Keresés

Részletes keresés

Aurora78 Creative Commons License 2011.07.03 0 0 4146

Babette,

 

én megnézettem a paradicsomokat olyannal akinek van tapasztalata. Határozottan állította, hogy gomba fertőzés miatt pöndörödik a levél.

 

A permetszert én is megvettem már. Várom, hogy eláljon a szél és ne essen az eső.

 

Én elbaltáztam (finoman szólva) mert túl közel ültettem a paradicsomokat. Ma már tudom, hogy ez hiba. Nem tud így levegőzni, jobban fertőzik egymást. Az enyémek nagyon nagyok, bokrosak.

 

Tavaly kisebbek voltak. Idén megnyomattam őket biotrágyával, és bizony baromi jót tett nekik. Nem számítottunk rá, hogy ilyen nagyok lesznek...

 

Egyébként már érik. Szép pirosak, és finomak. :)

 

Viszont a pici sárgák repednek... gondolom a sok víztől.

 

Előzmény: Törölt nick (4139)
éjjelke Creative Commons License 2011.07.03 0 0 4145

Nekem 2 fajta Ökörszív paradicsomom van.Az egyik rózsaszínre érik a másik pirosra.Utóbbi már most nekem is 2 méteres. Hatalmasak a paradicsomok,van amelyik szív alakú és van amelyik úgy néz ki mint egy nagy alma.Nálam is egy tövön van így.Most van először.Azt gondoltam volna valóban mind szív alakú lesz.Szerintem alapból ezek a fajta paradicsomok ilyenek,órmotlanok.:))

Ráadásul nálam még a rossz beporzás eredményeképpen  "macskaarcos" némelyik.A Marmande is olyan.Igaz,kirepedve még nincsenek,de a sok esőtől még ez is elképzelhető lesz.Jövőre ezeket a fajtákat később ültetem ki pár héttel.Most minden egyszerre lett kiültetve,hideg időben a nagyszemű parik hajlamosak a rossz beporzásra.Csak az első kötések macskaarcosak."

Előzmény: Midnightx (4144)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.03 0 0 4144

Tavaly fogtam magot egy nagyon jó fajta Ökörszív pariból, amit a szomszédom szerzett valahonnan. Annyiban különbözik a többi Ökörszív fajtától, hogy nem órmótlan, szabálytalan és kirepedezésre hajlamos termése van, hanem gyönyörű, szabályos szív alakú, ami nem reped ki. Másfél-2 méteresek már a tövek, teli zöld termésekkel. Ami meglepett, hogy a terméseknek csak kb. a fele szép, szabályos szív alakú, a másik fele olyan szabálytalan, mint a többi Ökörszívé. Még ugyanazon a tövön is különbözik a termések formája. Mi lehet az oka? Talán hibrid fajta és ezért az eltérés?

éjjelke Creative Commons License 2011.07.03 0 0 4143

Ma akartam permetezni,illetve reggel meg is tettem.Jött az eső 1 óra múlva.Gondoltam majd később.Erre egész nap esett.Reggelre remélem nem lesz már semmi,mert ebben az ütemben tényleg lerohad a paradicsomom,ettől félek.Sajna most nem érem magam utol és a réz most nagyon kellene.

Előzmény: vf1 (4141)
éjjelke Creative Commons License 2011.07.03 0 0 4142

Ilyenek az enyémek is,mármint a 3. képeden lévő levelek.Sárgás foltosak,teljesen felvannak tekeredve,merev a levél és törékeny.Fogalmam nincs mitől,de félő gomba.Ami a foltokat illeti biztosan,a tekeredés nem betegség.Több fajtám van és nem mindegyik tekeredik így fel.

 

Kérdés:ez vajon mi lehet?San Marzano-n tapasztalom pár bogyón és ma már láttam az Ökörsziven is.Utóbbin nem ilyen körkörös a folt,inkább hosszanti.Nem is láttam még ilyet.Azt észrevettem,nem pici bogyóként hanem érés előtti állapotában mutatkozik ez a valami.....Ezt leszedtem,a többit rajtahagytam,kíváncsi vagyok mi lesz belőle később.Valakinek ötlete mi lehet ez?

