Keresés

Részletes keresés

gacsat Creative Commons License 2007.06.14 0 0 697

 Ugyanezt a nyilvánvaló kérdést tettem fel Vass Tibor Ogyesszában végzett okleveles,stb. navigációs tisztnek,aki válaszként közölte velem,hogy ekkora síktükröt nem lehet csiszolni. Ami nyilván nem igaz,de annyira jó közelítése az igazságnak,hogy inkább 1  10 dekás nikkeldarabot tesznek bele.

 A többit Kirán topikjában,ahova 3 hónapja be se nézett!

Előzmény: PETYUS (696)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.13 0 0 696
És az azt jelenti magyarul hogy tömör nikkel? Ne viccelj már!
Előzmény: gacsat (695)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 695
A Wikiben én se látom,de a 667es hszban ott van hogy "nagyobb csiszolt lap,ami visszaveri a fényt". Ez a 666os képmagyarázata,csak onan lemaradt.
Előzmény: PETYUS (694)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.13 0 0 694
Bocsánatot kérek, azt hirtelen felindulásomban írtam be.
Azt viszont megmutathatnád, hogy hol írja a nikkeltükröt, mert én kétszer is végigolvastam, de egyszer sem találtam.
Valóban kezdünk offtopicok lenni.
Előzmény: gacsat (693)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 693
A nikkeltükör miatt tettem be,mert ennek kapcsán voltál szives hülyének nevezni.
Ha találsz idevágó topicot,kultúrált hangnemben megbeszélhetjük.
Előzmény: PETYUS (686)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 692
Itt van elég nagyban,bár nem szines:http://www.er.uqam.ca/nobel/r14310/Ptolemy/Images/Waldseemueller/Gen.g.jpg
Előzmény: Törölt nick (685)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 691
Vezesd elő.
Előzmény: Törölt nick (684)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 690
Ezt mondom én is,és ide is beírtam vagy 5x. Fixa ideám az Antarktisz,de Amerika is érdekes. Még izgisebb az Ibn Zara térkép. Északon és nyugaton teljesen büfé úgy 1560ban.
Előzmény: Törölt nick (683)
Supernovablaster Creative Commons License 2007.06.13 0 0 689

A spanyolok és a portugálok egy évszázad alatt kirámolták a saját területeiket, az angolok nem nagyon rohantak, inkább csak kalózkodtak, a franciák is a Karib-térségben kezdték. Az 1700-as évek elejére alakultak ki a brit és francia kolóniák északon. Hát nem éppen lecsaptak rá.

Előzmény: Carolus58 (680)
astronom Creative Commons License 2007.06.13 0 0 687

Nem, hiszem, hogy neked sok újság lenne benne.

Nekem volt benne újdonság, de ebben a témában az nem mérvadó, hogy nekem mi az új :-)

Előzmény: Törölt nick (678)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.13 0 0 686
> Kéne erről olvasni valami hiteleset. Amit olyan ember írt, aki látott már hajót közelről

Ez nem azt jelenti, hogy "írjon valaki valamit".

Régen megírt dolgok olvasására gondoltam, és nem úgy hogy én olvassak tőled valamit, hanem úgy, hogy mindannyian olvassunk olyan valakitől, aki valós tényeket írt le.
Konkrétan olyan írásokra gondoltam akkor hajdanán amikor ezt leírtam, amiből kiderül, hogy az akkori hajósok az akkori technikával milyen gyakorlati eredményességgel tudtak odatalálni valahová.
Te sok mindent állítottál már ebben a topicban, de mindig olyan érzésem van, hogy a kijelentéseid magabiztossága összhangban van a megalapozatlanságával.

Ha elolvastad az általad ajánlott wikipédiás cikket (amiért ismételt köszönet, mert nagyon tanulságos), akkor megmutathatnád, hogy hol van benne az, amit mondtál. Szerintem sehol.
Előzmény: gacsat (682)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 682

Kéne erről olvasni valami hiteleset. Amit olyan ember írt, aki látott már hajót közelről

Nos,én már láttam hajót közelről,sőt,navigáltam is rajta,gondoltam megírom amit az iskolában mondtak a témáról. Persze ha nem ezt akartad hallani...

gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 681

 Kezdjük az elején: A yachtboyom 1 navigációs mérnök,és amit elmondtam az az alapfokú tananyag. Lehet vki ennél okosabb,de nem érdemes,mert nem fog átmenni a vizsgán.

 A 20 fokról asszem csak annyit mondtam,h 20 foknál lejjebb látszó égitestet nem mérünk.

