Keresés

Részletes keresés

janijani Creative Commons License 2011.07.19 0 0 4206

Ügyes vagy, gratulálok! Olyan szép a paradicsomod, hogy szinte kár megenni.

Előzmény: szandra000 (4204)
de-guky Creative Commons License 2011.07.18 0 0 4205

Szuper!:)

Előzmény: szandra000 (4204)
szandra000 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 4204

Sziasztok!

A mai napon leszedtem az eslő illetve első kettő piros paradicsomot az erkélyen termesztett palántákról. Életemben először sikerült egy növényt úgy megóvni, hogy ne öntözzem túl, vagy ne száradjon ki és az hogy még ehető termése is van külön nagy élmény számomra.

Köszönetet kell mondjak mindenkinek aki itt segítséget nyújt a többieknek, akik megosztják a tapasztalataikat, úgy érzem nélkületek már többször is elbuktam volna kezdve az elejétől. És egy kis kép anyag arról ami nagyban a ti érdemetek is! 

 

janijani Creative Commons License 2011.07.18 0 0 4203

1000 tövön megterem egy teherautónyi paradicsom, nekem ami 80 tőről lejön azzal sem tudok mit kezdeni. Mindíg megfogadom hogy kevesebbet palántázok, csak hát ez van nálam is hogy több fajta van, ebből is néhányat, abból is néhányat és mire megszámolom megint sok van. 

Előzmény: Midnightx (4202)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.18 0 0 4202

Évekig megműveletlen volt a kert nagy része és csak egy kis zöldségágyás volt. Most beültettük az egészet... Van vagy 35 fajta pari. Némelyikből csak 2-3 tő, némelyikből van 100 is. Szeretnék elrakni paradicsomlevet, az évekig eláll. Aztán adok a rokonoknak, szomszédoknak, ismerősöknek. Meg persze esszük is folyamatosan.

Előzmény: CBNora (4200)
Dolmi mackó Creative Commons License 2011.07.18 0 0 4201
CBNora Creative Commons License 2011.07.18 0 0 4200

Jaj! Minek annyi? Ennyiről leszedni se győzném.

Mi jobban járunk, ha csak annyi van, amnnyit tényleg megeszünk és azt minél hosszabb ideig tudjuk enni. És gondozni is van energiám.

Én jól bírom a kertben a káoszt, de ezer tő teljesen átláthatlannak tűnik még nekem is.

Előzmény: Midnightx (4199)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.18 0 0 4199

Nekem van vagy 1000 tövem, ezt egyenként pikírozni meg hurcipálni, phű.... Inkább teremjenek pár héttel később. Nálunk egyébként ezen a héten felment a paradicsom ára vagy 20-30%-al, nem tudjátok miért van ez? Alig volt a piacon. Nonszensz, mert most kezd el érni mindenfelé.

Előzmény: CBNora (4198)
CBNora Creative Commons License 2011.07.16 0 0 4198

Száznál többel már tényleg macerás. Nekünk 100 körül szokott lenni, ez a mienk és még egy másik családé, nagyjából fele-fele. 3 tálcán hurcolászom, ez nekem még megéri.

Február első felében szoktam vetni, mi is esszük már egy ideje.

Előzmény: m-s-m (4197)
m-s-m Creative Commons License 2011.07.16 0 0 4197

Én kihagyni akarván a pikírozást és kikerülni a nemcsírázó magok helyfoglalását, nedves papíron kezdem a csíráztatást. Amelyik kidugja a gyökerét, megy a kétdecis pohárba, a pohár meg tálcára az ablakba. Ezzel eddig nincs is gond, legalábbis úgy 100 darabig. Viszont a jobb palántaföldben annyira megnőttek egy hónap alatt, hogy széjjelebb kellett volna rakni a poharat, hogy ne csak nyúljanak - akkor viszont dőltek volna mindenfelé. És ugye össze is vannak nőve, ezért is nehéz szétbontani őket, ráadásul az ablakban lévő hely sem korlátlan. Ez már macerás, ha meg így kéne őket ki-be hordani levegőhöz szoktatni, az kifejezetten nyűgös lenne.

