Keresés

Részletes keresés

szaki_pali Creative Commons License 2008.03.05 0 0 3779
Tőkénként vagy csaponként?
Előzmény: Törölt nick (3778)
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.05 0 0 3778
3
Előzmény: BZoltan (3777)
BZoltan Creative Commons License 2008.03.04 0 0 3777
Nálunk is ugyanez a helyzet...de mi betudjuk a hozamkorlátozásnak. A szerencsétlen növény ha a gyümölcsbe nem tudja nyomatni a sok erőt akkor nyomja ahova tudja. Szerintem így lesznek a "deréknyi" vesszők :)

Te hány szemre metszel?
Előzmény: Törölt nick (3776)
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.04 0 0 3776
Nálatok is erősek a vesszők?
Nálam olyanok, hogy némelyiket két kézzel kell metszeni :)
Ferig Creative Commons License 2008.03.04 0 0 3775

Izabellával csak az a gond, hogy a múltszázadbeli "parfümöt" használ és a "fülbevalóit" redszertelenül, szeszélyesen hordja.

A támrendszered igen figyelemreméltó. :-)

 

Előzmény: medvegyu (3770)
jacsoj Creative Commons License 2008.03.04 0 0 3774
Ezeket normál körülmények között nem szükséges permetezni.
Jó ötlet vegyesen telepíteni őket.

"Különben azt nem értem, hogy mi a gond a direkttermőkkel.
Pl. az izabella nem lenne jó csemege célú lugasszőlőnek?"
Trabant és Mercedes esete.

Lugast nem egy évre telepít az ember, majd ha teremnek ezek a fajták, büszkén mutogathatod (én is ezt csinálom).
Előzmény: medvegyu (3770)
trasgo Creative Commons License 2008.03.04 0 0 3773
köszi emailt elküldtem

szia trasgo
Előzmény: atrego (3760)
szaki_pali Creative Commons License 2008.03.04 0 0 3772
szép elgondolás!
Előzmény: medvegyu (3771)
medvegyu Creative Commons License 2008.03.04 0 0 3771
Ja és tartószerkezetből ilyenre gondoltam :-).
medvegyu Creative Commons License 2008.03.04 0 0 3770
Először is nagyon közöszönöm mindenkinek a segítséget.

Ehető vs árnyékoló: persze imádom a szőlőt, mint gyűmölcsöt (meg a bort is, de annak elkészítését másra bízom :-)) így ehető szőlők jönnek szóba, lehetőleg nagy lombbal, hiszen ,,légkondiként'' akarom használni nyáron.

Termőhely: elvileg jó bortermő hely, déli fekvésű lejtő, egykori szőlőföld és gyűmölcsös, kőzet homokkő, esetleg mészkő

Permet: nem szeretnék permetezni, ha elkerülhető

Ami ezek alapján fennmaradt a javaslataitokból (már ha jól értettem):
Moldova
Néró
Eszter
Teréz

A neveik is tetszenek :-).
Arra gondoltam, hogy vegyesen telepítem őket, hogy legyen választék, meg hosszabb legyen az érésidő. Ebből lehet vmi gond?

Különben azt nem értem, hogy mi a gond a direkttermőkkel.
Pl. az izabella nem lenne jó csemege célú lugasszőlőnek?
Ferig Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3769

Alapvetően termőhely kérdése. Ami egyik helyen jó, az nem biztos, hogy a másik helyen is jó lesz. Én mindenesetre nemes szőlővel próbálkoznék, persze azt is el kellene még dönteni, hogy mi a fontosabb az árnyékolás, vagy a termés, esetleg együtt a kettő. Ha olyan lugosban gondolkodnék, ami alá rendszeresen beülnék, akkor inkább a később érő fajtákból ültetnék, mert a korán érőknél számolni  kell a konkurens darazsakkal, méhekkel is, amik időnként a nyakadba pottannak.

Előzmény: jacsoj (3768)
jacsoj Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3768
A Pölöskei muskotály eléggé problémás, nagyon korán megindul a nedvkeringése, aztán áprilisban az első fagyveszélynél vége.
A Néró 10 centis hajtásai tavaly májusban csutkára lefagytak, aztán az újrahajtottból lett egyharmad termés.
A Teréz csak okt. elején érik.
Lugasnak javaslom a Moldova szőlőt is. Későn érik, okt elején, nagy fűrtű, nagy szemű, borzasztóan erős növekedésű, mindennek ellenáll.
Előzmény: Ferig (3765)
Jani71 Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3767

Ha mindenképpen gondozásmentes (értsd: permetezésmentes) és magasra futó fajta kell, akkor BAKU, vagy ahogy máshol hívják: BAKÓ. Vaddisznó módjára nő!

Ráadásul hatalmas levelei vannak és rezisztens még az atomcsapásra is.... (A termése nem alkalmas a fogyasztásra.)

