Nézegettem az áramot az új - pince szintről induló - földelőszondán keresztül, és ez alapján azt számolgattam, hogy olyan 90-100 ohm körül lehet (2m-s rúd) a földelési ellenállás.
Kavicsos, darabos a talaj.
Hogyan lehetne ezt az értéket javítani?
Tudom, hogy 10 ohm alatt kellene, hogy legyen, viszont nem tudom, hogy a gyakorlatban mennyire lehet ezt megközelíteni.
Arra gondoltam, hogy leverek egy 3m-s másikat is az előkertbe, ott elvileg egy 2-2,5 vastag feltöltött és rendszeresen öntözött föld van.
Ha van valakinek ötlete még, megköszönöm.
A talaj szerkezet errefelé ilyen, kb 2,5 m-re lapáttal le lehet menni odáig laza, homokos mindenhol, és utána kezdődik ez a kavicsos akármi, amit csákánnyal vagy feszítővassal kell lazítani, hogy utána érdemben ki lehessen szedni.
(van egy 15e Ft-s emag utalványom - nem is emlékeztem rá - szóval maxel lesz :), a peaktechre úgyis azt mondták, hogy valahol, hogy maxel koppincs :) )
Nálam a 0-4-20mA mérése az általános. Jellemzően 24VDC rendszerben. Egy sorkapoccsal odébb mérek és már ráküldtem a 24VDC-t. Erre elég a kis olvadó betét.
Az A méréshatár használata nagyon ritka. Vagy a lakatfogótól pontosabb érték miatt, (vagy az egyenáram miatt) vagy ahol az áramkör megbontása csatlakoztatása nem jelent problémát. Így az épület villamosságban szinte kizárt hogy használjam.
"Valószínűleg A mérésben volt az, mA méreshatárban van biztosítékja."
Szerintem A mérésben a tapintó olvadt volna meg, vagy lett volna kormos. Az tovább él egy másik műszerben. Kapcsoló szekrény előtt rendszerint 4-20mA mérek DC-ben. A betét sem hiszem hogy túl lett volna biztosítva magam cserélem ha szükséges.
Az elemet a műszerből megtartottam emlékbe. Ettől kormosabb volt...
Évtizedekkel ezelőtt egy Ganzunivot én is elpukkasztottam hasonlóképp. Gyanús volt a villanytargoncában egy mágneskapcsoló főérintkezője. Gondoltam ha meghúzott és fesz. van a sarkain akkor nem ad át.
Hát nem adott. A hiba meglett,(érintkezők cseréje) a műszer szervizbe került.
Árammérésről feszültség mérésre átálláskor a mérőzsinór át-dugdosásra lehet odafigyelni egyszer, tízszer, százszor, de akinek még soha nem olvadt ki a biztosíték a műszerében, az szerintem vagy hazudik, vagy csak öt évente mér áramot vele :)
"Hozta is mindjárt fekete kijelzővel kormos eresztékkel. Olyan gyorsan kapta fel hogy nem tudtam szólni neki hogy mA mértem vele utoljára. "
Milliamper állásban nem lesz baja, mert van bennük biztosíték.
Az amper bemeneten nincs biztosíték, de ott meg a műszerek többsége valószínűleg simán kibír akár 30-50 ampert addig a pár másodpercig, amíg a szerencsétlen rájön, hogy túl sok ampert akar mérni.
Az általad leírt műszer-tönkremenést zárlati áram okozhatja, tehát amikor amper bemenetre dugott vezetékkel próbál feszültséget mérni.
Effajta hiba ellen talán úgy lehetne védekezni, hogy
- olyan multimétert alkalmazni, amelyeknek nincs biztosítatlan amper bemenete (akár egyáltalán nem képes ampert mérni)
- és külön műszert, ha áramot kell mérni (pl lakatfogót, hogy messziről látszódjon a különbség a két műszer között :)
"áda alján a koszba piszokban hordva persze hogy tele lesz kosszal homokkal aztán csodálkoznak hogy kontakthibás"
Koszos környezet / túl gyakori (tárcsás kapcsoló) tekergetés ellen:
- automatikus méréshatár-váló műszerek mespórolják a tekergetés egy részét
- sok műszerben a kapcsolásokat valójában elektronika csinálja, a műszer kapcsolóin nem az éppen mért áram/feszültség/stb van jelen, hanem a kapcsolóval csupán a tényleges kapcsolást végző elektronikának adunk utasítást
- nem csak tekergetős műszerek léteznek, a nyomó kapcsolók kevésbé érzékenyek a koszra, a soft click kapcsolók még kevésbé, a soft click panel (membrán kapcsoló) az érintő felületek és az okostelefonos/tabletes távvezérlés meg egyáltalán nem érzékeny a koszra/porra.
"Olyan gyorsan kapta fel hogy nem tudtam szólni neki hogy mA mértem vele utoljára. "
Valószínűleg A mérésben volt az, mA méreshatárban van biztosítékja. Mondjuk A méréshez is miért spórolnak azon a 10-20A-es biztin, az rejtély.
Nálunk régóta céges policy hogy nem lehet lerakni műszert A mérésben, ha végeztél a méréssel akkor vissza kell dugni. Sok szikráztatás volt előtte emiatt.
Bármelyik, mindegyik! Házibarkács célból egy 3000ft-os barkácsáruházas is megteszi.
Megfelelően használva nem megy az tönkre. Sajnos vannak akik a mostohán bánnak velük, kitépik a csatlakozót, megpatkolják az A betétet, láda alján a koszba piszokban hordva persze hogy tele lesz kosszal homokkal aztán csodálkoznak hogy kontakthibás. De szaladott már el kolléga a műszeremmel hogy mindjárt hozza. Hozta is mindjárt fekete kijelzővel kormos eresztékkel. Olyan gyorsan kapta fel hogy nem tudtam szólni neki hogy mA mértem vele utoljára.
Sziasztok, melléképületben vezetnék áramot, szigorúan falon kívül. Van egy csomó megmaradt merev réz egyeres vezetékem, ezeket használnám. Szabad ezt kábelcsatornában vezetni, vagy csak védőcsőben?
Felmerült bennem, hogy lehet hogy kábelcsatornában csak duplaszigetelt vezeték mehet, a sima egyeres fali vezeték nem, de majd ti megmondjátok.
Digi mulitméterben kinek melyik vált be? (otthoni házibarkács)
Egy régi metexem van (M3650), és úgy tűnik egyre több (kontakt) hibával is rendelkezik.. valamelyik video alatt olvastam peaktech márkát, nem tudom ezt használja-e valaki ?
