Keresés

Részletes keresés

éjjelke Creative Commons License 2011.06.17 0 0 4055

.....és ha túl meleg van.Feltekeredik,mint ahogy nálam is a tűző napon.Így védekezik az erős napsugárzás ellen,csökkenteni szeretné a párologtató felületet.

Előzmény: éjjelke (4053)
Aurora78 Creative Commons License 2011.06.17 0 0 4054

Igen, Babette, pontosan ilyen, Teljesen jól fogalmaztad meg. És az esti órákban sokkal látványosabb.

Azok a levelek olyanok, mintha el lennének öregedve. Nincsen rajta rovar, gondozva van... nem értem.

 

Midnithgtx nálam mások a tünetek. Az alsó levelek érintettek nem a felsők. És ennyire nincs összepöndörödve a levél, mint a te leírásod alapján.

 

Nem tudom mi a nyavalya lehet ez...  :(

Előzmény: Törölt nick (4049)
éjjelke Creative Commons License 2011.06.17 0 0 4053

Szabadföldön is kell levelezni,de csak azt ami lelóg a földre.Addig amíg nem volt meg  a bogyóméret a lelógót a fürt alatt csak feleztem.Most nincs már alatta levél,én vágom a felettelévőt is,de csak a felét vagy harmadolom és ennyi.Többet nem szabad.Azért felezem a levelet,mert árnyékolni kell a bogyót a szabadföldön,van napégés is paradicsomnál.Mondjuk nekem nagyon vaskosak a levelek és hosszúak,sűrű.Még nem tudom miért......

 

 

Pöndörödés.Itt volt már róla szó többször. Ha felülről pöndörödik lefelé akkor biztosan valamilyen vírusbetegség.Ha csak alulról pöndörödik akkor annak több oka van.Túlzott levelezés,amikor több levél van a fürt alatt leszedve mint kellene.Egyenlőtlen vízellátás.

Előzmény: Aurora78 (4045)
éjjelke Creative Commons License 2011.06.17 0 0 4052

Én is írtam erről tavaly a pár tövemnél,de az gyapottok bagolylepke volt.És az látványos.Ez az új kártevő nem az.Pici lepke,egészen parányi.Megbújik a levelek között nappal,ha sűrű a növény,pláne nehéz észrevenni.Egyenként nézegetem a leveleket minden nap.A lárvák után fekete ürülék marad.Egyenlőre nem látok roszabbodást,amibe befúrta magát már leszedtem.Csak hosszabbtávon elgondolkoztam,mert pár 100 méterre tőlem fóliások vannak,onnan mindig ki fog repülni minden évben.

 

Terjedni is fog.Képzeld el azt,ha valaki besorolja fóliásoknál a megfúrt paradicsomot(nehéz észrevenni,csészelevél alatt fúr),elszállítják a piacra onnan ide-oda kerül.......Mindenhol lesz.

Előzmény: janijani (4043)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.17 0 0 4051

Arról a fajta levélpöndörödésről írsz, amiről a 3995-ösben tettem fel képet? Az vírus, népies nevén asszem söprűsödés. Gyógythatatlan. Elvileg ki kell kapálni ezeket, de nekem 2 rövidke soromat fertőzte le teljesen és nem fogom kiszedni őket. 1 méteresek, szépek, teli virággal, néhány kis, zöld termés is van már rajtuk. Az alsó levelek egészségesek, a felsők pöndörödöttek. Valamennyit csak fognak teremni. Van még sok paradicsomom a kert hátsó részében, ezektől 10-20 méter távolságra, azok teljesen egészségesek. A távolság miatt remélem nem fertőződnek le.

Csak arra kell ügyelni, hogy vírusos növényről származó termésből nem szabad magot fogni, mert azok is fertőzöttek. De enni meg lehet őket.

Előzmény: Aurora78 (4045)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.17 0 0 4050

Hát ha nem haragszotok ez engem is érdekelne mert nekem is ugyanez van a paradicsom levelével. Nem tudom mi lehet. Nincs rajta semmi. Locsolom rendesen.

Előzmény: Törölt nick (4049)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.17 0 0 4049

na én ugyanezért vagyok megrémülve, ez a pöndörödés, de igazából olyan behajlás, és kicsi más a fogása a levélnek, olyan durvább. amúgy eljesen egészséges, nincs rajta senki sé semmi. és rendesen locsolva van.

Előzmény: Aurora78 (4045)
janijani Creative Commons License 2011.06.17 0 0 4048

Determináltnál kacsozni nem kell, de ha túl sűrű ritkítani lehet.

A földre lógó levelek szoktak leghamarabb megbetegedni, én az alsó leveleket le szoktam szedni, a fölötte levőt nem feltétlen kell leszedni, le lehet csípni a végét.

