Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2012.11.07 0 0 529

Mivel elvileg se lehet cáfolni, nem igazán tudományos jellegű. Amíg nincs jobb mindig lehet rá hivatkozni, de nem vagyunk vele előrébb.

Előzmény: Pacemaker (528)
Pacemaker Creative Commons License 2012.11.07 0 0 528

Antropikus elvet már teljesen elveteték? 

Előzmény: astronom (523)
mmormota Creative Commons License 2012.11.07 0 0 524

A képletekhez való viszonyod szerintem egész más mint az átlagemberé. Legtöbben a képleteket mint szerszámokat alkalmazzuk, azért, mert ezek segítségével tudunk adott feladatokat megoldani.

Te viszont valahogy önmagukért szereted őket. Nem kapcsolod konkrét gondolatokkal a feladathoz, hanem felszórod őket, minél bonyolultabbak annál jobb. Ha a feladat túl egyszerűnek tűnik a kellően hosszú képlethez, inkább elbonyolítod a feladatot.

 

Számtalanszor "segítettél" már képletek felszórásával olyan kérdezőknek, akik konkrét feladatot szerettek volna megoldani. Általános iskolás szinttől egyetemiig. Előfordult egyetlen egyszer is, hogy megoldottad a feladatot? Vagy hogy a kérdezőnek sikerült a te képleteid és segítő hozzászólásod alapján megoldani a feladatot?

 

Én úgy emlékszem, soha nem volt erre példa. A kérdező reakciója általában egy óvatos "biztos jó ez de nem egészen értem" válasz volt, és továbbra se tudta megoldani a feladatát.

Aztán jött valaki és egész más módszerrel megoldotta a kérdést.

 

Szerintem érdemes lenne eltűnődnöd ezen, persze ha megfelel az az álláspont hogy mindenki szembe jön az autópályán akkor felesleges.

Előzmény: Törölt nick (521)
mmormota Creative Commons License 2012.11.06 0 0 519

Gravitációról volt szó. Vagy altrel fogalommal görbült téridőről.

 

 

Előzmény: Artyy (518)
Artyy Creative Commons License 2012.11.05 0 0 518

Ez a példa megint más. Ez egy gyorsuló vonatkoztatási rendszer. A gyorsuló vonatkoztatási rendszer sem tekinthető inerciarendszernek. Az én példámban maga a rendszer mozdulatlan vagy egyenes vonaló egyenletes mozgást végez. Ezekben az esetekben a két óra járása egyformán jár.

Előzmény: mmormota (517)
mmormota Creative Commons License 2012.11.05 0 0 517

"Ha nem forog akkor az órák járása már megegyezik, mert a sebességük is már megegyező."

 

Szó sincs róla, pont ezért írtam hogy lényegi kérdésben tévedsz.

 

Két egymáshoz képest mozdulatlan, de eltérő gravitációs potenciálon levő óra nem egyformán jár. A magasabban levő óra gyorsabb.

Ez az altrel egyik lényeges előrejelzése, amit több korábban linkelt kísérlettel igazoltak is.


Specrelben is előállítható hasonló helyzet, ami az ekvivalencia elv alapján ugyanaz: tekintsünk egy egyenletesen gyorsuló űrhajót, amelynek az elején meg a végén is van egy óra. Egy a hajón levő megfigyelő szerint az elöl levő óra folyamatosan gyorsabban jár mint a hátsó, egyfolytában növekszik a mutatott idő különbsége amíg tart a gyorsulás. Az órák ütemének eltérése a gyorsulással és a hajó hosszával arányos - ez feleltethető meg a gravitációs potenciálkülönbségnek. 

A specrel példát érdemes rendesen megérteni és kiszámolni, mivel ennek a matematikája sokkal egyszerűbb mint az altrelé, így sokkal jobban meg lehet belőle érteni hogy mi is történik pontosan.   

Előzmény: Artyy (516)
Artyy Creative Commons License 2012.11.05 0 0 516

Ha nem forog akkor az órák járása már megegyezik, mert a sebességük is már megegyező. De a példádban eltér a két óra haladási sebessége.

 

Előzmény: mmormota (515)
mmormota Creative Commons License 2012.11.05 0 0 515

Ha nem forog akkor is ugyanez a helyzet. 

