Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2006.06.21 0 0 4941
Olaszország viszont nem volt igazi nagyhatalom már eleve sem.
Előzmény: otranto (4939)
otranto Creative Commons License 2006.06.21 0 0 4939
Igen, de te felsoroltad azokat a nagyhatalmakat, amelyeket nem lehetet egy mélyütéssel padlóra küldeni, és kivételned írtad Fro-ot. Azt gondolom, hogy az olaszok még a franciáknál is gyengébbek voltak, ezért raktam melléjük őket.
Előzmény: Törölt nick (4938)
otranto Creative Commons License 2006.06.21 0 0 4935
Ez igaz, ezt hajtogatom én is.
Mégis ott követte el a japán politika a legnagyobb hibát, hogy komolyan azt hitte, hogy ha birtokába veszi a keleti területeket, akkor ez tárgyalóasztalhoz kényszaríti az USA-t.
Előzmény: tomcat73 (4927)
Of Creative Commons License 2006.06.21 0 0 4934

1. vh-s harci gázoknál ez lett volna a helyzet, de a német harci gázok megelőzték a korukat. Ebből repülővel is lehetett volna eleget a célpontra dobni és a rossz szélirány is csak kicsit tudta volna mérsékelni a veszteségeket.

Ha az amerikaiak is gázzal válaszolnak az nem lett volna vészes, egyrészt a technikai hátrányuk miatt, másrészt mert egy már harcoló hadsereg erre fel van készülve.

Én nem értem, hogy miért nem használtak gázt a vh-ban, szvsz pl. a lángszóró sokkal brutálisabb fegyver.

Előzmény: showtimes (4924)
Törölt nick Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4933
A többi japán vezető sem volt hülye.

Japán a harmincas évek elején a válságból exportoffenzíva segítségével lábalt ki (ismerős... :-) ), csak akkor még nem hitech-et exportált, hanem könnyűipari termékeket, textilárut, fogyasztási cikkeket stb. A mandzsúriai majd főleg a kínai kaland aztán betette a kaput az exportorientált növekedésnek, mert a hadiipar lódult neki, aminek komoly energiahordozó- és nyersanyagigénye volt (szén, vasérc, olaj, alumínium stb.), ezeket a dolgokat meg a kínai hódítás egyáltalán nem segített megszerezni (Kína szénben leggazdagabb része pont Mandzsúria volt, azt meg 1931-ben megszerezték, a kínai incidens a továbbiakban már nem sok hozammal kecsegtetett), sőt éppenséggel egyre nagyobb függőségbe taszította Japánt a nyugati hatalmakkal és főleg az USA-val szemben, akiknek az érdekeivel ugyanakkor a fokozódó japán terjeszkedés folyamatosan szembenállt...

A japánok így tkp. előre elhatározott politika nélkül is sodródtak a háború felé, mert visszavonulni Kínából nem akartak és nem is tudtak (a döntéshozókat befolyásolta a szélsőséges merényletek lehetősége, amellett világosan látták, hogy a visszavonulás Japánt másodrendű hatalommá fokozná le), ugyanakkor a kínai kaland elhúzódása mindinkább a délkelet-ázsiai hódítások felé taszította őket, miközben a kétirányú Japán terjeszkedés már olyan mértékben sértette az amerikai érdekeket is, hogy a háború már Amerikával is elkerülhetetlenné vált...
Előzmény: tomcat73 (4927)
igen7 Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4932
off

sok érdekes nem történt mondjuk.. szvsz nem is nagyon fog...

Előzmény: Tiger205 (4931)
Tiger205 Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4931

OFF:

És eddig csak Roooniiii lábáról beszélt a riporter

:o)

 

TGR

Előzmény: igen7 (4929)
Tiger205 Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4930

re: Yamamoto

 

Mert ott járt akadémiára, meg katonai attassé is volt W.D.c.-ben!

más esélyük nem volt:  gyorsan az oroszlánt legyőzni, mielőtt felébredne!

 

TGR

Előzmény: tomcat73 (4927)
igen7 Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4929
meg az angol - svéd meccs :-)
Előzmény: zoltan1972 (4928)
zoltan1972 Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4928
most megy a dunateven egesz jo magyar film a kiugrasrol
tomcat73 Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4927
Yamamotó japán volt nem hülye:)))))))))

Tudta, hogy Japán korlátozott gazdasági potenciálja nem tesz lehetővé egy háborút az USA-val szemben. Még védekezésre sem. Ez ugyanolyan anygaháború volt mint a többi és ezt Japán nem nyerhette meg. Az USA győzelme csak idő kérdése volt.
Előzmény: otranto (4921)
Némedi László __ Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4926

Pearl Harbor értelme (szerintem)

 

egy ideig kikapcsolja USAt a Csnedes-óceánon így Japán távol-kelet nagy részét magáévá teheti. Mindezt akkor, amikor éppen Németo leteperi a Szu-t (ugye 1941 dec), és megszerzi a teljes Európát (mert ugye a Szu leteperésével Anglia feladja). Az USA mire feléled, addigra Ázsia Japáné (az összes angol gyarmattal együtt) Európa-Afrika német-olasz fennhatóság alatt. Amerika egyedül és a világ minden más részén tengelyhatalmak. Szóval az a moszkvai ellentámadás nagyon kellett...

