Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2020.06.30 0 0 373

A meggy azért rothad mert a rovarok megszurkodják és a seben keresztül bejut a monilia gomba. Ezt úgy tudod elkerülni ha jóval az érés előtt elkezdesz rovarölőzni. Van egy módszerem amit az idei évben próbáltam  ki és sikeres volt a cseresznye meggyfák alját megszórtam talajfertőtlenitővel mert ezek a rovarok a talajból bújnak elő még azelőtt hogy elkezdet a gyümölcs színesedni. Ha nem akarsz vegyszereket használni akor javaslom az Artis pro nevű szert jövőre ezt fogom kipróbálni a talajra kell permetezni 

Előzmény: AmazingGecko (367)
evodia2010 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 372

Kertemben vannak magonc vagy gyökérsarj meggyfák, ki tudja honnan, és most lepődtem meg, ahogy némelyik terem, méghozzá teljesen korrekt gyümölcsöt.

evodia2010 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 371

10 centis törzsátmérős meggyfát vágtam már "derékba", de az nem volt 5 méter magas.

Vadcseresznyét vágtam vissza vastagabb törzsátmérővel, ennél állapítottam meg, hogy (szerintem) a héj alá oltás nem igazán jó ilyen méreteknél, mert a nemes lefeszíti a kérget és be fog rohadni, ha nem kap állandó védelmet még évekig. Ezért javaslok mindig inkább plusz egy évet és angolnyelvest...

A kihajtás nem lehet gond, ha nem nagyon öreg a fa. De célszerűbb lenne tavasszal visszavágni szerintem is.

Előzmény: budai2 (366)
Ali-bá Creative Commons License 2020.06.28 0 0 370

Kora tavasszal csinálnám.

Előzmény: budai2 (369)
budai2 Creative Commons License 2020.06.28 0 0 369

Köszönöm Ali-bá!

 

Még egy tudományos(kodó) kérdés az időpont. Most azonnal lehet csinálni, vagy várjak vele lombhullásig?

Koronaalakítást az idén nem termő kajszikon már csináltam, az láthatólag problémamenesen sikerűlt, mert megindult a kihajtás a csonkokon. . Ha most csinálnám, kihajtás szempontjából  nyerhetnék egy évet (gondolom). De ilyen brutális beavatkozásnál félek a sebfertőzéstől. Akkor is, ha lefertőtlenítem és lekenem a sebet. Meg talán az is probléma, hogy az új hajtások nem erősödnek meg télállóra.

 

Szerinted melyik időpontnak kisebb a kockázata?

Köszönöm.

Előzmény: Ali-bá (368)
Ali-bá Creative Commons License 2020.06.27 0 0 368

Nem a magassága számít, hanem a keresztmetszete a vágásnál.  10 cm átmérőig bátran, ha vastagabb akkor a gallyaknál ugyanígy átoltható.

Előzmény: budai2 (366)
AmazingGecko Creative Commons License 2020.06.27 0 0 367

Sziasztok!

 

A termésem nagy része poshadt, alkoholos ízű. Mi okozza ezt? A sok eső?

Hamarabb nem tudtam leszedni, mert éretlen volt. Igazából még most sem teljesen érett, savanyú, mint az ecet...

budai2 Creative Commons License 2020.06.27 0 0 366

Tudományos(kodó) kérrdés: Csináltál már ilyet? Mármint hogy derékban kettéfűrészelni egy kb 5m magas meggyfát.

Mekkora esély van rá, hogy kihajt?

Köszönöm.

Előzmény: evodia2010 (364)
budai2 Creative Commons License 2020.06.27 0 0 365

Megelőztél a Csengődi gyümülcsminőséggel kapcsolatos probléma leírásával. Ugyanez a véleményem.

 

Azért ültem le a gép elé, hogy valakitól tippet kérjek arra, hogy mi a fenére lehet akkor hasznosítani mégis a most előszőr számottevő (néhány kg) termést?

Kimagozás nélkűl fagyasztani? Esetleg habarcskeverővel összezúzni és kipréselni?

Ha van valakinek tapasztalata köszönettel venném ha megosztja.

Előzmény: beetee (363)
evodia2010 Creative Commons License 2020.06.22 0 0 364

Visszavágod derékmagasságban (pl.), az előtörő egyéves hajtásokból 4-et angolnyelvessel átoltasz tavasszal.

fajták: szomszédomnak most érik szép nagyszemű meggye, se aromája, se cukra nincs....

Nekem a meteor korai a kedvencem.

Most kóstoltam debreceni bőtermőt, annak meg van egy kis kesernyés vadmeggy íze.

A piramisról már írtam. 

Maliga emléke és újfehértói fürtös nálam aprószemű.

És kiváncsian várom, milyen lesz a feketics fám termése...

Előzmény: beetee (363)
beetee Creative Commons License 2020.06.21 0 0 363

Sziasztok van egy csengődinek vett fám.

