Szőlő bonsait nevel valaki? Vettem múlt héten egy cserepes szőlőt, de kicsit magas a törzse. Visszavágni nagyon nem merem, mert olyan, mintha oltva lenne és nem akarom levágni azt a részt. Állítólag ha mélyebbre ültetem, akkor begyökeresedik a törzs föld alatti része is és utána vissza lehet vágni a régi gyökereit. Szerintetek működik?
Nem tudom pontosan hogy milyen fa, lehet hogy valamilyen hazai szil.
Én már vágtam vissza ettől vastagabb fácskát is, legtöbbször kedvező eredménnyel. Pl. kökényt, gránátalmát, japánbirset. Sok mindentől függ hogy sikerül-e (ki fog-e hajtani, olyan helyen hajt-e ki hogy formás növényt lehessen belőle alakítani, stb). Leginkább a növényfajtól függ, aztán a gyökérzettől. No és persze hogy sikerül-e rendszeresen gondozni. Az első év nyara az igazán kritikus időszak. Ha mondjuk a nyári aszály idején eltelik 3-4 nap öntözés nélkül, akkor kipusztul. Az is fontos hogy pár évig nagyobb cserépben legyen és csak év múlva szabad bonsai edénybe ültetni. Több éves program az biztos.
én eddig akár hányszor próbálkoztam ilyen métrékű visszavágással, mindig az lett a vége hogy kihajtott egy centit aztán megdöglött :D kivéve a fikuszomat
reméljük ez nem jár így
ezekkel csak egy problémám van hogy ott az a vastag törzsvég ami ugye elvan vágva és az amire egybeolvad a fával, nem pár év hanem inkább pár évtized :D
Megválogattam a gyökereket, sikerült viszonylag szabályosan elhelyezkedő gyökérzetet meghagynom.
Egy nagy cserépbe ültettem és megkapta az alapmetszést.
Hagytam rajta néhány oldalágat de ezeket lehet hogy jövőre majd levágom. Arra számítok hogy a törzsből sok új hajtás lesz amikből majd ki tudok alakítani egy bonsait. Nem mondanám hogy a mostani kinézete szép, de nem is ez a cél. A fontos az hogy pár év alatt sikerüljön széppé alakítani.
amúgy nekem is ezt csinálja ittbent, de ugy hallottam hogy nemkell megmetszeni addig amig nem kap rendes fényt mert urjakezdi és legyengül tőle, szóval amíg nem tudod kitenni meg kell hagyni neki
én is különben megmetszettem tegnap mert már nem láttam a lombtól a fát :D le kellett volna fényképezni de elmaradt, de ki is tettem már a teraszra, ott lesz fény meg kicsit melegebb mint kint
jah a fény hatására azért lelassul, de észrevenni hogy amelyik kint volt egész télen és jól átfagyott, az elég lassan indul meg
Szépen alakul az erdőd is:-) Én tegnap metszettem meg a szilemet, annyira megindult, hogy kénytelen voltam nekiállni. 2 hét alatt 10 cm-es vízhajtásokat növesztett:-( Jövőre nem követem el ezt a hibát, hogy behozom idő előtt a telelőből. Azaz megvárom, míg kitehető egyből a kertbe. Most nappal a teraszon van, csak estére hozom be. Hátha így kicsit visszafogja magát.
Én egyszerre csinálnám. Ne drótozd nagyon szorosan (illetve ellenőrizd gyakran, mondjuk havonta hogy nem szorítja-e az ágakat a drótozás) mert valószínűleg erősen fognak fejlődni, vastagodni a meghagyott ágak.
Most ahogy a képeket újra megnéztem úgy látom hogy az alsó vastagabb elágazás fölött két átellenesen nőtt, nagyjából egyforma vastagságú elágazás van (és nem 1 db ahogy eddig néztem). Ha így van akkor a legalsó vastagabb ágat és ezt a nagyjából egyforma erős kettőt hagyd meg, tehát összesen hármat.
