Keresés

Részletes keresés

fityók Creative Commons License 2010.08.03 0 0 16043
Remélem, érik nálad is a gránátalma:-))))
Előzmény: szervezkedő (16042)
szervezkedő Creative Commons License 2010.08.03 0 0 16042
A "szerb nevűt"? Igen ismerjük egymást, ő mutatott be a "nő nevűnek". Egyébként szép az idő. Tegnap hullámzott a tenger. Ma jó meleg van, de legalább gyorsan szárad a glett a falon. Itt kint az utcánkban nem a fröcccs hanem a nyugodt mindennapok miatt élnek a férfiak 90évig és az ősszel elfogyasztot rengeteg gránátalma miatt hajkurásszák a csajokat még 85éves korukba. (Na úszok még egyet és megyek fel festeni, guritom a plafont.) :-)
Előzmény: Mijo (16040)
witza Creative Commons License 2010.08.03 0 0 16041
Szia!

Én kb. másfél hete érkeztem haza Montenegróból, viszonylag frissek még az élmények (ezt visszaolvashatod).

Az autóbérlésre már válaszoltak a többiek.

A közbiztonságról annyit, hogy nem árt odafigyelni a dolgaidra - az ördög sosem alszik szlogen - viszont mi nyitott ajtónál-ablaknál aludtunk, ami persze mérhetetlen felelőtlenség (!!!), mégsem lett semmi bajunk, a strandról sem loptak el semmit tőlünk. A rendőri jelenlét érezhető volt, éjjel a barátnőmmel ketten félelemérzet nélkül haza tudtunk sétálni. A helyiek vezetési stílusa hihetetlen, szavakkal nem kifejezhető...amikor s kanyarban előz, a szembejövőt pedig lassításra készteti, nos az húzós!

Élővilág? A kígyóktól rettegek, egyet sem láttam. A cápákat meg ki kell kerülni! :) csak vicceltem. Engem inkább csak a kecskék hiánya zavart, finom kecskesajt lebegett a szemem előtt, miután megláttam a hatalmas hegyeket!

Az ételek finomak voltak. Igyekeztünk mindent kipróbálni, kis talponállókat és jobb éttermeket is. A hasfogó kibontatlanul érkezett haza. Ez lehet, hogy az elfogyasztott alkoholnak is köszönhető... Sutomorén találtunk egy kis piacot, finom zöldségeket, gyümölcsöket vettünk-ettünk.

Montenegró NEM Horvátország, akinek az kell, menjen oda. Nekem éppen ezért tetszett, mert nem éreztem azt, csak azért mosolyog rám valaki, mert azon gondolkozik, mennyivel tudott lehúzni és milyen borravalót fog kapni cserébe.
Ha el tudod kézzel-lábbal mutogatni a bajod, rögtön rohannak és segítenek! Az pedig szerencsés, ha ezt kulturáltan meg is tudja köszönni az ember, erről sok turista hajlamos megfeledkezni!

Nos, remélem tudtam segíteni.
Előzmény: NoZo18 (16032)
Mijo Creative Commons License 2010.08.03 0 0 16040

Zoltán, ez a kardinális kérdés nem tréfadolog! Igenis tessék annyi időt szakítani, hogy ha törik, ha szakad, küldjél le ilyenkor egy-két fröccsöt, mert a tetves életben nem fogod megérni a crnagorai férfiak irigylésre méltó átlagéletkorát.

Na!

Józsi bátyámat csókótatom!

Jut eszembe: te a másikkal, a Bandi doktor úrral nem vagy ismeretségben? Aki közös cimboránkat egy életre megfertőzte Montenegroval.

Vazzátok meg, de mennék, de hát most van a dandár, az AB elhajtotta a kroátok magyarországi kilóra megvett csicskásait a bánatosba, és nyakunkon az aláírásgyűjtés.