Előzmény: janijani (4196)
janijani Creative Commons License 2011.07.16 0 0 4196

Nekem nem tünik különösebb kínlódásnak a palántagondozás a lakásban, 3 db 40 centis virágládába vetettük a magokat palántaföldbe, egyikbe a paradicsomokat, másikba a paprikákat, harmadikba virágokat. A különböző fajtákat feljegyeztük hova vetettük a ládán belül és fogpiszkálókkal megjelöltük a kis ágyásokat. Naponta egyszer öntöttünk vizet alájuk a tálcába és nappalra az ablakba tettük, éjszakára beljebb vettük egy asztalra. Amikor ritkítottam átültettem a kihúzgáltak közül a fejlettebbeket tejesdobozokba kerti földbe, ezek lettek a legszebbek. Egyszer megpermeteztem az egész állományt Ridomil Gold MZ-vel, nehogy beüssön valami betegség. Február legvégén vetettük és az első paradicsomokat ápr elején ültettem ki. Nekem bevált, jövőre is így csinálom.

Előzmény: m-s-m (4195)
m-s-m Creative Commons License 2011.07.16 0 0 4195

Van egy csomó olyan tényező, ami nagyon be tud kavarni és összehasonlíthatatlanná teszi a különböző vetésidőket.

Például, ahogy idén rájöttem, nagyon sokat számít, milyen palántaföldet használok. Jó földben 30-40 nap alatt (tasakszáraz magoktól) virágzó, hatvan centis palánták lehetnek. Ha március közepe előtt vetnék, ebben az esetben csak kínlódás lenne a további palántagondozás a lakásban.

Vagy kiültetve, így nyár közepén az érésen a napos hely, terhelés (kacsolások megléte/nem megléte) sokat tud siettetni-hátráltatni.

Magam részéről nem lesz több vetés március 10 előtt.

Előzmény: gergerg (4192)
janijani Creative Commons License 2011.07.16 0 0 4194

Én terítettem rájuk fóliát a májusi fagyok idején és  nem is fagyott el csak 3-4 darab ami kimaradt valahogy a fóliázásból.(egy nappal korábban jött a fagy mint ahogy a meteorológia jelezte és amikor éjjel láttam hogy fagy van holdvilágnál terítettem rájuk a fóliát) Az elfagyott tövek újra hajtottak és szépen behozták a többit, most már nem lehetne megmondani melyik volt.

Előzmény: gergerg (4192)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.16 0 0 4193

Persze, hogy megéri korán vetni annak, aki tapasztalt, vagy ügyes kezdő. De ügyetlen  kezdőknek (pl. nekem:) jobb később vetni. A korai vetéseim 60%-át elvittea palántadőlés, mert túllocsoltam őket. Pedig tudtam, hogy nem szabad. Tipikus túlszeretés.

Előzmény: gergerg (4192)
gergerg Creative Commons License 2011.07.16 0 0 4192

Ez nem igaz. lelkesnek kell lenni és találékonynak. Én nem értek hozzá, idén másodszor vetettem, a januári vetésről egy hónapja eszünk, a márciusi most kezd zsendülni. Az előny tehát nem 2 hónap, csak egy, de az az egy is nagyon sokat jelent. A mostani állapot képei nem mérvadóak mert akár csak én úgy gondolom Zsebi is eszi egy hónapja, tehát azok nem látszanak a képeken. Ha nem szedtük volna le akkor tele lenne túlérett paradicsomokkal a tő és egész másképp látszana a különbség.

  Tehát: ha valaki korán akar enni és elég találékony hogy jó helyet találjon a palántáknak, akkor igenis megéri korán vetni. Ja, és én úgy eszem ezeket a paradicsomokat hogy májusban szinte teljesen elfagytak. Ha akkor húztam volna rá egy fóliát.............

