Keresés

Részletes keresés

W.I.S. Creative Commons License 2023.08.22 0 2 55579

Persze, persze... részemről kérés volt, amit te "megmondásnak" olvastál. Csak azért fakadtam ki, mert elsőre normálisnak tűntél. 

 

Tisztában vagyok az agancs szerkezetével, de a hengeres markolat nem válik az előnyére egy olyan késnek, amit láthatóan - anyagát, formáját és méretét tekintve - komolyabb feladatokra szántak. Az irányíthatóság fontos szempont, az pedig a markolaton múlik. Ettől még ez a kés pofás és azt hiszem nem csak a magam nevében mondhatom, hogy várjuk a következőt. 

 

A reszelőt megmunkálás előtt kilágyítottad? Kovácsolással készült a penge, vagy az eredeti állapotot csiszoltad meg késnek? Ezek érdeklődő, beszélgetést indító kérdések, még mielőtt felhorgadna benned a "majd én megmondom, mit kérdezz tőlem." Szóval, csak nyugi, a topikot pörgessük fel, ne magunkat. :)

Előzmény: gyere a papához (55571)
W.I.S. Creative Commons License 2023.08.22 0 0 55578

Annyit pontosítanék, hogy nem "VG10 avagy san mai". A VG10 az anyagminősége a san mai szerkezetű penge középső, élt képező rétegének. A VG10 nem egy rossz acél egyébként, sőt! 

Előzmény: Pilu855 (55569)
Vizilótörp Creative Commons License 2023.08.22 0 3 55577

Pedig kezdett már "olvasható" lenni a topik a végén még kiderült, hogy a papa meg a pitekuss egy és ugyanaz a személy, volt már rá példa, amúgy a papa kése teljesen jó.

Előzmény: 1127_R (55574)
1127_R Creative Commons License 2023.08.21 0 0 55576
Előzmény: 1127_R (55575)
1127_R Creative Commons License 2023.08.21 0 0 55575

ctrl c+ctrl v. 36 megtekintés 2021. ápr 29.-óta. Hatalmas karriert futott be a poszt... Hatalmasat pite...

Pláne, hogy 6-7 én voltam ezekből, mialatt azt néztem,  hogy csak egy frissítés és pörög a számláló. :D

Előzmény: _Pithecus (55567)
1127_R Creative Commons License 2023.08.21 0 3 55574

Persze, hogy kezdheted. Az a kérdés, hogy érdemes-e. Ha megint rossz fej vagy, akkor van egy kérdés: Mélgis, miért sértődsz meg?

Véleményem szerint maradhatnál a normális leírásoknál. 

Előzmény: gyere a papához (55571)
ronya1 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 55573

én a tanto-t venném mert az jobban tetszik :) 

ezeknek a kés anyagoknak csak az élezésük a macerás, a praktikeres kaszakő nem feltétlen fog élt csináli neki

 

Előzmény: Pilu855 (55569)
H_G Creative Commons License 2023.08.21 0 4 55572

Te írsz, amit akarsz, mi meg letiltjuk, akit akarunk. Nekem is rezgett már az ujjam a gomb fölött, mások idejének ezt a fölösleges pocsékolását látva 😾

Előzmény: gyere a papához (55571)
gyere a papához Creative Commons License 2023.08.21 -7 0 55571

Ó, dehogynem kezdhetem, ha akarom, és ha a moderációs szabályok megengedik. Persze reklamálhatsz amennyit akarsz, de nem te fogod megmondani, hogy itt hogyan írhatok. Ez világos, ugye? Te annyit tehetsz, hogy panaszkodsz miatta, és akkor én majd eldöntöm, hogy azt figyelembe veszem-e. Tetszik érteni? 

 

Egyébként a markolat szélessége 2 cm, a vastagsága meg kb. 2,5 cm. Természetesen, egy késmarkolatnál az a jó, ha nem ugyanannyi ez a két méret (vagyis a metszete nem kör, vagy lekerekített négyzet, hanem lekerekített téglalap), azonban egy agancs méretei adottak, és azon csak korlátozottan lehet változtatni. Hogy miért? azért, mert ha nagyon le van csiszolva akkor előjön az a belső, puha, feketés réteg, ami nem szép. 

Előzmény: W.I.S. (55570)
W.I.S. Creative Commons License 2023.08.21 0 3 55570

Ó, ne kezdd már te is a humorheroldkodást, egy ilyen már van itt. Egyébként mennyire hengeres a markolat? 

