Keresés

Részletes keresés

Bombyna Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16126
Huhú az a prokleti alpok a háttérben ugye?Egyszer itt krnjicen egy öreg halásznál aludtunk,reggel még pénzt is alig akart elfogadni.Dobok egy képet a konyháról.Még halat is csináltak nekünk.
Előzmény: Amari bp (16123)
Bombyna Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16125
Jutro helyett ranot mondtam.Érted?
Előzmény: Mijo (16121)
Amari bp Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16124
Az én nyelvtudásommal, meg jobb ha úgy teszek mint egy süket néma, mutogatok :o)))
Előzmény: AZS (16120)
Amari bp Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16123
Hogy egy kicsit megcsípkedjem, találkozója volt ??? :o)
Előzmény: Amari bp (16122)
Amari bp Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16122
Igen, szervezkedő :)

A legnagyobb strand a Skadari tavon. Donji Murići falu alatt található északnyugatra a tó partján. A strand homokos, hossza 600 méter, szélessége 7 méter, a víz szintje alacsony, homokos.

Virpazarból meg kiránduló kishajók indulnak, és esetleg onnan lehet csobbanni.
Előzmény: nighttrain (16117)
Mijo Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16121
Olyan nagyon nem volt okuk bambulni, lévén ezt mondtad nekik: korán reggel.
Előzmény: Bombyna (16116)
AZS Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16120
én vidáman beszélek a szlovákokhoz-csehekhez is horvátul.

mondjuk ilyenkor nem ritkán van az, hogy ők értenek engem, én meg nem értem őket, de kis akarattal minden megoldható ;-)
Előzmény: stevie w (16118)
Mijo Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16119

Én a bunyevác/szerb együttesemmel a szlovák felét megértem, és meg is tudom velük értetni magam, hasonlóan vagyok a bolgárral is.

A horvátnál különbséget kell tenni: én a régi horvát nyelv zömét megértem (a középkorúnál idősebb horvátok ugyanígy vannak velem), a nyelvújításaik viszont olyan változásokat hoztak, melyek számtalan esetben nehézséget okoznak számomra.

A szlovénnel hasonlóan vagyok, mint a bolgárral és a szlovákkal, a makedón még ennél is rázósabb valamelyest.

A crnagoracokkal, boszniaiakkal és hercegovinaiakkal kisebb döccenőkkel, de közel folyékonyan beszélek.

A délvidéki magyarokkal is boldogulok ... :)

 

Előzmény: Bombyna (16116)
stevie w Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16118

pár szó különbözik csak (pl. molim-prosim)

 

 

Igazából a szlovén nyelv meglehetősen távol esik a szerb-horváttól, már persze a déli szláv nyelvek között. Az ex-Yu túlszélén, a macedónok nyelve még érdekesebb, ott már alapvető nyelvészeti különbségek vannak (nincs, vagy csak csökevényes a főnév- és melléknév ragozás, ellenben van névelő).

 

A szerbek, horvátok, bosnyákok és montenegróiak tökéletesen megértik egymást, egy szlovént vagy macedónt (vagy bolgárt) már nem feltétlenül. Tudják követni azt a nyelvet is, nagy vonalakban megértenek pl egy újságcikket, de nincs kétségük, hogy ezek idegen nyelvek.

 

 

 

 

Előzmény: AZS (16115)
nighttrain Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16117
Az még akkor "Nyugoszlávia" volt:D Mostmár ez határellenőrzésekkel tarkított.
Másik célpontom a Durmitor és tsai.
A Shkoderi tóban fürdött valaki?:)

Ahogy nézem, lassan Montenegro sokkal inkább biztonságos célpont, mint pl Görögország. Pedig ott még sosem voltam:(
http://hvg.hu/vilag/20100803_terror_gorog_turizmus
Bár lehet csak akkor halok meg, ha beleesek a szórásba:D
Igaz ezt valaki Nápollyal mondta, de Sartiban is szép a halál..
Előzmény: -Batus- (16111)
Bombyna Creative Commons License 2010.08.05 0 0 16116
Én meg a szlovákot meg a horvátot kevertem egyszer össze a reggel szót.rano-jutro.És mikor szlovákul mondtam Rijekában csak néztek hogy mivan:D
Előzmény: AZS (16115)
AZS Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16115
pár szó különbözik csak (pl. molim-prosim), ragozni meg úgysem tudok ;-)
Előzmény: Amari bp (16114)
Amari bp Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16114
Igencsak fogékony lehetsz, ha ilyen röpkén megtanultad:)
Előzmény: AZS (16112)
Hümi Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16113
Köszönöm kéhek...de a nudlizmus nem az én világom...:)))
Előzmény: Amari bp (16088)
AZS Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16112
nekem még sosem volt bajom abból, hogy montenegroban horvátul beszéltem.