Előzmény: Midnightx (4191)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.16 0 0 4191

Szerintem igazából csak annak érdemes a korai vetéssel kínlódni, aki nagyon ért hozzá és a kezdeti előnyt a későbbiekben is meg tudja őrizni. Mert annak nem sok értelme van, hogy januártól-februártól  sok energiát fordít az ember a növényekre (hurcipálás, megvilágítás stb.), aztán később ugyanott tart, mint az, aki 2 hónappal később vetett.

Habár itt nem is annyira a koraiságról és a gyakorlati haszonról, előnyről van szó, hanem arról, hogy a kertészkedni szerető ember már decemberben tűkön ül, hogy mikor vethet már.

Midnightx Creative Commons License 2011.07.16 0 0 4190

Na, ezért nincs sok értelme a kora vetésnek! Ha az első kép március 5.-én készült, akkor feltételezem, hogy valamikor januárban vetettél. Én a parik többségét március közepén vetettem, de voltak áprilisi vetések is. Ezek kb. ugyanolyan állapotban vannak most, mint a te januári vetéseid. Kicsit kevesebb a piros bogyó és több a rózsaszín, de max. 1 hetes a lemaradás. A későbbi vetések is jól behozzák a lemaradást, ráadásul kisebb az esély a betegségekre (palántadőlés stb).

Előzmény: zsebi41 (4188)
lordhimself Creative Commons License 2011.07.15 0 0 4189

ez milyen fajta paprika a képen?

Előzmény: zsebi41 (4188)
zsebi41 Creative Commons License 2011.07.15 0 0 4188

na valahogy én is így gondolom, valamennyit ültetek korán kb.10 tövet, a korai fajtából, a többit meg jóval későbben. Idén volt olyan amit kénytelen voltam átcsrepezni mert már akkora volt, mikor kiültettem, már virágoztak, volt amin kicsi bogyó volt, De ezekkel sokkal nehezebb az ültetés is, ha jött egy kis szél felborultak, ráadásul még mindegyik mellé hosszú hurkapálca kellett, és meg kellett kötözni. brr........... soha többet, a paprika rendben volt az nem nőtt akkorára még is korán volt paprikám.

 

márc. 5.

 

ápr- 2. innen rakosgattam ki-be

 

 

ápr. 19 kiültetve

 

máj. 5 már van termés

 

és most

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: gergerg (4181)
de-guky Creative Commons License 2011.07.15 0 0 4187

"úgy néznek ki, mintha apró farkuk lenne, mint egy kis ebihal. Csak bogárban. :)"

 

Lehet, hogy ez az Ezüstös pikkelyke. Ha ez akkor az teljesen ártatlan.

 

"Olyan mint a muslinca, de nem az. Fekete és nagyobb. Átlátszó a szárnya."

 

 Ez viszont a sokkal károsabb levéltetű lesz.

Előzmény: Aurora78 (4186)
Aurora78 Creative Commons License 2011.07.15 0 0 4186

Sziasztok,

 

 

megint a tanácsotokat szeretném kérni.

 

Az egyik, hogy a paradicsom szárán megjelent egy olyan elváltozás, mintha fásulni kezdene a szár. Barna a színe.

 

A másik, hogy mikor a tövénél locsolom apró bogarak kezdenek megindulni felfelé. Főleg a karón látom. Nem tudom másként elmagyarázni,úgy néznek ki, mintha apró farkuk lenne, mint egy kis ebihal. Csak bogárban. :)

 

És még egy kis rovart látok a paradicsomon. Olyan mint a muslinca, de nem az. Fekete és nagyobb. Átlátszó a szárnya.

 

Oh, azt hittem, hogy a paradicsom nem ennyire kényes, de minél inkább igyekszem, hogy szépek, egészségesek legyenek, annál több a gond velük...

 

Ma én is leszedtem egy adagot belőle. Isteni finomak. Összehasonlíthatatlan a bolti parival. Pedig már azok se annyira borzalmasak, mint mondjuk télen...

