Keresés

Részletes keresés

gergerg Creative Commons License 2011.12.28 0 0 4629

Látom minden évben előkerül ez a világítósdi. :-))

Én tavaly 2db 20w-os fénycsövet használtam egy egy cool white és egy warm white csövet. Bekerülési költség párszáz forint. Idén T5-ös csöveket veszek 21w-osakat, azoknak 2000 lm körül van a fényárama. Hogy ez a fény mire elég?

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=107833290&t=9096652

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=108561814&t=9108176

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=109093327&t=9108176

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=109392454&t=9108176

 

  Nem mondom hogy a ledes cucc nem jó, csak szerintem nehézhes minden részét beszerezni, főleg ha az ember párszáz palántát szeretne. A 2 20w-os fénycső valóban fogyaszt, de ez a fogyasztás napi 10 órás világítás mellett 100 nap alatt kb 2000ft-ba kerül. Ha valaki el tud adni 15db szép poharas palántát a szomszédnak, már meg is térült a világítás ára.

peoplex31 Creative Commons License 2011.12.27 0 0 4628

Köszi a választ, én angliából rendeltem kész lámpát, majd meglátjuk mire lehet vele menni, ha másra nem, alapnak jó lesz! :-D

Legrosszabb esetben csak ledet kell cserélni! :-)

Előzmény: manta-z (4627)
manta-z Creative Commons License 2011.12.24 0 0 4627

Az enyémet pontosan már nem lehet reprodukálni mivel ezeket a ledeket már nem lehet kapni, Egyébként királykék és piros led kell hozzá. Pirosból 630nm-es és 660nm-es kellene ez utóbbit nem nagyon fogsz kapni. Az én lámpámban a kék Luxeon K2 a piros Rebel ledekből áll. Egyébként 80%-20% arányban vannak benne a piros-kék ledek. Mint kiderült én kicsit túlméreteztem a teljesítményt. Ha palántázásra szeretnéd használni akkor 75W/m2 teljesítményre van szükséged az adott ledekkel, újabb Ledekkel kevesebbre, mert nagyobb a hatásfokuk. Nekem egy 40*20cm-es rész van bevilágítva 20cm-es magasságban vannak a ledek és 7W teljesítményre vannak most beállítva. Ezzel 15 palántát tudok nevelni 20cm-es korukig.

Ami az előnye:

Ha kikelt a mag 100%-uk megmarad, abszolút nincs szükség kiültetéskor a fényre szoktatáshoz.

Gyakorlatilag az összes palántám megmaradt és mind szépen termett.

Hátránya: áramfogyasztás

Kínából lehet rendelni mindenféle hasonló lámpákat én is megtettem rendeltem 7 félét, gyakorlatilag nagyon ócska ledek vannak benne kb semmit sem ér ahhoz képest amit luxeon vagy Cree ledekből összeraksz, ráadásul a kínai lámpákban sima kék van nem királykék ezért UV tartalom sincs bennük ezért nem hatásos és a hatásfokuk is nagyon rossz. Úgyhogy mindenképpen a saját építés mellett voksolnék a helyedben.

Előzmény: peoplex31 (4601)
beetee Creative Commons License 2011.12.22 0 0 4626

heirloom:

Nem hibrid. Elvileg saját magjában, saját virágporától megtermékenyülve, továbbörökíti azt a típust, amit látsz rajta.

Ez persze részben igaz, mert ha sűrűn vannak heirloom fajták egymás mellett, akkor keresztbe tudnak porzódni, és érdekes gyümölcsök nőhetnek jövőre... :)))

Előzmény: peoplex31 (4625)
peoplex31 Creative Commons License 2011.12.22 0 0 4625

Az hogy "...heirloom fajta." mit takar? Maga növény milyen? Milyen támasztékot igényel? Futó-e?

Előzmény: zoldseg60 (4624)
zoldseg60 Creative Commons License 2011.12.22 0 0 4624

ind. 80-90. napra érő ,normál levelű, bőtermő, termések lilás-pirosak nagyok ( 300-600 gr ) lapítottak, viszonylag betegségekkel szemben ellenállóak, heirloom fajta.

