Keresés

Részletes keresés

Ferig Creative Commons License 2008.07.22 0 0 4527

Ez az ESCA nevű tőkeelhalás betegség még nem végső, de előrehaladott formája. Az idén még nem biztos, hogy elhal a tőke, de 1-2 éven belül biztosan. Vigyázz vele, mert fertőző! Jelöld meg, vagy jegyezd meg a tőkét! Metszéssel, metszőollóval a betegség átvihető a többi tőkére. Kölön kell metszeni, kivágni és utána a vágóeszközöket le kell fertőtleníteni, továbbá ajánlott a kivágott tőkét elégetni. Nem kell megijedned, másnál is előfordul.

Előzmény: F.Szilvi (4526)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.07.22 0 0 4526

Ma láttam, hogy az utolsó csemegém a sorban így néz ki...szárad el cakk-pakk terméssel együtt ..hát ennek meg mi baja?

Vajon fertőzheti-e a mellette lévőt?

alfi13 Creative Commons License 2008.07.22 0 0 4525
Nekem Oleo mac 150-es van kb 13 éve eddig nem sok hibája volt csak a permetlétartály tömitését kellett cserélni kétszer és a gyertyát egyszer. Ősszel kimosom a karburátort és tavasszal föltöltöm egy rántásra indul.
Előzmény: greenlak (4523)
Atis44 Creative Commons License 2008.07.22 0 0 4524
Nekem egy Oleo mac am 190 típusú gépem van 1,5 éve. Azt leszámítva, hogy volt egy "gyári hidás tömítése" -szervízben ezt mondták, amit cseréltek, azon kívül semmi baja sem volt. Meg vagyok vele elégedve, szerintem a fogyasztása is jó kb 3 órás munka alatt kb 1l-1.2l benzint eszik-szőlőben-, attól is függ, hogy mennyire nagy fordulatszámon dolgozom vele. A teljesítményről meg nem is beszélve, simán függőlegesben nyomja a 10-12 métert és a fárol még a levéltetveket is lefújja. Szóval én tudom ajánlani mert szerintem az ár/érték arányban kifejezetten jó.
Előzmény: greenlak (4523)
greenlak Creative Commons License 2008.07.21 0 0 4523
Sziasztok!

Az alábbi kérdést betettem a kerti gép topicba is, de itt is szeretnék érdeklődni elsősorban gyakorlati használatról.
"A segítségeteket ( tanácsotokat) szeretném kérni, tegnap beadta a kulcsot a nagyapám 25 éves hagyományos kézi háti permetezője pont a munka dandárjában mikor máskor;-((.
Szerencsére a szomszéd kölcsönadta a motoros háti gépjét, hát mit mondjak meggyőzött.
Tanácsot kérnék milyet merjek venni, van 225 db szőlő tőke, meg némi konyhai veteményes ekkora terültben kell gondolkodni.
Amivel permeteztem arról semmit nem tudok csak azt, hogy néhány éves gép Oleo-Mac motorral, de sem típus jelzés sem semmit nem láttam a gépen már ő is kéz alatt vette.
"
Eleddig hagyományos hátival lett a munka elvégezve, de most, hogy kipróbáltam a gépit favorizálnám , - ja a jót könnyű megszokni.
Kérem ha van tapasztalatotok osszátok meg velem, gondolom az látszik ekkora területre nem kéne az F1-es gép, de nem szeretnék befürödni sem!
Kösz
G.lak
Ferig Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4522
Jobb nem, csak kevesebb.
Előzmény: Törölt nick (4520)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4521
OK, köszönöm.
Előzmény: Törölt nick (4520)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4520
A rothadtakat kiszedheted, a beszáradtak kiszedésével csak a munkádat szaporítod szvsz, attól nem lesz jobb a borod.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4519)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4519

Nem a permetezésre gondoltam, az nyilvánvaló, hogy gondosabban kell védekezni, mert a sérült szőlő erre nem képes. (Ettől függetlenül a permetezést is most tanulom.)

 

Konkrétan arra voltam kíváncsi, hogy a feldolgozás során hogy kell eljárni, ki kell-e szedni a sérült bogyókat, vagy csak "bedaráljuk és kész", ahogy az elhangzott.