Előzmény: Artyy (513)
Artyy Creative Commons License 2012.11.05 0 0 514

Linkeld be akkor a honlapot vagy vesézd ki ide a lényeget, mert nekem ez így nem bizonyítás. :)

Előzmény: Törölt nick (512)
Artyy Creative Commons License 2012.11.05 0 0 513

Azért nem jó az ellenpélda, mert a forgo mozgást végző vonatkoztatási rendszert nem tekintjük inerciarendszernek. De amúgy jó amit írsz csak az én példám képzeletben máskép néz ki.

Előzmény: mmormota (511)
mmormota Creative Commons License 2012.11.05 0 0 511

Nem felel meg, mert nem jó. 

 

Ezt írtad:

"Ha az órák nem mozognak egymáshoz képest vagyis inerciarendszerben vannak és ugyanolyan erejű gravitáció hat rájuk, akkor egyforma sebességgel járnak"

 

Ez azért nem igaz, mert konstans távolságú, azonos gravitációs erőnek kitett órák nem feltétlenül járnak egyformán.

 

Ellenpélda:

Egyik órát felvisszük egy toronyba, olyan magasra, hogy a súlya mondjuk 0,9-szerese legyen a felszíni súlyának.

A másik órát levisszük egy kútba, olyan mélyre, hogy a súlya szintén 0,9-szeresre csökkenjen.

A két óra azonos gravitációs erőnek van kitéve, és konstans a távolságuk.

De nem járnak egyformán, a toronyban levő siet, folyamatosan gyorsabban jár, egyre nagyobb lesz a mutatott idő különbsége.

 

u.i. Astrojan kedvéért: igen, ez a különbség a mutatott időben megmarad, ha mindkettőt ismét egymás mellé tesszük... :-)))

 

Előzmény: Artyy (509)
Artyy Creative Commons License 2012.11.05 0 0 510

Hát az égitestek mozgásának kiszámításához nincs is szükség sötét anyag meg sötét energiára. De a galaxis forgásához kelleni fog a sötét anyag, vagyis valami, ami összetartja forgás közben. Mert e nélkül szétesne.

 

Előzmény: Törölt nick (506)
Artyy Creative Commons License 2012.11.05 0 0 509

Nem azért fogalmaztam át, hogy jó legyen a mondat, mert amúgy mindkét esetben jó, hanem azért hogy neked is megfeleljen.

Előzmény: mmormota (508)
mmormota Creative Commons License 2012.11.05 0 0 508

Nem tudod úgy fogalmazni hogy jó legyen - ez egy lényegi félreértésed.

Előzmény: Artyy (507)
Artyy Creative Commons License 2012.11.05 0 0 507

Akkor úgy fogalmazok, hogy nincs közöttük gravitációs erőhatás különbség, de ez azt is jelenti, hogy ugyanolyan gravitációs erőhatás hat minkét órára. :)

 

A Föld a Nap gravitációjában "úszik", ezért a középpontban is van gravitációs erőhatás csak az már a Napé.

 

Előzmény: mmormota (505)
mmormota Creative Commons License 2012.11.05 0 0 505

"Ha az órák nem mozognak egymáshoz képest vagyis inerciarendszerben vannak és ugyanolyan erejű gravitáció hat rájuk, akkor egyforma sebességgel járnak"

 

Ez nem így van. A gravitációs potenciál különbsége az ami számít (melyik van feljebb), nem pedig az hogy milyen erős a gravitáció az adott helyen. Pl. ha a Föld felszínén van ez egyik óra, a másik pedig a Föld középpontjában, akkor a felszíni óra lesz a gyorsabb, pedig a középpontban pont 0 a gravitációs erő. 

 

 

 

 

Előzmény: Artyy (504)
Artyy Creative Commons License 2012.11.05 0 0 504

Milyen összeszedett elcsúszás?

