Keresés

Részletes keresés

atika001 Creative Commons License 2023.03.18 0 0 21509

NMHH automata, távvezérelt mérőállomás. Ezekkel mérik be a zavarokat, illetve az illegális rádióadásokat, háromszögeléssel, másodpercek alatt, majd a pontos helymeghatározáshoz küldik a mérőautót, és a kézi bemérőt. Hármashegy, Kaposvár, stb...

Előzmény: VoltKatona(Lee) (21462)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.16 0 1 21508

"Itt volt Orfeusz rendszer kielemezve."
Az Orfeusz elodje volt a Levendula es a LABE. Leszerelesem elott par honappal kiserleteztek vele, pontosabban az URH hatotavolsagat, terjedeset vizsgaltuk nalunk is R 107 -es radiokkal.
- - -
"Ez a levendula es LABE mit jelent mi volt ez , mert ez smet uj itt a topicon."
Itt van reszletesen leirva pdf formatumban, el lehet olvasni:
https://www.puskashirbaje.hu/pdf/ATKH_fejlesztese_I_resz.pdf
Ezek a fejezetek foglalkoznak vele:
1.3. A rövidhullámú rádió hálózat - (Levendula hirhalo)
1.6. Rövidhullámú rádióriasztási hálózat (LABE hálózat)

Előzmény: VoltKatona(Lee) (21506)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.03.16 0 0 21507

Akkor csak jol emlekeztem.

Előzmény: Ridley4Lev (21498)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.03.16 0 0 21506

Itt volt Orfeusz rendszer kielemezve.Ez a levendula es LABE mit jelent mi volt ez , mert ez smet uj itt a topicon.

Előzmény: Törölt nick (21505)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.15 0 0 21505

"A Magyar Honvédség állandó távközlési hálózatának
fejlesztése 2001-ig"
1.3. A rövidhullámú rádió hálózat - (Levendula hirhalo)
1.6. Rövidhullámú rádióriasztási hálózat (LABE hálózat)
- - -
Errol sokat tudnek meselni, sorkatona koromban 2 evig voltam Levendula es Labe radiotavirasz, ebbol 2X8 honapig allomasparancsnok - honved rendfokozatban. :) Idealis beosztas volt olyannak, aki szeret olvasni, szereti a zenet, a nyugalmat, a maganyt, a hadsereg korlatain beluli relativ szabadsagot, fuggetlenseget, stb.
A mi alakulatunknal - egy alfoldi onallo muszaki kikepzo zlj. - 2X12 oras szolgalat volt a LABE, du 2-kor es hajnal 2-kor volt a valtas. Az allomas egy kis helysegben, a parancsnoki epulet elso emeleten volt, szemben az UTI-vel. Egyik oldalan volt benn egy iroasztal, par szekkel, telefonnal, egy irodai szekreny benne a keszulekek harcaszat technikai adatai, kapcsolasi rajzai, par nyomtatvany, iroeszkozok, alapveto szerszamok, potalkatreszek, konzervek, friss kenyer, zsir, kenyerpirito, par uveg asvanyviz, ujsagok, konyvek, stb. A masik oldalon hosszu asztalokon egy R 40-es ado keszulek es 3 db allandoan bekapcsolt allapotban levo R 4-es Tesla gyartmanyu rovidhullamu vevokeszulek volt (1 a Levendulahoz, 2 a LABE-hoz) fejhallgatokkal, kulso hangszorokkal. Az asztal alatt volt az ado tapegysege es a vevok akkumlatorai. Az iroda alatti kertben egy un. kutyaolban volt egy aramfejleszto generator, ha jol emlekszem 2 kW teljesitmenyu a szukseges kabelekkel, lakattal lezart uzemanyag kannakkal Az epulet lapos tetejen pedig volt telepitve 4 db kihangolt huzalantenna. A LABE jele olyan erovel jott, hogy szinte zengett tole az epulet. Naponta ketszer kellet hangolni, reggel 7-kor 2940 kHz-re, este pedig 4100 kHz-re mindket R 4-es vevot es a hangolas eredmenyet telefonon kellett jelenteni a hadosztaly hirado ugyeletesenek. Levendula csak ritkan volt, valtozo idopontokban, altalaban het 3-4 alkalommal, 2-3 oranal soha sem tartott tovabb. A harmadik R 4-est csak akkor hasznaltuk, a tobbi idoben azon hallgattuk a Szabad Europa magyar es roman zenei musorait, a Luxemburgot, az ujvideki radiot, stb. - legtobbszor fejhallgatoval - a radioallomas ablakaban ulve, cigarettazva, olvasgatva. :)
- - -
Regi szep idok! :)
(Hogy szakadt volna az anyjaba az, aki a 2 eves sorkatonai szolgalatot kitalta! 3 honap boven eleg lett volna, az is 2 reszletben. :)