Előzmény: Törölt nick (4518)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4518
Hát igen, permetezni meg kéne tanulni :)
Vagy ha nem, akkor jön a pluszmunka :)
Előzmény: Ferig (4517)
Ferig Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4517

Dehogynem! A leginkább sérült, bebarnult bogyók le fognak száradni, a többinek egy része könnyebben fog rothadni, megbetegedni, a kevésbé sérült bogyók, megpróbálják a sérülést "befoltozni". Sajnos szüretkor kénytelenek leszünk, fürtönként mérlegelni és a beszáradt, rothadt részeket levágni, vagy legalábbis azok többségét bogyónként kiválogatni. :-(

Előzmény: Szakadáskapcsoló (4515)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4516
Nem.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4515)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.07.20 0 0 4515
"mert a borszőlőt bedaráljuk és kész" - Sajnos engem is érint ez a kérdés. Ez tényleg ennyire egyszerű? Nem igényel másmilyen feldolgozást a jégverte szőlő? (Kb. 30% a kár.)
Előzmény: Ferig (4513)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.19 0 0 4514
Előzmény: Ferig (4513)
Ferig Creative Commons License 2008.07.18 0 0 4513

Nagyjából hasonló a helyzet nálunk is, talán azzal a különbséggel, hogy tényleg nem találtam egyetlen ép fürtöt sem. Legjobban a csemegeszőlőt sajnálom, mert a borszőlőt bedaráljuk és kész, de ilyen állapotban a csemegeszőlőt nem szívesen kínálgatom, mert folyton magyarázkodni kell hozzá "Tudod, azért ilyen mert megverte a jég".

 

Szaki pali!

Lehet a szőlőre jégverés ellen biztosítást kötni? Úgy emlékszem, biztosítási ügyekben (is) járatos vagy.

Előzmény: Zalancelot (4512)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.17 0 0 4512

Tudom nem vígasztal, de errefelé sem jobb a helyzet.

 

 

 

 

Ez az északi oldala, szerencsére a déli viszonylag jól megúszta.

 

 

 

 

Mindenesetre az tisztán látható, hogy szerencse s szerencsétlenségben, hogy a hegyen jóval kevesebb volt, mint lent a faluban.

Előzmény: Ferig (4508)
vulkánok tüze Creative Commons License 2008.07.17 0 0 4511
Hasonló kép várt rám is a Szent György-hegyen, 30-40 %-át biztos elvitte a jég, ép fürtöt én sem láttam. Szomorú nagyon.
Előzmény: Ferig (4508)
bak2007 Creative Commons License 2008.07.17 0 0 4510

Kedves Fórumosok!

 

Tudna nekem valaki abban segíteni, hogy létezik-e  a BBCH skálának magyar nyelvű kiadványa...és ha igen akkor hálás volnék, ha elküldené a hozzáférési lehetőséget.

 

Előre is köszönöm a segítséget

bak2007

 

 

 

Ferig Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4509

Ja! Egy hete még így álltunk.

Ferig Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4508

Tudjátok hogyan lehet több hektár szőlő 50%-át leszüretelni 10 perc alatt. Megmutatom. Siralmas a képnem találtam egyetlen ép szőlőfürtöt 600 tőke szőlőn. :-(((

Nemcsak az enyémet(miénket) verte el a jég, a mindenkié ilyen széles környezetünkben. Nemcsak az idei termés ment el, a jövő évivel is gond lehet, mert a vesszőket is megverte rendesen. A képek két nappal a jégverés után készültek, nem volt nálam a gép, hazahoztam néhány fürtöt, ezeket fotóztam le. Lám így lesz az olaszrizlingből "szemelt rizling". Jól látszik a képeken, hogy egyoldalról rendesen kapott a szőlő.  De azt is láthatjátok, hány becsapódási hely van a vesszőkön, vagy hogyan néznek ki a levelek a jobban nyitott részeken. .

Katasztrófa turizmusra csoportokat előre megbeszélt időben fogadok!

Ez van, az élet megy tovább, jövőre kezdjük előről.

kata 03 Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4507

Szia.

Megkésve a válasz.

Lakhegyi mézes=Mézes fehérXEger2

Előzmény: RAMBO (4482)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4506
Ha visszaolvasol, én ezt a legutolsó permetezésre írtam, amikor a szőlészek legtöbbje már egyáltalán nem védekezik.
A lombot ekkor már nem nagyon kelll védeni, kivéve a friss és hónaljhajtásokat, mert a régi levél eléggé rezistensé válik, az új hajtást, ha fertőződik simán le lehet vágni.
Ebben az időszakban én a fürt védelmére fordítok már csak gondot, hogy ki lehessen várni azt az érési állapotot, ami nekem is megfelel.

