Alapításkori gondolatok!
Úgy gondoltam, és ez egyre többekben is megfogalmazódott, hogy Budafok - Téténynek szüksége lenne egy valódi, gyűjtő, befogadó, pozitív szemléletű törzsasztalra, ahol mindennapjaink apró-cseprő ügyei mellett megbeszélhetjük a közélet eseményeit éppúgy, mint megismerkedhetünk kerületünk értékeivel, helytörténetével, hagyományaival, kultúrájával, de beszélhetünk a város alakulásáról, fejlődéséről és neuralgikus témáinkról, így környezetünk állapotáról, teendőinkről. Mindez egy hosszú mondatba foglalva, persze nem fért bele a topic címbe, de elsősorban ezeket gondolom, javaslom itt napirendre venni és ezzel kapcsolatban álló embereket meghívni, és persze sok mindenki mást, kerületieket, vagy akik csak érdeklődnek utánunk, korábban itt laktak, emlékeik vannak.
Szeretném tehát, ha beindulna itt egy igazi fórum, nem feltétlenül napi hozzászólások százaival, vagy csevegéssel, de néhány aktuális, fajsúlyos vagy kevésbé, de sokakat foglalkoztató ügy áttekintésével és folyamatosan helyi kulturális, történeti értékeink bemutatásával. Utóbbi szempontból is nagy kincsestár kerületünk és messze nincs kihasználva, bemutatva a már feltárt sok érték, anyag.
Persze várom a javaslatokat, az észrevételeket, merre menjünk, és azok csatlakozását, akik eddig is nézegették a kerületi vonatkozású topicokat, de belépni, hozzászólni nem akartak.
Moderációval kapcsolatos kérdéseknek a helye:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9186758 itt található!
A Háros utca tetején elindult az építkezés... Egy régi sirámomat mondom el megint: A huszadik század elejétől a budai lejtős utcákat úgy építették, hogy a járda mellett néhány sor kockakövet tettek le, így a bogárhátú aszfaltos útról a víz a kockaköves részen folyt tovább a kockaköveken meglassulva, illetve köztük elszivárogva. Így nem terhelte annyira egy-egy esőzés idején a kanális rendszert. A nyolcvanas évektől a gépi útfelújítással már széltől-szélig leaszfaltozzák ezeket az utcákat, innentől kezdve eső idején az összes víz a lehető legnagyobb sebességgel száguld a kanálisokhoz, a sima aszfaltról mindent magával ragad, alul a lefolyókat eltömi és tengerként napokig megmarad...
Elkészült a Klauzál Gábor utcában az útpálya helyreállítása
Április 10-től, szerdától ismét járható a XXII. kerületi Klauzál Gábor utca ismét járható, a közműmunkálatok, a rézsű újraépítése és az útpálya helyreállítása befejeződött. Mindkét irányba újra a Klauzál Gábor utcán közlekedik a 101E, a 101B, a 150-es és a 941-es autóbusz.
A kép szerint bicajjal már át lehet tekerni? Vagy csak illegálisan? :)
Mindenesetre a Nagytétényi úton a szélső sáv és a kerékpárút lezárását megszüntethetnék már. Szemmel láthatóan semmilyen munka nem folyt ott, mégis blokkolták a közlekedést. :(
sajnos ez a realitás, mai körképem alapján a Növény utcai aluljáró még pár hét, már az útépítés, a sorompónál a 16 nap kissé túlbiztosítottnak tűnik, de ha meglenne az aluljáró, akkor nyugodtan lehetne rajta szöszmötölni,
arról volt szó, hogy a rózsakerti sorompó megszűnik, és a Növény utcai aluljáró váltja ki, ami 2x2 sávos lesz, amúgy 10 hónapos vágányzár volt előrejelezve, most léptük túl a 12-t.....
Mostanában akkora jogászkodás van a nyugati világban, az USA meg eleve a kártérítési perek országa, például remek kártérítési pert indítottak ott a MÁV meg az OTP ellen is, mint a holokauszt segítői meg haszonélvezői ellen.