Előzmény: Ridley4Lev (21502)
postás91 Creative Commons License 2023.03.14 0 1 21504

Szia,

 

"azért azt megírhatnád ,hol van az a Dzsakudzi amiben aludtatok anno"

 

valahol a pirossal karikázott részen.

Előzmény: adamzolt (21495)
schlumberger Creative Commons License 2023.03.14 0 0 21503

Köszönöm!

Előzmény: Ridley4Lev (21502)
Ridley4Lev Creative Commons License 2023.03.14 0 1 21502

"A Magyar Honvédség állandó távközlési hálózatának fejlesztése 2001-ig"

Előzmény: schlumberger (21500)
charlie21 Creative Commons License 2023.03.14 0 1 21501

ha már arra jártam megnéztem a maradványait, lesz még arról is írás

Előzmény: VoltKatona(Lee) (21497)
schlumberger Creative Commons License 2023.03.13 0 0 21500

Lev, miből van ez az idézet?

Előzmény: Ridley4Lev (21499)
Ridley4Lev Creative Commons License 2023.03.13 0 2 21499

"Békeidőben is működő MH tulajdonban lévő mikrohullámú irány négy nyomvonalon működött csupán, ahova a posta nem tudott kábeles összeköttetést létesíteni. A HM-II. HK – Gugger hegy vevőközpont, HM-II. HK – Csillag hegy adóközpont, HM-II- – Dobogókő és a Keszthely laktanya – Görbe tető közötti viszonylatokban DM-30/8000 és DM-30/400 típusú, BRG gyártmányú deltamodulált berendezéseket telepítettek 1967-1970. között az égetően fontos összeköttetések létesítésére. Gugger-Csillag hegy között volt ugyan egy 14x4 DM kábel, ami vélhetően még az ’50-es években épült, de nagyon rossz állapotban volt, javításáról a posta nem gondoskodott. A mikrohullámú irányokon a híradó szakmai összeköttetések és szolgálati távbeszélő csatornák működtek, többek között az MN Központi Harcálláspontról a rövidhullámú riasztási adó távvezérlése, Gugger hegyről a csillaghegyi adók távvezérlése a HM-II. HK-n keresztül, valamint a meteorológiai tájékoztató rádióadó vezérlése működött."

Előzmény: VoltKatona(Lee) (21497)
Ridley4Lev Creative Commons License 2023.03.13 0 1 21498

Az MH Főhírközpont, adóközpontja volt, a mai Üröm, Cinege utcai részen. 

Előzmény: VoltKatona(Lee) (21497)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.03.13 0 0 21497

Vmi rádióállomás is volt ott fennt anno, ha jól emlékszem.

Előzmény: charlie21 (21496)
charlie21 Creative Commons License 2023.03.12 0 4 21496

 

Kihasználtam a szép napos időt, irány a Róka hegy. Aki volt már fent tudja hogy iszonyat meredek. Annyira hogy gyalogoltam ,biciklinek semmi értelme.Emlékszem a 70 es években a skodánk nem ment fel. Szóval a Rókahegyi kőfejtő, jelenleg természetvédelmi terület, 100 ember, mint a váci utca :-( , ember zsivaj, gyerekként nem erre emlékszem. A katonai vonatkozás, itt települt egy közepes légvédelmi üteg, talán egészen az 50 es évek végéig, nem tudom, de egy térkép jelöli. A kilátás pazar, a legtetején van egy kis beton "bunker " de szerintem csak lőszer fülke, de van aki szerint a robbantásoknál használták védelemre. Ennek ellent mond hogy innen úgy 500 méterre is volt egy, meg megint úgy 500 méterre megint egy. Sajnos ezeket nem találtam. Az első képen a lerácsozott mesterséges "barlang" régen nyitva volt, ha a legendák igazak akkor nagyapám itt vészelte át a bombázásokat a második VH ban. 

adamzolt Creative Commons License 2023.03.11 0 0 21495

Szia!

