Keresés

Részletes keresés

Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102303

Huh, köszönöm. 

Ebben annyi munkád van, hogy lassan leszámlázhatod.... :)

Előzmény: Homo mirabundus (102302)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102302

Máris közelebb vagy a döntéshez:).

(Bocsánatot kérek mindenkitől a poszt hosszúságáért!)

 

  Veheted úgy, hogy gyerek/kutya/cinke legalább 1/500...1/800 időt szeret, ha éppen nem alszik (az én kutyuimnak ennyi is kevés, ha éppen a vizet rázzák magukról - az összes csepp pengeéles, miközben belőlük 1/1600 felett csak részlet nélküli fekete maszat lesz a képen). Ha az ISO elég és a mélységélesség miatt sem kell agyonrekeszelned, akkor a hosszú végen is ki tudod tartani berázás nélkül.

 

  A 2.8 -ha ezen múlna, hogy lesz-e kép- inkább a relatív kis mélységélesség okozhat problémát.

 

Itt egy valós kiindulásból számított adatsor; a fókusz 200mm volt, a rekesz 5-ös ( http://foto.kgyt.hu/dc1/  ), és alatta egy abból a képből kivágott releváns rész, amire vonatkozik. Csak érdekességképp: 1/20(!) volt az expoidő, ISO 400-on, APS-C, /4-es változat.

 

Tárgytávolság 3 m

Mélységélesség Közelpont 2.98 m

Távolpont 3.02 m

Mélységélesség kiterjedése 0.05 m

A tárgy előtt 0.02 m (50%)

A tárgy mögött 0.02 m (50%)

Hiperfokális távolság 372.4 m

Pontnak tekintett korong 0.019 mm

 

 

  Ezt a kalkulátort érdemes kicsit böngészned, hogy mikor mi adódna; a pontnak tekintett korong nagyjából a hajszál átmérője. Ugyanezzel az expóval egy arcot keretező hajkorona már mosódna, pedig 5-ös az apertúra...

  Mondjuk való igaz, hogy egy 70-200-asnak nem tipikus felhasználása a három méternyire lévő dolgok hosszú végen fotózása, de forszírozottan szerettem volna demonstrálni a hatást.

  Ha 10m tárgytávolsággal és 2.8-as blendével számolsz, a mélységélesség kiterjedése máris 26cm lesz - viszont ez még mindig inkább "csak" portréhoz jó. Ugyanakkor 70mm-rel 10m tárgytávon már 2,2 méter, ami viszont már elég lehet. Ha viszont újra 3m-re számolsz, máris csak 19cm-nél tartasz - ami ugye nem túl nagy.

  Vagyis leszűrhető, hogy a 2.8-as változat mélységélessége csak a kisebb gyútávoknál, nagyobb tárgytávolságoknál lesz olyan, hogy a (kényszerből) nyitott rekesz használata nem okoz zavaró szűkülést. Hangsúlyozom: ez nagyon erősen felhasználás-függő, hogy mikor mi a jó, de legalább rámutat, hogy a 2.8 részint tágítja, részint szűkíti is a lehetőségeket.

 

 

  Amikor hasonló döntés előtt álltam, inkább az IS-re voksoltam, de az az én pénzem, az én döntésem és az én felelősségem volt, csak magamat szidhattam érte, miközben a nem privát eszköztárban volt/van 2.8-as obi is. Tényleg csak azért "untattalak" a fentebbiekkel, hogy -ha csak egyetlen aspektusból is, de- számokkal alátámasztva lásd, mennyire a témáidon, szokásaidon múlik, melyik lenne számodra a nyerőbb... Nem azért, mert ez vagy amaz jobb, hanem mert egyfajta feladatcsoportra az egyik, másokra a másik a megfelelőbb, nyilván átfedéssel - de hogy mekkorával, az is az előbbiektől függ...

 


























Betűméret






Útvonal: p
Kép feltöltése saját gépről

 

A hozzászólás elküldése előtt elolvastam és elfogadtam a jogi szabályzatot.

Ön erre válaszol: Kimiki 1 órája
0 0 102299

ISO-t 3200- nél tovább nem szívesen tolom, bár tapasztalat, hogy sokszor 6400-on is jobb a kép, mint kisebb ISO hoszabb záridő kombináció. Valahogy témától is függ, van ahol meglepően jó még a 6400 is.

Állványom van rendes, de nem szívesen hurcibálom, itthon inkább kéznél van. 