Előzmény: szervezkedő (16038)
Mijo Creative Commons License 2010.08.03 0 0 16039

'Ebiga, ez nagyon jó! :)

Mint a minap, amikor Józsibarát rákérdezett a ráncosképű, foghíjas, borostás muslincára: télleg, Jóska, árulja el, miért iszik?

Ez huncut vigyorral a képén csak ennyit válaszolt: mer nem kő rágni ...

 

Előzmény: fityók (16036)
szervezkedő Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16038
Mik ezek a szögletes betük? :-) Beszaladtam ma a közös ismerősünkhöz, de annyira siettem hogy nem volt időm fröccsözgetni. Így tekintsd úgy hogy a te egészségedre is koccintottam azzal a pohár hideg vízzel, amivel a szomjamat oltottam. :-)
Előzmény: Mijo (16035)
szervezkedő Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16037
Abban az esetben ha vonattal mentek, akarom mondani, jöttök :-), akkor tegyétek fel a vonatra Szabadkán az autótokat. 30euroért lehozza a vonat. Tehát oda-vissza 60eur. Ez a legegyszerűbb, ha nem akarsz vezetni és ennyi pénzből itt semmit sem bérelsz!
Előzmény: NoZo18 (16032)
fityók Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16036
smiri zivce vagy pivce za zivce :-))))
Előzmény: Mijo (16035)
Mijo Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16035
Joooooj, Бозе Мој, гребам моје лице ... :(
Amari bp Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16034
Előzmény: NoZo18 (16032)
H_G Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16033
Mérges kígyók pedig vannak. Csak a párzási időszakban (tavasszal) olyan agresszívek, hogy ők támadjanak elsőnek, de ha rájuk lépsz, megjárhatod, tehát erdőn-mezőn óvatosan kell haladni. Mondjuk, a turistaút Délszláviában zúzott köveket jelent, semmi selymes pázsit, így az ember automatikusan néz a lába elé.

Előzmény: NoZo18 (16032)
NoZo18 Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16032
Sziasztok Fórumozók!

Úgy döntöttünk párommal, hogy idei nyaralásunknak Montenegro ad otthont :)... most szombaton indulnánk is vonattal Barba, ahonnan továbbutazunk Budva felé, amely majd főhadiszállásunk lesz a további túrák megszervezése során...

Mivel még egyikünk sem járt ott, ezért kíváncsiak lennénk a véleményetekre, néhány jótancsára:

1) Hol érdemes autótbérelni? Korrekt áron, full insurance. Mire kell figyelni montenegrói autóbérlésnél? Kell-e angol nylvű EU-s jogsi, elegendő az új, kártya típusú magyar?
Van valakinek konkrét tapasztalata?

2) Közbiztonság - kell valamire fokozottan figyelni (természetesen a józanész keretein felül)? Azt gondolnám nem; de érdekelne más tapasztalata.

3) Természeti adottságok, élővilág - kell valamire fokozottan figyelni (természetesen a józanész keretein felül)? Szeretnénk kisebb túrákat tenni - mérges kígyók, rovarok ragadozókkal mennyire kell számolni? Azt gondolnám nem; de érdekelne más tapasztalata.

4) Gasztronómia - kell valamire fokozottan figyelni (természetesen a józanész keretein felül)? Azt gondolnám nem; de érdekelne más tapasztalata.

Előre is köszönet a segítségetekért...

Üdv,
Zoli
fityók Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16031
Dubrovnikkal vigyázni!!!
http://www.origo.hu/utazas/20100802-porul-jart-dubrovnikban-a-tilosban-parkolo-magyar-autos.html
Amari bp Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16030
Én azért reménykedem, maradnak olcsó szállás helyek is, csak nem szaladnak világgá, mert ott vannak az oroszok:)
Előzmény: fityók (16029)
fityók Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16029
Mi ebből a tanulság?? Más is felfedezte magának Montenegrót! :-)))
Élvezzük ilyennek amíg lehet!!!
Előzmény: Amari bp (16028)
Amari bp Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16028
Meg mielőtt mindenki mindent félreértene, meg sok szerb is jár arra fele, hisz nekik, nem maradt tengerpartjuk :)
Előzmény: Amari bp (16027)
Amari bp Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16027
Szerintem ne vitatkozzunk erről, mások az adottságok.
Adriai-tenger horvátországi partvidéke szárazföldön 1778 km, de ha a szigetek kerületét is figyelembe vesszük, összesen 5835 km.
Montenegró kis híján 300km :) meg az ország is kicsi. De ezen a kicsi helyen sok minden megtalálható, elérhető.
Hát a tengerpart is szebb lenne, ha nem lenne annyi ember :) Vagy olyan ember???
Ma reggel hírolvasás közben ez ütötte meg a szemem.
Montenegrot megszállták az oroszok.
De én már 2007-ben is meglepődtem :)
stevie w Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16026

