Keresés

Részletes keresés

Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4521
OK, köszönöm.
Előzmény: Törölt nick (4520)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4520
A rothadtakat kiszedheted, a beszáradtak kiszedésével csak a munkádat szaporítod szvsz, attól nem lesz jobb a borod.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4519)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4519

Nem a permetezésre gondoltam, az nyilvánvaló, hogy gondosabban kell védekezni, mert a sérült szőlő erre nem képes. (Ettől függetlenül a permetezést is most tanulom.)

 

Konkrétan arra voltam kíváncsi, hogy a feldolgozás során hogy kell eljárni, ki kell-e szedni a sérült bogyókat, vagy csak "bedaráljuk és kész", ahogy az elhangzott.

Előzmény: Törölt nick (4518)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4518
Hát igen, permetezni meg kéne tanulni :)
Vagy ha nem, akkor jön a pluszmunka :)
Előzmény: Ferig (4517)
Ferig Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4517

Dehogynem! A leginkább sérült, bebarnult bogyók le fognak száradni, a többinek egy része könnyebben fog rothadni, megbetegedni, a kevésbé sérült bogyók, megpróbálják a sérülést "befoltozni". Sajnos szüretkor kénytelenek leszünk, fürtönként mérlegelni és a beszáradt, rothadt részeket levágni, vagy legalábbis azok többségét bogyónként kiválogatni. :-(

Előzmény: Szakadáskapcsoló (4515)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4516
Nem.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4515)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4515
"mert a borszőlőt bedaráljuk és kész" - Sajnos engem is érint ez a kérdés. Ez tényleg ennyire egyszerű? Nem igényel másmilyen feldolgozást a jégverte szőlő? (Kb. 30% a kár.)
Előzmény: Ferig (4513)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.19 0 0 4514
Előzmény: Ferig (4513)
Ferig Creative Commons License 2008.07.18 0 0 4513

Nagyjából hasonló a helyzet nálunk is, talán azzal a különbséggel, hogy tényleg nem találtam egyetlen ép fürtöt sem. Legjobban a csemegeszőlőt sajnálom, mert a borszőlőt bedaráljuk és kész, de ilyen állapotban a csemegeszőlőt nem szívesen kínálgatom, mert folyton magyarázkodni kell hozzá "Tudod, azért ilyen mert megverte a jég".

 

Szaki pali!

Lehet a szőlőre jégverés ellen biztosítást kötni? Úgy emlékszem, biztosítási ügyekben (is) járatos vagy.

Előzmény: Zalancelot (4512)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.17 0 0 4512

Tudom nem vígasztal, de errefelé sem jobb a helyzet.

 

 

 

 

Ez az északi oldala, szerencsére a déli viszonylag jól megúszta.

 

 

 

 

Mindenesetre az tisztán látható, hogy szerencse s szerencsétlenségben, hogy a hegyen jóval kevesebb volt, mint lent a faluban.

Előzmény: Ferig (4508)
vulkánok tüze Creative Commons License 2008.07.17 0 0 4511
Hasonló kép várt rám is a Szent György-hegyen, 30-40 %-át biztos elvitte a jég, ép fürtöt én sem láttam. Szomorú nagyon.
Előzmény: Ferig (4508)
bak2007 Creative Commons License 2008.07.17 0 0 4510

Kedves Fórumosok!

 

Tudna nekem valaki abban segíteni, hogy létezik-e  a BBCH skálának magyar nyelvű kiadványa...és ha igen akkor hálás volnék, ha elküldené a hozzáférési lehetőséget.

 

Előre is köszönöm a segítséget

bak2007

 

 

 

Ferig Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4509

Ja! Egy hete még így álltunk.

Ferig Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4508

Tudjátok hogyan lehet több hektár szőlő 50%-át leszüretelni 10 perc alatt. Megmutatom. Siralmas a képnem találtam egyetlen ép szőlőfürtöt 600 tőke szőlőn. :-(((

Nemcsak az enyémet(miénket) verte el a jég, a mindenkié ilyen széles környezetünkben. Nemcsak az idei termés ment el, a jövő évivel is gond lehet, mert a vesszőket is megverte rendesen. A képek két nappal a jégverés után készültek, nem volt nálam a gép, hazahoztam néhány fürtöt, ezeket fotóztam le. Lám így lesz az olaszrizlingből "szemelt rizling". Jól látszik a képeken, hogy egyoldalról rendesen kapott a szőlő.  De azt is láthatjátok, hány becsapódási hely van a vesszőkön, vagy hogyan néznek ki a levelek a jobban nyitott részeken. .

Katasztrófa turizmusra csoportokat előre megbeszélt időben fogadok!

Ez van, az élet megy tovább, jövőre kezdjük előről.

kata 03 Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4507

Szia.

Megkésve a válasz.

Lakhegyi mézes=Mézes fehérXEger2

Előzmény: RAMBO (4482)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4506
Ha visszaolvasol, én ezt a legutolsó permetezésre írtam, amikor a szőlészek legtöbbje már egyáltalán nem védekezik.
A lombot ekkor már nem nagyon kelll védeni, kivéve a friss és hónaljhajtásokat, mert a régi levél eléggé rezistensé válik, az új hajtást, ha fertőződik simán le lehet vágni.
Ebben az időszakban én a fürt védelmére fordítok már csak gondot, hogy ki lehessen várni azt az érési állapotot, ami nekem is megfelel.

