Keresés

Részletes keresés

vera57 Creative Commons License 2008.07.02 0 0 4445
4421 hsz. ???
RAMBO Creative Commons License 2008.07.02 0 0 4444
10 nap múlva.
Előzmény: nitom (4442)
Cirfandlia Creative Commons License 2008.07.02 0 0 4443
Igen, "érdekes" dolog ez; nálam június 20-án volt permetezés felszívódó készítménnyel (Topas) lisztharmat ellen. Kontaktot akkor nem tettem bele, az állomány makulátlan egészséges volt, semmi nyoma betegségeknek. Rá egy hétre jött a jégverés (előtte egész héten fülledt meleg) és emiatt újra permeteztem 8 napra rá jún. 28án, Topas, Thiovit Jet, Folpan csapattal. Ennek ellenére tegnap láttam lisztharmatot (szerencsére már megfogta a szer - úgy tűnik a második permetezés- nem friss szürkésfehér képletek vannak, hanem befeketedett, blokkolt)
Ami érdekes, hogy a kifogástalan zöldmunka (1 hajtásválogatás, 2 hónaljazás - időben), szellős lombfal (ráadásul szélső sor, délről nyitott), gyommentes terület, jó erőben levő tőke, nem belső fürt ellenére jelent meg a kór, ami bizonyítja, hogy tökéletes agrotechnika ellenére sem lehet permet nélkül megvédeni a növényt. Az aggasztóbb, hogy a Topas sem véd egy hétig sem.....
Előzmény: Chess (4441)
nitom Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4442
Köszönöm a segítséget! Ma este le lett fújva az egész kombinált szerrel. Még egy kérdés: Mikor kell permetezni a második adagot, mert gondolom egy nem volt elég egy erős fertőzésnek, vagy esetleg más fajtára kell váltani?
Előzmény: RAMBO (4436)
Chess Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4441
Hát a lisztharmat nem a szokásos belső élősködő gomba, mert a növényben nincsenek micéliumai csupán a táplálékfelszívó képleteiket (hausztórium) eresztik be a levélbe. Ezért kívül kell ölni ahogy lehet. A felszívódó szerek csupán az újabb micélium felépülését gátolják (sejfal alkotót), de elölni a kontaktok (kének, karathane) valók.
A kének közül a Thiovit jet különlegessége, hogy 8 kg/ha-ban engedélyt kapott nyári alkalmazásra is. Nyilván nem 30 C körül, de 25 C-nél esti órákban már nem perzsel, de rendkívül aktív a lisztharmat ellen. EC tipusú szert persze jobb nem mellétenni.
Erős fertőzésnél persze kell a Topas, Systane, Rubigan, hogy az újra szaporodást is gátoljuk, de nem az elölés miatt.
Előzmény: RAMBO (4437)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4440
Rubigant már nem biztos hogy fog kapni, mert I. kategóriás lett az idén. Persze boltosa válogatja.
A Systhane-t ajánlom helyette.
Előzmény: RAMBO (4437)
Ferig Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4439

Tudod van ennek a fórumnak egy sajátossága. Ha hosszabb ideig itt leszel magad is megtapasztalhatod. A feltett kérdésedre általában ilyen és olyan választ is fogsz kapni. Ezek segíthetnek a döntésed meghozatalában, meg el is bizonytalaníthatnak, de a döntést mindig magadnak kell meghozni. Te most meg is tetted és így van ez jól. Legfeljebb elgondolkodhatsz azon, hogy a jég volt előbb, vagy lisztharmat. 

Azt javaslom, hogy szorgalmasan figyeld és permeztezzed a többit, mert ezeken érdemben már úgy sem tudsz segíteni.

Előzmény: Szakadáskapcsoló (4438)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4438
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat. Akik időközben saját szemükkel látták, azok szerint jégverés történt.
Előzmény: RAMBO (4437)
RAMBO Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4437
Ezekkel a szerekkel nem. A Quadris preventív szer nem jó kezelésre, a Thiovit pedig kéntartalmú, amit ilyen napsütésben/melegben nem célszerű kijuttatni, de amúgy is "csak" kontakt szer, tehát gyógyításra nem alkalmas.

