Keresés

Részletes keresés

FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.29 0 0 283
Nagy fába vágja az ember a fejszéjét, ha vegyszer nélkül akar termeszteni. Idén a bimbólikasztó bogarak a Kletter-töveimen a kicsi levélkezdeményeket nagyrészben tönkreteszik. Már nem lehet mit csinálni, jövőre új ágyás, trágya, komposzt... Sajnos idén még alig volt érett komposztom, és azt a gyümölcsfák ültetésénél elhasználtam.

Az Ostarák még balkonban laknak, hiszen ágyást kell csinálni nekik. Füves részt kell feltörni, trágyázni, stb. Van egy új egyszer termő fajtám, úgy hívják: "Korona", nekik is... Egyenlőre jól vannak a balkonban, virágoznak zömmel. (Csak az Ostara.) Frigó palánták voltak, nincs három hete, hogy megjöttek, levél nélkül, 12 db. kicsi gyökérboholy... Még igencsak cseperednek. .

Ma este nekiülök, kijegyzetelem a komposzt-recepteket az Alwin Seifert: Kertészkedés mérgek nélkül című könyvből. Érdekel? Van egy nagy kocsi gombatrágyám (istálló trágya alapú), meg tavalyról rengeteg korhadó falevelem, amit gyűjtöttem. Őszre nagy mennyiségű komposztot szeretnék ezekből...
Előzmény: fárosz (282)
fárosz Creative Commons License 2008.05.29 0 0 282

Gyuri!

 

Egyetértek veled. Remélem többen vannak ezen a véleményen.

Örülök, ha sikerült több infot bíztosítani. Érdekes, hogy az ember azt hiszi, hogy azt a bizonyos dolgot pontosan tudja, aztán kiderül, hogy van még amit helyére lehet rakni.

 

Gyuri!

Osztarák a helyükön laknak már?  Én már 2 hete szedem. Szerintem a tiéd is fog már az idén teremni :-) amennyire én ezt a fajtát ismerem.

 

 

Előzmény: FejerGyuri (281)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.29 0 0 281
Köszönöm / köszönjük a sok érdekes dolgot itt és az Öngyógyító.. topikban. Sokkal időtakarékosabb mindennek idejében utánanézni, mint vad hibákat, mulasztásokat elkövetni és szívni, mint a torkosborz. (Saját tapasztalat...) A következő ökölszabályokat szűrtem le magamnak: Ismerni kell:

1) a növényt, annak minden szükségletét, szokását, normális- és normálatlan viselkedését, tipikus betegségeit, (tipikus betegségre kevésbé érzékeny fajtákat érdemes választani),
2) a kerrt talaját: erősségeit, gyengéit, összes javítási lehetőségeit,
3) a talajban lakó lények tevékenységét, és hogy hogyan fordíthatjuk a hasznunkra,
4) végül a magunk teljesítőképességét is, ezért inkább kevesebb növényt gondozni, de azok kapjanak meg mindent idejében, amire szükségük van,

különben állandó kínlódás van a betegségekkel és a silány terméssel.
Előzmény: fárosz (280)
fárosz Creative Commons License 2008.05.28 0 0 280
Bocsánat elütöttem a nevedet: Gyuri :-)
fárosz Creative Commons License 2008.05.28 0 0 279

Gyuti!

 

Tiszteletet érdemel a kitartó alaposságod.

 

Az Öngyógyitó.... topicba raktam 3 érdekes dolgot, ajánlom figyelmedbe/figyelmetekbe.

Számomra legalábbis érdekes mindegyik.

FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.27 0 0 278
Állítólag -tápanyag fogyás miatt- 3 évenként "illik" másik ágyást kinevezni epresnek. Maguk a tövek is elöregedhetnek ennyi idő alatt. Ezért célszerűnek látszik már most az új eper-ágyást kialakítani: trágyázni, komposztozni, és fűvel takarni igény szerint (nem magzásba ment fűről). Azt olvastam, hogy a folytontermő fajtákat szokták tőosztással szaporítani, mivel ezek kevés indát fejlesztenek. Egyébként az indáról új palánták nevelése az ajánlott szaporítási mód. (Én még a folytontermő fajtámat is indáztatom, már most, az első termések alatt egy-egy indát elcsípek, és ha már van a végén levél, palántapohárban rögzítem. Amikor kikandikálnak az alsó lyukon az első gyökerek, elvágom az indát, és tartós árnyékban tovább nevelem a palántát (vizes homokra állítva) addig, amíg legalább 3 gyökér 2-3 cm-re kinő az alsó lyukakon. Ez kb 2-3 hét. Nem várom meg az augusztust, hanem egy-egy "adagot" -ha már szemmel láthatólag fejlett gyökérzettel rendelkezik- kiültetek a szabadföldbe, értelemszerűen napos helyre. (Késő délután). Ekkor naponta minimum egyszer, de inkább kétszer kapnak vizet, hogy ne kókadjanak. Egy hét múlva már jól bírják napi egy locsolással. Így augusztusra már jól fejlett töveim szoktak lenni, amelyek elkezdenek indázni. Ezeket az indákat (tövenként egyet-egyet) szintén be lehet fogni szaporításra, ha kevés a palánta.
Előzmény: SSY-alma (272)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.22 0 0 277
Persze, minél előbb szabadföldben lesznek. Jól előkészített ágyást kapnak trágyázva, komposztozva, takarva.
Előzmény: fárosz (275)
CBNora Creative Commons License 2008.05.21 0 0 276
Akkor a mi Hummink csak más lehet, mint a Kletter Star. A mienk sok indát hoz, az indákon is hamar terem, és szerintem kimondottan édes. A gyümölcse kisebb, mint a Thurigának, eddig elég kevés is volt rajta, de hely hiányában meglehetősen mostoha körülmények között van. Idén már szeretnék jobb körülményeket teremteni neki, csak millió más dolgom is van, és egyszerre nem tudok húszfélét csinálni. De remélem, hamarosan rendbe szedem.
Előzmény: FejerGyuri (274)
fárosz Creative Commons License 2008.05.21 0 0 275

Gyuri!

 

Ha nem akarsz csalódott lenni, akkor ültesd szabadföldbe minnél elöbb őket.

Napos helyre.

FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.21 0 0 274
Nagyon köszönöm a részletes leírást az Ostaráról!

A Starkl-tól én is rendeltem 12 tövet, 2 hete. Mind megeredt, (egyenlőre még balkonládában laknak, még csak 2 cm-es levélkéik vannak, de némelyiken már virágbimbó van, ami nagyon szép tőle (Igaz, jól fejlett gyökérztettel küldték őket.) Tényleg sokat igér ez a korai bimbósodás...

Szerintem a tövek gyors fejlődése miatti "kipukkadásatól" nem kell tartanod. Nálam a Thuriga az első bevált fajta. (Sieberz-től származnaka Kletterrel együtt) Én mindig erős talajtakarással láttam el őket, és nem volt szokatlan, hogy nagyra nőnek. A legnagyobb thuriga tövem (most mértem) 40 cm magas, 63 cm a legnagyobb átmérője, és kb. 60 db. eperkezdemény van rajta. Az átlag 35 cm magas, és 45 cm átmérőjű. Így a talajtakarás jótékony hatása számomra beigazolódott, és nem csak a gyomok miatt. Locsolni is sokkal kevesebbet kell, és meg vagyok győződve, hogy jót tesz a talajnak is. (Én télre is takarok, mert az olvastam, hogy jó talajtakaró alatt a giliszták sokkal tovább aktívak.)

A Kletter star (folyton termő) is szép nagy nálam (44 cm magas, 60 cm max. széles a legnagyobb tő), de az átlag-méret kisebb, mint a thurigánál, és nem "kúszik", mint ahogy írkálja róla a Sieberz, sőt alig hoz indát. De azért derekasan terem egész évben, pár indáját ennek is el tudom csípni szaporításra. Most azért kísérletezem az Ostarával, hátha az Ostara többet tud. Szerintem kell lenni édesebb eperfajtáknak is, mint az enyéim. Azt sem bánnám, ha olyan folytontermőm lenne, amelyiket könnyebb szaporítani (jobban indásodik), mint a Kletter.

