Keresés

Részletes keresés

manta-z Creative Commons License 2011.04.01 0 0 3603

Sajnos megsemmilüt egy csomó e-mail-em Zöldségmester vedd fel velem légyszi a kapcsolatot újra ha kell még a He-Man mag.

 

Köszi

Frint Creative Commons License 2011.03.31 0 0 3602

Kedves Mángorló! Írod, hogy jól kelt a Wild Bolivian...régóta vadászom rá - tudnánk cserélni növényt vagy ősszel magot? A Peru is izgatna - szintén ősszel...

Előre is köszönöm: Frint

Előzmény: mángorló (3386)
zerma Creative Commons License 2011.03.31 0 0 3601

Szia mindenki . 

 

Ha volna valakinek pár szem Kumato Paradicsom magja, nagyonn örülnék . 

 

 üdv   zerma

éjjelke Creative Commons License 2011.03.31 0 0 3600

1-2 cm-es szár nem megnyúlt,valóban.:)

Nekem is csinált olyat magonc,hogy ültetés után lekonyult  a levele,szerintem sérült a gyökere mikor kiszedtem.Gondolom én.Az még most sem akar rendbejönni,pici is maradt.Lehet semmi nem lesz belőle.Hosszú,vékony gyökerük van,óvatosan kell őket kiszedni.Nálam a paprika magoncoknak áll fel így a levelük,nem tom miért,de nem változik a helyzet.Azt hiszem kiültetésre nem lesz még belőlük semmi.:(

Előzmény: szandra000 (3598)
éjjelke Creative Commons License 2011.03.31 0 0 3599

Szépek!:)

 

A sziklevél táplálja a növényt.Amikor azok lesárgulnak én használok tápot Wuxal-t.Már lombleveles állapotban lehet.

Előzmény: mángorló (3597)
szandra000 Creative Commons License 2011.03.30 0 0 3598

Nah akkor azért leírnám még egyszer, hogy én viszont marhára kezdő vagyok, és nagyjából 0 növény tapasztalattal rendelkezem, kertészetivel meg már lassan minuszban leszek. Olyan fajta vagyok, hogy előbb próbálok tájékozódni mielőtt belekezdek valamibe, megtettem, olvastam Il blogját is, itt is olvastam sok mindent, meg mindenféle netes oldalt, ahol némi anyagot lelhettem fel erről. De érdekes módon mindaddig amíg itt nem kezdtem olvasni nem is hallottam ilyenről, hogy palántadőlés(ekkor már sok mindent megvettem hozzá), nekem fogalmam sincs arról, hogy néznek ki egészségesen, milyen az egészséges fejlődés, valószínűleg azt sem tudom megmondani, hogy megnyúltak-e vagy sem. Úgy gondoltam elfér az erkélyen 3 tő... Azt olvastam 10%al kell többet vetni, mint amennyire szükség van, úgy voltam vele akkor próbálok 10et... Azt hittem a fő nehézségek egy lakásban nevelt paradicsomnál maga a kikelés és az öntözés... Lehet nagy fába vágtam a fejszémet, nem tudom. De minden esetre nagyon bánt, hogy ennyire elfuserálódott főleg úgy, hogy előjelét nem láttam, hisz a föld alatt történt.

 

Ma átültettem őket már. Megnéztem őket, és nem tudom eldönteni, hogy a többinél is elkezdődött már a folyamat, vagy csak kis gyökeret eresztett. De 1 palánta egész egészségesnek nézett ki... Beöntöztem őket minimális dithaneval. És elültettem még négyet... 2-2 egyegy cserépbe. Az a baj, hogy helyszűkében vagyok a párkányon tobzódó aloek és haworthiák miatt, szal nem állhatok neki 30db tejfölös poharas mutatványnak.