szlovéniában előfordult, hogy benzinkutas visszamordult, de amikor megkértem, hogy inkább segítsen, akkor tartott nekem egy röpke nyelvtanfolyamot ;-) pár nap múlva visszamentem a frissen tanult szlovén szavaimmal, és szélesen vigyorgott ;-)

amúgy az én tapasztalatom szerint is az összes exjugoszláv államban nagyon díjazzák, ha próbálsz az ő nyelvükön beszélni.
Előzmény: stevie w (16107)
-Batus- Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16111
Eszembe juttattad fiatalabb éveimet, amikor még Dubrovnikból ment busz Zabljakba, onnan pedig begyalogoltunk a kanyonba. Ritka gyönyörű hely, az biztos!
Előzmény: nighttrain (16104)
-Batus- Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16110
"Az sajnos elég gyakori, hogy felismerve az akcentust, Horvátországban parasztkodnak a szerbekkel. Vagy éppen megrongálják a szerb rendszámú autókat."
Sajnos ezen a nyáron elég gyakori, pl. múlt héten a zadari strandon..
Előzmény: stevie w (16107)
halacs Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16109
A Herceg Noviból Szarajevóba közlekedő buszjárattal ugyan érintettük a Tara-kanyont is, és döbbenetesen szép volt, de a javából így is kimaradtunk. Szóval biztosan van rá mód, csak nem tudom, hogyan. :-)
Előzmény: nighttrain (16104)
GoranMarkovic Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16108

" A montenegróiak másik fele simán beikszelte a szerbet :-)"

Bizos nem értette a kérdést a nyelvi különbségek miatt. :)

stevie w Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16107

Amúgy egy másik kérdés, hogyha az ember tud egy-két dolgot szerbül akkor a horvátok/bosnyákok hogy fogadják, vagy fordítva, van aki érzékeny erre..Montenegrói nyelv nemigen különbözik a szerbtől.

 

Az sajnos elég gyakori, hogy felismerve az akcentust, Horvátországban parasztkodnak a szerbekkel. Vagy éppen megrongálják a szerb rendszámú autókat. Visszafelé nem tudom, hogyan működik, én főleg csak szerbeket ismerek, és közülük hallottam ilyen panaszokat.

 

Ellenben ha valaki tényleg csak "egy-két dolgot" tud szerbül/horvátul, akkor örülni fognak neki, ha megpróbál kommunikálni, és nem foglalkoznak sem a ragozási hibákkal, sem az ekavica-jekavica kérdéssel.

 

A szerb és a horvát nyelv között egyébként nyelvészeti szempontból viszonylag sok különbség van, ha a nyelvtanban nem is, de mind a fonetikában (hangtan), mind a szókészletben. Persze ettől még egy szerb és egy horvát simán megérti egymást (ha akarja).

 

A bosnyák és a montenegrói nyelv ugyanakkor teljesen határeset, hivatalosan külön-külön nyelvnek számítanak, és a saját szememmel láttam is bosnyák-angol szótárat... viszont néhány egzotikumot leszámítva ezek a nyelvek nem térnek el a szerbtől/horváttól.

 

Pl a bosnyák nyelvnek nyilván van egy csomó olyan, a muzulmán vallással vagy annak gyakorlásával összefüggő szava, amit egy belgrádi szerb nem feltétlenül ismer, de ez felfogható egy sajátos nyelvi regiszternek is. Szakszavak minden nyelvben vannak, a "lengőkar" vagy a "fémréteg-ellenállás" például echte magyar szavak, benne is vannak minden magyar szótárban, a feleségem -- anyanyelvi beszélőként -- mégsem ismeri őket. (Viszont képes lenne hibátlanul ragozni vagy mondatba foglalni.)

 

További érdekes adalék, hogy a hivatalos statisztikák szerint Montenegró lakosainak 43 százaléka vallja magát montenegrói nemzetiségűnek, viszont csak a népesség 20 százaléka, azaz a montenegróiak uszkve fele vallja a montenegróit az anyanyelvének. A montenegróiak másik fele simán beikszelte a szerbet :-)

 

 

 

Előzmény: nighttrain (16104)
GoranMarkovic Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16106

Nighttrain,

"Amúgy egy másik kérdés, hogyha az ember tud egy-két dolgot szerbül akkor a horvátok/bosnyákok hogy fogadják, vagy fordítva, van aki érzékeny erre.."