Egy fajtaösszesítő táblázatot találtam: (sajnos csak az egyszertermőket tartalmazza)
http://www.kutdiak.kee.hu/diak/nzs/gszam.htm
fárosz Creative Commons License 2008.05.21 0 0 273

Szia Gyuri!

 

Hát én csak lactivusokban tudok beszélni az Osztaráról.

 

Nekem 20 éve van,(pontosabban mióta a szombathelyi cég Magyarországon van)  ez a fajta is frissiti magát (pontosabban csak gondolom, hogy minden eper nekem nincs másik). Eddig kb 3-4 évente kellett a töveket szétültetni.

 

Tavaly ezzel szemben egyszerre: indázott, de ezt is úgy, hogy az inda közepén hozott 2 pici levelet és máris a két levélke közé hozott virágot, és ugyan ennek az indának a végén eljátszotta ugyan ezt, amikor látszodott a pici zöld eper úgyan ez az inda ment tovább. Az indázással egyidőben zavartalanul a töveken-virág-zöld pici, félig érett, érett termés, és "hízott" a tő, mindezt egyidőben.

 

Nagyon féltettem őket a megszakadástól.

 

De ne gondold, hogy a termések aprószemüek lesznek ahogy az idő halad.

 

Az ültetvényemet nem kell gazolni, mert akkora bokra lesz, hogy összeérnek, ezért egyetlen gaz sem bújik ki.

Az Öngyógyitó módszerrel gondozom őket is. Vagyis minden ősszel amikor már kevesebbek a levelek, dughagymát ültetek szét a tövek között, tavasszal pedg körömvirággal szegem be az ágyást. Az idén elöször amint a hagymák megjelentek mulccsal teritettem be a földjét. Lehet, hogy nem kellett volna, mert az idei évben elöször akkora óriás tő lett mindegyik, (becslésem szerint mindegyik 30-40cm közötti magassággal bír,) hogy a föld még kikandikálni sem tud közölük.

 

Tavasszel két indexesnek küldtem néhány tövet,. Nem tudom nekik eddig mi a tapasztalatuk, de náluk is ekkora nagynak kell lenniük.

 

Ősszel bár egyáltalán nem dekorativak az elhalt levelek, mégis a töveken hagyom, csak tavasszal mikor megindult csinositom ki őket.

 

Ősszel, ha küldök epret valakinek, akkor egész tövet szedek ki. Magyarul nem vágom el ásóval a tövet, hogy ne maradjon csupasz a helye!

 

Nem tudom az idén mit fognak produkálni, de nagyon féltem őket mert nem tartom normálisnak ezeket a radikális növekedési spurikat.

 

Volt néhány tő akiket 1-2 óráig nem ért nap, hát ezeket sürgősen át kellett raknom a napra, mert szemmel láthatóan nem úgy fejlődtek mint a naposak. 

 

Amikor a csimutám kis ember volt Ő is élt-halt az eperért, rátaláltam erre a cégre és mivel akkoriban 2 féle közül lehett választani - hagyományos + az Ostara között, nem volt kérdés mit akartam kipróbálni, hiszen akkor ez nagyon hihetetlen újdonság volt. A döntésem jónak bizonyult :-))))

 

Jó szívvel tudom mindenkinek ajánlani az Ostarát!

 

 

Előzmény: FejerGyuri (271)
SSY-alma Creative Commons License 2008.05.20 0 0 272

Köszönöm mindenkinek a gyors válaszokat.

Tehát fólia augusztusban el, sikban és takarással az új.

 

Persze, ha most leterem, akár le is vághatom a fóliát, és akkor tudna szaporodni is.

 

Ha felszedem az új töveket (érdekes, elég vegyes az állomány -innen-onnan kapott-), nem mindegyik kacsozik, szóval azután trágyázok, s rögtön vissza ültethetem az új töveket? És rögtön takarnom is kell (pl.levágott fűvel)?

