Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2018.10.22 0 0 28604

Sziasztok! 2016-ban vettük fel a csok-ot használt lakás vásárlásra 3 meglevő gyermekünk után. Most jön a negyedik gyermek. Ha a kormány be váltja ígéretét és ki bővíti felújításra akkor fel vehetjük a különbözetet? Köszönöm a válaszokat! 

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.18 0 0 28603

Hogy érted, hogy piramis játék?

Előzmény: ErkölcsTan (28602)
ErkölcsTan Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28602

Egy piramisjátékkal kevesebb.

Jól tette amit a lakástakarékokkal tett.

Előzmény: Zeki_ (28600)
fastolfe Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28601

2020 január 1.

Előzmény: Zeki_ (28600)
Zeki_ Creative Commons License 2018.10.16 0 0 28600

Jövőre csúnyán beint a kormány a lakáshitelezésnek.

- lakáshiteltörlesztős cafeteria: bambi

- lakástakarék: bambi

Az Áfa mikortól is fog újra megemelkedni új építésnél?

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.09 0 0 28599

A külterület nem kizáró feltétel!

Előzmény: csepeli91 (28598)
csepeli91 Creative Commons License 2018.10.08 0 0 28598

Tisztelt fórumozók!

Egy speciális kérdéssel fordulnék hozzátok.
Magánszemélyként szeretnénk könnyűszerkezetes házat külterületi ingatlanra telepíteni/építeni. Közmű ellátottság van. Kérdésem lenne, hogy erre az ingatlanra igényelhető-e a CSOK?

Köszönöm szépen a segítséget!

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28597

Így van, a jogszabály is csak az 5%-os áfa tartalmú számlákat zárja ki a 70%-os számlabenyújtási kötelezettségből! Van olyan bank, aki előírta, hogy csak 27%-os számla nyújtható be, a 70%-os teljesítéshez! 

Előzmény: For-dzsi (28594)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28596

Szia! 

Az általad leírtak nem kizáró okok!

Ha  többi feltételnek is megfeleltek akkor rendben lesz!

Előzmény: 90Szilárd90 (28593)
For-dzsi Creative Commons License 2018.10.05 0 1 28595

Áfatv 10. § d pont.

Előzmény: Ejejump (28589)
For-dzsi Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28594

Szerintem ez tévedés lesz, a 70%-ban lehet 0%-os számla is, csak nem vehető igénybe utána adóvisszatérítési támogatás. Valaki vmit félreért.   

Előzmény: Hitelmentor (28588)
90Szilárd90 Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28593

Sziasztok!

Elkezdtük az építkezést generálkivitelezővel (aki, mint később kiderült csak 27%-os ÁFA tartalmú számlát volt hajlandó kiállítani, de ez a banknak nem gond), a bankkal kötött szerződésben bepipáltuk, hogy generálkivitelezés, ÁFA-visszatérítést nem igénylünk. A ház 32%-os készültségénél felbontottuk a szerződést a generálkivitelezővel és szakáganként külön-külön folytatjuk az építkezést (ha így kezdjük el, jogosultak vagyunk ÁFA visszatérítésre)

Van-e valakinek tapasztalata, ismerete azzal kapcsolatban, hogy ilyen esetben vissza lehet-e mégis igényelni az ÁFÁ-t? (számláink a kezdetektől 27%-os ÁFÁ-t tartalmaznak)

Köszönöm!

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28592

A 70%, az 70%-ot jelent! :)

Ha valaki épít egy könnyűszerkezetes házat 24 millióból és szeretne 5 millió áfát visszaigényelni, ahhoz nem elég a 70%, mert az 5 millió visszaigényléshez legalább 23,5 millió forintról kell számlát beadni!

Ebben az esetben a 70% ahhoz elég, hogy jogosult legyen az áfa visszaigénylésre. Tehát 24 milliónak a 70%-a 16,8 millió forint, aminek csak 3,57 millió forint az áfája.

Előzmény: Ejejump (28590)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28591

Szerintem azt bízd a vállalkozóra, hogy ő milyen szerződést szeretne lényeg, hogy olyan megállapodást írjatok alá, ami véd Benneteket. (pl.: köttök egy sima generál szerződést 27%-os áfával, majd utána lesz több alszerződés, amiket a hivatalos helyekre adtok be, vagy kapásból több alszerződést írtok alá) Én javaslom a szerződést ügyvéddel is átnézetni!

Az 5%-os számlázást az Áfa törvény szabályozza!

Ha termékértékesítés történik akkor 5%-kal kell szabályozni. Azt nem tudom, hogy van-e tételes felsorolás, azt a törvényt nem ismerem "betűről-betűre".