 Ha jól láttam az ábrákon,a jákob botját pont a szemedhez kéne illeszteni. Már itt lesz 1 foknál nagyobb hiba.

 1 fa műszernek korrigálhatatlan hibái lesznek,mert szegény még a páratartalom válltozásaira is  mást-mást fog mutatni. Kuka kapitány könyveiben 3 fokos eltérések is voltak a régebbi mérésekhez képest,ha jól emléxem. Még az 1 hajón 1xre mért értékek között is nagyobbak voltak a különbségek,mint ami mostanában elfogadható. Ezért gondolom h normális navigáció a normális szextáns óta van.

 A többi ellen semmi kifogásom. 1xű eszközökkel is lehet pontosan helymeghatározni,a földön állva,hosszabb megfigyelésekkel. Ha a másik topicban ezt  megbeszélitek,majd jobban figyelek.

 

Előzmény: Törölt nick (676)
Carolus58 Creative Commons License 2007.06.13 0 0 680

 

Másrészt jogosan felmerült itt már a kérdés: minek raknak egy térképre valamit, amit még fel sem fedeztek?

 

Minek raknak fel a térképekre misztikus állatokat, szörnyeket, fejlábú embereket (Ugye Patagónia neve is ebből jött)?

 

Nem pontos területeket raknak oda, hanem misztikus sejtéseket, valahogy a korabeli legendákat is ábrázolni kellett: pl. a Hét Város legendája

 

ahol zord az időjárás, akkor ezért nem fogják költségekbe verni magukat az uralkodók.

 

Viszont akkor az angolok, franciák miért csaptak le Labrador területére, Észak-Amerikára, Kanadára?

Előzmény: Supernovablaster (674)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.13 0 0 679
> Azt írtad,írjon valaki vmit,aki már látott hajót.

Ilyet nem írtam. Nagyon figyelmetlenül olvasol.
Előzmény: gacsat (663)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.13 0 0 677
Végigolvastam.
Javaslom neked is.
Előzmény: gacsat (670)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 675
 Jé.tényleg! Nem is figyeltem. Lehettek is vele bajok. Évszám nincs,de lehet vagy 200 éves.
Előzmény: PETYUS (673)
Supernovablaster Creative Commons License 2007.06.13 0 0 674

Menzies magyarázata szerintem is eröltetett.

 

Másrészt jogosan felmerült itt már a kérdés: minek raknak egy térképre valamit, amit még fel sem fedeztek?

 

Azt se felejtsük el, hogy Madeira, a Kanári szigetek kiváló terület bortermelésre, a Zöld-foki szigetek az Afrika megkerülésére irányuló expedíciók egyik állomása. Ha a bálnavadászok visszajönnek azzal, hogy van ott jó messze valami kietlen sziget (tételezzük fel, hogy Észak-Am, nem a Karib-tenger), ahol zord az időjárás, akkor ezért nem fogják költségekbe verni magukat az uralkodók.

Előzmény: Carolus58 (671)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.13 0 0 673
> Olvasd el a Wikiben a "SEXTANT" címszót.

Épp olvasom. Az első kép épp egy gyönyörű fából készült oktánst ábrázol.
Előzmény: gacsat (670)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.13 0 0 672
Előzmény: gacsat (670)
Carolus58 Creative Commons License 2007.06.13 0 0 671

 

De kik rendelkezhettek tudomással a szigetekről? Ez egy jelentős kérdés, mert nézzétek meg, hogy a többi atlanti-óceáni szigetcsoport (Kanári-szigetek, Zöldfoki-szigetek, Azori-szigetek) felfedezése körül mekkora csindradatta volt! Illetve mindegyik szigetre az adott ország felfedezője villámgyorsan kitűzte a zászlót és deklarálta a terület hovatartozását.

 

Ezzel szemben a misztikus Antilia és Satanazer szigetek csak épphogy szerepelnek a térképen, ködösek, senkihez sem tartoznak és senki sem ismerte őket a korban pontosan. Ez olyan ellentmondás, amit nehéz feloldani azzal, hogy a portugálok titokban akarták tartani. Ráadásul ebben az esetben könnyen olyan helyzetbe kerülhettek volna, hogy más ország felfedezői ráteszik a kezüket a területre. Ezért is volt szokás világgá kürtölni az új hódításokat. (Szuverenitás kérdése)

 

Bennem a dolog misztikussága felébreszti azt a gondolatot, hogy mi van, ha ezekről a szigetekről pár kikötőben beszéltek csak "urban legend" szintjén és ez tükrözödik a térképeken. Adódik a kérdés, kik beszélhettek róla? Nem hiszem, hogy felfedezők, kereskedők, térképészek, királyi udvarban élők, katonák, mert ő nekik elemi érdekük, hogy profitáljanak címben, hírnévben, pénzben az ügyön.

