Keresés

Részletes keresés

vrobee Creative Commons License 2020.01.13 0 0 7149

https://www.google.com/search?q=%22nem+tudom+meg%C3%A1llni%2C+hogy%22

A két mondatot azonos értelemben használják. És túl gyakori ahhoz, hogy sima tévedés legyen.

Szerintem ez egyszerűen a kettős tagadás (vagy negatív egyeztetés, ha úgy tetszik), ahol a második tagadószó szerepe az elsőnek az erősítése.

Nyilván nem része az emelkedettebb stílusú nyelvhasználatnak (még?)

Előzmény: Laja73 (7147)
3x_ Creative Commons License 2020.01.13 0 0 7148

Nem nyilvánvaló, szerintem olyan jellegű nyelvi buktató, mint pl. a nem tudom megállni, hogy szóljak/ne szóljak. Vannak ilyen bakugrások a nyelvben.

Előzmény: Laja73 (7147)
Laja73 Creative Commons License 2020.01.13 0 0 7147

Nem tudom, hogyan lehet véleményes, ha a két mondat ellenkező értelmű. Nyilvánvalóan a második.

Előzmény: 3x_ (7146)
3x_ Creative Commons License 2020.01.13 0 0 7146

... annak látszania kéne. Kivéve akkor, ha az erózió vagy a tektonikus lemezek mozgása nem takarítja el a nyomait, 

vs.

... annak látszania kéne. Kivéve akkor, ha az erózió vagy a tektonikus lemezek mozgása eltakarítja a nyomait, 

 

Az én nyelvi logikám inkább az utóbbi lenne, de ez véleményes.

Laja73 Creative Commons License 2020.01.13 0 0 7145

Ez a magyar subjonctif :)

Előzmény: 3x_ (7142)
Laja73 Creative Commons License 2020.01.13 0 0 7144

Remélem nem erről van szó. Szerintem ebben az esetben csak kihagyott egy gondolatot

 

A gép fekete dobozait megtalálták, az adatok kielemzése folyamatban van 

Előzmény: 3x_ (7143)
3x_ Creative Commons License 2020.01.08 0 0 7143

A gép fekete dobozait megtalálták, kielemzése folyamatban van – írta a Reuters.

A csúnya fiúknak is van szíve után most már egyáltalán nem ragozunk birtokost?

3x_ Creative Commons License 2019.12.29 0 0 7142

Az esetre Kovács Mihály, az Élhetőbb Városért Egyesület elnöke, az ellenzék októberi közös polgármesterjelöltje hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán, kifejtve, hogy szerinte az, hogy egy megválasztott önkormányzati képviselő (aki Sümegen a polgári, keresztény oldalt képviseli) nyilvánosan ilyen stílusban mutassa meg személyiségét és véleményét, legalábbis elgondolkodtató.

Van egy ilyen nyelvi fétis, vagy beakadás, hogy a hogy után felszólító mód. Akkor is, ha nem kell. Szerintem itt sem.

RTaufel Creative Commons License 2019.12.24 0 0 7141

Békés, boldog karácsonyt!

Paater Altenburg Creative Commons License 2019.12.21 0 0 7140

fél-off: 15-16 éve, az Index-Fórum fénykorában (több topikot is alapítottam, akár mások) - akkor természetes volt, hogy MINDENT  a tárgynak megfelelő topikban/fórumban kérdeztünk és beszéltünk meg, nem törődve semmi külső lexikonnal és adattárral. Szép idők voltak, én ma is abban élek, engedjétek meg, hogy most már így maradjak...

Előzmény: 3x_ (7139)
3x_ Creative Commons License 2019.12.21 0 0 7139

De most komolyan, másoljam ide a "szuvidálás" szócikket???
Nem tudod magadtól megkeresni, elolvasni, tudomásul venni, hogy van ilyen is?
Én sem értek a főzéshez, de mivel a feleségem egyfolytában főzős műsorokat néz, ismerek ilyen "egzotikus" szavakat. 
Nem tudom, pontosan, mit jelent, mivel nem érdekel, de a lényeg, hogy nem ér annyit, hogy itt kérdezgessél róla.