Előzmény: gyere a papához (55568)
Pilu855 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 55569

Hello. A vg10 avagy san mai mennyire jó acél, mi a véleményetek róla? 

Alzába 67 de van ahol 100 ezer.

 

https://m.alza.hu/sport/cold-steel-outdoorsman-in-san-mai-d5688505.htm?gclid=CjwKCAjwloynBhBbEiwAGY25dNTWhAcnVZbGPBh0YpYREdjOgbUL_ASuiNx_lifQFZTdm52jfRSy8xoCDf0QAvD_BwE

gyere a papához Creative Commons License 2023.08.20 0 2 55568

- Pincér! ... Pincéééééér!

- Mit parancsol a kedves vendég?

- Egy kést kérek.

- Milyen kést?

- Legyen vasreszelőből. A pengéje legyen 14 cm, az egész kés 26 cm...

- Ilyen nagy kést méltóztatik kérni?

- Igen, ilyen nagyot. De ne szóljon közbe. A penge legyen 4,5 mm vastag, a markolaton elöl-hátul acélbaknik fogjanak közre egy agancsot. A kés maga karcsú legyen - ha érti mire gondolok.

- Értem...

- Ne szóljon közbe! Nem kell tükörfényesnek lennie, de valamennyire azért fényesítsék ki. Ja igen, elöl még a bakni előtt, legyen egy 4 mm vastag, ovális kézvédő is.

- Ez meglehetősen szokatlan megoldás...

- Nem baj, az a jó. A maga kése lesz, vagy az enyém? Csak csinálják.És olyan éles legyen ám, mint a babám... nyelve!

- Ahogy parancsolni tetszik.

_Pithecus Creative Commons License 2023.08.20 -11 0 55567

motto: "De gustibus non est disputandum."


Különleges ereklyéhez jutott a PTA Késmúzeuma. Látható, hogy a "mindkét végén bökő", körszelet  jellegű kést nem kell okvetlenül felszarvazni, bizonyos célokra pucéran is kényelmesen használható. Jelen esetben ezen a markolat pucérsága értendő.


A híres 008-as ügynök, KF jóvoltából került a PTA tulajdonába egy valódi késtartó, a tartott késsel
egyetemben. Így a késtopikban - többek nyavajgása ellenére is - bizony ontopik, azaz helye van.
A különleges darab egy vintage-steampunk-recycled* tipusú gyártmány, KF (A nevem F! KF!) ügynök titkos naplója szerint saját maga készítette szűkös szabadidejében.
Késmúzeumi elhelyezését illetően még vita van a különböző szakterületek között.
De végülis lényeg a lényeg, ez egy jó kis ausztenites saválló papírvágó kés és a (kés)tartója. A
borítékok visítva menekülnek előle! Még a postás is "kocsonyában a békát" játszik ha meglátja. (gy.k. pislog)

http://keptarhely.eu/images/2023/08/20/v00/20230820v00xswo0n.jpeg

Láthatjuk, hogy ennél egyszerűbb, csicsamentesebb kés csak ha egy kőkorszaki obszidiánpenge is játszik. Nyél nélkül. A késtartó pedig túlmutat a konyhakések konyhaasztalfióki tárolásán.
A titkos irodája falán lógó késtartó kése fontos szerepet játszott a világmegmentő munkájában, hiszen I.e.** 20-ban még azzal, a monogramjával hitelesített késsel bontotta a futárok által kézbesített, következő mentendő célt tartalmazó leveleket. De mióta nyugdíjba vonult, nem mentegeti már meg a világot, így a Múzeumnak adományozta.

http://keptarhely.eu/images/2023/08/20/v01/20230820v01xa0psq.jpeg

A tartó, mint egy fontos stratégiai rendszer része, a Nemo-féle "Nautilus módszer"-rel készült, azaz minden darabja különböző helyekről került hozzá, így senki sem tudhatta meg, hogy végül mi is készül belőlük.

http://keptarhely.eu/images/2023/08/20/v01/20230820v01xp8h92.jpeg

A téma különleges hozadéka, hogy mivel maxikörnyezetvédő a tartó, hiszen kizárólag hulladéknak minősülő összetevők alkotják, újrahasznosítva, így felkérték a 008-ast, hogy pályázza meg a "Pudingfejű Gréta" Klímahisztérika-díjat. De miután tájékozódott arról, hogy azt keménypapírra*** nyomtatott oklevéllel adják át, így a további praktikus hasznosításra alkalmatlanság okán ezt visszautasította.

