százbolha
én már megbékéltem vele
van egy Leitz Focomat IIc-m, valami hihetetlen!
6*9,5 cm-ig jó, bár már egy másik topicban lírtam a paramétereket, azért itt is megteszem
4,5/60 Leitz Focotar
4,5/100 Leitz V-Elmar
analóg autófókusz
szürke kalapácslakk, az utolsó széria, 3 db karc a hátulján, szóval mint egy új
fél évig hajtottam, de meglett
sok évig használtam Magnifaxot, szereztem bele egy anti-newton negatívtartót (vagyis üveget) és egy barátommal együtt nyúztuk, akinek meg egy Nikkor (asszem 60-as) objektívje volt hozzá
kiválóan lehetett nagyítani vele, köszönhetően az obinak, bár nem volt 100%-osan párhuzamos a film sík az alapdeszkával, de egy félórás állítgatás (minden hónapban 1szer) és kellő rekeszelés után 30*40-ig jó volt
régebben néha voltak a kereskedőknél használt nagyítóobjektívek (Nikkor, Schneider-Rodagon, Leitz), ma már nem tudom mi a helyzet
azért a Meogon-S is nagyon jó a maga nemében és nem annyira drága
visszatérve a filmekhez, nekem igazándiból a TriX D-76-ban a kedvencem, bevált technológia
a Fuji Neopan400 az X-Tol ban jó, a fixír Hypam
Sok FF filmet kipróbáltam, de már csak 3-at használok.
Ilford Pan400(roll), ha csak kattingatok. Ezt tudom jó eredménnyel "házilag" előhívni.
TMax 100,400 (roll,leica) csak jó laborban, saját vegyszerrel.
Fuji400 P&S-be, ezt is labor hívja.
Papírok:
Ilford Gallery. Hát igen.... Ilford vegyszerrel hívtam Forte papírokkal együtt. Biztos a "házi" technológiámban van a hiba, de nem volt nagy a különbség. Nem vetem meg az RC-t sem, legalább nem pöndörödik.
Magnifax 3-asom van, 2 objektívvel. Most nyáron beletettem egy tű éles 6x6 diát kiváncsiságból. Ledöbbentem az objektívek minőségtelenségétől.
Azóta nincs kedvem használni. Ha valakinek volna javaslata jó/nemtúldrága nagyító objektívre azt megköszönném.
részemről idegenkedek a digitális technikától főleg FF-ben, szerintem soká lesz olyan ccd, ami megközelít egy FF roll felbontást és tónusgazdagságot
jobban hiszek a kémiában - egyenlőre :)
ami a laborálást illeti:
adott egy Leitz nagyítógép, Leica objektívekkel
egy roll Plus-X
egy Ilford Gallery (a vegyszereivel)
és egy jó nagyítás
Ilford Delta 100 szépen nagyítható 50*60 ig leicáról, de az a határ. Egy 70*100-ast is csináltattam digitális nagyítással, megdöbbentően jó lett (igaz, hogy portré). Érdekes ellentmondás, hogy lassan digittel jobb outputhoz lehet jutni, mint analóg laborálással, de pont a FF nagyítás az utolsó dolog, amit digitálisan érdemes csinálni.
Most fogom kipróbálni a Technical Pant :-)
többnyire fekete-fehérre fotózom, többféle nyersanyagot használtam az elmúlt években, a filmeket nagyrészt én hívtam elő és nagyítottam
régebben az ORWO NP 27-es volt a kedvencem és volt egy fajta Forte400-as (a 90 évek elején még kapható volt, asszem piros volt a doboza), amibe Ilford anyagot töltöttek
érdekes módon a HP5-öt nem használtam olyan sokat, mert drága volt, de ha olcsóbb filmre volt csak pénzem, megtette az Ilford Pan400-as is
a Kodak kijött egy 200-as Academy filmmel, aminek tapasztalataim szerint csak szürkéje volt, más nem nagyon, a TMax sorozat pedig nagyon érzékeny a hívásra és hamar felkeményedik (ja és drága is)
így aztán maradt a Tri-X (leica és roll) és Plus-X (roll), ezekkel a legmesszebbmenőkig meg vagyok elégedve
a Fuji Neopan400-as is jó választás, mert kb. 70%-a a TriX árának és elég jó film
próbáltam C-41-es filmeket is, de nem igazán jók (kényelmes esetleg)
a papírok terén az Ilford jött be legjobban, bár vannak nagyon jó Kodak papírok is
mostanában a Forte is csinál jót, néhány szériába jut ezüst is (a DocuBromot nagyon szerettem, olyan volt mint egy 85grammos papir, matt felülettel, bár komoly munkára nem volt alkalmas)