Előzmény: Homo mirabundus (102298)

 

 

Előzmény: Kimiki (102299)
nvizsla Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102301

Nagyon ritkán. Cserkeléshez nem túl célszerű, ezért fotópuskát(válltámasz és pisztolyfogantyú) használok. A fókuszvezérlés és az exponálás is ravaszról működik, így nagyon stabilan lehet tartani, szerintem jobb mint egy monopod állvány. 

Előzmény: Kimiki (102300)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102300

De gondolom állványt használsz, nem?

Előzmény: nvizsla (102297)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102299

ISO-t 3200- nél tovább nem szívesen tolom, bár tapasztalat, hogy sokszor 6400-on is jobb a kép, mint kisebb ISO hoszabb záridő kombináció. Valahogy témától is függ, van ahol meglepően jó még a 6400 is.

Állványom van rendes, de nem szívesen hurcibálom, itthon inkább kéznél van. 

Előzmény: Homo mirabundus (102298)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102298

Közelítsük meg másként.

1. Meddig tudod feltolni az ISO-t, hogy még ne fájjon?

2. Barátod-e az állvány, legalább monopod erejéig?

Előzmény: Kimiki (102296)
nvizsla Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102297

Én csak a stabi nélküli Tamron 70-200/2.8 + 2x Teleplus MC-7 Kenko Tokináról tudok véleményt mondani, vagyis meg vagyok vele elégedve. Szinte kivétel nélkül ezzel a párossal fotózok madarakat, állatokat, többnyire cserkelve. Néhány példa itt:

  http://indafoto.hu/menyhart_jozsef

Előzmény: Kimiki (102296)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102296

Most, hogy a sokszorozókat kitárgyaltuk, az eredeti kérdésre valaki valamit?  Vegyem, ne vegyem, melyiket, melyiket ne...? 

Előzmény: Kimiki (102281)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102295

:)

Előzmény: Homo mirabundus (102294)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102294

Eccer tettem fel 70-200/2.8-ra (a legrégebbi, 2.8-on sztem még picit lágy fajtára) egy kétszerezőt, kíváncsiságból. Néztek rám egyes kollégák, kérdezték, hogy lusta-e vagyol, fater? Mert hogy értetlenkedve ráztam a fejem, folytatták azzal, hogy nyilván le akarom egyszerűsíteni az utómunkát. Kijelöl, Delete.

 

Igazuk volt.

Előzmény: Kimiki (102293)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102293

Nem tudom pontosan, nem tapasztalat... Talán tényleg csak annyi, hogy nem működik vele érdemben használhatóan.

Előzmény: boxer-gs (102284)
boxer-gs Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102292

Én épp ma néztem egy teleobi hirdetést, aminél írta az eladó, hogy nyitottan is tűéles (ha jól emlékszem a szófordulatra). Az összes róla szóló teszt és a saját tapasztalatom szerint is érdemes rekeszelni (mint a legtöbb obit) az élesebb kép eléréséhez. Mivel ezt nem feltételezem, hogy hazudni akarna az eladó, így csak azt igazolja ez az eset is előttem, hogy szinte mindenkinek másak az élességgel, képminőséggel szembeni elvárásai.

Előzmény: ötfelezős (102287)
boxer-gs Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102291

1.4x-ezőt tudok próbára adni. Van egy Kenko és egy Canon is.

Előzmény: rönofan02 (102289)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102290

Hajtson, mint a veszett fene! mondta Psmith.

Hová? Kérdezte a taxisofőr, nem minden ésszerűség híján.

 

Bocs, de ezt nem lehet kihagyni. Hol?

No meg, mi? Mert csak Canonból van 3 változat. Aztán régebben az volt a vélemény, hogy valamelyik kiegészítő márka 1,4-szerezője olcsó is és jó is (300 volt a nevének a vége, talán Kenko?).

Előzmény: rönofan02 (102289)
rönofan02 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102289

No, akkor máris okosabb lettem...

Szóval ki kellene próbálni, nem igaz? Van valakinek kölcsönbe, egy próba erejéig 2x, vagy 1,4x extendere?

:o)

Barátsággal

Tóni

Előzmény: ötfelezős (102282)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102288

kevésbé elegáns vakon

 

Ez vázakon akart lenni, de ezt a billentyűzetet kissé erősebben kéne verni, viszont a helyesírás-ellenőrzőnek a vakon-al nem volt problémája. :D

Előzmény: ötfelezős (102282)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102287

Éppen hirdettek mostanában az adok-veszekben egy /4 IS-est 1,4x-el, gondoltam, megvárom, míg elkel, aztán leírom véleményemet, hogy az kissé túlzás volt, hogy telekonverterrel is ugyanolyan szép képet ad, de ha már szóba került, valamennyit az 1,4-szerező is rongál, de az tényleg nem sok.

