Keresés

Részletes keresés

gal-lóca Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4024

ültess újat

Előzmény: agi_de (4022)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4023

Sziasztok pari-fanok!

 

Engedjetek meg egy nem betegségekkel, hanem metszéssel kapcsolatos kérdést!

Kétféle folytonnövő típust ültettünk, egy nyurgábbat és egy lassabban növőt. A nyurgák már derékig érnek a 3. generációs fürtökkel, de most fedeztem fel rajtuk, hogy a föld fölötti első hajtásukat nem levélnek, hanem újabb szárhajtásnak hozzák. Sőt, ezeken a második szárhajtásokon megjelentek a következő fürtnek (4.-5. generáció) a virágai.

(A lassabban növő futók nem hoznak ilyen második szárhajtásokat.)

A képen be is jelöltem a jelenséget:

(http://community.webshots.com/photo/fullsize/2324214120031496442gGFeoL)

(remélem megnyílik valamelyik linken a kép)

 

Az lenne a kérdésem, hogy indokolt lenne-e lemetszeni ezt a második szárhajtást, vagy hagyjam inkább meg, hogy alulról bokrosodjon ilyen módon? (nyilván az energiából jelentősen elhasznál ez a hajtás)

Tervek szerint 2 méternél nem szeretném a főhajtást magasabbra hagyni, ott valszeg tetejezem majd.

Köszönöm szépen előre is a megtisztelő válasz(oka)t!

Üdv,

egabor

agi_de Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4022

Köszönöm mindenkinek az ötleteket. Ha vírus, akkor tényleg nincs mit tenni. :( Viszont hátha esetleg csak valami nyomelem hiány. A felső levelek ilyenek csak. Négy ültetett fajta közül a balkonparadicsomon nem látom egyelőre a problémát, csak a magasabbakon. Szóval még nem adom fel. Ha viszont az egyiknek megnézném a gyökerét, mit keressek rajta?

Előzmény: CBNora (4005)
éjjelke Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4021

Most igazából teljesen elbizonytalanodtam,mert bokornak néz ki,nagyon vastag.Viszont a csomagolásomon és a leíráson Italiano San Marzano 2 van és folytonnövő.Kicsit kutakodtam,képet erről a növényről nem találtam csak leírást.Paszírozásra is használják.A San Marzano 2 pedig valamilyen másik 2 fajta paradicsom átnevezése,de ezt annyira nem tudtam értelmezni.Kevés magot tartalmaz,rezisztens fuzáriumra.Na ez már jó.:)

 

Alakul a rózsaszínre érő ökörszív és a Marmande is.1 hetes képek,azóta már gyarapodtak.Időben elkezdtem permetezni a tavalyiból okulva,egyszerűen akkor nem találtam rá megfelelő időt.De azért most 2 esőzés között előtt sikerült nyomni Ridomil Mz-t.

 

Előzmény: il1321 (4018)
gal-lóca Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4020

A hibridek magoncai gyakran ehetetlen termést hoznak, esetleges vírus tovább ront a helyzeten...

Előzmény: Midnightx (4019)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4019

Nekem évek óta magától kel a kertben egy fajta. Determinált, alacsony bokor, Lucullus típusú, de nagyon vacak. Jellegtelen ízű, kemény húsú és üreges a belseje. Gyakran penészfoltok is vannak belül. Nem tudom milyen fajta lehet, de valszeg Roma Rio Grande. Pár éve kaptam a magot Portugáliából, először és utoljára termesztettem, de azóta minden évben kikel a kertben. És mivel nincs szívem kikapálni a palántákat, meghagyom őket és többnyire vacak Lucullust teremnek.

il1321 Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4018

Valóban írja, hogy vannak determinált (bokor ) változatai is. Bár azt is elismeri, hogy, ami nem a hivatalos SM jegyzékben szereplő fajta, azt  csak SM jellegűnek lehet nevezni. Lényeg, az, hogy ezt a típust SM fajta jellegűnek nevezik világszertee, aminek megvannak a fő jellegzeteséégei.