Előzmény: peoplex31 (4623)
peoplex31 Creative Commons License 2011.12.21 0 0 4623

Már be is szereztem a San Marzano magjaimat! :-)  Kaptam mellé ajándékba egy bizonyos Crnkovic nevű paradicsom magjait. Tud erről valaki valami bővebb infót? Főbb fajta jellemzők...stb.? Én ennyit találtam:

 

gergerg Creative Commons License 2011.12.20 0 0 4622

A Mobil édesanyám nagy kedvence, így gondolom másoknak is megfelel, a LugasF1 az én kedvencem, az Ökörszív meg ugye szép nagy. Ezek itt jól termettek eddig csak hát az igazi gond ott van ahol minden évben fekete lett a paradicsom. Igazából hosszútávon nekem az lenne a jó, ha a tőlem vásárolt palánták ott is teremnének ahol már letettek a paradicsomról. Ehhez viszont jó vetőmag kellene, de valahogy semmi kedvem 50-60 ezreket magra költenem. Az itteni palántatermelők nem tudom milyen szempontok alapján választanak fajtát, de az tény hogy nem törődnek a növények későbbi sorsával. Tavaly merültem jobban bele a palántanevelésbe, úgy 600 palánta lehetett aminek a nagyrészét poharaztam de el nem adtam belőlle. Amit itt helyben szálas palántának árultak a közelében sem volt az enyéimnek és ha én csak annyit kapok érte poharasan mint amennyiért a szálasat adták azzal nagyon elégedett leszek.

Előzmény: zoldseg60 (4621)
zoldseg60 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 4621

Elég jól beszerezhetőek, sok sikert a LugasF1-Ökörszív-Mobil hármas + a saját magjaihoz.

Előzmény: gergerg (4620)
gergerg Creative Commons License 2011.12.20 0 0 4620

Ezek mennyire beszerezhetőek?

 Olvasgatom a kínálatokat, azt gondolom ha nem jutok előbbre akkor marad a LugasF1-Ökörszív-Mobil hármas + a saját magjaim. Érdekesség hogy valahol azt írják az Ace55-ről hogy betegségekkel szemben ellenálló, tavaly meg azzal ilyesztgettek hogy ha ültetek akkor megismerkedek a fitoftórával. Az tény hogy nem lett beteg, szép bogyókat is nevelt, de bőtermőnek nem mondhatnám. A Marmand nagy csalódás volt, hatalmas szemeket termett és sokat is de ilyen csúnya paradicsomot még soha nem láttam.

Előzmény: zoldseg60 (4619)
zoldseg60 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 4619

Ramapo ind. piros kerek közepes

Sungold cherry ind. korai sárga koktél

Black Cherry, ind. koktél

Matt's Wild Cherry, ind.piros koktél

Snow White cherry, ind. fehér koktél

Soldacki, ind. sötétpiros nagy

Red Brandywine, ind. piros nagy

Japanese Black Triefele, orosz ind. nagy körte

Carbon, lilás-fekete ind. nagy 250-350 gr.

Druzba, ind. piros nagy kerek

Sophie's Choice, bokor korai kerek piros

Arkansas Traveler, ind. piros kerek 200 gr.

New Big Dwarf, bokor 300- 400 gr. piros

Azoychka, ind. sárga nyomott kerekded

Green Grape ind. sárgászöld koktél

 

Rossz körülmények esetén ( fertőzött föld,gyenge palánta, sűrűn ültetés, folyamatos esőzés , semmi permetezés ) előbb-utóbb a csodahibridek is megbetegszenek, csak később.A paradicsomok között kivételek a vadparadicsomok.

Előzmény: gergerg (4618)
gergerg Creative Commons License 2011.12.20 0 0 4618

Fogalmam sincs, nekem egyáltalán nincs ezekkel tapasztalatom, szerencsére nálam nincs fitoftóra ezért nem is tudom hogy melyik ellenállóbb.