Előzmény: boxer-gs (102284)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.18 0 1 102286

Igaza van ötfelezősnek!!!! 

Az 1.4X a teteje, de már azt is sokan finnyázzák. Persze nem tudni, mennyi bennük a pixelbuzulás és az eleve gyengébb obik részaránya, de valóban szükségmegoldás. (Tudom, hogy nem ugyanaz, de a képkivágás miatti "romlás" rendszerint kisebb, mint amit egy kétszerező csinál.)

Előzmény: rönofan02 (102277)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102285

Bocs, pontosítanék, a legtöbb gépen 4-es fényerejű lencsére téve nem működik, mivel a max nyílásnak 5,6 vagy nagyobbnak kell lennie. A 6D-nél még biztos így van, régebbi gépeknél meg, ha jól emlékszem, csak az 1-es sorozatnál működött 8-as kezdővel az AF.

Illetve, ez is sokat tárgyalt téma volt itt az Indexen 10 éve, valami érintkező leragasztással nem tiltja le a gép, csak éppen bebizonyosodik, hogy az AF már nem kóser, többet vadászik, téved, stb.

Előzmény: Kimiki (102283)
boxer-gs Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102284

Pontosan mit értesz értesz ezen?

 

A kétszerező maga működni fog, tehát adja a hosszabb gyútávot, csak éppen rönofan02 topiktárs 70D-jén AF nem lesz vele. De ez nem a váz szenzorméretétől függ, hanem az objektív fényerejétől. A kétszerezővel f4-ből f8 lesz, ami a vázak többségének (70D-nek is) már kevés az autofókuszhoz. De pl az újabb 80D-vel már működne.

A kétszerezővel kapható képminőség megint más téma. Szerintem jobb kompromisszum az 1.4x konverter.

Előzmény: Kimiki (102283)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102283

Olyan vélemény mintha én is olvastam volna valahol, hogy a kétszerező csak FF-em működik.

Előzmény: rönofan02 (102277)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102282

Mire rakod? Mert mintha kétszerezővel a /4-es már a kevésbé elegáns vakon nem is működne hivatalból.

Szerintem a kétszerezővel készített képekre először ránézve nagyon savanya arcot fogsz mutatni.

Előzmény: rönofan02 (102277)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102281

A másik, hogy én nem szeretek ilyesmit állandóan cserélgetni (adni-venni) tehát inkább járom körbe a témát sokszor, minthogy a végén rossz szájíze legyen a dolognak. Az igazság az, hogy kicsit a 2.8 felé hajlok, megmondom miért: mert ha mégis hiányozna a nagyobb fényerő bizonyos szituban, akkor a 4-esből nem tudok többet kicsalni, ha megszakadok sem. Viszont a 2.8 hiányosságán (IS) tudok segíteni (állvány, rövidebb záridő, gyakorlás...) de ez mindenképp rajtam, és nem rajtam kívülálló okon múlik. 

Nem akarok a későbbieben azon morogni, hogy mi a francért nem a fényerősebbet vettem, amikor szükségét érezném. Tudom, ezzel nagyjából meg is válaszoltam magamnak a megoldást, de mégsem, hisz ha valaki korrekt hátrányát mondaná a 4-essel szemben, az befolyásolhatna, de mindenképp elgondolkoztatna. Mondjuk ha azzal jönne valai, hogy stabi nélkül 10 képből négy kuka (stabi hiánya miatt), akkor lehet meggyőzne a stabi fontosságáról a szóban forgó objektív esetében. Mert hiába szebb a háttérmosás, és jobban lehet vele játszani, ha sok a bemozdult, életlen kép. 

Szóval nem akarok én senki agyára menni, de utólag sem akarom megbánni, vagy kicsit is sjnálni a döntésem. Kösz a türelmet. :)

Előzmény: Homo mirabundus (102279)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102280

"Én azt hittem, hogy nagyjából meg lett válaszolva"

 

A GDP-m jelentős része forog kockán, hadd pörögjek még egy kicsit a témán.  :)

Egyébként meg már most írtál újat, és hasznosat, úgyhogy már megérte!

Előzmény: Homo mirabundus (102279)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102279

Én azt hittem, hogy nagyjából meg lett válaszolva:(.

  Játszhatsz mindkettővel, de ugye a 2.8-asnak van 4-e, a 4-esnek viszont nincs 2.8-a:D. Nemtok mást mondani, mint eddig: azon múlik, éppen mit fotózol és milyen körülmények (fényviszonyok, mozgás) között. Én amúgy azt vettem észre, hogy amíg a 4-est gyakran használom teljesen nyitva, a 2.8-as-t viszont elég sűrűn feltekerem 4-re vagy fentebb. Ám ezzel -mint kiindulással- sincs minden rendben: a 2.8 tipikusan FF vázon ül, a 4-es meg a kisebben, ezzel a mélységélesség problémája egy újabb latolgatást gerjeszthetne - de ez már valóban parttalanná teszi a témát.

