Keresés

Részletes keresés

tigristomi Creative Commons License 2019.01.30 0 0 6543

Nem kell ugyanazt a linket megnyitnod. Elég ha rákeresel a google-ben erre valahogy, pl. 'Swami Rama punishment court',
kapsz elég linket. Nem tudom miért érdekes a DNS teszt, mit mondana?? Valószínű volt vmi, ha már bíróságra is került az ügy és több mint 1 millió dollárt kifizetett a szervezet.
Egyébként szinte minden nagy jóga szervezetben volt egy hatalmas szex vagy pénz botrány, aminél a fele követő ott hagyta a rendszert, viszont a másik fele a rendszernek meg ugyanúgy megy tovább, mintha semmi sem történt volna. Az újak meg semmit sem tudnak a régi botrányokról, mert a szervezet honlapja ezt természetesen nem taglalja.
 
 Ez tulajdonképpen szimpátia kérdése, hogy elismered Swami Rama jóga tudását, a többi meg nem érdekel, vagy mindenáron egy makulátlan jógit próbálsz követni?


A nagyobb probléma szerintem inkább az, hogy Swami Veda után mester nélkül maradt az iskola. Tehát nem sikerült a sok tanítvány közült egyet sem találni, akiből mestert lehetett volna csinálni.
Ez azt jelenti, hogy amit Swami Rama tudott, azt nem lehet megtanulni, hiába csinálsz végig akármennyi tanfolyamot. Igy maradnak egyfelől a legendák a könyvekben (Élet a himalája mesterei között), másfelől pedig az átmozgató és relaxáló gyakorlatok, amiket kapsz a jóga iskolá(k)tól.

Előzmény: Hürrem 89 (6539)
tt-ths Creative Commons License 2019.01.29 -1 0 6542

szerintem akkoriban még nem létezett dns teszt. És igen, a jóga gyakorlók között nagyon sok a személyiség problémás sérült ember. Ez a történet nagyon sok sebből vérzik emiatt.

Ha csak ez tartana vissza a himalájai tradiciótól, akkor ne tartson vissza. Jó és értelmes tanitásokat adtak, amig Szvámi Véda élt.

Előzmény: Hürrem 89 (6541)
Hürrem 89 Creative Commons License 2019.01.27 0 0 6541

Köszönöm, elolvastam. Bár az angol tudásom nem a legjobb, de én kételkedem az igazság tartamában. Volt pl DNS teszt csináltatva? Tudjuk, ogy vannak elvakult rajongók, ki tudja ez a högy nem e egy volt közölük? :/

Előzmény: vigkrisz (6540)
vigkrisz Creative Commons License 2019.01.27 0 0 6540
Előzmény: Hürrem 89 (6539)
Hürrem 89 Creative Commons License 2019.01.27 0 0 6539

Kedves Tigristomi!

Nemrég kezdtem el érdeklődni a Himalája Jógatradició iránt, viszont aggaszt amiket olvastam régi topikokban Swami Ramaról. Sajnos a link, amit beszúrtál az egyik bejegyzésedhez nem él...lehet tudni, hogy mennyire voltak igazak a vádak ellene? Mivel vádolták konkrétan? Köszönöm

Előzmény: tigristomi (6532)
kifli Creative Commons License 2019.01.22 0 0 6538

a jóga a just do it maga

patkometer Creative Commons License 2019.01.20 0 0 6537

Ön nem nyert mikrofont!

 

Muzsikás: https://www.youtube.com/watch?v=1hsopr5eCrM

Előzmény: tt-ths (6536)
tt-ths Creative Commons License 2019.01.19 -1 0 6536

Patandzsali????

Szerintem te a republic együttestől idéztél :-)

Előzmény: patkometer (6535)
patkometer Creative Commons License 2019.01.18 0 0 6535

( Panadzsali = Patandzsali )

Előzmény: patkometer (6533)
patkometer Creative Commons License 2019.01.17 0 0 6534

Ez csak egy idétlen cimke.

Előzmény: tt-ths (6531)
patkometer Creative Commons License 2019.01.17 0 0 6533

Az a világ sem létezik már, ami akkor létezett, sőt, az sem nagyon, ami 5 perccel ezelőtt... El kéne fogadni, hogy minden folyamatosan változik, és nem azzal foglalkozni, ami egykor hajdanában volt (ha egyáltalán), hanem ami most van. Ahogy Panadzsali mondja:

 

Nem úgy van most mint volt régen,
Nem az a nap süt az égen,
Nem az a nap nem az a hold,
Nem az a szeretőm ki volt!

