Keresés

Részletes keresés

Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 21007
No, mikorra tervezik?
Előzmény: Babco (21006)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 21006
"No, mi ez a hirtelen jött őszinteség? :)"

Mikor állítottam az ellenkezőjét?


"Itt egy gyors lista létszámilag. Hol húzzuk meg a határt? Szerintem a 10 menő szám. Szerinted is?"

Jelen helyzetben - mivel én nem épp a Vallásismeret tantervet állítom össze - tök fölösleges azon a vita, hogy a tenrikyo a 2 milla hívőjével benne legyen-e a tananyagban vagy sem.
Ráadásul egy konkrét számnál határt húzni hülyeség, lévén 1 millió valamilyen vallás hívője Indiában nem számít jelentősnek, míg Magyarországon valamilyen vallás 500 ezer hívője már jelentős. Szakemberek - bár manapság ennek egyre kevesebb a jelentősége, majd a pártközpontból úgyis megmondják mi legyen - azért tudnának összeállítani egy olyan anyagot, amelyben ki van emelve a lényeg.


"Még a végén megéri az ember, hogy ellenük is kifakadsz kicsi szíved minden erejével. Megéri kivárnom? :)"

Kérdezd meg, mikorra tervezik a helyi iskolában a Korán osztogatását. :-)


Előzmény: Édy Endre (21004)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 21005

Itt inkább arról van szó, hogy a kartácsak nehezményezik azt, hogy a kereszténységről szóló infók jobban elterjedtek, mint amennyire azt ők látni szeretnék és ezért mindenféle sefülesefarka-érvvel igyekeznek a multikulturalitás látszatát keltve és a vallási semlegességgel takarózva a kereszténységet "visszaszorítva" látni.

 

Alant olvashatod az egyik őszinte "vallomást." :)

Előzmény: szem telen (21003)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 21004

"Igen, pontosan az."

 

No, mi ez a hirtelen jött őszinteség? :)

 

"Mivel vannak vallások amelyeknek milliárdnyi, vagy több száz millió hívük van, ezeket csak nem lesz nehéz kimazsolázni a 20 tagot számláló Alsó-Kukutyinfalvai Ufó-kör és a Mucsarögöcsei Szent Kismókus Egyháza közül."

 

Itt egy gyors lista létszámilag. Hol húzzuk meg a határt? Szerintem a 10 menő szám. Szerinted is?

 

  1. Christianity: 2.1 billion
  2. Islam: 1.5 billion
  3. Secular/Nonreligious/Agnostic/Atheist: 1.1 billion
  4. Hinduism: 900 million
  5. Chinese traditional religion: 394 million
  6. Buddhism: 376 million
  7. primal-indigenous: 300 million
  8. African Traditional & Diasporic: 100 million
  9. Sikhism: 23 million
  10. Juche: 19 million
  11. Spiritism: 15 million
  12. Judaism: 14 million
  13. Baha'i: 7 million
  14. Jainism: 4.2 million
  15. Shinto: 4 million
  16. Cao Dai: 4 million
  17. Zoroastrianism: 2.6 million
  18. Tenrikyo: 2 million
  19. Neo-Paganism: 1 million
  20. Unitarian-Universalism: 800 thousand
  21. Rastafarianism: 600 thousand
  22. Scientology: 500 thousand

"Igen, bökte a csőrömet, de ugyanígy bökte volna, ha a helyi iszlám közösség Koránt osztogat."

 

Még a végén megéri az ember, hogy ellenük is kifakadsz kicsi szíved minden erejével. Megéri kivárnom? :)

Előzmény: Babco (21002)
szem telen Creative Commons License 2010.06.17 0 0 21003
Elnézést, csak Édy topic társ miatt keveredtem ide.
Saját vélemény az úgynevezett nagy egyházak tanításainak lényegét illik ismerni. Szerintem az alapműveltséghez tartozik.
Mindenki ideje, igénye szerint ha ráér, még akkor is ha totál hitetlen pl én azért elolvasom.
Ismerem, bocsánat olvastam a Bibliát (lányaimnak kötelező olvasmány volt a középiskolában irodalomból, volt rá két éjszakám) néha azért kézbe veszem mert ajándékba kaptam egy igen szerencsétlen embertől, aki nem tudott mást adni nekem segítség fejében. Amit egyébként sem vártam.
Ismerem a Koránt, nem mondom mint Angyalkám de azért naponta előveszem. Nem vagyok hívő ebből a legkönnyebb tanítani a fiamat.
Olvastam a Tórát, sőt a Kabbalával is kacérkodtam, de igen drága volt. Most mit mondjak. Az egyik barátom echte zsidó amit tagad ki előtt, saját maga előtt?
Tagadja a tagadhatatlant. Számomra érthetetlen. Ha nekem így jó kit érdekel mások véleménye.
Budha tanai, a Shinto, a Tao sajnos kimaradt igyekszem pótolni.
Minél többet olvas az ember annál jobban rázsibbad milyen keveset tud.