(10-20e között már elég kulturáltnak kinéző db-k is vannak)
meg más is ---A telepes csöves rádiók korszakában sok vidéki ház ereszcsatornája alatt volt beásva ,
"földtelep" .Szén/grafit--Zn , vagy Szén/grafit --Al , esetleg Cu--Pachton lemez .
Néha dobtak rá egy kis marhasót + oda vizeltek !
Ezek üresjárásban adtak 1,2-1,5V-t terhelve 1V körül.Ezzel már lehetett fűteni a csöveket és ment róla a "vibrátoros"tápegység !Ez adta az anódfeszültséget. kb 70--110V.
De ne feledjük, hogy ez Magyarország, finoman szólva nem a jogbiztonság hazája, tehát pl a a nagy szolgáltaóknak nem kell nyilvánosságra hozni a munkájukkal kapcsolatos összes szabályt
Annyit sem tudsz a szolgáltatókról, mint a hajdú a harangöntésről. Egyébként bármikor lehet panaszt emelni az energiahivatalnál.
- a telken lévő két ház ugyanaz az ingatlan, azonos tulajdonossal
- a két villanyórának is ugyanaz a személy a tulajdonosa
...akkor talán meg lehet próbálkozni a két villanyóra ampereinek "összevonásával".
De ne feledjük, hogy ez Magyarország, finoman szólva nem a jogbiztonság hazája, tehát pl a a nagy szolgáltaóknak nem kell nyilvánosságra hozni a munkájukkal kapcsolatos összes szabályt, ezért pl teljesen hasonló esetekben is dönthetnek teljesen eltérő eredménnyel.
vásároltunk egy telket, amin 2 ház van, külön villanyórával. Mind a kettő főmérő, külön szerződésszámmal az MVM nextel. Az egyiknél 3 fázis van, 16A-es kismegszakítókkal, a másiknál 1 fázis 25A-es kismegszakítóval. Ahol az 1 fázis van, az az épület bontásra kerül, és a másik házat bővíteni fogjuk. Mivel minden elektromos lesz, azt tanácsolta egy ismerős villanyszerelő, hogy már most érdemes lenne 3x32A-t kérni, ezzel nem lesz később sem gondunk. Ezért kihívtunk egy regisztrált szerelőt, akivel megcsináltatnánk az új villanyóra szekrényt. Arra a kérdésre viszont nem tudott válaszolni, hogy mennyit kell majd fizetni a szolgáltatónak ilyen esetben. Ugye a 3x16A-nyi bővítés lenne, ez durván 240 000ft. Ebbe vajon bele lehet "számíttatni" az 25A-t, ami a másik házon volt, mert akkor csak a felét kellene fizetni.
"viszont az alu vezeték felületén megjelenő oxidréteg bár nagyon alacsony vezetőképességű, ugyanakkor nagyon vékony is, ezért átjut rajta az elektromos áram"
Gyakorlatilag MINDEN anyagon át tud jutni néhány kósza elektron (még a tömör üvegen is). De ha valaki erre hivatkozva azt mondja hogy pl a porcelánon "átjut az elektromos áram", azt csúnyán kinevetik a szakemberek.
Na az alumínium vezeték felületén megjelenő vékony oxid réteg anyaga elektromosan kb olyan, mint a porcelán.
Tehát ahányszor egy feltehetően oxidált felületű alumínium vezeték-véget készülsz bedugni be pl egy csokiba, mindig képzeld azt, hogy a felületét egy leheletvékony világos szürke porcelán réteg borítja. És csiszold/kapard le róla, mielőtt bekötöd a vezetéket.
A csodálatos alupaszta nem kaparja le helyetted, ő csupán arra képes, hogy a megtisztított fém felületet elzárja a levegőtől/víztől, így megakadályozza az új oxidréteg kialakulását.
"....a hőkioldó másik vége nem lehet a motor csillagpontján."
Mivel te utána néztél, én nem, nos akkor 400V esetén másképpen képzelném el a kapcsolását.
A védelem feltételezhető hogy benne van, hiszen hiányában a kapcsolón belül is leköthették volna az öntartást.
"Amúgy sem lenne bölcs 230 voltos tekerccsel gyártani, mert a potenciális vevők köréből ezzel kizárnák a deltába kötött motorok gazdáit."
Feltételezem hogy amely motorok deltába járnak elég nagyok effajta kapcsolóknak.
Kompakt valamik ezek a kapcsolók én nem szeretem őket. Kis helyre betuszkolják, sokszor a kötések préselve bonthatatlanok toldhatatlanok. Sokszor célspecifikusan használják,(mint jelen esetben) ezáltal alig lehet kiváltani mással vagy módosítani rajtuk.
legjobb tudomásom szerint ez nem így működik, gyakorlatilag nincs olyan hogy 'szigetelő' anyag, hanem nagyon alacsony vezetőképesség van
viszont az alu vezeték felületén megjelenő oxidréteg bár nagyon alacsony vezetőképességű, ugyanakkor nagyon vékony is, ezért átjut rajta az elektromos áram
viszont nagy az ellenállása, és ez hőt fejleszt, és az a probléma az alu vezetékkel, hogy az ilyen csatlakozások nagyobb terhelésen felmelegszenek, ami még tovább vastagítja az oxidot, illetve egyéb szennyezőket is rávihet a felületre müanyag szigetelőanyagból, tehát a vezetőképesség-csökkenése egy önmagát erősítő folyamattá válik, és x idő múlva ki is ég, vagy olyan szakadozásokat csinál hogy kénytelenek cserélni
Nincs jelentős szerepe. Egyszer valaki leszerelte a ventilátort mert az beleért a behorpasztott ventilátor házba. Le is égett.... igaz az folyamatosan ment egy műszakban. (az sem vett fel sok Ampert vagy többet mint kellett volna)
"Mi a legrosszabb eset..."
Csapágyhibánál leéghet a motor. Poros környezetben ez várható. Ha üzemszerűen fojtás van a szívó oldalon,és az megszűnik (szakadás,fals levegő) nagyobb áramfelvétel miatt szintén tekercselés hiba....
Jaja, ez működőképesnek tűnik, de a nullát kapcsolgatni...
Valami motorvédő elektronika ?
Illetve megfordítom a kérdést. Mi a legrosszabb eset, ha kiiktatom ezt a védelmet ?