 

A jóga célja meg nem igazán érdekes számomra, sokkal inkább a gyakorlók célja a jógával. Mi a reális? Hogy megvilágosodjak vagy csak hogy le tudjam szopni magam? Vagy megváltsam a világot? Lefogyjak? Nyugodtabb legyek? Megéljek belőle? Ne fájjon a derekam? Megdughassam a tanítványaimat? Stb...

 

Ki dönti el, hogy ki a mester? Azt tudom, hogy kitől mit kaptam eddig (a jóga tanáraimtól), de egyikőjük se volt mester, szerencsére ők se gondoltak ilyesmit magukról, mégis sokat tanultam tőlük (köszönet érte!)...

Előzmény: tigristomi (6532)
tigristomi Creative Commons License 2019.01.14 0 0 6532

Igazad van, a saját szempontodból bizonyosan. :)

 

A jóga szempontjából nincs igazad.

Mester sok tudományban, művészetben van. A mester általában az, aki teljesen tudja az adott tudomány vagy művészet teljességét.

 

A jóga viszonyában a mester szó nehezen értelmezhető a legtöbb jóga gyakorló szempontjából, mert a legtöbb jóga gyakorló nincs tisztában azzal sem, hogy mi a jóga célja és egyáltalán mi a jóga.

A probléma az, hogy a jóga fő írásai kb. kétezer évvel ezelőtt vagy több száz évvel ezelőtt íródtak. Azok a jóga iskolák, amikor akkor léteztek, ma már nem léteznek és az a tudás ami ezekben a régi jóga iskolákban létezett, elveszett.

 

A mai jógák a 19.-ik vagy 20. században alakultak ki, ezek viszont nincsenek birtokában annak a jóga tudásnak, amivel a jóga céljait el lehet érni. Vagy, nem adják ki ezt a jóga tudást, titkolják, ezt ki-ki maga eldönti. Tulajdonképpen néhány jóga mesterről feltételezhetjük, hogy ők jóga mesterek, de ezt biztosan nem tudjuk megítélni, így az, hogy ki mester, sokaknál vita tárgya.

Előzmény: patkometer (6530)
tt-ths Creative Commons License 2019.01.12 -1 0 6531

Ezzel a relativizálással vitatkozok. Igenis van akkora különbség az átlag gyakorló és a mesternek mondott gyakorló között ami már minőségi szint.  Persze nyilván folyamatos az átmenet. De azért nem jó ha összemosuk a feketét, sötétbarnát, sötétkéket, a világossárgával vagy fehérrel.

 

Előzmény: patkometer (6530)
patkometer Creative Commons License 2019.01.10 0 0 6530

Nem tudom itt hőbörögtem-e már emiatt, de szerintem nincs olyan, hogy mester, van aki többet tud már, van aki kevesebbet, folyamatos az átmenet, nincsenek lépcsők. Olyan, mint a fekete-fehér: nincs olyan, csak végtelen számú sok szín van.

Előzmény: tigristomi (6529)
tigristomi Creative Commons License 2019.01.10 0 0 6529

Minden jóga rendszerben vannak grimbuszok (kicsi, nagy, hatalmas :) ), éles látással ki kell választani azt, ami használható. Úgy tapasztalom, akkor tudja csak az ember józanabbul megitélni a gyakorlott jóga rendszert, amikor már kezdi beleásni magát egy másik rendszerbe.

 

 Jómagam most merülök le a 3-ik rendszerbe, ez már nem jóga, hanem chikung. Jógázom is még, a magam módján, de egy új látásmódból másképp tudom látni az eddigieket.

 

 Pl. több jóga rendszerben megvan a testi relaxációban (jóga nidrában) a misztikus sorrend, hogy milyen sorrendben kell ellazítani az izmokat. Szerintem teljesen mindegy a sorrend, a lényeg, hogy a saját magam által választott módszerrel minél jobban ellazuljak.

 

 Fiataloknak: egy jógatanárban semmi különleges nincs, energetikailag és tudatilag ugyanolyan kezdők mint bárki más.

Mesterek nem élnek országukban. Egyébként meg a(z indiai) jóga mesterekről is kiszokott derülni, hogy nem szentek.

