Keresés

Részletes keresés

Shownomercyy Creative Commons License 2017.03.22 0 0 20724

jah el szoktam csodálkozni egyeseknek mi minden megmarad, nekem meg nem :D

 

régebben próbálkoztam bükkel is csak simán m,egtartani de még az is 2-3 év után beszáradt tavasszal 

 

most tavaly megint nekiálltam talán több sikerem lesz :D

Előzmény: Indásodó (20723)
Indásodó Creative Commons License 2017.03.21 0 0 20723

A neten egészen durva visszavágások is láthatók.

https://www.youtube.com/watch?v=PQQ9glIK9rY

Ezen a videón pl. Graham W. Potter tart bemutatót amin egy vastag törzsű, korábban durván visszavágott növény alakítását mutatja be.

Előzmény: Shownomercyy (20719)
Indásodó Creative Commons License 2017.03.21 0 0 20722

Tegyél fel egy fotót a szőlőről.

Előzmény: Rea007 (20721)
Rea007 Creative Commons License 2017.03.21 0 0 20721

Szőlő bonsait nevel valaki? Vettem múlt héten egy cserepes szőlőt, de kicsit magas a törzse. Visszavágni nagyon nem merem, mert olyan, mintha oltva lenne és nem akarom levágni azt a részt. Állítólag ha mélyebbre ültetem, akkor begyökeresedik a törzs föld alatti része is és utána vissza lehet vágni a régi gyökereit. Szerintetek működik? 

Indásodó Creative Commons License 2017.03.20 0 0 20720

Nem tudom pontosan hogy milyen fa, lehet hogy valamilyen hazai szil.

Én már vágtam vissza ettől vastagabb fácskát is, legtöbbször kedvező eredménnyel. Pl. kökényt, gránátalmát, japánbirset. Sok mindentől függ hogy sikerül-e (ki fog-e hajtani, olyan helyen hajt-e ki hogy formás növényt lehessen belőle alakítani, stb). Leginkább a növényfajtól függ, aztán a gyökérzettől. No és persze hogy sikerül-e rendszeresen gondozni. Az első év nyara az igazán kritikus időszak. Ha mondjuk a nyári aszály idején eltelik 3-4  nap öntözés nélkül, akkor kipusztul. Az is fontos hogy pár évig nagyobb cserépben legyen és csak év múlva szabad bonsai edénybe ültetni. Több éves program az biztos.

Előzmény: Shownomercyy (20719)
Shownomercyy Creative Commons License 2017.03.20 0 0 20719

én eddig akár hányszor próbálkoztam ilyen métrékű visszavágással, mindig az lett a vége hogy kihajtott egy centit aztán megdöglött :D kivéve a fikuszomat

 

reméljük ez nem jár így 

 

ezekkel csak egy problémám van hogy ott az a vastag törzsvég ami ugye elvan vágva és az amire egybeolvad a fával, nem pár év hanem inkább pár évtized :D

 

de amugy jónak tűnik, milyen fa ? 

Előzmény: Indásodó (20718)
Indásodó Creative Commons License 2017.03.20 0 0 20718

Begyűjtöttem egy kis fácskát.

Szerencsére erős gyökérzete volt.

Megválogattam a gyökereket, sikerült viszonylag szabályosan elhelyezkedő gyökérzetet meghagynom.

Egy nagy cserépbe ültettem és megkapta az alapmetszést.

Hagytam rajta néhány oldalágat de ezeket lehet hogy jövőre majd levágom. Arra számítok hogy a törzsből sok új hajtás lesz amikből majd ki tudok alakítani egy bonsait. Nem mondanám hogy a mostani kinézete szép, de nem is ez a cél. A fontos az hogy pár év alatt sikerüljön széppé alakítani.

wcadarn Creative Commons License 2017.03.17 0 0 20717

Köszönöm. A jövő héten nekiállok. 

