A topicot azért nyitottam, mert abszolut kezdő révén, most jött el az az idő életemben, amikor szükségem lenne hegesztői tudásra és gyakorlatra.
Ebből eredően az az ötletem támadt, hogy ezen a fórumon on-line tárgyalhatnánk a hegesztést érintő kérdéseket, ötleteket, mindenféle témákat.
Szerintem ez a gépszéria (gorilla pocketmig, Alfaweld, rolwal) tudja is azt amit ráírtak, (a többi kínai közül a rilon, a jasic, és a stahli is az tuti) én úgy vettem észre az előzőnél hogy reális az amit a kijelző ír. Ugyanazon az anyagon a nagy KEMPPI kijelzőjén is hasonló értékek voltak, de az sokkal kisebb értékek között ingadozott (fr mig mód, szinergikus üzem)
Gorillán 8-as anyagon PB sarokvarratnál 200A feletti értékek voltak a kijelzőn takarósornál mikor a voltage poti 9-esen, a speed poti 8,5-es értékre volt tekerve. az a tartós 170-220A 10-11m/perc, és a hozzá tartozó kb 23-23,5v az teljesen reális érték a 0,8-as huzalon PB sarokvarraton. Tökéletes is lett a varrat.
Más kérdés hogy ezt tartós üzemben nem biztos hogy bírná a kis gép. :-)
alfaweld 130 ra gondolsz? na akkor engem érdekelne. de amugy itt már irta a régivagyok kollega hogy nagyon jó gép. ahhoz képest hogy 130 amperos.mert ő vett ilyet.
nekem bőven elég ha viszi folyamatosan a 2,5 ös elektródát. leirásnál 4 est ir folyamatosan, mondjuk azt nem hiszem. bár kitudja
Nekem meg képzeljétek el,ha nagyon bemérgednék,lenne egy haver,aki hozzáfér hegesztőgép hitelesítő berendezéshez,azt mondja,le tudná checkkolni,hogy mennyire pontos és mit tud valójában a kis Alfaweld!Nem tudom,gondolkodok rajt,hogy kíváncsiságból meg kéne játszani!
értem, én sem szeretek fütetlen mühelyben dolgozni. remélem hamar nyilik az idő és kitudom vinni a jasicot gyakorolni meg csinálnám majd a tolikapákat , mikor ráérek akkor szabom mostanság meg sorjázom az alkatrészeket, és majd csak össze kell majd hegeszteni meg lefesteni. köszörülni szerintem tuti nem kell, mert co val kicsit másabb lessz a varrat mint mma val. és jöhet a festés.
Hétfőn vagy kedden majd beviszem magammal a tanműhelybe, és azzal tolom majd a gyakorlást. Tökéletesebbek a körülmények mint itthon a műhelyben, mert ott
- meleg van
- van vékony anyag, vastag anyag
- van corgon (itthon csak co2)
- a munkaasztalon van tartó, így pozícióba is hegeszthetek kényelmesen, nem kell görnyedni.
- ott az oktató, aki tud tanácsot adni a gép beállítással kapcsolatban (van neki 40 év tapasztalata hozzám képest)
és a bónusz, van csoporttárs aki tartsa a kamerát és videózzon közbe :-)
AWI-ra visszatérve én mindenképp le szeretném tenni arra is a minősítést, nyilván ez saját zsebre megy majd. Annyi előny adott, hogy olcsóbb tud lenni azzal, hogy az awi-s csoporthoz úgyis jön a TÜV-ös csapat májusban vizsgáztatni, így csak be kell csatlakoznom ahhoz a vizsga időponthoz. Az is előny hogy helyben van. Ismerősek lesznek a gépek mert azon gyakorolok márciusig.
igen, az awi az más kategória, mert itt sokmindenre kell figyelni, nem elég a helyes pisztolytartás , a hozaganyagot is tudni kell egyenletesen és jól adagolni.
én suliban megpróbáltam awival alut hegeszteni, nem lett olyan rossz. acélt is hegesztettem kipróbálási szinten, az is jó volt, csak akkor nem mehettem 2 eljárásból egyidőben, mert csak 1 et támogatott a munkaügyi. a co2 őt. saját zsebből meg nem tudtam volna finanszorizni az awit.
Napokban elkezdtem ezt is komolyabban venni, videókat nézegetni a tartásról, vezetésről de csak nem akart ez nekem összejönni. Ronda volt a végeredmény.
Ma megint vot időm leülni az awi gép mellé, na nem a KEMPPI-hez mert ott a KEMPPI fastmig co2-n hegesztettek, az a box foglalt volt.
Ez a béna telwin, az üres boxban árválkodott, hát leültem mellé.
Összeraktam két lemezt sarokvarratnak, és elkezdtem gyakorolni. Majd oktatónk rám szólt, hogy így nem jó, úgy nem jó, végöl megmutatta mit csinálok rosszul. Kb mindent. A hozaganyagot botrányosan rossz helyre adagoltam, az íven (volfram távolság) kb 10x akkora volt mint kéne...és még sorolhatnám estig.
Lemez másik oldalán elkezdtem előbb hernyó, majd normálisabb sarok gyököket húzni, majd ugyanezt több sorral. Kezdtem élvezni hogy kezd menni. Kinéz valahogy amit csinálok. (sokat nem láttok majd mer szar mobilos kép)
Jött a következő "kiosztás" hogy ez gy már kezd jobb lenni, de lehet hogy menne ez jobban is ha levenném a nagy 3 rétegű co-s kesztyűt, és egy vékonyabbat vennék fel, vagy semmit :-)))
Videót? :) Fénykép már nem is elég?:) Na majd kérek öcsémtől egy kamerát, aztán meglátom, hogy mit tehetek:) Várom már a jó időt, hogy újra neki essek a gépnek!
Szeletelős!Íveket már meg sem merem rendelni :-D,most is hívnak,hogy hát 50-es cső 1,5-ös fallal nincs,jó e a 2-es falú?Mondom nem,mert nem foton ágyút építek :-D!
Másrészt szerintem szebb a több munkás,mint a két ív és viszlát féle.A gyök meg nem szűkíti le annyira,hogy drasztikusan rontsa az áramlást.
Nem szeretnélek elkedvetleníteni, de ez a legnehezebb, ez az ami nem nagyon szokott menni:-(
Gázcseretelepen, általában (95%) csak ugyanakkora palackra cserélnek (telit) amit viszel. Azt még csak-csak megjátszák néha hogy egy co2 helyett ugyanakkora corgont vagy argont kapsz.
De a "beviszek egy Co2-es nagypalackot, és kérek helyette egy ritka vékony corgont" :-( na erre pici az esély :-(
Nyilván drukkolok.
Egyetlen esély ha megveszik tőled a te palackod, és eladják neked az ő corgon palackjukat. (bevételkor 5-6.000-ért számítják be az üreset, de ha ők adnak el üreset neked azt 10-15 alatt nem úszod meg. Legrosszabb esetben is 10.000Ft bukó a palackcserére + a kis -2,3m3 - töltet minimum egy tizes, 4,6m3 meg inkább 20.000)
Az előtolója olyan,mint az én Alfaweldemé!Láttam a Gorilláról képet,ott nem volt átvágva így a válaszfal a tokon a motor meg függőlegesen az előtoló felett volt!Gondolom akkor ilyen volt a te régi géped is!
Elvileg ami mindenhol van az a 4,6m3 azaz a 20 kilósnak megfelelő Co2 méret. Durván egy méter magas 25-26 cm átmérőjű palack. Van még a 2,1m3-es töltet ami ugyanekkora magas csak vékonyabb palackban van, de az ritka. Inkább argonban jellemző méret.
Vagy a pici (fél kilós) barkácsáruházas corgon palack ami nem tölthető.
szerintem meg holnap hivd fel őket frissiben, és kérdezd meg hogy elfelejtették e rávezetni a 12 hó garit. mert egy postát megérne nekik elküldeni, vezessék csak rá az ujonnan induló garanciát meg az új gép sorszámát is.
Nekem meg úgy becsomagolták az ESAB-ot, hogy egy negyed óra volt még kihámoztam belőle! Még rendesen kemény préselt papír volt a sarokvédő a külső dobozon:)
Pont ezt mondtam hogy a garilevélre semmi bejegyzés nem lett téve.
(IWELD-nél a garijegy a használati útmutató végén van.)
Semmi nyoma hogy szervizbe lett volna a jótállási jegyen. Amúgy meg új géphez, újra 12 hó gari kéne, azt szépen be kellett volna vezetni a füzetbe...stb (javítás módja: csere, garancia új időpontja...)
Ha a gép rendesen működik/beválik, akkor még az eredeti gari idő lejárta előtt ezért fogok reklamálni.
én meg igy kaptam újonnan , ekkora karcot,,,, de ezért nem küldhetem vissza:) a mig munkakábel tövétől a jobb oldali alsó kijelző aljáig tart a karc. pedig benne volt hungarocelben szállitáskor.
na látom megvan az uj gép. a lényeg hogy jól müködjön.
nekem a drágább jasicon is vannak esztétikai hibák amit irtam is előzőleg. de attól fasza. én is irtózom az esztétikai hibáktól, mert szeretem a ha pénzemért akkor már tökéleteset kapok, bármiről is legyen szó. de van mikor ezt el kell nézni, ilyen a hegesztőgép ami nem szalonba terveztek:) egyébként meg ugyis lessznek előbb utóbb rajta nyomok.
az hogy pl a jasicomnál az ajtó kicsit hanyagul van feltéve majd ha javul az idő akkor megoldom. mert van él eltolódás ami tényleg szúrja a szemem.
garilevelet kaptál az uj géphez ?
az nekem nem tetszik hogy hungarocel nélkül volt neked benne a dobozban ahogy láttam a videón. ez elég felelőtlenség.
Adattábla az újon is, meg a régin is az alján van középen :-) Legjobb hely, ott a kutya se keresi :-)
A photoshopolt képre azért tettem Dinse aljzatot, mert úgy okoskodtam hogy ahhoz "csak" egy 20mm-es lyuk kell a rácsos részre, és a gyári kis átkötő kábel rá is mehetne egyből belül. A tét dinse aljzat között meg egy rövid, mindkét végén dugós kábel lett volna a kapcsolat. (legyártottam, és betettem a dobozba a módosítási tervvel, de ez ugye a szervizben halott ötletté lett minősítve)
Azért esett a váasztás továbbá a dinse dugóra mert így nem nagyon lóg ki elől semmi, s befér a dobozba könnyen. Nincs kábel ami törjön szállításkor, stb.
Reméljük jó lesz, és ha majd lejár a gari akkor lesz módosítás is.
Más; ma leültem kicsit AWI-zni, hát még nagyon nem az én világom, keresgélem a helyes pisztolyfogást. Nem nagyon tudom eldönteni hogy hüvelyk, vagy mutató ujjamra esik-e jobban a kapcsoló. :-)
Csináltam 20 cm sarokvarratot hozaganyaggal 3mm-es lemezen, hát szerintem jó szar lett :-)))
Most hogy átmelegedett kicsit a gép, bedugtam, bekapcsoltam. Ventije zúg, kijelző világít.
A hálózati kábele mintha hosszabb lenne kb 2 m, az előző másfél méteréhez képest, és rugalmasabb is a kábel. Ez mondjuk pozitív változás. Akár földre téve a gépet is be lehet dugni egy 170 cm magasan lévő aljzatba. Az előzővel ez nem ment.
A középlemez ami az elektronikát elválasztja az előtoló felőli résztől is más, sokkal jobban betakarja az elektronika hűtőbordáját. Az előző gépnél ez átlátszott, itt teljesen takarva van.
A középlemez viszont 3-4mm-el magasabba kelleténél, ezért a gép burkolat feszülve van felcsavarozva, és a hátlap tetejénél van egy mm-nyi rés....
Összeszerelésre az új műszakilag masszívabb, esztétikailag gázabb :-))
Nem kapcsoltam be mert kurva hideg, így majd holnap lesz talán próbálgatás, vagy hétvégén.
Új gépet küldtek az tuti. Videó óta kiderült hogy szerencsére nincs lehorzsolva, de valami zsíros festékes szar van rajta ami nem jött le szappanos vízzel csak félig, így majd keresek valami közepesen agresszív tisztítószert.
Ami más az új gépen az a komplett előtoló. Más a vezető görgő is, de azt még a méregtől nem sikerült rendesen megnézni, a régi jobb volt az tuti. Ennek más a nútja, a porbeles nem biztos hogy szeretni fogja.
A kábelezés (átkötő, +,- is teljesen máshogy van, és a gázcső is.) tök máshogyan megy, így polaritást váltani még bonyolultabb.