 

 

manta-z Creative Commons License 2011.07.14 0 0 4185

Ma liszteske és mezei poloska invázió volt. A poloskák már foltosra szívogattak pár paradicsomot. Adtam az arcuknak karatét valaki tapasztalt idén már ilyesmi fertőzést?

Lora1213 Creative Commons License 2011.07.14 0 0 4184

Én nem tudtam megállni hogy ne vegyek a piacon paradicsomot. Jövőre megpróbálok ha csak 5 tő részére is fóliát csinálni. 

Van tuti uborka eltevős recepted?

Előzmény: zsebi41 (4180)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.14 0 0 4183

Egyetértek! Soha többé korai vetés. Rengeteg macera van vele. A későbbi vetés sokkal biztonságosabb, egyszerűbb és idővel a később vetett növények utolérik (vagy akár meg is előzik) a korábban vetetteket. Jövőre március végén fogok vetni, aztán április végén - május elején ültetem ki őket.

Előzmény: zsebi41 (4180)
gergerg Creative Commons License 2011.07.14 0 0 4182

Én január 10 körül vetettem és kb egy hónapja ettem az elsőt, paprikát pár nappal később, tehát szeritem megéri. Persze nem mindet, csak amennyinek az ember tud megfelelő helyet biztosítani. A többit március elején.

Előzmény: lordhimself (4178)
gergerg Creative Commons License 2011.07.14 0 0 4181

Én is kb így állok de nem bántam meg a korai vetést csk talán annyiban hogy az ilyen koraiból csak 20 tőt ültetek jövőre.( kevesebb gond) de majd még meglátom. Azért az jó érzés mikor másoknak még csak virágzik és hordják a boltból a felfújt sza.....-kat, én meg már a sajátomat eszem, amit persze ízben össze sem lehet hasonlítani.

Előzmény: zsebi41 (4180)
zsebi41 Creative Commons License 2011.07.14 0 0 4180

január 25.-én ültettem el a paradicsom magokat, rengeteget hurcoltuk ide oda, aztán kint voltak a kis fólia ágyban, onnan is nappal ki este be. Soha többet ilyent. Így is rizikós volt a kiültetés április 19.-én.

 

 

Most meg már el kellene kezdeni a befőzést, mert annyi érik már, pedig a lányom elvisz 2 naponta 3 kg.-t, és mi is esszük. De megvárom míg elmúlik ez az iszonyatos meleg.

 

Érik már a lukullusz is annak is at aszalása megindul a jövő héten.

Előzmény: lordhimself (4178)
zsebi41 Creative Commons License 2011.07.14 0 0 4179

Van 1 lányom aki szintén    csak véletlenül  nem szültett nyúlnak mint én   is és a családját is már átalakította, tehát rengeteget megeszünk nyersen + valamennyit a fiamék is csak ők mértékkel.

 

Ezen túl menően rengeteg kovászos uborkát teszek el télire, + pár üveg csemege uborkát, és megy még a csalamádéba is. Persze az eltett dolgokra is mind két gyerekem családja vevő.

 

 

A csalamádém olyan, hogy télen ha a levétől megszabadítom akkor jó saláta alap, nem szívesen vennék télen paradicsomot, uborkát, fejessalátát.

 

Nálunk a saláta a mindennapi menü része mivel mindig ez a vacsora, természetesen naponta más. Ma például gyenge zöldbabból fog készülni.

 

Ismeriktek a minidor névre hallgatót? csodálatos kis vékony szálú izletes és nagyon bő termő.

Előzmény: Lora1213 (4175)
lordhimself Creative Commons License 2011.07.14 0 0 4178

én március végén, és múlt héten ettem az elsőt. szerintem nem érdemes korábban palántát nevelni.

janijani Creative Commons License 2011.07.13 0 0 4177

Nem sokat vesztettél, én február végén vetettem és kb 2 hete ettük az első érett paradicsomot. Most meg már kellene befőzni mert nagyon érik ebben a melegben.

Előzmény: Lora1213 (4176)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!