Sziasztok! Ismerősömnél voltam és észrevettem, hogy a papagájának valami van a csőrével.
Szerintem atka. De hogyan lehet az? Mitől? Mivel lehet gyógyítani?
Ő is úgy kapta ajándékba a papagájait kb.4 hónapja. (2 fiút) Egészen eddig nem volt semmi. A közérzetük jó. Csipognak...nem levertek...esznek szépen... A másik egészséges, csak ez beteg. Az egészségest el kellene venni a beteg mellől?
Hogyan jöhet ki rajta az atka? Mi okozza pontosan? Illetve, hogy hogy egészen eddig nem volt semmi baja (4 hónapon át) ? Csak közös kalitkában, közvetlen érintkezéssel terjedhet a betegség, vagy a helységen belüli másik kalitkákra is átmehet a betegség a levegőn keresztül?
Szinén nimfa:) 17 éves lesz októberben, de reggel körberepüli a lakást. Igaz reggeltől estig kint van, megeszik mindent. Tapasztalatból mondom, hogy a lány masszívabb. Az előző fiú 10 évesen már látványosan gyengült. Úgy látszik itt is a gyengébb nem az erősebb:)
Most már ki merem jelenteni, hogy a kicsi túl van a nehezén! :) A duzzanat teljesen visszahúzódott, rendesen eszik, semmi baj sincs sem a látásával, sem a hallásával, virgoncabb mint a nagytestvére! Egyetlen problémája, hogy egy születési rendellenesség miatt a jobb lába nem megfelelően fejlődött ki. Nagy köszönet dr. Szabó Mirjamnak a tájékoztatásokért! :)
Az a helyzet, hogy bármely papagáj (de sok más fajú madár) hangossága nagymértékben függ attól, hogy van e fajtárs mellette vagy nincs, ui. ha egyedül érzi magát, ösztönéből adódóan elkezdi hívni, mert csórikám azt feltételezi, hogy így észre vetetvén magát majd jönni fog. :-P
Az a madár amelyik minket elfogadott társnak, annál jobb a helyzet, mert jelenlétünk megnyugtatja, bár egy későbbi időpontban, akár az ivarérettség bizonyos szakaszain ez is megváltozhat...
Nekem van Katalinom, hát néha azért van neki hangja rendesen. Én inkább a hegyi papagájt ajánlanám, ami nagyon kedves, barátkozó, beszédre tanitható és egyáltalán nem hangos. Nekünk van ő is, és imádjuk, nagyon intelligens kis madár, kb nimfa nagyságú.
Úgy tudom, kifejezetten csöndes a Bourk és a Katalin. Nekem nimfáim vannak, a három példányból kettő többnyire nem hangos, a hím is szép csendesen énekel, a harmadik (hím) viszont elég hangos, szóval egyedfüggő is. Egyik sem annyira, hogy azért a társasházi szomszéd jogosan szólhatna, nem ara- stb. kategória. A nimfát amúgy jó szívvel ajánlom, ők beszélni is taníthatók.
Hali mindenkinek! Kis információt szeretnék. Papagájvásárlás előtt vagyok, szeretnék véleményt kérni, hogy mit ajánlanátok? Panellakásban lakok, viszonylag jól szigetelt, de ha lehet inkább amennyire lehet, csendesebb madárkát szeretnék :) Valamint azt sem bánnám ha esetleg pár szót is meg tudnék tanítani neki. És valami közepes nagyságút szeretnék. Előre is köszönöm!!