Szép mintát választottál. A fényképek alapján én alulról a második elágazást meghagynám, a többit mind levágnám. Tudom hogy ez igen drasztikusnak tűnik de nem nagyon hiszem hogy másképpen meg lehet oldani. Ha így levágod akkor a felsőnek maradt ágat drótozással át kellene hajlítani hogy a növény féloldalasságát meg lehessen szüntetni. Mivel kidőlt akkor valószínű hogy a gyökérzet is féloldalas, átültetéskor ezt is alakítani kell. Mivel drasztikus lesz a föld feletti rész visszavágása ezért ha egy erősebb gyökérmetszésre lesz szükség, ezt jól kell hogy bírja a növény mert a föld feletti és alatti részek egyensúlya meglesz. Tudnod kell hogy ez amit tervezel egy több éves program, de a bonsai nevelés ilyen szokott lenni. :D
meg most majd frissítenem kell képeket tavasszal ha legyőzöm a lustaságot
a kintiek jól néznek ki amugy juhar is szép rügyes, a bükk is, galagonya is
meg most kiültettem azt a kínai szilt amit nem nagyon vágtam vissza csak hagytam had nőljön hogy majd kinti fa lesz belőle csak akkor még nemtudtam hogy fagyálló e de hát eddig tapasztalatok alapján az
Az "alap" egy kb 90 cm-es 4-5 éves fácska, saját dugványból. a töve közelében 2 cm körüli az átmérője a törzsének. Tavaly nyáron eldőlt, pont mikor 2 hétig nem voltunk itthon ezért kissé egyoldalas lett.
Azt szeretném kérdezni hol metszem le a tetejét belőve és melyik ágakat távolítsam el illetve rövidítsem le?
Köszönöm, ilyen elven akkor gondolom amit 2 hete vettem azokat is hiszen gyanítom télen nem ültették át és akkor ideje lenne. Ott azt mondták nem kell átültetni, de én is így olvastam, hogy évente egyszer jót tesz neki.
A fiatal bonsaiokat (mondjuk 10 éves korig) évente érdemes átültetni. Amit te télen vásároltál azokat valószínűleg tavasszal ültették, ezért most tavasszal célszerű lenne átültetni. Ha nem ülteted át az nem tragédia csak gyengébben fognak fejlődni.
Az orgona nem kifejezetten jó növényfaj bonsai célra (túl nagy méretű a levele, a virágzata, nehezen tűri az átültetést, stb). Ma egy sövényt takarítgattam a kertben amelyben 28 éve ültetett gyökérnemes (tehát nem oltott) lila orgonák is vannak. Az egyik ilyen orgona tő már nagyon elöregedett, ezért elhatároztam hogy kivágom. Nekikezdtem egy fűrésszel (sajnos) de a többi növény miatt nem volt elég hely a fűrészeléshez. Megpróbáltam a törzsét mozgatva kitörni. Sikerült. Meglepetésemre az elvénült, elkorhadt gyökerek mellett kevés fiatal gyökér is maradt rajta. Levágtam a törzsét és egy érdekes alakú vén tönköt kaptam, benne több mély vájattal, lyukakkal amit az eltelt évek okoztak.
Nem terveztem hogy orgona bonsait neveljek de most megpróbálom. A csonkot és a fűrész nyomát méhviaszos sebkezelővel bekentem. Elültettem a növény egy tágas cserépbe. Egyelőre az a nagy kérdés hogy megindul-e a növény és hogy kibírja-e majd a nyári időszakot?
Kecskerágó a kövön. Két éve vettem egy pici cserépben egy növényt (nem bonsaiként árulták).) - úgy tippelem hogy Euonymus radicans 'Coloratus' (magyar neve bordó levelű kúszó kecskerágó) de nem vagyok benne biztos. Vannnak ugyanis Euonymus radicans növényeim (tehát az alapfaj, nem a változata) és azoknak a növekedése valóban kúszó jellegű, ezé pedig egyelőre inkább felfelé törekvő. Valaki tudna segíteni a meghatározásban?
A pici cserépben 4 növényke volt, azonnal szét is ültettem őket. Tavaly újabb átültetés kissé nagyobb cserépbe. Most ismét átültetés alapos visszavágás mindegyik növénynél. Az egyik példányt egy kő darabra ültettem. A gyökereket dróttal kötöztem a kőhöz hogy kövessék a kő formáját, majd 1-2 év múlva veszem le róla. Egyelőre olyan mélyre ültettem hogy a kő nem látszik ki a földből, erősödjenek a gyökerek pár év alatt és majd ezután tervezem magasabbra ültetni hogy kilássanak a kőre nőtt gyökerek is.
A japánbirs az egykori nagy bokorról kb. 35 cm mélységről sarjadzott és gondolom út közben akadályokba ütközött a föld alatt, ezért lett ilyen egyedi az alakja. Tavaly alig volt pár szál gyenge gyökere és ráadásul nem találtam fönt sem rügyet, vaktában metszettem el. Most már sokkal bizakodóbb vagyok mint tavaly.
A tiszafa egyelőre elég jellegtelen. Kb 5-8 éves magról kelt növényke lehet. A gyökere nem igazán bonsai gyökér. A törzsét még így is túl hosszúnak tartom de most még nem akartam ettől erősebben visszavágni hogy maradjon lomb, fejlődhessen a gyökérzet. Lehet hogy jövőre erősen visszavágom ismét, talán levágom mind a két felső ágemeletet.