Keresés

Részletes keresés

dejozsi999 Creative Commons License 2022.10.14 0 0 45328

Kedves Fórumtársak!

Van egy Saunier Duval Ecosy F25-ös kondenzációs kazánunk, ami eddig rendben tette a dolgát (10 éves lehet)

Eddig szép tiszta kondenzvíz jött ki belőle (látom, mert a pincében egy edényben gyűlik össze).

Két napja viszont megváltozott, eleinte csak mintha zsíros lett volna a felszíne (nem volt ivóvízszerű, hanem picit szennyezett). Mostanra pedig szürke színű lett, olyan mintha valamilyen fémet oldana ki valahonnan, még csillog is a fényben...

Van-e valakinek ilyesmi tapasztalata, mi lehet vele?

Beszéltem szerelővel is, szerinte kazántest hiba. 

Mással beszélve, neki mindig is szürke volt a kondenzvíz.

A legtöbben pedig nem is tudják nekik milyen, mert a csatornába folyik... :-)

Köszönöm a segítséget!

 

Dexter810323 Creative Commons License 2022.10.13 0 0 45327

Szia.

 

A CT200 nekem "szerelem"... Vagy egy rossz házasság 😅. Vagy is is. Nem annyira okos mint amennyit kérnek érte. Viszont menő, a gyerek imádja, és kényelmes. A kazan szivattyu jelet lelophatod csőtermosztáttal simán. Es a kazánon belülről is el lophatod a kapcsolasi jelet szerintem gari vesztés nélkül. 2500w szivattyuja modulacios, de nem a kazan vezerli a modulaciot hanem a szivattyú magának. 2300 at nem tudom, az lehet másabb. Lehet kapni olyan eszkozt ami adott vezeték indukcióját nézve kapcsol, igy bontani sem kell. A szivattyu megfelelo vezeteke köré mehet a szenzor, es ha ott áram kezd folyni indul a masik szivattyú. Ezt villamosságis megmondja hogy hívják, és bontani sem kell hozzá.

Nem ismerem a cw400 at viszont szerintem az ön magában is képes több kört vezérelni, így nem kell hozzá az mm100 szerintem. 

Előzmény: goorsa (45322)
Dexter810323 Creative Commons License 2022.10.13 0 1 45326

Szia.

 

Én úgy csináltam hogy a radiatorok torlóit próbáltam állítani addig még a felülete egyenletesen meleg nem lett... Egy komplett szezonom ment el vele. Gáz kazannak a gyorsan forduló víz az ellensége. Ugyanis ha meleg viz megy vissza lekapcsol adott delta t nél. Az enyém bármit is probaltam kapcsolgatott miatta. Volt radiator ami 30 meterre volt, volt ami 2 meterre. Torlókon álligatni meg pepecs meló. Idén kapott egy nagy puffert a rendszer. Ennek most mindegy milyen sebességgel veszem ki a vizet (felgyorsitottam). Rétegződik szépen, és a relative meleg visszatérő sem jut el a kazánhoz. A kazan keringeti a puffer vizet állandóan, ha 32 fok ala megy a visszatérő el kezd fűteni, 40 fokra futi a puffert ami ha megtelik akkor a delta t miatt lekapcsolja a kazánt. A radiatorkör szivattyuja pedig szepen veszegeti ki belolle a meleget. Kár hogy nem csinaltam meg előbb, igy gyakorlatilag megszűnt a kapcsolgatasom a kazánon.

 

 

Előzmény: bastardo (45325)
bastardo Creative Commons License 2022.10.13 -1 0 45325

"mikor hatásosabb a radiátorok által leadott vízhőmérséklet: akkor, ha gyorsabban nyomja a vizet és értelem szerűen előbb meg is fordul, vagy ha lassabban áramlik a víz a csövekben és a radiátorokban"

 

képzeld el szélsőséges esetekben, és meg is kapod a választ:

- ha csigalassan áramlik a víz, akkor a radiátoron a becsatlakozáshoz közel levő részen meleg lesz a felület, de onnan távolodva már egyre hűvösebb, mert a lassan csordogáló víz leadta a környezetnek az energiát. tehát a radiátor felületének jelentős részén már nem történik jelentős hőleadás

- ha viszont nagyon gyorsan folyik benne a víz, akkor lényegében a teljes felületen megtörténik a hőleadás, hiszen egységnyi víz sokkal rövidebb ideig tartózkodik a radiátorban. A kilépő víz hőmérséklete emelkedni fog, de az nem azt jelenti, hogy kevesebb hőt adott le, hiszen a térfogatáram sokkal nagyobb lett