 

Ha az órák nem mozognak egymáshoz képest vagyis inerciarendszerben vannak és ugyanolyan erejű gravitáció hat rájuk, akkor egyforma sebességgel járnak, függetlenül attól milyen messze vannak egymástól. Ahogy elkezd az egyik óra mozogni a másik felé a mozdulatlan óra lassabbnak méri a felé haladó óra járását. Ez egyszerűen azért van, mert a fény ilyenkor is ugyanannyival terjed közöttük, mint amikor mozdulatlanok voltak egymáshoz képest. Ami változik az az, hogy a mozgó óra idejének egy része áttevődik térbeli mozgássá. A mozgó óra saját szemszögéből csak annyit érzékel, mint változást, hogy mozogni kezdett a téridőben. Ahogy közelít a mozdulatlan másik órához a közöttük fellépő időeltérés folyamatosan növekszik, mert más sebességgel járnak egymáshoz képest. Amikor odaérkezik a másik órához és megáll, megint ugyanolyan sebességgel kezdenek járni, de az összesedet időeltérés megmarad. Mert abban a pillanatban, amikor megállt az óra, a másik várakozó óra nem lát rajta olyat, hogy hirtelen előre ugorna a mutatott ideje, és ugyanannyi időt mutatnának. Hanem azt látja, hogy a mozgó óra megint ugyanannyival jár, de eltérő időt mutatva. Vagyis őhozzá képest a mozgó óra a jövőbe utazott.

Előzmény: Astrojan (501)
Artyy Creative Commons License 2012.11.05 0 0 503

Miert ugy akarod merni ahogy nem lehet?

 

Én? Te mérted meg a méterrúddal is a saját 5 méteres ugrásodat változott-e az eredményed magában, olvasd vissza.  Ne erre írtam, de már többször is, hogy a sajátidőd megmérve invariáns mennyiség.

 

Ugy kell merni ahogy lehet. Ha itt vannak az orak az asztalon akkor mindegyiknek megallapithatod a sajatidejet. A tobbi nem erdekel.

 

Miért is nem érdekel? Mert neked bezavar a fénykábel? Hát aztán, beleszámítod a mérésbe azt, szevasz. A fizikus pont attól fizikus, hogy kiszámolja anélkül, hogy vissza kéne hoznia az órát. Már ismerjük a rádióhullám terjedési sebességét.

Előzmény: Astrojan (497)
Mungo Creative Commons License 2012.11.05 0 0 502

Az a gond, hogy a rögeszme teljesen bezárja a gondolataidat.

 

Kedves Astrojan, ez így igaz.

Már csak az a kérdés, hogy ha ilyen szépen felismerted ezt az igazságot, miért nem próbálsz megszabadulni a rögeszmédtől?

Biztosan kapnál segítséget valami pszichológustól...

Előzmény: Astrojan (501)
Astrojan Creative Commons License 2012.11.05 0 0 501

Tényleg szörnyű, az életkedvem megy el tőled. Vannak itt értelmes emberek is?

El se vitték, csak felrakták egy pocra...  Elvitték és felrakták egy pócra. Aztán nem hozták vissza.

 

..de az öszeszedett elcsúszás az megmarad. Milyen összeszedett elcsúszás? Ez egy frekvencia jeladó, nem számlálja a frekvenciát hanem frekvenciaelcsúszást hasonlít össze menet közben, egy 70 méteres fénykábellel küldi a jelet és látja, hogy másmilyen mint az etalon ami az asztalon maradt.

 

A relelm mese csak akkor lehet valóságos ha egy órát viszel el sétálni (ez nem óra csak egy jeladó, nem számlálja a jelet), és annak az órának séta közben megváltozik a SAJÁTIDEJE és amikor visszahozod az órát akkor ezt meg is tudod állapítani az asztalon maradt etalon által számlált jellel összehasonlítva.

 

Ha nem változik meg a sajátideje akkor nincs miről beszélnetek, mert akkor nem változik az óra járása, mint ahogy arra utaltál is 472-ben, miszerint a sajátidő nem változik meg, hacsak nem vezetsz be egy 2.0-ás relativitást is, hogy a változatlan sajátidő is kedved szerint változzon.

 

Az a gond, hogy a rögeszme teljesen bezárja a gondolataidat. Eleve eldöntötted hogy két jó óra csak különféleképpen járhat..

Előzmény: mmormota (498)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.02 0 0 500

OFF

Oké hogy gőzmozdony.

Na de mi hajtja?