Van vagy nyolc éves, igazából a fajtajelleget hozza, ilyen korban kell nekiállnia teremni.

Teszi is.

De... tényleg ilyen semmilyen-ízű ez a fajta? Nincs benne semmi meggyes savasság.

Jobban hasonlít egy elfuserált cseresznyére...

Eddig is hozott pár szemeket, akkor elsiklottam felette, gondolván, túl kicsi hozni valami fajtajelleget...

 

Ráadásul duránci, nem igazán magozható.

 

Eléggé csalódás. Egyébként van esély egy 8 éves, tizenpár centi törzsű meggy átoltására, vagy inkább új csemete lenne a megoldás?

55judit Creative Commons License 2020.06.18 0 1 362

A kukac nélküli meggy idén engem is meglepett. Ezerrel szedem és magozom a meggyet, megy a fagyasztóba 2 családhoz. Elvétve találok kukacot, pedig már a kukac miatt terveztem a fa kivágását. Minden szembe szokott lenni.

 

A kirepedt meggy ugyanolyan finom mint az ép, addig míg el nem kezd rohadni. Ez maximum 2 nap. Szedjed villámgyorsan! Befőttnek nem javaslom mert az a legkényesebb, de meggylekvárt, szörpöt lehet készíteni, és kimagozva lefagyasztani. Finom a rostos meggylé is.

Előzmény: wizardry8 (361)
wizardry8 Creative Commons License 2020.06.17 0 0 361

Le kellett volna szedni akár féléretten a meggyet?

A sok esőtől szétrepedtek. 

Ez a repedt meggy ehető?

Pedig már kezdtem örülni hogy az idén egy szem kukacost se találtam.

arpad-lajos Creative Commons License 2020.06.09 0 0 360

Lehet, hogy hiányzik egy porzófajta neki. http://mkszn.hu/termekek/meggy

Előzmény: szlaci_s70 (358)
Amita13 Creative Commons License 2020.06.09 0 0 359

Szerintem idén (és esetleg tavaly is) nálad is az lehet, ami itt a fórumozóknál  sok esetben (ha kicsit visszaolvasol, látod). Ha viszont minden évben ezt csinálja, akkor passz. 

Valószínűleg nagyon nem szeretik a fák a mostanában jellemző februári nagy meleget, majd a március-áprilisi fagyokat. Mondjuk logikus, mert nem volt eddig ez jellemző az időjárásra. A virágzás idén látszólag megvolt nagyobb fagykár nélkül, de valószínűleg azért csak károsodtak a virágokban a bibék, így emiatt nem lett normális a termés.

Előzmény: szlaci_s70 (358)
szlaci_s70 Creative Commons License 2020.06.08 0 0 358

Sziasztok,

 

van egy érdi nagygyümölcsű meggyfám. Cseresznyefához hasonló habitusú a fája, ritkás, erősebb hajtásrendszer,

a termés mérete is nagy.

A többi meggytől eltérően 2-3 éves vesszőkön hozza a termést. Idén és tavaly is rengeteg virág volt rajta, majd a virágok átmentek borsónyi, cseresznyemag méretű zöld termés kezdeménybe. Majd a zöld termések 99%-a átment

piros színbe és lepotyogott.

 

Ez miért történt? Betegség?

 

Idén és tavaly is kb. 10 szem meggy lesz rajta. A fa kb. 6 éves.

 

Köszönöm

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2020.05.31 0 0 357

Én már le is szedtem , főleg a madarak miatt....az Érdi nagyot is, pedig az még várhatott volna pár napot.

Előzmény: evodia2010 (356)
evodia2010 Creative Commons License 2020.05.31 0 0 356

Meteor korai elkezdett érni.

Sok virág volt a fán, de csak egy része kötött, nincs túlterhelve, sőt.

Oltottam rá piramis meggyet, idén termett először.

Kb. egyszerre érik a fán. Piramis nagyobb, formára is cseresznye szerű illetve ízben is más, cseresznyés.

Majd még megfigyelem festőlevű-e...

othiss Creative Commons License 2020.05.31 0 0 355

Nálam is ugyanez van, csak a cigánymeggy terem szakadásig.

A többi(más)fámból kiidulva ugyanez a helyzet. Csodálatosan bőséges virágzás, termés alig.

 

Előzmény: BAttila1964 (354)
BAttila1964 Creative Commons License 2020.05.31 0 0 354

Sziasztok,

kb. 6 éves Érdi bőtermő, idén rengeteget virágzott és kötött, látszólag ez az idei abnormális időjárás nem fogott ki rajta. Enyhén moníliás lett, mert különböző okok miatt csak egyszer, a virágzás elején tudtam lefújni Folicur Soloval, de néhány ág visszavágásával látszólag sikerült megúsznom...