 

más kérdés, hogy egyéb okokból gondolom a túl gyors áramlás sem jó (zaj, szivattyú energiafelhasználás)

Előzmény: kalfer (45324)
kalfer Creative Commons License 2022.10.13 0 0 45324

Sziasztok! Lehet, sőt biztos hogy vannak köztünk nálam sokkal szakértőbb fórumozók, de azért nekifutok a kérdésnek. Van egy Vaillant kazán összekötve egy vegyes kazánnal, amelynél a fűtés szivattyú nélkül megy. Ebből adódóan a víz sebessége, ami a vastag csövekben áramlik, vélhetően ki van téve a fizika törvényének, míg a gázkazán esetében a Vilo szivattyú teszi a víz áramlási sebességét. Laikus kérdésem az, hogy mikor hatásosabb a radiátorok által leadott vízhőmérséklet: akkor, ha gyorsabban nyomja a vizet és értelem szerűen előbb meg is fordul, vagy ha lassabban áramlik a víz a csövekben és a radiátorokban. Milyen metodika alapján lehet azt kiszámolni, hogy a szivattyú milyen sebességgel dolgozzon?

ksanyi52 Creative Commons License 2022.10.13 0 0 45323

Nem, hanem a termosztát kimenetére, amivel a kazánt indítja, ( mivel az nem bír meghajtani egy szivattyút) egy relét kötnek, és az indítja a másik szivattyút. Remélem jól írtam.

Előzmény: bastardo (45321)
goorsa Creative Commons License 2022.10.13 0 0 45322

Szia!

 

Kösz szépen az infókat! CW400 azért lenne jobb választás mert ahhoz tudnék MM100-as kapcsoló modult kötni? Olvastam néhány helyen már, hogy a CT200 inkább szép mint jó, de ettől függetlenül szívesen kipróbálnám ha találnék rá megoldást. :) 

Sajnos a "lelopás" most nem opció nekem kazángarancia miatt, csőtermosztát tűnik talán az egyetlen útnak a szivattyú indítására, de nem tudom mennyire lehet élhetőre belőni majd a rendszert. MM100-as modult is bevállalnám talán, de CT200-al nem tudom megy-e (nem találtam ezzel kapcsolatos infót).

Előzmény: Dexter810323 (45318)
bastardo Creative Commons License 2022.10.12 0 0 45321

igen, úgy értettem, hogy egy relé meghajtó kimenettel.

tehát bekapcsol a kazán, valamilyen kimenetére jelt ad, amivel meg lehet húzni egy relét, ami kapcsol egy szivattyút. Csak ennyi. De akkor ilyen szokott lenni rajtuk? 

Előzmény: ksanyi52 (45320)
ksanyi52 Creative Commons License 2022.10.12 0 0 45320

Nem tudok róla, relével, vagy csőtermosztáttal szokták megoldani. Nekem csőtermosztát van.

Előzmény: bastardo (45319)
bastardo Creative Commons License 2022.10.12 0 0 45319

Sziasztok!

 

Kazánokon szokott lenni olyan csatlakozás, amire külső szivattyút lehet rákötni, hogy azt abban az esetben elindítsa, ha a kazán is elindul?

Nekem egy Baxi Luna Platinum van (csak fűtő), de a manuál annyira zavaros, és felületes, hogy nem tudom ezt egyértelműen kiolvasni belőle.

 

Köszi szépen!

 

 

Dexter810323 Creative Commons License 2022.10.11 -1 0 45318

Szia! CT200am van, és egy 2500W. tudomásom szerint az sem tud szekunder szivattyút. ha csak annyi kell hogy a 2 egyszerre menjen akkor egy relével "lelopod" a jelet a kazántól amikor indítja a saját szivattyúját. ha ettől több dolog kéne akkor dobd el a CT200-at és vegyél egy ilyet helyette: 

https://www.bosch-thermotechnology.com/hu/hu/ocs/residential/cw400--631729-p/

 