 

Fekete foltokra visszatérve: nem igazán tudom eldönteni kálciumhiány vagy alternária.Utóbbinál kellene lennie szárbetegségnek,barnulásnak stb,de a feltekeredett sárgás leveleken kívűl más baja nincs  a növénynek.Nem csak alul feketedik a folt,van olyan bogyó ami oldalt.San Marzano lehet kálciumhiányos,a kisebb bogyók alul feketednek,de az Ökörszív egyik tövéről teljesen le kellett szednem az alsó kötéseket.:(

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (4139)
vf1 Creative Commons License 2011.07.02 0 0 4141

Reggel permetezek, az enyém is pöndörödik.......-(((

Midnightx Creative Commons License 2011.07.02 0 0 4140

Lekopogom, eddig még semmilyen komoly vész nem támadta meg a paradicsomjaimat (néhány virusos példányt leszámítva, amik idővel kiszépültek és teremnek). Az alsó sárga leveleket rendszeresen leszedem. 

Törölt nick Creative Commons License 2011.07.02 0 0 4139

végre le tudtam fényképezni a levélpöndörödést.

1. csak pöndörödik

2. pöndörödik és apró pöttyök vannak

3. pöndörödik és nagyobb sárgás-barnás foltok vannak rajta

 

de-guky Creative Commons License 2011.07.02 0 0 4138

Ma estére egy kicsit elállt a szél. Gyorsan megnyomtam Ridomil Gold-os és Mospilanos permettel a paradicsomokat. Esett és fújt. Sérülések és az eső melegágya a gombáknak.

Előzmény: vf1 (4136)
janijani Creative Commons License 2011.07.02 0 0 4137

Megelőzésképpen Ridomil Gold MZ, Ridomil Gold Plus, Amistar szereket szoktam váltogatni, amikor ennek ellenére jelentkezik a paradicsomvész elő kell venni a Curzatet. Tavaly szept elején kerül erre sor, az idén már most jun végén.

Előzmény: vf1 (4136)
vf1 Creative Commons License 2011.07.01 0 0 4136

Ezek szerint kell a paradicsomot permetezni? Mivel?

Néha tetvek ellen szoktam.....

Előzmény: janijani (4135)
janijani Creative Commons License 2011.07.01 0 0 4135

Igazad van, altenáriát akartam írni nem fitotórát. De mivel nem értek hozzá csak csinálom vagy 25 éve nekem mindegyik paradicsomvész. Egyébként a 90-es években kezdődtek nálunk ezek a bajok, előtte nem permeteztük a paradicsomot és mégis megvolt a fagyokig. Meglepetésszerűen jött, abban az évben  mire észbekaptam még nyáron 2 hét alatt lerohadt az egész paradicsomunk, akkor cikkeztek az újságban róla hogy paradicsomvész van. Azelőtt nem is hallottam ilyet.

Előzmény: hoffmann eta (4134)
hoffmann eta Creative Commons License 2011.07.01 0 0 4134

Nekem az nagyon új, hogy a fitoftóra és a paradicsomvész különböző betegségek lennének. Nem lehet, hogy azért tévesztik őket össze, ahogy írod, mert valójában ugyanaz a kettő?

Előzmény: janijani (4127)
de-guky Creative Commons License 2011.07.01 0 0 4133

Ez a kék fekete nagyon izgalmas. Még csak a sárgánál meg a barnánál tartok..

Már a jövő évnél tartunk.. Kérnék majd belőle 5 szem magot.( a húsát fogyaszd el egészséggel)

Remélem, hogy paradicsom íze van:)

Előzmény: zoldseg60 (4131)
pippoka Creative Commons License 2011.07.01 0 0 4132

Finom az ízük?

 

Gyűjtsél majd magot belőlük légyszi!