Előzmény: de-guky (4617)
de-guky Creative Commons License 2011.12.19 0 0 4617

  Van e tapasztalat arról, hogy ezek tényleg ellenállók különféle betegségekkel szemben?

  Bár inkább a "toleráns" szót használják.

Előzmény: gergerg (4616)
gergerg Creative Commons License 2011.12.19 0 0 4616

És ezek közül melyik piros, átlag 110-120g bogyójú, determinált vagy féldeterminált, és kapható az országon belül a magja?

Előzmény: zoldseg60 (4615)
zoldseg60 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 4615

Ramapo

Sungold cherry

Black Cherry,

Matt's Wild Cherry,

Snow White cherry,

Soldacki,

Red Brandywine,

Japanese Black Triefele,

Carbon,

Druzba,

Sophie's Choice,

Arkansas Traveler,

New Big Dwarf,

Azoychka,

Green Grape

Előzmény: gergerg (4614)
gergerg Creative Commons License 2011.12.19 0 0 4614

Paradicsom barátok!

 

  Lassan kezdődik a vetés ideje. Legalábbis a tervezgetésé. Idén eladásra is szeretnék palántát nevelni, ebben kérem a segítségeteket. Olyan fajtát szeretnék ami fitoftóra ellenálló. Persze nem teljesen, azt a 2-3 fajtát ismerem de megfizethetetlen a mag ára, ezért inkább valami egyszerű fajtát szeretnék ami ha nem is teljesen ellenálló, de ellenállóbb az átlagtól. Nálam ugyan nincs fitoftóra, de sokaktól hallottam a környéken is hogy tönkrementek a növények tehát a fertőzés már itt van. Olyan palántákat szeretnék csak árulni amiknek nem az alak, méret, a legfőbb jótulajdonsága, hanem termésbiztossága, életképessége.

peoplex31 Creative Commons License 2011.12.18 0 0 4613

No de hagyjuk a peppinot! Jövőre Ökörszív, és San Marzano paradicsomokat nevelek sok más mellett, és hozzá sosk-sok bazsalikomot! :-)

peoplex31 Creative Commons License 2011.12.18 0 0 4612

Azt én is hallottam, hogy érlelni kell, végül féléretten sem volt rossz íze, és volt benne 3 mag ami ki is kelt a tavasszal, úgyhogy van utánpótlás!

Előzmény: Anzika (4611)
Anzika Creative Commons License 2011.12.18 0 0 4611

Nekem kb. 20 éve volt peppinóm. Nem emlékszem rá, hogy beteg lett volna, persze én permetezek rendszeresen, ilyenkor ő sem volt kivétel.

A gondom az volt vele, hogy nem akart gyümölcsöt hozni. Nem termékenyült meg a virág.

Amit a természet nem oldott meg, azt én csináltam meg. Nagy "örömömre" megtermékenyítettem a virágokat. Fültisztítóval megbirizgáltam a virágokat és lettek termések.

Panaszkodtok az ízére. Emlékeim szerint hűtőszekrénybe kell tenni a megérett peppinot, nem emlékszem mennyi időre, és akkor édes lesz, különben nem.

Nem volt semmi gondom az ízével, pedig nem sok gyümölcsöt eszek meg.

Előzmény: peoplex31 (4609)
beetee Creative Commons License 2011.12.18 0 0 4610

:)))

Jelzőnövényként érdemes tartani, vagy csaliként. Az összes atka ezen gyűlik össze, annyira szeretik.

Nálam más baja nem is volt.

Csak az ízét tudnám feledni, pedig rendesen beért... :(

Előzmény: peoplex31 (4608)
peoplex31 Creative Commons License 2011.12.18 0 0 4609

Én biztos hogy nem adom fel! Akkoris lesz normális peppino gyümölcsöm!!!!

Előzmény: de-guky (4605)
peoplex31 Creative Commons License 2011.12.18 0 0 4608

Azt a ku...! Az atka nem jutott az eszembe! Teljesen stimmel! Rá is keresek! Hogy én milyen hülye vagyok!

