Keresés

Részletes keresés

pacsepa Creative Commons License 2014.09.30 0 0 18725

A monilia nem területet fertőz, hanem növényt. Ha valóban az volt a tettes, akkor nyugodtan tedd az új fát a "régi" helyére. A monilia gomba spórái mondhatni mindenütt jelen vannak, a fertőzés kialakulásához megfelelő időjárási körülmények és érzékeny alany szükséges.

 

Monilának két fajtája van, a virágmonilia és a gyümölcsmonilia. Nálad az utóbbi biztos nem működött még és az nem is pusztítja el a fát. A virágmoniliához, ahogy a nevében is benne van virágzásban kell a fertőzés idején a fának lennie. Ez a fajta gomba valóban aktív marad ezután is és a fiatal fát megölheti.

A védekezés ellene szerencsére nem nagy probléma, virágzás idején kell többször a megfelelő szerrel kezelni, ami megakadályozza a gomba virágokon keresztül való bejutását. Ezek a szerek általában nem befolyásolják a beporzást, bár a méheket nem illik lepermetezni, de valójában közvetlenül biztosan nem árt nekik.

Előzmény: hamvasat (18723)
budai2 Creative Commons License 2014.09.30 0 0 18724

Ezt nézdd meg:

http://kertbaratbolt.hu/catalog/index.php?readArticle=3

Ami meg a korai kipusztulást illeti:
A monilián kívül másra is oda kell figyelni.
Amikor ásod a gödröt, figyeld meg, hogy vannak-e pajorok, és szedd ki őket. Ha bent hagyod, megeszik a gyökereket.
Konténeres gyümölcsfa telepítésénél gyakori hiba, hogy a faiskolában kicsi konténerben nevelik a fát, és a gyökerei összezsúfolódnak, összefonódnak és spirál alakban megtekeredve töltik ki a konténert.
Ki kell bontani, szétágaztatni az összefonódott, összetekeredett gyökereket, szükség esetén lerövidíteni és úgy elültetni. A korona ágakat meg nem most!, hanem tavasszal, rügyfakadás után rövidítsd, igazítsd a méretét a gyökérhez.

Moniliából csak kettes alá a tudásom  (szóval nagyon kevés). Hogy most mit érdemes tenni, nem tudom. Amit szigorúan tartok és végrehajtok a lemosózáson kívül, az a permetezés virágzásban. Egyszer chorus és kétszer topas.

Előzmény: hamvasat (18723)
hamvasat Creative Commons License 2014.09.30 0 0 18723

Sziasztok!


Ismét szeretnék egy kis tanácsot kérni Tőletek. Kezdő "kertészek" volnánk és hát hibát hibára halmozunk, de igyekszünk.:-) Tavaly ősszel ültettünk a hátsó kertbe néhány gyümölcsfa oltványt, szépen meg is eredtek, de a meggy ahogy kezdett levelet hozni, egyből ki is pusztult. Mint kiderült, a monília volt a tettes. Valamit félreérthettem, mert azt hittem, hogy majd kihajt újra, ezért nem szedtem ki. Azóta már tudom, hogy nagy baromság volt, de már ez van :-( Ma kiástam és eltüzeltem, de állítólag a terület már fertőzött. Hétvégén járok egy kertészetben, ahol van konténeres Debreceni bőtermő, kétéves oltvány (mint megtudtam, sikerült előzőleg kifogni az egyetlen önmeddő meggyfát, a Pándyt, úgyhogy ha nem pusztul el, akkor is várhattam volna a termést :-)). Szóval konténeres meggyfát tennék a helyére, máshova nem tudom helyszűke miatt, csak pontosan ugyanoda. Mit tegyek, hogy a monília megkímélje? Természetesen a szokásos lemosó permetezésen kívül.


Köszönöm a segítségeteket!

Antisystem Creative Commons License 2014.09.30 0 0 18722

Olajosokkal meg poliszulfid-kénnel ugye soha sem keverünk semmit, hacsak nem kifejezetten szerepel a leírásában, (mint pl. az Agrol + Vertimec EC.)