nálam most volt "fejlesztés" a fűtésben. eddig direktbe fűtött 11 radiátort a gázkazán (4 éve hibátlanul) viszont most kapott egy 750 literes puffert a rendszer, és a kazán visszatérőm egy medence fűtő hőszivattyút... elengedtem az időjárás függő fűtést gyakorlatilag, elméletben viszont megtartottam, mert kell a kazán és a puffer között az állandó keringetés (van napelem akukkal, nem foglalkozom a 1x watt állandó fogyasztással szerencsére) a kazán máshogy pedig nem keringet állandóan. úgyhogy görbe eltol jó alaposan, max vízhőfok 40 fok, ha hül a puffer 32 fok alá azonnal fűti hacsak a hőszivattyú épp nem tolja bele szintén a meleget, ez esetben vagy be sem kapcsol, vagy a meleg visszatérő miatt leáll a fűtés. viszont hogy a kérdésedre miért így válaszolok: kellett egy másodlagos szivattyú ami kiveszi a pufferből a lakás felé a melegvizet... sehogy máshogy nem sikerült csak úgy hogy egy sima smartlife be felcsatlakoztatható de minimalista kínai on off termosztátot tettem a lakásba... így a ct200 felel a pontos hőmérséklet kijelzésért és a puffer töltésért (utólag kicsit drága megoldás de ez van) a gagyi termosztát felel a pufferból a lakásba való fűtésért, a hőszivattyút meg felhőben tárolt feltételek indítják vagy állítják le, így az autómatikusan üzemel, de kikapcsolható bármikor vagy paraméterezhető... CT200 sokáig üzemelt egyedül, nem estem tőle hasra az első szezon után. nagyon erősen gondolkoztam rajta hogy teszek fel helyette akár egy sima ON OFF termosztátot... most így utólag végülis az lett belőlle

 

nem szakmám, szóval lehet más megoldás is ettől függetlenül...

Előzmény: goorsa (45317)
goorsa Creative Commons License 2022.10.11 0 0 45317

Sziasztok!

 

Másik topicban is feltettem a kérdést, de mivel ebben több említést látok CT200-zal kapcsolatban, tennék egy próbát itt is. :)

 

Szóval adott Bosch CT200 buszos szobatermosztát amit egy Condens 2300W típusú kazánhoz szeretnék kötni. A fűtési rendszerben azonban található egy kiegészítő keringtető szivattyú is amit szintén vezérelnem kell. Mi lenne erre a legjobb megoldás? Kazán nem tud szekunder szivattyút kezelni, uh kénytelen vagyok más megoldás után nézni.

 

Alapvetően bármi tanács érdekel ami busz rendszerű termosztáttal szabályozott szekunder keringtetőszivattyús rendszerekkel kapcsolatos.

 

Kösz szépen előre is!

Hans70 Creative Commons License 2022.10.09 0 0 45316

nem fordítva működik. 2008 as a kazán,szerintem a többutas szelep rosszalkodik

 

Előzmény: Hans70 (45315)
Hans70 Creative Commons License 2022.10.09 0 0 45315

Üdv! westen novadens boyler kondenzácios kazánunknál a váltószelepet mozgató motor fordítva működik hmv-nél kinyitja az utat a fűtés felé,fűtésnél elzárja. reggel meleg volt a radiátor,zuhanyzáskor. tanácstalan vagyok

Törölt nick Creative Commons License 2022.10.09 -1 0 45314

 rugalmasabb a változó (hő)igénynek)

 rugalmasabb a változó (hő)igénynek megfelelően.

Előzmény: Törölt nick (45313)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.09 -1 0 45313

Különböző méretű(teljesítményű)  hőleadóknak más-más térfogatáram kell hogy le tudják adni a kívánt teljesítményt, plusz még ha termoszeleppel vannak szabályozva, és az zár vagy nyit az egész rendszerre kihatással van.

Fix sebességnél egy közelítő értékkel számolnak,  itt /ariston/ két érték van, ezt a rendszerhez igazodva kell a legjobban megfelelőt kiválasztani a telepítőiben "Kazán maradék szállítása ΔT 20°C" grafikon alapján.

Modulációs szivattyúnál a kazánlogika határozza meg az adott körülmények alapján.

Azon túlmenően, hogy gazdaságosabb (alacsonyabb villamos fogyasztás) rugalmasabb a változó (hő)igénynek).

 

Ha sensys-ed van ellenőrizhető -heti -havi -éves bontásban (többek között) az elfogyasztott villamos energia.(nyilván csak kb érték...)

 

Előzmény: horseface (45312)
horseface Creative Commons License 2022.10.09 0 0 45312

Üdv mindenkinek!

Meg tudná valaki mondani,hogy Ariston kazánnál pontosan milyen jelentősége van a szivattyúsebesség beállításainak?(lassú,gyors,modulációs).Köszönöm szépen!

k.tsabi Creative Commons License 2022.10.06 0 0 45311

Köszi. Bus vezérlő, egyenlőre csak külsőszabályzás nélkül. 

Előzmény: Apaxp (45310)
Apaxp Creative Commons License 2022.10.06 -1 0 45310

Attól függ, hogy mivel vezéreled. Normális bus vezérlő és külső hőmérséklet érzékelővel  jól szabályozza magát. Ha csak on-off termosztát van, akkor érdemes lehet visszavenni addig hogy biztonsággal kifűtse a kecót.