Nem lehetne ezt a bombakiemelést leperelni az amerikaiakon? Az ő bombájuk, mi nem kértük, de ledobták, eddig tároltuk, vigyáztunk rá, a kiszedése költség, a környék kiürítése költség és bosszúság - igen szép summát leakaszthatnánk róluk...
Melegvíz ide, vagy oda, azt nem mondhatjuk, hogy még a csapból is ez folyna. Most találkoztam először ezzel a linkkel, ettől függetlenül dícséretes, hogy legalább már ennyi van. Csak abba ne hagyják, mint oly sok mindent, amire idő előtt rásütik, hogy „há nám kállik a néípnek”.
"Az újrahasznosítás üdvös cél, de tartok tőle az FKF tömörítő kocsijai legfeljebb az égetést teszik lehetővé. Az újrahasznosítás akkor lehetne reális, ha a bútorokat, háztartási készülékeket, ruhákat, stb. ép állapotban lehetne bevinni egy újra hasznosító központba."
Akkor lehet kicsit nagyobb szigor kéne. Mert azért az se megy, hogy napokra putrivá válnak környékek.
Bár az itteni kultúrkörökre leginkább a szigor és a büntetés hat (ha egyáltalán), abban mégesm vagyok biztos, hogy összességében jobb lenne az eredmény. Megeshet, hogy a lomtalanítás „picobello” lezajlik, de közben a problémás szemetek egyre csak a város széli utak mentén gyűlnének. Sokak számára logisztikai kihívás (is), ha a veszélyes hulladékokkal messzire kell menni, mert kevés az állandó hulladékudvar – talán működőképes alternatíva lenne, ha a lomtalanítások idejére célzottan az aktuális helyen végeznék szervezetten a veszélyes hulladékok begyűjtését, mintegy mozgó hulladékudvarként. És ha ez megvan, mint kényelmes megoldás, akkor lehtne büntetni azt, aki nem él vele.
Bár én guminál vagy festéknél rosszabbat nem láttam. Azért a higany meredek, ezt pedig annak is illene tudni aki kitette.
Gyakran tapasztalni elemi civilizációs deficitet sok mindenben – a lomtalanítás kivitelezése, bármelyik érintett csoportot is nézzük, csak a jéghegy csúcsa. Csak egy példa, a lomtalanítástól nem túl messzi témakörből: tavaly a tásrasházunkban megvett egy lakást egy dinamikus, fiatal társaság. Amíg tartott a felújítás, teletolták lommal a teremgarázs rájuk eső részét, jöttek is rendesen a patkányok a szertehagyott mogyoróra, ilyenekre. Aztán végeztek a felújítással, eszükbe jutottak a lomok, lassan azokat is eltüntették valahova. Azt hihettük, szeleburdiék most megnyugodtak, bevackoltak, konszolidálódik a helyzet.
Na, egy fenét.
Elkezdtek bútorokat venni. A bútorok csomagolása hetekig ott hevert az udvaron, mert az alternatív alakú dohányzóasztal és a kreatív gardróbszekrény összerakása után arra már nem volt erejük, hogy a kartont beleaprítsák a papírkukába, a többit meg a vegyesbe. Szóval a habszivacsot vitte a szél az udvaron körbe-körbe-karikába, a kartonon megtelepedett az egynyári flóra, de „ezeknek” mindez nem bántotta a szemét, mer’ ajtón kívül volt, innentől MVP. Karácsonyra megérkezett nekik egy „ekkora” nagyképernyős trévé is. Na, annak a doboza ugyanígy járt, kivéve, hogy valaki idővel rákommentelte a kerítés tövébe kihányt dobozra, hogy „paraszt”.
Ezredfordulós nyelesfejűék ebből se tanultak.
Ezek után nem is tudom, reális-e elvárni bármit is a lakosságtól. Inkább csak örüljünk, ha valaki mégis rendesen, civilizáltan rakja ki a lomot. Az meg, hogy mi a fene az a higany... nem tudom, oktatják-e még egyáltalán, vagy csak szakkörön találkozik vele az értelmesebbje.