 

 Az amerikai, holland, angol, ausztrál tanárok sem mesterek. Eddig egy ausztrál jóga tanárnővel találkoztam csak, kb. 70 év körül van, aki szerintem többre jutott, mint az átlag jógatanárok.

Előzmény: zebrapinty21 (6528)
zebrapinty21 Creative Commons License 2019.01.02 0 0 6528

Nem elméleti sallangot ad.

Egy konkrét másik keleti, spirituális főiskolán az ötven körüli tanárok előszeretettel dugják a fele annyi idős csajokat. Sorban egymás után felpróbálva a legtöbbjüket. Sok személyiség sérült csaj jár oda és ezek mindennek ellent tudnak állni csak a kísértésnek nem.

Szerintem ez az egész ezo-spirituál-jóga katyvaszt lehúzhatjuk a wécén. Káli júga, nincs több kérdés.

Előzmény: tigristomi (6527)
tigristomi Creative Commons License 2019.01.02 0 0 6527

Kedves Fóka!

 

 Sajnos úgy látom a Bhakti Krisnás Főiskola nem tudta elsimítani kellő képpen a "lelki önmegvalósítás útja nálam kissé göröngyösnek"-ként jelzett utadat.

Ahogy látom, nem sikerült eldöntened még mindig, hogy fórumozol itt, vagy nem. Azért örülök, hogy bejelentkeztél.

Látatlanban szerintem egy ilyen főiskola jó sok elméleti sallangot is ad.

 

Üdv,

Tamás

 

Előzmény: Törölt nick (6504)
patkometer Creative Commons License 2018.12.31 0 0 6526

Szia, menjél be egy boltba, és próbáld ki.

Előzmény: Bigger16 (6525)
Bigger16 Creative Commons License 2018.12.29 0 0 6525

Sziasztok!

Segítenétek? Valaki használt már ilyen Nike jógamatracot: https://www.adpsport.hu/kiegeszito/nike/jogamatrac/nike-jogamatrac-nye02647os.html ? Tartós, kényelmes? Köszönöm :) 

mafi mushkila Creative Commons License 2018.10.09 0 0 6524

Szerintem jól kiegészítettétek egymást. Legalábbis én lelkes rajongója vagyok az egyszerű, emberek közötti, hétköznapi udvariasságnak :)

Előzmény: Törölt nick (6519)
tigristomi Creative Commons License 2018.10.08 0 0 6523

Köszönöm a választ. Én is úgy gondoltam, hogy karma jóga de te szebben kifejtetted.

Előzmény: Törölt nick (6522)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.08 0 0 6522

Szerintem feltétlenül. A karma jóga a cselekvés jógája. Bármit is csinálunk, annak hatása van a tudatra. A védikus terminológiában kétfajta cselekvést különböztetnek meg: 

 

- sakama karma - önös cselekvés
- nishkama karma - önzetlen cselekvés

 

Az utóbbi az, ami felszabadít. A mosogatás jó eséllyel ebbe tartozik :-)

 

A vaisnava interpretáció: nem szabad ragaszkodni a tettek gyümölcséhez, azaz azért tegyük, amit teszünk, mert az a feladatunk, és nem az anyagi hasznáért. Engem ez a tétel segített elfogadni, hogy jelenleg az anyagi világ színpadán kell helytállnom (azaz a "munkahelynek" nevezett játszótéren), és hiba lenne a késztetésemnek engedve csapot-papot-családot hátrahagyva szerzetesnek mennem. Ja, és örömmel kell mindezt csinálni, a helyes cselekedet tudatának örömével.

 

Utóbbi kicsit emlékeztet a pár évtizede aktuális, viccbeli direktívára: "nem elég a szocializmust elviselni, szeretni kell", de a jóga útja segít elérni azt a tudatállapotot, hogy ezt bölcs rendnek és ne kényszernek érezzük (nem a szocializmust, hanem az önzetlen cselekvést).

 

Fóka

Előzmény: tigristomi (6521)
tigristomi Creative Commons License 2018.10.08 0 0 6521

Az otthoni mosogatás lehet karma jóga?

Előzmény: Törölt nick (6506)
tigristomi Creative Commons License 2018.10.08 0 0 6520

Kösz az infót.

Előzmény: Törölt nick (6516)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.08 0 0 6519

Ó, nekem is van kedvenc arab szavam :-) A hozzá kapcsolódó történetem pedig akár a bhakti jóga vallásoktól való függetlenségének tanmeséje is lehetne.