Előzmény: k.tsabi (45309)
k.tsabi Creative Commons License 2022.10.06 0 0 45309

Üdv! 

Kazán teljesítményt érdemes menüben visszavenni ( %) , vagy úgy is oda modulál ahova kell? 

házfal Creative Commons License 2022.10.05 0 0 45308

Sziasztok,

 

Véleményt, tanácsot szeretnék kérni.

 

Egy kb. 100m2-es házban lakunk, ahol Saunier Duval Semia F24E kazán működik már több mint 10 éve. A beüzemelés még felújítás előtt történt, azóta a ház teljes hőszigetelésen esett át ami jelentősen lecsökkentette a fűtési igényt (egy évben kb. 900-1100 m3 gázt használunk el fűtésre és kb. 400-450 m3-t HMV előállításra). A mostani helyzethez túlméretezett, vékony lemez radiátorokat használunk. Különösebb karbantartás nem volt a rendszeren, víz utántöltéseken kívül. A kazán többnyire 1-2-es víz hőfokkal üzemel, a leghidegebb időszakban szoktam felvenni 3-asra, de szerintem 2-essel egész télen lazán kifűtené a házat.

 

A kazán a gyári oldalfali vízszintes kivezető csövével van használva, ez van az engedélyezett gáztervben is. Így szeretnénk a jövőben is üzemeltetni ha cserére kerül sor, így nincs szükség kéményre, illetve annak a cseréjére.

 

A mostani kazánhoz hasonló egyszerű, olcsó és könnyű üzemeltethetőségű modernebb kondenzációs kazán beszerzésén gondolkodunk. Fontos lenne, hogy ne kelljen új gázterv, egyszerűsített készülékcserével megoldható legyen a dolog.

 

Milyen készüléket tudnátok ajánlani ami a fentieknek a legjobban megfelel?

Ha megvalósulna a csere, az is fontos lenne, hogy az adminisztrációs része milyen gyorsan zajlik le a cserének? Ha ez számít, akkor TIGÁZ területről van szó.

Nagyjából milyen költséggel lehetne tervezni? (kazán beszerzési ár, munkadíj, egyéb költségek).

Kb. mekkora megtakarításra lehetne számítani a kondenzációs kazán beépítése után?

 

Köszönöm előre is!

Előzmény: mani-tú (45306)
nagykunsági Creative Commons License 2022.10.05 -1 0 45307

Nem az a kérdés mekkora teljesítményű, hanem mekkora Minimum teljesítményű. 

 

Padlás, födém ott biztos pótolnám a szigelelés hiányát vagy 30 cm szigeteléssel. 

Előzmény: mani-tú (45306)
mani-tú Creative Commons License 2022.10.05 0 0 45306

Üdv.

Adott egy 300-lég m3 es ház .

Régi építésű és csak részben felújított.

Vályog és tégla a hozzá toldott épületrész. A toldás vagyis a tégla az 5cm szigetelt. p

Padlás-födém az nincs le szigetelve ,mindenhol az ablakok kb-10 éves műanyagok.

Mekkora  teljesítményű kond. kazán kellene nekem?

Mik a tapasztaltok ezek terén!

Renke17 Creative Commons License 2022.10.04 0 0 45305

Sziasztok!

 

Szeretnék egy kis segítséget kérni. Van egy Viessmann Vitodens 100-W gázkazánom. Radiátoros és padlófűtéses körre is dolgozik. A padlófűtésre keringetésére külön szivattyú szolgál, amit eddig fűtési szezon elején bekapcsoltam majd ha már nem fűtöttem kikapcsoltam. 

Most viszont szeretném ha úgy működe hogy mikor bekapcsol a kazán saját keringtető szivattyúja kapcsoljon be a padlófűtésé is egyszerre.

Szóval a kérdés, hogy van-e olyan rákötési lehetőség a kazán nyomtatott áramköréra ahol külső szivattyút lehet rákötni.

Köszönöm előre is a segítséget.

Üdv

Renke

 

Törölt nick Creative Commons License 2022.10.03 -1 1 45304

 

A görbét vidd le bátran, akár 0,3-ra, ha sok a magas.

A sensys korrigálni fog.

De akár sensys nélkül csak külső érzékelővel is próbálkozhatsz, ilyenkor nem szól bele csak a kazán érzékelő és a külső. Ha megvan a megfelelő meredekség (akár kompenzációval) mehet rá a sensys, aztán lehet ciccenteni a sört. :-D

Előzmény: VRF800 (45303)
VRF800 Creative Commons License 2022.10.03 0 0 45303

Köszi a válaszod!