Előzmény: Indásodó (20711)
Indásodó Creative Commons License 2017.03.17 0 0 20716

Egy videó arról hogy a japánok hogyan "gyártják" ipari méretben a japánbirs prebonsaiokat. https://www.youtube.com/watch?v=aEe0TYHsa9o

Shownomercyy Creative Commons License 2017.03.16 0 0 20715

jaja reméljük lesz belőle valami :D 

 

amúgy nekem is ezt csinálja ittbent, de ugy hallottam hogy nemkell megmetszeni addig amig nem kap rendes fényt mert urjakezdi és legyengül tőle, szóval amíg nem tudod kitenni meg kell hagyni neki 

 

én is különben megmetszettem tegnap mert már nem láttam a lombtól a fát :D le kellett volna fényképezni de elmaradt, de ki is tettem már a teraszra, ott lesz fény meg kicsit melegebb mint kint 

 

jah a fény hatására azért lelassul, de észrevenni hogy amelyik kint volt egész télen és jól átfagyott, az elég lassan indul meg 

 

 

Előzmény: Rea007 (20714)
Rea007 Creative Commons License 2017.03.16 0 0 20714

Szépen alakul az erdőd is:-) Én tegnap metszettem meg a szilemet, annyira megindult, hogy kénytelen voltam nekiállni. 2 hét alatt 10 cm-es vízhajtásokat növesztett:-( Jövőre nem követem el ezt a hibát, hogy behozom idő előtt a telelőből. Azaz megvárom, míg kitehető egyből a kertbe. Most nappal a teraszon van, csak estére hozom be. Hátha így kicsit visszafogja magát.

Előzmény: Shownomercyy (20713)
Shownomercyy Creative Commons License 2017.03.14 0 0 20713

Unatkoztam tehát valamit fényképeztem 

amúgyse árt frissíteni néha, már kezdenek rügyezni

tavaly raktam kőre azt amelyik kövön van :DD

ezek a kínai szilek mindent kibírnak lenyirod kőre ülteted, még drótozhatod is egyszerre jah és kint voltak a teraszon egész télen 

valahol megtaláltam hogy egy kint lévő kínai szil -34fokot is kibírt de fele lefagyott XD

 

Előzmény: Rea007 (20695)
kiCkWhY Creative Commons License 2017.03.13 0 0 20712

Syzingium buxifolium-ról tud nekem valaki szakirodalmat linkelni? Nem találok semmi anyagot hozzá.

Indásodó Creative Commons License 2017.03.12 0 0 20711

Én egyszerre csinálnám. Ne drótozd nagyon szorosan (illetve ellenőrizd gyakran, mondjuk havonta hogy nem szorítja-e az ágakat a drótozás) mert valószínűleg erősen fognak fejlődni, vastagodni a meghagyott ágak.

Előzmény: wcadarn (20710)
wcadarn Creative Commons License 2017.03.11 0 0 20710

Igen tudom, hogy hosszi idő lesz. Mondjuk a fa nem kidőlt a cserépből csak eldőlt cserepestől néhány napra:)

A visszavágást és a drótozást, egyszerre csináljam? Vagy először vágjam vissza és várjak vele egy darabig?

 

 

Előzmény: Indásodó (20709)
Indásodó Creative Commons License 2017.03.06 0 1 20709

Most ahogy a képeket újra megnéztem úgy látom hogy az alsó vastagabb elágazás fölött két átellenesen nőtt, nagyjából egyforma vastagságú elágazás van (és nem 1 db ahogy eddig néztem). Ha így van akkor a legalsó vastagabb ágat és ezt a nagyjából egyforma erős kettőt hagyd meg, tehát összesen hármat.

Előzmény: Indásodó (20708)
Indásodó Creative Commons License 2017.03.06 0 0 20708

Szép mintát választottál. A fényképek alapján én alulról a második elágazást meghagynám, a többit mind levágnám. Tudom hogy ez igen drasztikusnak tűnik de nem nagyon hiszem hogy másképpen meg lehet oldani. Ha így levágod akkor a felsőnek maradt ágat drótozással át kellene hajlítani hogy a növény féloldalasságát meg lehessen szüntetni. Mivel kidőlt akkor valószínű hogy a gyökérzet is féloldalas, átültetéskor ezt is alakítani kell. Mivel drasztikus lesz a föld feletti rész visszavágása ezért ha egy erősebb gyökérmetszésre lesz szükség, ezt jól kell hogy bírja a növény mert a föld feletti és alatti részek egyensúlya meglesz. Tudnod kell hogy ez amit tervezel egy több éves program, de a bonsai nevelés ilyen szokott lenni. :D