Nem tudom mi az, hogy megnyúlt, kb 1-2 cm-es száruk van( ez most akkor nem jó ezek szerint, az egészet a földbe lehet dugni??). Amúgy sztem hozzák a lomleveleket is, az egyik palántának már egész nagy eres cikkezett levele jött ki, de pont ez a szegény ma az átültetés után behajlik, lefele állnak a levelei a száron, ahhoz hasonlítanám mint a megtermett napraforgó, hogy a szotyis virág súlya alatt lefele néz a feje :S

egy másik levelei meg pont ellenkezőleg, felfele állnak merőlegesen a földtől :S na ilyet még nem produkáltak. Egész délután kinn voltak a napsütésben. A maradék kettő stagnál...Teszek be róluk képet. Sajnos nem csúcs minőség mert csak telefonon tudok fényképezni de a lényeg talán látszik.

mángorló Creative Commons License 2011.03.30 0 0 3597

 

wild bolivian

 

 

wild peru

 

én jelenleg itt tartok, a 2. 3. lomblevél jön ki, már egy hete kinn éjszakáznak az erkélyen. abban vagyok tanácstalan csak. hogy mikortól kell tápozni, én úgy tudom hogy palántát nem kell mert a sziklevélben van az indítótápanyag, de lehet hogy nem tudom jól

egyetemista2 Creative Commons License 2011.03.30 0 0 3596

Köszönöm a segítséget, szép paradicsomok!

Midnightx Creative Commons License 2011.03.30 0 0 3595

Szerintem legalább dupla annyit kellett volna vetned, mint amennyire szükséged van. Ugyebár nem kel ki minden mag, aztán néhány eldőlhet és még később is kipusztulhat ilyen-olyan okból.

Nálam megállította a dolgot a beszórás, de úgy látszik nálad már előrehaladott volt a dolog és ilyenkor már csak a szerencse segít. Meg esetleg az átültetés.

Új magokat nem késő még vetni. Április közepéig nyugodtan lehet.

Előzmény: szandra000 (3590)
éjjelke Creative Commons License 2011.03.30 0 0 3594

Figyi,nem akarok itt okoskodni kezdőként(bár csak a palántanevelésben,mert pariban dolgozok(is),de én már kivettem volna akkor is mikor írtam.Ha palántadőlés akkor csak fertőzöd a többit is.A közeg amibe vetetted csak a kikeléshez kell,utána lehet átültetni.Ha olvasod Il blogját akkor ott képekben is megvan hogyan kell ezt csinálni.Igen,egyesével külön cserépbe,tejfölös pohárba,műanyag pohárba akármibe de külön.Ha megnyúltak esetleg akkor lentebb ülteted,sziklevél aljáig ültetheted.Belocsolod nem tocsogósra alul picit felül belekeverve Dithane-t(erre azért figyelj hogy milyen %-ba nyomod)és ennyi.Közel ablakhoz. De vedd ki őket és vessél is nyugodtan.:)

 

Nekem a 2. vetésem külön egyesével lett vetve.Kevesebb arányban keltek ki és lassabban mint az első.Én a helyedben nem vetném külön,mert keveset akarsz,azt meg könnyű utána pikírozni.Ültetheted külön is csak nem bizti hogy mind kikel.

Előzmény: szandra000 (3592)
de-guky Creative Commons License 2011.03.30 0 0 3593

Szerintem a gombaspórák odarepülnek a levegővel, vagy a magokkal együtt mindjárt jönnek  és sajna leghatékonyabb a belocsolás Dithaneval.

Előzmény: Midnightx (3589)
szandra000 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 3592

Érdemes külön tálkákba vetni, hogy ne fertőződjön be mind?

Előzmény: éjjelke (3591)
éjjelke Creative Commons License 2011.03.29 0 0 3591

Én még mindig azt mondom vedd ki őket abból a földből!Nyugodtan kiveheted,hiába szórod meg locsolgatod,egy helyen vannak,így a többi is ki fog dőlni.Ültesd át őket egyesével és úgy öntözd be Dithane-nal ha az van otthon.

 

Még éppen tudsz újakat is vetni.Szerintem vess jóval többet,ha gáz van maradjon. Ha megmaradna mind és neked nem kell majd elajándékozod.:)

Előzmény: szandra000 (3590)
szandra000 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 3590

Igen olvastam hogy ha van rá mód a földmelegyítésssel lehet jól tisztatani a földet ezzel is csökkenteni a palántadőlés veszélyét.