Előzmény: Paater Altenburg (7138)
Paater Altenburg Creative Commons License 2019.12.21 0 0 7138

Nincs igazad. A topikok erre valók. Ez is.

Előzmény: 3x_ (7137)
3x_ Creative Commons License 2019.12.21 0 0 7137

Már ne haragudj, de attól, hogy te nem ismersz egy szót (és a guglit sem?), nem kéne ilyesmiket posztolni, ez csak a zaj növelése.

Előzmény: fidelio-Pyrandus (7136)
fidelio-Pyrandus Creative Commons License 2019.12.21 0 0 7136

Az Index szerkesztője nem tud magyarul? Inkább én nem tudok, hiszen egy új Index-intrjuban nem értek egy kulcsszót, biztos más mindenki érti:

 

" - Tényleg nagyon fegyelmezett vagy, percre pontosan tartottuk a beszélgetés időkeretét is. A karácsonyt is töviről-hegyire megtervezted már?

 

- Most már készülök, három napja szuvidálok"

 

/soha nem hallotam, és nem is értem/ Ismert szó?

Törölt nick Creative Commons License 2019.12.19 0 0 7135

dejó!

Előzmény: vrobee (7134)
vrobee Creative Commons License 2019.12.17 0 1 7134

Kitaláltam, mi van a cikkben. Az orvos átképezte magát kapcsolatterapeutává, és meggyógyította a kapcsolatot.

3x_ Creative Commons License 2019.12.16 0 0 7133

Just business as usual:
Fia ekkor értesítette a rendőrséget, így a gázrobbanás elmaradt az időben kiérkező rendőr miatt maradt el.

3x_ Creative Commons License 2019.11.27 0 0 7132

Bár ahogy nézem, ezt én is benézném :-)

Előzmény: FASIRT (7130)
3x_ Creative Commons License 2019.11.27 0 0 7131

Ez nem az ő ragozása (ha magyar anyanyelvű), hanem simán figyelmetlenség. Kizárt, hogy így ragozzon a mindkét után.

Előzmény: FASIRT (7130)
FASIRT Creative Commons License 2019.11.27 0 0 7130

Egy friss adalék az ingadozó ragozáshoz:
Mindkét járatot baleset akadályozott a közlekedésben - mondja a bemondó a rádióban. És valószínűleg nem nyelvbotlás volt, hanem ő így ragoz, hiszen ugyanígy mondaná Minden járművet és Két járművet után is. Ezekben az esetekben persze én is így mondánám, de Mindkét valamit után én tíz esetből tízszer tárgyasan ragozok.

FASIRT Creative Commons License 2019.11.23 0 0 7129

Bocsánat, hogy nem teszem ki a szmájlit minden mondatom után, kéretik önkiszolgáló módon odaérteni.

Igazad van, az alanyi ragozás biztosan helyes, de úgy látom, elég ingadozó a megítélés.

Viszont mutatok egy olyan hibát, ami nem ingadozik (ma még):

Krasznahorkay Attila a CNN kérdésére elmondta, hogy az idei új publikációjukban a hélium atom magját (4He) gerjesztették, és hasonló kísérleteket végeztek, mint korábban a 8Be-al.

Nyilván a szerkesztő nem tudta eldönteni, hogy -mal vagy -vel volna jpbb.

 

Előzmény: vrobee (7128)
vrobee Creative Commons License 2019.11.23 0 0 7128

...viszont kicsit elmerengtem a példádon, de szerintem túlságosan idiomatikus, amitől nehéz elvonatkoztatni.

Úgyhogy vegyük helyette azt az analóg mondatot, hogy

 

1. minden hatodik embert felfal az oroszlán

2. minden hatodik embert felfalja az oroszlán

3. minden hatodik embert felfal egy oroszlán

Az első és harmadik jó, csak mást jelent, viszont a másodikat egyértelműen hibásnak érzem.