Ha egyátalán van benne, nem lennék meglepve, ha nem, kínai cucc. Durván 2A folyik fázisonként (1,5kW-os motor), pár óránál többet nem fog üzemelni egyhuzamban, azt is ritkán (hetente). Nem mellesleg egy forgácselszívó, ami cirka 3000 köb levegőt mozgat át óránként, felteszem ez hűti is a motort.
- UGYANERRE a tekercsvégre ad egy fázist egy időrelé nyitó érintkezője is (ez UGYANAZ a fázis legyen, ami az A1-ről is odajön!)
- a sonoff a A NULLÁT kapcsolja rá a mágneskapcsoló tekercs másik végére
működés:
- alapból a tekercs egyik végén ott a fázis (az időrelé érintkezőin át), a másik vége a levegőben lóg
- a sonoff bekapcsolásakor rajta keresztül a tekercs megkapja a nullát is, a tekercs behúz
- az időrelé néhány másodperc múlva (motor felpörgési ideje) elveszi a fázist a tekercsről, de ekkor már megy a motor, ezért az A1-es vezeték továbbra is biztosítja a fázist a mágneskapcsoló tekercsének (ha nincs túlmelegedés)
- kikapcsoláskor a sonoff egyszerűen elveszi a nullát a mágneskapcsolótól, motor leáll és minden visszaáll alaphelyzetbe.
Remélem érthető volt a megfogalmazás.
Persze léteznek elegánsabb megoldások is, ez csupán a a leg-költséghatékonyabb.
Ez a nyomógomb típus terjedt el ezeken a "barkács" gépeken. Tulajdonképpen nincs be gomb, a mágneskapcsolót nyomod a gombbal ami öntartásba kerül. így közvetlen távvezéreltre nem lehet átalakítani.
Sonoff kapcsolgatja a másik relét, viszont a fene tudja, hogy ezt rá lehet-e beszélni hogy csak impulzust adjon, de még ha rá is lehet, akkor viszont a kikapcsolás lesz problémás, mert csak a hővédő fogja lekapcsolni.
"Van valami alternatíva ? Mindenképpen távvezérelni kellene a cuccot.."
Ha ott valóban van agy hőérzékelő, akkor ezen az az A1-es vezetéken egy fázis (230V) jön ki a motorból akkor, amikor a motor éppen működik ÉS nem veszélyesen forró. Ezt a vezetéket elviheted az új vezérlő szekrénybe, ott ráköthetsz egy 230 voltos relét, aminek a nyitó érintkezőjét beillesztheted a vezérlésbe, hogy leállítsa, ha szükséges (vigyázat: ott csak akkor van feszültség, amikor már megy a motor, tehát ezt a relét ne a vezérlés "KI" gombjával kösd sorba :)
Erről a reléről csinálhatsz egy plusz (villogó) jelzőfényt is "motor túlmelegedés" felirattal, hogy ne rugdossák feleslegesen a vezérlést, amíg le nem hűl a motor.
"Nem a 0 sín égett meg, az egy korábbi rossz kötés volt, hanem a Wago,"
Leírom másképpen, mert nem értettél meg:
Az alumínium felületén idővel alumínium oxid réteg jelenik meg.
Ez az oxid réteg NEM vezeti az áramot, hanem szigetelő.
Tehát ha nem csiszolod meg meg az alumínium felületét, mielőtt bedugod a WGO-ba, akkor lehet, hogy tulajdonképpen egy szigetelt vezetéket dugtál be a wago-ba (a látszólag nagy felületű fém-fém érintkezési felület valójában csak optikai csalódás :) az ott ténylegesen létrejövő áramvezetés talán valójában csak 0,00000001 négyzetmillimétertes VALÓBAN érintkező felületen történik, ez az icipici árambezető pont persze rohadtul melegedni fog azon a szűkületen átpréselt nagy áramtól. Tehát a hiba NEM a wagóban volt, hanem az ember fejében :)
Nem melegedett túl, csak még a menet és a sín is megolvadt. Aha.
"alu maga pedig nyilván nem romlik el az áramtól"
Kétlem ,hogy nem láttál még olyan alu vezetéket, szinte meg sem lehet kötni, mert annyira ridegre van keményedve, hogy a legkisebb terhelésre szinte szétreped. Mintha nem is fémet, hanem valami homokot vagy üveget akarna az ember szerelni.
Lehet, hogy itt ép szerencsésen MÉG a lakáselosztóban ennyire nem égtek le a kötések, de az illető nem tudhatja, a különböző egyéb kötések is nem ehhez hasonló állapotban vannak-e.
Az az igazság, a PVC szigetelés élettartama véges. Mai szakirodalomban azt olvasni, hogy 20 év az élettartama. Kisfeszültségen ez persze egy ideig nem probléma, mert maga a távolság a vezetők között elég (tiszta, száraz helyen, ami általában egy normális lakás jó része). Na de ha a bomlástermék mondjuk vezet, mint a grafit? Ismerve a szocializmus belehányom a tököm mentalitású gyártástechnológiáját, mire lehet támaszkodni? Semmire. Én sem gondoltam bele ezekbe a dolgokba addig, míg hozzá nem kellett nyúlnom a 40 éve elvermelt vezetékekhez. Mint írtam pár hete, majdnem eltörte a Stripaxot a másfeles PVC-je, olyan kemény lett.
Az alu vezetékezés a mai terhelésekre alkalmatlan, mai szemléletmódra, fogyasztásra korlátozottan használható.
Világítási áramkörben éppen maradhat, ha a másik oldalon elfogadhatatlan a költség és rombolás, DE akkor is illik megfelelően kötni, és lehetőség szerint korszerű, kis áramfelvételű fényforrásokat használni.
A balatonra sem kispolszkival vagy 2ütemű trabanttal indultál nyáron, amikor ezek a vezetékek beépítésre kerültek, ez volt a gazdasági-műszaki-szellemi színvonal a tömegek számára országban.
Igen, az autóállományt lecserélni más, mint több millió épületben újrahúzni a villamos hálózatot, ez világos, de ettől még ne beszéljünk már hülyeséget , hogy akkor ez így jó.
Nem jó, együtt kell élni vele, de hosszú távon mindenképp a kiváltás a célszerű.
Sokszor előjön ,hogy a panelos épületetek élettartama ennyi meg annyi, de a kirívó eseteket leszámítva nem összedőlnek a panelházak, nem maga az épületszerkezet megy tönkre, hanem minden más.
Egyszerűen a vizet, a szellőzést, a burkolatokat, a nyílászárókat, a bútorokat, lifteket, stb arra a pár évtizedes élettartamra állította elő és építette be rohammunkába a szocialista ipar, aminek a "szavatossága" sorban lejár.