Előzmény: Ejejump (28589)
Ejejump Creative Commons License 2018.10.04 0 0 28590

Amúgy ez a 70 %-s számlabemutatási kötelezettség gyakorlatilag 100 %-t jelent egy ilyen erősen támogatott konstrukció esetén, mint ahogy én tervezek építetteni, ugye?

Előzmény: Hitelmentor (28588)
Ejejump Creative Commons License 2018.10.04 0 0 28589

Szia,

Nagyjából értem, köszönöm.

Ez viszont:

Van olyan cég akit ez nem érdekel és csinálják egy céggel 27%-os áfával. (ilyenkor azt szoktam javasolni, hogy hivatalos helyre - pl.: bank, e-napló - csak olyan szerződés kerüljön benyújtásra, ami nem szerkezetkész állapotra szól, tehát az alapozás-falazás-tető 3-asból az egyiket ne írják bele abba  a szerződésbe)

Akkor mi kerüljön a szerződésbe, h. ne legyen generálszerződés szerkezetkészre, de mégis elkészüljön mind a 3 építési fázis? Mármint ha gond van a kivitelezői teljesítéssel, akkor az építtető védve legyen, h. mégiscsak szerepel az a tétel - pl tetőfedés - csak épp... nem úgy .. :)

Feleségem kérdése pedig ez:

A kérdésem az, hogy mi írja elő a generálkivitelezőnek az 5%-os áfa tartalmú számla kiállítást?Az áfa törvény 3. sz. melléklete a termékekre írja elő, azaz amennyiben lakóingatlan értékesítés történik.Ha mi egy vállalkozóval arra szerződünk, hogy elvégzi a ház építéséhez kapcsolódó feladatokat (itt gondolom van tételes felsorolás), és ő 27%-os áfa tartalmú számlát állít ki szolgáltatásról, akkor ő szabálytalanul jár el?Van-e olyan az áfa tv-ben vagy vmelyik jogszabályban ami ezt az esetet szabályozza. Melyik az (esetleg melyik §-a)?

Előzmény: Hitelmentor (28586)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.04 0 0 28588

Annyiban igazad van, hogy törvény úgy szól: "Adó-visszatérítési támogatás igénylése esetén a számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél 5%-os általános forgalmi adó-mértékkel kiállított számla nem vehető figyelembe", így ergo a 0%-os számlák bele tartozhatnának, a 70%-os számlabenyújtási kötelezettségbe! Viszont NGM állásfoglalás alapján csak  27%-os számlát fogadják el!

A 18,5M Ft csak akkor elég, ha nettó összeget írsz. Bruttó összeg 23,5M Ft, szerintem így megjegyezhetőbb.

Előzmény: nagypapi (28587)
nagypapi Creative Commons License 2018.10.04 -13 0 28587

A félreértések elkerülése érdekében azt azért fontos tisztázni, hogy az 5 millió Ft ÁFA visszaigényléshez minimum kb. 18,5 millió Ft ÁFÁs számlát kell benyújtani, tehát itt nem játszik a 70%. A többi lehet 0%-os (pl. kisadózó). 

Előzmény: Hitelmentor (28586)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.04 0 1 28586

Elég sok Áfa visszaigénylést intéztem, így tudok írni tapasztalatokat!

Két oldala van az áfa visszaigénylése:

1. banki oldal: az idei március közepi változások miatt a bank már nem nézi, hogy hány céggel szerződsz, a lényeg - ahogy az ügyintéző is mondta - legyen meg a teljes költségvetés 70%-ról a 27%-os áfa. Ha egy cég 2 millió áfatartam felett számláz (kb br 9,5 millió forint) akkor be kell mutatni a banknak az adott céggel kötött szerződést

2. kivitelező oldala: őket az áfa törvény köti, miszerint a cég köt veled egy olyan szerződést, ahol legalább szerkezetkész állapotra köttök szerződést, ott kötelező 5%-os számlával számlázni.

Van olyan cég akit ez nem érdekel és csinálják egy céggel 27%-os áfával. (ilyenkor azt szoktam javasolni, hogy hivatalos helyre - pl.: bank, e-napló - csak olyan szerződés kerüljön benyújtásra, ami nem szerkezetkész állapotra szól, tehát az alapozás-falazás-tető 3-asból az egyiket ne írják bele abba  a szerződésbe)

A vállalkozók többsége pedig 2 céggel oldják meg! 