Adattáblát is lefotóztam, azt is beteszem, mert valaki kérte a múltkor.
Ja hát a poén az hogy a dobozon ott a rendes címzés nyomtatva, a postai kitöltve, erre rosszul címzik meg IWELD-ék...átkerszteltek...
Hab a tortán hogy a garanciajegyen SEMMI, de semmi nyoma annak hogy szervizben járt volna a gép. Pedig ugye mivel kicseréltek fődarabot (komplett gép az elég fődarabnak minősül) akkor most innen kéne hogy induljon az 1 év gari.
A 80-as evekden mikor a magyar kijárt a szomszédos oországba, akkor bement a híradási boltba videót venni, akkor az hátsó raktárba, hogy a vásárló hithacit akar. Már bent nyalták s matricát
Valóban én még nem figyeltem eddig mivel azt tudom hogy a burkolaton és a vázon van belül földelő vezeték és a dugvilla is földelt de engem még szerencsére nem rázott meg egy gép sem pedig nem földeltem le külön de arra nagyon figyeltem hogy a hosszabbító amit használok az tökéletes legyen azt mindig ellenőrzöm.
- bevizsgálta-e ezeket valaki itthon mint anno a KERMI hogy árulni lehessen?
Na mivel ezek közül egyik költség sincs rajta, ezért ennyi. Olcsónak azért nem mondanám mert épp ugyanannyi mint egy itthon bevezetett márkás kínai gyártmány. (jasic, iweld, rilon....)
Én még nem használtam de én sokallom a 300 ampert 230v-os hálózatból nem tudom mivel tudnak többet az oroszok az elektronikában mint más országok de én még például nem láttam se az Esabos gépek között, se más nagyobb márkák közt ilyet, max 200 amperest de lehet csak az én nem voltam elég figyelmes de ettől lehet hogy jó szivesen kipróbálnám.
De inkább marasd le a tetejét mert ha logikusan gondolkozunk akkor rájövünk hogy a hegesztés az ütés hatására ugy is felkunkorodna felszakadna leválna mert csak az az igazi üllő ami egyben van kiöntve ugy hogy marad a lemaratás és kapsz egy gyönyörű sík felületet.
Hát sajna ilyet még én sem csináltam de egy elektróda lenne elég kemény az pedig az élkefém Esab ok 8478-cas elektróda csak nem biztos hogy azt síkba tudod csiszolni mert piszok kemény a hegesztés.
Másik elviszed és egy egyetemes felső maróval síkra maratod a tetejét.
Nem! Egy nagy árok van a tetejébe /munka felületébe/ bele kovácsolva,azt szeretném kitölteni úgy,hogy újra sík legyen.Sajnos a hegesztéstechnikai boltban nem tudták megmondani milyen elektróda kell hozzá.Gondoltam hátha itt valakinek van ötlete.
szia, nem kaptam még meg a leveled, épp az imént irtam neked imélt hogy nem kaptam semmit. azt megkaptad tőllem? szerintem nállad lehet gond. néztem spamok között, ott sem volt a leveled.
Figyelj én egy megértő ember vagyok, ha azt mondja nincs raktáron, vagy ami van máshová kell hogy menjen - és szól hogy bocs de 2 hét múlva tudjuk küldeni - akkor várok türelmesen.
Azt nem szeretem ha megbeszélünk valamit, és az nem úgy van. De még ott se a gáz hogy nem úgy van, hanem az ha nem szól.
- Múlt szerdán délután 4-kor hívott a szervizes, egyeztettünk majd odaadta a kolléganőnek a telefont akivel szintén egyeztettünk (külön kértem hogy írják fel a számom a GLS-es futárnak hogy csörgessen mielőtt jön, akkor tuti itthon vagyok, kaput nyitok stb) Azt mondta a csaj minden oké, csütörtök vagy pénteken itt a cucc.
- Az hogy azóta se jött az eddig tiszta.
- Ma reggel 9 előtt felhívom a ügyfélszolgálatos csajt hogy egy hete beszéltünk ez, meg ez a helyzet, most akkor mi van???? Azt mondja ő nincs képben, adjak telefonszámot, majd letisztázza mi történt és visszahív (20X adtam meg a telefonszámom, emilcímem már nekik augusztus óta, de mindegy lediktálta 21X-re is)
- Nyilván nem hívtak vissza. Kb 10 perce hívtam őket megint, csaj már valamennyire képben lehetett 3 óra alatt, hogy persze megvan a gép bent van a szervizes kollégánál de Ő már kikészítette. Tehát egy hete várom azt a kurva gépet amit 2x leegyeztettünk (szervizessel, ügyfélszolgálattal) és sikeresen elfelejtették elküldeni a futárral.
- Most azt mondta a csaj hogy Ő kikészítette, a GLS felveszi, és holnapra itt lesz.
Mondom jó poén, ugyanezt mondta Ő egy hete is!!!!
Erre azt mondja hogy de most biztos. Eszem, faszom megáll.. ahogy Ford Fairlane mondaná :-)
Holnap délután ha hazajövök a gyaksziról, é még mindig nem lesz itthon, akkor megcsörgetem őket.
- Ha múlt szerdán azt mondták hogy aznap vagy másnap reggel feladják futárral akkor feladták-e?
- Ha nem akkor minek basznak át?
- Ha igen akkor hol a túróban van a gépem?
Ha lesz elfogadható magyarázat akkor azt elfogadom.
Ha nem akkor élek a törvény adta jogaimmal.
- Közlöm hogy hibás teljesítés miatt elállnék a szerződéstől
- Ha nagyon tuskók lesznek akkor van még egy s más a tarsolyomban, de azt nem írom ki egy nyílt fórumra mert hátha olvassák, de rendőrség+bíróság+ kártérítési/büntető per a cég ellen különféle kombinációkban és indokokkal.
A 2t az az szokott lenni hogy megnyomod a gombot hegeszt, elengeded, akkor megáll. 4T-nél megnyomod a gombot elkezd hegeszteni közben felengedeg, és csak akkor hagyja abba a hegesztést ha mégegyet nyomsz.
Ezek t1, és 2 azaz "timer" potik, pont, és szakaszos hegesztések beállítására valók.
Folymatosan nyomhatod a gombot, mégis csak a beállított ideig hegeszt, majd rövid szünet után kezdi újra a hegesztést.
Nem tudom biztosan, de én arra tippelek hogy az egyik potival a szakasz (vagy pont) hegesztés időtartamát állítod, a másikkal meg a szünet időtartamát.
Azt tudom, hogy szakaszolás de miért 2T és miért 4T? A felsőt már próbálgattam de az én munkáimhoz nem kell használni, annak a működése még tiszta is. A középső a 4T gondolom, de nem tudom mi célt szolgál konkrétan.
Erre én nem tudok válaszolni,itt sokkal jobban értenek nálam ehhez,de ez szakaszos hegesztés szokott lenni!Megnyomod és csak valamennyi ideig húzza a varratot...
Ja kérem így könnyű :-) A 80-as, 90-es években még csináltak jó kisgépeket.
A mostani 240-es meg 300-as trakisoknak az a nagy baja, hogy rosszul oldották meg a fokozatokhoz az előtolást. Egyes fokozatokban olyan rohadt érzékeny az előtolás poti, hogy szinte milliméterenként kell pöcsölni vele.
Neked mondjuk kasztnihoz ez tuti. Szerencséd van hogy passzol a kiosztás, meg a gép karakterisztika.
Én kasznizni használom, arra még sok is. Amúgy a szakaszolás 2-4 ütemben az mit takar konkrétan? A 2T gondolom a felső tekerővel, a 4T-t a középsővel állítom. A felsőt már egyszer-egyszer használtam de kasznizásnál nem szoktam, a középsőt meg nem is használom.
Bár az előtolást is csak minimálisan piszkálgatom.
Nekem az van, mikor vettem volt egy sokkal újabb Weldimpexes is de sokkal rondább varratot húzott, ezért ez lett. Persze nem bántam meg. Sokkal jobb gép.
Már csak arra leszek kíváncsi,hogy a 2.2-es,csúcsban 2.8KW-os aggregátor elviszi-e kis áramon!Pálcás inverterest elbírta,azt próbáltuk már:)!Lehet ezt is viszi:)
Erre mondtam azt hogy tarfós magyar CO2 gépből már egy weldi 322-est vagy 422-est már simán meg mernék venni, és valószínűleg nyugdíjas koromig kitartana.
Hátrányok is vannak. Nagy nehéz dög, és kell neki 3 fázis.
Valamint ennek az árából már kijön egy gorilla, + egy ac/dc awi kínaiban.
Mert egy nagyobb teljesítményű 3 fázisú (3-400-as) trafós CO2 gép amin van mondjuk 3x10 feszültségfokozat, az ugyanolyan szépen beszabályozható mint az inverteresek. Bónusz hogy kevés a hibalehetőség, ha mégis, akkor könnyen javítható. Atom stabil. Élettartam: örök élet + 2 nap :-)
Már 1998-ben magyar gyártású inverterrel (Tápegység 160 ennyi volt ráírva)
hegesztettem a visontai erőműben 600-as 15m magas I-gerenda olszlopokat amit 4mm lemezzel "dobozoltuk" be, erősítés céljából.Akkor vagy 3 hónapig napi 12 órtában csak fűggőztem,Mert vagy 80 oszlop volt. A gép hibátlanul üzemelt végig, pedig 3,2-es pálcával napi 10 órát ment minimum. Az oszt kapott port,hideget,meleget,ütést,leesett,húztuk a kábeljánál fogva mégis hibátlan volt.Ja meg vagy csak 5 kiló volt.Akkor határoztam el hogy csak inverterben fogok gondolkozni a tarafós helyett mert csak előnye van.A mai kiforrott elektronikus világban meg a hiba is sokkal kevesebb.Viszont CO2 gépben inkább a trafósat favorizálom.
Igen lehetséges és sok mindentől függ például az hogy menyi a gép hegesztőfeszültsége mert az is sokat határoz a beolvadásban és a stabil ív megtartásában és eleve egyenáram ami stabilizálva van ellentétben a trafós gépekkel.
Nem tudom,hogy valóban így van-e,de egy 3 centis próbahegesztésből azt éreztem,hogy az inverteres 110A-nél is erősebb,mint a trafós MIG150 maxon...Hozzáértők lehetséges ez???
Nekem 4 méteres test és munkakábelem van.Ahhoz sikerült vennem egy majdnem 9 méteres hegesztő gumi kábelt kéz alól.Úgy vágtam ketté hogy 3,5m meg a többi.
Vettem diense csatlakozókat hozzá, így több hosszúságban is tudom tagosítani a kábeljaimat.vasszerkezet hegesztése közben van úgy hogy a testkábel elég a négy méter,viszont munkakábelből kell vagy 12 méter.Igy megtudom oldani.Nem szeretem az invertert vállra venni vagy a létrára kifogatni.A földön van a helye, onnan még véletlenül sem eshet lejjebb.
A gép az biztos jó de ha azt a testcsipeszt küldik vele ami a képen van az elég gyenge nekem egy olyan testcsipesz 3 hónapot sem bírt ki nagyon melegszik vékony az anyaga és hamar elgyengül a rugója de azt tudod cserélni ha tönkremegy nem egy nagy költség.
köszi szépen. régivagyok azt irta 2,5 méteres az alfaweld 130 nál . tehát akkor 5 métert kell összesen ráfizetni de akkor is kijön szerintem 40 ből postával mindennel együtt.
Szerintem minden kis inverter alapfelszereltsége a munkakábel gagyi salakoló és a még gagyibb pajzs de külön kérésre csináltathatsz hosszabb munkakábelt persze + költségért de az alap általában a 1.5m -res munkakábelek ami nagyon csekély. a kábelcsatlakozók ahogy maseratisti írta teljesítménytől függ
de általában a leggyakoribb a kis invertereknél 10-25mm2 -res.
Szabványos, csak teljesítményfüggő. 25-ös, 35-ös, 50-es, és asszem 70-es a legnagyobb méret. Teljesítményfüggő. A 25-ös 10-25mm2 közötti kábelhez, a 35-ös 35-50, az 50-es 50-75-ig, a nagy meg 70-95 négyzetmillis kábelhez jó.
viszont lenne egy olyan kérdésem hogy ha valaki vesz egy invertert legyen most mma gép, akkor ugy is meglehet venni olcsóbban hogy test és elektródafogós kábelek nélkül? mert én mikor a jasicot a mig 200 ast megvettem kábelnélkül akartam de ugy nem mentek bele mert vele jár.
pedig itthon már volt egy vadiuj mig munkakábelem és megvan pluszban amit ugyanabban a boltban vettem pár hónappal előtte.