Korszakok, technológiák és helyi sajátosságok döntik el, melyik épületben mi az ami még 40év után is oké, vagy könnyen cserélhető, és mi az amivel nagy a baj, vagy hatalmas munka, de muszáj nekifogni.
Az azbeszt szigetelések pl már országosan nem lehetnének bent sehol, és ott is komplett lépcsőházakat vertek szét betonig néhol, hogy megszabaduljanak tőle.
Nem a 0 sín égett meg, az egy korábbi rossz kötés volt, hanem a Wago, az abból kimenő rézvezeték volt talán kevés a kettős nagyterhelésnek, vagy a Wago, a sínbe szorult csavarok meg a vadonatúj Tracon dobozban voltak, használat elött, gyári állapotban. Rendes dolog tőletek, hogy ennyit foglalkoztok (-tatok) az esetemmel, köszönöm is, most ezügyben abbahagyom a fürkészést, mindenkinek jó egészséget, üdvözlettel - Bicajos
" alu vezetékek maradtak, azokkal eddig se volt semmi baj, "
Ember, rommá van égve az alu vezetéked. Szénné. Ez az oldala, és milyenek lehetnek a dobozokban a kötéseid, meg a fogyasztó oldali vége ugyan ennek a házgyári szemétnek?
Ha ez "nem baj", akkor nemtudom mi lesz baj...,
...talán, ha majd egy nap hazaérve látod, hogy tele az utca rohamkocsival, tűzoltó locsolja az ablakod, és még nem lehet bemenni, így nem tudják megmondani, volt-e bent családtagod....
Néha nem ártana gondolkodni, ezek nem játékok.
Ez nem a szerelvény, hanem pontosan a "nem baj" alu vezetékeid hibája.
Van a szerelésére elfogadható technológia, de legjobb kidobni a francba.
"figyelve lesznek, rendszeresen utánhúzom az elérhető kötéseket"
Ez az, ami soha nem valósul meg, egy olyan fals fogadkozás, amivel meg akarja úszni a gányolását az ember, teljesen feleslegesen, mert van megnyugtatóbb technológia az alu kötésére, ha már annyira nem képes valaki, legalább a nagyobb áramú körökön kiváltani, és egy fokkal nyugodtabban aludni.
"és az A1 jelű csúszósarut csak le kellene szigetelni."
Ha az A1-re menő vezeték a motor belsejéből jön, akkor elképzelhető, hogy egy hőkapcsoló (túlmelegedés-érzékelő) van rajta benn a motorban. Ha így van, akkor ezt a funkciót is kiiktatni tervezed.
Elek teljesen jól elmagyarázta, a hőtől megolvadtak a menetek, idő kérdése lesz, hogy az újjal mikor történik uez.
Nem tudom mi a jó megoldás - vannak azért az ide írogatók között igazi villanyszerelők is - hátha beírja valamelyik a javaslatát.
Nálam érvég hüvelyeztek le alut uilyen összekötőbe való bekötés előtt, illetve saját magam is azt gondolom, hogy ha az enyém lenne, lesaruznám.
A sütő - vagy ami megolvasztotta régi összekötőket - miatt meg sűrűn nézegesd ezeket a síneket, az nem biztos, hogy hülyeség lenne, hogy ha azok a fogyasztók kapnának ténylegesen új, külön kört vagy köröket.
"az áram nagy része (talán kizárólag) az acél csavarokon át (a kicsike alumínium-acél érintkezési felületeken) folyik"
Ezen a képen is látszik, hogy az átfolyó nagy áram hője csúnyán megolvasztotta azokat a pontokat, ahol az alu az acél csavarral érintkezett. Ha a lyuk másik oldalán a (látszólag) nagy felületű réz-alu elektromos érintkezés nem csak látszólagos lett volna, akkor a csavarokra alig jutott volna egy picike áram.
Ha bekötés előtt az alu felület nem lett marhajól lecsiszolva, akkor ezeken a pontokon az áram nagy része (talán kizárólag) az acél csavarokon át (a kicsike alumínium-acél érintkezési felületeken) folyik.
Szerintem valószínűleg az előző szétégett sínnél is a vas csavarok voltak összeolvadva a rézzel (a csavarok nem túlságosan meghúzva voltak, hanem a felületek összeolvadva :) tulajdonképpen a menetes részen folyt át (szinte?) az összes áram, amiről azt gondolná az ember, hogy a lyuk alsó oldalán fog átfolyni, ahol LÁTSZÓLAG szép nagy felületen érintkezik az alu a rézzel (holott valójában a szigetelő alumínium-OXID érintkzett a rézzel).
Igen, miért is? Ki kell tépni a falra-falba ragasztott alu MM fal vezetékekeket, ez kb 40 szerelvényhez , 10 helyiségben történne, aztán újra ragasztani, vakolni, teljes festés, kb 1,5 millió forint és nem is szólva az iszonytató felfordulásról, a szerelés közbeni életkörülmények ellehetetlenüléséről (bútorok szét és összeszerelése, pihenés, táplálkozás, tisztálkodás, szükségletek elvégzése, stb, stb). szóval, miért is kellene nekilátni, mi történhet a falban lévő vezetékekkel. Nem bántó szándékkal idéznék egy magyar közmondást, ami ugye, a kibicről szól: akkor ezekszerint ennek a nyolcemeletes háznak - gyors számolás - 50 lakásában is cserélni kell az összes vezetéket , a lépcsőház, előterek, folyosók vezetékeit is? hogy is gondolod az átvezetékezést? hogy ne nézzen ki hülyén a lakás a kábelcsatornáktól
Az A1 jelű csatlakozás a motorból van visszahúzva, talán nem tévedek nagyot, ha azt mondom, hogy ez tartja a mágnest, amíg működik a cucc, és ez nem engedi újraindulni, ha elmegy az áram. Egyébként teljesen mezei 3 fázisos bekötésnek nézem.
A feladat az lenne, hogy direktben kellene kötni a cuccot, mert távvezérelve lesz. Hasonló megoldású visszakapcsolás védelem adott, a távirányítás megvan, csak ki kellene iktatni a kapcsolót a buliból, viszont valami nem destruktív módszert keresnék. Ha jól sejtem, akkor a 3 bemenő fázis 1-1-ben az elmenő vezetékekre kötve pontosan azt adná, amit szeretnék, és az A1 jelű csúszósarut csak le kellene szigetelni.
