A Canonnak van jópár objektívje, ami produkálja az ún "Hotspot" jelenséget. Anno nekem is csinálta a Sony F828 obija. A dolog lényege, hogy a kép közepén lesz egy világosabb 'maszat', ami miatt szinte használhatatlan lesz az infrafotó. Azt, hogy mely Canon obik hajlamosak erre, sajnos nemtom, majd uténalesek, hátha megtalálom...
Más: gyanús a Cokin szűrő. Keríteni kéne valami infrás cimbit a környékeden egy csvaros infraszűrővel, és megnézni úgy.
Hmmm a kameraállás nem pont ugyanaz, de a képek 3 percen belül készültek és a nap messze a kamera mögött volt. Érdekes hogy a becsillanás a záridővel van összefüggésben, persze lehet hogy van valami pofonegyszerű magyarázata amit csak én nem tudok...
Köszi a választ. Eddig egy 52mm-es Hoya R72-esem volt/van, csak az erősen vignyettált az 58-52-es átalakító miatt. Ezért is váltottam a Cokinra. (foglalat P). A többi Cokinommal semmi gond, csak ez az infra gázos. A vignyettálást PS-ben viszonylag jól lehet kezelni, in kább a többi problémám zavaró. Lehet, kipróbálom ezt a napellenzőt. Legrosszabb esetben visszatérek a menetesre...
Namármostan itt van egy kép, ezen érdekes módon nem csillant be a Cokin (lehet hogy expozíciós időtől függ? itt 85mm, 2", f=11), ésmost hogyan hozom ki ebből az infrahatást? mer' így csak sima vörösszűrő :-(
Emlékeim szerint a Cokin napellenzö 24mm alatt bevignettál, de ha talán P foglalatot használsz vagy ami azóta jött, a P slim foglalat...?... Inkább az lehet a probléma hogy a szürö egy csavaroshoz képest messzebb van a lencsétöl - viszont más Cokinoknál ugyanilyen foglalattal nem volt ilyen problémám... tanácstalan vok :-x
Üdv! Ezzel a becsillanásos dologgal sajna én is találkoztam a Cokinnal. Sőt, nálam, ha szűkebb rekesszel próbálkozok, akkor 'szépen' visszatükröződik az obi lencséje is a képen. :-( Gondoltam rá, hogy ki kellene próbálni a Cokin napellenzőt, hátha segít. Vagy én rontok el valamit? Valakinek valamilyen tapasztalata ilyen téren? Előre is köszi.
Tegnap megcsináltam az elsö infrás képeimet (20D+Cokin 007), az eredmény siralmas. Igaz hogy az idö nem volt éppen kedvezö (borult ég) de a lencsén nagyon ronda becsillanasok vannak. A custom WB-t meg hiába állitottam zöld felületröl visszavert fényre, vörösesszürke massza lett az egész. Hm. Már nagyon kipróbálnám a HIE-t, a filmes gépekre viszont még nem jött meg a szürö... körülményes egy sportág ez.
Akkor csak jól emléxem. Legalábbis elemeiben..:-D (az is valami) Mer' én meg pirosra állítgatom, de szürőn keresztül :-DDD Ma megpróbálom így, ahogy írod :-)
Mán úgy értem, hogy szűrőn át állítok WB-t az égre. Volt olyan gépem, ami ilyenkor WB error-t írt ki. Akkor szűrő le, és keres egy piros tárgyat. Ha az se, akkor a létező legkisebb számú Kelvin érték beállítása.
Na püff neki.. Akkor menjek doktorhoz a memóriám miatt? Én meg nem olvastam vissza, és mióta az újszülött tudja a custom-ot, pirosra állítom. (Persze, h. nem olvastam vissza... "Fejből" ...naná...)
Új vagyok az infra fotó terén, bár benneteket már igen rég olvaslak. Most kaptam egy R72 -es Hoya szűrőt és készítettem 1-2 próba képet (Nikon D70-el), és azt szeretném tőletek kérdezni - ha nem titok -, hogy ti hogyan konvertáljátok át a "piros" képeket olyan szép fekete fehérré? Van valami tuti beállítás PS -ben? Vagy vmi plugin kell hozzá? Ha igen, és nem gond, esetleg el tudná nekem valaki küldeni mail -ben, ha szépen meg kérem rá? (kissatom kukac gmail.com)
Ahogy az árakat nézem, asszem marad a jelenlegi állapot.. (ha meg valami csoda folytán beleunnék az infrába, ami nem valószínű, akkor szerencsére eltettem a HM-darabkát)
Köszi. Akkor így már világosabb a dolog, én idáig "hotmirror" filterként keresgéltem. Persze, h. hiába.
garfieldka: azzal akkor viszont egy darabig várok, hirtelen "too much" volt a gép-fejlesztés a házikaszát tekintve. Ha már B+W... ajjaj. Gondolom nem sok lenne különbség a tied és a Pálvölgyi-árak között. A BW092-es után is egy darabig azért furcsán vettem a levegőt :-)