Előzmény: Aurora78 (4045)
janijani Creative Commons License 2011.06.17 0 0 4047

Nem kerestem vissza csak rémlett valami tavalyról, tehát akkor mégsem ez volt.

Előzmény: atandi (4046)
atandi Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4046

Szerintem én voltam. A házi veteményesben írtam, és valszeg a fotót is vittem, hogy kukacos a paradicsom is(meg paprika, meg kukorica, és minden-minden). DE az a gyapottok bagolylepke volt. Mint az adu-ász: mindent vitt! DE legalábbis mindennek a felét biztosan.

Talán Dipel volt vagy mi, amivel permeteztem. Ha jól emlékszem az egy baktérium, nincs tán várakozási idő, mert csak a hernyók emésztőrendszerre hat, de nem akarok hülyeséget írni így fejből, megnézni meg most nem tudom. DE szörnyű pusztítást végeztek a dögök, az biztos.

Előzmény: janijani (4043)
Aurora78 Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4045

Sziasztok,

 

peti444 kérlek, írd meg, hogy mi történt a paradicsomaiddal, mert nálam most ue. a tünetek vannak. Estére a levelek összepöndörödnek... minden egészségesnek tűnik amúgy.

 

 

Kérdésem még az hozzátok, hogy a determinált paradicsomokat tényleg nem kell kacsazni?

 

Nekem van olyan alsó levél ami leér a földre. Azokat ha eltávolítom, szinte nem is marad levél... ti mennyire "kopasztjátok" meg a paradicsomokat?

 

Nekem determináltak vannak, lehet azért is érzem furának, és kicsit kopasznak a bokrot, ha az alsó leveleket eltávolítom...

 

hm?

 

 

Előzmény: peti444 (3946)
tuutuu Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4044

Hoppá, nekem is van egy csökött paradicsomom, és alighanem San Marzano.

 De olyan csökött, hogy még nincs rajta semmi sem, az összes többin lassan pirosodnak a darabok...

Lesni fogom.

Előzmény: éjjelke (4042)
janijani Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4043

Itt a globalizáció átka, behurcolnak minden bajt. Ez is délamerikából jött. Tavaly írta valamelyik Szeged környéki fórumozó, hogy kukacos a paradicsom. Csak lestem, hogy mi van?

Jó hogy ilyen részletesen leírtad, majd figyelni fogom én is meg gondolom mások is.

Előzmény: éjjelke (4042)
éjjelke Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4042

Most este lenyomtam Affirm nevű szerrel,10 nap múlva meg kell ismételni.Tavaly nagyon beharangozták a molylepke érkezését,ide is elért.Szentes city egyébként.Tőlem pár száz méterre fóliások vannak,elképzelhető,hogy onnan jött.Kilómétereket képes repülni a paradicsomért.Már szedtem le zöld picike bogyót amiben a kukac volt,apró tűszúrásnyi lyuk.Észre sem venné az ember.Egyébként a leveleket aknázza először,gyorsan terjed,villámgyorsan.Mára már találtam olyan tövet amibe berágta magát a csúcshajtásnál.Egyenlőre a San Marzano típus tetszik neki,valószínűleg ezért is ilyen törpe és fura a növény.De a legfurább,hogy a gumós zellert is megtalálta.Mindenhol csak burgonyafélék családjába tartozó növényeket írnak és a paprikát.Hát a zeller is aknás,hernyós.Ici-pici hernyó.A paradicsom között van a sorközben.Fóliában dolgozok,tavaly nem volt,idén tarol.Soroláskor nem győzzük kidobni az ilyen paradicsomot.

Az a baj,innentől ha minden évben paradicsomot szeretnék vagy burgonyát akkor előre erre is kell gondolni.Áttelel,nem fagy el sajna.Nincs a  paradicsomnak elég betegsége,még ez is.

 

Nem kell hozzá pár év.

Előzmény: janijani (4039)
Lora1213 Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4041

Ez aztán nem hiányzott....

Előzmény: éjjelke (4038)
vf1 Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4040

Ha nem gond én is kérdezek, bár egy másik topikban már leírtam kérdésemet, de ide is bemásolom:

 

Én az idén fedeztem föl a San Marzano típust, de sajnos elég későn, magot már nem tudtam szerezni.

Illetve a Kertimagtól vettem egy csomagot, de telefonos érdeklődésemre nem tudták megmondani milyen típus. Valószínű egy determinált fajta lesz.

A San Marzano lungo F1 nagyon érdekelne, de nem tudom hol lehet a magot beszerezni?

 

il1321, Te hol szerzed be a magokat, mert feltételezem idén is ültettél?

Előzmény: il1321 (4034)
janijani Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4039

Ezt is megértük, már a paradicsom is kukacos lesz. Védekezhetünk a furcsa nevű paradicsommoly ellen. Csongrádban jelent meg 2010-ben, az idén már nálatok is van, terjed ez rendesen, pár év múlva mindenütt lesz.