Ha netán kellene és elérhető közelségben vagy (vagy megoldható a postai szállítás), még nem metszettem meg... :-)

De ott van még a KURUCVÉR is, ami nagyon hasonló tulajdonságokkal bír, van olyanom is, csak még fiatalkák, alig van vesszőjük, de tudok szerezni rendes vesszőt is onnan, ahol én is szereztem. (Hét méterre a tavaszi metszés helyétől az azévi hajtás még mindig hüvelykujj vastagságú volt nyár második felében...)

Mindkét fajtát jó szívvel ajánlom.

De persze ha a termése is kell, akkor valamilyen rezisztens, nagy növekedési erélyű csemegeszőlőt válassz!

Előzmény: medvegyu (3762)
jacsoj Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3766
1, Olyan fajtát, amelyik magas cukorfokon érik be, és a savtartalma nem túl magas (bár ezt lehet tompítani).
2, ápr. eleje-közepe
3, 3 év múlva már mutatkozik
4, -
A lugas kialakításra lehet, hogy adnak infót, - de mivel úgy veszem észre, hogy eléggé tapasztalatlan vagy ebben a témában - , mikor 2-3 év múlva alakítani kell a karokat, addig elfelejted. Javaslom, hogy addig próbálj beszerezni valami szakirodalmat.
Előzmény: xoyox (3747)
Ferig Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3765

Ellenálló csemegeszőlő fajták:

 

Eszter: kékszőlő, nagyon korán, már augusztus első felében érik, megbízhatóan terem, gombás betegségeket jól tűri, sűrű lombú.

 

Teréz: fehér, szeptember közepétől fogyasztható, fürtjei nagyok, gombás betegségekkel szemben ellenálló, erős növekedési erélyű.

 

Néro: kékszőlő, augusztus végétől fogyasztható, gombás betegségekkel szemben ellenálló, erős növekedési erélyű, egyenletes, jó termőképességű,  borkészítésre is alkalmas, "szívvédő" fajta.

 

Pölöskei muskotály:

fehér, ellenálló fajta, szeptember közepétől érik, erős növekedésű fajta, borkészítésre is alkalmas, ropogós, muskotályos ízű bogyókat nevel.

 

Lugasban még nem láttam őket, de a Néróval, Eszterrel magam is megpróbálkoznék. 

Előzmény: medvegyu (3762)
jacsoj Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3764
A direkt termő már kiment a divatból, van helyette sok jobb fajta. Keresd a rezisztens fajtákat.
Szerintem vas zártszelvény vagy szögvas tartóoszlopok, és vékony betonvas kartartók elkészítése időtállóbb, persze lefestve.
Előzmény: medvegyu (3762)
jacsoj Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3763
Próbáld meg a Néró fajtát, elég sok mindent kibír.
Előzmény: trasgo (3755)
medvegyu Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3762
Sziasztok!

Szőlőlugast szeretnék építeni a házunk déli oldalára egyrészt mert különben is szőlőt akarok telepíteni a kertbe, másrészt mert árnyékolni szeretném nyárra a déli falat.
Tudtok ajánlani szőlőfajtát, ami magasra fölfut, kevés gondozást igényel? Én direktermőre gondoltam, ez jó ötlet vajon erre a célra?
A másik dolog a tartószerkezet, egyelőre fába gondolkodom.
Tudtok ajánlani szakirodalmat, esetleg online elérhetőt?
Kösz.
atrego Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3761
 

Sziasztok!Valakinek van Crimson seedless ,illetve Thompson  seedless   fajtájú  szőlője?Ezenkívül   még   Narancsízűt  és   Muscat'd Addát  keresek.

Ha   valakinek   van  ,tudna   ezekből  1-2   vesszóőt küldeni?

Cserébe   rengeteg  féle   csemegeszőlő-vesszőt  tudnék küldeni....

atrego Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3760
add  meg  a   címed.Kb 30féle csemegeszőlőm van
Előzmény: trasgo (3756)
atrego Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3759
attilát sikerült szereznem,köszönöm
Előzmény: Jani71 (3757)
Jani71 Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3758

Na, ma végre volt időm a permetezőgéppel foglalkozni. Két perc alatt rájöttem, miért nem akart a víz kijönni a cső végén, amikor felemelem.

Nem volt kellően nagy a motor fordulatszáma, ezért nem tudott kialakulni a megfelelő nagyságú szívó- és nyomóerő, ami a vizet távozásra késztetné..... Amikor függőlegesbe emelem a csövet, beállítok egy alacsonyabb fordulatszámot, akkor megáll egy bizonyos szinten a víz. Amikor eggyel feljebb kattintom a "sebességet", láss csodát, feljebb kúszik a víz is, aztán amikor még feljebb kapcsolok, lám eléri a víz a cső végét és már megy is ki a szabadba. Bőven elég az a kis fuvallat a létartályban, mivel a csővégi szívóerő és a tartályban levő enyhe túlnyomás összeadódik (vagy épp azért van, hogy ne legyen vákuum a tartályban), ez pedig már elég arra, hogy távozzon a víz a csőből. Ráadásul a cseppméret miatt eddig max. csak locsolásra alkalmas eszköz immáron permetezésre is jó a nagyobb légáram okán kialakult "köd" miatt (eddig ezt sem értettem, hogy miért van az, hogy másnak ködöt fúj a gépe, az enyém meg csak locsolja a vizet....). Most már minden prímán működik! :-)))

Ennyit a képességeimről! :-) De azért a végén rájöttem, tehát reménytelen sem vagyok annyira....

