Keresés

Részletes keresés

Mezőföldi 2 Creative Commons License 2021.06.08 0 0 25977

  Némi észrevétel, hogy felesleges munka ne legyen.

 

 

  "nádpadlóval, nádszövettel. Ki hogy ismeri."

 

 Van nádpalló és van  nádszövet. A kettő nem ugyan az. A palló vastag, a szövet vékony, gyakorlatilag  1 sor nád.  Fel lehet csavarni.

 

 

  Minden  fent lévő anyagot ott kell hagyni. Azok csak növelik a tömeget, a leszedés felesleges munka.

 

 Így elmarad a kiszellőződés is.

 

 Az a 2 x 5cm  éppen megfelelő, de pl.  15 cm-es   szigetelő gyapottal jobb eredményt lehetne elérni.

 Minek a nádpadlóra még nádszövetet tenni , Felesleges. A nádszövet a deszkára kell.  A gúzolás is elhagyható elvileg, de akkor  csak fel kenni lehet a vakolatot.

 Ha készítünk gúzolást, akkor  gyorsabban felcsapható  a malter !

 

 Életem első  hőszigetelése  nádpallóval történt.  Egy 3 nm -es padlásfeljárót szigeteltem, mivel a fal csak 8 cm vastag volt, az pedig semmi !!

 

 Kamrából szoba lett a túloldalon !!

 

Előzmény: Jagger72 (25976)
Jagger72 Creative Commons License 2021.06.08 0 0 25976

A következő kérdésem lenne olyanokhoz, akiknek van tapasztalata az alábbiakkal!

 

Vályogház homlokzatát szeretném leszigetelni, méghozzá 2*5 cm-es nádpadlóval, nádszövettel. Ki hogy ismeri. Ezt a következőképpen szeretném megvalósíttatni!

 

Kívülről a jelenlegi vegyes vakolatot ( cementvakolat kb 1 méter magasságig, a többi mész-homok keverék) leszedem. Ha van a falban kagylósodás kijavítom, azonos anyaggal, vályoggal. Ezt követően várok egy kis időt, had szellőzzön a fal. Ha kiszellőzött, akkor jöhetne rá a nádpadló 2X5 cm vastagságban, felcsavarozva, mint a többi elterjedtebb hőszigetelőt. Ha a homlokzatra felkerült a nádpadló, akkor stukatúrozásra használt nádszövetet rögzítek a nádpadlóra, és utána jöhet a mész-homok vakolat. A mész-homok vakolat előtt kell-e, szükséges-e, elhagyható-e a cement gúzolás? 

 

Köszönöm a válaszokat!

kk831228 Creative Commons License 2021.06.07 0 0 25975

Üdv!! 

 

Vályogház felújításban vagyunk benne, és szeretnék pár tanácsot kérni. ;) 

 

1. Első dolog : van szigetelés a lábazat és a falak között... 

 

Fürdőszoba lenne az első és annak az aljzatbetonozása. Milyen rétegrend ajánlott, és probléma - e, ha a betonréteg főlé ér, a lábazati szigetelésnek?

 

2. Nem terveztünk a többi helységet lebetonozni, van ahol hajópadló lesz, van ahova pedig téglát terveztünk lerakni homokágyba.  Ide ajánlott - e valami szigetelés a homokágy alá? Mennyire számít fűtésben, ha nincs leszigetelve a többi helységben a padló? 

 

3. Tetőszigetelés : Saralt födém van, erre érdemes - e szigetelést rakni még pluszban, ha igen milyen rétegrend ajánlott, hova kell párazáró és hova a páraáteresztő fólia? 

 

Egyelőre ennyi lenne, közben még biztos lesz pár dolog... 😅 

 

Köszönöm!! 

 

Üdv

 

Krisztián 

pintjano Creative Commons License 2021.06.01 0 0 25974

Ugyanez a tapasztalatom- Nagyecséren sokféle vakolat van-volt- a vályogházakon s ami vályoggal lett vakolva-pl. enyém- az áll a legjobban, még az eső sem mosta le.

Igaz nem könnyű  a sárkeverés, de ha lepottyan sem vész kárba s még pénzbe sem kerül, s nem kell vastagon (minek?) S nem kell bele homok, csak szalma s hosszú (egyébként "rájöttem" miért a töreket használták régen, s nem a hosszú szalmát: mert a törek ugy is kárba veszett volna, a jónak ezer helye volt)

üdv PJ

Előzmény: százévegypillanat (25973)
százévegypillanat Creative Commons License 2021.05.31 0 0 25973

Köszönöm szépen a válaszokat. Az agyagvakolat szerelem, ami felül írja a mészhabarcs racionalitását. A vele való munka is sokkal élvezetesebb :) Jól körülpróbálgattam a technológiát. A saját házamon megmaradt régi felület, és egy másik száz éves ház vakolata szolgál példaként. Az utóbbi 30 éve lakatlan és gondozás nélküli. Mindkettőt valószínűleg ugyanaz a profi csapat építette, és a nagyon vékony 2-2,5 centis tapasztás meglepően időtállónak bizonyult. A környező házak vastag agyag, mészhabarcs, cement vakolatának nem sikerült az időt nem száz, csak néhány évig sem kiállnia. Maga az összetétel, és a felhordás is lényeges szerintem. A számtalan leírásból épp a lényeges finomságok hiányoznak, vagy épp rosszak. 