Előzmény: Ejejump (28580)
yeti31 Creative Commons License 2018.10.03 0 1 28585

Elhiszem, hogy nem egyszerű normális kivitelezőt találni 5% áfás építésre. Főként azért, hogy ne álljon a pénze az áfában nem nagyon szeretik. Pedig az alvállalkozó már fordított áfás számlát kell adjon neki és így csak a saját anyagvásárlásában áll benne 22% áfa, mivel 5%-ot te fizetsz neki. Viszont ő nettóban fizeti az alvállalkozóit akik anyagosan vállalnak! Nem olyan borzasztó dolog ez, csak lehet nincsenek tisztában a dolgokkal.

Én 16 tavaszán az elsők közt építettem a CSOK feltételeivel a saját házam és örültem az 5%-os lehetőségnek, bár szeptemberig nem tudta a bank a szerződéesem megcsinálni, mire összejött a szerződés rá egy hónappal költöztünk.

16 őszén kezdtünk lakást kulcsrakészre szintén 5% áfával, a tulaj a rész számlákat vitte a bankba és mi kaptuk a pénzt bár a K&H tetű lassan fizetett, de a tulajnak semmi pénzmoszgást nem kellett intéznie, közvetlen a bank fizetett és belefértünk 100m2 lakással a 20-ba.

Idén tavasszal építettünk 27-es rész munkát, na ott legalább 6-7 kivitelező számláz külön és a tulaj veszi részben az anyagot. Hát nem olyan egyszerű ez a megoldás! Sokat kell előre finanszírozni a tulajnak.

Nem írígyellek, inkább eggyüttérzek veled! Nem lesz egyszerű dolgod!

Ha kérdésed lenne keress meg!

Előzmény: Ejejump (28582)
Zompasz Creative Commons License 2018.10.03 0 0 28584

Sziasztok!
Ha a csok bírálata rendben (hitel nélküli csak csok) és alá lesz írva a csok-szerződés, majd a fundamenta kiutal ügyvédi letétbe és az ügyvéd ad erről igazolást a csok folyósító felé, utána mennyi időn belül folyósítják a csok összeget?

Köszönöm!

lingar4 Creative Commons License 2018.10.01 0 0 28583

Osztatlan közös tulajdont, három lakóegységgel, megosztási vázrajzzal, használati szerződéssel nem hiteleznek a bankok? Mióta? Saját házunk mögé építjük az újat, külön, külön mérőkkel, saroktelek, külön bejárat....eladtuk a régit, most vette észre a bank a széljegyet. Ez hogy érinti a teljesen független újat? Két hónapja vekengenek hol ezzel, hol azzal....közben meg az újat kéne befejezni.

Ejejump Creative Commons License 2018.10.01 0 0 28582

Köszönöm.

Ez az 5 %-s ÁFA-s építkezés sajnos nem így működik, ahogy a jogszabályok szerint működnie kellene.

Ajánlatokat kértem generálkivitelezésre:

Kaptam 7-t, abból 1, azaz egy csinálná meg 5 % ÁFA-val, a többi 27-tel.

Az egy 5 %-s ajánlat nettó m2 ára 295 e Ft lenne. 5 % ÁFA-val megterhelve a nettó 129 m2-s házat 40 millából építenék fel. Eddig rendben is van, korrekt ajánlat.

A 27 %-s ajánlatok - több generálszerződésnek nevezi, holott nem azok, mert nem 5 %-kal dolgoznak - 38.6 és 56 millió Ft között változnak. 

Mondom nagyszerű, 38.6 mFt, CSOK 10+10 és 5 mFt ÁFA visszaigénylés, máris csökkenthetem az önrészemet .. (magyarán marad valamennyi pénzem, mire felépül a ház) De Ő pl egy céges szerződést írna, és ódzkódik az 5 mFt ÁFA visszaigényléstől. Elgondolkodtató, h. vajon miért...

Van egy ajánlat 40.6 mFt-ra, csok 10+10 és még 5 mFt ÁFA visszaigénylés is játszik. Ők viszont abszolút nem bizalomkeltőek, nem szerződünk velük.

Valamint elég sok mindent nem is teljesítenének, egyszerűen kihúzkodták a teraszokat, a kocsibeállót, vékonyabb hőszigeteléssel, kevesebb ezzel-azzal számoltak.

Azért írom le, h. lásd, az ár nagyjából ugyanannyi mindenkinél - az 56 millást úgymond kiszórom, kilóg - ÁFA % ide vagy oda.