A bekötés csúszósarukkal van megoldva, a kérdés, hogy egyrészt jól gondolom-e a fentebb leírtakat, illetve van-e valami kultúrált megoldás az anya-anya csúszósaru csatlakozásra. (nem vagdalnám a vezetékeket, garis a gép).
A hülyeségeidet visszakeresve - ha már egyszer megpróbáltad letagadni - rábukkantam egypár villanyszerelési balfaszságodra az elmúlt pár hónapból.
Például ez:
vagy "lustább" kismegszakatót kell beszerezned: ha a jelelegi "B" helyett "C" karakterisztikájú kismegszakító bimetálja egy kompreszzor-inditás alatt 50 helyett csak 25 százaléknyit görbül, tehát valószínűleg melegen újraindítva sem fog lecsapódni.
Mert a C valóban lustább, de, hát ez meglepő ugyan neked, nem a bimetallnál, hanem a gyorskioldónál.
Mint ahogy abban sincs igazad, amit utána látok, hogy:
" VALÓBAN szükségesnél eggyel több kismegszakítót "
és
" extra (valójában felesleges) FI relét"
Ez meg ugyebár teljesen szakmaiatlan:
" az elosztó tábla és kazán között egy valójában szükségtelen extra áramkört vezetékeznek végig a házon (ami ugye szintén plusz forint)"
...Mivel az fontos berendezésekhez külön áramkör kiépítése az üzembiztonságot növeli (több szempontból is, de ezeket már mind megtárgyaltuk, csak nem értetted)
Aztán meg megkérdőjelezted, hogy áramkörönként kell egy kismegszakító.
"Szétszedte" az ifjú a kismegszakítók kötéseit, minden alu lakásfelé menő vezetéket megfelelő méretű külön kismegszakítóra kötött, figyelembe véve a körökön lévő fogyasztók teljesítményét - most minden fogyasztó jól választott kismegszakítón van, képeket majd próbálok a telefonról áttölteni! A lakás falában (falán?) az alu vezetékek maradtak, azokkal eddig se volt semmi baj, figyelve lesznek, rendszeresen utánhúzom az elérhető kötéseket - plafontól lejjebbieket - mindjárt áttöltöm a képeket, kösz az eddigi segítségedet! A szerelés előtti képek korábban fel lettek téve, ezek a szerlés közbeni és az eredmény!Ja, még annyit a dologhoz, hogy a Tracon doboz föld és 0 sinében a csavarok úgy meg voltak húzva, hogy csak nagyáttételes fogóval tudtam kilazítani - egy kivételével a két kötősínen, szerencsére arra nem volt szükség - szóval ez a saját fogóm nélkül talán csak melegítéssel lett volna oldható.
Bravó Tracon!!! A lekapcsolt kismegszakítók tartaléknak vannak. Üdvözlettel - Bic.
Tehát van HELYBEN egy megbízható ember és ő mégis úgy érzi, hogy KÉNYTELEN ő nyitni a kaput a világ végéről? Egész biztosan nincsenek súlyos IQ problémái a szomszédodnak?
Huhhhh...
Te aztán tudsz következtetéseket levonni.
MÁSIK cég, semmi közünk nincs egymáshoz, van munka kapcsolat meg szimpátia.
Ettől még nincs kulcsa a műhelyünkhöz és nekem sincs hozzá.
Teljesen igazad van Elek, (néha) olyan megközelítést alkalmazok, ahol a másik oldalnak 0-24-ben kell mennie, mondjuk éves leállásban max 2 óra és az tervezett időablakban történik.
"MEGENGEDETT a hálózati zavar/kiesés....Nem tudjátok ráverni a szolgáltatóra a kárt"
Ezzel pontosan tisztában vagyunk, fel se merült kártérítési igény a szolgáltató felé. Hiba okának a behatárolása érdekében gyűjtjük az info-t. Az ELMÜ hálózati Kft-től kaptam e-mail címet ahol ahova írtam is válasz még nincs de elvileg naplózzák és adnak tájékoztatást az adott fogyasztási helyet érintő hálózati eseményekről.
Ami a nem jól végeztem a munkámat megjegyzésedet illeti szerencsére többen is megírták, hogy a gép beépített fázis figyelő védelmének kell lekapcsolni a gépet fázis kimaradás esetén, nem nekem mint üzemeltetőnek. A gép kezelőjére ugyanez vonatkozik, aki ráadásul olykor 4 gépet is visz egyszerre, folyamatosan tölti fel a rúdadagolókat a azokkal az acél rudakkal amiből a CNC gépek a készítik azokat az alkatrészeket melyeket összeszerellve jön létre a megrendelt áru.
TESCOrol beszélünk, ahol minden beruházásnál 20 filléren is megy a matekozás. Bár lehet egyes államiaknál is el vagy tévedve, de erről már nehezebben lehetne meggyőzni.
"egy olyan nagyvállalattal / állami szervvel, ahol a döntéshozók nem a saját, hanem mások (cégtulajdonosok/adófizetők) pénzét költik, ezért a biztonsági rendszer kialakításánál sem a költséghatékonyság a fő szempont, hanem a minél több kifizetés után zsebbe beérkező kenőpénzek maximalizálása :)"
A CNC be kellene lenni fázisfigyelő relének. A gép betáp szekrényébe is kellene lennie. És akkor még a motorba lévő PTC termisztor relének is működnie kellene. Ha ezek megvoltak, akkor más hiba miatt égett le a motor.
- egy lakást/családi házat, ahol fontos a költséghatékonyság, ezért szinte minden automatikusan működik
- egy olyan nagyvállalattal / állami szervvel, ahol a döntéshozók nem a saját, hanem mások (cégtulajdonosok/adófizetők) pénzét költik, ezért a biztonsági rendszer kialakításánál sem a költséghatékonyság a fő szempont, hanem a minél több kifizetés után zsebbe beérkező kenőpénzek maximalizálása :)
Csak egy példa, az udvarral rendelkező nagytesco kamionbejáratát a központból nyitják, nem Pista bácsi nyakában lóg a kulcs. A kisebbeknél, ahova csak beseggel a kamion ott nem tudom hogy van, de ott is elképzelhetőnek tartom, hogy központból nyitják fel a redőnyt.