Előzmény: éjjelke (4038)
éjjelke Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4038

Nagyon szomorú vagyok. Az eddig gyönyörűnek gondolt paradicsomomat megszállta a tuta absoluta vagyis a paradicsomaknázómoly.Eddig azt gondoltam csak fóliában van ilyen molylepke,de ezek szerint szabadföldön is.Nem tudom hogyan és miképpen került hozzám,de azon vagyok kiirtsam.Sajnos csak most este nézegettem a növényt jobban,akkor fedeztem fel két olyan levelet amibe berágta magát a hernyó.Szédszedtem,de már nincs benne,valószínűleg bebábozódott vagy a termésbe(csészelevél körül)vagy a talajba.Hernyóként elég lett volna leszedegetni a leveleket,de így.....Már sötétedett,holnap tüzetesen átvizsgálom.Ha benne van a termésbe dobhatom ki.Zöld bogyóként már berágja magát.

Mindezt leírtam azért,hogy figyeljétek a növényeket.Tavaly volt pár tő paradicsom,de ilyen gond nem volt és nem is tudom honnan jöhetett.

 

Bővebben itt:

 

http://www.hidrokultura94kft.hu/documents/Tuta%20absoluta%20uj%20kartevo%20Magyarorszagon%20Szentes%202010%20feb.pdf

FantasyLandia Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4037

Spóroltak a fotóson :)

Előzmény: m-s-m (4031)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4036

tavaly száz volt, kevés volt:)

Előzmény: janijani (4033)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4035

Nekem lesz elég helyem, mert nemsokára kijön a Lincoln borsó.

Előzmény: CBNora (4029)
il1321 Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4034

OK! Írj.

janijani Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4033

Nekem tavaly 80 volt, a fele is elég lett volna. Az idén megint ugyanennyi lett pedig megfogadtam hogy kevesebbet ültetek, csak hát ebből a fajtából is 20, a többiből is és megint ott tartok mint tavaly.

Előzmény: Törölt nick (4032)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.12 0 0 4032

Megszámoltam, idén 116 tő paradicsom van. És akkor a duplákat egynek vettem.

:)

m-s-m Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4031

mókás az ilyesmi.

Előzmény: Midnightx (4027)
CBNora Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4029

Én szemrebbenés nélkül kigyomlálom a maguktól kelt paradicsomokat. Kettőnknek bőven elég, amennyit ültettem, még akkor is, ha beüt valami betegség. Sok fajtából van valamennyi, mindről tudom, hogy mi lesz.  A magoncok csak a helyet foglalnák, normálisan nem fér már el több és gyakran nem lehet tudni, milyen fajták.

Előzmény: Midnightx (4019)
zsebi41 Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4028

szerintem a páfránylevelüség a betegség neve, sajnos már én is találkoztam vele. Pár évvel ezelőtt

 

Az én tudomásom szerint nincs rá megfelelő védekezés, csak megszabadúlni tőle. Azt tapasztaltam, hogy szerencsére nem nagyon ragályos nem terjedt el az egész paradicsomban . Ezért jó hamar megszabadúlni tőle.

 

http://www.kite.hu/index.php?page=1237

 

De ha valaki hallott már védekezési módot ossza meg velünk

 

 

 

 

 

Előzmény: Midnightx (3995)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4027

De már első évben is vacak volt a termése, amikor a Portugál bolti zacskós magot vetettem. A zacskón gyönyörű szép piros (photoshop?), a kertemben meg halványpiros lett és vacak, íztelen, üreges.

Előzmény: gal-lóca (4020)
janijani Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4026

Van a paradicsomnak ilyen betegsége, hogy gyökérparásodás, arra gondoltam. Bár még sohasem láttam ilyet csak hallottam róla.

http://www.google.hu/webhp?rls=ig#rls=ig&hl=hu&source=hp&q=paradicsom+gy%C3%B6k%C3%A9rpar%C3%A1sod%C3%A1s&btnG=Google+keres%C3%A9s&oq=paradicsom+gy%C3%B6k%C3%A9rpar%C3%A1sod%C3%A1s&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=s&gs_upl=1096l20953l0l26l26l0l15l15l0l318l2537l0.4.6.1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=b2b8d05b6b1681c4&biw=1007&bih=485

 

Ha a képekre böksz, mutatnak olyan képet amin a levél széle pödrődik, hasonló mint a tieden.

Előzmény: agi_de (4022)
éjjelke Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4025

Én meghagynám,főleg ha nyurgább.Kötözd oda a másikhoz és kétágas lesz.Tavaly pár tő parim volt,mindegyik kétágra volt hagyva.Szerintem nem indokolt.Mennyiség akkor is lesz,csak kisebb bogyók.A koktélt hagytam meg most 2 ágra.Vékonyabb és nyurgább.Szóval szerintem maradhatna az a hajtás.

Előzmény: Törölt nick (4023)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!