Mással nem tudok róla, hogy gondja lenne  a Bravo-nak, a vizes szuszpenzió voltából következik, hogy EC-kkel keverve megnőHET a perzselési veszély melegben/tűző napon, ilyesmi...

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (18720)
ElGreen Creative Commons License 2014.09.30 0 0 18721

Nekem eddig nem veszett össze semmivel. Bàr a rézkén vagy az olajosokkal lehet nem jo együtt.

 

Nonitot mindenkeppen adj hozzà.

Törölt nick Creative Commons License 2014.09.28 0 0 18720

Üdv! Bravo 500 keverhetőségével tapasztalat? Mivel biztosan igen, biztosan ne?

 

 

tara Creative Commons License 2014.09.28 0 0 18719

Köszönöm, úgy döntöttem, hogy olyan rengeteg a gyapjastetű, hogy nem küzdök vele, kidobom az egészet jól becsomagolva a szemétbe.

Az aggaszt, hogy mitől lett? eddig soha semmi problémám nem volt és gyönyörűek voltak a futómuskátlik. A palánta, a virágföld volt az oka vajon? És mit csináljak a ládákban levő földdel?

Előzmény: Lora1213 (18718)
Lora1213 Creative Commons License 2014.09.28 0 0 18718

Én semmiképp nem tenném a komposztba ezt a növényt.  

Ami közel van hozzád, először ott kérdezd meg.  Aztán Nyugati, Ferenc kőrút  Hermész stb .

Kb 900 ft, de jól lehet osztani. Ez 10 literre elég.

Előzmény: tara (18717)
tara Creative Commons License 2014.09.28 0 0 18717

Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek. A Praktiker árul Axoris-t, de csak spray vagy rudacskák formájában, folyékonyat nem találtam és tényleg nagyon drága, nem tudom, hogy ennyit ér-e, hogy még egy-két hónapig megtarthassam a futómuskátlit. Azt nem tudjátok, hogy áttelelnek-e ezek a tetvek a komposztban vagy a földben?

Nem tudom, itt Bp-en melyik gazdaboltban kaphatnék Actarát?

Előzmény: Antisystem (18716)
Antisystem Creative Commons License 2014.09.28 0 0 18716

Ezért írtam oda mindkettőt a biztonság okáért... ha OBI-féleség van a közeledben, ott Axoris (valamelyik, akár a műtrágya, akár az oldat), mert ott csak III. kat-ot tartanak... ha komolyabb gazdabolt, ott meg lehet próbálni szépen kérni egy ampulla Actarát... a választás szabadsága:)))

(Egyébként a Confidor is jó ez ellen a kártevő ellen belocsolásra, de az csak II-es kat-ban létezik)

 

ÜdV

Előzmény: Lora1213 (18715)
Lora1213 Creative Commons License 2014.09.28 0 0 18715

Az Axoris nagyon drága.  Folyékony Actarát szoktak adni a boltban.

Előzmény: Antisystem (18714)
Antisystem Creative Commons License 2014.09.28 0 0 18714

Be kell locsolni tiametoxam hatóanyagú rovarölővel a muskátlit, az gyökéren át is felszívódik, és a nedvek szívogatásakor a rovarba jut, elpusztítja azt, nem védi meg tőle a viaszos burok. Az axoris nevű dísznövény-termékek elvben még szabadforgalmúak, az Actara II. kat.

 

A vándorpoloskát meg akármelyik kontakt rovarölő letakarítja a saját tenyészidejében, mint a Karate 2,5 WG, amit kapsz kis zacskóban is olcsóért. Érdemes azt csinálni, hogy vetsz a növényeid közelébe pár tő lóbabot vagy tarkababot, azt betegesen imádja a vándorpoloska, tehát arra fog járni, és azt permetezed le időnként... így ültethesz nyugodtan paradicsomot is akár:)

 

ÜdV

Előzmény: tara (18712)
Antisystem Creative Commons License 2014.09.28 0 0 18713

Szia!