Most különösen hangsúlyos lesz ez a tevékenység, lévén, hogy a jég az északi oldalt csúnyán elrendezte.
Sajnos nem jött be az a várakozásom. hogy a jég kelet-nyugati irányyban csapott, és ezért esetleg kisebb lesz a kár, mert inkább É-Ény-ról támadott, ezért ezen az oldalon szinter nincs ép fürt.
Ellenben a déli oldala egészen jól átvészelte. Az előzetes kárbecslésem helytálló lehet, persze ez az elkövetkezendő időjárás fügvényei s lesz.

Fényképeket még nem készítettem, mert tegnap minden pillanatot a permetezésre kellet fordítani, hogy az egész meglegyen a tegnapra felszabadított időkeretben.
Előzmény: GLEVENTE (4505)
GLEVENTE Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4505

Érdekes amit írsz, h szelektíven csak a fürtöket permetezed, a lombot már nem. Elsőre azt gondolnám, hogy a lombot is kell(ene) szórni, hiszen az érés (cukrosodás) miatt fontos, hogy jó sokáig legyen egészséges (szép zöld) a lombfal, a fotoszintézis miatt. Vagy rosszul gondolom? A szőlészetet (is) tanulom még!

 

 

Előzmény: Zalancelot (4500)
RAMBO Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4504
Jég után azonnal permetezz Ridomil Gold Plusszal, és Topassal vagy Karathane-nal, nehogy továbbterjedjen a fertőzés.
Előzmény: groowe (4503)
groowe Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4503

Sziasztok!

tegnap volt egy kisebb jégeső ,úgyhogy a tavasszal ültetett tőkék kb 25% elvitte.egyszerűen letörte a hajtásokat....amik megmaradtak azokat is rendesen megtépázta.ahogy néztem a peronoszpóra is megtelepedett néhány régebbi tőkén,hiába permeteztem rendszeresen őket.szomorú vagyok

Törölt nick Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4502
Itt meg volt vagy 2 mm.....
Előzmény: Zalancelot (4488)
RAMBO Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4501
Igen, hosszú az ÉVI, de én Aug. első hetében permetezek utoljára és szeptember közepe előtt nem szüretelek (ha lerohad az egész, akkor se). A rizlinget meg október (közepe) előtt nem szedem le. Én semmiképpen nem permetezek Aug. első hete után.
Előzmény: Zalancelot (4500)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4500
A végső fázisban én kerülöm a rezet, mert hosszú a ÉVI-je egy pánikszerüen szükségessé váló szüret esetén az gondot okozhat. A Thiovit stimmel.
Bár a kérdezőnek válaszolva az utolsó permetezés alkalmával én már lombot nem védek csak a fürtöket. (annak a metszőolló is megteszi már)
Közép és kései fajták esetében ez még szeptemberi permetezést is jelenthet.
Pontosabban kimondottan a fürtzónára irányzottan Teldort kap.
Előzmény: RAMBO (4496)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4499
Nem láttam még, csak közvetett infók vannak viszonylag közeli parcellákról.
Én egész délelőtt a pincéket szivattyúztam, meg a viznyelő aknákat tisztítottam, mert a fákról levert levelet, ágakat mind belehordta, így a viz nem tudott elfolyni, következményként megkereste a mélyen fekvő gödröket, pincéket.

Aki látta úgy 30-40% közé teszi a kár mértékét, attól függően milyen fekvésű a terület.
Azért bízom egy kicsit, mert ez enyém is a csapás irányába fekszik (K-Ny) éppen a jég mozgásának irányában.
A képeken is látszik, hogy a nyírás ellenére mindíg nagy lombot hagyok, ez is valamelyest védhette.
Most már több infőból látható hogy jól tippeltem reggel, hogy nagyon kiterjedt jégeső volt , hiszen Kanizsától-Pacsáig (kb 25 km széles sávban) mindenütt volt jég, hol több, hol kevesebb.
Ha le tud reggelig száradni a megmaradt lomb, akkor neki a permetezővel, menteni amit még lehet.
Előzmény: Jani71 (4498)
Jani71 Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4498

Nem semmi! :-(

 

Őszinte részvétem! (Minket - Dél-Mezőföld - megint elkerült.)

Azért tegyél majd be képeket a szőlőről, ha lehet!

Előzmény: Zalancelot (4488)
RAMBO Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4497
Óóóóóóó.

Ha sok esővel jött, akkor nem biztos, hogy mindent levert...
Előzmény: Zalancelot (4488)
RAMBO Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4496
Rézgáliccal, és teszek mellé Thiovitot is.
Előzmény: GLEVENTE (4492)
kata 03 Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4495
Igazad van.  Csak sokszor úgy becézzűk ezeket a fajtákot,hogy a nagyapja vad, vagy az ükapja direkttermő.
Előzmény: Törölt nick (4487)
kata 03 Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4494
Igen a bianka is benne van.De nem a hegyközsség fajtalistája számít most az eu-s pályázatoknál szerintem.
Előzmény: apilusz (4490)
kata 03 Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4493

Lakhegyi mézesnél nem sok.Egyéb tömegtermő szőlők is adják a 7-8kg-ot.

 

Előzmény: jacsoj (4484)
GLEVENTE Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4492

 

T. Kollégák!

 

A közép-kései és kései érésű fajtáknál mikor (mennyivel a szüret előtt) és mivel permeteztek utoljára? Réz?

 

Olaszrizlingre/furmintra/kékfrankosra gondolok elsősorban.

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!