Előzmény: wcadarn (20706)
Shownomercyy Creative Commons License 2017.03.05 0 0 20707

jah hát nehéz rendes melegház nélkül lépcsőzetmentesen be hurcolászni ugy hogy még jó is legyen neki 

képes voltál nekem képeket csinálni :D tök jó :D én meg éjszakás voltam meg lusta meg depressziós és még felnézni is lusta voltam XD   

hát szerintem valami kecskerőgó féle, én is vettem egyszer valahol hasonlót de kintvan a kertben jótpár éve és kb ugyanakkora 

 

jah hát mindent eladnak drágábban ha ráírják  hogy bonsai :D 

 

jah hát akkor a posta nem is gáz azt hittem azért nagyobb doboznál gázabb de szoktam ennél többet is kidobni az ablakon, és abból még hasznom se lett

 

régen nálunk is volt egy bolt ahol lehetett venni ugymond igazit abból van a kínai szilem is de már bezárt a bolt

 

de most azért tavasszal igen rendbe kellene rakni, valahol közte van https://www.flickr.com/photos/126284867@N02/

 

 

meg most majd frissítenem kell képeket tavasszal ha legyőzöm a lustaságot 

 

a kintiek jól néznek ki amugy juhar is szép rügyes, a bükk is, galagonya is 

 

meg most kiültettem azt a kínai szilt amit nem nagyon vágtam vissza csak hagytam had nőljön hogy majd kinti fa lesz belőle csak akkor még nemtudtam hogy fagyálló e de hát eddig tapasztalatok alapján az 

de viszont a kínai fagyalnak nem tetszett a fagy 

Előzmény: Rea007 (20693)
wcadarn Creative Commons License 2017.03.05 0 0 20706

Ficus benjamina bonsai-t szeretnék készíteni. Eléggé amatőr vagyok így tanácsot szeretnék kérni.

Az elképzelésem egy hasonló dolog lenne:

http://www.bonsaihunk.us/ficusforum/FicusTechniques/ScottSalv/ScottFben72907.jpg

 

Az "alap" egy kb 90 cm-es 4-5 éves fácska, saját dugványból. a töve közelében 2 cm körüli az átmérője a törzsének. Tavaly nyáron eldőlt, pont mikor 2 hétig nem voltunk itthon ezért kissé egyoldalas lett.

 

Azt szeretném kérdezni hol metszem le a tetejét belőve és melyik ágakat távolítsam el illetve rövidítsem le?

 

 

kiCkWhY Creative Commons License 2017.03.05 0 0 20705

Köszi

 

Előzmény: Indásodó (20704)
Indásodó Creative Commons License 2017.03.05 0 0 20704

Nem.

Előzmény: kiCkWhY (20703)
kiCkWhY Creative Commons License 2017.03.05 0 0 20703

teszek valami kárt a növényben ha esetleg 1 hónapja mégis át volt ültetve?

Előzmény: Indásodó (20701)
kiCkWhY Creative Commons License 2017.03.05 0 0 20702

Köszönöm, ilyen elven akkor gondolom amit 2 hete vettem azokat is hiszen gyanítom télen nem ültették át és akkor ideje lenne. Ott azt mondták nem kell átültetni, de én is így olvastam, hogy évente egyszer jót tesz neki.

Előzmény: Indásodó (20701)
Indásodó Creative Commons License 2017.03.05 0 0 20701

A fiatal bonsaiokat (mondjuk 10 éves korig) évente érdemes átültetni. Amit te télen vásároltál azokat valószínűleg tavasszal ültették, ezért most tavasszal célszerű lenne átültetni. Ha nem ülteted át az nem tragédia csak gyengébben fognak fejlődni.