Aszalásra kitűnő választás, én is ebből szoktam. Nagyon jó sűrítménynek is tisztán, de más fajtával keverve is.

Előzmény: éjjelke (4017)
éjjelke Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4017

Közben én is találtam SM-mel kapcsolatos fajtaválasztékot,igaz angolul,ramaty a magyar fordítása.De a lényeg benne van,ha esetleg más is rendelt volna külföldi oldalról,ezen a linken benne vannak a külföldi magok.Nekem San Marzano 2 van.Folytonnövő elvileg.:-o

 

http://www.sanmarzanotomatoes.org/varieties.html

Előzmény: éjjelke (4016)
éjjelke Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4016

Köszi szépen a segítséget!Biztosan akkor ezért ilyen,mert nagyon bokor és tömött vastag szárú,viszont nőni nem nagyon akar.Aszalni szeretném,mert egyébként szép hosszúkás a termése.

Támrendszeren van,de akkor leütök még mellé karót,mert eldől.

A mag külföldi oldalról lett rendelve,nem magyar.San Marzano néven árulták.

Előzmény: il1321 (4015)
il1321 Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4015

Valószínű te is valamely magyar forgalmazó által termelt SM magot vetettél. A Hermes és Gara forgalmaz ilyen fajtanével ellátott paradicsomot.

nekem is volt, örültem, hogy kapok hazai fajtát.

Azonban ennek a SM fajtához semmi köze nincs. Ezek a nálunk Lucullus típus néven ismert paradicsomok, csak formában hasonlók a SM-hoz.

Ezek, mint a tied is determinált, bokorparadicsomok, nem kacsolódnak, nem folytonnövők. támrendszert nem ogényelnek, de karózni érdemes.

Nem rosz fajta, de nem SM.

A SM-ról korábban itt írtam:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=88912829&t=9108176

 

Előzmény: éjjelke (4014)
éjjelke Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4014

Nekem is elkelne egy kis segítség.:)

 

Április 20 után ültettem ki a San Marzano parikat,kötéssel nincs gond,4. kötés jön,de borzasztó vastag a növény.Nem látom rajta,hogy növekedésben sokat fejlődne,inkább tömött bokor.Olyan mintha gyökérre gyúrna jobban vagy nem is tudom.Kacsot szinte semmit nem szedek le róla,tekerni is alig kell,vastag a szára és erősek a levelei.Nem volt még ilyen fajtám és azt nem tudom ez természetes vagy valamilyen hiánybetegség lehet.A termés szép a növény is egészséges.Nem adtam neki semmit mostanában,kezdetben foszfort és nitrogént.Szóval nem egy vékony növény.:/

gal-lóca Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4013

Megfelelő tápoldattal maradhat is a vízben...

Előzmény: Midnightx (4012)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4012

Jé, eszembe se jutott vízbe tenni a kaccsakat! De jó ötlet. Gyorsan pótolni tudom a beteg növényeket, később fognak teremni, de őszig még lesz idejük. A kaccsokról ugye le kell szedni a virágokat?

Előzmény: gal-lóca (4011)
gal-lóca Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4011

Vírus ellen kapa.

 

Földben nincs vírus. Vízben hamarabb gyökeres.

Előzmény: Midnightx (4010)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4010

De mi van akkor, ha a kaccsakat ugyanoda dugom, ahol a vírusosak voltak? Gondolom akkor a talaj is fertőzött lehet.

Midnightx Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4009

Nekem már nincs magom ebből a csodálatos fajta Ökörszívből, de szerencsére nem kaccsaztam még, így elduggattam jó pár ceruzavastagságú kaccsot. 80%-uk meg szokott maradni.

A vírust milyen permetszerrel lehet megelőzni?

Előzmény: gal-lóca (4008)
gal-lóca Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4008

Vírusnak tűnik, még lehet újat ültetni...

