Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33327

Ok hogyan ejtik?  Igy valahogy, vagy teljesen maskepp?

http://www.howjsay.com/index.php?word=gloucester

Előzmény: tehtube (33325)
ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33326

:)) Ertem en... azert nem erdemes sokat adni am azok velemenyere, akik kinevetnek.

 

Persze azert a Budapest az Budapest... :))  

Előzmény: Yogi (33324)
tehtube Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33325

Megpróbáltam kiejteni az angol Glouchester városának nevét. Angol barátaim körberöhögtek :-)))

Előzmény: ZsuR (33323)
Yogi Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33324

Ha birod az angolt legalabb ennyire (ami manapsag nem nehez), akkor erdemes megtanulni a rendes kiejtest, nem?

Persze, jól jön az, ha angolul beszélsz. De aki magyar szövegben ejti ki angolosan, az csak simán szánalmas. Nyilván aki huszonéve Amerikában él és arra áll rá a nyelve, az más lapra tartozik, de ha én itt elkezdenék lászéndzsöliszezni, akkor nagyon csúnyán kiröhögne mindenki. 

Előzmény: ZsuR (33323)
ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33323

Arrol so sincs, hogy mindenkit meg kellene tanitani ra - vannak akik mindig hibasan fogjak mondani.

 

És majd mi is Lozandzselízt mondunk cserébe, meg Nujórkot, Májeemit, Béhlínt, Brsszlt meg Ámszthdámot?

 

Hat hogyan??? :)) Ha birod az angolt legalabb ennyire (ami manapsag nem nehez), akkor erdemes megtanulni a rendes kiejtest, nem?

 

Tudjatok, hogy Brisbane-t hogy ejtik? :))

Előzmény: Hamster (33320)
ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33322

Azt hiszem nincs ellenere... sajnos.  A ferje meg egy pojaca...

Előzmény: Boszorka (33318)
Yogi Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33321

De Budapestnek Budapeszt nem az angol, vagy német neve.

Nem? Hát mi? Te most komolyan meg akarod mondani az angoloknak, hogy szerinted hogyan kell ejteniük angolul egy szót? Ne viccelődjünk már, kérem... 

Te hogyan ejted a példámban szereplő három várost? 

Előzmény: fd6667 (33319)
Hamster Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33320

"De Budapestnek Budapeszt nem az angol, vagy német neve."

 

És ezt ki mondja meg? Te? És ők mind rosszul tudják? Nagy fába vágtad a fejszédet, ha mindenkit meg akarsz tanítani rá :) És majd mi is Lozandzselízt mondunk cserébe, meg Nujórkot, Májeemit, Béhlínt, Brsszlt meg Ámszthdámot?

 

Kisebbségi komplexusos dolognak tűnik ezzel foglalkozni, mert szerintem az a lényeg, hogy sokat emlegessék szép jelzőkkel együtt, és szeressék meg Budapestet... és sokat jöjjenek ide.

Előzmény: fd6667 (33319)
fd6667 Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33319

Az, hogy az egyik nyelven Hollandia, a másikon Nederland, a harmadikon Pays-Bas, stb., rendben van. Azonban az, hogy valaki Hannovert mond a Hannofer helyett, hogy valaki Varszavát mond a Varsava helyett, hogy valaki Sztuttgartot mond a Stuttgart helyett (szándékosan írtam így őket, hogy érthető legyek), az tudatlanságból adódó tévedés. Napolinak Nápoly a magyar neve, Sopronnak Ödenburg a német neve, Wroclawnak Boroszló a magyar neve, Münchennek Münich az angol neve, stb. De Budapestnek Budapeszt nem az angol, vagy német neve. Ez csak hibás kiejtés, amit a magyaroknak legalább nem kellene támogatni.

Az előttem író kedves Zsuzsa sem mutatkozik be idegenben Zúzaként, csak azért mert ott valaki tévesen így nevezte.

Összegezve, nyilván nem fontos az idegent kijavítani a csekély kiejtési hibáért, de nem kell nekünk is átvenni azt, kvázi megerősíteni őt a tévedésben.

Előzmény: Yogi (33307)
Boszorka Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33318

Én se tartozom a fanclubjához, bár mostanság már sajnálom, mert nem hagyják a szerencsétlent meghalni.:-(

Előzmény: ZsuR (33317)
ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33317

Hat... akkor sem.  A hideg raz ki tole.  Mentsegemre legyen mondva, nem ismertem fenykoraban, csak az utobbi 20 evben, ami bizony elegge khm... viharos egy idos holgyhoz kepest.

Előzmény: Boszorka (33316)
Boszorka Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33316

És ha megtenne esetleg örökösének?:-)))

Előzmény: ZsuR (33311)
Hamster Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33315

Vicinális anno, alias programajánlat:

 

November 26-án irány a gödöllői HÉV!