ZR Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4925
Az, mert a stratégiai bombázók onnan elérték volna központi szigeteket...de tudtommal a japánok célja annyi volt, hogy távol tartsák az amerikai erőket addig, míg a külső védőgyűrűt felhúzzák, onnantól kizárólag védekezni akartak, amíg az amerikaiak fel nem adják támadási terveiket...
Előzmény: otranto (4917)
showtimes Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4924
A 3. hullám elhagyása nagy taktikai hiba volt. Ebben egyet értünk, a harci gázban nem.
Ennek több oka is van:
1, repülőről annyit nem tudtak volna célba juttatni, ami valóbar érzékeny veszteséget jelent élőerőben ( tanulmányozd a WWI-es gázbevetéseket). Már ezen elvérzett az ötlet, de azért játszuk tovább:

2, tegyük fel megoldják a mennyiség célba juttatását, akkor jön az időjárás elég egy szellő, s elviszi a gázfelhőt a laktanya felől... ( igen macerás és időigényes feladat lett volna a közvetlenül föld felett fújó szél irányának meghatározása).

+1, az USA rendelkezett harci gázokkal (minden hadszintérre vittek magukkal tartalékba, ha az ellenség beveti, megtorlásul ők is használják, mikor Anconát 44-ben megbombázták egyszer a németek be is voltak tojva rendesen, mert a kikötőben 5 hajó horgonyzott harcigázzal megrakva).
Előzmény: Of (4903)
otranto Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4923
Igaz, de abban az időben, amiről beszélünk, már nem volt jelentős flottatámaszpont, pont a visszavonás miatt.
Előzmény: tomcat73 (4919)
atmenetilegcsaba Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4922
otranto Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4921
Ezt mondom én is.
A dolog abszurdítása, hogy a Pearl elleni tervet Yamamoto dolgozta ki, mégis ő volt a legszkeptikusabb, az egész támadással, és az, és az USA elleni háborúval szemben.
Előzmény: tomcat73 (4918)
atmenetilegcsaba Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4920

Hali! Véletlenül találtam a topicra(rögtön felvettem a kedvencek közé).

Érdekes, képes lapokat keresnék elsősörban táborokról. Ha valakinek van jó linkje, szivesen veszem. Thx.

tomcat73 Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4919
A manilai fontos volt. Először ott állomásozott a flotta de visszavonták Pearlbe gondolván az okos stratégák, hogy majd onnan tudják támogatni a Fülöp szigeteket ha Japán megtámadja. Bíztak a flotta elrettentő erejében. Nem jött be....
Előzmény: otranto (4917)
tomcat73 Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4918
Kb. akkora flotta és támogató gyalogság kellett volna mint az okinawai csatában részt vett haderő. És ezt még utána el is kellett volna látni mindenféle jóval. Pearl-t és Midway-t mindenképpen el kellett volna foglalni de még ez sem segített volna rajtuk. Yamamotó jól látta, hogy nem győzhetnek.
Előzmény: otranto (4915)
otranto Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4917
Az Aleut szigetekre gondolsz? Hát az stratégiailag baromi egy fontos terület..:))

Ha volt is Manilában támaszpont - nyilván volt - az sem lehetett jelentős.
Előzmény: ZR (4916)
ZR Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4916

De hiszen a japánok partraszálltak amerikai területen...csak nem nyugaton, hanem északon...:-)

Manilában nem volt tengerészeti támaszpontja az amerikaiaknak?

otranto Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4915
Nem a védelemről beszélek, hanem arról, hogy ahhoz, hogy ne kelljen tizenvalahányezer km-t egyhuzamban megtenni a partraszállásig, ahhoz el kellett volna foglalni Midwayt, és Pearl Harbourt, ami akkor sem lett volna könnyű feladat, ha Midwaynél esetleg a japánok a fenékre küldik az amerikai hordozókat.
E két támaszpont nélkül lehetetlen lett volna partraszállni amerikában, nem véletlen, hogy meg sem próbálták.

Azt meg már M.Zoli is említette, hogy a csendes-óceáni amerikai flotta elvesztette ugyan csatahajói többségét, de megmaradtak a cirkálók, a tengók, és a légierő is kapott gépeket az amerikai kontinensről, ezek a hosszú felvonulás alatt irtották volna a japán flottát.

Az lehet, hogy nem volt erős, és szervezett védelem, (bár én úgy tudom, hogy pont 41 december után alaposan megszervezték a nyugati parti védelmet) de nem szabad lebecsülni a Bögöy kollega által említett lélektani tényezőt, amiről már én is írtam.

Arról nem is beszélve, hogy a japánoknak nem voltak normális harckocsijaik, azt meg nem tudom, mennyire volt gépesítve a seregük.