Vagyis ha 5 %-kal építtet az ember, egyszerűen feljebb srófolja a kivitelező a nettó m2 árat. És bizony egyéb hitelt nem vennék fel erre, hanem küzdök a pénzemért, legalábbis azért, h. a CSOK és a lehetséges 5 mFt ÁFA visszaigénylés ne egy az egyben a kivitelező, és az építőanyag kereskedők zsebébe vándoroljon. Persze prózai oka van ennek: van egy keretem, és nem akarom túllépni. Annyit nem ér.

Amúgy az egyik 27 %-s ajánlattevőnél bepróbálkoztam, h. egyszerűen nettósítottam a a m2 árat, majd mondtam, h. akkor ezzel a nettóval kérném 5 % ÁFA-val felépíteni. Nem írom le mit mondott. :)

Előzmény: yeti31 (28581)
yeti31 Creative Commons License 2018.10.01 0 0 28581

Ha már 1 "szervezős" megoldást akarsz, akor egyszerűbb 1 generál kivitelezővel szerződni kulcsrakész lakásra. Csak számold végig, hogy kb. mennyiből lesz kész a lakás és abból kapsz vissza 5 milliót. Egy bizonyos összeg fölött már jobb az 5% áfát választani. Generál kivitelezőnek ütemezés szerinti rész számláit viszed a bankba és a bank utal, sok vállalkozósnál vegyél meg mindent előre és fizesd ki a vállalkozókat aztán igényled vissza az áfát. A bank értékbecslése nem lesz összhangban a kifizetéseiddel. Generál kivitelezőnél elég 1 felelősség biztosítás és elég egy felelős műszaki, több vállalkozósnál ezeket vállalkozónként rád terhelik majd és műszaki ellenőr is kell majd minden szakágra külön.

Pl. legyen 90m2 a lakás és 350eFt/m2 ár a kulcsrakész az ugye 31.500.000,- Ha ebből igényelsz vissza 5 milliót, akkor 26,5millió lesz a vége és vállalkozónként biztosítás és FMV +100-200eFt valamint ME még 2x100eFt minimum. 5% áfával mindez 26.043.307,- összesen.

A generált tudod kötbérezni ha nincs kész időre, a több vállalkozóst nem nagyon mert megy majd az egymásra mutogatás, hogy ki miatt késik az átadás.

De ez csak szerintem van!

Járj utána olyanoknál akik már végigjárták a CSOK-os építést!

Előzmény: Ejejump (28580)
Ejejump Creative Commons License 2018.10.01 0 0 28580

Sziasztok,

Nem CSOK, hanem az 5 mFt ÁFA visszaigénylésre vonatkozó kérdésem lenne:

K&H-s hölgytől tájékozódtam úgy, h. az 5 millió ÁFA visszaigénylés szempontjából nem számít hogy hány vállalkozóval vagyunk szerződésben, hánytól kapunk számlát, hanem csak az az előírás, hogy a számlák 70% a 27%-os ÁFA-t tartalmazzon.

Tehát lehet akár 1 is? "Építési tanácsadós" megoldás, helyettem szervezik le, hozzák be a cégeket, de én csak 1 céggel kötök szerződést.

Mindez feltételes mód persze, amíg nem tudom, h. járható-e ez az út.

For-dzsi Creative Commons License 2018.09.21 0 1 28579

Minisztériumi állásfoglalás van erről. Csak az a megkötés, hogy nem lehet a támogatott ingatlanba bejelentve cég, az otthonról dolgozás nem tiltott/ tiltható. 

Előzmény: eroemeles.com (28577)
eroemeles.com Creative Commons License 2018.09.19 0 0 28578

Sziasztok,

Az, hogy a "Lakást a lakáscéltól eltérően hasznosítják" pontosan mit jelent? Neten nem nagyon találok információt...

Otthonról nem szabad dolgozni?

Munkaszerződésben nem szerepelhet, hogy "otthoni munkavégzés"?

Köszönöm!

eroemeles.com Creative Commons License 2018.09.19 0 0 28577

Szia,

Hol írja ezt a kormányrendelet? Köszi!

Előzmény: hiteltudor (28576)
hiteltudor Creative Commons License 2018.09.18 0 1 28576

Azt nem tudom, hogy mi értelme, de ezt írja elő a kormányrendelet, hogy sem székhely, sem telephely nem lehet a CSOK-os ingatlan.

Előzmény: nagypapi (28575)
nagypapi Creative Commons License 2018.09.18 -13 0 28575

Nem jelenthet be saját vállalkozást sem a CSOKos ingatlanra? Ennek mi értelme van? Simán lehet, hogy a csokot felvett személy vagy hozzátartozója alapít egy céget. Akkor azt máshová kell bejelentenie? 

Előzmény: hiteltudor (28574)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!