"az egyik fa tövében láttam három akkurátusan leszigszalagozott gyógyszeres üveget, amikben higany volt"
Azért, hogy bármilyen hulladékbegyűjtő rendszer működjön, ahhoz a lakosság is kell. Minden évben elmondják mit ne tegyenek ki, mert nem viszik el. De azért leadni le lehet, mert beveszik. Ehhez képest minden évben van mindenféle kidobva. Bár én guminál vagy festéknél rosszabbat nem láttam. Azért a higany meredek, ezt pedig annak is illene tudni aki kitette.
Hozzáteszem, vannak országok, ahol ez de facto működik; igaz, ott általában alacsonyabban van a környezettel kapcsolatos mérce, és az emberek életszínvonallal kapcsolatos elképzelése is (Közel-kelet, Kína, ilyenek). Viszont az olcsó kézimunka egy-egy jövedelmező szektorban hallatlanul hatékonnyá tudja tenni a kézi újrahasznosítást. Van azonban egy dolog, ami úgy tűnik, szektorokon átfogó jellemző: van korrekt felvásárlási hálózat is, amelyik rákapcsolódik a buckalakókra és megköveteli tőlük a normákhoz való igazodást. Na, nálunk talán pont azért olyan sok a spontán Brown-mozgás a lomizásban, mert nincs számottevő és szervezett felvásárlói réteg, amelyik elfogadható mederbe terelné a tevékenységet. Ha itt már úgyis a feudalizmust építik, ki lehetne nevezni pár korcs döbrögit erre a célra is, meg valami hangzatos programnevet kitalálni hozzá. Mondjuk „Utini, Magyarország!”
Juteszembe fém, ma délután a Gyula vezér lépcső teteje környékén az egyik fa tövében láttam három akkurátusan leszigszalagozott gyógyszeres üveget, amikben higany volt. Nem ártana szakszerűen begyűjteni, mielőtt valamelyik lökött majom kezébe kerül. Esetleg valamelyik iskolai szertár nem tartana rá igényt?
Tényleg több a káruk, de egy csomó ember ebből él. Egy egész falu. Ha eltiltod őket, találd ki, miből fognak élni... Ezért gondoltam, hogy ha már csinálják, legalább játékszabályok szerint és némi kontroll alatt.
Szerintem több kárt okoznak, mint amennyi hasznuk van. Ráadásul azért van ahol nem csak a lomok tűnnek el, évekkel ezelőtt a kevésbé feltűnő helyeken összeszedték páran a csatornafedeleket is. És jönnek a forgatagban a terepszemlézők is.
Az újrahasznosítás az jó, de szemmel láthatóan az nem a lomtalanítás. Ennek szerintem elég alacsony hatásfoka van. Pláne amikor az amúgy használható és működő műszaki cikkeket is ripityára verik szét a fémért. A műanyag meg marad utánuk. Persze ha szerencséje van az embernek és elég gyors, akkor akad használható cucc. Nekünk pl. sikerült beújítani egy lomtalanításra kitett gyerek fahintát. De ehhez az is kellett, hogy amikor kitették én gyorsabban vettem észre és hajoltam le érte.
Az újrahasznosítás üdvös cél, de tartok tőle az FKF tömörítő kocsijai legfeljebb az égetést teszik lehetővé. Az újrahasznosítás akkor lehetne reális, ha a bútorokat, háztartási készülékeket, ruhákat, stb. ép állapotban lehetne bevinni egy újra hasznosító központba. Ez lenne a házhoz jövő konténeres lomtalanítás, amit még a 2010-es kampányban ígért meg főpolgármester úr, nyilván később jöttek rá ennek igényességére, bonyolultságára.
A lomis hordák sok kárt okoznak, de mesterei az újrahasznosításnak, amit amúgy szeretünk. Viszont amiben nem látnak értéket, azt összetötik, felkoncolják, szétszórják, környezetszennyezést csinálnak belőle. Na erről kellene megállapodni velük, hogy ezt ne tegyék.
Egy okkal több, hogy ne regisztráljak a fészbúkra...
OFF, van itt nálam egy köbméter régi angol autó autó alkatrész, nagyrésze zacskós vadiúj. Van benne Land Rover cucc is de nem álltam neki még cikkszámozni. Ha van kedved megnézhetnéd...