Urak, a rengeteg segítségetekkel meg lett oldva a problémám, semmihez nem nyúltam, Jószakival találtam azonnal rendelkezésre álló szerelőt, aki többórás munkával rendbehozta a lakás szakaszolását is, meg az ÁVK bekötését és megtalálta a relé állandó lekapcsolásának okát is, az egyik, több éve üzemelő dugaljban a 0 volt a földre kötve és fordítva, most egy korrekt, Schneider szerelvényekkel szerelt dobozom van, a lakás hálózatához nem nyúlok, a vezetékek a falban nem okozhatnak bajt, a kötéseket meg rendszeresen ellenőrizni fogom. Több hsz.-ben is ezt javasolták, hagyjam úgy, ahogy van, azt teszem. Nem tudom illik-e beírnom a szerelő nevét, ő beleegyezését adta, csak azt nem tudom, a Fórum tagsága nem tiltakozik-e? Mindenesetre tisztelettel köszönöm a segítségeteket, további jó munkát és jó egészséget kívánok mindenkinek-Bicajos
"Nekem az a furi, hogy ilyen érzékeny infrastruktúrát miért nem védenek jobban?"
Egy 50 milliós berendezés árának 0,000000001 százaléka egy olyan megoldás, ami folyamatosan figyeli hogy megvan-e mind a három fázis, tehát valószínűleg nincs a világon olyan CNC gép, amibe ez nincs gyárilag beleépítve.
"A műhely szomszédunk rendszeresen használja, ha nincs ott és anyagot hoznak neki, akkor megkér, h segítsek a fuvarosnak az áru elhelyezésében nála.Szóval van valós igény a távnyitásra."
Tehát van HELYBEN egy megbízható ember és ő mégis úgy érzi, hogy KÉNYTELEN ő nyitni a kaput a világ végéről? Egész biztosan nincsenek súlyos IQ problémái a szomszédodnak?
És ő úgy gondolja, hogy ezt a távoli kapunyitást KIZÁRÓLAG az internet segítségével lehet megvalósítani, egyszerű telefonhívással lehetetlen? Vagy csak senki nem mondta neki, hogy a kapu internetre csatlakoztatának biztonsági kockázatai vanak, viszont létezik a távoli kapunyitásnak internet nélküli módja is.
"azt feszegeted, hogy nem kell minden áramkörre kismegszakító, meg ilyeneket. Ezek a 15 ezer forintok a másfél millióból"
Azt írtam, hogy egy lakásba pénzpazarlás 30 áramkör, ha oda 6 is elég. Te ebből tényleg azt olvastad ki, hogy építsünk ki 30 áramkört, de azt kössük 6 kismegszakítóra?
A jelentős árkülönbség (ami szerinted csupán 15 ezer forint) legnagyobb részét nem a 24 plusz kismegszakító ára adja, még csak nem is a nagyobb méretű (vagy több darab) lakáselosztó szekrény ára, sőt még csak nem is a kilométernyi szükségtelen plusz vezeték ára, hanem azon plusz munkaórák ára, amit ki kell fizetni a felesleges bonyolítás miatt.
Ha mindezt összeadod, akkor szerintem ki fog derülni, hogy az általad számolt 15000 forintos összeg végére jön még egy nulla, de talán az elején az egyest is le kell cseréni egy nagyobb számra.
Azért ha iparban csak úgy elmegy egy fázis, akkor a legtöbb cucc kibírja, de sötét lesz pár budiban, fél gyártósor megáll és nyilván a nem éppen három fázisú cuccok egy részét is érinti csarnokvilágítást, KVfőzőt, miazmás. Lehet emlékeznének rá, ha így becsuklik valami.
A helyzet egészen nagyon más. Ha a kisfeszültségű hálózatról van ellátva, akkor a hibacímekből kiderül, hogy volt-e ilyen esemény, s mivel magától általában nem gyógyulnak a betétek van az elhárításnak nyoma. Hibacímkezelő szoftver már vagy 15 éve mindenütt van (ELMŰnél 20+), a hibacímek nyilvántartása már régóta az Energiahivatal követelménye. ha meg nem volt bejelentés, akkor még most se lenne 3 fázis. Középfeszültségű üzemzavar olyan nemigen van, hogy a kisfeszültségen két fázis hiányzik, de olyan viszont igen, hogy két fázisban a feszültség lecsökken úgy 150 V körülre, ami k* veszélyes a motorokra, ettől leégnek, mint a sicc. Ez viszont, mivel oka a középfeszültségen egy fázisban áramkötés hiba, esetleg magától meg is javulhat (átmenetileg). És ha olyan időszakban volt, akkor nem is jött bejelentés. Alállomási észlelésekből, ha van elég input, a telemechanikai naplóból kiderül akkor is - ennek esélyét én kb 25 %-ra becsülöm, mert a telemechanika itt ilyen, ott olyan.
És például, ha a kisfeszültségű közcélú hálózatról kapna ellátást a csarnok (ilyen információk azért nem kéne, hogy titkosítva legyenek általad :D ), akkor természetesen előfordulhat valami más munka miatt is fáziskimaradás, véletlenül vesznek ki betétet másik helyett, csinálnak egx zárlatot, de pótolják a betétet pár perc alatt, és ezekkel nem dicsekednek.
50 milliós gépnél, ha nincs normális motorvédelem (definíciót lásd alább), akkor úgy is kell nekik. Ezt üzenem így a távolból. :D Az említett középfeszültségű egy fázis valami miatt megszakad jelenség, ilyen bizony okozott keserűséget az évtizedek során hőközpontok szivattyúmotorainak, 10 emeletes panel szellőzőmotoroknak, amely helyeken nem volt fázisaszimmetria védelem. A motorvédelemnek közkeletűen hívott bimetáll az ezt nem érzékeli.
Aztán ez csak az óvoda volt, lehet, hogy belépett valami inverteres-tirisztoros berendezés, és a tőle származó negatív sorrendű feszültségrendszer égette le a motort, stb
Az ármszolgáltató csak olyan ügyben nyilatkozhatna, hogy a megadott időszakban azon a környéken valóban fáziskiesés volt, de szerintem felesleges őket kérdezgetni, mert ha egy egész üzem energiaellátásának egy harmada (a háromból az egyik fázis) kiesik, annak az üzemben ezer helyen lesz látványos jele, számos gép leáll, számos világítás elsötétül, stb stb. magyarul ere a fázis-kiesésre az akkor éppen az üzemben tartózkodók egész biztosan emlékezni fognak. Ha senki sem emlékszik semmi rendellenességre az adott időszakból, akkor az a fázisiskiesés vagy csupán az üzemnek csak egy pici részét érintette, esetleg csak azt az egy gépet, de én megkockáztatnám, hogy egyáltalán nem is volt fáziskiesés, mert nem tudom elképzelni, hogy egy 50 milliós gépet nem olyanra terveznek, hogy ne álljon le azonnal, ha valami nincs rendben az energiaellátásával. Tehát ha egy ilyen gépnél a három fázusból az egyik eltűnik, akkor a gépnek azonnal le kell állnia automatikusan. Ha egy fáziskimaradástól egy CNC gép nem áll le azonnal, akkor az a gép nem 50 milliós, hanem a szomszéd alkoholista Józsi bácsi barkácsolta a hátsó udvarában szovjet mosógép és használt Csepel bicikli alkatrészekből.