és az mma inverterek gyorcsatlakozói azok szabványok? vagy vannak kisebb és nagyobbak is ?
Ne csodálkozz hogy senki nem érdeklődik hisz aki ide bejelentkezik csak azt olvassa kinek hogy alakul az élete olyan mintha önéletrajzokat olvasnánk csak poén :) :)
én nem lapátolok mert arra külön vannak, csak itthon vagyok hóhányó:))
amit megtermeltünk tavaly az önkormányzati kertekben, azt viszem be az iskola konyhájára, 1 óra meló van naponta kb. de tavasztól meg sok a meló, mivel hétvégén is be kell menni pl öntözni. amit nyilván nem fizetnek külön. télen meg nincs annyi munka és ez kompenzál.
de tavasztól nézek valami hegesztő munkát mert kevés a havi 50 ezer kereset .
hát 18 évesen dolgoztam 6 hónapot pékségben, most 36 vagyok. és voltam azóta 1 szer próbázni pékségben(2012 ben) de nem hivtak vissza:)) jelenleg önkormányzatnál vagyok kertészeti részen. remélem már csak addig amig nem nyilik az idő és lessz több álláslehetőség is már.
Ott bizony. Nagyon offtopik, de még szállodás koromban is nagyon csíptem mikor megkérdezték (10 vendégből 9)hogy a "Győzike villa - mint idegenforgalmi látványosság - merre van?" Ilyenkor mindig azt feleltem hogy Zenthe Ferenc szülőháza és szobra, innem a túrista jelzésen gyalog 1,5 km, a Petőfi kunyhó szintén, Salgói vár, Boszorkánykő, Somoskői vár, bazaltömlés 3 km séta :-)))
Itt alapból csak annyi esett hogy tegnap reggel amikor bringáztam be fél hétkor a tanműhelybe kicsit legyen bennem adrenalin a jégen csúszkáló gumitól :-)
Elvileg igen, bár mostanában már hazahúztak Nógrádmegyerbe (ott forgatják ezt az Édes élet baromságot). A "Győzike villa" a Pécskő út végén eléggé üresen áll, és eladó is volt egy időben a "show" után. Szóval szerencsére csak a tv-be látjuk mi is.
Szüleim annak az utcának az elején laknak (full városközpont), szerencsére hosszú az utca :-)
én megcsinálnám a robothegesztést is. főleg ha meg is fizetik. ott bevannak állítva a paraméterek, meg a forgás sebesség is. el sem lehet rontani. de nyilván itt nem lehet tanulni a kézi hegesztést, ugy lehetne csak ha időközönként kapna az egyén lehetőséget kézzel is hegeszteni, váltva robot és kézi.
a kandallótémára: hát a ruszkifüggő soha nem olyan erős. de nem tudom mekkora lehetett az anyagvastagság hogy széthullott. mert ruszkiban is be kellene olvadjon jobban (az én kandallóm 3 milis anyagból van max), főleg ha megvan döntve szóval mégsem teljesen fűggő.több idő van hogy beolvadjon
vastag anyagoknál meg amit te is tudsz alulról felfelé PF ben nyomják. háromszögelve
Nekem is ilyen van az Iskravar Co-mon,nekem konkrétan az első nap szorult meg a műanyag csőben a huzal,mikor egy kicsit megolvadt!Cseréld ki a műanyag csövet,fém spirálra,mint ami az euro-son van!Egy az egyben bele tudod rakni és ezzel sem lesz gondod,nem kell átalakítani!
Itt egy másik, de ezen nem csavaros a szelep, ezek szarok szoktak lenni, ha egyszer keinyitják nem lehet rendesen elzárni. Lehet meg tudod oldani gogy csavaros szelepet tegyenek rá ott ahol tölteted.
Mesélték tanfolyamtársak hogy Jászárokszálláson dolgoztak a kipufogógyárban "hegesztőként" jól kerestek, de tanulni nem sokat lehetett belőle. Automata hegesztőfej fölé kellett forgatni a csövet.
Sokszor pár hónap egy sokoldalú munkahelyen többet jelent mint máshol éveken át egy "robot"meló. Jó példa erre itt helyben a wamsler kandalló gyára. Élvarratokat húznak fentről lefelé nagy árammal hogy gyors, és termelékeny legyen, de megdöntik a munkadarabot egy 30 fokban hogy ki is nézzen valahogy a varrat.
Ez a módszer olyan fasza minőséget eredményez hogy nem egyszer már a festésnél szétesik a cucc amikor felakasztják :-))
Mindenki olcsó corgon palackot szeretne,és keveseknek jön össze. :-)
Üresen nagypalackot könnyebb venni olcsón, annak viszont nem 2 ft a töltése. Van az apródon, vagy jófogáson egy debreceni hirdető aki vesz, és elad is palackokat (céges hirdetés)
Meg kell csörgetni. üres palack általában 10-15. 4,6m3 töltet 20-as körül. Ha a kis corgon palack (4,6m3) 30 alatt megvan, akkor az jó vétel.
Nagyon szívesen mennék ki ebben a szakmában külföldre dolgozni, de 1-2 év otthoni tudatlan barkácsolgatás, meg kb 6 hónapnyi tanfolyam után még azért erre nagyon kevésnek érzem magam, még akkor is, ha többen szakértők úgy gondolják, hogy rosszul gondolom :-)))
mondjad, én remek hallgatóság vagy olvasóság vagyok:))) na hát akkor te sokmindent kipróbáltál ugy látom. mondjuk én sem ragaszkodok a szakmámhoz, ha netán mást kellene csinálni és megfizetnék, akkor nosza rajta. meglátom mit hoz a tavasz.
újítani nem fogom saját pénzen a minősítésem az tuti. ha kell majd egy cégnél akkor fizessék ki ha érdemesnek látják.
de a sima okj co bizi az megvan, van ahol nem is kell minősítés. mihest enged az idő, máris viszem ki a jasicot gyakorolni. mert sajnos nincs fűthető mühelyem.
Ó, az nagyon sok mindentől függ. Vannak cégek és magánszemélyek akik milliós nagyságrenddel tartoznak nekem. Ha ez lassan csöpög vissza, akkor egy darabig nem "kell" dolgoznom, fektethetem az időmet önképzésbe.
Ha véletlenül (és erre kevés esély van) nagyobb összeg fut be valamelyiktől, akkor elgondolkozhatok az értelmes és megtérülő befektetésbe (vállalkozás)
Ha egyik se, akkor külföldi projektmunka, idénymeló. Mindegy hogy mi. Én elmegyek akár gyümölcsöt szedni is ha épp azt fizetik meg jól :-) A munka nem szégyen, legalábbis sok hazafinkkal ellentétben nekem nem az.
Pár éve sokan furcsán néztek az ismerősi körben amikor cégvezetői, szálloda igazgatói pozíciót otthagyva betanított munkásnak mentem külföldre. Én meg azt mondom pénz beszél. Titulusokból nem lehet megélni.
A 200 nettós igazgatói (kb 8 hónapnyi) fizetésem nem kaptam (3 éve) meg mert a cég nem tudott fizetni. (azóta se) Ezzel szemen belga betanított munka 500 nettó/hó+szállás. (hetente fizettek) Mondjam még?
igen ilyen az én kábelem is pont tegnap néztem mert picit szorul, és mondta a hegesztő szerelő hogy picit alakítani kell,valahogy szimpatikusabb az eu csatlakozós saját célra vettem a gépet szerintem enyi rá költést megérdemel!
na akkor első körben azt kéne megnézned hogy a pisztoly markolatában, vagy a gépben van-e a gázszelep.
(ezekben a gépekben a pisztoly markolatba szokták tenni.) (Einhell, Güde is ilyen)
Ha szétszeded a markolatot,és ilyet látsz, akkor több munkád lesz az átalakítással.
Ez egy Güde gázszelepes munkakábel. Az a réz téglatest a gombbal az egy mechanikus gázszelep. A pisztoly nyomógombja egyszerre nyomja a gázszelep gombját és a mikrokapcsolót is.
Esélyes hogy neked is ilyened van. Ebben az esetben a gépbe is kell tenned egy gázszelepet, mert az euro csatis kábelekben ilyen nem lesz.
Pont ma beszélgettem erről az oktatónkkal. Velünk párhuzamosan fut awi-s tanfolyam is, ők valamikor május körül minősítőznek csőre.
Na a terv az hogy a tanműhelyben ott vannak az awi gépek is (az oktató saját kempi mls-e is, egy fázisú Dc impulzus awi) Az elkövetkező 2 hónapban a co melett azon is gyakorolnék, ha megy akkor tanfolyam után vennék tőle magán órákat, és segítene felkészülni hogy csőre a másik társasággal együtt (saját költségen nyilván) le tudjam tenni a minősítőt.
Aztán ha nem vagyok elég ügyes kéz ügyileg az awi-hoz akkor se gyakoroltam feleslegesen, mert valamennyire képben leszek, csak akkor nem futok neki minősítőnek awiból.
Alfaweld tuti nem gyárt huzalt, így ez vagy deca, vagy lincoln, vagy parweld lesz.
A min álláson ha lemezt hegesztesz, akkor olyan 9-11 óra közötti poti állásnál talán tudsz 5-6 mm hosszan hefteket húzni. Ezt megcsinálod 10 centinként végig a munkadarabon, majd kezded előről és így szakaszosan eljátszva talán....
_ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _
Remélem érthető a pöttyözgetésből hogy hogyan kéne megpróbálni. Nyilván előbb 2 db lemezen, nem az autón :-))))
Csak azért nem basztattam őket mert én se értem rá, meg holnap se fogok :-)
Most hogy lement a vizsga, kicsit leeresztett a társaság, így pld egy centit se hegesztettem. Vágtunk anyagot, kifutólemezeket, rendet raktunk a tanműhelyben, kicseréltük a gázokat. Felkészültünk rá hogy felkészüljünk a 2 hónap múlva esedékes minősítőre.
Elkezdem gyakorolni a fej feletti tompa varratot mert az az ami nagyon nem megy. Nyilván minősítésen nem azt fogok csinálni, hanem lemez, tompa függő (PF) ha lehet akkor 12-es anyagon, mert akkor nincs felső határ. (oktató szerint ebből akár holnap levizsgázhatnák, mert jól megy, na de ha van lehetőség 2 hónapot még orrba-szájba gyakorolni akkor ki az a hülye aki kihagyná...) (ja és közben elkezdek awi-t is gyakorolni a kis kempi AWI-n)
értem, hát épp ez a baj szíphazánkban, mindenki csak a jogát tudja, a kötelességét meg nem. lehetnének rugalmasabbak is bolt lévén. én már ma csörögtem volna nekik délben:))
Holnapi napot még megvárom, bár ezer dolgom van és úton leszek. Ha nem jön meg akkor szerdán rájuk csörgök. Az a baj hogy törvényileg joguk van akár 30 napig is ücsörögni rajta.
A helyes válasz az lett volna hogy herkules 105 OG :-) (egyébként ez ugyanaz mint az
einhell bt-fw100, vagy a GÜDE sg120a, ez utóbbi volt nekem)
Azt sem mondtad hogy milyen porbeles huzalt vettél (tuti 0,9-es mert kisdobosban az a jellemző)
És a miatt nem jó vékony lemezre, mert nem erre van tervezve. Egyrészt a porbeles huzalnak (minden huzalnak amúgy) vannak paraméter (feszültség/áramerősség) követelményei amik között "működnek".
Ha ezeken a paramétereken/beállításokon kívül hegesztesz, akkor nem lesz megfelelő beolvadás, hideg kötés lép fel, vagy átég, stb
0,9-es porbeles huzalnál a kisebb beállításon nem fogsz tudni rendesen hegeszteni, a nagyobb meg sok lesz.
Ponthegesztéses technikával tudod esetleg megoldani, ha elemcseréről van szó, mert ott átlapolt elemek vannak. Ott maxra (90A) kell kapcsolni a gépet, a huzaltolást olyan 7m-re veni (12-1óra között álljon a poti) és akkor egy pontra merőlegesen állítva a pisztolyt, a gázterelőt 7mm- 1cm távolságra tartva 2 másodpercig kell nyomni a gombot.
Mást karosszérián, főleg pozícióban ezzel a géppel nagyon nagy gyakorlattal is nehéz lenne kivitelezni.
Nekem volt porbeles hegesztőm, arra amire kitalálták arra tökéletesen megfelel, és ez a 1,5-4,5 mm közötti anyagvastagság. Laposvas, szárt szelvény, idomacél.
Autó kasztnihoz pont nem jó.