A témában a legviccesebb tapasztalat Szerbiában ért. Hibátlan magyarul "baszott le" egy McDöncis kiszolgálócsaj, hogy ezt ott Horvátországban, a határon túl legyek szíves mondani. Ez itt Szerbia. Pedig nyilvánvalóan több hibával beszéltem, mint a két nyelv közti különbség, reméltem elfedi. :)

G

Előzmény: nighttrain (16104)
Amari bp Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16105
Olyanról nem tudok, aki itt fórumozik, és helyijárattal ment volna Tara kanyonba.
Előzmény: nighttrain (16104)
nighttrain Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16104
FSZEKből is ki lehet venni (Szabó Ervin könyvtár) én onnan vettem ki. Amúgy csak a kb 300 ft-ért kapható jugó útikönyv van nekem, de én azzal úgy vagyok, hogy tényleg sok minden változott, de földrajzilag, történelmileg még érvényes:) (Jó a töri nincs updatelve) A helyi ételek is hasonlóak, meg a látványosságok is. A mostari híd is a helyén van már újra:) Amúgy egy másik kérdés, hogyha az ember tud egy-két dolgot szerbül akkor a horvátok/bosnyákok hogy fogadják, vagy fordítva, van aki érzékeny erre..Montenegrói nyelv nemigen különbözik a szerbtől.

A Sartis bekezdésem a 16070re

A köves partos a 16076ra válasz:)

Tara-kanyonban amúgy volt valaki úgy, hogy nem autóval, hanem valami helyi járattal jutott el oda? Azt tudom, hogy csak egy bejárata van.
Előzmény: Amari bp (16094)
nagy.m Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16103
Oszinten en is Budvaba szeretnek menni...szerintem ott fogunk elsonek probalkozni szallas ugyben ...mivel relativ mindenhez kozel van...Mar keresgeltem is h mit erdemes meg nezni...tuti el megyunk Kotor-i obolbe ..autoval...ugye mert latni kell a Cetinyei szerpentint....es sokan emlitetek hogy hajoval is erdemes...A kek barlanghoz van szervezett hajo ut?Kikotobe lehet talani, ugy mint mashol ? Ja amugy az ilyen turisztikai "latvanyosagok" ki vanak jelolve...vagy keszuljunk fel h mi kell meg leljuk az utat. Sveti Stefani partjarol mar olvastam h szep ...Herceg Noviba es Barba is el mennenk...Vissza terve szallas ugybe milyenek az arak ? Tudom sok a kerdes..de jo lenne fel keszulni ..h ugye minde erdekes, szep dolgot meg nezzunk...
Amari bp Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16102
Nincsenek nyilaink, hogy most ide, vagy oda menj, ott meglátod:)
Előzmény: nagy.m (16099)
Amari bp Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16101
Na ja, leszállásolnak, és mennek jobbra-balra, semmi sem pottyan az ölbe:)
Előzmény: H_G (16100)
H_G Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16100
Budva a legközpontibb, és a leginkább sokarcú is az említettekből.

Előzmény: nagy.m (16099)
nagy.m Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16099
Koszi a gyors valaszt, kicsit meg nyugtatatok...mivel meg eddig sosem mentunk ugy h elore nem foglaltunk szallast. Kerdes...mind irtatok h szornyun a vezetesi stiulusk a balkaniaknak..szornyubb mint a gorogoke...Autoval mennek mi is...es jo lenne tudni. Esetleg ti mit ajanlotok hova lenne erdemes h menjunk...Mondjuk ugy terveztuk ..h valahol lelunk szallast es ugy is minden nap maszkalunk ujabb partokat fel fedezni. A fiuk imadnak "buvarkodni" ezert jobban szeretik a kicsit elhagyatotabb part reszeket. Nekunk meg mindegy ..Igaz is mennyire sziklas..vagy mennyire homokos a part...mire szamitsunk ?
GoranMarkovic Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16098

Amari bp,

Nagyon köszönöm! Féltem egy ilyen választól. :(

Üdv és hvala lepo.

G

Előzmény: Amari bp (16094)
Amari bp Creative Commons License 2010.08.04 0 0 16097
1.Leltek.
2. Strandszezon van még októberben is, de hogy ne essen, mikor ott vagytok, azt senki nem garantálja.
Előzmény: nagy.m (16095)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!