ON

 

:-D :-D

Előzmény: mmormota (499)
mmormota Creative Commons License 2012.11.02 0 0 499

A szerencsétlen GPS-t annyiszor annyian megmagyarázták neked, hogy abból már egy 10 éves gyerek is megértette volna. De te nem, mert bekattan a rögeszme, hazudnak, különben is le kell hozni. Tiszta, világos, triviálisan egyszerű dolog és nem vagy megérteni, egyszerűen azért, mert végig se vagy hajlandó gondolni. Egyszerűen azért, mert érzed hogy mennyire egyszerű és igaz, és hogy mekkora butasághoz ragaszkodsz minden értelem nélkül. Ezt pedig semmi áron nem akarod belátni, így még véletlenül se próbálsz gondolkodni, csak leírod lila betűkkel a rögeszmés butaságot újra meg újra meg újra. Szörnyű szerintem.

Előzmény: Astrojan (497)
mmormota Creative Commons License 2012.11.02 0 0 498

"Vagy a Chou oraja ami egy fenykabellel volt osszekotve az etalon oraval ahelyett, hogy visszahoztak volna."

 

El se vitték, csak felrakták egy pocra... 

Néhány picosec eltérést nem olyan egyszerű kimutatni, azért kell a fénykábel. Felteszik egyiket a polcra, gyorsabban jár, folyamatosan tolódik a fázis. Leveszik a polcról, megint ugyanúgy jár, de az öszeszedett elcsúszás az megmarad. Ez rajtad kivül mindenki másnak érthető: ugyanaz mintha egyik óra x idővel többet mutat. Ha kiíratja digitális formában, hogy "ez itt 22 picosec-kel több mint az" akkor értenéd? 

 

Az a gond, hogy a rögeszme teljesen bezárja a gondolataidat. Eleve eldöntötted hogy két jó óra csak egyformán járhat, és ha mégse, akkor ráfogod hogy hazudnak, tévednek, összeesküdtek stb. 

Előzmény: Astrojan (497)
Astrojan Creative Commons License 2012.11.02 0 0 497
"a sajátidőd mérése változik-e azt már önmagában nem tudod megmérni ugyanabban a téridőben."

De nem ugyanabban a teridoben kell megmerni, nem erted? Hanem itt az asztalon, ezert kell visszahozni az orat.

Miert ugy akarod merni ahogy nem lehet? Ugy kell merni ahogy lehet. Ha itt vannak az orak az asztalon akkor mindegyiknek megallapithatod a sajatidejet. A tobbi nem erdekel.

Ezert tragedia ha valaki azt gondolja, hogy nem is kell visszahozni az orakat mert ugyis ralatunk a radarral. Meg latjuk a GPS-t is amint kering. Meg a hegyrol telefonon bemondjak az idot ahelyett, hogy visszahoznak az orat. Vagy a Chou oraja ami egy fenykabellel volt osszekotve az etalon oraval ahelyett, hogy visszahoztak volna.

A HK-ek akarva akaratlan meghamisitottak az eredmenyeket, nem az okat kell keresni az mindegy.
Előzmény: Artyy (496)
Artyy Creative Commons License 2012.11.02 0 0 496

Nem látom indítékát annak miért is kellet volna meghamísítani az eredményeket. Ha a kísérlet nem igazolja Einsteint azzal is nagyot "durrantottak" volna, talán még nagyobbat is. Így vagy úgy mindkét esetben bizonyítanak valamit és értelmét nyeri a dolog, mert az adatokat fel lehet használni a fizikához. De amúgy is, ha már a mért eredményt hamisították, akkor legalább a jósolt eredményt kellet volna, hogy kapják, nem?

 

Miklósnak meg el kellet fogadnia a mérési eredményt ahhoz, hogy kiszámolhassa helytálló-e. Máskülönben, hogy kezd bele? A jóval újabb mérési adatokkal összevetve könnyen bizonyíthatta volna azt is, hogy a kiindult mérési adatok nem férnek össze vele.

 

A távolugrásos csak példa volt, hogy mit viszonyítasz mihez, hogy a sajátidőd mérése változik-e azt már önmagában nem tudod megmérni ugyanabban a téridőben. Lásd részletesebben. (485)

Előzmény: Astrojan (495)
Astrojan Creative Commons License 2012.11.02 0 0 495
Pont a Miklostol kellett idezned? Azt nem vetted eszre, hogy O kritika nelkul elfogadta a HK meresi eredmenyeit? Legalabb mormotanak hinnel, a meresi eredmenyek lettek meghamisitva. Az orakat menet kozben olyan tizenotszor egymashoz igazitottak, addig mesterkedtek az adatokkal amig kijott a kivant eredmeny. A HK kiserlet folhaborito tudomanyos csalas, becsapod magad a hozzaragasztott rettento meretu matematikaval amit Miki odatett, ezt HK-ek legalabb megoldottak ket oldalon. Miki nem a meresi eredmenyt igazolta hanem a csalassal osszetakolt eredmenyt, nem mindegy. Ot nem erdekelte a hamisitas.