  Azért mégis van privát tanulságom: amikor valami olyasmibe keveredek, amit a te "általános célú" felhasználásodhoz hasonlónak vélek (=nagyjából fogalmam sincs, hogy mi kerül elém, nem nagyon tervezhető a dolog), és ahhoz viszem magammal a holmit, valahogy az utóbbi kombó hamarabb és gyakrabban kerül a tatyóba - de ez én vok. Ez ugye olybá tűnhet, hogy feladom a 2.8-as magasabb induló fényerejéből adódó elnyöket - de ha "általában" kellettek képek, én eddig nem éreztem emiatt korlátozva magam. És való igaz: amikor nagyon is célzott a dolog, és többnyire piszmogni, agyalni, ötletelni is van idő, netán még a fényekbe is beleszólhatok, esetleg állvány is van, akkor viszont a 2.8 kerül elő. Vagyis megint az jön elő, mihez kell éppen szabnom az eszközt...

  Azt azért nem hallgathatom el, hogy a 4-es hajlamosabb a flare-re, sőt, az ettől legjobban szenvedő obim (erről valahogy kevés szó esik, ahogy arról is, hogy a napellenzőt nem azért szokták rárakni sokan még zárt térben is, hogy még feltűnőbb legyen...).

  A gyorsaságban én ugyan nem vettem észre olyan különbséget egyik vázon sem, amin bármi is múlna, egy 7D sorozatot vidáman abszolvál akármelyik, s ha mégis van életlen kép, az szinte biztosan az én hibám. Biztos van különbség (sztem nem a 2.8 javára...), de ahhoz már olyan váz és téma is kell, hogy nyafoghassunk miatta - én ezt nem venném be a szelekciós ismérvek közé.

Előzmény: Kimiki (102275)
nvizsla Creative Commons License 2017.03.18 0 1 102278

Na akkor fog hiányozni a többlet fényerő, amikor felteszed a kétszerezőt! :)

Előzmény: rönofan02 (102277)
rönofan02 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102277

No, erre én is nagyon kíváncsi vagyok!

Karácsony táján megleptem magam egy 70-200mm f/4 IS USM-mel, de őszintén szólva sokat agyaltam, hogy ez legyen, vagy a 2.8-as stabi nélküli. Végül az f/4 IS mellett döntöttem, bár az is igaz, hogy belebotlottam egy gyakorlatilag vadonatúj példányba nagyon jó áron, és ez azért elég meggyőző érv volt.... Azóta nagy megelégedettséggel használom, de azt azért hozzá tenném, hogy eleddig még nem hiányzott a nagyobb fényerő, ráadásul itt a tavasz, hosszabbodnak a nappalok, ráadásul az órát is mindjárt átállítjuk... Többnyire túrázáskor használom egy 70D-re tekerve. Most keresek hozzá egy kétszerezőt, mert néha-néha kicsit rövid, de nem dőlök a kardomba, ha nem lesz...

Szóval én is kíváncsi vagyok a véleményekre.

Barátsággal

Tóni

Előzmény: Kimiki (102275)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102276

Még annyi, hogy súly talán nem számít, árban meg nagyjából ugyanott vannak, ezért a dilemma.

Előzmény: Kimiki (102275)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102275

Akkor még egy kis vitaindító, csakhogy ki ne haljon a topik.

Akinek van mindkét obival tapasztalata, elmondaná a tapasztalatait, melyiket miért? 70-200 4L IS USM vagy 70-200 2.8L USM.  Tudom a különbséget leírva, de a gyakorlatban érdekelne, hogy pl mennyi előnyt jelent a plusz fényerő, vagy inkább praktikusabb a gyengébb fényerő, de stabi. Élességben azt olvastam, nagyjából partiban vannak, talán a 2.8-as gyorsabb, persze ezt sem tudom mennyire lehet észrevehető.  Szóval aki használta, ismeri mondkettőt, írna pár sort róluk? APS-C-re kéne, portré, gyerek, általános célra, nem sport (bár a gyerek kategória szerintem kimeríti ezt) Játszás lehetősége a mélységelességgel, bokeh-val főleg. Köszönöm!

Kimiki Creative Commons License 2017.03.14 0 0 102274

Oké, köszönöm!

Előzmény: Homo mirabundus (102273)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!