 

Eddig én soha nem telepítettem tőosztással, mert olyan fás volt a tő, a levele meg semmi. Van viszont most néhány 30 cm-es tő is, remélem akar szaporodni.

 

A fekete fóliának az is volt a baja, hogy bizony 3-4 évig fel sem vettem, nem trágyáztam alatta.

 

 

Előzmény: fárosz (270)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.20 0 0 271
Mik a tapasztalataid az Ostarával? Miért pont azt választottad?
Előzmény: fárosz (270)
fárosz Creative Commons License 2008.05.20 0 0 270

Szerintem nem kell se hegy, se völgy, csak simán. Ha kb30 cm tőtávolságot tartasz, annyira össze fognak érni a levelek, hogy semmi nem bújik ki. Persze a tőtávolság függ a fajtától. Nekem Ostara van ilyen tőtávon.

 

Főleg ha az eper közé hagymát dugsz, az eperágy szélére pedig néhány körömvirágot ültetsz, és ha telepítés után mulccsal, vagy apróra vágott fa nyesedéket teritesz a földre a tövek közé, és mindenféle zöldhulladékot teszel mindezek tetejére, akkor máris elkezdődik az öngyógyitás a kertedben. Nézz bele az öngyógyitos topicba.

 

Meggyőzödésem, hogy a foliával csak ártasz a földnek és a benne lakó számtalan mikróorganizmusnak akik a lebontásukkal táplálják, jelen esetben az epredet.

 

Hiszem és vallom, hogy a természetbe csak a természet által "gyártott" dolgoknak van helyük.

Előzmény: SSY-alma (264)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.18 0 0 269
Vettem én múltkorjában a piacon "csüngő eper" gyanánt 5 csebret, bennük 3-3 tő, szumma 3000 pénzért. Már az átültetésnél gyanús volt a dolog: az edényeikből teljesen ki volt fogyva a föld, sűrű gyökér-szövedék töltötte ki az összes küblit. Gondoltam is, hogy ezeket már hónapok óta csak tápoldat tartotta életben. Elláttam őket: kaptak frankó földet, a legszebb balkonládáimat rájuk áldoztam, nevet adtam nekik, énekeltem nekik úgy 3 hétig. 3 hét után megjelent az első piros gyümölcs: akkora volt, hogy egy derekas borsószem kikacagta volna. Gondoltam, hogy ennek biztos az ízében van a titka. Izibe szétmorzsoltam a nyelvemen, behunytam a szemem és vártam a hatást. Azt ugyan várhattam, mert se leve, se zamata nem volt neki. Mondtam is nekik, hogy rájuk pazaroltam 3 hét legszebb fiatalságomat, és e szavak kíséretében megmutattam nekik, merre van a komposzt domb. Na, én ilyesmire gondoltam...
Előzmény: Mozo66 (267)
Mozo66 Creative Commons License 2008.05.18 0 0 268
Most olvastam vissza a régebbi hozzászólásod .

Mint írtam a feketefóliás bakhátas termesztést csak a fólia alá fektetett csepegtető öntözőcsővel lehet ... illik ... öntözni . Az árasztás és az esőztetés sem igazán megfelelő ebben az esetben . És fontos a vakondmentes környezet !!!!
Előzmény: SSY-alma (264)
Mozo66 Creative Commons License 2008.05.18 0 0 267
Had kotyogjak én is bele ....

Sok mindenben igazad van !!! A talaj termőerejében mindenképp , meg a locsolásban is , de a degenerált fajtákban talán nem annyira . Minden fajta jó sőt kiválló , ha a fajta igényeit ki tudjuk elégíteni . Az eper rendkívül háklis a talajra ez igaz , de ha máshol látod , hogy jól terem az még nem garancia arra , hogy nálad is jól fog . Még akkor sem , ha 100 méterre van a kerted a látottól . Az megint igaz , hogy érdemes több fajtát kipróbálni és amelyik bejön azt nagyobb tételben telepíteni . A talaj szerves anyag ellátása megint csak nagyon lényeges dolog . A bakhátas fóliának vannak előnyei és hátrányai is , megint igazad van , hogy érdemesebb síkban szalma takarással kezdeni aztán innen fejlődni tovább . A bakhátas művelést csak integrált csepegtető öntözéssel lehet telepíteni , mert különben nem tudod öntözni , tehát ha ez nem megoldható , már kár is gondolkodni rajta .
Előzmény: FejerGyuri (266)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.18 0 0 266
Hagy kotyogjak bele én is...

