: 3-4 fő volt bejelentkezve egy-egy beszédcsoportban, de még annyi élet sem volt, mint a magyar C4FM/D-Star hálózatban. :)

A keresést megnehezíti, hogy nem lehet böngészni, mint a Midland CB-Talknál, hanem tudni kell a Zellos csoport nevét, máskülönben nem jelenik meg a listában.

 

Előzmény: Desert Rat (58232)
Desert Rat Creative Commons License 2022.01.30 0 0 58233

Azzól, hogy "Zello", lehet ez is: https://zello.com/pricing/

Előzmény: _nyunyuka (58231)
Desert Rat Creative Commons License 2022.01.30 0 0 58232

Ez egyértelmű, hiszen ki is emelik a wifi lehetőségét, csak az alkalmazott Zello verziót nem ismerem, illetve tudom, hogy a Zello Work az fizetős. A zello work-nek van hardveres PTT interface-e amit például PTT gombbal lehet vezérelni, ezért tépelődök kétségek közt amin egy próbapéldány sokat enyhíthetne.  Eleve kidobott pénznek szánnék egy ilyen bigyót, ami mellett bónusz ha ingyen üzemel is. 

Előzmény: DJ Szegecs (58230)
_nyunyuka Creative Commons License 2022.01.30 -3 0 58231

Ez is az. Némelyiket feltupírozták egy kétsávos FM adóvevővel, a Kirisun óta nem szeretnék semmi hasonló kategóriás DSP-s cuccot. 

 

A Zello ingyenes. 

Előzmény: DJ Szegecs (58230)
DJ Szegecs Creative Commons License 2022.01.30 0 0 58230

Amikkel eddig találkoztam, azok kivétel nélkül Androidos telók voltak, rádiós házba csomagolva. 

Szóval nem finnyáskodnak az alkalmazásokkal kapcsolatban, és WiFi-vel is beérik, ha nincs mobilnet.

 

Előzmény: Desert Rat (58229)
Desert Rat Creative Commons License 2022.01.30 0 0 58229

Egészen csinos és kedvező árfekvésű zello-rádiót láttam a minap, még töprengek kipróbáljam-e. Jó lenne többet is tudni róla, de ahhoz először meg kéne venni, ami 24eFt kötve-fűzve.  Amit tapasztalat híján nem tudok, hogy az ilyen kütyükhöz nem kell-e PTT szolgáltató, azaz például fizetős Zello szolgáltatás. Ha ingyenesen megy illetve wifin, akkor elfér egy ilyen is a polcomon, bár hasonló árban lehet venni (nekem van) egy ugyanerre alkalmatos ulefon mobiltelót is.

 

https://www.aliexpress.com/item/1005002917854910.html

 

 

dolby21 Creative Commons License 2022.01.25 0 0 58228

Szia!

 

Zellozni megfelel a Baofeng BF888 és az BF5UV is. A keresztsávos üzem nem kell hozzá. Viszont egy Interface igen. Ez kommunikál a PC és a rádió között. Ennek a megépítése, valamint "behangolása" némi elektronikai és rádiótechnikai ismeretet igényel.

Kérdésedből következtetve ajánlom egy ilyen ismeretekkel rendelkező személy megkeresését környezetedben.

 

Sok sikert!

 

BF888

BF888

BF5UV

BF5UV

Interface

Interface

 

Előzmény: son946 (58226)
XANTIi Creative Commons License 2022.01.25 0 0 58227

Figyu! A "keresztsáv" az a VHF és UHF meglétét követeli.

Előzmény: son946 (58226)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!