Keresés

Részletes keresés

XANTIi Creative Commons License 2016.11.21 0 0 56173

Figyu! Nem műterheléshez kalibrálunk! Mert nem azt mérjük. A műterhelés csak és kizárólag teljesítmény mérésnél játszik! Ilyenkor van PWR állásban az alsó  kapcsoló.

SWR állásban mérünk antennát.

SWR mérésnél magán az antennán kalibrálunk épp végkitérést HALADÓ (FWD) állásban a műszer potméterével. Utána SEMMIHEZ nem nyúlunk, változtatunk, csak átnyomjuk a műszert VISSZAVERT (REF) állásba. Akkor visszaesik valamennyit. A maradék az SWR érték.

Ez a faktum!

Ezt célszerű nem nagy, nem is túl kis teljesítménynél elvégezni. Min 5 W, de 10-15-nél ne legyen több. Mert ha rossz az antenna, ne gyilkolja a rádiót feleslegesen.

Ilyen mobil antennánál a 2-es SWR még elfogadható. Több már kárt tehet a rádióban.

Érdemes több frekvencián egyenként megmérni, hol kerül ki a 2-es értéken túlra.

De minden mérés elött a fent leírt kalibrálást  el kell végezni a műszer potijával.

Próbáld így, aztán folytassuk.

Előzmény: Moto76-reloaded (56172)
Moto76-reloaded Creative Commons License 2016.11.21 0 0 56172

5 éves nick ment a levesbe egy büdös troll miatt, azért van a nickem mögött a reloaded. Uszkve 1100 HSz volt rajta Moto76-ként sokat írtam ide.

 

Az mitől van akkor hogy a teljesítmény emelésével emelkedik az SWR  - minden teljesítmény állítás előtt lekalibrálva műterheléssel...

 

Szerintem attól, hogy az antennán nem megy ki a power. Bocs csak vaterás kép van:

 

http://elektronika.vatera.hu/navigacio_es_adovevo/adovevo/egyeb/swr_mero_muszer_vhf_uhf_savra_azonnal_viheto_2368483331.html

Előzmény: HA5OPI (56170)
XANTIi Creative Commons License 2016.11.21 0 0 56171

Az 5. pont eleve lehetetlen. Ha FWD-ban végkitérésre kalibrálva (az antennán!)) akkor REF-ben nem mutathat többet. Ez azt jelentené, hogy az antennáról több verődik vissza, mint ami elment.

Ezt meg lehet kisebb, (min 5W) és nagyobb póverrel ismételni. De minden póverhez újra kell a FWD állásban a végkitérést kalibrálni.

De több nem lehet a REF mint a FWD, mert akkor energiát termelne az antenna! Az viszont kicsit valószínűtlen. A tudomány mai állása szerint.

A FWD állás kalibrálását a mérendő antennán kell végezni. Ez is fontos.

 

Pont a rádió védelme érdekében szoktunk relatív kis teljesítménnyel mérni. S csak ha biztosan jó az antenna, akkor engedünk ki többet. Ilyen antennáknál 1:2-ig elfogadható az SWR. Tööbet már nem szeret a rádió vagy nagyon vissza kell fogni.  3 felett tilos használni.

A legtöbb átlagos műszerhez 5W kell minimum a méréshez. 10 már biztosan elég.

 

A teljesítmény mérés meg ettől tök független. Ott meg csak a műantenna játszik szigorúan.

Tedd be ide a műszered képét, hátha ott van valami csapda.

Előzmény: Moto76-reloaded (56167)
HA5OPI Creative Commons License 2016.11.20 0 0 56170

Most miért írtam volna le részletesen mindent lépésről-lépsre hogy csináltam, mikor ez egy rádiós topik?

 

Azért, mert:

- friss nick vagy, nem ismerünk, nem tudjuk, hogy te ezt tudod vagy sem

- nagyon hézagosan (értsd: zavarosan) írtad, le, hogy mit csináltál

- módszertani hibának nézett ki a dolog a leírásod alapján

 

ne akarjatok már megtanítani SWR-t meg teljesítményt mérni kösz

 

Saját magadat hoztad ebbe a helyzetbe, hogy mégis erre gondolt mindenki. Tudom, az összes többi jön szembe a sztrádán...:-)

Előzmény: Moto76-reloaded (56166)
_nyunyuka Creative Commons License 2016.11.20 -1 0 56169

Lehet, hogy egy ratyi Diamondot sikerült kifognod, Benne a kis kerámiakondival, ami nem bírja a teljesítményt. Melegszik, változik a kapacitás, így az SWR is.