Előzmény: Jani71 (3753)
Jani71 Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3757
Az Attila már nem érdekel? Sikerült szerezned?
Előzmény: atrego (3754)
trasgo Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3756
Szia atrego

A 3755 hsz.-omban említett szőlőkön kívül én mást nem tudok küldeni , de ha küldenél nekem fajtánként 2x2 veszőt nagyon megköszönném és utalnám előre a postaköltséget.

üdv trasgo
Előzmény: atrego (3754)
trasgo Creative Commons License 2008.03.03 0 0 3755
Sziasztok

Eddig csak passzív olvasója voltam a topiknak , de most a tanácsaitokat szeretném kérni.
Észak Mo. Balassagyarmat Salgótarján környéke házi kiskert déli fekvés télen fagyzugos ,jó talaj, 200 l vörösbor fö szőlő konkord (konkordi) és pár fajta csemegeszőlő zalagyöngye Afuz Ali Chasselas fehér/piros ezek itt jól érzik magukat és szépen bőven teremnek.
Szeretném a Chasselas 1részét a lecserélni csemegeszőlőre több fajtára gondoltam és 1 új sort kordont telepíteni csak vörösborra gondoltam(szintén több fatára) melyik válik be.

A kérdésem a következő lenne mit javasoltok ami a fent említett szőlőktől nem sokkal igényesebb (lisztharmat peronoszpóra és szürkerothadás), bőtermő és a fagyzugos (a Chasselas még nem v. nememlékszem rá de a zalagyöngye már 1x2x talán 5 évente 1x elfagyott)

Bocsi most látom túl hosszúra nyújtottam előre is köszi a tanácsaitokat

Üdv trasgo
atrego Creative Commons License 2008.03.02 0 0 3754

Sziasztok!Valakinek van Crimson seedless ,illetve Thompson  seedless   fajtájú  szőlője?Ezenkívül   még   Narancsízűt  és   Muscat'd Addát  keresek.

Ha   valakinek   van  ,tudna   ezekből  1-2   vesszóőt küldeni?

Cserébe   rengeteg  féle   csemegeszőlő-vesszőt  tudnék küldeni

Jani71 Creative Commons License 2008.03.01 0 0 3753

Zalancelot: Igen, elvileg így kellene lennie, ezt a célt szolgálja az a cső a létartályban. De nem működik a dolog, mivel mint írtam, azonnal visszafolyik a víz a tartály felé, amint megemelem a "szint" fölé a cső végét (mivel átlátszó műanyagból van a cső, így egy az egyben láthatom a folyamatot). A tartály légmentes zárásáról annyit, hogy meghúztam, amennyire csak bírtam, de nincs változás. Most az fog következni, hogy valami habszerű anyaggal körbekenem a tartályfedelet, hogy láthassam, esetleg nem ott jön-e ki a nyomás. Holnapután megírom, mire mentem (holnap még dolgozom estig, aznap már nincs időm ezzel foglalkozni, meg zörögni sem akarok az éjszakában...).

 

szaki pali : Természetesen ismerem a jelnenséget, amiről írtál, de nálam egyrészt elvileg kellene lennie túlnyomásnak, másrészt ha nem kellene, akkor sem működik az általad írt törvény alapján. :-(

 

alfi13 : A gépem vadonatúj, elvileg tökéletesen kellene zárnia, de ez persze nem jelenti azt, hogy úgy is van. Mint Zalancelotnak írtam, mindenképpen megnézem, hogy mi a helyzet a légzárással.

 

Köszi a segítséget, meglátom, mi lesz! Meg is írom majd.

Előzmény: Zalancelot (3749)
alfi13 Creative Commons License 2008.03.01 0 0 3752
Az OLEO MAC on van tulnyomás és a permetező tartályon levő tömités hibás csak vizszintessen lehet permetezni.
Előzmény: szaki_pali (3751)
szaki_pali Creative Commons License 2008.03.01 0 0 3751
bocs ez kimaradt

ettől függetlenül lehet túlnyomás a készülékedben.
Előzmény: szaki_pali (3750)
szaki_pali Creative Commons License 2008.03.01 0 0 3750
Ha jól tévedek akkor a Solo-n nincs túlnyomás.

A folyadék gravitációs úton távozik, de nem volt probléma eddig a permetezéssel ha felfelé állítottam. Valszeg azért mert a folyadékot magával ragadja a kiáramló levegő. (idősebbek emlékezhetnek a hajlakk fújóra. két cső derékszögben. a függőleges a folyadékban, a vizszintes a szájban. aztán hadszóljon! mégis jőtt az anyag.) szóval a kettő találkozásánál vákum van és ez pótolja a folyadékhiányt.
Előzmény: Jani71 (3748)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!