Előzmény: mzm (25972)
mzm Creative Commons License 2021.05.07 0 0 25972

A rabichálót mészhabarcs vakolathoz használjuk, az agyatapasztással nem kompatibilis.

De én kívűlre nem javaslom a tapasztást, a mészhabarcs vakolat jobban ellenáll az időjárás hatásainak. Rabichálóval erősítve több évtizedig is...

 

Előzmény: százévegypillanat (25969)
Zöldár Creative Commons License 2021.05.07 0 0 25971

  Hagyd ott ha már ott van. Felesleges munkát ne végezz.

 

 

 Hogy az agyag meg a  drót hőtágulása más , ja ok, de nem annyira hogy károsítana a szerkezeteket. És nem fog rozsdásodni, mivel azért az agyag is lúgos közeg lehet mint a mészhabarcs.

 Hogy miért tették oda ?, Az tartotta a vakolatot, mint pl. a nád.

 

 ja hogy Te  1-2 cm tapasztást szeretnél. Ok. ha meg tudod valósítani miért ne !

 

 Ez lenne az első munkád  ???

Előzmény: százévegypillanat (25969)
pintjano Creative Commons License 2021.05.06 0 0 25970

A rozsda mindig dolgozni fog, én kiszedném (enyémből szedegetem). Hosszú szalmással csináld, az garantáltan nem fog repedni. Akár sok szalmával -könnyűvályog- az még szigetelni is fog. Ha vastagon akarod, akkor a vályog réseibe üss régi hasitott akác "tüskéket" az nem fog elrohadni. Igy javitottam a kifagyásokat erős mint a "beton", sőt jobb. Még villanyt is ilyen hosszú szalmással javotottam, még a dobozokat is.

üdv PJ

Előzmény: százévegypillanat (25969)
százévegypillanat Creative Commons License 2021.05.05 0 0 25969

Tisztelettel "mzm", és más tudorok felé lenne egy kérdésem. Vettem egy száz éves vályogházat. Máló mészhabarcs volt rajta kívülről. Ezt levertem, mert saját keverésű, hagyományos, agyag alapú tapasztást kap. A kérdés, hogy le kell e bontanom a régi szögeken lévő drótozást, és miért? Szerintem igen, mert a drót és az agyag hőtágulása különbözik.  Így repedezne. Illetve vékony 1-2 centis tapasztást szeretnék, meszeléssel, és ez alól kiütközhet a rozsda. Jól gondolom?  

mzm Creative Commons License 2021.04.23 0 2 25968

Ma 22 éve (még a múlt évezredben) indult a fórum...

:-)))

 

Csuklósbusz Creative Commons License 2021.04.04 0 0 25967

Akár egy régi lezárt kút is lehet. Vagy valami maszek földelőrúd ha sodrony is van hozzá. 

De akár lefolyócső is lehet.   

 

 

 

Előzmény: VodkaTam (25962)
szervezkedő Creative Commons License 2021.04.04 0 0 25966

Ez emberi leleményesség és a szakipari buhera bármire képes, tehát simán lehet szennyvíz. Manos70 ötlete megér egy próbát. Egyszerű és nagyszerű. Esetleg áss mellé, fúrd meg a tetejét stb.

Előzmény: VodkaTam (25965)
VodkaTam Creative Commons License 2021.04.04 0 0 25965

Megnézem majd, de csatornához nekem keskenynek tűnik, illetve a képen is látszik kicsit, hogy a teteje legalábbis rézből van. Az meg annyira nem jellemző csatornára. Vezetékes vízre gondoltam még, de ahhoz meg magasan van, tudtommal nem is ott jön be, és minek rá az a függőleges rész?

Előzmény: Manos70 (25964)
Manos70 Creative Commons License 2021.04.03 0 0 25964

Ha lehúzod a wc vagy folyatod a házban a vizet, akkor nem hallatszik, hogy itt folyik el a szennyvíz?

Előzmény: Manos70 (25963)
Manos70 Creative Commons License 2021.04.03 0 0 25963

Talán a csatornához tartozó külső tisztító. Innen is tudsz dugulást elhárítani adott esetben.

Előzmény: VodkaTam (25962)
VodkaTam Creative Commons License 2021.04.03 0 0 25962

A minap árokásás közben a ház (régi) sarkánál a föld alatt a képeken látható hengeres tárgyra bukkantam, melyből egy acélsodrony logott ki. Mi lehetett ez? Esetleg az építésnél jelöltek így valamit?

 

a tömeg az tömeg Creative Commons License 2021.03.15 0 0 25961

 Ha szabad kérdeznem :

 

 Milyen festékkel lett anno befestve ??