Főleg akkor nem ha 0,9-es porbeles huzal van hozzá (pld güde vagy walther mert azok a legszarabbak amit venni/kapni lehet)
Én az awi pálcákat pvc csőben tartom,a 32-es cső végébe bele ragasztottam kólás kupakot+csavar.A másik fele meg alapból kapható kupakot kapott!
Minden méretben van kupak is,cső is,olyanra vágod amilyenre akarod!A tokos végébe bele megy a gyári kupak,a másik végét meg vagy megmelegíted és úgy ragasztod bele a gyári kupakot,vagy vágsz bele valamit,deszkából egy darabot,vagy valami másból...konyhabútor munkalap...stb...
Szerintem hagyd a francba a gorillát meg a jasicot is :-) Van egy fasza bevont elektródás géped ami tud koppintós awizni. Ezt a kettőt fejleszd magadban. AWI-ból aztán majd továbbképzed magad, ha már az alap nagyon megy.
AWI/kombinált melóst mindig keresnek, és többségében jól meg is fizetik kint.
értem, az nem is drága, meg ott van még a pvc cső pl 50 es. abból több is kijönne., csak a lezárást kell megoldani, amit én egy kerek fával gumitömitéssel egyik végén lezárnék,csavarral oldalról biztositanék, a másik végét is meglehetne valahogy.
Segítettél,segítek!Vegyél egy elakadásjelző háromszöget,annak tök fasza doboza van:)!Már 1500 körül van gondolom,az eláll tok nélkül is a kocsiba,vagy varratsz egy ruha tokot neki,ha van ismerősöd :P
Csinálni lusta vagyok. A műanyag spagetti tartó csak egy ezres. Tényleg vákuummal zár. Tetején van egy szelep, beteszed amit be akarsz, rápattintod a tetejét, kicsit benyomod hogy kifújjon egy pici levegőt, és lezárod a szelepet.
Nem feltétlenül gondolkoztam bázikusban, csak szeretem rendben tartani a cuccokat.
Most csak becsavartam alufóliába azt a pár darabot ami itthon van. Jobb lenne ha nagyobb mennyiséget tartok itthon valami korrektebb megoldás amiben nem oxidálódik a befogási pont, nem potyog szét, nem sérül, és lehetőleg nem borítok rá pld nitrohígítót vagy festéket :-)))
vagy egy kihivás, csinálj te magad valamiből. amugy tök felesleges , csak bázikusnak kellene tok, mert az nedvszivó. a rutilos az nem. vagy bázikusra adod a fejed? :))
igen, nekem is ez járt a fejemben ha lúd legyen kövér, amikor vaciláltam a jasic mig 160 és 200 között, mivel 2 ezer forint volt a különbség. tudom buktam az mma funkciót, de azt megvehetem külön, a kiszemelt az alfaweld 130 mma gép. 32 ezeré
Azért nézegetem az Alfaweld-et,mert 68500+Áfa!Azt látom,hogy a pisztoly gagyibb,de euro-csatis munkakábelem egyébként is van itthon,ha megdöglene,amíg megy,addig meg jól van úgy!Egy Iskravar MIG 150-est cserélnék le!Ezek szerint azért ,más kategória ugye?Egyébként az is megfelelt,csak nem annyira stabil azért!Meg a másfél méteres fix munkakábel...hát...:S
Ugyanaz más színben feliratokkal, és kiegészítőkkel. Sőt, Rolwal néven is fut.
Az IWELD kezdte forgalmazni először, tehát mondhatjuk hogy az az "eredeti".
Egyébként meg ugyanannyiba kerül mindegyik. Alfa 80+áfa+ szállítás, az iweld meg a civisnél 100 bruttó, a maxnál meg 102.600 Ft, de ott van mellé egy 5 kilós huzal. Utóbbi két helyen a szállítás ingyenes.
Az alfaweld co pisztolya bénább, az iweldnek a testkábel, és elektródafogós munkakábele a vicc.
Én a maxtól venném a gépet, huzallal együtt 102-ért, és azonnal vennék mellé rendes testkábelt a legközelebbi hegesztős boltban. Lehet a max is tud mellé adni + pénzért.
Nekem 165-ös van. Nagyon jó kis gép, jó páran vettünk ilyet, illetve 185-öset is. Nálam volt egy kis műszaki hiba, de a szerviz kicserélte a gépet egy vadi újra.
Beírod a youtube-ra hogy iweld gorilla, és nézhetsz pár videót amit akkor csináltam a gépről mikor megvettem.
Sziasztok!Meg tudná valaki mondani,van-e lényeges különbség az IWELD Gorilla pocketmig 185A és az ALFAWELD MIG-MMA 185 közt?Mert kinézetre is méretre is súlyra is,adatokra is mind egyezik,annyi különbséggel,hogy a névleges áramfelvétel különbözik!De mivel a hatásfok,hegesztőáram,minden egyezik azt is el tudom képzelni,hogy ez csak egy kis kozmetikázás,hogy a drágábbat is vegyék!
Na pont ugyan így lehet csinálni a rezet!Először még nem melegszik fel csak melegítem .... melegítem... melegítem... majd egyszer csak beindul a buli,da annyira,hogy pár mm hegesztése után már meg is kell állni,mert a folyamat annyira kontrolálhatatlan!
Talán pulzálással lehetne még... de abban nem vagyok benne azt a funkciót talán 1x próbáltam ki,meg ott is van a beállításoknak permutációja,alap áram,pulz áram,pulz frekvencia... meg van még valami azt hiszem.
Viszont ha már réz,megcsináltam a saválló lemezhez kitalált,mobil,gyökmegtámasztó eszközt!Nem egy high tech valami :-D,de működik!
A történet egyszerű,egy 22-es rézcső palástján végéig vágva egy kb 1cm-es szelet.Két végére dugó,majd azt is hozzá igazítva.Teljesen jó lemezeknél tompa,illetve külső/belső sarok varratoknál is.Hossza 27 cm,azért ennyi,mert pl. hiába 1 méter hosszú annyit úgy sem tolok le egyszerre :-D.Azért cső,nem pedig szögvas,mert azt pl. sarokvarratnál amit mondjuk belül tudok megvarrni (nem a sarok élét,pl egy sima doboz összerakásánál),ott már nem lehetne azt használni.Ives részeken természetesen ez is elvérzik,de nem is arra van.
Patent fogóval oda kell csak rakni és már mehet is,ha meg rövid a lemez akkor sincs baj,alu fóliával a szabad rész lezárható,a dolog legnagyobb előnye,hogy többször használható.
van egy érdekes awi-s technika amit eredetileg anodizált alu hegesztéshez találtak ki. (itt ugye a külső réteg olyan ellenálló hogy normál argon gázzal nehéz feltörni, nagy áram kell, de azzal meg utána vigyázni kéne mert utána sok lenne. Ezért használnak argon-hélium mixet, meg ezt a hefteléshez hasonló nagy áramos technikát)
Magát a technikát használhatnád a rézen is. Nem tudom hogy volt-e már linkelve, ha igen akkor bocs. Úgy hívják hogy "bump technique"
Első próba!A réz hővezető tulajdonságait nagyon nagyon nem szabad lebecsülni,különben olyan lesz mint a fenti képeken!A 40-A az picsa neki,az csak csiklandozta,a 70 megkilukasztotta.Valahol 55-60 között lenne az ideális vagy is akörül már "jó volt".Tisztítás nélkül húztam,azért egy denaturáltszeszes zsírtalanítás nem ártott volna. Alátét lemez mindenféleképpen kell,ha az ember szépen is meg jól is akarja,na ezt 22-es rézcsőnél esélytelen kivitelezni. Amúgy tökre olyan mint az alu,ha megindul a kohézió akkor szaladni kell vele.Ezt nehéz kivitelezni a kis csőátmérőnél,de ha lenne alátét cucc,egy-két megállással kivitelezhető a szép és erős kötés.Ezt értem a lágyforrsztáshoz viszonyítva!
Érdekes a te eseted is,de itt valami más lehet nálunk. Itt már 30 éve hegesztenek és még eddig nem volt ilye. Eddig úgy nézett ki a hálózat, hogy volt egy telepített központi gép, a falakon pedig + és csatlakozók. Ment a hegesztő, rácsatlakozott és hegesztett. Na ezt most meg kellett szüntetni mondván a kerék csapágyon keresztül is ívet foghatnak, ami a csapágy tönkremenetelét okozza. (vasúti teher vagonok) Szerintem ez hülyeség, de mellékes, most nem részletezném. Szóval most minden hova le tettünk gépeket és mindig, ami közelebb van a munka darabhoz azt használják. Van anyázás rendesen, mert a 10 gép mind más típus és beállítást kíván. Szóval itt minden mindennel össze van kötve és földelve, elvileg nem lenne szabad ilyen jelenségnek fellépni. Az áram mindig a legkisebb ellenállás felé megy nem indul más irányba. Elvileg. Én arra gondolok hogy amikor az egyik vágányon hegesztenek, és ha közbe a másikon is dolgoznak,talán a sérült munka kábel hozzá ér a sínhez és ez okoz problémát az ellenkező oldalon. De ezt még most fogjuk kivizsgálni. Szóval most még x-akta:)
Nekem egy black & decker van!12v-os... A baj az vele,hogy 8 csavar után már be is térdel!
Viszont az eredeti aksi hozzá 18 000,a vicc,hogy géppel együtt meg 10-14-ért lehet kapni. Viszont az üzem ideje semmivel sem lesz jobb!
Így most vettem olyan Li-s aksikat amik lebírnak adni 10A-t 3,7v-on!Volt olyan ami 30A-t is le tud,de igazából felesleges lett volna,meg drágább is,mert a gép csutka terhelésen olyan 10-13 A-t vesz fel.
Hozzá meg van 3 rekeszes 18650 akis tartóm,a barkácsolás meg nem pálya!
Amit várok tőle az kb a kapacitás alapján kb 3x-os üzemidő.
Töltőm van hozzá,mert egy másik fórumon is fenn vagyok,igaz mint olvasó,meg kérdező :-D! De a lényeg,hogy az aksikat tudom a lámpáimba is használni,így nem megy kárba,sőt,ha nem csavarozok akkor akár lámpázhatok is.A 6db akis meg kb 10 mátyásból megvan.Azért 6 mert 3 sorba kötve jön ki a 11,1 V fesz.És én a másik 3-at ami szintén sorba lesz kötve hozzá rakom párhuzamosan a másikhoz!Még egyenlőre kell néznem egy védelmi áramkört hozzá,mert nem szeretném ha a kezembe robbana fel a csavarozó :-D!
A zseblámpám amúgy :-D
Egyszer éjszaka hazafele lekapcsoltam a kocsi világítását és zseblámpa fényel jöttem haza... Úgy,hogy van fénye.Ehez,meg van egy kistesója,meg még a családban van pár normális lámpa,azokhoz is jó az aksi.
Ebben a hegesztő minősítős dologban az a furcsa hogy bárki leteheti, az asztalos, és a kamionsofőr is. Nem kel hegesztőnek lenni egy minősítő vizsga letételéhez. Személyit kérnek meg lakcímkártyát.
Odamegy egy minősítő vizsgára, és ha a 20 elméleti kérdésből 15-re tudja a jó választ akkor az megvan. Ha meg mellé lehúzza az adott pozícióban az adott varratot megfelelő minőségen (vizuális teszten, töreten, röntgenen, vagy csiszolat vizsgálaton átmegy) akkor ő onnantól minősített hegesztő, még ha köze sincs a szakmához. Asszem ez most valami 37+áfa.
Szóval egy lakatosi mellé is simán megcsinálhatod bármelyik minősítést ami megy.Kinti cégek meglátják mondjuk a 3 TÜV-ös minősítésed, a többi papírod fel sem merül.
Félre ne érts, nem volt egyáltalán sem sértő, sem kioktató amit írtál, de ha az lett volna sem vagyok sértődős :-)
Csak reflektáltam hogy ha okosan tud az ember porbelest venni, akkor nem olyan drága az, és összevetve azzal hogy az elektróda kicsit macerásabb, akkor gyakorlatlanabb kézben jobb megoldás tud lenni. (vagy gyorsabb)
Nyilván a legjobb, legsokoldalúbb eljárás az elektróda, viszont az egyik legnehezebb is.
Persze igazad van és nem is sértésként írtam a porbeles ellen ne hogy ezért orroljon rám valaki csak azt szerettem volna én is hangsúlyozni minden hátsó szándék nélkül amit te hogy aki tud elektródázni annak jobb ha azzal dolgozik.