Ha már fertőzött, akkor Rubigan + Karathane keverékkel menj rá, a Rubigan beszívódva elöli a növényben lévő gombafonalakat (hifa) míg a Karathane (nem kéntartalmú kontakt szerként) a felszínen gátolja a továbbfertőzést.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4428)
RAMBO Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4436
Ridomil Gold plussal permetezz, az kombinált szer: megállítja a terjedést a kontakt hatóanyagai révén, és a felszívódó komponense elöli a növényben megtelepedett hifákat.
Előzmény: nitom (4432)
Chess Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4435
Hát igen a csemegszőlők másképp reagálnak, habár még túl korai lenne, hogy leálljon a bogyó növekedés és rugalmatlanná váljon a héj. Ráadásul esős időket élünk, így nem volt leállás újraindulás a növekedésben. (retek is akkor reped ha elszoktatják a víztől majd hirtelen sokat kap).
A héj repedéshez elegendő szemmel alig észlelhető parasádás is, amely mentén megnyílik, nem feltétlen kell hozzá erős parásodás. Persze héj parásodást okozhat pl. levélatka szívogatása is, bármi ami érte a héjat de akár növszer perzselés is. Sőt akár némi extra uv fény miatt is csökkenhet a rugalmasság. Esetleg 40-es faktorú naptejet a bogyóknak? :-)
Előzmény: Cirfandlia (4430)
Chess Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4434
A felszívódó szer mindenképp indokolt, azonban a Mikal bizonyos értelemben még ha felszívódó is nem gyógyító. A Mikal hatóanyagával előzetesen fel kell tölteni a szőlőt, de nem alkalmas promt beavatkozásra. Jól gyógyítók a Ridomilok, ilyenkor már mehet a rezes változat, vagy a cimoxamil hatóanyagú Cursate (túl rövid a tartamhatása 3-4 nap) Én amikor égett a ház, mert nyaralni voltam összekevertem a mindkettőt és megúszta a szőlő. Az olajfoltok persze kiégtek de nem terjedt tovább.
istvánffy táblázat Itt láthatók az istvánffy táblázat adatai, amelyből kiolvasható mikor fertőződött a szőlő, azaz mikor kellett volna beavatkozni.
Előzmény: Jani71 (4433)
Jani71 Creative Commons License 2008.07.01 0 0 4433

Ha már elkéstél a megelőzéssel, akkor nincs más, mint felszívódóval rámenni! Mivel ennek a hatóanyaga bejut a növény nedvkeringésébe, így el tudja pusztítani az ott levő kórokozót. Tehát csakis így tudod megakadályozni a nyavalya tovább terjedését a növényben! A fürtnek nem árt szerintem (miért ártana). Én Mikal-t használok nagy megelégedéssel. De vannak egyéb szerek is.

Ez az én maszek véleményem, de én nem vagyok szaki, majd ők megmondják a tutit! :-)

Előzmény: nitom (4432)
nitom Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4432
Sziasztok!

A tegnapi eső miatt elkezdtek foltosodni a szőlő levelei, a fonákon a foltok hátoldala fehér (fotók alapján szerintem peronoszpóra), bár előtte semmi ilyen problémám nem volt. Idén kétszer kapott anyagot atka és lisztharmat ellen. A kérdés, hogy milyen szerrel célszerű lepermetezni? Júliusban már mindenki felszívódóról beszél, de nem árthat az a fürtöknek? Abszolút kezdő vagyok a permetezést illetően, igaz már tavaly is kellett volna, de akkor még nem hoztak termést a szőlők.

Előre is köszönöm a segítséget!
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4431

Megtiszteltetésnek veszem a "kolléga" megszólítást, szerintem ezzel még várjunk egy kicsit. :-)

 

Igen, elég sok eső volt, sőt, egy kevés jégeső is esett, úgyhogy a mechanikai behatás sem kizárt. A helyszín egyébként Balatonfőkajár, tehát nem túl messze Mórtól. A jelenség csemegeszőlőkön (lugas) és borszőlőn (olaszrizling, magas kordon) is jelentkezett, és a környékbeli szőlőkön is láttam hasonlót.

