Keresés

Részletes keresés

vf1 Creative Commons License 2011.07.26 0 0 4266

Köszi a választ, valószínű az lehet, mert minegyik sérülés a napsütötte oldalon van.

Fajtafüggő lehet, mert a tőle 1 méterre lévőn nincs ilyen, ez az úgynevezett "fekete paradicsom".

Előzmény: janijani (4262)
janijani Creative Commons License 2011.07.26 0 0 4265

Ez kalciumhiány.

http://www.kesjarflora.hu/konyv04.html

"Ennek a zavarnak az oka a kalcium relatív hiánya. A zavar bizonyos körülmények között elegendő meszet tartalmazó talajokon is megjelenik. A növény azonban elsősorban a talaj kálium- és nitrogéntöbblete miatt, vagy mert a talaj száraz, esetleg túl nedves, nem képes felszívni a kalciumot. Az első termések jobban károsodottak, mint a későbbiek."

 

Nálam is előfordul, leginkább az első terméseken, később javul a helyzet. Amelyik csak kicsit károsodott nem muszáj leszedni, felhasználás előtt kivágom a hibás részt. Kalciumpótlással lehet javítani a helyzeten pl kalciumnitrát http://www.gazdabolt.hu/shop/vizoldhato-mutragya/T01264-kalciumnitrat-yara-2kg vagy http://www.gazdabolt.hu/shop/mutragya/T00547-damisol-kalcium-1-l alkalmazásával.

 

Előzmény: Gamebo (4264)
Gamebo Creative Commons License 2011.07.26 0 0 4264

Sziasztok!

 

Előre is bocs, ha a téma már felmerült, bevallom nem olvastam utána. Olyan problémám van a kertben, hogy a paradicsomom, amikor pirosodni kezd, egyből elrohad a belseje. Szinte hiányzik a termésnek az alsó fele, pedig elég gazdagon teremne. Nos, ha tudna valaki segíteni, hogy ez milyen betegség, vagy mi lehet rá a gyógymód, azt megköszönném.

 

Üdv: G.

Midnightx Creative Commons License 2011.07.26 0 0 4263

Meg tudnátok mondani, hogy mi a 3 féle Schott-lugasparadicsom normális (átlagos) bogyómérete? 

Illusztrációnak beteszem ide BöPö tavalyi képeit:

 

Schott lugasparadicsom

 

 

 

Schott szívparadicsom

 

 

 

Schott lugas + szívparadicsom (keresztezés)

 

janijani Creative Commons License 2011.07.26 0 0 4262

A baloldali képen nagyon olyan mintha napégés lenne, kirepedt, megsérült és jött rá az eső, rothadásnak indult. A jobboldali zöldeken nem tudom, de lehet az is. Ha mindegyiknek a napos fele ilyen  akkor valószínű. Mit lehet tenni? Leszeded, kivágod a rossz részt és főzöl lecsót vagy paradicsomlét az érettek javából. És reménykedsz hogy a későbbi termések egészségesek lesznek. Nem árt permetezni sem különösen ilyen esős idők után.

http://www.edenkert.hu/novenydoktor/aktualis-novenyvedelmi-munkak/napeges-tunetei-paradicsom-paprika/3108/

Nálam szerencsére nem lett ennyire súlyos a helyzet, csak kb mint a köv. leírásban látható. http://www.kesjarflora.hu/konyv04.html

Nem repedt ki és nem rohad csak fehér foltok lettek a napos oldalán, amikor este sötétedéskor mentem ki a kertbe valósággal világítanak.

Nem minden fajta egyformán érzékeny, nekem leginkább az egyik óriás termésű lett ilyen, az apróbb fajták egyáltalán nem károsodtak.

Előzmény: vf1 (4260)
il1321 Creative Commons License 2011.07.26 0 0 4261

Hogy lehet aszalni a paradicsomot???

 

Pl.:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=111601360&t=9096652

Előzmény: Törölt nick (4258)
vf1 Creative Commons License 2011.07.26 0 0 4260

Sziasztok!

Tudná valaki megmondani mi baja a paradicsomomnak?

Olvastam vissza, de nem vagyok benne biztos, hogy jól hasonlítom össze a képeket.

Ha megvan a diagnózis mivel lehet kezelni, ha lehet?


  

 

Köszönöm!

beetee Creative Commons License 2011.07.26 0 0 4259

Gépben, vagy napon?

Gépben: feldarabolod, beleteszed, elindítod, néha forgatod és idejében kiveszed.

Napon: (ugye, ehhez van egy kritikus feltétel...) feldarabolod a minél húsosabb fajta paradicsomot (San Marcano, lukullusz alakkör, Jersey Devil, stb...) esetleg eltávolítod a magokat a lével együtt...  érdemes megsózni, mert egyrészt vizet von el, másrészt innentől nem szeretik majd a rovarok, kiteszed tálcára, aszalókeretre (Keretre feszített háló. Ez tutibb.) és naponta foragatod. Estére érdemes bevinni, mert a hajnali párától vissza tud puhulni, majd miután a reggeli nedvesség felszáradt újra kivinni.

