Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.22 0 0 4448

én vettem tavaly a lomisoktól háromezerért egy vadiúj olasz paradicsompasszírozót, egy álom vele a passzírozás, fél óra alatt letolom vele a 15-20 kiló paradicsomot.

és nem kell szórakoznom héjlehúzással, meg kézi passzírozással.

zsebi41 Creative Commons License 2011.08.22 0 0 4447

Fűszeres paradicsomlekvár

Hozzávalók (egy 4dl-es üveghez)


1kg érett paradicsom, meghámozva, kimagozva

15dkg zselésítő cukor

fél citrom leve

fél káváskanál őrölt fahéj

¼ kávéskanál őrölt kardamom

csipet cayenne bors (vagy chilipor)


A paradicsomokat meghámozzuk: gömbölyű felükön keresztet vágunk a héjukon, majd néhány másodpercre forró vízbe tesszük, héja így könnyen lehúzható. Csumáját eltávolítjuk, magját és levét kiskanállal eltávolítjuk (de dobjuk ki, ha lecsepegtetjük, vagy leszűrjük, az ízgazdag lé remekül használható pl. salátaöntethez, vagy paradicsomlevesbe). A paradicsomhúst felkockázzuk, lábasba tesszük, és 20-30 percig főzzük, amíg teljesen szétfő. Ekkor botmixerrel pürésítjük, további 30-40 percig főzzük, amíg teljesen besűrűsödik. Sterilizált üvegbe töltjük, és szobahőmérsékleten kihűtjük. Sültekhez, füstölt húsokhoz, markáns sajtokhoz is nagyon jól illik. Kiváló pl. sajtos melegszendvics mellé is, amihez egy-egy szelet kenyérre erős ízű sajtszeletet helyezünk (pl. camembert, taleggio, fontina), majd grillben megolvasztjuk.

 

 

a recept Chili és Vanillia oldaláról van
Előzmény: Törölt nick (4437)
attila40 Creative Commons License 2011.08.22 0 0 4446

Zita F1 = ZKI Rt.

Előzmény: Törölt nick (4445)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.21 0 0 4445

Azokról az uborkálról képeket tudna feltenni!

 

Zita, Jokker! Melyik cég neve alat fut ! ZKI? Rédei mag?

Előzmény: CBNora (4443)
zsebi41 Creative Commons License 2011.08.21 0 0 4444

Köszönöm a választ, most elmentem!

Előzmény: CBNora (4443)
CBNora Creative Commons License 2011.08.20 0 0 4443

Tavaly volt Zita F1 és Joker F1, mindegyiken volt sok. Idén is ezeket ültettem, csak később, ma szedtem le az elsőket (kicsit későn) a Zitáról. Konzervuborka, de finom enni is, csak meg szoktuk hámozni. Azon több van, mint a Jókeren. Ezek most vannak másodszor, így az talán túlzás, hogy jól bevált, de eddig úgy tűnik, jók. A Perez nálunk keveset termett, de az íze annak is jó.

Az üvegházban meg Ritmo F1 kígyóuborka szokott lenni és mikor kaptam magot, volt Bernadett is. A Ritmot jobban szeretjük.

Előzmény: zsebi41 (4442)
zsebi41 Creative Commons License 2011.08.20 0 0 4442

úgy emlékszem Te írtad be, hogy milyen 2 fajta uborkát ültetsz ami jól bevált, ha lehet írd be mégegyszer!

 

nagyon ráfizettem egy fajtára minden darab felét el kell dobni mert olyan keserű évek óta nem volt keserű uborkám, jó lenne valami megbízható fajtánál kikötni.

Előzmény: CBNora (4439)
zsebi41 Creative Commons License 2011.08.20 0 0 4441

hát ebben az évben nincs panaszom a paradicsomra sok és szép a termés, és főleg egészséges, a nagy eső után volt jó pár koktél ami kirepedt de azon kívül semmi baj

 

 

 

 

                         

 

 

 

                        

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.18 0 0 4440

Az uborkának jótt tett a pétisó nálam is! A Mobil-on nem volt nyoma fertőzésnek és még nem piroslik!