Viszont mi a helyzet a halászokkal? Pl. a breton, baszk, vizcayai öböl mentén,  vagy egyéb nyugati kikötőben élő bálnavadászokkal? Ő róluk az is ismert, hogy nagy valószínűség szerint Új Foundland magasságáig is elmentek néha bálnát keresni. Viszont a kikötői halászlegendából ritkábban lesz uralkodói támogatással készülő felfedezés.

 

Guadaloupe és az emberevők - A karib törzsek a Kis-Antillák majd' minden szigetén éltek. (Az ő nevükből deriválódik a kannibál.) Valahol Puerto Rico magasságában keveredtek már a taino törzsekkel és vándoroltak nyugat felé. Így, amennyiben az Insula Antilia ugyanúgy a Kis-Antillák szigeteire vonatkozik, akkor nehéz elfogadni Menzies érvét.

 

Azt is problémásnak látom, hogy amikor a Európa nyugati partvidéke azon az ominózus térképen ennyire pontos, akkor az északabbra szereplő Satanazer a délebbre lévő Antiliával szabadon felcserélhető lenne? Ez így nekem túl "rugalmas kísérlet" egy teória bizonyítására.

Előzmény: Supernovablaster (658)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 670

 Ezeket tudom én is. Olvasd el a Wikiben a "SEXTANT" címszót. El fogja mondani h miért kell rézből v aluból lennie,és h miért nem csinálnak üveg indextükröt.

 A feliraton is felhívják a figyelmet kogy csiszolt lap.

Előzmény: PETYUS (668)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.13 0 0 669
> Felhívom a figyelmedet az INDEX MORRORra.

Figyelek.
Mit figyeljek rajta?
Előzmény: gacsat (667)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.13 0 0 668
A hülyeséget nem arra mondtam, hanem arra, hogy üvegből nem lehetne ...

A földi geodéziában használt műszerekben majdnem minden üvegből van, és nem azért mert nem telik nikkelre. És ezekkel a műszerekkel szögmásodperc élességgel mérjük a szögeket (ami ugye a fok 3600-ad része).
Az állványuk meg "vacak" fából van, mégis hozza azt, amit elvárunk tőle. Kevésbé tekeredik, mint a "precíz" fémállvány. Csak a fából való eszközkészítésnek is megvannak a szakmai fortélyai, amelyek azonban megtanulhatóak, és azok voltak már évszázadokkal korábban is.
Előzmény: gacsat (665)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 667

Sextant: a navigation instrument that is used to establish position by measuring the height of stars from the horizon.
Index mirror: large polished plate that reflects light.
Telescope: optical instrument made of lens that magnifies objects.
Telescope clamp: reinforcing circle.
Eyepiece: lens the user looks through.
Telescope printing: lens adjustment.
Frame: structure that serves as the base for the different parts of the sextant.
Graduated arc: graduated edge of the arc.
Locking device: apparatus that holds the sextant in place.
Drum: graduated button used to take measurements.
Index arm: type of ruler that determines direction or measures an angle.
Screw to regulate small mirror: piece of metal used to adjust the horizon mirror.
Glass filter: colored transparent substance.
Horizon mirror: small polished glass plate that reflects light.
Glass filter: colored transparent substance.

 

 

 Felhívom a figyelmedet az INDEX MORRORra.

gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 666
Előzmény: PETYUS (664)
gacsat Creative Commons License 2007.06.13 0 0 665

 Ezt tanították,és tényleg nikkelből van. Külön figyelmeztettek hogy ne fogjuk meg,mert oxidálódik,és nem lesz pontos. Naná hogy elsőre megfogtam.

 A 20 000Ftos műanyagban van üveg tükör,de azt nem használják navigációra,csak oktatási eszköznek.

Előzmény: PETYUS (664)
PETYUS Creative Commons License 2007.06.12 0 0 664
> mert üvegből nem lehetne elég pontosat csinálni

Kezdek már fáradni a hülyeségeidtől.
Előzmény: gacsat (662)
gacsat Creative Commons License 2007.06.12 0 0 663
Azt írtad,írjon valaki vmit,aki már látott hajót. Jobb híjján magamra vettem,mert már mértem szextánssal.
Előzmény: PETYUS (659)
gacsat Creative Commons License 2007.06.12 0 0 662
Próbáld ki az arasszal navigálást! A szextárs tükre 1enesen nikkelből van,mert üvegből nem lehetne elég pontosat csinálni.
Előzmény: PETYUS (659)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!