indokolatlannak érzem a - jóval tisztább, kulturáltabb - Horvát tengerparton megszokott árszintet...

 

 

Mint írtam, a tengerpartokkal kapcsolatban inkább csak mintavételszerű a tapasztalatom, ezért nem általánosítanék, de a "városi" árakat tekintve (Zágráb - Podgorica), Montenegró nagyjából fele árszinten üzemel. (És Budva sem tűnt vészesen drágábbnak Podgoricánál.)

 

 

Előzmény: R6Rider (16022)
R6Rider Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16025
Természetesen, érthető a lelkesedése! :-) Más: Bosznián át nyugodtan lehet utazni, most jöttünk meg nem régen, imádom a Neretva völgyén futó hegyi szakaszokat! :-)
Előzmény: fityók (16023)
Mijo Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16024

"Viszont az egész hely, mindenestül, baromi gyönyörű volt. Meg kell nézni, mert ez odavágja Horvátországot."

 

Marhára érdekes ez az affektáló, lévén Bandos a vizuális élményt domborította ki, ő pedig csúsztatva cakk-pakk kezeli a kérdést. Egy egyébként is embere válogatja kérdést, mivel egyiknek a tavirózsa gyönyörű, a másiknak pedig a kaktusz.

 

Előzmény: fityók (16023)
fityók Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16023
Persze,rengeteg szépség a világban ,így Horvát ó-ban is és még az óperenciás tengeren túl is,csakhogy nekünk /akik látogatjuk ezt a fórumot / lehet ,hogy ez a legszebb,ezért engedd meg,hogy egy kicsit elfogultabbak legyünk Montenegró kapcsán és ha adott esetben egy épp hazatért fórumozó társunk lelkesebb a látottaktól-nézd el ezt neki!
Előzmény: R6Rider (16022)
R6Rider Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16022
Ugyanilyen képem van a Kotor-i Öböl-röl (remélem jól azonosítom), csak az előtérben a kis családom pózol... :-) A természeti szépségeit, adottságait tekintve, valóban gyönyörű Montenegró, ennek ellenére az idézett véleményt erős túlzásnak érzem...Nekem első sorban a tenger tisztaságával, és az odajáró keleti blokkba tartozó turistákkal, higiéniai szokásaikkal volt problémám, és ezt figyelembe véve indokolatlannak érzem a - jóval tisztább, kulturáltabb - Horvát tengerparton megszokott árszintet... Ennek ellenére nagyon jól éreztük magunkat ott, érdekes élményekkel lettünk gazdagabbak. Szóval szerintem úgy helyes, ha objektíven azt mondjuk, Montenegró IS csodálatos természeti adottságokkal rendelkező ország, bár én úgy láttam, ezt az adottságot nem becsülik igazán meg... :-)
Előzmény: fityók (16020)
zogalu Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16021

Köszönöm Neked is!

Mostmár bátran nekivágunk Bosznia felé az útnak.

Előzmény: kutykuruty brekege (16002)
fityók Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16020
Nekünk ODA !!!!
Előzmény: R6Rider (16019)
R6Rider Creative Commons License 2010.08.02 0 0 16019
"Meg kell nézni, mert ez odavágja Horvátországot."