Szerintem teljesen reménytelen lett volna egy partraszállás, ha egyáltalán eljutnak odáig.
Előzmény: ouzo (4914)
ouzo Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4914
Ha eleve így tervezik könnyen megoldották volna. Hol volt a nyugati parton bármiféle védelem? Ráadásul a flotta is támogatta volna őket zavartalanul. No meg a légierő.

(Az angolok is mertek fel viaszosvászonból úszó harckocsit csinálni...)
Előzmény: otranto (4910)
otranto Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4913
"Tele volt amcsi támaszpontokkal a térség. Tényleg csak ehhez az egy bázishoz volt kötve az egész flottájuk?"

A flotta végig Pearlben állomásozott, a kisebb támaszpontokon max. csak repterek voltak, komolyab flottabázisok nem. Ezért is tartották Pearlben a nagy olajkészleteket. Meg azért mert ott jobban védhető volt, mint egy Isten háta mögötti eldugott szigeten, ahol max. pár repülő képezte a védelmet. Ráadásul azok az amcsi bázisok pont a a vh alatt és után épültek ki, előtte nem nagyon voltak.

"De gyorsabb az USA-ból Pearlbe küldeni a hadianyagot, mint az új személyzet kiképzése."

Én hajókra, repülőkre gondoltam elsősorban, nem személyi felszerelésre.

"Az 1. vh-ban ment Brémábol Baltimoreba német tengó, szerintem ekkora távot a 2. vh-ban is képesek lettek volna megtenni. "

Ez igaz, csak a Bréma-Baltimore távolság (szerintem egyébként New Yorkba ment, a kapitányát egy nagy parádé keretében még végig is vonultatták a Fifth Avenue-n.) töredéke a Bréma-Yokohama távolságnak.
Előzmény: Of (4912)
Of Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4912

"Mit értek volna el a harci gázzal?"

 

Ötször akkora élőerő veszteséget. Nem hiszem, hogy abban a zűrzavarban túl sok meglepett katonánál lett volna vegyvédelmi felszerelés.

 

"Azonkívül az olajtartályok elpusztítása nagyobb csapás lett volna, mint a csatahajók. Nem mellesleg volt még ott tangó bázis, ismerve a következményeket az is fontosabb lehetett volna, azonkívül volt ott még sok romboló és cirkáló is, hogy a segédhajókat már ne is említsük."

 

Mindezt meg tudta volna semmisíteni egyetlen hullám?

 

"Az a néhány olajtartály volt egyébbként az egyedüli üzemanyagforrás az egész Csendes Óceáni flottának néhány 1000 mérföldes körzetben."

 

Tele volt amcsi támaszpontokkal a térség. Tényleg csak ehhez az egy bázishoz volt kötve az egész flottájuk?

 

Otrantonak:

Lehet hogy egy ideig a túlélők felszerelés nélkül maradtak, de gyorsabb az USA-ból Pearlbe küldeni a hadianyagot, mint az új személyzet kiképzése.

Az 1. vh-ban ment Brémábol Baltimoreba német tengó, szerintem ekkora távot a 2. vh-ban is képesek lettek volna megtenni. Utána meg feltöltötték volna őket egy japán "kereskedelmi" hajóról.

Előzmény: M.Zoli (4909)
igen7 Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4911
oké, de hogyan jussanak el odáig, hogy partraszálljanak? :-)
Előzmény: ouzo (4907)
otranto Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4910
Én ezt nem így gondolom, arról nem is beszélve, hogy a partraszállás technikai feltételei sem voltak adottak.
Előzmény: ouzo (4907)
M.Zoli Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4909

Üdv.

 

Mit értek volna el a harci gázzal?

 

Azonkívül az olajtartályok elpusztítása nagyobb csapás lett volna, mint a csatahajók. Nem mellesleg volt még ott tangó bázis, ismerve a következményeket az is fontosabb lehetett volna, azonkívül volt ott még sok romboló és cirkáló is, hogy a segédhajókat már ne is említsük. A 3. hullám elmaradása óriási hiba volt.

 

Az a néhány olajtartály volt egyébbként az egyedüli üzemanyagforrás az egész Csendes Óceáni flottának néhány 1000 mérföldes körzetben. Amíg azokat nem építik újjá és nem töltik fel, az amik Cs. Ó.-i ténykedése erösen korlátozott lett volna. És akkor még finoman fogalmaztam.

 

Üdv.

Előzmény: Of (4903)
otranto Creative Commons License 2006.06.20 0 0 4908
Az igaz, hogy kevés hivatásosuk volt az amiknak 41-ben, de ha belegondolsz, Pearl után azoknak akik megmaradtak, nemnagyon volt mit használniuk, hiszen a hajók nagy része a kikötő fenekén pihent, és a gépek többsége is elpusztult. A tartalékosok illetve az önkéntesek kiképzésének végére pedig már ott voltak az új eszközök.
41-ben szerintem még nem volt megoldott az, hogy a német tengók eljussanak Japánba, a fejősteheneket (tanker tengók) szerintem később állították szolgálatba a németek.
nem véletlen, hogy az első német farkasfalka a Seehund csak 1943. februárjában jelent meg az Indiai-óceánon.
Előzmény: Of (4903)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!