http://keptarhely.eu/images/2021/09/26/v01/20210926v01xs1rtw.jpeg

A szerkezet mérete 214x144x42 mm, a tömege 1310 g. A kés rozsda és saválló anyagból készült. Az éle ugyan a hosszú használat után már nem borotvál, de mentségére legyen mondva, ilyet új korában sem tett. A jó kis ausztenites késanyag nem mágnesezhető. Így a várható****, már az ajtónkon kopogtató mágneses pólusváltás alkalmával sem fordulhat a kés a tulajdonosa ellen.
És végül legyen egy kis esti hangulat.

http://keptarhely.eu/images/2023/08/20/v01/20230820v01xoymf2.jpeg

Így, ha éjszakai levelet hozna a postás, nem kell orraesni előtte és könnyedén kibontható a boríték is.  És éjszakai hangulatvilágításnak sem utolsó...


* Akik meg tudják fejteni, hogy milyen szerkezetek darabjaiból készült a késtartó, azok egészségére a PTA igazgatója megpisszent és elfogyaszt egy-egy dobozos zsömlét.
** I.e. = Internet előtt.
*** ami miatt legalább egy darab fát meggyilkoltak
**** 250 ezer éven belül valamikor

Sz.G.E270CDI Creative Commons License 2023.08.19 0 0 55566

Persze. ;-) ..csak ez jutott eszembe erről. :-)

Előzmény: bku (55565)
bku Creative Commons License 2023.08.19 0 0 55565

( tudod miért írtam )

Előzmény: Sz.G.E270CDI (55564)
Sz.G.E270CDI Creative Commons License 2023.08.18 0 0 55564

De azt is mondta a lengyel, hogy "minyimum!" Azt nagyon tudták. :-))

Előzmény: bku (55563)
bku Creative Commons License 2023.08.18 0 0 55563

70'-80' években a KGST piacon így kérdeztük a lengyelektől az árakat ..ile forint ?

Előzmény: BlyJ (55562)
BlyJ Creative Commons License 2023.08.17 0 0 55562

Wüsthof Dreizack Classic 12 cm-es steak késemnek keresek új tulajdonost  Adatai: Wüsthof Dreizack Solingen Germany Classic 12 cm-es steak kés, jelzése: 4068/12 cm, teljes hossza 23 cm. Anyaga: X50 Cr Mo 15. Megkímélt, újszerű állapotban van. 06-20/80-234-95

thandokan Creative Commons License 2023.08.17 0 3 55561

Szeretem a letisztult egyszerű használni késeket.

Vitrinkéseket nem is szeretek csinálni

A díszítéseket nem akarom túlhugyozni mert nem fizetik meg

Tudnék csinálni minden féle csiricsáré formát meg díszítést de az nem az én világom, van egy csomó készítő akik szívesen csinálják 

Főleg ugye a tradi vonalon ami megint csak nem áll közel hozzám

Hogy mennyi munka óra van egy késben? Még sosem számoltam össze mert nem folyamatosan ezzel foglalkozom

Van hogy csak napi egy két órát érek rá és mindig egy kicsit haladok

De szerintem egy egyszerű munkakés kb 8 óra alatt megvan 

Előzmény: gyere a papához (55560)
gyere a papához Creative Commons License 2023.08.17 0 1 55560

Nekem tetszenek a késeid. Klasszikus, praktikus, és célszerű forma, semmi felesleges csicsa - a csicsának is meglehet a maga helye, a szép díszkések is örömteliek - de ez nem az a műfaj. 

Azt kérdezném tőled, hogy egy-egy ilyen késben mennyi tiszta munkaórád van? 

Előzmény: thandokan (55556)
1127_R Creative Commons License 2023.08.16 -1 3 55559

Ne vedd fel. A késeid megint szépek és ez a poszt is teljesen normális. A nevedről volt csak szó (amit ha megnézel egy "kicsit" van csak pedo felhangja), meg a pitekusos hozzászólásodról. Ezen kívül teljesen rendben van amit írtál.
Én is nyomattam a pluszt.