Előzmény: zoldseg60 (4131)
zoldseg60 Creative Commons License 2011.06.30 0 0 4131

kéknek hívják, de fekete és nagyon..

viccet félretéve : az OSU P20 fekete, de van kék és igazi lila változat is.( nekem is van mindből.. )   -   over

Előzmény: il1321 (4130)
il1321 Creative Commons License 2011.06.30 0 0 4130

Ezt viszont kéknek hívják.

tehát a fekete nem felete, a kék az fekete........

Előzmény: zoldseg60 (4129)
zoldseg60 Creative Commons License 2011.06.30 0 0 4129
Előzmény: il1321 (4093)
m-s-m Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4128

Köszönöm mindkettőtöknek.

Az egyszer biztos, hogy tavalyról emlékszem erre a látványra. És ez nem igazán jó jel.

janijani Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4127

Kezdődő stádiumban össze lehet téveszteni a paradicsomvészt meg a fitotórát, de mindegy is, mindkettőt időben meg kell fogni.

Paradicsombetegségek:

http://www.kesjarflora.hu/konyv04.html

Előzmény: CBNora (4126)
CBNora Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4126

A levelek sem így foltosodnak. Nem sárgul, hanem vizenyős lesz, aztán barnás, szürkés, később a fonákon fehér spóratermő réteggel.

http://www.plantprotection.hu/modulok/magyar/potato/lateblight_pot.htm

Előzmény: m-s-m (4124)
janijani Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4125

A bordói az kevés ide Curzate R vagy Zetanil R kell (a kettő ugyanaz csak más gyártótól)

Igyekezz minél hamarabb megpermetezni mert terjed a betegség, egy hét múlva már késő lesz. Én 2 m-es szárral alulról felfele  és fölülről lefele szoktam a paradicsomot permetezni, hogy a levelek mindkét oldalát érje.

Előzmény: m-s-m (4121)
m-s-m Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4124

Mert ugye a paradicsomvésznél a szárak is barnán foltosodnak. De akkor már, ha ez a szárfoltosodás előjön, rég megette a fene az egész paradicsomkertet.

Előzmény: CBNora (4123)
CBNora Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4123

Ez nem paradicsomvész. Persze jobb, ha hibátlan a levél, de ettől még nincs veszélyben a termés. Ha az enyémeken ilyet látok, nem szoktam izgatni magam. Vagy leszedem a levelet, vagy nem. De csak emiatt nem permetezek.

Előzmény: m-s-m (4119)
m-s-m Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4121

Ja, alsó levél. Hát ez szomorú. Pedig nyomtam nekik, igaz, csak bordóival vagy mivel.

Előzmény: janijani (4120)
janijani Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4120

Ilyesmi, az alsó leveleken szokott először jelentkezni a levélcsúcson, de oldalt is mint a képen. Az hogy szedett magról van nem jelent semmit, nekem is 5 féle paradicsomom van mind szedett magról, ebből kettő tünik érzékenyebbnek a betegségre, de lenyomtam mindet. Már kezdenek érni, a zetanilnak egy hét az ideje, mire lejár pont érni fog. Akkor megszedem és kb 10 nap múlva újra lepermetezem.

Előzmény: m-s-m (4119)
m-s-m Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4119

Ez az, ugye? Itt csak a Schott lugason van, másik 14 fajta még érintetlen. Mintha ezt szedett magról ültettük volna, nem bolti tasakból.

 

Előzmény: janijani (4118)
janijani Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4118

Támad a paradicsomvész, megpermeteztem Zetanil R-rel.

Midnightx Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4117

Én még nem láttam olyan paradicsomtövet, ami nem virágzott és nem termett volna legalább egy keveset. A kép láttán szembetűnő, hogy kicsi a cserép és elég árnyékos is a hely. Ezeken kéne változtatni + egy kis tápoldatot/trágyalevet adni neki és akkor tuti fog teremni.

Előzmény: nikkelcsapda (4111)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.29 0 0 4116

Hál' Istennek nem halgattam azokra, akik azt írták, hogy kapáljam ki a vírusos paradicsomtöveket. Ugyanis szépen teremnek és az újabb hajtások már nem vírusosak! Legalább is nem látszanak rajtuk a jellegzetes tünetek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!