Auto funkció aktív.

A radiátorokat is most próbálom össze hangolni (alumínium radiátorok, előbeállítós Danfoss szelepek), torlókon is állítottam. Elég jónak tűnik. Megfelelően túlméretezettek, gépészeti céggel terveztettem meg a rendszert és én raktam össze. Visszatérőbe raktam a tervezet TF1 + 600 mikronos szűrő után még egy 10"-os 5 mikronos szűrőt amit 50 mikronosra cserélek az átmosási (fernox F3-mal) időszak után. Mivel a romantik radiátorok nem újak. Az összes teljesítményük 29 kW. A 165 nm hőigénye - 15 fokban 9,6 kW. 

Meredek görbével nagyon hamar leáll.

Sensyssel türelmesebb leszek(16 os beleszólás) 

Előzmény: Törölt nick (45302)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.03 -1 1 45302

Több lehetősg van:

(Auto funkció aktív?)

Átmeneti időben csak szobai érzékelővel, majd ha tartósan hideg lesz jöhet a külső.

Eltolással hangolni, a kompenzáció 15-16 körül már jónak kell lenni.

A magas kört is kipróbálhatod egy lapossal, majd az eltolással hangolni.(radiátorhoz ez való inkább)

A kazán teljesítmény korlátozás

Radiátorok beállítása(visszatérő)

 

Egyébként hidegindításkor nyilván magasabb hőmérséklettel és teljesítménnyel kezd, majd beáll.

Sensys öntanuló, kell idő neki míg megtanulja a dolgát.

Előzmény: VRF800 (45301)
VRF800 Creative Commons License 2022.10.03 0 0 45301

Én is ilyesmivel küzdök sajnos. 

Radiátoros rendszer(15db) de nekem mindig túlszalad és leáll.

0.6 os görbe, 0 eltolással. Minimum vizhőfok 32°C. Sensys +külső.

Mit kell állítani, hogy ne 45 fokos vízzel kezdje tolni?

 

Előzmény: Törölt nick (45294)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.03 -1 0 45300

ennek ellenére, hogy a bejövő víz 52 C fokos, a kombi kazán bekapcsol

Mert a kombi kazán így működik.

Kinyitsz egy csapolót, az áramlásérzékelő bekapcsolja a HMV-t.

Ha tud a bojler 52 fokot, az miért nem elég? (télen 2-5 fokos bejövő víznél mindenképp rá fog dolgozni a fűtőbetét)

Ráadásul így a kazán-HMV egy mosogatás-lögybölés alkalmával, kézmosáskor ki-be kapcsolgat.

A kazánon mennyire van állítva a hmv? 

Az ECO mód meg olyan szinten okoskodik, hogy azt nem lehet megfejteni.

Az sem egészséges, hogy 52 fokos vizet kap a kazán.

Valami ilyen kellene neked, kérdés megéri-e.

 

Előzmény: Törölt nick (45299)
Törölt nick Creative Commons License 2022.10.02 0 0 45299

Hátha valaki tud segíteni.
Van egy westen star master kombi kazánom. Most vásároltunk egy Ariston Lydos Hybrid bojlert. A bójler melegvíz kimenetét bekötöttem a kazán hídegvízes bemenetére. A cél az, hogy ha a bojler víze mégsem lenne elég meleg, és azonnal kell átfolyó melegvíz, akkor a bojler az eéőmelegített vizet melegíti csak tovább.
Elvileg a bojler átfolyó víz hőmérsékletét beállítottam 39 C fokra mind Comfort mind pedig ECO módban.
Az Aristonból kijövő víz 52 C fok. ( Ez amit a hőszívattyú tud, a fűtőszál használata nélkül ) És ennek ellenére, hogy a bejövő víz 52 C fokos, a kombi kazán bekapcsol.
Hogyan lehetne elérni azt, hogy ha a bejövő használati íz melegebb mint 39 C fok, akkor a kazán ne kapcsoljon be?
( Arra gondoltam, hogy egy csőkollektort rakok a vezetékre és ha a bejövő víz hőmérséklet mgasabb mint 39 C fok, akkor a bojlert lekapcsolom. Ez még nyáron jó is lehetne, de télen a fűtés miatt ez még sem jó megoldás. )
Jelenleg manuálisan kapcsolom be a gázkazán átfolyó melegvízes részét amikor a bojler nem tud elég melegvízet adni.
Köszönöm, ha valaki tud segíteni.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!