Egyszerűen nem érzem magyarosnak, mert erősebb az ember határozatlansága, mint amilyen határozott az oroszlán :)

 

Ez ugye nem teljesen analóg a fényszórós példával, ott az a fókuszban áll. Akkor viszont

1. minden hatodik embert az oroszlán fal fel

2. minden hatodik embert az oroszlán falja fel

3. minden hatodik embert oroszlán fal fel

Itt viszont az elsőt érzem problémásnak.

És valószínűleg azért, amit 3x mondott a távolságról: az ember túl távol került az oroszlántól, ami ráadásul fókuszban van, ezért mindenképp ez utóbbival érzem, hogy egyeztetnem kellene.

Előzmény: FASIRT (7126)
vrobee Creative Commons License 2019.11.23 0 0 7127

ööö, elnézést, nem akartam azt implikálni, hogy 3x nyelvérzéke "rosszabb", mint az enyém.

Előzmény: FASIRT (7126)
FASIRT Creative Commons License 2019.11.22 0 0 7126

Ettől még 3x-nek a maga nyelvérzékével, logikájával, zárójelezésével igaza van. Én, úgy látszik, a (minden hatodik) balesetet zárójeleket nyelvszoktam meg, miszerint a hatodik konkretizálja a minden általánosságát, ezért ilyenkor tárgyasan ragozok. Minden hatodik szegény embert az ág is húz(za).

Előzmény: vrobee (7125)
vrobee Creative Commons License 2019.11.22 0 0 7125

Értem, amit írsz. számomra ennek ellenére az egy rosszul formált mondat.

Érdekes része ez a magyar nyelvnek, a határozott és határozatlan ragozás közti számtalan leheletfinom határvonallal.

Nem csoda, hogy ezt egy nem anyanyelvi beszélő nagyon nehezen tanulja meg, még a gyerekkoruk óta kétnyelvűek is küzdenek vele...

Előzmény: 3x_ (7124)
3x_ Creative Commons License 2019.11.22 0 0 7124

a fényszórók balesetet okoznak 
a fényszórók okoznak minden balesetet

a fényszórók okoznak minden [hatodik balesetet] = pl. a fényszórók okoznak minden [halálos balesetet] 

valahogy így képzelem

Előzmény: vrobee (7122)
3x_ Creative Commons License 2019.11.22 0 0 7123

De erről beszéltem, hogy a hatodik baleset egybetartozik és a minden a meghatározó a ragozásban, ugyanúgy, mintha a hatodik baleset elé a határozatlan egy névelőt teszed - szerintem.

Előzmény: vrobee (7122)
vrobee Creative Commons License 2019.11.22 0 0 7122

Egyezik. Itt a névelő dönt, a példában viszont a "minden" nyitva hagyja mindkét lehetőséget.

 

Ami nem stimmel nekem az eredeti példában, az "... a fényszórók okoznak". Itt keveredik a határozott és a határozatlan. Egy olyan szerkezetben ez előfordulhatna, ahol maga az alany határozatlan, és az állítmány ezzel egyezik, míg az alany határozott. Pl. "a fényszórók balesetet okoznak". Itt ez azért nem stimmel szerintem, mert a tárgy, a "hatodik baleset" tartalmilag határozott.

Előzmény: 3x_ (7121)
3x_ Creative Commons License 2019.11.22 0 0 7121

Most jutott eszembe, hogy szerintem a hatodiktól még nem biztos, hogy tárgyas ragozás kéne:
Egy hatodik balesetet már nem bírna túlélni.
vö.
A hatodik balesetet már nem bírná túlélni.

Előzmény: vrobee (7119)
3x_ Creative Commons License 2019.11.22 0 0 7120

Szerintem erre a konkrét problémára már több nyelvi fórumon is rákérdeztem és nem egyértelmű. Lehet úgy értelmezni, hogy a minden XXXXX után mindenképpen alanyi rag dukál, de úgy is lehet, hogy mindig az utolsó taghoz illesztjük a ragot, tehát a hatodik után tárgyas. 

Előzmény: vrobee (7119)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!