No-no, ez így kicsit azért erős... :-) Nem kicsit... ;-)
Előzmény: bandos12 (16000)
stevie w Creative Commons License 2010.08.01 0 0 16018

Ziveli bre!

 

Előzmény: Mijo (16017)
Mijo Creative Commons License 2010.08.01 0 0 16017

Aham. Ja. Jó. Ziveli Bunjevci, Srbija, Crna Gora i BIH!

Előzmény: stevie w (16016)
stevie w Creative Commons License 2010.08.01 0 0 16016

nem világos, hogy mért a vámosnak puncsótá, ha a mupossal vót dógod ... :(

 

 

Látom, felfogtad a sztori lényegét... :-(

 

A magyar köznyelvben aki a csomagtartót nyittatja ki, az a vámos.

 

Mivel elég csúnyán nézett, megelőztem, és nem vártam meg, amíg kikalkulálja, mennyivel több alkohol van egy fél csomagtartónyi díszdobozos Unicumban annál, amennyit be lehet vinni Szerbiába, így inkább mosolyogva boldog karácsonyt, nemkülönben sikerekben gazdag új évet kívántam neki, és két, halomnyi pecsétes dokumentum kitöltésével vesződő férfiember helyett két jókedvű "barát" hagyta el a határátkelőt.

 

Váljék egészségére :-)

 

A rendőri korrupcióról eddig nem sokat tudtam, egyrészt, mivel meglehetősen szabálytisztelő vagyok, másrészt, mivel 2001 (?) és 2009 vége között a legmagasabb bírság 3000 dínár, azaz kb 9-10 ezer forint volt. Talán egyszer vagy kétszer fizettem büntit, akkor is ilyen 1000 dínárt (60 km/h helyett a radar szerint 65, persze közvetlenül a koszovói határ közelében), és ennyit inkább kifizettem, hogy ne szüttyögjünk annyit.

 

2000 előtt persze sokszor szopattak a szerb rendőrök, ha valakit érdekel, leírom a kedvenc stevie-szopatós sztorikat, de az utóbbi évtizedben tényleg kizárólag korrekt rendőrökkel (és határőrökkel és vámosokkal) találkoztam.  

 

A nagy kérdés az, hogy a bírságok mostani drasztikus drágulása után hogyan fognak viselkedni a szerbiai rendőrök. Engem azóta egyszer halásztak ki, egy vasárnap délután a belgrádi bevezetőn (az OMV-kút magasságában), akkor viszont elengedtek. A bűnbánó tekintet és a kerékbetört szerb nyelvtudás kombinációja már elég sokszor segített :-)

 

 

Előzmény: Mijo (16015)
Mijo Creative Commons License 2010.08.01 0 0 16015

Ettől még nem világos, hogy mért a vámosnak puncsótá, ha a mupossal vót dógod ... :(

De nincs is jelentősége, maraggyon ez a te titkod, jól hangzott, lényeg hogy vagy, az akkurátusság világjáró bajnokaként.

Előzmény: stevie w (16014)
stevie w Creative Commons License 2010.08.01 0 0 16014

a szerb(?) határőrrel volt gondod (aki valójában rendőr)

 

 

Akár lehet rendőrnek is hívni, legalábbis az egyenruhán a Policija jelvénye van.

 

Viszont ettől még a határőrség önálló szervezeti egység a szerb Belügyminisztériumon belül (MUP - Uprava granicne policije).

 

Ez azt jelenti, hogy a határőrség a Belügyminisztérium alá tartozik, de nem a hagyományos rendőrök a tagjai. Azaz az a fess szerb srác, aki tegnap az útleveledet kérte Horgosnál, az nem fog holnapután leintegetni gyorshajtás miatt.

 

http://www.mup.gov.rs/cms_cir/direkcija.nsf/granicna-policija.h

 

És nem, ez sem kóstolgatás akar lenni, csak simán szeretem, ha az általam látogatott ismeretterjesztő topikokban az infók megbízhatóan pontosak.

Előzmény: Mijo (16008)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!