Előzmény: CBNora (4439)
CBNora Creative Commons License 2011.08.18 0 0 4439

Besegített az időjárás is. Én csak levagdostam a beteg ágak nagy részét (kivéve, amin valami szép pók lakott), kihúztam pár tövet és kész. Most már lesz, ami lesz alapon továbbra sem permeteztem. Szépen megállt a terjedés, a ritkított töveken beérett pár ehető termés is. Persze ha esősebbre fordul az idő, nyilván teljesen tönkremennek az érzékenyebbek. Az ellenállók meg már talán kihúzzák valahogy a fagyokig, ha nem is teljesen egészségesen. Van újra uborkánk, úgyhogy kockáztatok.

Előzmény: Törölt nick (4438)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.18 0 0 4438

Lehet, hogy a Fugurán 11 napja jót tett a paradicsomnak, mert a beteg meghalt , de nincs új beteg! De van 10 láda befőzni való!Eddig  40dkg/tőnél járnak !

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.16 0 0 4437

Az egyik ismerős néni beszélt nekem a paradicsom és gyúmi lekvárrol (együtt), de nem értettem igazán mi mennyi! Van ilyen recept?

Midnightx Creative Commons License 2011.08.15 0 0 4436

Chocolate stripes

 

A legkülönlegesebb paradicsom, amit valaha is termesztettem. A 6 szem magból 4 növényke kelt ki, amiből kettőt kirágtak a lóbogarak. Maradt 2, azokon sincs túl sok és eddig csak egy szem érett be, aminek a felét megette egy meztelencsiga.

Kóstolás: hmmm, egy ilyen kinézetű paradicsomnál felmerül az emberben a kérdés, hogy vajon az íze is olyan fantasztikus, mint a külseje? A válasz: nem!

De sebaj, nincs gáz. Teljesen normális, átlagos paradicsomíze van. 10-ből 6 pont. És különben is, kit érdekel az íz, amikor ennyire szép valami?:)

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Midnightx Creative Commons License 2011.08.15 0 0 4435

Mentségemre legyen mondva, hogy adtam a nagymamámnak és 2 szomszédnak is:) De még így is sok maradt. Nehéz megtippelni, hogy mennyi magot vessen az ember, mert ugyebár nem kel ki minden egyes szem, aztán a palántadőlés mindig megritkítja a kikelteket, aztán kiültetés után pedig a lóbogár és a csigák tizedelnek. És a betegségek még csak ezután jönnek...

Előzmény: Laci/Zápolya (4434)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2011.08.15 0 0 4434

Tudod mit: legközelebb add nekem a felesleges palántákat és majd én kidobom (vagy elajándékozom). Nem véletlenül van előirva a sor és tőtávolság. Egészséges életerős növény többet terem és kevésbé fogékony a betegségekre.

Én is hároszoros mennyiségű palántát neveltem, de már előzetesen kérték a harmad mennyiségűt, ha sikerül. A harmadik harmadot is el tudtam ajándékozni.

Előzmény: Midnightx (4433)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.14 0 0 4433

Igen, én. És biztos jobb lenne ritkábban ültetni, de amikor ott van tavasszal az a sok kikelt palánta, nincs szívem kidobni egyet se. De nálunk a paradicsomból korlátlan mennyiség fogy. Egész télen és tavasszal lecsót eszünk reggelire (+ sült paprikát). Csak felbontunk egy üveggel, kolbászkarikák rá + egy tojás és kész az olcsó, egészséges és finom reggeli.

Előzmény: Laci/Zápolya (4432)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2011.08.14 0 0 4432

Nem lehet, hogy a kevesebb "több" lenne? Te palántáztad 15 cm-es tőtávra?

Előzmény: Midnightx (4431)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.14 0 0 4431

Haha, a Schott parik tövétől 20 centire már a szomszéd kerítése van!:) Meg a tyúkjaik. Nincs ott hely ároknak.

Nem tudom mennyit teremnek majd, de akármennyit is, azt nem egyszerre. Folyamatosan, minden nap esszük, többször is raktunk már el paradicsomlevet, adunk a terjedelmes rokonságnak, 4-5 szomszédnak (ők is adnak, ami feleslegük van, megy a csere-bere), aztán októberben a be nem érőkből főzök zöldparadicsomlekvárt, a szebbeket meg utóérlelem és akár februárig is esszük majd. Szóval nem olyan sok ez a pari.