 

Az én palántáim egyre rosszabbul állnak, úgy nézem még 3 fog eldőlni. marad 4. Annak ellenére hogy megszórtam a földfelszínt, úgy tűnik nem sikerült megálllítania fertőzést. Ha az a 4 meg maradna még akkor is jó vagyok, de valami azt súgja hogy nem fogják megúszni:(

Van még időm másik adagot vetni?

Előzmény: Midnightx (3589)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.29 0 0 3589

Szerintetek ha melegítéssel fertőtlenítem a földet, amibe a pari magokat vetem, azzal el lehet kerülni a betegségeket? Lehet, hogy a melegítés jobban megöli a gombát, mint a vegyszerek, mellesleg ingyen van és nem káros az egészségre.

TAF69 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 3588

Köszönöm! Eredetileg csak a döntött oldalon terveztem. Aztán, mivel több palántám lett, mint gondoltam került a másik oldalra is. Az eredeti ötlet egyébként tőled származik, de annyiban módosítottam, hogy nem növényhálóval alakítottam ki az installációt.

 

Lugas F1 nevelkedett rajta. Itt nem nagyon érzékelhető a döntés, de most nem találtam másik képet. 

 

A jelenlegi kísérletem:

Egy 1,2m-es átmérőjű enyhén magasított körágyás köré kb 40 cm-rel, ötszög formációban elrendezett karók alkotják a támrendszert. Középtájon merevítéssel van ellátva. Úgy képzelem, hogy spirális elrendezésben fogok felfuttatni rá 5 db palántát, amit a körágyásba ültetek. Még nem fényképeztem le és bevallom, hogy üresen elég bután néz ki. Csak akkor tartom meg a későbbiekre is, ha befuttatva mutatósabb lesz.

Üdv.

Előzmény: Frint (3585)
Frint Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3587

Elvileg nem szabadna, nálam soha nem volt ilyen gond, fóliasátorban napjában többször szellőztettem,  szaporítóládánál is engedtem be egy kis levegőt...

Előzmény: Midnightx (3586)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3586

A magas páratartalom nem okozhat gombásodást?

Előzmény: Frint (3584)
Frint Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3585

Kedves TAF69, jópofa a kordonod :) Kérdezném, hogy a nevelő zsinór függőleges, vagy a döntött oldallal fut együtt? (utóbbit már próbáltam, és a fürtös fajtáknál jobban bevált) Frint

Előzmény: TAF69 (3579)
Frint Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3584

Sziasztok! A locsolás-palántadőlés-paradicsomvész(sic!) dologhoz: ha megfelelően nedves talajba vetjük a magot és a palántanevelő hely páratartalma is magas, a kelésig lefedjük fóliával a vetésünket, akkor egészen sokáig n e m  k e l l locsolni - se vízzel, se vegyszeres oldattal. A korai (szerintem nagyon korai) kísérletezőket nagyra becsülöm, de higgyétek el, nagyon nehéz a megfelelő talp (gyökérzóna)hőmérsékletet végig tartani - és ilyenkor a gyökérfekély és a palánta nyakának fekélyesedése (palántadőlés) megritkítja, rosszabb esetben elpusztítja az állományt. Jómagam idén március 13-án vetettem, és profi kertészetre bíztam a palánták felnevelését. (46 fajtából álló, számomra nagyon értékes állományról van szó.)

Amíg magam neveltem, addig alulról meleg (30-35 fokos) vízzel biztosítottam a megfelelő gyökérzóna-hőmérsékletet, és nem mellesleg a magas, 80% feletti páratartalmat.

Frint Apó

 

éjjelke Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3583

Akkor te előrébb vagy mint én.Viszont ha most kezded el kirakni akkor még pár napig egyáltalán nem hagynám kinn éjszaka.Ez túl hideg és a héten csak hétvégére mond jobb időt.Fólia alatt sem.Nem ugyan az mint normál fóliában.Nekem is állvány van.Most nem is raktam ki.Amúgy is árnyékolni kell 2-3 napig odakinn.Aztán biztosan jön valaki aki ebben járatosabb és ezt megcáfolja vagy megerősíti.:) Én ennyire nem vagyok még bátor,fólia alatt sem.

Előzmény: gakomisz (3580)
gakomisz Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3582

Köszi a választ!