Fentiel ellenére a rengeteg meggy szerintem pici és folyamatosan dobálja el a fa... Mi lehet ez? Megfáztak termékenyüléskor a virágok? Netán tápanyghiány? (Ez a leveleken nem látszik.) Esetleg túlkötés? Öntözni öntözöm, tanácstalan vagyok...

othiss Creative Commons License 2020.05.22 0 0 353

73 éves vagyok, nem oltom  erre a ks időre, de köszönöm a tanácsot. Mi megesszük, akármennyi terem.

Előzmény: evodia2010 (352)
evodia2010 Creative Commons License 2020.05.22 0 0 352

Nyári fontost pár éve visszavágtam és tönkrement, nem ifjodott meg. Kb. 6-8 méter magasból bombáztak augusztusban az óriás almák. Viszonylag savanyú, nagy magházzal, igazi rétesalma. 1-2 hónapig áll el max. Én nem tudtam vele mit kezdeni. Én átoltanám helyedben egy részét, ha még nem túl nagy.

Előzmény: othiss (351)
othiss Creative Commons License 2020.05.22 0 0 351

csak kalandvágyból lett ültetve, pontosan a tulajdonságai miatt.

 

Végképp nem a meggy közé tartozik, de bánatenyhítésnek van egy "nyári fontos"fám, mely tavaly 9 szemet termett, egyenként 30 dekás almákat..az idén csak hat szem kötött. Na ezt viszont nem permeteztem(eddig)  :-)

 

Előzmény: evodia2010 (349)
evodia2010 Creative Commons License 2020.05.21 0 0 350

Nem H.V hanem H.R

Előzmény: evodia2010 (349)
evodia2010 Creative Commons License 2020.05.21 0 0 349

A H.V külterjes fajta, szinte sose permetezem.

Amikor túlköt, ritkítom veszettül, de így se terem következő évben (nálam idén).

Későn érik, vastag viaszos héja van, nem mai ízlésre tervezték. 

Egyedi aromája van, fehér a húsa, sokáig eláll, DE bekásásodik már karácsonyra (nálam). :(

Előzmény: othiss (348)
othiss Creative Commons License 2020.05.21 0 0 348

köszönöm, ezzel biztatnak..akkor mégsem hozom a láncfűrészt.

Megvárom a jövő évben mit produkál.

 

Mégegyszer köszönöm.

Előzmény: evodia2010 (347)
evodia2010 Creative Commons License 2020.05.21 0 0 347

Van húsvéti rozmaring fám, kifejlett, beállt példány kb 50 éves. Nagy, de nem óriás. Lisztharmatot még szerintem soha nem láttam rajta. Alternanciára nagyon hajlamos, magyarul kétévente terem, de akkor túlköt. Túlkötődés ill. nem termés tekintetében nincsenek szinkronban ezen fák. Neked jövőre lesz sok, szomszédnak meg semmi... :)

De ez itt offtopic

Előzmény: othiss (346)
othiss Creative Commons License 2020.05.21 0 0 346

ez is érdekes..azonos helyről vett, egyszerre ültetett érdi bőtermő a szomszédnál pik-pak kiszáradt...nálam onnan húsz méterre meg nől a fa piszkosul, jól terem..

Ugyancsak egy helyről vett, egyszerre ültetett húsvéti rozmaring  nálam hatalmas, de csak 1 szem van rajta, a szomszédnál feleakkora a fa, sok alma lesz rajta, viszont az egész hófehér a lisztharmattól. Egyedül az óriási fügebokra ami reménykeltő.

 

(mindig a szomszéd rétje a zöldebb)

Előzmény: 55judit (345)
55judit Creative Commons License 2020.05.21 0 0 345

Márpedig kukacos lesz idén is. A cseresznyelény a fa alatt telel ki, aztán mikor alkalmas számára az idő feljön és beletojik a meggybe. :)

Más baja nálam sincs, enyhén moníliás szokott lenni. De mióta rájöttem hogy nem tavasszal kell metsző ollózni rajta hanem nyáron, semmi gond vele. Idén pl. csak 5 pici ágvéget kellett levágnom e miatt. Megvárom hogy teremjen a gyökérsarj és az Érdi bőtermőt kivágom.

Előzmény: othiss (344)
othiss Creative Commons License 2020.05.20 0 0 344

mint már írtam, több mint húsz éves fügém fagyott ki pár éve..nem bírta a mínusz tizhetet három napig..

 

Kezd hajtani, de nem az igazi. Már nem kell.  A szomszédé bezzeg...az valami barominagyra nőtt pár év alatt, és roskadásig van...

 

Érdekes ez az érdi bőtermő(nálunk)..nem kell permetezni, mondhatni gondnélküli, de mint nálad, itt is kukacos..a nejem kiadta az ukázt...ha az idén is talál kukacot benne, tölthetem az olajat a láncfűrészbe.

Előzmény: 55judit (343)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!