Üdv.

szem telen
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 21002
"Igen, ez szokott a szabványszöveg lenni a leggyakrabban. Természetesen ennek az olvasata az, hogy "nehogy már csak a kereszténység". "

Igen, pontosan az.

"Egyszerű és átlátszó próbálkozás. :)"

Mire is?


"Az oktatandó "általános műveltségbe" szerinted tartozó vallások és felekezetek. Milyen alapon válogatunk, hogy "ha már oktatás, akkor legyen együtt" - hogy a klasszikust idézzem."

Mivel vannak vallások amelyeknek milliárdnyi, vagy több száz millió hívük van, ezeket csak nem lesz nehéz kimazsolázni a 20 tagot számláló Alsó-Kukutyinfalvai Ufó-kör és a Mucsarögöcsei Szent Kismókus Egyháza közül.


"Én azt hittem, hogy általánosságban beszélsz oktatásról - de már látom, hogy csak amiatt kezdtél bele, mert bökte a csőrödet, hogy azt osztogatták."

Igen, bökte a csőrömet, de ugyanígy bökte volna, ha a helyi iszlám közösség Koránt osztogat.
Ugyanis semmi közük azokhoz, akik nem egyházi iskolában tanulnak. Ha ott osztottak volna Bibliát, az teljesen helyénvaló. Állami iskolában nem. Én sem megyek a misére dínós képeket vagy Koránt osztogatni.
Előzmény: Édy Endre (21001)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 21001

"OK, akkor a biológia, fizika és történelem oktatás is teljesen fölösleges az iskolákban."

 

Néha úgy érzem, hogy igen. És a topicok némelyike csak megerősít ebben a hitemben. Főleg a történelemé. :)

 

"A "fenti" is csak egy a sok közül, ha már oktatás, akkor legyen együtt."

 

Igen, ez szokott a szabványszöveg lenni a leggyakrabban. Természetesen ennek az olvasata az, hogy "nehogy már csak a kereszténység". Egyszerű és átlátszó próbálkozás. :)

 

"Célcsoport? Miről beszélsz???"

 

Az oktatandó "általános műveltségbe" szerinted tartozó vallások és felekezetek. Milyen alapon válogatunk, hogy "ha már oktatás, akkor legyen együtt" - hogy a klasszikust idézzem.

 

"Te komolyan gondolod, hogy a korábban leírt Biblia osztogatás célja kizárólag a - térítés nélküli - ismeretterjesztés volt..."

 

Én azt hittem, hogy általánosságban beszélsz oktatásról - de már látom, hogy csak amiatt kezdtél bele, mert bökte a csőrödet, hogy azt osztogatták.

Előzmény: Babco (20999)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 21000
Ja, látom hogy minden hozzászólásában minősítenie kell a másikat, így szép lassan elértékteleníti a hozzászólásainak a többi részét is, amivel pedig normálisan vitázni lehetne. Tisztára olyan mint az expasim. Az is fene nagy okosnak képzelte magát, mindenkit lehülyézett aki nem egy véleményen volt vele, aztán ahogy hallottam az összes barátja szép lassan eltűnt mellőle.
Előzmény: titkom (20997)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20999
"Belefeketednél, mire a leggyakoribb nézetekét minimálinfó-szinten megismernéd. :)"

OK, akkor a biológia, fizika és történelem oktatás is teljesen fölösleges az iskolákban.


"b) Amíg a fentit sem ismeri, minek a több?"

A "fenti" is csak egy a sok közül, ha már oktatás, akkor legyen együtt.


"c) Milyen alapon válogatjuk a célcsoportokat?"

Célcsoport? Miről beszélsz???


"d) Miért térítés?"