Holnap nagy kilakoltatás lesz!

Előzmény: Midnightx (3581)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3581

Már biztos nem fognak megfázni. Az enyémek már egy hete kinnt vannak, csak egy fóliát tettem rájuk.

Előzmény: gakomisz (3580)
gakomisz Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3580

Sziasztok!

 

Ritkán szoktam írni, leginkább csak olvaslak Benneteket. (Sokat tanulok Tőletek) Szeretném a véleményeteket kikérni, mert nem olyan rég nevelem a palántákat, ez a második év.  Nem tudom mikor kell kirakni a kis palántákat  a szabadba. Arra gondoltam, hogy van egy fém polcom, arra ráférne az a sok palánta, kiraknám a ház déli részére, félárnyék van, ott nem éri a szél sem, és hideg sincs (még télen sem szokott ott semmi sem megfagyni). Ki-be hordani nem igazán tudom, mert legalább 150 tejfölösdoboz. Bent meg már nagyon nem kap elegendő fényt, bár még nem nyúltak meg, és szerintem a múlt évihez képest elég kis erős növénykék.

Ha éjjelre körbe tekerném fóliával, szerintetek éjjel megfáznának, ha kint hagynám őket?

Előre is köszi a válaszokat!

 

TAF69 Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3579

Nekem néhány évig a képen látható támrendszeren nevelkedtek a paradicsomok.

 

A háttérben látható akácról vannak a karók. Egy kicsivel több, mint 2m magas. 12 tő volt a legtöbb amit zsinór segítségével futtattam fel. Idén új kísérletben vagyok. Nem azért, mert ez nem vált be, csak közben a képen látható facsemeték jócskán megnőttek és árnyékolnak.

 

A támrendszer kialakításánál a következő szempontokat érdemes betartani:

  • legyen elég erős, hogy a bogyóktól roskadozó növényt is meg tudja tartani.
  • legyen szellős, hogy kevésbé támadjon a gomba
  • olyan legyen a tájolás, hogy a lehető legtöbb napfény érje

 

 

Előzmény: egyetemista2 (3549)
szandra000 Creative Commons License 2011.03.28 0 0 3578

Remélem nálam is be fog. Tegnap este beszórtam ahogy mondtad, de 1 vaszeg még kidől, a többi erősnek tűnik, talán azokat még megmenthetem ezzel a szóróssal! És még hál istennek mindig marad hat, ami bőven elég lesz, persze csak ha más nem támadja meg őket.

Előzmény: Midnightx (3577)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.27 0 0 3577

Igen, volt és azután találtam ki ezt a száraz-szórásos módszert, ami végül bevált.

Előzmény: éjjelke (3575)
szandra000 Creative Commons License 2011.03.27 0 0 3576

Nagyon jó akkor szórok... Talajfelszínre! Király :D köszi!!! Amúgy úgy néztem a többi talán még nem vékonyodik, talán lesz szerencsém, szurkoljatok :) Kezdő paradicsom nevelőként nagyon szeretném ha nem pusztítanám ki őket :( úgy sajnálom éket de tényleg... Ezt a kettő beteget kivettem! Jó mondjuk ma gondolkodtam hoyg akár mit is csinálok 6nál többet nem tudok elnevelni az erkélyen, de kidobni sem lett volna szívem ha egészséges, lehet hogy a sors akarta így. Csak többet már ne vigyen el :(

Előzmény: Midnightx (3574)
éjjelke Creative Commons License 2011.03.27 0 0 3575

De közben neked is lett palántadőlésed nem?

Előzmény: Midnightx (3574)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.27 0 0 3574

De épp ez az, hogy nem kell vízben feloldani, hanem csak szárazon, egyenletesen rá kell szórni! Ha már támad a betegség, akkor oda több víz nem kell, mert csak ront a helyzeten. 

Nem kell tűzdelni, csak csináld, amit írtam és pár nap alatt megáll a dolog.

 

Én azért ezt a kettőt kevertem össze, mert ez a két szer volt itthon, de szerintem a Dithane önmagában is elég. Az jó palántadőlésre.

 

Előzmény: szandra000 (3572)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!