Én a bakhátas-, meg fóliás technológiát akkor vetném csak be, ha az adott eperfajtát már eléggé ismerem. Ismerem a talaj-igényét, vízigényét, érzékenységeit, reakcióit, normális növését, a levél színét, nagyságát, a gyümölcs-méretét és ízét, szokásos betegségeit, a levelek rezdülését szomjasan és jóllakottan, stb. És így már meg tudom különböztetni a normális reakciót a kritikustól. Ebben a jelenlegi "egyenletben" most 3 ismeretlen van: 1) bakhát és eper viszonya, 2) fólia és bakhát viszonya, 3) az epernövény, és mi várható tőle.

Tehát: én visszatérnék a legegyszerűbb síkföldi-, esetleg szénatakarásos eljáráshoz, ez volna a fő-ágyás. Amikor már úgy érzem, jól tudom uralni a helyzetet, próbálkoznék -a már bevát eljárás mellett, kísérletként- fólia-takarással, és ha már ezt is kitapasztaltam, harmadjára próbálkoznék a bakhátas-fóliás technológiával.

Én ugyan lelkesen takarok fűnyesedékkel, komposztot is adok, de többfelé látok nálam sokkal régebbi eperben utazó "motorosokat" (éppen ma voltam egyiknél: egy-egy tövön -nem túlzok- 40-50 db eperkezdemény volt látható egyetlen tövön! És az illető nem bajlódik talajtakarással, mert már fájós a dereka, csak locsol és gazoz.). Miután felmostak ámuldozásomból, megkérdeztem, hogy ez hogy lehet. Azt mondta: a fajta nevét nem ismeri, de a talaj évről-évre kap disznó-trágyát a szomszédból. Mindez persze nem azt jelenti, hogy csak a disznótrágya az egyedüli üdvözítő megoldás, hanem azt, hogy eper esetében mindenképpen törődni kell a talaj termő-erejével és locsolásával. Ettől még persze az ember profi módon gondozhat degenerált fajtát. Én is jártam így. Ezért szerintem mindig 2-3 (fajtaazonosságukban garantált) fajtával érdemes foglalkozni egyszerre, vagy legalábbis olyanokkal, amelyeket az ember már látott teremni valahol máshol. Amire valaki azt mondta, hogy epernövény, (még ha a levele hasonlít is), egyáltalán nem biztos, hogy egy fikarcnyit is tud teremni.
Előzmény: SSY-alma (264)
taormina1 Creative Commons License 2008.05.18 0 0 265
Nekem a talajtakaras szalmával síma talajon nagyon beválni látszik. Igaz sem a bakhátat, sem a foliát nem próbáltam, és ezt is csak most elöször.
Előzmény: SSY-alma (264)
SSY-alma Creative Commons License 2008.05.18 0 0 264

Igen, korábban én is a völgybe tettem a szamócát, erre berohadt.

Akkor azt mondták a szamócások (nagy termelők) hogy a tetőre kell tenni.

 

A fólia azért van, hogy ne gyomosodjon és nem érjen le e termés a homokra.

Most van ez az ondorító bordó lóhereszerűség minden szamócatő tövében, és persze kúszik a fólia alatt is tovább.

 

De nem tudom, augusztusban hogy telepítsem újra, fóliával, vagy a nélkül, síma talajra, vagy ismét csináljam bakhátasra?