Előzmény: kiCkWhY (20700)
kiCkWhY Creative Commons License 2017.03.05 0 0 20700

Sziasztok, amatőr kérdés lesz. Ha vettem pár bonsait a téli-tavaszi időszakban célszerű most átültetnem őket?

Indásodó Creative Commons License 2017.03.03 0 0 20699

Az orgona nem kifejezetten jó növényfaj bonsai célra (túl nagy méretű a levele, a virágzata, nehezen tűri az átültetést, stb). Ma egy sövényt takarítgattam a kertben amelyben 28 éve ültetett gyökérnemes (tehát nem oltott) lila orgonák is vannak. Az egyik ilyen orgona tő már nagyon elöregedett, ezért elhatároztam hogy kivágom. Nekikezdtem egy fűrésszel (sajnos) de a többi növény miatt nem volt elég hely a fűrészeléshez. Megpróbáltam a törzsét mozgatva kitörni. Sikerült. Meglepetésemre az elvénült, elkorhadt gyökerek mellett kevés fiatal gyökér is maradt rajta. Levágtam a törzsét és egy érdekes alakú vén tönköt kaptam, benne több mély vájattal, lyukakkal amit az eltelt évek okoztak.

Nem terveztem hogy orgona bonsait neveljek de most megpróbálom. A csonkot és a fűrész nyomát méhviaszos sebkezelővel bekentem. Elültettem a növény egy tágas cserépbe. Egyelőre az a nagy kérdés hogy megindul-e a növény és hogy kibírja-e majd a nyári időszakot?

 

Indásodó Creative Commons License 2017.03.01 0 0 20698

Kecskerágó a kövön. Két éve vettem egy pici cserépben egy növényt (nem bonsaiként árulták).) - úgy tippelem hogy Euonymus radicans 'Coloratus' (magyar neve bordó levelű kúszó kecskerágó) de nem vagyok benne biztos. Vannnak ugyanis Euonymus radicans növényeim (tehát az alapfaj, nem a változata) és azoknak a növekedése valóban kúszó jellegű, ezé pedig egyelőre inkább felfelé törekvő. Valaki tudna segíteni a meghatározásban?

A pici cserépben 4 növényke volt, azonnal szét is ültettem őket. Tavaly újabb átültetés kissé nagyobb cserépbe. Most ismét átültetés alapos visszavágás mindegyik növénynél. Az egyik példányt egy kő darabra ültettem. A gyökereket dróttal kötöztem a kőhöz hogy kövessék a kő formáját, majd 1-2 év múlva veszem le róla. Egyelőre olyan mélyre ültettem hogy a kő nem látszik ki a földből, erősödjenek a gyökerek pár év alatt és majd ezután tervezem magasabbra ültetni hogy kilássanak a kőre nőtt gyökerek is.

 

Indásodó Creative Commons License 2017.02.27 0 0 20697

A japánbirs az egykori nagy bokorról kb. 35 cm mélységről sarjadzott és gondolom út közben akadályokba ütközött a föld alatt, ezért lett ilyen egyedi az alakja. Tavaly alig volt pár szál gyenge gyökere és ráadásul nem találtam fönt sem rügyet, vaktában metszettem el. Most már sokkal bizakodóbb vagyok mint tavaly.

A tiszafa egyelőre elég jellegtelen. Kb 5-8 éves magról kelt növényke lehet. A gyökere nem igazán bonsai gyökér. A törzsét még így is túl hosszúnak tartom de most még nem akartam ettől erősebben visszavágni hogy maradjon lomb, fejlődhessen a gyökérzet. Lehet hogy jövőre erősen visszavágom ismét, talán levágom mind a két felső ágemeletet.

Előzmény: Rea007 (20692)
Indásodó Creative Commons License 2017.02.27 0 0 20696

Lehet hogy Cotoneaster. Esetleg Euonimus is lehet, de hogy melyik változata a rengeteg közül arra még tippelni sem tudok.

Előzmény: Green17 (20694)
Rea007 Creative Commons License 2017.02.26 0 0 20695

Köszönöm. Tényleg, ilyen van a kertünkben is:-) Nem bűvölt el a törzse, így nem vettem meg!

Előzmény: Green17 (20694)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!