Előzmény: Moto76-reloaded (56167)
Moto76-reloaded Creative Commons License 2016.11.20 0 0 56168

1-es pont elrontva, FWD de már én is belekavarodok lassan

Moto76-reloaded Creative Commons License 2016.11.20 0 0 56167

Most akkor még egyszer a gyengébbek kedvéért lépésről lépésre.

 

1. SWR mérő SWR állásban, antenna helyére 50 ohmos műterhelés akasztva. 

2. SWR mérő RADIO oldalára rádió csatlakoztatva, beállítva 25 Wattra a programban.

3. Set állásban kihangolva a műszer a műterheléssel

4. Műszer átkapcsolva PWR 100W állásba, a teljesítmény kicsit több mint 25W.

5. SWR mérő átkapcsolva SWR állásba, antenna ráakaszt a Műterhelés helyére, a mutató kiüti a műszer oldalát.

 

A rádió a programban csúszkával állítható 1-25W-ig, tehát nem 5-15-20-25W állása van hanem hangolható.

 

Ugyanez haladva teljesítményben lefelé a Diamond antennával minden mérés előtt kihangolva, stb csökkenő SWR-t jelez mígnem 13W-nál már jó az SWR.

Caranton meg végig egyenletesen jó akárhány wattal megyek rá.

 

SWR/teljesírmény mérés tutorial vége.

 

Moto76-reloaded Creative Commons License 2016.11.20 0 0 56166

Pont ezt csináltam mi nem világos ezen? A Carant yagin végig szinte ugyanolyan jó az SWR a Diamondon minél magasabb a teljesítmény annál szarabb. Most miért írtam volna le részletesen mindent lépésről-lépsre hogy csináltam, mikor ez egy rádiós topik? 

 

Kb 300 rádió megfordult a kezem alatt megépítettem már jópár mai napig jól működő átjátszót, kötöttem be autónba kamionba buszba CB-t URH-t pls ne akarjatok már megtanítani SWR-t meg teljesítményt mérni kösz

Előzmény: HA5OPI (56164)
Moto76-reloaded Creative Commons License 2016.11.20 0 0 56165

Hú bakker mi ezen ilyen nehezen érthető? Pont erről dumálok. Istenem hagyjuk...

 

Műterheléssel beállítom a teljesítményt,  kihangolom utána az SWR mérőt set állásba. Aztán megmérem az SWR-t. Aztán megemelem a teljesítményt és ugyanezt mégegyszer. Akkor most mi van? Mi nem jó? 13W-on még elfogadható az SWR ha feljebb viszem ismét kihangolom a műszert már SZAR. pont

Előzmény: XANTIi (56163)
HA5OPI Creative Commons License 2016.11.19 0 0 56164

Bocs... de te itt nagyon keversz valami fogalmakat. Az, hogy mi van írva az antennára, abszolút lényegtelen.

 

Egy rendes SWR mérőn tudod mérni a haladó (Forward, FWD) állásban (vagy két műszeres esetben azon a műszeren) a haladó teljesítményt, a másikon a visszavertet.

 

Először lődd be a mérést magát, egy 50 ohmos műterheléssel, de ne egy 5 forintos bolti ellenállással hanem indukciószegény, nagyteljesítményű, lehetőleg vastagfilmes kivitelű darab legyen, vagy gyári műterhelés.

 

Itt a rádió által mutatott kimenő teljesítmény és a műszer által mutatott haladó teljesítmény ugyanakkora kell, hogy legyen. Visszavert nem lehet, azaz SWR=1.

 

Ez után dugd rá az antennát és mérjél. Ha nem jó az érték, akkor a tápvonal illetve az antenna lehet a ludas. Majd itt jönnek a trükkös részek, ha kellően szar a tápvonalad, akkor gond nélkül kaphatsz 1.0-ás SWR-t is úgy, hogy akár antenna sincs rajta, mert átmegy műterhelésbe az egész drót. 4-500 MHz környékén már egy vacak csatlakozó is viselkedhet impedanciaosztóként, te meg csodálkozol, hogy valami nem gömbölyű.

 

Az antennád ne legyen lakásban (főleg egy Yagi), hanem az előírt telepítési magasságban és az egyéb vasaktól (akár a bádog ereszcsatorna) is a megfelelő távolságban.