 

 

Előzmény: fárosz (258)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.18 0 0 263
Ja, és ha valaki rendel, ne ijedjen meg: a frigó palántákat levél nélkül hűtik (tehát tavagy választották le őket az anyjukról.) Ezért a frigó palántáknak -megérkezéskor- nincs levelük. Aztán majd nő...
Előzmény: FejerGyuri (262)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.18 0 0 262
Hallom a segélykiáltást! Néhány napja rendeltem 2 féle palántát a Starkl-tól. A honlapjuk ugyanaz, mint a nevük. www.starkl.hu

Csomagküldő szolgálattal 4-5 napon belül küldik a honlapon kinézett fajtát (fajtákat). 12 db frigó (földtelen, de jó gyökérzettel rendelkező) palántát. Természetesen mielőbb el kell ültetni őket. Én az egyszertermőből a "Korona" fajtát találtam a legszimpatikusabbnak, a folytontermőből pedig az "Ostara" fajtát. Szépen megmaradt és fejlődik mind a 24 palántám. Idén teremni viszont csak az Ostara fog (1 hét után már van rajta virágrügy).
Ja, és előre küldenek e-mailt, hogy feladták (futárszolgálattal). Sajnos csak munkaidőben kézbesítenek (utánvéttel). A küldés díja 1000 Ft, a palánták kb. 120 Ft/tő volt (a folytontermő Ostara is)

Bocsánat, hogyha valakit megsértek azzal, hogy a Starkl-nak csinálok reklámot, de tényleg meg voltam elégedve a szolgáltatásukkal. Még ápolási útmutatót is csomagoltak hozzá, meg számlát. Abszolút korrekt...
Remélem, segítettem.
Előzmény: sztoja (260)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.18 0 0 261
Áttettem az Alwin Seifert: Kertészkedés mérgek nélkül című könyvről szóló 2 hozzászólásomat az "Öngyógyító" topikba is. Szívesen állok elébe a "folytatásnak".
Előzmény: fárosz (259)
sztoja Creative Commons License 2008.05.18 0 0 260
Tudom, hogy már majdnem túl késő... de az embernek néha lehet szerencséje is. Tehát: ha még aktuális, és van, akkor nagyon szívesen elmegyeh ha nem is a világ végére, de Budapesten és környékén bárhová egy adag eper/szamóca palántáért. A lányom imádja, és számon kérte rajtam, hogy az ígéret ellenére nem ültettem. Tehát, aki hallja ezt a segélykiáltást, és tud, segítsen egy feledékeny apának. Előre is köszönöm!!
Előzmény: almacica (183)
fárosz Creative Commons License 2008.05.18 0 0 259

Gyuri!

 

Javasolhatnám, hogy az "Öngyógyitó..." topicba folytassuk, hátha ott többen olvassák.

Átmásolnád oda ezeket az infókat?

Előzmény: FejerGyuri (256)
fárosz Creative Commons License 2008.05.18 0 0 258

Egyszerüen kiszáradnak. Bakhátra általában kevésbé vízigényes növényeket ültetnek, de azt is egyre ritkábban, a felborult klima miatt.

Ez az ültetési mód éppen azért alakult ki, hogy a nemigazán vízigényes növények ne rohadjanak el a sok víztől.

 

Az eper pont az ellenkezője, ő vízigényes.

Írod a fekete fóliát, kérdezem, hogy arra miért is van szükség?

 

Most gondold végid, a fólia alá folyik víz, a bakhát egy emelvény aminek oldala is van, ezért a nap jobban éri. A nedves talaj átmelegszik, netán átforrósodik, és ez a forróság kipusztitja a növényt.

 

Hát én elsősorban ezt tartom pusztitó oknak.

SSY-alma Creative Commons License 2008.05.17 0 0 257

Az miért van, hogy a feketefóliás, bakhátra ültetett szamóca eddig gyönyörű és erős volt, most, hogy kezdi nevelni a szemeket, egyik másik egyszerűen eldől, mintha halni készülne (saját kiskert és szabadföldi).

Mikor célszerű locsolni, esetleg hogyan (esőztetés, vagy árasztás? A szamócatövek ahogy írtam a hullám tetején vannak)

FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.16 0 0 256
Folytatás:

Alwin Seifert nagyon sok érdekes gondolatot fogalmazott meg a növények és a föld életközösségéről, ezek ma is a bio-termesztés főbb irányvonalait jelentik.