Előzmény: gyere a papához (55555)
Sz.G.E270CDI Creative Commons License 2023.08.16 0 0 55558

Előzmény: gyere a papához (55555)
thandokan Creative Commons License 2023.08.16 0 7 55557

Készült két vadászkés is 1.2695 acélból

thandokan Creative Commons License 2023.08.16 0 7 55556

Sziasztok!

Már jó rég nem kértek ilyen kést, talán tavaly csináltam ilyet

Szerintem az egyik legnagyobb munkakés forma

Penge anyaga 1.2696 markolat fekete dió 

gyere a papához Creative Commons License 2023.08.15 0 9 55555

- Jó napot kívánok, ez a késtocsik?

- Jó napot! Ez.

- Nocsak! Akkor legyen... kés.

 

Két kis kés... Jó, az egyik kicsit nagyobb. A fölső (ami még tavalyi készítésű, csak a hasonlóság miatt tettem be ide) csapágyacél, az alsó gyalukésből van. 11, és 18 cm pengehosszak. Az alsó penge vastagsága 8 mm(!) Mind a kettőnek nagyon finom éle van..., ez azért bosszantó, mert a Benchmade 710-esemnek, D2-es acéllal, messze nincs ilyen finom éle - pedig az ráadásul jó drága is volt. Jó tudom a D2-a nagy szemcseméretről híres.). A fölső csak simán viszi szőrt a karról, de az alsó... az ijesztően éles, szinte félek megfogni. Amíg tutujgattam, csiszolgattam, szinte észrevétlenül (utólag azért észrevettem), kétszer is elvágta az ujjamat, pedig alig értem hozzá. Az (a nagy) lesz majd nálam, ha kitör az armageddon. A zombik hadserege ellen... 

A nagyobbik mintája (megint csak ülök, és mesélek, tudjátok, ez egy ilyen műfaj - kellene, hogy legyen -, fórumozgatás, beszélgetés, nem egymás basztatása), a szóval, a nagyobbikat részben a Cold Steel Recon Scoutról mintáztam (kb. akkora, mint az), de némi változtatásokkal. A Recon Scoutnak sokak szerint egy hibája (tervezési, nem kivitelezési) az, hogy az első bakni (kézvédő) felső része túl magas. Ez azért baj, mert a gyakorlatban egy késen olyan fogásokat is alkalmazunk néha (bizonyos finomabb munkáknál), amikor átfogunk a baknin előre, a hüvelykujjunkat a késpenge hátára támasztva. Na ez a Recon Scouttal bajosan megy, az enyémmel igen, mert a bakni felső része rövidebb. És persze a markolata teljesen másmilyen, mert szegény ember azzal dolgozik, amije van, vagyis jelen esetben, egy erdőben talált aganccsal.

A nagy kés azért rendesen megdolgoztatott. Nem csak azért, mert gyalukésből van, ami egy eszetlenül kemény ötvözött szerszámacél (nem sikerült kiderítenem, hogy volframmal, vagy vanádiummal, vagy mifenével ötvözték), és a flexen kívül más nem nagyon viszi. Ezért sem próbáltam meg kifúrni, hogy hagyományos, szegecses markolatot tegyek rá. De a következő olyan lesz, már kitaláltam, hogyan csinálom meg. Egyébként pont ez ebben a nehézség, de egyben a szépség, és izgalom is: hogy a technológiát (hogy hogyan buheráljam össze) menet közben találom ki, hiszen mindig igazodni kell a meglévő anyagokhoz, és a szerszámokhoz, vagyis a lehetőségekhez. (Én nem készen veszem az acélokat, a markolatokat, és a többi alkatrészt a késkellék-boltból.) Tehát nincs kialakult technológia, nálam aztán tényleg minden kés egyedi, aszerint, ahogy az anyag adja magát.  

Amúgy nem hülyeség egy ilyen kés? Illetve kettő ilyen. 3000-ig políroztam ki őket, olyan fényes a pengéjük, mint a Salamon töke (ezek a képek ezt nem adják vissza jól, egy kis lámpa fényénél fényképeztem, este), na most egy ilyen kést bevinni a "bushcraftba"... Azt hiszem, a legtöbb ilyen késbuzi, mint én is vagyok, nem annyira túlélésre használja a dédelgetett kedvenceit, hanem inkább csak nézegeti őket. Én csak azzal a különbséggel, hogy örömet okoz a készítésük is.