Én a szerkezetlaktos bízonyítványom mellé tudnék lerakni minősítést? Mert nálunk a hegesztő jegy úgy van beírva, hogy gépeszeti kötések modul és abba benne vannak még a szegecselések, csavar kötések
Senki nem nézi a szakmunkás bizonyítványod ha van mellette érvényes vagy lejárt minősítésed. Szerintem. Akár a lakatos végzettséged mellé is csinálhatsz 1-2 minősítést a kívánt eljárás(ok)ból, pozíciókból.
Szerintem az így elég lenne. Persze nyilván nem rossz egy 2 éves suli, csak kérdés milyen színvonalú képzést kapsz az adott helyen.
Pillanatnyilag még nem inogtam meg a kínai ipar remekeitől, drukkolok a gorilla 2.0-nak hogy beváljon :-) Illetve az első is bevált, csak volt ugye egy "megrázó" tulajdonsága :-)))
Az én gépem "hibájától" eltekintve rohadt jó kis gépnek tartom a gorillát.
Stahli a 250 körüli árával már az a határ, hogy akkor már ha lúd akkor legyen kövér.
És akkor mondjuk Esab, Kemppi vaaagy kicsit kényelmetlenebbre veszem a figurát és beáldozom a hordozhatóságot guríthatóságra és akkor Kemppi kempact RA 181A. (profi ipari gép egy fázisról szinergikus funkciókkal 400 alatt, a nagy tesókat a 323r-t és A -t nagyon szeretem)
Üdv. Kíváncsi lennék a véleményetekre. Nekem van egy szerkezetlakatos OKJ bízonyítványom és ott tanultam meg hegeszteni meg most kazánokat hegesztek orrba szájba. Na de az én célom Ausztria lenne mert, hogy ott vannak rokonaim csak ott úgy mondták, hogy nem igazán szeretik az OKJ bízonyítványokat és most míg 20éves vagyok azon gondolkodok, hogy beíratkozzok normálisan egy 2éves hegesztő szakképzésre? Ti mit ajánlattok ? véleményeitek?
Figyelj, aki tud szépen elektródával bánni, annak én is azt javaslom hogy vegyen egy kurva jó 3-4kg-s invertert (fronius, ergus, esab...hosszú a lista 100-050 között) és el ne térjen tőle mert messze az elektróda adja a legjobb minőséget.
Na most én pld nem tudok elektródázni. Nekem ez még a jövő zenéje.
Az hogy a civis lebeszélt a porbelesről azt jól tette, mert amit ők tartanak porbeles huzalt, az nem is olyan jó (parweld) meg kurva drága is 20.000/5kg.
Ha az esabét nézed ami az egyik legjobb + "csak" 12500Ft a 4,5 kg, akkor annak az árából tulajdonképp már csak 2 doboz (össz 9kg, ha a egolcsóbb helyen veszed) 46.16-os esab elektródát kapsz. (sőt nálunk igazából csak 7-et 4,5 +2,5kg)
Így már azért más a leányzó fekvése.
De még egyszer mondom, aki jól bánik az elektródával az le ne cserélje semmi másra. :-)
Én is szerettem volna kipróbálni a porbelest még te adtál tanácsokat a használatához de meggondoltam magam mert bementem Debrecenbe a civishez porbelesért és beszélgettem az eladóval kérdezte hogy elektródéval tudok e hegeszteni mondtam neki hogy igen azzal is tudok minden pozícióban.Épen csak azt nem mondta hogy hülye vagyok ha porbelest veszek mikor annak az árából simán veszek 20 kg rutilos elektródát és így is tettem így az 5kg porbeles helyett lett 4 doboz elektródám. Amihez van egy Güde 160GC és csak a vállamra akasztom és mehet a meló ezerrel a Stahlwerk 200 multit meg a műhelyben használom de ha valahová kell a 200A akkor azt is csak felkapom és viszem magammal ugy hogy szerintem nem volt hülyeség megtanulni az elektródázást egy kicsit spórolósabb téma de én szeretem.
Minek görcsölnék azzal hogy most bázikus pálcát használja vagy rutilost, ha bázikus mellett döntöttem szárítsam is ki.
Ugyan a megfelelő bevont elektróda, a megfelelő körülmények közt, és pozícióban sokkal jobb minőséget ad. A porbelessel viszont 5x termelékenyebben, 10x kevesebb utó munkával elvégzed ugyanazt.
Nem azt mondom hogy jobb a porbeles, hanem azt hogy én kerti/barkácsolós melóra sokkal jobban szeretem. 5 perc alatt kész vagyok azzal amivel elektródával elpöcsölnék egy fél órát.
Ha valami igényesebb előregyártós meló van akkor meg bent a műhelyben, asztalon jó minőségű tömör huzal+corgon.
Mától akciós a LIDL-ben a parkside Lion 10,8V-os akkus fúró/csavarozója. 9.999Ft 3 év garival.
Rohadtul jó könnyű, és elég erős kis cucc, én egy éve vettem egyet, de megyek reggel veszek egy tartalékot is, mert azért az 1,3mAH akksijával egy nagyobb volumenű melót nem bír végig. Nem egy METABO, de nem is 60 rongy.
Csak ajánlani tudom hátha valaki megkívánja, nálam bevált.
Nem hiszem el hogy a maradék 95% csak porvédőssel képezhető el.A porvédőst eredetileg gxors, kényes külsős munkákra lett tervezve.A mai kifonumult MMA simán kiváltja a sokrétű pálca választék mellet.Szerintem csak az amatör hobbi "alkalmi"hegesztő használ mostanság porvédős hegesztést.
A két kilós Co2 palackom üresen van vagy 10 kg, töltve 12. A gép + 5kg huzal 16kg. Reduktor+munka, és testkábelek cipelek vagy 30 kilót a kert végébe ha épp ott javítom a kerítést.
A gép+kábelek+4,5kg porbeles cucc a gépben max 18 kg. Nekem nem mindegy mennyivel sétálgatok, dolgozok :-)
Kell a háznál, kell a telken, a műhelynél, a garázsnál, néha valamelyik havernak is meg kell ezt/azt hegeszteni. A ház és a műhely között van egy utca és kb 500 m távolság légvonalban. 16-17 kilóval a kezemben még átsétálok, de 30-al már nem állnék neki. Ha nem sebészi pontosságú meló kell a tökéletes a porbeles, én szeretem.
Drága masina csak ipari cégeknek,ott is azoknak aki ki tudják használni.
Nálunk volt Ergus sima 160-as inverter. Meghibásodott de már kb:9éve nyúztuk(Miniacélmű) kifeküdt bejelentettük az Ergusnál 2 napon belül it voltak egy mikrobusszal (Ózd) és sűrű bocsánatkérések után elvitték, de cseregépet hagytak és két hét mulva visszakaptuk a gépunket kijavítva.15 éves a gép de még mindig kiválóan működik.
Sőt, a legnagyobb probléma tulajdonképp egyenlőre bennem van, mert ha egy majd 2 millás szinergikus, inverteres KEMPPI géppel nem tudok nagyságrendekkel szebb varratot csinálni, mint egy 3-400.000-es ESAB trafóssal, akkor talán előbb meg kéne tanulnom rendesen hegeszteni hogy érzékelhessem a különbséget :-))))
Pont az ERGUS volt az első (kompakt 160 HF DCI) amit kb 3 éve a kis GÜDE barkács hegesztő helyére kinéztem magamnak (már akkor is 400 körül volt bruttóban, azóta se lett olcsóbb) de ugyanakkor az ESAB CADDY 200-ast 225-ért megvehettem volna.
Azért vettem az IWELD gorillát, mert egy jó kis kompromisszumnak tartom (tudás/ár/értékarány) és nem feltétlenül vennék mást most sem. Volt némi problémám a géppel, bement a szervizbe ott kicserélték és remélem az újjal majd nem lesz semmi gond.
A gond ott fog kezdődni ha azzal is problem lesz, na akkor van az hogy végeztem a távol keleti iparral.
Fimer, EpSystem tudomásom szerint nem csinál hasonló kis hordozható kombi gépet.
A KEMPPI-t ismerem, jó gép. Az ESAB caddyt is próbáltam az is jó itthonra mindkettő baromira drága játszani és gyakorolni ha van olyan alternatíva mint a gorilla.
Ha nincs, akkor nyilván meg kell hozni egy zsebbe nyúlós kérdést, ami elég nehezen megemészthető. Főleg az a része hogy a KEMPPI hordozható kis gépe (minarc MIG evo200) pont annyiba kerül mintha a kemppi legkisebb ipari sorozatának a középső gépét venném meg amit szintén jól ismerek, és egy rohadt jó gépnek tartok (Kempact RA 253R, 253A, esetleg 323R. A 323A sajna már drágább kicsit)
Miért nem nézel körül a Fimer, az Ergus az EpSystem és a Stal gépei között mind olasz gyártás és minőség.Elég olcsók.Több evtizedes tapasztalatok, és kihagyása a kínai gyártónak,beszállítóknak.
Első alkalomkor nagy amperon akartam hegeszteni 10-15mm vastag laposanyagaot egy gérvágó gép asztalán ami csatlakozva volt a hálózatba(400V),pár heft után egyszer csak nagy füstfelhő a gépből,a gépben lévő földelés drót szénné égett!
Második eset is hasonló,szintén vastagabb anyagot akartam hegeszteni nemtudom már mi volt de valami hoszabb dolog és nem vettem észre hogy itt is hozzáér a munkadarab a vágógéphez énmeg csak hegesztettem,mikor egyszer csak megálltam és felnyittam a pajzsot látom ,hogy hatalmas fekete füst és lángol a vágógép kapcsolója,a gépen egy motorvédős kapcsoló van ami három fázist kapcsol a védőföld a doboz oldalán egy lemez szalaggon keresztül megy ez pirosodott fel és gyulladt meg a műanyag doboz!
Mindkét esetben a gépek hálózati kábeleit és kapcsolót kellet cserélni,sem a háromfázisú motornak sem a hegesztőnek nem lett más baja(tudom,az egy város)!
Villanyászok azt mondták , nemszabad,hogy földeléssel érintkezzen a munkadarab mert a földelés kábelen keresztül kapja a testet nem pedig a géptől!
Rákerestem neten is akkor és hasonló magyarázatokat találtam és beletörődtem,hogy vigyázni kell ezzel!
Nem tudom ez segít-e mert vastagabb anyagot tol, de 200A-el kezdte, később ahogyan mondta visszavette 150 körül a lábpedálon, de faszán izzik a végén a cucc :-)
Holnap ha törik,ha szakad vörösrezet fogok hegeszteni!
utána kerestem ahol tudtam!(Igen én is tudom,hogy 10-ből 9 ember kemény forrrasztja,vagy lágy forrasztja,annyire nem vagyok osotoba :-D !)
De én már csak olyan vagyok,hogy ha valamire kíváncsi vagyok akkor mint a rossz gyerek :-D!
A lényeg,amit tudok eddig,az az,hogy egyenes polaritás,és saválló anyagból érdemes alá rakni valamit a hőleadás miatt,mivel a réz az aluhoz hasonlóan jól vezeti a hőt.
Amit viszont nem tudok az az,hogy kb az 1-1,5 mm-es anyagnak mekkora árammal fussak neki kezdésnek?
Hozag anyag ha nagyon muszály a rézdrót...de első körben anyagában akarom megpróbálni!
Tudom,hgy kicsi az esély,de ha netalán tán tán... véletlenül lenne itt valaki aki már próbálta,vagy esetleg üzem szerűen már hegesztett rezet,az megírhatná nekem a tapasztalatait!
Remélem a hsz-em nem tűnik el a "milyen gépet vegyek" dolgok között :-D
Ugy gondolom (és ezzel tuti nem sokan fognak egyet érteni velem),hogy a topik a milyen gépet... dolgokkal elveszti a szakmai fontosságát,mert egy jó gép még önmagában nem elég!Viszont ha nincs tapasztalat,hogy "hülye gyerek,hát tekerd fel,meg vegyél vissza,meg ne úgy csináddd!!!!!" akkor a kezdők,vagy hobbysták nehezebben fognak tud feljebb fejlődni,vagy csak simán azt mondani,hogy "DE jó,ez elsőre sikerült,mert az a nem tudom ki az azt mondta,hogy így jobb...!"
Részemről még annyi,hogy kíváncsiságom tényleg nagy és még pár anyagot ki szeretnék próbálni!Sanszos,hogy titán cuccokat nem fogok kapni a méh telepen... de pl. arra is kíváncsi vagyok,milyen,hogy hogyan???
Általában? Vagy az én igényeimnek megfelelő magyar gépet kérdezel?