Erről jut eszembe, úgy 10 éve egy ismerős vállalkozó kérdezett hogy tudom-e hol érdemes sok 10 kW-os 400V/400V leválasztótrafót venni. Kiderült hogy lézervágót akart telepíteni, és a telepítő cég ajánlotta neki hogy érdemes berakni elé feszültségingadozás csökkentése miatt, mert stabilizálja a feszültséget a trafó. Csak lestem hova fejlődik a technika...
Hát nem tudom, elég profi frekiváltók szoktak lenni ezekben a CNC cuccokban, nem nagyon hiszem hogy egy bemenő fázis kimaradása bármit is okozna a kimenő oldalon.
A 3 fázisból DC-t csinál, majd abból újra 3 fázist, nincs direkt kapcsolat benne.
Ipari gyártócsarnokban az egyik CNC eszterga főorsót meghajtó (direkt hajtás) 3 fázisú motorjában 3 tekercs közül kettő zárlatos lett. Én nem értek a CNC gépekhez, nem is láttam ezt a motort. Akik értenek a CNC-khez azok szerint fázis kimaradás is okozhat ilyen hibát. Én az üzemeltetésért vagyok felelős így engem találtak meg hogy derítsem ki volt-e egy hete a reggeli órákban fázis kimaradás. Amúgy a a 4 éves gép kb 50 millió Ft-ba került, főorsó pótlás kb. 15 millió lenne. Sok ember nagyon ideges most.
Áramszolgáltatótól lehet-e kérni valami diagnosztikát vagy naplózást, hogy egy adott napon 2-3 órás intervallumon belül volt-e akárcsak másodpercekig tartó áram vagy fázis kimaradás? Ha igen, hogy induljunk-el?
"haver projektje: erősen rugalmas munkaidő, feleslegesen nem akarta fűteni sem,"
Ez azon kevés ok egyike, amikor VALÓBAN szükség lehet a távolból utasítást adni a fűtésnek, ehhez viszont nem kell az internet.
1: Jól hőszigetelt ÉS magas hőtárolású házban ha reggel teljesen leállítod a fűtést, a szobahőmérséklet akkor is csupán 0,1-0,2 fokot esik óránként, tehát ha úgy jött ki az a nap, hogy délben már újra otthon lehet, akkor gyakorlatilag semmivel sem hidegebb a lakás, mint amikor elindult. Ha pedig este a szokásos időpontban érkezik haza, akkor már a termosztát automatikusan a felfűtési periódusban van, tehát ilyen házban hülyeség egy-két fokokat tekergetni a termosztáton az interneten keresztül, tehát ezen "okos" szolgáltatás csak a butákat érdekelheti :)
2: Léteznek olyan házak, ahol a fűtés nem csupán pár óráig fog szünetelni, hanem napokig vagy akár hónapokig, pl ilyenek a pl nyaralók. Ezeknél a legegyszerűbb módszer: két db termosztát (az egyik 5 fokos fagyvédelemre, a másik 22 fokosra állítva) és a két termosztát közötti átváltást egy GSM távkapcsoló intézi.
3: Jól hőszigetelt de alacsony hőtárolású (pl könnyűszerkezetes) ház sokkal gyorsabban hűl óránként, de ezeket ugyanennyivel gyorsabban is lehet felfűteni, tehát itt is kiválóan működik a "telefonon megcsörgetem a termosztátot" trükk, ha a szokásosnál előbbi időpontra fogunk hazaérni.
"de azért mire hazaér legyen pont kellemes langyos a szoba télen, nyáron meg hűvös."
Energiatakarékossági okok miatt a fűtési szezonban valóban alacsonyabb szobahőmérsékletet szokás beállítani (mondjuk 22 fok), hűtési szezonban pedig magasabbat (mondjuk 25 fok). DE ez az átállás évente csupán kétszer történik, és ehhez sem szükséges az internet :)
valóban okos ház esetén pedig még erre az évente kettő átállításra sincs szükség, mert az okosház magától tudja (internet nélkül is), hogy hány fokot szeret a gazdi télen és mit nyáron (mondjuk egy igazán okos vezérlés akár óránként is módosíthatja ezeket a jellemzőket)
Minden túláramvédelmi készüléknél létezik zárlati szelektivitási sorba rakás, beállítható megszakítónál, diazednél, nki-nél, csak a kismegszakítónál nem, annál azért mondtak le róla, mert ez az leghülyebiztosabb készülék.
És mindenhol alkalmazzák is a szelektivitás elvét, melynek természetesen Mari néninél is lenne értelme, az egyfázisú 6 A-es villanyóránál.
Jobb lett ez és komplexebb, de egyszer már írtam róla (:-
Otthoni cucc meg ne kérdezgessen percenként egy paramétert, ami nem változik, mert majd a webszerver DDOS védelme fogja letiltani, hogy mit hülyéskedik és ez gyanús.
Elég, ha egy kinti helyen módosítja a kért paramétert valamilyen módon. Az otthoni cucc meg pollingozza időnként, hogy mi az aktuális érték. (pl. a módszer lehet email lekérés, weboldal lekérés, sms fogadás )
"Úgy érted, hogy a lakás ajtaját 50 kilométerről szeretnéd kinyitni? Minek, ha egyszer 50 kilométerre vagy?"
Akkor haver projektje: erősen rugalmas munkaidő, feleslegesen nem akarta fűteni sem, de azért mire hazaér legyen pont kellemes langyos a szoba télen, nyáron meg hűvös.
A kamera pedig nem része az okosház vezérlésnek, ezért akár arra a routerre is csatlakozhat, aminek van internet kapcsolata. Persze ha nem ragaszkodsz ahhoz, hogy az internetről is lásd a kamerádat, akkor a kamera csatlakozhat a szeparált biztonsági hálózatra is.
Vagy ha pl az interneten is szeretnéd látni az otthoni eseményeket, de nem rqagaszkodsz az élő képhez is, akkor használj olyan kamerát, ami a rögzített videókat mindig automatikusan kiteszi valahova az internetre, ahol te megnézheted. Ekkor a kamera tűzfal mögötti kliensként működik, tehát biztonságosabb,. mint amikor egy idegen tulajdonban lévő felhő szolgáltatást használsz, vagy pl a routeren egy bejáratot kell nyitva tartanod ahhoz, hogy az internet felől is beléphess a kamerádba.