Annyit egyébként sikerült elérni, hogy a citromos vízzel való itatások után lelappad a duzzanat és egész szépen helyre jön a kicsi. Ilyenkor a szülők meg is etetik, azt követően viszont ismét felfúvódik. Egyszerűen elképzelésem sincs, hogy ilyen jellegű légzsákot mi képes náluk előidézni. Voltaképpen egy vékony hártya van a mellkasán felfúvódva. De a legnagyobb probléma az, hogy meglehetősen keveset vagyok itthon mostanában és nem tudok velük eleget foglalkozni :(
Szülők etetésében ne reménykedj, ők már sajna "elengedték". :( Ha bármi is sikerül ez rajtad(tok) múlik, s ha erősödik, neked kel úgymond kézzel nevelni tovább. Az ilyen fiókok tápozási ritmusa életbevágóan fontos, ha borul, ez a későbbiekben fejlődési visszamaradások..torzulások okozója. Amúgy a papeszfiókok (és még jó néhány faj) alapból begytúltömöttek és egy vékony pengén lavíroznak a kóros túletetés között. Lehet, hogy vesztére neki pont ez sikeredet. :-P Azért nagyon szurkolok! :)
Még reggel írtam neki, igaz nem a facebookon, hanem emailben. Azt valószínűleg ritkábban olvassa. Minden esetre a duzzanat mostanra eltűnt, csak egy kis 3mm-es világosabb folt látszódik a helyén! Valószínűleg kipukkanhatott. Szépen ül, nem ad ki rendellenes hangokat. Lágyeleség van bent nekik, hogy ha a szülők meg tudnák etetni, akkor még könnyebben meg tudja emészteni a kicsi a táplálékot.
Információkéréssel fordulnék hozzátok! Nimfáim első költéséből van egy olyan fióka, amelynek begyrészén egy hatalmas duzzanat nőtt. Vékony hártyás réteg, olyan, mint egy felfújt lufi. A szülei nem eteteik, szegény már csak vegetál. A neten egyetlen helyen olvastam hasonló tüneteket, ott azt írták, hogy valószínűleg begypangás lépett fel nála. Próbáltam itatni, minimális citromlevet keverve a vízbe (állítólag azzal könnyebben megindul az emésztés), de sajnos csak nagyon minimális mennyiséget fogad el. Normálisan etetni és itatni nem lehet.
Volt már valakinek efféle tapasztalata? Mit lehet ilyen esetben tenni?
Ha kell el tudjuk vinni, csak gondolom az jobban megterheli szegényt, ha bekocsikázzuk a városba. Tudtok amúgy esetleg valami olyan állatkórházat Pécsen, ahol képben vannak a papagájokkal?
Szia. Én a helyeben másik állatorvosnak mutatnám meg. Te nem tudod elvinni orvoshoz, mert nagyobb esély volna a kivizsgálására egy rendelőben, mint háznál. A kamilla teát sem tartom túl jó ötletnek, mert az nagyon szárit. Inkább egy alapos orvosi kivizsgálás volna jó. Mielőbbi gyógyulást a madárkádnak!
Korábban írtam a barátpapagájom miatt. Az orra vérzett akkor... Akkor sajnos senki nem tudott mit mondani. Volt kint egy madarakhoz értő állatorvos, adott valami vitaminokat, amiből 1-2 cseppet kellett adni neki. Azóta kétszer volt hogy vérzett az orra. Kb 1 hete volt az utolsó, viszont azóta az egyik szeme nagyon csúnya volt. Be volt dagadva és látszott, hogy nincs rendben. Ma reggel viszont még sokkal csúnyább volt, látszott, hogy gennyes, mint amikor kötőhártya gyulladásos az embernél. Próbálom elérni a dokit, aki múltkor itt volt, de nem csörög ki. Tud valaki esetleg egy állatorvost javasolni, aki kijön házhoz Pécs környékén ?
Ha hazamegyek kamilla teával kimosom neki, meg kap tápszert, de nem tudom mit csináljak :(
Szerintetek mi lehet az oka annak, hogy egyéb hónapokban a hullámosaim rendszeresen fürdenek (heti legalább egyszer), de most gyakorlatilag június eleje óta nem hajlandóak rá, pedig két naponta odakészítem nekik a fürdősdobuzukat.
Elképzelhető, hogy az időjárással van kapcsolatban a dolog? Én Törökországban élek délen és nyári hónapok nagyon melegek, ugyanakkor nagyon párásak is.