Te komolyan gondolod, hogy a korábban leírt Biblia osztogatás célja kizárólag a - térítés nélküli - ismeretterjesztés volt, a jövő héten a szobanövények gondozása c. kiadványt fogják adni a gyerekeknek, két hét múlva pedig egy József Attila verseskötetet???
Előzmény: Édy Endre (20996)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20998
Hogy én milyen türelmes vagyok veled. :)
Előzmény: titkom (20997)
titkom Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20997
OFF

"Valahová ki akarsz lyukadni" - offol, piszkálódik, minősítget... nézd meg, milyen témákba jár... és miket írogat...
Előzmény: Babco (20993)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20996

"De az alapjait illene ismerni..."

 

Ebből is kitűnik a járatlanságod. Az alapjait? Belefeketednél, mire a leggyakoribb nézetekét minimálinfó-szinten megismernéd. :)

 

"A mostani semmi információ talán jobb?"

 

Nem jobb. De amíg azzal sincs az legtöbb arc tisztában, hogy a saját környezetét legjobban befolyásoló, a saját kulturális hátterét leginkább meghatározónak mik az alapjai (és lássuk be, az elmaradottság nagyon nagy), addig minek pluszba még rá? Majd ha nem karácsonykor jön a télapó és nem keveri a pászkát a puliszkával, akkor talán érdemes belefogni a többibe is. Addig? Minek?

 

"Ezt lehetne pótolni, de úgy, hogy a többit is bemutatják. Merthogy nem a térítés lenne a cél, hanem az, hogy kellő ismereteket szerezzenek."

 

a) Szép és jó.

b) Amíg a fentit sem ismeri, minek a több?

c) Milyen alapon válogatjuk a célcsoportokat?

d) Miért térítés?

 

Előzmény: Babco (20995)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20995
"a) Az adott vallásról pölö egy életnyi oktatás sem lenne elégséges - tekintve mennyire szerteágazó."

Nincs is szükség rá, hogy mindenkiből diplomás teológus/vallásfilozófus legyen, az iskolában nincs is erre elég idő. Miért kellene? De az alapjait illene ismerni, akit esetleg mélyebben érdekel, az majd utánaolvas.


"b) Amikor a kívánatosságáról értekezel, akkor nem teszel mást, mint egy "Religion for Dummies" zanzakiadványt támogatsz, amely nem lép túl a Füles-rejtvényújság normál keresztrejtvényeinek színvonalán."

A mostani semmi információ talán jobb?


"c) És mindez akkor, amikor még a ránk nagyjából hatással lévő vallások ismerete terén is óriásiak a hiányosságok, "

Ezt lehetne pótolni, de úgy, hogy a többit is bemutatják. Merthogy nem a térítés lenne a cél, hanem az, hogy kellő ismereteket szerezzenek.
Előzmény: Édy Endre (20994)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20994

Igen. Oda akarok kilyukadni, hogy nagyívű naivitással idevágod ezt az általános műveltségre hivatkozó vallásoktatásos akármit, mint kívánatos dolgot, miközben szerintem fogalmad sincs arról, hogy mit is kívánsz vele mondani.

 

Miért?

 

a) Az adott vallásról pölö egy életnyi oktatás sem lenne elégséges - tekintve mennyire szerteágazó.

b) Amikor a kívánatosságáról értekezel, akkor nem teszel mást, mint egy "Religion for Dummies" zanzakiadványt támogatsz, amely nem lép túl a Füles-rejtvényújság normál keresztrejtvényeinek színvonalán.

c) És mindez akkor, amikor még a ránk nagyjából hatással lévő vallások ismerete terén is óriásiak a hiányosságok, mint ahogy erre ez a topic és a többi társa világosan rámutat.

 

 

Értem én, szép az ötlet, de annyira amatőr, hogy - ne haragudj - inkább szánalmasnak tűnik.

Előzmény: Babco (20993)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20993
Is. Most egyébként mi a manót kötözködsz? Valahová ki akarsz lyukadni, vagy csak szaporítod a hozzászólásaid számát?
Előzmény: Édy Endre (20990)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20992
Például az IS. Sehol nem mondtam hogy az ne legyen.
Előzmény: Édy Endre (20991)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20991

"A világ legnagyobb vallásainak bemutatása, kialakulása, szokások, ünnepek, stb. Mégis mi lenne?"

 

Hinduizmus. Például. És a von Glasenapp könyvét nem ér lenyúlni a polcról.

Előzmény: Babco (20987)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20990

"A világ legnagyobb vallásainak bemutatása, kialakulása, szokások, ünnepek, stb. Mégis mi lenne?"