Előzmény: Ixxos (25958)
szervezkedő Creative Commons License 2021.03.14 0 0 25960

Csak úgy általánosságban:

Honnan jön a víz?

Tudod?

Eső csatorna van?

Mellé betonoztatok, jól látom?

Ha ez így felpuposodott, akkor ez tuti nem vályog és mész párosítása. Itt valami csalás lehetett- szerintem így vakba!

Előzmény: Ixxos (25959)
Ixxos Creative Commons License 2021.03.14 0 0 25959

A képek lemaradtak. 

Ixxos Creative Commons License 2021.03.14 0 0 25958

Sziasztok, 

 

15 éve felujitott vályog parasztházunk kulső falán egy darabon elkezdett felpúposodni a festék, ami gondolom vizesedésre utal. Mit lehet tenni ezzel? Olvastam lemezbesajtolásről, injektálásról, de arról is hogy esetleg egy szivárgó építése is elég lehet. Hogyan tudnám eldönteni, hogy mi lenne a legjobb megoldás? Van esetleg valamilyen szakember aki rá tudna erre nézni és esetleg a vályoghoz is ért? Előre is köszi a válaszokat! 

 

D. 

kisvincze Creative Commons License 2021.03.09 0 0 25957

Sziasztok! Talán lakik Eger közelében valaki, aki hamarosan a vályogházán felújításon/vakolatjavításon töri a fejét! Nálam maradt egy korábbi agyagvakolatos felújítós projektből bontatlan 15-16 zsáknyi "kőművesbarát" 33 kg-s Petényi kaolinos tűzálló agyagliszt (PTD-3), melyhez homokot, pelyvát, vagy szalmatöreket és vizet adagolva elsőrangú vályoghabarcsot kaphattok! Egy olyan pincében van Egerben betárolva, ahol most már helyszűke alakult ki, úgyhogy menniük kell... Jelezzetek, ha érdekel akár egy zsákkal is. Természetesen bolti ára alatt gondoltam, és a pakolásban segítek! :)

 

Zöldár Creative Commons License 2021.02.15 0 0 25956

  Érdekes !!

Előzmény: pintjano (25952)
Jagger72 Creative Commons License 2021.02.15 0 0 25955

A por miatt gondoltam!

Előzmény: szervezkedő (25954)
szervezkedő Creative Commons License 2021.02.15 0 0 25954

Biztos elfér, de mi célt szolgál. Az árán inkább vegyél vastagabb szigetelést.

Előzmény: Jagger72 (25953)
Jagger72 Creative Commons License 2021.02.15 0 0 25953

Sziasztok! Nem járható padlásszigetelést tervezek. Ásványgyapot megvan, csak el kell terítenem. A szigetelés tetejére szerintetek mehet vízáteresztő Geotextil?

 

Köszönöm

pintjano Creative Commons License 2021.02.12 0 0 25952

Már gyakorlat is, s mástól is olvastam, hogy gyakorolja. Sőt  ő a tégla házat is ezzel vakolta. Kéményt én igy  kivülről a padlástérben.  üdv PJ

Előzmény: Fagyosnapok (25951)
Fagyosnapok Creative Commons License 2021.02.11 0 0 25951

  Érdekes elképzelés !!

Előzmény: pintjano (25950)
pintjano Creative Commons License 2021.02.11 0 0 25950

Azt a kőalapot, ami már magasabban van (az egészet alulról is!). ha hosszúszalmás vályoggal vakolja belülről akkor nem fogy penészedni. Persze kivülről is igy kell... üdv PJ

Előzmény: a tömeg az tömeg (25949)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2021.02.11 0 0 25949

  Helyedben én inkább egy egyszerűbb radiátoros fűtést építenék.

 

 

  A kőalap,   " ami a padlószint felett is folytatódik kb 40 centiméteres magasságig.".

 Nos az már fal  és nagyon hideg lesz télen.

 

 Pára lecsapódás lesz, ami idővel penészt okoz.  Nem árt hőszigetelni  - kívül - megfelelő technológiával.

 

 

 A padló feltörésbe  a  szerelőbetonra helyezett hőszigetelésre,  a  hőleadó csövek el helyezésébe  és a visszaállításába  fektetett energiát inkább a hőszigetelésre költeném.  A külsőre.

 

 A padlófűtés szépen hangzik, de utólag készíteni... lehet, de drága móka.

Előzmény: Weekender81 (25947)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2021.02.11 0 0 25948

  Mö..  nem értem kit oszt meg.

  A ...37 és a ..38 ban volt javaslat a szigetelés megoldására... a kettő majdnem ugyan az.

 A lényege, hogy járhatóvá lehet tenni a szigetelést  , deszka keretekkel.

 

 

 d f..  páraáteresztő fóliát javasolt a tetejére, én pedig a z eleve ott lévő agyagot. Ha már ott van felesleges lecipelni  és lerakóba vinni.

 

 A pára áteresztő fóliával az a baj ,hogy némely kereskedő bármely fóliára rámondja, hogy páraáteresztő.

  Ezért jobb a fóliát elfelejteni.

Előzmény: Mödzsi (25946)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!