Ha ipari gépet akarnék otthonra, nem pedig hordozhatósat, akkor pld WELDI-t 322-től felfelé bármelyiket meg merném venni. Örök darabok. Trakis-t nem vennék mert ott elég nagy a szórás gép, és gép közt. (tanfolyamon 3 tök egyforma trakis MIG300 ugyanabban a beállításban teljesen másképp hegeszt)
Többivel nincs tapasztalatom.
Nekem meg elsősorban hordozható inverteres egy fázisú MIG/MAG gép kell, ami tud porbelest is, lehetőleg legyen benne még MMA, vagy TIG funkció bónusznak. Na egy magyar gyártót mutass aki ilyet kínál. (és nem kínában gyártatja) Mondjuk a BLM is ott gyártat, de azt talán meg merném venni, csak az meg annyival nem olcsóbb.
A 3 közül a KEMPPI áll a legközelebb az ízlésemhez dizájnban, az ESAB a legjobb vétel, de sajna a MERKLE veri mindkettőt tudásban, így legszívesebben erre b...nék el egy valag pénzt ha arra kerül a sor.
Bízok abban hogy megjön a gorilla, és fasza lesz, mert ha nem akkor a bizalmam megrendül minden távol keleti áruban és kénytelen leszek KEMPPI-t, ESAB caddy-t, vagy MERKLE-t, venni 400-ért.
Ez több okból se esne jól, egyrészt itthonra játszani kicsit drága. Másrészt ehhez olyan részébe kéne nyúlni a pénztárcának ami egyéb hülyeségekre van fenntartva :-))
:))) értem, én azt mondom jobban járnál a 100 000 rel, és megdobnád 55 000 el a jasic mig 160 hoz. és lenne egy stabil fasza kombi géped. fasza munkakábelekkel, mert itt nem kellene venned másik munkakábelt mivel jár a a jasichoz. de más bukszájában nem kotorászok, kivéve csajok:))))
Nem tudom. Nálam nincs. Vagy úton van, vagy a GLS-esek hegesztenek vele :-))) vagy elhagyták, esetleg fel se adták ... egyszer majdcsak megjön. Ha meg nem akkor majd kitalálják egymás közt, hogy ki utal a bankszámlámra némi pénzt :-)))
Igen, sajnos a 0,9-es porbeles az ilyen :-( A 0,8-as porbelessel már lehet szebben dolgozni, de az is inkább a 2-3mm-es anyagok (zártszelvények, idomacélok, laposvasak világa)
0,6-os, 0,8-as tömör huzal védőgázzal párosítva viszont 0,8-6-7mm-ig mindenhova jó.
1-es huzallal meg akár 13-15 mm-ig el lehet boldogulni a megfelelő varratkialakítással.
Itt nálunk úgy megy hogy az üres palackot lefagyasztják (van valami speckó mélyhűtőjük) és merülőcsöves palackból fejtik át bele a cseppfolyós CO2-t.
Ezért a töltés legalább 2 nap.
A másik megoldás, ha nem ragaszkodsz a saját palackodhoz, akkor (nálunk legalábbis így megy) minden típusból van 1-2 töltött. Bemész, leadod az üreset, fizetsz és már kapod is a telit. Tehát ha nem zavar hogy piros palackod van, akkor 5 perc, és 3000Ft a csere.
Ez igazán akkor lett volna poénos ha mondjuk felcsaphatós régi lángheggesztő szemüvegben nyomnád.Vagy mondjuk kéjgáz palack és a slag egy maszkba menne.Felirat:Turbó biciklista! (:-)))) Egyébbként simán töltik a tüzoltó palackot? Vagy palackból -palackba?
értem, én meg 0,8 as huzallal co gázzal átlapoltan folyamatosan tudtam hegeszteni, a 0,8 as lemezt. még vennem kell majd görgőt meg 0,6 os huzalt és akkor szerintem már lehet egymásmellé téve is hegeszteni folyamatosan a 0,8 as lemezt.
Csak úgy egymás mellé tettem két kis darabot élt az élhez. Rövid kis szakaszonként simán lehet csinálni, nem akarja folyton kifújni a rést mint az önvédőssel. Azzal csak átlapolva, pöttyönként lehetett, különben átégett.
Én véletlenül sem hordok a fülemet eltakaró sapkát mióta az a balesetem volt...
Ja, beüzemeltem végre a palackot meg a reduktort, kipróbáltam a 0.6-os drótot gázzal... Vékony lemezen ég és föld a különbség a 0.9 önvédőshöz képest. A 0.8 lemezt simán lehet vele hegeszteni, nem lukad ki egyáltalán. Pedig még csak taknyoltam a dolgot, sokat kell gyakorolni de egész lelkesítő hogy milyen jól megy. :-)
Na jó helyen jársz, CNC-seknek már segítettem is kijutni.:) Előre annyit mondok hogy mivel látom profi vagy szinte tuti az elhelyezkedés. Mivel offtopic, írj ide mélt, és utána elmondom mit lehet tenni, stb. nicowelding77@gmail.com. Épp most megyek hétvégézni egy cnc-s haveromhoz.:))
Nálunk most igen nagy elektromos gubanc van,a cégnél. Az első az volt hogy egy kempivel hegesztettek, épp MMA volt használva,majd szóltak hogy menjünk mert füstöl a tokozat a falon. A hiba: végig égett a tokozatba a földelő vezeték! A gép kikapcs, átdug máshova dolgozik tovább hibátlan! Tegnap meg egy SCH 350 mikor be volt dugva a hálózatba a hegesztő csatlakoztatni akarta a testkábelt, ahogy az ajzat hoz tette a csatit szikrázott! Ekkor gép kikapcs, test csatlakoztat, majd újra be, munka kábel még sehol, erre a gép betáp kábelében, vagy három méteren tíz másodperc alatt végig égett a földelés. Szóval nagy fokú hálózati és gép hiba keresésbe kezdünk mert ilyet még senki nem látott!
Én ezzel az eldobható palack témával nem foglalkoznék.
Én pld hurcolászós Co2 témában 2 kilós CO2 tűzoltó palackot szereztem. (üresen 2 tábla csoki) 3000-ért töltettem meg. (meg vettem 1500-ért fekete, meg szürke sprayt, és lefestettem hogy ne legyen ronda piros)
Jópofa volt hogy a palackot bringával vittem haza, a hátizsák alá beakasztva :-) Haver lefotózott, és ezzel a szöveggel küldte át a képet "a roketyír" :-)))
Arra a normál reduktor rámegy. Később nagyobb co2, vagy corgon, argon palackra is feltehető.
2 kilós palack akár több óra hegesztésre is elég. Tűzoltópalackosoknál mindig van használt is, új is eladó. (5-12.000FT) Arra figyelj csak hogy a csavaros szelepes legyen, ne a meghúzható karos.
Szóval akvarisztikai témában kell keresni... gondolom reduktort is ők tudnak hozzá adni, ami gondolom drágább és valószínűleg nem is alkalmas hegesztéshez. Azért gondolom, mert a növényeknek - amire ők használják - nyilván minimális mennyiségű CO2 kell csak.
Nem, semmi "ismertető jel", de a gép le van fotózva többször is a szériaszámmal együtt. Nem hinném hogy azt elkezdenék lekapargatni/átragasztgatni.
Mindenképp veszek egy komolyabb munkakábelt, mert nagyobb áramoknál a gyári érezhetően melegszik. (még a 0,8-as dróttal is, nem hogy 1-essel) Szóval én is úgy döntöttem hogy binzel, de a 24KD-nél nem adom alább.
Amúgy érdekes, mert azt mondta tegnapelőtt (szerdán) a szervizes hogy aznap, de legkésőbb másnap reggel átadja a GLS-es futárnak. Most péntek délután van, majdnem 4 óra ... gép még sehol.
tartom magam az előzőekhez, ha nem lenne komoly baja a beküldött gépnek, akkor nem cserélnék ki hidd el. mielőtt visszaküldted, belül meg kellett volna jelölnöd egy kis karcal ahol alig lehet észrevenni. hogy lett volna ismertető jele.
bárr lehet hogy igy is felfogod ismerni ha ugyanaz jön vissza. pl bent a polaritást mikor szerelted nem volt valami festékhiány valahol vagy apró karc?
Rázhatna, ha nem három különböző helyen, és körülmények között történt volna 3 különböző alkalommal a tökéletesen földelt, (2 esetben még FI relével, és külön kismegszakítókkal is) ellátott aljzatokról.
Ezt tehát ki is zárhatjuk.
Van még egy olyan opció is hogy esetleg az áramkör érzékenyebb lehet arra ha nem "fázishelyesen" van bedugva a hálózati dugaljba. (erről most lehet órákat vitatkozni hogy váltóáramnál ez olyan mindegy, de gyakorlatban itthon sajna egyből észreveszem ha porszívózás után véletlenül rosszul dugom vissza a cd lejátszót. Az mondjuk nem ráz, de úgy szól mintha véletlenül egy fél millával olcsóbbat dugtam volna a helyére.)
Kb egy fél órát beszéltem a szervizessel. Átbeszéltük a dolgokat, szerinte valami statikus dolgot szedhetett össze. Még olyanon is gondolkodtunk hogy ugyanazon az asztalon egy bedugott flex...stb.
Mondjuk szerintem bármi van, a gép nem rázhat.
Mivel közöltem hogy ha nincs meg a problem nekem a gép nem kell, mert így nem bízhatok benne, 2 választás maradt. Csere, vagy pénz visszafizetés.
Szerintem úgy voltak vele hogy megnézték, foglalkoztak vele egy pár órát, a hiba nem jelentkezett, de azzal nem pöcsölnek napokat hogy hátha előjön. Egyszerűbb, és olcsóbb megoldás a csere nekik.
Lényeg az hogy mivel a gépem patika állapotú volt, ergo se használati nyomok, se karcok, semmi, úgy gondolták hogy dobnak az én dobozomba újat, az enyém meg majd megy valahova máshová. Pld kisebb cég aki vesz belőle több darabot helyszíni kis melókhoz. Náluk lehet soha nem fog előjönni a problem.
Mondjuk az vicces lenne ha a pisztoly kapcsolója lenne selejtes, és az csinálná a problémát. Azt ha jól tudom nem cserélték, meg a tartozékokat se. Gyakorlatilag majd azt is max a széria számról veszem majd észre hogy tényleg kicserélték-e a gépet, vagy csak duma :-)
Én a porbeleshez mint opcióhoz ragaszkodok. De polaritás váltás egyszerűsítő intézkedés most nem lesz. Közben rájöttem hogy az is egyszerű megoldás ha nem a kis kábelt akasztja át az ember, hanem a nagyokat cseréli meg az aljzat hátulján. Sokkal egyszerűbb .
Ha meg majd lejár a gari, akkor kap az előlapra egy aljzatot, aminek a hátára megy a kis kábel, és egy kb 15-20 centis 2 dugós kis kábellel lehet majd intézni a váltogatást.
Ja és majd akkor lesz megcsinálva a 3m-es kábel is hozzá, mert így elég közel kell tenni a konnektorhoz. (vagy hosszabbító kell)
Úgy gondoltam ma, hogy én is teszek ide néhány képet, de hát úgy alakult, hogy a gyenge kamerás mobilom volt nálam és nem úgy sikerültek a képek ahogy elképzeltem. :)
Minden esetre, ha ki tudtok nézni valamit akkor egy-két kritikát elfogadok, cserébe ígérem, hogy egyszer normális képeket rakok fel. :)
Ez a legrosszabb kép, de írtam egy kis magyarázatot:)
Én nem tudok többet "segíteni", döntened végképp neked kell. Én azt mondom hideg fejjel kell mérlegelni hogy elég lesz-e ez teljesítményre, nem jobb lenne-e egy új...stb
Mindenkinek más igényei, céljai vannak az adott géppel, nem látok bele a fejedbe :-)))
Telefonáltak az IWELD szervizből. Garis gépre hosszabb hálózati kábelt, és polaritás váltást elősegítő aljzatot nem barkácsolnak. A gorillánál ők nem találták a "disznókábító" funkciót, azaz őket nem rázta. DC- ban nem próbálták pedig kifejezetten kértem.
Ennek ellenére korrektnek tartom a megoldást mert kapok egy vadiúj gépet. (mondjuk buktam 4000Ft postaköltséget, de ennyi belefér) Holnap megjön az új gorilla, jövő héten meg beviszem a tanműhelybe vagy 2-3 napra és azzal gyakorolgatva a PF tompát jól letesztelem.