Ennyit mára, fiatalok. Ha valakinek van megjegyzése, ne ijedjen meg, mondja. Nagyon barátságos vagyok, ha velem is barátságosak, jóindulatúak, és nem "beteges"-eznek le. Ellenkező esetben kissé morcos leszek, és idiótának nézem az illetőt. (De hát ki nem, nem igaz?)

 

_Pithecus Creative Commons License 2023.08.13 -11 0 55554

motto: "A netdzsungelben nem vagy ragadozó, csak egy szem a táplálékláncban."

 


Nézzünk megint egy "minimal art"-ot. Ez a legdrágább, mert mint a többi, semennyiért sem eladó, viszont van benne egy drágakő. Van még ilyen, de mindent a maga idejében...

A szemtelen legyekről eszembe jutott az ősz, amikor hullanak a levelek, a legyek és az EDC/CIA kiskések. A természet és a késreszelő téli pihenőre készül. A vaskiskések sorát gyorsan folytassuk még az ősz előtt egy aprócska nyeszetelővel. Ez is beleillik a "mindkét végén bökő", mindenféle maradékot felhasználó, SHTF*-utáni gyártású kés majdani készítésével. A PTA Késmúzeumának felvételei, szíves engedélyükkel.

http://keptarhely.eu/images/2023/08/13/v02/20230813v02x4jfiq.jpeg

A pengehossz 62 mm, szélesség 14 mm, vastagság 1,2 mm, a kés teljes hossza 133 mm.
A penge anyaga TSTM háztartási őskésacél darabka, valami Solingenből**, még a Nagy Háború*** előttről. Némi munkával teljesen rozsdamentessé és borotvaélessé vált. Bár a bizonyíték valószínűleg a lőtéri vak komondort sem érdekli, de szaknyelven szólva, vág mint a rossznyavaja.

http://keptarhely.eu/images/2023/08/13/v02/20230813v02xsf4yk.jpeg

Nézzük meg egy univerzális kiskés-tokban. Nyakba is akasztható, külső/belső tokként övre is fűzhető. A nyúlbontástól a borítékbontáson át a langallószeletelésig bármely, a méretének megfelelő feladat elvégzésére alkalmas. Kultúrembernek mi kell más. A debilek meg nyugodtan vinnyoghatnak Gugolkokán isten Nagy Piramisa alatt.

http://keptarhely.eu/images/2023/08/13/v02/20230813v02x2r5d7.jpeg

A nyél egy agancsos (ki volt az a lökött, aki szarvasnak nevezte el, mikor nincs is szarva.)
agancsdarabkája, a sámán által elefánttá ütött marhacsont és mindenféle varázserővel rendelkező, ősi sámánikus olajzöld turmalinkristály.
Ez a turmalin drágakő, olajzöld színe miatt komoly károsodást okozhat a környezethisztérikák között, hiszen olajként utálatos, zöldként meg kívánatos. Így, mint a fokhagymával a boszorkányok ellen, ezzel a késsel a méregzöldek ellen, egyszerű késfelmutatással védekezhetünk.



* shit hit the fan. Azaz amikor beleszarnak a ventilátorba, mint ahogy mostanában igyekeznek
egyesek, mindenkinek jut belőle. De ez már nem a topik témája...

** Solingen, ősi honfoglaláskori város, eredeti nevén Szólingben. A nevét onnan kapta, hogy a városi tanácsban a tanácsnokok csak egy szál, zseb nélküli ingben szólalhattak fel, bizonyítandó
megvesztegethetetlenségüket. Manapság - ezt betartatva - mind ott, mind nyugatabbra a légy zümmögését is hallani lehetne az ülések alatt.
*** gy. k. a Nagy Háború = I. VH.

 

tamu1 Creative Commons License 2023.08.11 0 0 55553

Köszönöm a válaszokat!

ronya1 Creative Commons License 2023.08.10 0 2 55552

farmeren kb 3 perc mindenféle kence nélkül a polír ha csak matt a réz

kicsit bizsereg majd a combod de ennyit megér ;) 

Előzmény: tamu1 (55548)
Sz.G.E270CDI Creative Commons License 2023.08.10 0 0 55551

Fogkrém is jó, finomabb. ;-)

 

Én mondjuk hagyom patinásan, ahogy az idő akarja. :-)

Előzmény: bku (55550)
bku Creative Commons License 2023.08.10 0 0 55550

Nedves pamut (póló) szövetre Cif súroló, utána cigi hamu = Salamon töke. :)

Előzmény: tamu1 (55548)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!