Es ha en mindig 5 metert ugrom, akkor hiaba ugralnak korulottem millioan akarmennyit az az en 5 meteremet hidegen hagyja, attol az enyem nem lesz kisebb sem nagyobb. Legkivalt akkor nem, hogy ha az en 5 meteremet mindig ugyanazzal a meterruddal mérem

ami itt van elottem az asztalon !!

Attol tartok nem akarod erteni.
Előzmény: Artyy (494)
Artyy Creative Commons License 2012.11.02 0 0 494

A két mondat nem üti egymást. Tegyük fel, van egy 5 méteres távolugrási rekordod. Újból megugrod, de megint 5 métert ugrasz, de a barátod csak 4,5-öt.
Erre azt lehet mondani, hogy magadhoz képest nem változott az eredményed, de a barátodhoz képest nagyobbat ugrottál. Ennél érthetőbben már nem lehet elmondani. És mindkét állítás igaz egyszerre csak te valamit nagyon félreértesz. :)

 

És itt egy jól tisztázott elemzés a Hafele Keating mérésekről.

Előzmény: Astrojan (492)
mmormota Creative Commons License 2012.11.01 0 0 493

Korai kísérlet volt, gyenge órákkal, meg nem engedhető kiértékelési módszerekkel.

Ha ez lenne az egyetlen kísérlet, más is kételkedne, nem csak te. Csak hát a technika fejlődött, megcsinálták jól is. Bemásoltam néhányat...

Előzmény: Astrojan (492)
Astrojan Creative Commons License 2012.11.01 0 0 492

Vagyis lelassulnának a Földiekhez képest és kevesebbet mutatnának. Ezt írtad most.

 

A belehulló anyag (megfigyelő) ideje saját magához képest nem is fog megváltozni.. Ezt meg 2 napja.

 

Nem érzed úgy, hogy döntened kellene? Az elsőben a sajátidő változásra voksolsz, a másodikban meg arra, hogy akár a fekete lyukba hulló óra járása NEM VÁLTOZIK MEG.

 

 

(A Hafele Kisérletben tévedsz, nagyon nem volt meg az eredmény, az órák legalább tízszer olyan rosszak voltak mint a kívánt pontosság. Az eredményeket kozmetikázták, így fabrikálták meg a kívánt eredményt, példa:

 

clock 408 (Eastward)  'corrected' from +166ns to    -55ns;
clock 361 (Westward) 'corrected' from    -44ns to +284ns.


Érted mi ez? Plusz 166 ról korrigálták mínusz 55-re. Erre nem mondhatod, hogy  teljesen jó volt a kisérlet, semennyire sem volt jó. Addig szépítgették az eredményt amíg jó lett.

 

A linked nem kisérlet, csak egy óra. A Chou kisérletben meg nem hozták vissza az Aluminium órát, menetközben hasonlították össze a frekvenciákat, ami röhej, mert az világos, hogy eltérő lesz mozgás közben. Mozgás (keringés) közben a GPS óra is jónak látszik annak ellenére, hogy az órák osztóját a fellövés előtt elállítják.

 

A menetközben látszó eltérést nem vitatja senki, csak a visszahozott óra számít.)

Előzmény: Artyy (490)
mmormota Creative Commons License 2012.11.01 0 0 491

Nem tudunk olyan hajót építeni, ami képes lenne órákat fekete lyukak közelébe vinni és visszahozni - sajnos. Nem is túl valószínű, hogy ez a következő pár száz évben sikerülni fog, így ilyen igazolásra reálisan nem számíthatsz.

 

Atomórákat viszont képesek vagyunk építeni, egyre pontosabbakat, amelyek tökéletesen alkalmasak a sebességi és a gravitációs potenciál által kiváltott időeltérés kimutatására egyaránt. Bemásoltam egy csomó kísérletet, legtöbben visszavitték és egymás mellé helyezték az órákat. 

 

Az hogy ezek szerinted mind hazudnak, sima struccpolitika. 

Előzmény: Astrojan (488)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!