A gödöllői HÉV századik születésnapja - pontosabban a Kerepes-Gödöllő szakasz megnyitásának és a vonal villamosításának századik évfordulójának - alkalmából november 26-án 10 és 14 óra közt nyílt napot rendeznek a cinkotai kocsiszínben . A szokásos járgányokon[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

tehtube Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33314

Nincs semmi akadálya a védett műtárgy átalakításának sem, ha jóváhagyja a műemléki hivatal.

Le is lehet valamit venni a védelmi listáról.

Már volt itt ez a Vár és lejtője koncepcióterv, érdemes alaposabban végigböngészni. Ahol tud, közelít a háború előtti állapotokhoz. Pl. visszacsinálná a régi palotakupolát. (ami csak rátét volt, funkció nélkül) De szebb, odaillőbb.

http://epiteszforum.hu/imagelist/gallery&nid=18624&img_id=93461

A helyőrségi templomra kissé bizarr választ adtak.

A levéltárra a tornyot meggondolhatnák. Márcsak a kilátás miatt is :-)))

A Váralja utcán azok a kockák szerintem rossz vicc.

Szép lenne a rakpart újbóli beépítése. A Lánchíd utca meglévő hátsó térfala nem arra találtatott ki hogy Pestről a Várhegy képét alapozza meg.

Előzmény: Goldman Emma (33263)
Bedekovits Tamás Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33313

 

Az előbb a kép lemaradt, pótolom...

Előzmény: Törölt nick (30518)
Bedekovits Tamás Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33312

Kedves "zslevi"! Nagyon tetszik ez a "téli Erzsébet-híd, 1943" című fotó a régi Erzsébet hídról. Esetleg el tudnád küldeni nagy felbontásban a bedekovits.tamas@gmail.com címre? Mellékeltem egy sajáto szkennelést, ami megvan nagyban is. :)

Előzmény: Törölt nick (30518)
ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33311

Ezt kikerem magamnak... nekem semmi kozom a Zsazsahoz :))!  Meg ilyent... ! Semmilyen rokonsagot nem vallalok vele! :))

Előzmény: Törölt nick (33308)
ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33310

British igen, amerikai nem feltetlenul... csak ugy mint van nu jork es nju jork is...

Nem a nev a lenyeg, hanem a hozzaallas... Budapest is nev.

Ha valaki Bukaresttel vagy Brusszellel keveri, ott tobb gond van mint kiejtesi szabalyok :)) idegen nyelven :)).

Előzmény: Yogi (33307)
manhattani Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33309

Váratlan társadalmi jellegű elfoglaltság miatt sajnos:

 

Alexander Demeter

Gels (ha éppen nem dolgozik)

Goldman Emma

lildiko

manhattani

tehtube

tiborpapa

Yogi

2ly

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33308

Kétségtelenül sokszor hallottad már druszádat Zsazsa Gabort emlegetni...:))

Akkor errol az oldalrol.

A külföldön két legismertebb magyar feltalálót hiányoltam, Neumant és Szentgyörgyit.

 

Előzmény: ZsuR (33303)
Yogi Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33307

Aki igy ejti ki, az nem tudja hogy milyen az igazi.

Éppenhogy az tudja.

Ugyanis angolul Budapeszt (esetleg Bjudapeszt) az igazi. 

Keresztnévvel nem érdemes összehasonlítani.

Előzmény: ZsuR (33306)
ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33306

Aki igy ejti ki, az nem tudja hogy milyen az igazi.

En a sajat nevemet hasznalom: Zsuzsanna.  Hat van aki rogton utanam tudja mondani, van aki nem - sot van egy kollekciom az elirasokbol is :)).

Ha olyan az ember, hogy akarja helyesen ejteni, fogja.  Most az a "divat", hogy tiszteljuk meg a beszelo partnerunket azzal, hogy tudunk a nyelverol, vagy ha nem, nyitottak vagyunk es probaljuk megkozeliteni annyira amennyire csak lehet.

 

Igy a kollegaim, Z-nek (mert van aki nem tudja kiejteni, leirni meg foleg nem), Zsunak, Zsuzsinak, Zsuzsanak, Zsuzsannanak hiv.  Igaz, az utobbi Zsuzsana... de megbocsajtom nekik :)), hiszen ok is elviselik az en akcentusomat :)).

 

Lenyeg - megkerdeztek, hogy mi a kiejtese a nevemnek :)).  Tegnap az orvosnal volt nyelvlecke, a spanyol nyelvu nover harmadszorra szepen ejtette ki a nevemet :)).

Előzmény: fd6667 (33301)
ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33305

:)) Lehet, arra nem emlekszem... :))

De ami a lenyeg, tudjak mi az, mar aki iskolazott, akkor is ha nem tanarok.  Jo latni, hogy a modszer hazajaban hasznaljak.