1) A talaj -a növények életközege- nem pusztán egy növényi tápanyag-raktár, amelyből a növény szipkázik ezt-azt, majd ha elfogytak a tápanyagok, pótoljuk (mű)trágyával. A talaj "él", és állandóan regenerálódik a talaj-mikroorganizmusok, talajférgek és a giliszták jótékony munkája által. Azaz minden (kerti) talajból egyszerre fogynak- és pótlódnak a tápanyagok és a humusz. Ezt a regenerálódást használja ki a parlagon hagyás és a vetésforgó.

2) A növények táplálása -a talajélet figyelembevétele nélkül- hibás megközelítésmód. Tulajdonképpen a helyes megközelítésmód az, hogy nem is a növényt tápláljuk, hanem a talajéletet: megfelelő locsolással-, komposzttal-, esetleg szerves trágyákkal a mikroorganizmusoknak és a gilisztáknak teremtünk mind jobb körülményeket, és ezek a talajlények -felszaporodva- termelik a növény számára a humuszt (korhadás + giliszta-humusz). Alwin Seifert burgonyát (is) termesztett rendszeres komposzt-adagolással, és azt tapasztalta, hogy ennek hatására több, mint 10 évig ugyanazon ágyásban minden évben tökéletesen életképes kondícióban tudta tartani a burgonya-növényeket. Tehát a talaj regenerációját egyensúlyban tudta tartani a burgonya-növény tápanyag-fogyasztásával. Szerintem megfelelő komposzt-adagolással ez az eperre is igaz kell legyen.

3) A hagyományos permetezés és az azonnal feloldódó összes műtrágya -többé-kevésbé- kárt tesz a talajéletben, és ezért a növények hosszútávú kondícióját csökkenti vagy veszélyezteti. A legtöbbször ördögi kör indul be a vegyszerezés hatására: a permet pl. idei-óráig megvédi a növényt, de a talajélet elszegényesedése miatt (giliszták meghalnak vagy elköltöznek) a növény már jobban sebezhető a következő kártevő-támadással szemben. Ennek következtében emelni kell a vegyszer-adagot, a talajélet-, valamint a növény ellenállóképessége viszont tovább gyengül. Újabb dózis-növelés, újabb ellenállóképesség-csökkenés, míg végül a kártevő győz.

4) Sokféle minőségű komposzt létezik aszerint, hogyan rakták össze (pl. prizmába). Alwin Seifert gigantikus mennyiségű komposztot gyártott ötven év alatt, és szerinte a komposzt (prizmába) összerakása művészet. A cél, hogy minél kevesebb átrakással-, minél gyorsabban-, minél komplexebb tápanyagokat nyújtó humusz képződjön korhadás által. A különböző rétegeket ő is alkalmazta, fahamut és csontlisztet is tett bele. Ő fogalmazta meg először, hogy jobb az istállótrágyát először komposztálni, aztán kihordani a növényekre. Ő állati- és növényi kevert komposztokat is készített. A könyvében sok ilyen "komposzt-recept" van. Sokat ír az egyszerű (komposzt nélküli) talajtakarásról, annak hatásmechanizmusáról is, saját tapasztalatai révén.