 

Kékacél:

Kb.1985 nyár este 8óra tájt,isszuk a kólát bent ,kint autók lassítanak a sorompó előtt.Egy katonai megáll a kocsmával 1vonalban.Menjünk már ki nézzük meg-így mi-attól az autótól vissza Szentistván irányába vagy 500m hosszú katonai konvoj.Volt lérakos lévén azt mondom,hogy a ZIL 165 hordozó eszközön Nyeva rövidhatótávolságú rakéták leponyvázva.És a hozzátartozó "I" és "V" százados haditechnika is.Na most ehhez indítóállvány is kellet viszont az nem rémlik és KRAZ sem.Szóval ellentmondásos.Később olvastam,hogy a Mig21 egyik tulajdosága,hogy szétszedve közúton is szállítható.Ha ehhez még hozzáfűzöm,hogy nagyon sokat fociztunk a Hóvirág utcában esténként kb 10óráig és tudtuk,hogy mikor van tele az állóhely gépekkel akkor erre az egészre ill, hogy hogyan tűnt el az a sok gép éjszakai felszállás nélkül egyik napról a másikra sztem ez a magyarázat.

Reptér bejárás:

olyan embert aki hiteles dolgokat tud kb. 5öt ismerek-és szívesen el is mondja-a dolog hivatalossá tétele a gáz.Képviselői kihallgatásra beadtam kb 2hónapja egy kérelmet a laktanya megtekintésével kapcsolatban hatod magammal eddig válasz nélkül.Az önkormányzatot a K telep lebontása óta zaklatom folyamatosan ,olyan témákkal mint a környéken még mindig élő szemtanúk felkutatása akik résztvettek az építésben,a volt parancsnok-helyettes úr "összehozása" a jelenlegi tulajjal és ehhez még a vasúti kiszolgálás témakörét is hozzá tehetjük.Nyárádon egy forgalmista látott és irányított sok állománycserét de a MÁV jelenlegi központi szabályozása miatt és mert kb 5év múlva nyugdíjba megy nem mert hivatalosan nyilatkozni.

 

UI:azért azt megírhatnád ,hol van az a Dzsakudzi amiben aludtatok anno.

 

Adamzol.

Előzmény: postás91 (21491)
Ridley4Lev Creative Commons License 2023.03.10 0 1 21494

"Tudtunk egy római vadászkastély létezéséről, valahol a (Pfoákke) papföldek helyén. A nyomokra valóban 1961-ben bukkantunk, mikor a 3. számú térképmelléklet 66. sz. pontján az épülő Tsz. major vízvezeték árkát ásták."

 

https://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/magyarorszagi_nemzetisegek/nemetek/koszegfalva_tortenete_es_nepszokasai/pages/002_koszegfalva_foldrajzi_helyzete_es_tortenelmi_kialakulasa.htm

Előzmény: VoltKatona(Lee) (21492)
Ridley4Lev Creative Commons License 2023.03.10 0 1 21493
Előzmény: VoltKatona(Lee) (21492)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.03.10 0 0 21492

Köszegfalva mi lehtett ez? 

postás91 Creative Commons License 2023.03.09 0 0 21491

Szia Adazol,

 

az igazság az, hogy több mint 30 év telt el azóta, hogy leszereltem.

Az emlékeim azóta erősen megkoptak már, hirtelen azt sem tudnám megmondani melyik volt a K-telep és melyik volt a B-telep, nem beszélve az épületek jelöléséről, elnevezéséről.

Anno mikor ott "védtük a hont" nem gondoltunk arra, hogy bármit is lerajzoljunk netán lefényképezzünk, pedig így utólag belegondolva érdemes lett volna.

 Nincsenek emlékeim harckocsikról, mi is csak munkagépeket láttunk.

Nem láttunk bombaraktárat sem. (sajnos)

Számunkra, akkor az egész ottlét mindig arról szólt, hogy kajánk, cigarettánk, piánk legyen és  lehetőség szerint a legtöbb időt töltsük kimaradáson, eltávozáson vagy alvással. Nekünk akkor "a cél a Kékacél" volt.

Az hogy, "egy-egy létesítménynek több funkciója volt egyszerre" meglehet, de mondom sok év telt el azóta.