Ha kánikula van 2 nap alatt is kész tud lenni.

 

Opciók:

- meleg padlástérben is működik. Ott sem rossz azért éjszakára szárazabb helyre vinni.

- elektromos sütőben is lehet próbálkozni, ami képes tartani az 50-60 fokot. Ki kell támasztani az ajtaját, mert különben a pára nem tud távozni és meg fog főni.

- kihülőben lévő kemence is megoldás.

 

Akkor jó, mikor már száraz, de még rugalmas. Ha csörgősre szárítod, nehezen puhul vissza felhasználáskor. Csörgősen eláll magában is, de a rugalmas verziót olívával szokták leönteni, üvegben tárolni.

Előzmény: Törölt nick (4258)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.25 0 0 4258

Szép estét! Hogy lehet aszalni a paradicsomot???

 

Előzmény: zsebi41 (4251)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.25 0 0 4257

Nekem egy hete kezdett érni,még csak evésre való mennyiség van, egy hete permeteztünk, attól tartottam, hogy ha permetezek, nem tudom időben leszedni. De ebben az esőben sem nem érik, sem permetezni nem lehet.

nem tudom, hogy az alternária terjed-e, de az egymás mellettiek olyanok, és jobb a békesség.A szívem szakadna meg, ha elvinné mindet, olyan gyönyörű termés igérkezik.

Előzmény: éjjelke (4256)
éjjelke Creative Commons License 2011.07.25 0 0 4256

Gondolom,hogy van,mert nálam is ilyen.Tegnap az éretteket gyorsan lekapkodtam,ezután permeteztem.2 óra múlva esett az eső.:( Nem egy paradicsomi időjárás van és ahogyan néztem nem is lesz egy ideig.Tegnap még egészen jól néztek ki,legalább is a tetejük,ma már azt látom sárgás a száruk. San Marzano leszedve,aszalni napon nem tudom,sütőben meg nem akarom.Így lesz belőle hámozott paradicsom.Sajnálom nagyon.

 

Attól,hogy alternáriás miért kell a növényt kihúzgálni?Az nem terjed vagy igen?

Előzmény: Törölt nick (4255)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.25 0 0 4255

Csak szólok, hogy nálam a levélpöndörödöttek a három napja tartó esőben elkezdtek alternáriás jeleneket mutatni.

Nem tudom, van-e összefüggés.

Ma 3 bokrot húztam ki, nehogy átmenjen a többire.

(116-ból belefér...)

Midnightx Creative Commons License 2011.07.24 0 0 4254

Fontos, hogy legalább ceruzavastagságú legyen az ág. És persze folyamatosan nedves legyen a talaj. Kánikulában naponta 3-szor is meg kell locsolni. Pár nap alatt meggyökeresedik. Nekem se sikerül mind, de a nagy része igen. Még a lóbogár által kirágott palánták egy részét is meg lehet menteni így.

Előzmény: Fázisceruza (4253)
Fázisceruza Creative Commons License 2011.07.24 0 0 4253

Ezt próbáltam, de nekem elszáradt.

Előzmény: Midnightx (4249)
Fázisceruza Creative Commons License 2011.07.24 0 0 4252

Én egy kezdő "paradicsomtermesztő" vagyok, és jelenleg a kísérletezés fázisában vagyok.

Tehát mos megfigyelem, hogy melyik fajta válik be a legjobban, és jövőre abból szeretnék palántát nevelni.

 

Tudom, hogy minden logikának ellent mond, de úgy néz ki, hogy amelyik a földön hever, annak van a legkevesebb károsodása.

 

A másik két fajtát kicsit meggyötörte valami atka, vagy gomba, de lepermeteztem és úgy néz ki, hogy nem terjed tovább.

 

Ez a földön fekvő fajta azért is jónak tűnik, mert még 5-perc munkaidőt nem fordítottam rájuk, és szépen teremnek. Nem túl nagyok a termések, de sok van. Szal lusta kertészeknek ideális :D

 

A fa is jónak tűnik, de annál a termés mennyiségről még nem tudok beszámolni.

 

  

Előzmény: beetee (4246)
zsebi41 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 4251

A képeken látható minden paradicsom palántáról lett nevelve, amit én neveltem magról.

 

Ezek mind magas folyton növő fajták, 2 féle van ami nem magassabb 1-1,5 méternél az egyik az ACE ami gyönyörű nagy befőzésre való , és van a TORK ami lukullusz típusu amit aszalásra használok.

 

Az első adag már elkészült sajnos pont addigra jött az eső de nagyon szép lett az aszalóban is. Remélem a következő adag már napon fog száradni

 

 

   

Törölt nick Creative Commons License 2011.07.23 0 0 4250

én általában ezt szoktam tenni, de 120 tő paradicsom van már, hely pedig nincs

Előzmény: Midnightx (4249)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.22 0 0 4249

Ha letörik egy ág, vagy akár a főhajtás, azt el lehet dugványozni és akkor nem veszik kárba.