Most különösen hangsúlyos lesz ez a tevékenység, lévén, hogy a jég az északi oldalt csúnyán elrendezte.
Sajnos nem jött be az a várakozásom. hogy a jég kelet-nyugati irányyban csapott, és ezért esetleg kisebb lesz a kár, mert inkább É-Ény-ról támadott, ezért ezen az oldalon szinter nincs ép fürt.
Ellenben a déli oldala egészen jól átvészelte. Az előzetes kárbecslésem helytálló lehet, persze ez az elkövetkezendő időjárás fügvényei s lesz.

Fényképeket még nem készítettem, mert tegnap minden pillanatot a permetezésre kellet fordítani, hogy az egész meglegyen a tegnapra felszabadított időkeretben.
Előzmény: GLEVENTE (4505)
GLEVENTE Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4505

Érdekes amit írsz, h szelektíven csak a fürtöket permetezed, a lombot már nem. Elsőre azt gondolnám, hogy a lombot is kell(ene) szórni, hiszen az érés (cukrosodás) miatt fontos, hogy jó sokáig legyen egészséges (szép zöld) a lombfal, a fotoszintézis miatt. Vagy rosszul gondolom? A szőlészetet (is) tanulom még!

 

 

Előzmény: Zalancelot (4500)
RAMBO Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4504
Jég után azonnal permetezz Ridomil Gold Plusszal, és Topassal vagy Karathane-nal, nehogy továbbterjedjen a fertőzés.
Előzmény: groowe (4503)
groowe Creative Commons License 2008.07.16 0 0 4503

Sziasztok!

tegnap volt egy kisebb jégeső ,úgyhogy a tavasszal ültetett tőkék kb 25% elvitte.egyszerűen letörte a hajtásokat....amik megmaradtak azokat is rendesen megtépázta.ahogy néztem a peronoszpóra is megtelepedett néhány régebbi tőkén,hiába permeteztem rendszeresen őket.szomorú vagyok

Törölt nick Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4502
Itt meg volt vagy 2 mm.....
Előzmény: Zalancelot (4488)
RAMBO Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4501
Igen, hosszú az ÉVI, de én Aug. első hetében permetezek utoljára és szeptember közepe előtt nem szüretelek (ha lerohad az egész, akkor se). A rizlinget meg október (közepe) előtt nem szedem le. Én semmiképpen nem permetezek Aug. első hete után.
Előzmény: Zalancelot (4500)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4500
A végső fázisban én kerülöm a rezet, mert hosszú a ÉVI-je egy pánikszerüen szükségessé váló szüret esetén az gondot okozhat. A Thiovit stimmel.
Bár a kérdezőnek válaszolva az utolsó permetezés alkalmával én már lombot nem védek csak a fürtöket. (annak a metszőolló is megteszi már)
Közép és kései fajták esetében ez még szeptemberi permetezést is jelenthet.
Pontosabban kimondottan a fürtzónára irányzottan Teldort kap.
Előzmény: RAMBO (4496)
Zalancelot Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4499
Nem láttam még, csak közvetett infók vannak viszonylag közeli parcellákról.
Én egész délelőtt a pincéket szivattyúztam, meg a viznyelő aknákat tisztítottam, mert a fákról levert levelet, ágakat mind belehordta, így a viz nem tudott elfolyni, következményként megkereste a mélyen fekvő gödröket, pincéket.

Aki látta úgy 30-40% közé teszi a kár mértékét, attól függően milyen fekvésű a terület.
Azért bízom egy kicsit, mert ez enyém is a csapás irányába fekszik (K-Ny) éppen a jég mozgásának irányában.
A képeken is látszik, hogy a nyírás ellenére mindíg nagy lombot hagyok, ez is valamelyest védhette.
Most már több infőból látható hogy jól tippeltem reggel, hogy nagyon kiterjedt jégeső volt , hiszen Kanizsától-Pacsáig (kb 25 km széles sávban) mindenütt volt jég, hol több, hol kevesebb.
Ha le tud reggelig száradni a megmaradt lomb, akkor neki a permetezővel, menteni amit még lehet.
Előzmény: Jani71 (4498)
Jani71 Creative Commons License 2008.07.14 0 0 4498

Nem semmi! :-(

 

Őszinte részvétem! (Minket - Dél-Mezőföld - megint elkerült.)

Azért tegyél majd be képeket a szőlőről, ha lehet!

Előzmény: Zalancelot (4488)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!