Más: Ráindítottam a hobbi elektronikán a mesterséges LED fénnyel való palánta nevelésre, érdemes belekukkantani, hátha hasznos lesz a konzílium! :-)

http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_12566.html

Ha valakinek van tapasztalata, ötlete, ne tartsa magában! :-)

Előzmény: beetee (4606)
de-guky Creative Commons License 2011.12.18 0 0 4607

Azt olvastam, hogy minden jó neki ami egyébként a paradicsomnak is. Amit  hyperben vettem az nem volt még rendesen beérve és nem volt valami jó, de amit Marokkóban vettem az elég jó volt.

Előzmény: beetee (4606)
beetee Creative Commons License 2011.12.17 0 0 4606

Az atkáktól érdemes megóvni... :)

 

Nekem sikerült tartani, gyümölcsöt szüretelni, majd jól rátenni a komposztra... nem ízlett.

 

Előzmény: de-guky (4605)
de-guky Creative Commons License 2011.12.17 0 0 4605

6-8 éve próbálkoztam a peppino gold-al, de hasonlóan jártam min Te. Lett termése, de az "varas" élvezhetetlen lett és egyébként tényleg mindenféle kártevő megtámadta a növényt.

  Most, hogy írtad megint meg kéne próbálnom....

Előzmény: peoplex31 (4601)
vf1 Creative Commons License 2011.12.16 0 0 4604

Ide ért a paradicsom is.....

Előzmény: Rzola (4597)
peoplex31 Creative Commons License 2011.12.16 0 0 4603

Termett, de nagy kínkeservesen. Már kora tavasszal elkezdett ébredezni és rövid idő alatt virágbaborult, de egy jóideig nem kötött egy virág sem, mindig elrugta őket. Amikor nagynehezen kötött, kapott valami levélbetegséget (talán lisztharmat lehetett, de nem nagyon értek hozzá, és a neten sem sikerült 100%-ig beazonosítani), és elkezdtek hullani a levelek róla. 2 termést kínjában hozott, de még mindig nem érett meg egyik sem. Le szedtem, mert télire nem akartam rajta hagyni, visszavágni viszont nem vágtam vissza egyik bokrot sem mert alig van néhány levele, és az is a hajtáscsúcsokon van. Majd jövőre hátha sikerül kieszelni valamit! :-) Keltetek megint magról vagy négyet.

Előzmény: Anzika (4602)
Anzika Creative Commons License 2011.12.15 0 0 4602

Nem termett a peppino? Vagy mi volt a baj?

Előzmény: peoplex31 (4601)
peoplex31 Creative Commons License 2011.12.15 0 0 4601

Üdv mindenkinek!

 

manta-z! Érdekel a világító berendezésed, van ehhez valami leírás, vagy segítség? Én is építeni szeretnék egyet.

Segítséged előre is köszönöm!

 

Idén neveltem először paradicsom palántát, és nem volt gond, szerintem  sikerült elcsípnem egy naposabb tavaszt. Most tartok tőle hogy nem lesz ekkora szerencsém, és eszkábálnék egy helyi világítást ehhez, biztos ami biztos.

Idén "Yellow Pear/Cherry Bell" fajtával próbálkoztam, és minden várakozást felülmúlt.

OFF: E mellett a fő "profilom" a fűszernövény: bazsalikom, tárkony, kakukkfű, oregano, csombord, izsóp, ruta, citromfű, menták több fajtája, metélő -hagyma, -fokhagyma, -petrezselyem, stb. Ezen kívül a csilivel, és perui cseresznyével sikerült egészen jól elbíbelődni, ami viszont nagy gondot okoz, az a peppino gold. 3 éve nem jött le róla egy jó termés. :-(

 

Néhány pari kép, sajnos a termőképes állapotról nem készült kép, de jövőre mindent lefotózok ami a portán megfordul!:

mandianyu Creative Commons License 2011.12.05 0 0 4600

Betee koszonom szepen a valaszodat , az lesz a legjobb ha megkostolom ))))

Előzmény: beetee (4592)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!