 

Infinitot még nem használtam dísznövényre, a másik 3 tervezettet már igen, és nem volt semmi gond, ha jól rémlik, a Bumper meg az Proplant/Previcur engedélyezett is rá... persze a "dísznövény" az egy nagyon tág fogalom, előfordulhatnak benne valamelyikre érzékenyebb fajok is. A rózsa pl. tutin bírja mindhármat:)

 

ÜdV

 

 

Előzmény: ElGreen (18711)
tara Creative Commons License 2014.09.28 0 0 18712

Kedves Szakértők!

A virágos fórumokon senki nem válaszolt, ezért itt kérek segítséget két problémával kapcsolatban:

 

Tavaly volt pár tő koktélparadicsomom és tele lettek vándorpoloskával (kinyomoztam), arra helyre idén zinnia magot ültettem. Ez is tele van a poloskákkal.

Most szellőrózsát szeretnék ültetni a helyére. Mit lehet tenni, hogy kiirtsam onnan a poloskákat?

 

Másik kérdésem: évek óta futómuskátli van az erkélyen nyáron. Idén először tele lett gyapjastetűvel. Érdemes-e és lehet-e még valamivel kezelni?

Máskor decemberig is gyönyörűek voltak.

Ha csak a kidobás a megoldás, akkor bele lehet-e tenni a komposztba, vagy ott át tudnak telelni?

 

Ha van ezek ellen szer, akkor mi az és hol lehet kapni?

 

Előre is nagyon köszönöm a segítséget

ElGreen Creative Commons License 2014.09.26 0 0 18711

Kedves Kollégák,

 

Mint meg annyiszor most is kérdezek.

 

A főként növényházi dísznövényeken szoktam garázdálkodni és megrögzött szokásom, hogy hatóanyag lapján keverek nem pedig a javasolt kultúra alapján. Mivel sajna dísznövényekre kevés a jó szer.

És a növényházban azt kell mondjam az agrol plusz annyit ér mint fingon a masni, szóval sok csemegét be kell vetnem.

 

tiofanát-metil, mankoceb, klórtalonil, azoxistrobin, tiametoxam, acetamipirid, imidakloprid, penkonazol hatóanyagok képezik a gerincét a szerrotációknak amiket alkalmazok. 

 

abamentin-t csak csínján használok ha nagyon komoly atkás dzsihad van.

 

Terveznék:

propikonazol (Bumper);

propamokarb-hidroklorid + fluopikolid (Infinito);

propamokarb(Proplant);

tebukonazol (Folicur)

 

beszerzését. 

 

Van valakinek tapasztalata hasonló irányban? Mert a legtöbbje nem feltétlen engedélyezett dísznövényre de az én meglátásom az az hogy ez nem a szer baja hanem engedélyeztetés illetve pénz kérdése a gyártó irányáából.

 

Minden jó tippet szívesen hallgatok

 

Urbain Creative Commons License 2014.09.26 0 0 18710

Köszönöm a választ és a tippeket!

Előzmény: alfi13 (18709)
alfi13 Creative Commons License 2014.09.25 0 0 18709

Kajszibarackra szilvára réztartalmú szert ajánlanák Pl Bordoi por vagy Bordoilé Nano-t. de bármilyen rézkészítmény megfelel csak magasabb dózisban ahogy azt lemosó permetezésként kell használni.

Almára körtére réztartalmú és kéntartalmú szer az ideális pl Bordoilé+Kén Nano.

Előzmény: Urbain (18708)
Urbain Creative Commons License 2014.09.24 0 0 18708

Gyümölcsösben, főleg kajszim és szilvám van, ill. kevés körte és alma.

Előzmény: alfi13 (18707)
alfi13 Creative Commons License 2014.09.23 0 0 18707

Milyen növényhez?

Előzmény: Urbain (18706)
Urbain Creative Commons License 2014.09.23 0 0 18706

Őszi lemosó permetezéshez milyen szert javasoltok?

pacsepa Creative Commons License 2014.09.21 0 0 18705

A mehekre nem kozvetlenul gyilkos hatassal bir, hanem elettani, szaporodasi szokasaikat zavarja ossze. Ezert is lehetett sokaig mehkimelo szerkent forgalmazni, erre a hatasra kesobb jottek ra.