Ha meg jövő héten elviszi őket a vész, akkor meg nincs miről beszélni:)

Előzmény: Laci/Zápolya (4430)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2011.08.14 0 0 4430

Nekem nem savanyú, olyan átlagos paradicsom izű. (Csak vastag a héja.)

A könyv szerint: naponta 20-25 l a vizigénye melegebb napokban. (Ha szomjas, akkor hervadnak a hajtásai.) Úgy kell öntözni, hogy a tővektől 50-50 cm-re kell húzni egy árkot és abba nyeletni a vizet. (Az sem baj, ha állandóan vizben áll!?)

Szépek az ökörszivek (meg a máj is!).

Ezer tő 3-5 t termést hoz! Ennyi a fogyasztásotok? (Az már ipari mennyiség.)

Előzmény: Midnightx (4426)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4429

Jah:) Pedig némelyik olyan szép szabályos, mások meg torz formájúak, pedig ugyanaz a fajta. Még ugyanazon a tövön is másfajta alakú terméseket növeszt. Mindegy, az íze nagyon fini, ez a lényeg.

Előzmény: lordhimself (4428)
lordhimself Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4428

ez már inkább ökörmáj :)

Előzmény: Midnightx (4427)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4427

Ökörszív, a 80 dekás behemót:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4426

Nálam iszonyat savanyú a Schott! Pedig a piros szemeket kóstoltam. A másik dolog, amit nem szeretek, az az, hogy nem egyszerre érnek a fürtök. Amikor a fürt kezdeténél levő nagyobb parik már szép pirosak, addig a közepén levők narancssárgák, a fürt csúcsán levő szemek pedig még zöldek, így nem lehet egészben leszedni a fürtöt. Persze lehet, hogy van valami technikája, csak még én nem tudok róla. És ez az egyetlen pari, ami nagyon hamar hervad, ha nem kap vizet. Mondjuk ez nem gond, mert mindennap locsolom, de ha nem lenne rá lehetőségem, akkor kánikulában szerintem 3-4 nap alatt kipurcannának...

Hiába van ezer tő, épp csak annyi termés van, hogy együnk, befőzzünk egy kicsit, meg adjunk a szomszédoknak, rokonoknak. 80% ugyanis még éretlen. És sose biztos, hogy beérnek, mert már megjelent a vész.

Előzmény: Laci/Zápolya (4425)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4425

Én is úgy jártam vele. Viszont nagyon finom, izletes!

Érdekes, hogy annak szép egészséges levelei/hajtásai vannak, mig a lugas levelei meg sárgulnak-száradnak, csak a hajtásai szép egészségesek. 

(Mit csinálsz ezer tő paradicsommal?)

Előzmény: Midnightx (4423)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4424

Miféle betegség lehet ez?

 

Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4423

http://imageshack.us/f/94/dscf7046o.jpg/

 

Ez a Schott féle szív+lugas keresztezés. Közelebbi képem nincs róla. Nálam így néz ki. Érdekesség, hogy a magok egy része genetikai selejt volt (5-10 centis méretnél megállt a növésben és nem volt szára. 2 levélben végződött a növény).

Előzmény: Laci/Zápolya (4421)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4422

Hm, nem tudom. Én idén vetettem először Schott-félét (mind a 3 fajtát) és ez egyikre se hasonlít. Szóval passz. Még az is lehet, hogy valamilyen hibrid magból kelt izé, ami nem hozta teljesen szülője tulajdonságait. Azért várom a tippeket!:)

Előzmény: Laci/Zápolya (4421)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4421

Télen rendeltem meg tőle a könyvet és kaptam hozzá magokat. A lugas nálam nem olyat terem, a tiedhez inkább hasonlit. (Csak nem hosszúkás.) Lehet, hogy neki sem homogén a "törzsállománya"? Ahogy nézem a könyben a fotókat (és ami látszik belőle) ott sem mindig egyformák.

Előzmény: Midnightx (4420)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4420

100%, hogy nem Schott-féle. Abból ugye van 3 féle (sima lugas, szív, ill. a 2 keresztezése, BöPö képei a 4263-asban ) és egyik se ilyen.

Előzmény: Laci/Zápolya (4419)
Laci/Zápolya Creative Commons License 2011.08.13 0 0 4419

A Schott féle lugasparadicsom is ilyen szögletes, de az inkább kerekded, nem ilyen hosszúkás. (Mint a középső képen az első.)

Előzmény: Midnightx (4418)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!