Előzmény: Moto76-reloaded (56160)
XANTIi Creative Commons License 2016.11.19 0 0 56163

Amíg az SWR jó, addig a teljesítmény el is hagyja az antennát. A 13 W-ot nem tudom honnan veszed, mert azt csak műantennán lehet mérni. SWR mérés közben nem. Ha egyszer beállítottad a SET jelre, akkor nem lehet változtatni a rádió teljesítményén. Több meg nem jöhet vissza mint amire beállítottad a végkitérést haladóban. Különben perpetum mobile volna.

Előzmény: Moto76-reloaded (56160)
new badogrugdalo Creative Commons License 2016.11.19 0 0 56162

Létezik olyan SWR mérő ami 460MHz-en akármilyen teljesítményen hitelesen korrekt mérést csinál de annak az ára nem amatőr kategória.

Előzmény: Moto76-reloaded (56160)
XANTIi Creative Commons License 2016.11.19 0 1 56161

Ezt ne erőltesd.....

Előzmény: Moto76-reloaded (56160)
Moto76-reloaded Creative Commons License 2016.11.18 0 0 56160

Nem is SWR-t óhajtottam mérni, hanem azt, hogy a megjelölt teljesítmény érték kimegy-e az antennán. Hát nem. Míg a Carant yagi-ra 15W van írva, a 25W-nál is alig mozdul be a műszer, erre már nem is tudom 50 vagy 70W és bizony hogy 13 Wattig jó az állóhullám arány utána jelentősen romlik. Akkor ez mitől van? 

 

Az SWR mérő műszerem direkt VHF/UHF sávos vadi új darab, nem pedig CB, 10W és 100W teljesítmény állásai vannak, az SWR mérésnél pedig minden mérés előtt kihangolom SET állásba a mutatót. Akkor 13W-ig miért is jó az SWR? Afelett meg mászik fel. Mert az antenna nem képes leadni a ráengedett teljesítményt. 

qbitx Creative Commons License 2016.11.18 0 0 56159

Benéztem, storno.

Előzmény: HA5OPI (56157)
HA5OPI Creative Commons License 2016.11.18 0 0 56158

13 wattig jó az SWR, 14-től már pirosban van 20-tól meg csattan a mtatató. Nekem ennyi elég.

 

Konkrétan milyen SWR mérő és milyen állásban van? Ugyanis ha pl. 2 kW-os állásban vagy, akkor 10 Watt körül éppen kezd megszólalni és nem csoda amit mérsz. Ha viszont 2 Wattos állásban vagy, akkor szintén nem csoda amit mérsz.:-)

Előzmény: Moto76-reloaded (56152)
HA5OPI Creative Commons License 2016.11.18 0 0 56157

Milyen SWR mérő mér meg 100000:1-es SWR-t?

 

Akad olyan.

A műsorszóró adók környékén nézelődj, pl. kimenő teljesítmény 10 kW, visszavert 1,5W.:-)))

Előzmény: qbitx (56149)
XANTIi Creative Commons License 2016.11.18 0 0 56156

Ne mérgelődj. A Diamond is eleve ott készül. A neten külön oldalak vannak, ahol a megszólalásig hasonló valódi és ócska másolatok csomagolását hasonlítják össze. Ha nincsenek egymás mellé téve, ember nem tudja megkülönböztetni. Sajnos. De vannak jó másolatok is.

Ha elégedetlen vagy vele, vidd vissza. Olcsóbb mint Kínába visszapostázni.

Pont ez az előnye ha boltban számlára veszed.

De próbáld ki egyszer olyan helyen, amikor a lapos sugárzási szög kihasználható. Nyereség!!!

Ezt például sík terepen éreznéd meg. Egy gumi antenna nagyjából gömb szerű alakban sugároz. Egy nyereséges körsugárzó lapos fánk alakú gyűrűben. Felfelé lehet gyengébb is. Márpedig házak közül inkább felfelé mint laposan célszerű nyomni.

Az SWR mérésnél meg valóban valamit benéztél.

Előzmény: Moto76-reloaded (56152)
Illés Lajos Creative Commons License 2016.11.18 0 0 56155

Igaz ezt cb rádióhoz írta,de PMR-en is így működik.

 

Előzmény: Illés Lajos (56154)
Illés Lajos Creative Commons License 2016.11.18 0 0 56154

Üdv.

Szerintem ezt olvasd el figyelmesen.http://www.garazs.de/radio/swrmeres.html

Előzmény: Moto76-reloaded (56152)
oldgoldfox Creative Commons License 2016.11.18 0 0 56153

Az  SWR  nem teljesitményfüggö ,  ha nem jó  akkor   rossz  minden teljesitménynél. Igy nem mérünk  SWR- t 

ha igy  mérünk  akkor a  beállitó  potméterrel  is  lehet  SWR- t  javitani.