 

a) Létszám?

b) Elterjedtség?

c) Vagy mi?

Előzmény: Babco (20987)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20989
Engem meg az alulművelt keresztényellenes arcok szoktak riasztani. Ilyenkor úgy érzem, hogy hiábavaló volt az írni és olvasni tanítás - a kukoricamálé sohasem lesz nouvelle cuisine és fordítva.
Előzmény: Babco (20988)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20988
nyugi, van pár kedves keresztény ismerősöm aki elriaszt. Ők viszont tényleg keresztények, rólad csak tippeltem.
Előzmény: Édy Endre (20986)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20987
"c) Mi az az általános vallásismeret?"

A világ legnagyobb vallásainak bemutatása, kialakulása, szokások, ünnepek, stb. Mégis mi lenne?


"Az említett arcok ugyanúgy lehetnek keresztények is."

Vagy azok, vagy nem, tök mindegy.
Előzmény: Édy Endre (20982)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20986

off

Képzeld, ha még keresztény is lennék hozzá. Hűűűű! De elégséges, ha csak te gondolod annak. Akkor bizti úgy is van. A többi nem számít. Mit nekünk valós élet! :)

on

Előzmény: Babco (20985)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20985
Olvastam már jó pár hozzászólását.
Pont az ilyenek miatt (többek között) tartom távol a gyerekeimet a Bibliától, papoktól, hittantól és ettől a fene nagy keresztényi szeretettől és megértéstől.

Épp a valamelyik nap történt, hogy megkérdezték, jár-e a nagyobb lányom hittanra. Anyukám meg mondta, hogy amikor ő volt kislány, akkor azért piszkálták az apukáját, hogy miért járatja a gyerekeit a templomba, most meg azért piszkálják a szülőket, hogy miért nem járnak a gyerekeik.
Előzmény: titkom (20983)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20984

Az alapból válaszképtelenek csakis ennek képesek ezt értékelni és válaszképtelenségükből fakadóan - teljesen természetes módon - ez roippant módon frusztrálja őket. :)

 

Mondjuk, megértem. Tényleg nehéz ilyen értelmi/érzelmi teherrel a kommunikáció nekik. :)

Előzmény: titkom (20983)
titkom Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20983
OFF
...csak provokálni képes, ne ülj fel neki...
Előzmény: Babco (20981)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20982

a) Az ember már annak is örülne - főleg az itt láthatók olvastán -, hogy legalább a bibliával lennének tisztába a kartácsak, mielőtt nagy lélegzetű ökumenéről szóló ábrándjaikat az általános műveltség mázával kívánnák leönteni.

 

b) Az említett arcok ugyanúgy lehetnek keresztények is. Attól, hogy x helyről felsorolsz trendi és multikulti beütésre hajazó "példákat", még nem azt bizonyítod, hogy más hely, más vallás.

 

c) Mi az az általános vallásismeret?

Előzmény: Babco (20981)
Babco Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20981
Az, hogy ezek a más vallású, más etnikai hátterű emberek már nem a világ másik végén élnek, hanem a szomszédban. A világ tágabb lett és már nem a falu határában van a vége. Az általános műveltséghez nem csak és kizárólag a Biblia tartozik, hanem egy általános vallásismeret, beleértve az iszlámot, buddhizmust, stb.
Előzmény: Édy Endre (20980)
Édy Endre Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20980
De hogy mi köze van az eltérő etnikai háttérnek a valláshoz, én nem tudom. :)
Előzmény: Babco (20973)
titkom Creative Commons License 2010.06.17 0 0 20979
"Tudom, hogy elkéstem de a címre reagálva: Egyiket sem." - nem késtél el: most még aktuálisabb, mint mikor a rég halott topicnyitó felvetette :-(((

"a kettönek semmi köze egymáshoz" - a gyakorlat mást mutat, olvass vissza ebben a témában, s gondolj S.Zsolt képviselő úrra, és sleppjére...
Előzmény: Törölt nick (20972)
Babco Creative Commons License 2010.06.15 0 0 20978

A keresztény papok megőrizték .... az ókori tudást

 

Volt amit épp nem őriztek meg, ld. könyvégetések és a borzalmas mértékű pusztítása az ősi amerikai értékeknek, ahol módszeresen megsemmisítették az értékes könyveket, szobrokat, az aranyat meg elrabolták.

Előzmény: Törölt nick (20975)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!