Törölt nick Creative Commons License 2011.07.22 0 0 4248

korábban kellett volna kezdeni a felkötözést. ha megvastagszik a szára, tényleg eltörik, ha hajtogatja.

nekem is van néhány ilyen, amiket nem vettem észre, és már nem lehet felkötni törés nélkül.

Előzmény: beetee (4246)
janijani Creative Commons License 2011.07.22 0 0 4247

Nem tudom, biztos vannak törékenyebb szárú paradicsomok, én a nálam levő fajtákat úgy hajtogatom, kötözöm ahogy akarom, nem törik. Peched van, hogy pont ilyen fajtát fogtál ki.

Előzmény: Fázisceruza (4245)
beetee Creative Commons License 2011.07.22 0 0 4246

Hát, ha sajnálod...

Arra a kérdésre mit válaszolsz, hogy mi jobb, 2 kiló friss, érett paradicsom, vagy 2 kiló tíz deka érés előtt megrohadt?

Előzmény: Fázisceruza (4245)
Fázisceruza Creative Commons License 2011.07.22 0 0 4245

Nem lehet.

Éppen csak hogy hozzáérek, és már el is tört a szára.

Előzmény: gergerg (4243)
de-guky Creative Commons License 2011.07.21 0 0 4244

Mi a probléma. Kicsit később lesz paradicsomod, talán azért mert mint írtad szabadföldi vad magokról keltek. Karót sem látok ami azért nem jó, mert így túl tömött az egész. Valamitől úgy látom a levélzete a paradicsomjaidnak intenzívebben nő mint a termés. lehet, hogy nem látom a virágokat, de ha vannak akkor majd kötnek. A "vad " magok származhatnak hibridtől is ami később tulajdonságaiban hasad és nem biztos, hogy terem annyit mint az anyja.

Előzmény: hannabori (4226)
gergerg Creative Commons License 2011.07.21 0 0 4243

Amik a földön vannak lehet hogy érdemes lenne felkötözni (valamelyik nap húzattam fel az anyósomét is) mert ebbe az esős időbe könnyen megrohadhat a bogyó.

Előzmény: Fázisceruza (4242)
Fázisceruza Creative Commons License 2011.07.21 0 0 4242

Hát, van az amelyiket nem karóztam, nem kacsoztam és a földön van az egész, azok szép pirosak már, és elég sok van belőle.

 

VAn a két paradicsomfa. Azok is szépek, csak valami betegség kicsit meggyötörte, de permeteztem, most jónak tűnik. Szép termés van rajta.

 

Aztán van olyan sárga színű, csepp alakú, koktél méretű, ami szintén 2m-magas már. Ez nem túl jó ízű, meg értelmetlenül nagy helyet foglal, és kevés a termés rajta.

Előzmény: gergerg (4239)
gergerg Creative Commons License 2011.07.21 0 0 4241

Ennyi off mellett olvass már be ide, mint sokat látott szakember hátha tudsz valamit!

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9209501

Előzmény: Fázisceruza (4237)
hannabori Creative Commons License 2011.07.21 0 0 4240

Elolvastam, fantasztikus!

A hőfokot is, ami "elérheti" , de ez el is éri az ottani nyári hőfokot télen.

A vita kiindulópontja az, hogy a klíma milyen hatással van a kertre, esetlegesen a növényekre. Erre írtam én hogy ez így lehet.

Akkor én is beteszem a wikipédiát, miért ne?

http://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9v%C3%ADzi-t%C3%B3

 

Előzmény: pippoka (4236)
gergerg Creative Commons License 2011.07.21 0 0 4239

Osztanat a paradicsomokkal mi a helyzet? Eszed már? Alsó 20cm-ről leszedted a leveleket? Ha nem akkor reggel uccu neki!

Előzmény: Fázisceruza (4237)
gergerg Creative Commons License 2011.07.21 0 0 4238

Hazudtok mind a ketten! Vagy mind a kettőtöknek igaza van! Vagy félreértelmezhető a kifejezés? Igen. Azért tartozik a legmelegebb tavak közé mert nagyon sekély, így gyakorlatilag nincs hőraktározó/elvonó tömege. Tehát nyáron gyorsan melegszik, nagyon melegre, télen gyorsan hül, nagyon hidegre. Tegyetek holnap a napra egy tányér (Velencei) és egy vödör (hétköznapi tó) vizet. Néhány óra múlva mérjétek meg melyik hány fokos és mindjárt érteni fogjátok.

Előzmény: Fázisceruza (4237)
Fázisceruza Creative Commons License 2011.07.21 0 0 4237

Itt kezdtél OFFolni.

Előzmény: hannabori (4230)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!