Érdekes tapasztalatom van a Thuriga eperrel: a tavalyi ágyás -mivel nem értem rá gazozni- olyannyira elgazosodott, hogy már tavaly ősszel lemondtam róla. Nem nyúltam az ágyáshoz, mert télire hasznosabbnak ítéltem a túlszaporodott eper- és gaz levelektől tökéletesen takart ágyást, mint a csupaszt. (Az új Thuriga-nemzedék pedig egy másik ágyásban gondozottan növekedett.) Idén tavasszal ebből a dzsungelből egyszer csak kiemelkedtek az eperlevelek és virágaik. Egyetlenegy locsolást kapott eddig, semmilyen más gondozást nem, a levelek zöldebbek mint a gondozott ágyásban, az eper a gazok zömét elnyomta, és egy sűrű-, áthatolhatatlan eperlevél- és epervirág szőnyeg keletkezett. Amibe persze nem gázolok bele, mert komoly mennyiségű eperre számítok ebből az "elvadult" ágyásból is. (Majd szárnyakat növesztek és úgy szedem...) Ha a talaj - a "parlagon hagyás", és a sűrű eperlevél-takarás miatt nem regenerálódna, kétlem, hogy egészséges eprek tudnának nőni ebben az eper-burjánzásban, ahol tavaly már rengeteg epret szedtem le. Egy biztos: nem nyúlok hozzá addig, amíg az "igyenes" eper-szolgáltatás meg nem szűnik... Sőt, folytontermő eperből is kipróbálok egy ilyen elsűrűsödött vad-ágyást, ha már lesz elég palántám.
Előzmény: fárosz (254)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.16 0 0 255
Köszönöm az érdeklődést: jólesik a zsenge lelkivilágomnak, hogy van, akit érdekel, hogyan gondolkozom...

Engem az Alwin Seifert: Kertészkedés "mérgek" nélkül című könyve fertőzött meg bio-szemlélettel. (Mezőgazdasági Kiadó 1981., Kertünk, házunk, otthonunk sorozat) Ez az ember vette a fáradtságot: utánament és leírta, milyen enyhébb-, vagy súlyosabb mérgezéseket okoztak az (akkori) vegyszerek. (Csak egy balhé a közismertebbek közül: nekem is van olyan korabeli könyvem, ami DDT-t ajánl a komposztba, a pajorok ellen. Aztán egyszercsak feltűnt, hogy a DDT következtében torzszülött csecsemők jönnek a világra, és gyorsan betiltották. A DDT "fénykorában" viszont óriási mennyiséget reklámoztak és adtak el belőle. Egyébként az is kiderült, hogy a DDT a földben még húsz év alatt sem bomlik le, ennyi idő után is mérgezve az abból a földből kikerülő összes zöldséget, gyümölcsöt, végül az embereket. Elgondokodtató, vajon hány hasonló esetről nem is tudunk...) Az enyhébb vegyszer-mérgezések sokszor nem tudatosulnak: nem mintha az illető ne venné észre a rosszullétét, hanem más betegségnek tulajdonítja a tüneteket. Olyan eseteket is leírt Alwin Seifert, amikor napvilágra jutott, mennyire komoly érdekeltségek fűződnek a vegyszerek (értsd: permetező szerek és műtrágyák) sokszorosan túlméretezett forszírozásához. És bár manapság a vegyszerek szelektívebbek (mondjuk ránk nem annyira mérgezőek), a vegyipar eladási túlforszírozása manapság is hihető. A piaci verseny és a profitéhség rákényszeríti a nagyüzemi mezőgazdaságra a vegyszer-használatot. Minél olcsóbban "állítanak elő" egy gyümölcsöt, annál biztosabb, hogy magas vegyszer-dózisokat kapott.

A gombás levélbetegségek megelőzésére gyakran (a biósok is) bordói lét (is) használnak, ami jelentős részben rézgálic (réz-szulfát, CuSO4). A rézről -és a többi nehézfémről- tudjuk, hogy nem ürül ki a szervezetből, hanem a májban elraktározódik, és -egy kritikus mennyiség felhalmozódása után- komoly gondokat okoz. A kritikus mennyiség elértéig az illető nem is érez panaszt. Amikor érez-, akkor viszont már késő... A lemosó permet folyik végig a fa törzsén, rá a földre, ott megszárad, és a földön-, ill. a földben marad. Van egy kisfiam, aki önfeledten legelészik fáról-, bokorról-, földről. Én ezért sem használok vegyszert.
Előzmény: common (253)
fárosz Creative Commons License 2008.05.16 0 0 254

Szia Gyuri!

 

Örömmel hallom,ill.olvasom, hogy Te is olyan elszánt vegyszergyülölő vagy mint én.

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!