Egyszer talán kellene szervezni, egy hivatalos laktanya és reptér bejárást ( ha lehet) és valaki aki hitelesen tud mindent, eljöhetne mint túravezető és mesélhetne.

 

Üdv!

Postás91

Előzmény: adamzolt (21487)
lovasutas Creative Commons License 2023.03.08 0 2 21490
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.03.05 0 1 21489

A Hörmann forrás antennája egy az egybe Mecsek Hármashegyre másolva, felszerelve, nem messzi Hosszúheténytől.

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.03.05 0 1 21488

Azért egy tákolt wifi modul sem tud 10km re sugarozni, igaz az hogy magas frekvencian megy.

Kvázi akkor ez a Hörmann forrásnál méri a tv, rádió műsorszórás hatásfokát?

Akik régebben ég az analóg tv adások korában nőttek fel, az akkori Néphadsereg rádiós RF laktanyába voltak, bekapcsolták azt hiszem a P18at, a közeli falvakba egyből gondok lettek a tv vétellel.

Kb 1 éve voltam itt, két út van a főútról a Balaton irányába az északi út a nyerő:

Előzmény: Jahno (21485)
adamzolt Creative Commons License 2023.03.05 0 0 21487

Sziasztok!

 

Postás91 részére.

 

Szia Postás!

 

Két kérdésem volna,ha megengeded.

A volt "B"telep területén volt az EMA megjelölésű épület.Az egri őrzázaddal szolgálatot teljesítő ismerősöm azt mondta állt benne egy harckocsi.Milyen vastag ajtaja volt annak?

Inkább munkagépre tippelek ami az őrszázad épülete előtt állt sokáig és a katonai úti bejárat kapujától látni lehetett.

Farkas "Bandi" (VGV raktáros) testvére 94-ben adott nekem egy rajzot a reptéren lévő épületek megnevezésével.Azon a T3 bombaraktárként szerepelt és ezt egy bükkábrányi ismerős is megemlítette-az Almási kft-nél technológus-azt mondta"igen de csak ritkán használtuk".Elég erős "cucc" az hátúlról.

Ami szembetűnő,hogy egy-egy létesítménynek több funkciója volt egyszerre.

Hogy tudod te ezeket a dolgokat?

Előre megköszönve a válaszod.

Tisztelettel: Adazol

charlie21 Creative Commons License 2023.03.04 0 2 21486

 

Volt egyszer egy laktanya, Óbuda, laktanya utca( mi más lenne) a régi folyamőr laktanya . Emléktábla is van a falán, ez volt a Dunai flotilla laktanyája . Innen ment át Újpestre , ma is ott van. A tábla szerint 1953 ig volt ott, ezt én már nem láttam, csak ujpesten voltam.Az első világháborúban volt nagy szerepük, a monitorok lázadásáról talán mindenki hallott. Jelenleg a Katasztrófa védelem bázisa, volt tűzoltó laktanya , van füst konténer meg minden ilyesmi.

Jahno Creative Commons License 2023.03.04 0 0 21485

Plf. tákolt wifi "erősítőkre" amik tönkreverik a különböző szolgáltatásokat, pld. gsm vagy digitális TV, de jókat lehet szopolni kanadai/kínai bármilyen vezeték nélküli cuccokkal is.

Előzmény: Atis57 (21481)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.03.04 0 0 21484

Itt is vannak  objektumok csak keresni kell a sok láda között:

geocaching.hu

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.02.28 0 1 21483

A kopasz Kendignél van két torony a térképen, következő túrán már oda megyek direktbe, addig esetleg vmi info vkinek?

Előzmény: VoltKatona(Lee) (21474)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.02.28 0 0 21482

Tehát kisméretű antennák ezek, amik többcélúak.Iránybemérés, esetleg lehallgatás, de ezeket a munkálat nem az MTI végzi, végezte?

Előzmény: schlumberger (21478)
Atis57 Creative Commons License 2023.02.28 0 0 21481

Szia!

 

Mire kiváncsiak, hogy ennyire hallgatóznak?

Előzmény: schlumberger (21478)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2023.02.28 0 0 21480

Én is vmi ilyenre tippeltem, de nem vagyok nagy antenna mágus. Köszönöm a választ,meg azert elég gyanús hogy a határ ettol az antennától olyan 1-2 km maximum.

 

Előzmény: radar-nyh (21477)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!