Más. Mától akkor hivatalosan is hegesztő szaki vagyok. Sajna hiába csináltam az elméletet 97%-ra a végeredmény így is csak 4-es lett, a tegnapi "elkúrtuk" munkadarabok miatt. (zöme 4-es lett hegesztési szempontból, de előkészítési és befejezési műveletekre - mert ugye már össze volt rakva a munkadarab mikor szóltak hogy itt is, meg ott is még jobban meg kéne köszörülni - és még utána se ártott volna egy két dolgot letakarítani, sajna kevés pontot kaptam)
A legbosszantóbb hogy az összpontszámnál a 81% már jeles lett volna. Ez van. Igazából leszarom nekem négyes is jó :-)
Mondjuk ha nagyon hivatalos akarnék lenni akkor a novemberben meghúzott TÜV-ös PB sarok minősítés óta számítanék hegesztőnek, de e mellé még márciusban tanfolyami keretek közt lesz még egy lemez, tompa függő. Elvileg március közepe, vége felé.
Érekes eszköz,az ötlet az oké,de a felhasználó barát oldalt,illetve a tartósságát azért én megkérdőjelezném! :-D Arról nem is beszélve,hogy 2000$-ért akár fix falút,plexiből is össze lehet dobni,ráadásul úgy,hogy a belső részt csökkentve elválasztó lapokat lehetne beépíteni.Mint egy homokszóró kamra,felül nyitható,oldalt belül mondjuk 2-3 cm-enként lenne nútolt rész,oda meg felülről be lehetne állítani egy határolót,így kis dolgok esetén nem kéne az egész cuccot elgázosítani,ha meg nagyobbat kel berakni akkor meg a lapot csak hátréb kellene tenni.
Még azt is meglehetne,hogy az oldal elemeket zsanérral összekötni,az éleket vékony gumilappal bevonni,így szigetelt is lenne és össze hajtható is :-D
Persze, nekik magasabb, 1,5, akár 2xszeres. A nagy olajtársaságoknál iszonyat pénzeket keresnek. Múltkor mesélte egyik mérnök, volt kollégáját az exxon 15 ezer fontos havi fizuval vitte el egy új beruházásra.
Veszel egy kiló ablakgittet sodorsz centiméteres átmérős hosszú "gilisztákat" és azokból még fűggő varratoknál is lehet a varrat mentén öblítő "kádakat" kialakítani.Egy darabka lemezt kell ráragasztani, és már töltheted is fel gázzal.
Na ez volt 110 augusztusban. tele palackkal, szinte zsír új rhöna reduktorral, awi, bevont és CO funkció, összes kábellel.
Na ez a referencia. Ilyet meg szabad venni ennyiért.
Én 2 dolog miatt nem vettem meg. Kisebb hordozható gépet akartam, és ennek a 150-es max teljesítménye tudom hogy kicsi lett volna (60%-on tudott 100A-t, a gorilla meg 140-et tud)
Az a legnagyobb bajom ezzel hogy ez a gép újonnan se lenne nagyságrendekkel drágább mint így használtan, kopott festékkel, koszosan, és gari nélkül. (lenne kb 140)
75-80.000-ért adnák akkor már más lenne a kép.
Kis CO2 palack egy tizesnél többet nem ér.
én használt reduktorért biztos nem adnék 5-nél többet mert 7-ért újat kapok, 11-ért meg ugyanezt márkásban.
bazzzz...írtam 2 oldalt és eltüntette az index :-((((
Lényeg hogy korrekt áron van, vállalható döntés, nem egy lottó ötös, de megvehető.
Ennek ellenére én továbbra is inverter és új gép párti vagyok.
Én azt mondom ha nem sürgős, és újat meg nem akarsz akkor nyugi, néha előbukkan egy olyan vétel mint egy 8 hónapja amikor a vaterán volt egy inverteres KEMPPI kompakt gép Ózdon 110-ért palackkal reduktorral.
Ha nem zavarja a társaságot, ha kapok valami jobb ajánlatot, benyomom ide, legyen valami konkrét állás is angolföldről, hátha valakit érdekel, vagy segít elindulni egy konkrét állás felé. Ha valakinek van NI numbere, az erre rástartolhat, nagyon kellene nekik hegesztő (30 darab), heti 3 napot kell dolgozni (30 óra csak), havi egymilla körül a fizu.
Dear Miklos,
We require 15 FCAW 6g / 6gr coded welders 15 TIG/GTAW Pipe welders with experience of Duplex and ideally Inconel Moly Please ensure if you have this experience it is detailed on your CV and you supply coding certificates to verify.
Friday 0730- 1230 £16.43 per hour 1300 1730 £24.30 per hour
Saturday 0730 - 1130 £24.50 per hour 1200 - 1730 £32.56 per hour
Sunday 0730 - 1730 £32.56 per hour
If all hours offered are worked this is around £780 per week for 3 days work. Travelling candidates will be accepted and accommodation allowance will be paid.
Az ügynök neve Ben G. Hunter, itt az e-mailje:BGH@irs-recruitment.co
értem, gondolom nem volt már idő próbahegesztést csinálni egy másik munkadarabon, mivel ezeket vizsga előtt előkészítjük, hogy csak varrni keljen, mivel sok a vizsgázó.
értem, akkor irigyellek, mert ott több lehetőség van mint a keleti határnál. ha sikerül valami meló téren nekem akkor az heves- szolnok vagy pestmegye lessz. dunántulra nem mennék, mert ugysem adnak ott sem többet.
voltam olyan helyen próbázni, hogy megbeszéltem 1 illetővel (főnökkel)hogy megyek délre mert akkor lesz szabad gép lenyomni a próbamunkát. és mikor odaértem akkor meg egy másik ember fogadott, állitólag ő volt a főnök a mühelyben és nem tudott róllam. és elkezdett előttem telefonálgatni majdcsak ordibálva hogy igy meg ugy nem is kell ember meg velem is ugy beszélt hogy mintha a saját seggéből huzott volna ki. na mondom ok, ide sem kell beütőt használni. oké menjünk próbázni,, ledobtam két 5 ös lemezt Pa ban hézag nélkül és minden füzővarrat nélkül rátoltam vagy 250 ampert oszt ott is hagytam őket. megsem vártam mit szólnak hozzá. mert közben meg ez a köcsög elment ebédelni. nállam már elvált az elején hogy nem akarok ott melózni, csak hamár levezettem sok kilómétert,,,,, hadd vegyék észre magukat.
nem tudom, nekem sokat számít az első benyomás egy munkahelyről, és a leendő főnökről. de most nem ? hogy akarnak igy hegesztőket felvenni. még azt is eltántoritják akit egy hangyányit is érdekelné ez a koszos egészséges szakma.
"Aki keres,talál!" :-D Egy délután alatt azért csak sikerült találni,főleg,hogy a rendes nevét se tudtam,hogy mi ez.
Tehát létezik ilyen mobil zacskós,veszélyes kisállít símogató feelinges hegesztő micsoda:-D!
Ára is van... 2000 $ felett találtam egyet.Azt hiszem nem kell nekem ilyen :-D.
De a bácsit elnézve,nem a felhasználó barát eszköz gondolata ül ki az arcára!
Viszont azt hiszem megtaláltam a saválló lemez gyökvédelmére a megoldást ami gáztakarékos is... a fenti medúza izéhez képest mindenképpen! De amég nem csinálom meg addig nem nyilatkozok :-D!
ja, hát ma már más a helyzet, de anno 80.000 körül volt a buddy 180, és "csak" 125 a buddy tig 160.
Tehát a + 45.000 kb a h gyújtás ára + AWI kábel ára volt. Az úgy se volt rossz vétel hogy ha nem is kellett az awi. Ma már más a helyzet, 100.000 ft van a buddy 180 és a tig 160 között.
Nagyon távol áll tőlem az AWI, nem tetszik! Ezért ez a gép felesleges lenne nekem, tudásban sok és drága is ahhoz hogy csak a bevont elektródás részt használjam rajta.
Viszont egy Caddy c200i-vel tényleg jó párost alkotna annak aki az AWI-t is szereti!
Kár hogy a buddy tig 160-at nem próbáltad ki. (bár sajna az is nagyon drága lett. van ahol már 220.000 bruttóban. 2012-es bevezetéskor 125.000 bruttóért láttam a hatvani Skiz kft-nél) Az is fasza kis gép. Én anno abban gondolkodtam 2 éve.
Caddy c200i + Buddy tig 160 elég jó páros lett volna itthonra gyakorolni meg tanulni a hegesztést, de ez a kombó már 2 éve is majdnem 400.000 lett volna.
Köszönöm, de sajnos volt már ennél jobb. :-) Lehet hogy attól van hogy a beütő számom "13" lett :-)
Nagyobb áram. Én is nagyobb áramot adtam volna. Mesélem a sztorit. Srác aki hegeszteni szokott a gépen mondja hogy hát ő bizony függőt mindig "1"-es "1"-es álláson tolja. Beállítottam 1-es fokozatra a feszültséget, előtolást is egyesre, húztam egy 2cm-t a próbadarabon, mondom te hülye vagy ha ezt csinálod egy fél éve mert ez hideg kötés. Kapcsolgattam, próbálgattam, aztán valahol 4-es állásban a feszültséget, és 3,5 körül az előtolást azt mondtam, na ez kb jó lesz.
Közben 3 idióta a hátam mögül kórusban ordibálta hogy 1-es1-esre tedd!!! :-)))
Ha nem szarik be a KEMPPI akkor szebb fotókat csatolhattam volna :-(
Ma voltam palackokat nézni, de gép próba lett belőle. Kipróbáltam egy Esab Buddy-t ezt a 180-ast. Nagyon komoly kis gépecske! Eddig Fronius Tranpocket 1500-on agyaltam, de ez a kis Esab nagyon bejött, menne a másik Esab-hoz is :P
A lemezen lévő csőhegesztésnél nagyobb áramot adtam volna, az alsó gyökön egy hibát láttam. Ott nem éget át az anyag, gondolom kezdésnél nem köszörülted vissza annyira az anyagot. Amúgy nagyon jó a vizsgamunkád. Gratula hozzá
viszont ha a munkadarabb nagy pl. akkora mint egy tv-s doboz (még a régi képcsöves tv méret :-D) ,na azt vajon hogyan?
Első ötletem egy flexibilis csőfél,vagy c alakú profil amit a gyök oldalhoz van valamilyen módon,ragasztószallag,stb... rögzítve.Ami max2-3 cm átmérőjű.
Így nem kell pl. egy 60 L-es teret megtölteni gázzal,hogy hegeszteni lehessen,hanem csak a gyök résznél lenne megtámasztva...
Hmmm... valamit kitalálok... asszem ezzel el leszek egy darabig :-D
Valami olyasmi. Rézből szoktak kis egyik oldalon nyitott dobozokat csinálni amire megy egy cső ahol bevezeted a gázt. Láttam már olyat is hogy a doboz oldalán még keményebb alufóliából kis túlnyúlások is voltak amik rátakartak pld ívesebb formára.
Van az az öntapadó alufólia szalag amit alu kémények/füstcsövek összeillesztéseinek szigeteléseihez használnak. Pld azzal is meg lehet oldani a dobozka és a munkadarab közti lezárást
Neked pont a fordítottja kéne, de olyat én se találok katalógusban se, meg neten se.
Ilyen van, de ez neked pont nem jó.
ez a dinse átalakító 25-35 néven fut
Neked akkor 35-25 kéne. Hegesztős boltban kell megkérdezni, de szerintem egyszerűbb venni egy dugót Binzel ABI CM 30-50, és egy aljzatott Abi CF 10-25 és közé kell 10 cm 25mm2-es kábel.
Bocs, mindenképp gyártanod kell magadnak, mert csak a fordított megoldás létezik mint ami neked kéne. :-( és az is 3200 Ft (25-ös dugó a hátán 35-ös aljzattal)
Ha ez a 25-ös diense dugó lenne kisebb mint a gépeden az aljzat - lehet hogy a 180-as buddyn már 35-ös aljzat van, ennyire nem vagyok képben - akkor meg semmi gond, mert lehet kapni átalakítót ami 25-ről 35-re bővít. vagy egy lengőaljzat a buddy felé a helyes méretben + 10 cm kábel + lengőaljzat a pisztoly csati felé a helyes méretben. Kb 1500 ft-ból összerakod.
Így van olyan munkakábelem van mint amit te írtál. Na de az a rész amit bekarikáztam pirossal azzal vagyok bajba mert, hogy kicsi a gépbe és leszeretném cserélni a csatlakozóját nagyobbra ami belemegy a gépbe. Csak egyszerűen nem jön le pedig a főnökömnek a munkabeljén egyszerűen lejön lehet azért mert már bevan járatva..