Előzmény: division by zero (33304)
division by zero Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33304

"A Kodaly modszer ismert, sokan tudnak rola, sokat hasznaljak!"

Ha jól emlékszem a Harmadik típusú találkozásokban az ufók is azt használták :-)

Előzmény: ZsuR (33303)
ZsuR Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33303

Akkor errol az oldalrol.

En orultem annak, hogy nem nepviseletbe oltozott menyecskek voltak benne, es nem volt ostorpattogtatas es gulya... :))

 

Miert kellene egy altalanos szepsegidealt bevetni... jo volt latni a termeszetes barna hajuakat, es a nem szilikonos kacsacsoru csodakat :))

 

Pozitv oldalrol - shit happens - ha lerohad az auto, mert lerohad egyszer, azt sugallotta a film, hogy konnyen tudsz talalni mast, nem gorcsosen tolva-vonva-huzva.  Mas kerdes, hogy azzal az autoval, ami eloszor felvette oket, mikor talalkozol olyan uton...

 

Balaton atuszas... nem kell hozza magyarazat, mert itt is teszik az ilyeneket, jo latni, hogy otthon is van hasonlo.  Ha eljonnek, tobbet tudnak majd rola....  (http://en.wikipedia.org/wiki/Ironman_Triathlon)

 

A Kodaly modszer ismert, sokan tudnak rola, sokat hasznaljak!  Legyunk ra buszkek...

 

A film azt akarja sugallni, hogy Magyarországon magyar feltalálók milyen sok fontos dolgot találtak föl.

 

Teljes az egyetertes, nem idevalo... 

 

Amugy jo volt nezni a filmet ugy, hogy nem ertek a filmezeshez.  Biztos lehetett volna jobb technikat hasznalni, de nem rossz a film.  Nekem kellemes meglepetes, hogy kilepet a "gulyas-csardas" stilusbol.

Talan... erdemes lett volna a zenenel is kilepni... Egy semlegesebb, talan klasszikus zene jobb lett volna.

 

 

 

Előzmény: Yogi (33289)
Yogi Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33302

Budapesztnek nevezik.

Várj, nem biztos, hogy jól értem: az a bajod, hogy mondjuk angolul beszélve Budapesztet mondanak?
Azért értetlenkedem, mert nem nagyon látom, hogy mi egyebet kéne. Angolul a magyar fővásrost úgy mondják, az a helyes. Elég helytelen angol beszédben s-sel mondani. Mint ahogy magyarul beszélve nem nɪu ˈjɔək és nem lʌndən és nem paʁi.

 

Az uralkodói keresztnevek magyarításának ritkulását nemigen tapasztalom.

Általában az idegen személynevek magyarítása ritkul: ma már nem például nevezünk át írókat, mint Verne Gyula vagy Tolsztoj Leó idején, de a sajtóban is egyre gyakrabban találkozni mondjuk Vilmos herceg nevével William formában, de Diana néhai hercegnő nevét is csak angolos formában láthattuk leírva. Lassú a visszaszorulás, de létező folyamat.

Előzmény: fd6667 (33301)
fd6667 Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33301

Nem elgépelés volt. Budapesztnek nevezik. Belgiumban még egyetlen embertől sem hallottam hogy a kedvemért Brukszellesnek mondta volna a saját fővárosát. Varsóban sem hallottam még Varszavát mondani.

 

Az uralkodói keresztnevek magyarításának ritkulását nemigen tapasztalom. Az európaiakat végignézve a Beatrix és a Harald nemigen fordítható magyarra. Ellenben a Benedek, az Erzsébet, a Károly Gusztáv, a János Károly és az Albert bizony le van fordítva.

Azt készséggel tudomásul veszem, hogy nem szabály, hanem gyakorlat.

Előzmény: Yogi (33299)
Alexander Demeter Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33300

És itt van egy korrekt képi összehasonlítás a régi Pénzügyminisztériumról és a mai épületről:

 

 

 

Yogi Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33299

vitatom annak a szabálynak a helyességét, miszerint a hivatalban levő uralkodók nevét le kell fordítani magyarra.

Tévedésben vagy: ez nem szabály, hanem szokás. Egyébként nem érdemes harcolnod ellene, már csak azért sem, mert szép lassan eltűnőben van, egyre kevesebb esetben alkalmazzuk.

 

magyar emberek sokasága külföldivel beszélve Budapesztnek gyalázza a saját fővárosát.

Ezt most nem értem. Mit csinál?

Előzmény: fd6667 (33296)
Alexander Demeter Creative Commons License 2011.11.17 0 0 33298

Amúgy meg, ha jól emlékszem, az előzőekben meg is tárgyaltuk részletesen.

Előzmény: Törölt nick (33297)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!