Szoval ezt a hatasat "alkalmazni" barmi mas ellen, ami gyakorlatilag nem is ismert... Szerintem tulzas...

Előzmény: budai2 (18704)
budai2 Creative Commons License 2014.09.19 0 0 18704

Levéltetű, üvegházi molytetű a hivatalos felhasználási cél. Ugyanakkor "méhekre kifejezetten veszélyes", ezért gondoltam, hogy a darazsak ellen is van (számomra) pozitív mellékhatása. Azzal, hogy felszívódó, meg a katicákat akartam kimélni, és feltételeztem, hogy a növényből közvetlenül táplálkozó egyéb vadállatok (poloska, kabóca) egészségére is lesz hatása.

Előzmény: pacsepa (18703)
pacsepa Creative Commons License 2014.09.17 0 0 18703

Chess kifejezetten levéltetűre jó. Rosszul tudom?

 

Simán adjál nekik Karate-t, vagy más kontakt szert. Itt az ősz, már nem jön újabb generáció, tehát azt kell tarolni, ami most aktív és esetleg áttelelne.

Előzmény: budai2 (18702)
budai2 Creative Commons License 2014.09.16 0 0 18702

Egy komolyabb dolog:

 

vándorpoloska meg akármilyren kabócák garázdálkodnak a kertemben és azt gondoltam, hogy egy felszívódó rovarírtóval megkinálom őket még a tél beállta előtt.

Nem akarom direktben bántani a katicákat.

 

Az aktara meg a mospilán megengedett esetszámot már kimerítettem,

Chess márkanevűt gondoltam, de rá van írva a zacskójára, hogy a "rákkeltő hatás korlátozott mértékben igazolt".

Az uralkodó széljárás az olyan, hogy még le nem szedett termésre garantáltan nem fog menni a permet.

De járnak a kertben macskák, kutya és tyúkok.

MVI 0 nap de az évi az nem 0.

 

ennek alapján ez ártalmas a kapirgáló csirkékre.

 

Tudnátok valami mást javasolni?

budai2 Creative Commons License 2014.09.16 0 0 18701

-hova hova szomszéd, hogy nyakkendőt, zakót visel?

-Tárgyalási nap van a bíróságon, tanúskodni megyek.

-Milyen ügyben?

-Még nem tudom.... De üzent az ügyvéd úr, hogy szükség lesz rám....

Előzmény: Törölt nick (18698)
Didoka83 Creative Commons License 2014.09.16 0 0 18700

Sziasztok!

Én segítséget kérnék egy fotópályázatra -enyém a legszebb virágoskert-"gyüjtöm" a lájkokat.
https://www.facebook.com/balkonaranya/photos/a.583403375118945.1073741836.311000212359264/583405228452093/?type=3&theater

Köszönöm, ha segítesz,
Dóri

Antisystem Creative Commons License 2014.09.15 0 0 18699

Na, meg azt, hogy rákkeltő ilyen kontaktus mellett... 

(a dimetoat a "POTENCIÁLIS RÁKKELTŐ" című kategóriában van ha jól rémlik, ami kb azt jelenti, hogy a vegyülettel még napi rendszerességgel adagolva sem sikerült rákot előidézni, de van olyan hasonló vegyület, amivel igen, tehát nem zárható ki teljes bizonyossággal az ilyen hatás napi kontaktus mellett, mondjuk aki évekig gyártja, kiszereli, vagy főállásban használja ezt a hatóanyagot... kb) 

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (18698)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.15 0 0 18698

Azért arra a bizonyításra kíváncsi lennék, hogyan bizonyítja hogy a szomszédtól ment át.

Előzmény: budai2 (18683)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.15 0 0 18697

Az én szomszédom, elmebeteg, táltos. Überelhetetlen!

Előzmény: pacsepa (18685)
budai2 Creative Commons License 2014.09.12 0 0 18696

Köszönöm a választ. megteszem.

Még van por ultrám, az feltehetően lúgos, abból csinálok egy tömény keveréket.

Előzmény: nyaralok11 (18692)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!