Előzmény: Moto76-reloaded (56152)
Moto76-reloaded Creative Commons License 2016.11.18 0 0 56152

13 wattig jó az SWR, 14-től már pirosban van 20-tól meg csattan a mtatató. Nekem ennyi elég. 

 

Xanti: valamit nem jól értettél: Én az autóval álló helyzetben voltam, rajta a DND Diamond egy Kenwood mobillal. Köztünk 3 háztömb az ellenállomás a harmadikon az erkélyen. 430-on és 446-on is szar volt, ugyanazt a minőséget produkálta mint amikor kiszálltam a kézirádióval a kocsiból és beszéltünk..

 

És most csak azért is beszkennelétem a DND-s Diamond zacsiját :) Ezek is kb valahonnan kínából szerzik be a cuccaikat, másolat, ez úgy diamond mint ahogy én pap.

 

Ennyit a DND minőségről...

 

Előzmény: qbitx (56149)
múltszázadi Creative Commons License 2016.11.17 0 0 56151

Szép napot mindenkinek.

Bizony-bizony,  még mindíg arany szabály:  "amelyik antenna több mindenre használható, az  keveset tud ". Kivételt képez ez alól, ha liba terelésre használjuk.

XANTIi Creative Commons License 2016.11.17 0 0 56150

El kell, hogy keserítselek. Egy városi, magas házakkal körülvett területen kifejezetten nem előnyös a nagyobb nyereségű körsugárzó! Ugyanis annak a laposan sugárzásból van többlete. Nyílt terepen ez tiszta haszon.

A másik, hogy a 2 sávos antennák a nyereséggel fordítottan arányosan nagyon-nagyon keskeny sávúak. Tehát egy 430-440-re készült amatőr sávos antenna PMR sávon simán okozhat 1:2-es SWR-t. Ami persze kb 25% veszteség maximum. Egy 144-148-as antenna 160 körül szintén.

Előzmény: Moto76-reloaded (56145)
qbitx Creative Commons License 2016.11.17 0 0 56149

Milyen SWR mérő mér meg 100000:1-es SWR-t?

Előzmény: Moto76-reloaded (56145)
XANTIi Creative Commons License 2016.11.17 0 0 56148

Korrekt és precíz minőségi értékelés. 5 sarokról sisteregve a 7W-os kézi. Vidd vissza.

Előzmény: Moto76-reloaded (56145)
oldgoldfox Creative Commons License 2016.11.17 0 0 56147

Igen , mindig mondtam hogy  a  DND  eléggé el van misztifikálva,   de csak az áraik magasak,  arra jó  hogy  figyu én a  DND - ben vásárolok ,  vedd  már  észre,   mint a  BÓDI  GUCCI.

Előzmény: Moto76-reloaded (56145)
new badogrugdalo Creative Commons License 2016.11.17 0 0 56146

Igen, a papír mindent kibír. Ha valaki dB-t merészel emlegetni akkor le kéne írni mindig, hogy mi a referencia alap. Persze, ha egy órás csavarhúzó a referencia akkor a gumiantenna is 5dB-es. Az meg a másik, hogy ami nem kínai az hamis.

 

Előzmény: Moto76-reloaded (56145)
Moto76-reloaded Creative Commons License 2016.11.16 0 0 56145

El kell keserítselek, a DND-nél vásárolrolt "Diamond" mágnestalpas mobilantenna sárga csomagolása is szép nagy Db-ket és ugyanakkora kínai írásjeleket tartalmazott. A minősége pedig egyszerűen csak pont annyi, mint egy gumiantennának. Kocsi tetejének a közepén a mágnestalpas antenna és 5 utcáról sisteregve hallom a 7 wattos ellenállomást. 

11ezer a levesbe. Ja tényleg, azért a 25W fele kimegy rajta a Kenwoodból, a másik fele meg marad a végfok környékén az SWR mérő szerint, pedig elméletileg 70W kimenőt elvisel! :D

Előzmény: XANTIi (56142)
_nyunyuka Creative Commons License 2016.11.13 -1 0 56144

Vagy jön a házi gyártás! Rádióamatőr mottó: ha nem tetszik a gyári holmi, csinálj jobbat! Műszerek birtokában a gyárinál jobb (illetve a saját igénynek megfelelőt) nem is nehéz.

 

(Ami se nem kétsávos, se nem mágnestalpas, de nagyon jól működik.)

Előzmény: XANTIi (56142)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!