Szelepes AWI munkakábelt kellett hogy vegyél, mert nincs hf gyújtásod, tehát "koppintós awi". Annak a gép felőli végén van egy 10-25-ös csati ami az áram és a negatívra dugod mint MMA-nál a testet. A csati mellett kilóg a gázcső, az meg a nyomáscsökkentőre megy.
Mit és hová szeretnél még dugni?
Ha binzel sr 17-et vettél akkor meg vagy lőve, mert sr17v-t kellett volna venni.
Nem lehet az awi kábelen - markolaton gomb - vezérlés. (illetve éppen lehet, csak ezzel a saját életed bonyolítod)
Ami neked kell AWI pisztoly azon a markolatnál csak egy tekerős szelep van amivel a gázt nyitod, zárod ... semmi más. A gép felőli oldalt fentebb leírtam.
A dugóból kijövő gázcső megy az argon palack nyomáscsökkentőjére.
én ugy voltam vele hogy gyengét nem akartam venni, inkább vártam hogy még gyüljön hozzá. eladtam a stalit hogy megtudjam venni a jasicot. de most nem azt mondom hogy te is add el a rilont, mert jó az ha megvan, lehet hordozni.
én a helyedben ha nem égető a co gép, akkor várnék hogy jöjjön össze több pénzed. de neked kell eldönteni mennyit is szánsz rá. én személy szerint nem szeretném hogy akár te vagy más is bebukjon olcsó szemetekkel.
én vagy mi, csak a véleményünket irjuk itt le, és nem oszhatjuk be mások pénzét. én sem használom napi szinten a jasic mig 200 at, majd csak tavasztól őszig amikor jóidő van a műhelyben. de ha hegesztek akkor már jó géppel.
végszónak ha nem akarod magad költségbe verni és nem trafósat akarsz majd venni, akkor ott a gorilla 165. 92 500ft 1 év garival, ingyen postával plussz 5 kg huzal ajándék. és már vannak pozitiv vélemények erről a gépről.
ha trafósat szeretnél akkor meg még kell hozzá co kábel is ami nem kevés pénz. 14 000 körüli.
használtat én nem vennék, mert ha elromlik akkor meg nincs rá gari, és lehet olyan baja is lessz amit ha hozzáadnál a vételárhoz, abból már kapnál újat is.
Üdv. Van egy gondom remélem, hogy tudtok segíteni. Mégpedig az, hogy van ugyebár egy Esab Buddy arc 180 inverterem na oké, és most vettem hozzá egy SR17 AWI munakábelt vagyis rendeltem csak az a gondom, hogy én se néztem utána rendesen és kisebb csatlakozó van rajta mint a gépen és nem bírom levenni róla ezt a csatlakozót mert, hogy van rajta az a kis "pöcök" amin keresztül megy be a gáz na amiatt nem bírom leszedni nem akarom túl erőltetni mert "félek", hogy eltöröm vagy nyugodtan lecsavarhatom kombinált fogóval vagy, hogy?
na akkor most olyan helyzetbe kerültetek vizsgán ami lessz majd pl egy próbamunkán. egy vadidegen gépet kell majd belőni hogy jól próbázz. ha nem sikerül egy próbamunka akkor majd sikerül máshol. nekem már van rutinom próbamunkából:))
figyelj, nekem sem lett 100% os a varratom vizsgán, de az elméleti tudásommal igy is 5 ös lettem a végére. mindenki róllam másolta a tételeket mert én dolgoztam ki. szóval jeles a bizi. de jobban örülnék ha inkább lenne 2 év komoly gyakorlatom 2 es bizivel.
na mostmár akkor tégy úgy mint GYF húzzunk bele:))) elméletin.,,, igen megcsinálod!! :))
Jelentem lement a szakmunkás vizsga gyakorlati része. :-)
Amit el lehetett rontani, azt el is rontottuk/tam. :-)
Kiváló így már nem leszek az tuti.
Először is reggel itthon felejtettem a fényképezőt, így csak mobilos képek lesznek a munkadarabokról, az is majd ha csoporttársam át-emilezi, de mindenképp beszúrom majd hogy szívhassátok a vérem hogy mit hogy basztam el :-))))
A következő szopás az volt hogy a vizsga kezdete után pár perccel, a tökéletesen lepróbált, beállított (vizsga előtt próbadarabokon lepróbáltuk a beállításokat, mi hány amper,v, huzalsebesség stb) Kemppi Fastmig 450-es bedobta a kulcsot. Kiszopósodott a teflon vezető a két görgő között, és elkezdte gyűrni a huzalt. Naná hogy nem volt tartalék :-)
Az a gép így ki is esett. (a 323-as Kemppik nem voltak bent) Maradt az ESAB 250-es tarfós gép, meg a szar Trakisok. ESAB-nál is tarkisoknál is elkeződött a tolongás. A merevítőbordás munkadarab függőjét jól elkapkodtam mert nem sikerült elsőre tökéletesre lőni a gépet. A haránt, a nagy cső, a kis cső a lemezen amitől kicsit tartottam az meg egész tűrhető lett.
Ennyi a tapasztalat, én a gyakorlatimra egy 3-asnál jobbat nem adnék, de majd a vizsgabizottság eldönti ezek mennyit érnek :-)
A gond ott van hogy normális, elég erős egy fázisú trafós gép eleve kevés van. Ha mégis akad akkor azt nem nagyon adják el. Ha mégis eladják akkor az nem olcsó. :-(
Egyébként az einhellnek a 190-ese az állítólag már elég használható. (több hobbikarosszériás ismerősöm tolja olyannal) Nem egy jó gép, de ha belefut az ember egy jó állapotú használtba mondjuk 30-35 körül, akkor az egy vállalható döntés.
ha megvettem volna a jasic mig 160 kombit akkor az 5 kilós huzallal meg munkakábelekkel már 30 kilót kellene cipeljek egy bevontelektródás hegesztésért ha menni kellene valahova, vagy pedig kiszedem a huzalt kifüzöm , macerás. de akkor is 23 kg.
igy van a jasic mig 200 ,meg lessz egy kis 4 kilós bevontas hegesztőm és azt könnyebb lessz vinni.
Nem lenne felesleges a rilon a gorilla mellett sem, mert nem mindegy hogy mit hova cipelsz. A gorilla a CO2 miatt valszeg helyhez kötött gép lenne az esetek többségében, a rilont meg viheted helyszíni szerelésre.
Erre úgy kell tekinteni mint egy + lehetőségre (mármint a gorilla MMA funkciójára)
Ezeket mi is nézegettük maclizzal anno (nem pontt ezt, de trafósat) de nézd meg az árat, meg az adatokat.
Amit linkeltél arra is csak 5 kilós dob megy, tehát ez ugyanaz. A többi lentebb:
165-ös gorilla+5kg huzal mig160A
_____________________ _________________________
ár: 92.500 Ft 91.44 Ft+posta
BI 100% 100A 65A
BI 60% 140A 110A
BI 30% 160A 20% 160A
súly 10,6kg 38 kg
A kis inverter ráadásul még tud bevont elektródát is. Nem szakaszosan, hanem fokozatmentesen lehet beállítani. Van kijelző amin a pillanatnyi érték kontrollálható.
Nekem ez elég egyértelmű ha újról beszélünk akkor melyiket érdemes megvenni :-)
ha sima co gépet veszel akkor ne add el a rilont. én akkoriban azért adtam el a stalit mert azt megpótolva vettem meg a jasicot. de ha idén kell majd bevontas gép akkor majd megveszem az alfaweld 130 A osat . 35 ért postával.
igen nagyon korrektek, mikor a venti zörgött, irtam nekik imélt, és küldték is a futárt a gépért, kicserélték a ventit és küldték vissza. nekem nem került semmibe. a futár is ingyenes volt, ők álták.
szerintem ez is jó ha trafós kell, 65 ampert tud folyamatosan, ez már rajtad múlik és a szerencsén hogy használtan tudsz e venni ilyet vagy hasonló állapotban. én ha ilyet vennék akkor már újat 1 év garival. de te tudod a pénztárcádat.
gondolom dankovicsnál nézted, én ott vettem régebben, 2 év alap garancia, de lehet hozzá venni még 3 évet (úgy mint pl tévéknél ) de azt nem tudom mennyiért. én anno a sima 2 éves garival vettem ami benne a gép árában.
Úgy működik hogy itthon 1 év teljeskörű garancia van + egy év német teljeskörű mert ott két év van a törvény szerint. A +3 év az meg nem teljeskörű gari, hanem szavatosság. (szintén a német anyacégnél érvényesíthető, de ezt neked a magyar importőr intézi, oda kell visszavinned/küldened)
Nincs körbekerítve a telek, ipari létesítmény volt de az "üzemet" 15 éve bezártuk.
Van betörés :-( de az ellen a kertés nem megoldás, mert átmásznak, szétvágják. Csak az a megoldás, hogy vagy üres legyen az épület, vagy olyan legyen bent ami nem mozdítható, vagy nem érdemes elvinni .
Kaput is csak azért csináltam mert parkolónak nézték az betonozott udvart sokan :-)
Na nem offolok többet.
Holnap szakmunkás vizsga! :-) Gyakorlati rész, lesz sok szikra, és olvadt fém :-)
Az volt :-) kb 20 éven keresztül, csak el lett méretezve a födém :-) A keresztgerendág még megvannak, de a rájuk rakott födémként funkcionáló hullámlemez az 20 év alatt elporladt, és nem bírta a sárlavinát, rajta lévő vizes földet.
Szerencsére nem tartottunk benne már semmit akkor, azóta 10 köbméter földet tartunk benne :-))))
Gorilla szervizben van :-) "biztonságban"
ja..kovácsoltvas jellegű "kapu" szerűség is kis a GÜDE porbelesnek köszönheti hogy létrejött, na az a néhol 12-es tömör anyag az már megzzasztotta a kis barkácscuccot 3 éve a nyári 40 fokban :-))) Nem én hajlítgattam, csak összehegesztettem az előre gyártott boltban kapható elemeket az otthon lévő laposvasakkal, és egyebekkel.
Einhell BT-FW100. Az volt neked. Egyébként az általam (szintén vadiújan) vásárolt Güde SG120a nagyjából ugyanez. Csak a megbízhatóbb szervizháttér miatt vettem anno végül azt.
Einhell-ekkel akkoriban sok baj volt a bolt szerint, és akadozott a szervizelés.
Visszatérve a megállapításodra naná hogy nem működött :-) A 0,8-as ESAb porbeles huzal 40A felett kezd működni, ezekhez meg jellemzően 0,9-es huzalt csomagolnak, vagy lehet kapni. Na az meg mivel vastagabb, 50A alatt le se olvad rendesen, így a kisebb 45A beállításon csak szenved.
Én amit kaptam hozzá Güde huzalt az egyértelműen szar volt, gyakorlatilag a nagyobb 90A beállítással közepes előtoláson (6-7m/min) tudtam vele 2-3mm falvastagságú zártszelvényt hegeszteni, és kész. Semmi mást.
Áttértem a jobb minőségű, de még mindig 0,9-es DECA porbeles huzalra, na az már ég és föld volt az előzőhöz képest. Kicsin is kezdett működni, úgy ahogy. A nagyobb beállításon 2-5mm között már egész elfogadható lett.
A mérföldkő meg az volt amikor nem kaptam semilyen kisdobos porbeles huzalt a boltban mert épp elfogyott. Akkor mondták Hatvanban a Skiznél, hogy tudják hogy kényelmetlen megoldás, de van ez az ESAB porbeles huzal, (4,5kg-s dobon) ha van üres kis dobom, akkor tekerjek át mindig annyit amit elhsználok. Így is tettem, és nem bántam meg, mert egyrészt sokkal olcsóbb lett az üzemeltetés. Másrészt meg innentől 1,5mm anyagvastagságtól kezdve egészen 7-8mm anyagvastagságig bármit, bármilyen helyzetben/pozícióban sikerült megvarrni.
Az olyan dolgok hogy nem kéne feltétlenül fej felett hegeszteni, ha ugyanezt előtte a betonpadlón is össze lehet állítani, képzetlenségem miatt, meg a marha nagy egó miatt fel se merült. Hiszen csak a gombot kell nyomni vazze :-)
És az a 60x40-es zártszelvényből, rajta vízszintesen felhegesztett 40-es szögvasakra csavarozott hullámpala azóta is tartja a garázs mögött a hegyet :-)))
szerintem nem túlzol, ha valaki olyat akar venni ami elfogadható akkor legalább a gorilla kombi gép ami norbinak van. ami ez alatt van az felejtős még otthoni szinten is.
a güde nállam elásta magát egy életre az univerzális köszörünek kikiáltott hulladékával.