Előzmény: CBNora (4005)
janijani Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4007

Segítenék, de ilyet még nem láttam. Valami gyökérbajra tippelek, én kihúznám a földből a lebetegebb tövet és megnézném.

Előzmény: agi_de (4003)
janijani Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4006

Megpróbálhatod leszedni a beteg részt és permetezd meg mondjuk Ridomil Gold Plussal, de ne csak ezt hanem az egész állományt.

Előzmény: Midnightx (4000)
CBNora Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4005

Vírusfertőzés még esetleg lehet, de az ellen nem lehet permetezni. Azt csak kiszedni lehet. Sztem várd meg, hogy alakul, egyelőre már ne permetezd semmivel.

Előzmény: agi_de (4003)
CBNora Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4004

A paradicsomvész nem így néz ki, ez nem az.

Előzmény: agi_de (4003)
agi_de Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4003

Sziasztok!

 

Nincs ötletetek? A helyi gazdaboltos szerint kezdődő paradicsomvész! Lehet? Tudom, hogy nedves az idő, de nem volt túl meleg hozzá? Ráadásul permeteztem is, kiültetéskor kontakt gombaölővel utána meg kétszer amistarral. Ami fura még, hogy mindenhol azt olvasom, hogy a fitoftórás foltok vizenyősek, de ezek inkább szárazak.

Most lefújtam őket amistar+dithane kombóval, ahogy a boltos javasolta. Milyenek az esélyeim? Nagyon szomorú lennék ha odalennének a növényeim, annyit dolgoztam velük. Tele vannak virággal és pici zöld termésekkel. Reméltem, hogy idén már csak a saját paradicsomunkat fogja enni a család.

Előzmény: agi_de (3992)
Aurora78 Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4002

Ha valóban vírus, hiába szeded le a felső részeket, a növény "keringésében" van. Ha nincs megoldás, inkább szedd ki őket, ne fertőzze be a többi még egészséges palántádat. És a helyére ültethetsz még valami mást.

Előzmény: Midnightx (4001)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4001

Amúgy még nem permeteztem semmivel. De azt olvastam, hogy a kialakult vírusra már a permet se használ. Azt nem tudom, hogy megelőzésre alkalmas lenne-e.

Midnightx Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4000

A mellékelt képet nem én csináltam, hanem a neten találtam, de az én növényeim is hasonlóak. Vírusra gyanakodom én is... De az alsó rész egészséges. Mi lenne, ha csak a felső részt távolítanám el? Talán a kihajtó rész egészséges lenne. Az abban a sorban levő  paradicsomjaim negyed része ilyen, sajnálnám kiszedni őket.

Előzmény: janijani (3999)
janijani Creative Commons License 2011.06.10 0 0 3999

Jól látom a képen, hogy a jobb oldali ágon terméketlenül elvirágzott? Akkor ne sok jóra számíts!

http://www.plantprotection.hu/modulok/magyar/tomato/tomv_tom.htm

Eddig mivel, mikor, hányszor permetezted?

Előzmény: Midnightx (3995)
de-guky Creative Commons License 2011.06.09 0 0 3998

"Söprűsödés"...:(

Előzmény: Midnightx (3995)
manta-z Creative Commons License 2011.06.09 0 0 3997

Valamilyen mozaikvírusra hasonlít. Sajnos kapa, de várd meg mások mit mondanak.

Előzmény: Midnightx (3995)
il1321 Creative Commons License 2011.06.09 0 0 3996

Na ugye, hogy adott segítséget! Tudtam én:)

Előzmény: Fekete bárány 43 (3989)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.09 0 0 3995

Egy csomó paradicsomom ilyen lett:

 

 

Mi ez pontosan? Ha jól tudom, valamilyen vírus és ki kell irtani a fertőzött növényeket. De én nem akarom... Nincs valami permetszer rá? Vagy nem segítene, ha eltávolítanám a beteg részeket?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!