Előzmény: Cirfandlia (4430)
Cirfandlia Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4430
Sziasztok,
Én ezzel most vitatkoznék; lisztharmatnál a bogyórepedés akkor következik be, ha el van parásodva a bogyóhéj (akár egy korábbi fertőzés következménye) és nem tud tovább növekedni az elhalt szövet. Szürkésfeketés hálózatos felszín.
ITT -főleg az első képen látszik jól- semmiféle bogyóhéj parásodás, kóros elváltozás nincs, egyszerűen kipukkadt a bogyó. Produkál ilyet sok csemegeszőlő is; igaz az éréshez közelebb, amikor már nincs növekedés, és sok eső érkezik.
Ennek a sérülésnek mi lehet az oka; vmi mechanikai, -bár a jégverés nem ilyet csinál- az nem egyértelmű, de most beszéltem móri szőlészbarátommal, és ott is teljesen hasonló repedés tünetek vannak több gazdánál a kifogástalan növényvédelem ellenére. Mi a múlt heti sok eső hatására a nagy belső nyomás következtében fellépő bogyórepedésre gondolunk.
Kérdés, a kollégánál is volt e rendkívüli esőzés az elmúlt időszakban?
Előzmény: Chess (4427)
Chess Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4429
Ha most nincs rajta lisztharmat, akkor nincs mit megállítani. A repedés egy korábbi fertőzés eredménye is lehet. A repedés közvetetten jön létre a ruglmatlan héj miatt. Az biztos, hogy 3-4 kg Thiovit mindig jó ha ott a mixben, még táplál is elvégre a kén az nem mikro hanem mezoelem.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4428)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4428
Köszönöm. Ezek szerint ha permetezem (Thiovit, Quadris), talán még megállítható?
Előzmény: Chess (4427)
Chess Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4427
Hát szerintem is lisztharmat lesz, habár bármi lehet pl. jég is ami parásodást okoz. A lisztharmat fertőzés nem feltétlen esik egybe a repedéses tünet megjelenéssel. Elegendő ha valamikor régebben megparásította a héjat, majd az egyszercsak nem bírván követni a növekedést, a parasádosnál felreped. Ez a fajta tünet nem fertőz, mert valóban csak tünet.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4414)
Jani71 Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4426

Bocs, az első természetesen így:

http://szolo.blogspot.com/2007/12/atkk.html

Előzmény: groowe (4422)
Jani71 Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4425
Előzmény: groowe (4422)
Ferig Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4424

Íme egy súlyosabb liszharmatos egyed.

Előzmény: Szakadáskapcsoló (4414)
Ferig Creative Commons License 2008.06.30 0 0 4423
Azokon a képeken ahol a bogyó meg van repedve,  s helyenként még a mag is kilátszik az bizony lisztharmat. Szerintem a képeid többségén a lisztharmat különböző fokozatait látjuk. A harmadik képen meg mintha fürtperonosz is lenne.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4414)
groowe Creative Commons License 2008.06.29 0 0 4422

Sziasztok!

kaxpe nevű magvatlan szőlőről hallottatok?a google ebben az esetben nem bizonyult barátomnak :-)

 

apropó jártam kertészetben megint,és érdekelne hogy voltak szőlők,de a levelükön furcsa szinte szabályos alakú dudor volt egyik másik levelen csak pár darab,de volt olyan levél amin eléggé sok és a dudorok mérete eléggé változó méretű volt.megfordítottam a levelet,annak az alján ahol a dudor volt fehér volt a szőlő ,szinte pókháló szerű anyag borította.úgyhogy nem mertem venni,de érdekel a jelenség.

 

Kardhal igértem képeket,hogy hogy cseperednek a szőlők a telken,de nem jutottam el odáig!

 

vera57 Creative Commons License 2008.06.29 0 0 4421
Sziasztok ! Segítséget kérek ! Szeretném megkérdezni miért potyog a szőlőszem ? A kertben van kb 10 tő szőlő. Többször permeteztem, egészségesnek tűnik, az előző évekhez képest rengeteg szőlőfürt van rajta.  A fürtök lazák, de ezt megszoktam, máskor is ilyen volt. Most viszont a földön elég sok borsónyi szemet látok, de ezeken nincs semmi látható elváltozás.
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.06.29 0 0 4420
Rendben. Köszönöm!
Előzmény: Zalancelot (4419)
Zalancelot Creative Commons License 2008.06.29 0 0 4419
Szerintem ne bántsd.
Ha megkapta a szükséges permetet, majd beszárad.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4418)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.06.29 0 0 4418

Nem kizárt! Állítólag volt némi jégeső a héten, de - mint a képeken látható - védettebb helyen lévő bogyók károsodtak, és másban nem tett kárt a jég. Emiatt én ezt elvetettem magamban, de ezek szerint ez is lehetséges ok. Az viszont gyanús volt, hogy a sorok nyugati oldalán lévő fürtök károsodtak inkább.

 

Ha jégről van szó, vajon kell valamit tennem a permetezésen kívül? Pl. le kell szednem a sérült bogyókat, vagy jobb, ha így hagyom?

Előzmény: Zalancelot (4417)
Zalancelot Creative Commons License 2008.06.29 0 0 4417
Nem kaphatott ez jeget?
Mert lehet az is, hogy elég aprószemű jég csapadékkal a levélen nem hagy nyomot, de a fürtöket megcsaphatja!
Előzmény: szaki_pali (4415)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.06.29 0 0 4416

Köszönöm. Érdekes, hogy a leveleken semmilyen elváltozást nem tapasztaltam. Peronoszpóra ellen idén háromszor permeteztem (május 9. és 27.: Merpán, június 20.: Quadris), utána elég sok eső esett, a képek ma készültek.

Előzmény: szaki_pali (4415)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!