 

Még középiskolás koromban kezdtem arabul tanulni. Akkoriban az írás, a kalligráfiák szépsége fogott meg. Sok évvel később, 2010-ben családostól volt szerencsém Egyiptomban nyaralni. Az első este a vacsora után hencegni szerettem volna hitvesem és a gyerekek előtt nyelvtudásommal (hát igen, az ego magaslatai...), ezért arabul köszöntem meg az ennivalót a 16 év körüli pincérfiúnak. "Sukran", mondtam büszkén. Erre ő a legtermészetesebb gesztussal az égre mutatott, és eképp korrigált: "Sukrillah". Bizony nem kevesebb történt, minthogy ez a derék kamaszgyerek ezzel az egy szóval példát mutatott nekem jámborságból: ne neki köszönjem a kaját, hanem az égieknek (Allahnak, Istennek, Vishnunak - végülis teljesen mindegy, hogy hívom). Ez a "Sukrillah" - amellett, hogy szerintem ez is szépen cseng - nekem azt a hosszú-hosszú utat jelképezi, amit végig kell járnunk itt Nyugaton ahhoz, hogy megértsük azt, ami a Kelet népének megától értetődően természetes.

 

Fóka

Előzmény: mafi mushkila (6518)
mafi mushkila Creative Commons License 2018.10.05 0 0 6518

Nálam is egy kilengés okozta: annyira megtetszett az új nicknekvaló, a-ka-rom!, hogy muszáj volt lecserélni :) Az én göröngyeim leginkább mohóságból vannak... Vagy ha ez nem így van, akkor tudatlanságból :)

 

Különben arabul azt jelenti, semmi baj, és épp beindult egy idegenellenes, erőteljes indulatokat szító közéleti roham, ahhoz kapcsolódik, hogy eszembe jutott ez a kifejezés, aminek mindig is szerettem a csengését.

https://www.youtube.com/watch?v=aOZJVOWuvvs

 

Remélem, visszakapod a neved! Hátha a modiknak is érthető lesz az egész.

Előzmény: Törölt nick (6517)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.01 0 0 6517

Szia!

 

Én is emlékszem Rainyre :-)

Ha nem titok, te miért váltottál? Az én többszöri Fókatörlésem azért történt, mert a lelki önmegvalósítás útja nálam kissé göröngyösnek bizonyult, de most, hogy elcsitulni látszanak a dolgok, már bánom. Megpróbálom a moderációval ismét életre keltetni a Fóka nickemet is, kíváncsi leszek, hogy sikerül-e.

 

bh. Fóka

Előzmény: mafi mushkila (6509)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.01 0 0 6516

Szia Tamás!

 

Yoginiről annyit tudok, hogy két éve elnyert egy rangos jógaoktatói díjat (a kitüntetés nevét nem írhatom ide, mert az már IRL infó lenne). Büszkék lehetünk rá :-) 

 

bh. Fóka

 

 

Előzmény: tigristomi (6510)
mafi mushkila Creative Commons License 2018.09.27 0 0 6515

Kulturális ismeretcsere mindig volt, ahhoz csak mozgás kell, jó hozzá a hódító háború, jó hozzá a békés kereskedelem... És ha nem velünk történik itt nyugaton ("nyugaton", mondom inkább magunkról), vagy ha nem pont a jógával kapcsolatban történik, akkor is teljesen ismerős, hogy az emberek tanok-módszerek után kóvályognak, a kereslet pedig hat a kínálatra. (Mármint a kapitalizmust nem úgy találták ki, hogy na akkor rakjuk össze nulláról, hanem ahogy kezdett kiderülni és rendszerben is láthatóvá lenni, hogy mi mit mozgat hogyan.) Ez az egész annyira nem jár gyerekcipőben, hogy a Buddha beszédeiből (most hogy ezek teljesen eredetiek vagy némi késéssel alkotottak, az ebből a távlatból már mindegy, rég vót ez is, az is) is látszik, hogy az embereket különféle hatások érték, mindegyiknek más volt a fejében a tanokról is, a tanító szerepéről is, és ezekre kellett mondani azt a sokfélét. Kb.

Előzmény: patkometer (6512)
tigristomi Creative Commons License 2018.09.25 0 0 6514

Avidya Asmita Raga Dvesha Abhinivesha Klesha

Előzmény: patkometer (6513)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!