"volt egy munkahelyem, ahol tiltották a helyi hálózat fizikai (jelentsen ez bármit) összekötését az internettel."
Profi területen világszerte alkalmazott megoldás. A legismertebb terület talán az erőművek és az energiaelosztó rendszerek belső vezérlő hálózatai, de millió egyéb helyen is így működik a dolog.
Egyszer volt egy munkahelyem, ahol tiltották a helyi hálózat fizikai (jelentsen ez bármit) összekötését az internettel. Dugdosni kellett a kábelt..had ne mondjam mit ért ez, mennyire volt nehéz kijátszani, vagy ahol be is tartották ,egy esetleges támadást mennyire akadályozott volna.
Pont ennyit érnek az összes elmeszüleményeid erről, konkrétan semmit.
Úgy próbálod kivédeni a defektet ,hogy akkor ne is szereljünk az autóra kereket.
Ja, hogy nincs értelme az autónak akkor?
Miért, be lehet ülni és beindítani a motort, na kb ezen a szinten vannak az érveléseid.
Látom sikerült pár wanabe önjelölt ITsec szakembert is idevonzanod, tudnám miért nem találtok magatoknak egy topikot erre, esküszöm odajárnék röhögni, de azt nem értem egyáltalán, miért a villanyszerelőst kell megpróbálni végleg szétverni
Iparban és otthon is csak a 3db fázis segítségével működik ez, meglehetősen jól egyébként.
Ipari célra létezik valóban speciális több lépcsős túláram védelem, de azt nem kimondott hiba esetén történő lekapcsolásra alkalmazzák.
Ezenfelül az iparban nem holmi lépcsőkben bíznak, hogy majd hátha nem kapcsol le és jó lesz, hanem megfelelő szünetmentes táplálást KELL kiépíteni a kritikus infrastruktúra alá.
A kollega valamit félreérthetett, a lépcsőzetesség elve nem a zárlattal, hanem a terheléssel és fogyasztással van összhangban, nyilván nem akar senki olyan fogyasztót, hogy csókolom ezt be tetszik kapcsolni, akkor már a mittudomén, hajszárító sem mehet, mert le fogja verni.
Ezért a fogyasztót alacsonyabb áramfelvételre illene tervezni és biztosítani, ettől még ha zárlat van, az összes lépcső lekapcsol, és ez jól is van így.
Az elkülönített áramköröknek nagyon is van értelme, a fázisok és a lekapcsolhatóság, biztonság tekintetében, de még a zárlat esetében sem hátrány, ha egy pillantás ,megállapítani, melyik körön volt a "bűnös" ami azután levert "maga előtt" mindent.
A guest wifi is egy külön vlan nálam, saját címtartománnyal, saját tűzfalszabályokkal, AP-izolációval (azaz két arra kapcsolódó eszköz nem tud egymással beszélgetni), miegyébbel. A nagyvilág felé kilátnak a kapcsolók/érzékelők, a kamerák viszont nem - ha azokat meg akarom nézni, akkor a mobilról vpn "haza" (dinamikus dns-t ad a router gyártója), és a VPN felől már látom a kamerákat, illetve mindent, amit még kell. Oké, ez nem egy plug'n'play móka, meg kell tervezni az egészet, utána meg _jól_ beállítani.
De ez itt már kezd offtopicba átmenni, hogy ontopicok legyünk, megkérdezem, hogy a szakiknak mi a véleményük a sonoff kapcsolókról, mennyire megbízható/biztonságos eszközök villamossági szempontból?
Illetve kíváncsiságból vettem egy Sinotimer márkával bíró sínre pattintható fogyasztásmérőt, nem tudom, ki találkozott ilyennel, de arról is érdekelnének a villanyász :) oldali vélemények.
"Nem hiszem, hogy jár a fórumra olyan személy, akinek a belső hálózatán lévő IoT eszközök olyan nemzetbiztonsági adatokat tudnának összeszedni, amikért érdemes lenne egyáltalán próbálkozni egy töréssel."
Mondjuk itt a csoportból szerintem hármat legalább tudok mondani, meg akad gyanúm is, csak Ők ezt még kocsmában is lelkesen titkolják, oszt nem is érdemes tippelgetni.
Meg nem ez a lényege, hanem amit fent írtam. Szépen megnyomják a cuccod, csinálnak pár webbankos utalást lopott adatokkal, vagy feltöltik a hálózatodon át a gyerekpornót, feltörnek egy IPtelefont, amit kinyitnak a világba és továbbértékesítik a voip csatornákat Ázsiába, vagy csak kinyomnak egy csomó emelt díjas hívást míg fel nem tűnik senkinek. És bingó, hova mutat a nyomozás? A végpontodra. És ilyen felelőtlen kijelentések miatt nyomják azt a sok spamot a világba és nem elég a lukas PHP-s kotvadékokkal szívni, még mindenféle gyagya otthoni júzerek is a szemét emailforgalom nagy részéért felelősek.
"hogy nem fognak egy átlagembert célzottan támadni."
Vayg éppen ott keresik az átlag bugokat, ahogy azt látni szoktam, meg netre kirakott kamerában is úgy cserélnek FW-t vagy használják ugródeszkás web/ssh proxynak, hogy csak pislogok. Nekem meg mindegy, hogy Sanyikát támadják-e célzottan a világban, vagy valaki véletlenszerű 20ezer végpontot ha Sanyika is közte van.
"valószínűleg senki sem akar kimondottan pont hozzád bejutni" és "távolból BÁRKI enyhíteni képes"
Most akkor tudnak enyhíteni és ez valós aggályod volt, vagy csak ebbe lehetett belekötni?
"-az ajtód az internet oldalon van csukva"
Értő olvasás: elégtelen. Ez a mondat van felette kettővel, végén kettőspont, utána felsorolás: "Rossz feltételezések:" A VLAN-al belül zárod el az internettől, nem kívülről...
"Távolról utasítások küldése az etetek túlnyomó többségében marhaság"
Távoli nyitás/zárás, kamerák, fűtés/hűtés
A GSM tuti jobb, mint az internet, főleg az IoT eszközöknél (Internet of Things).
A drága routert példának hoztam, hogy abból vegyen kettő az, akinek két... (Már sima családi házakban sem ritkák a nagyobb switch-ek, ap-k, drága routerek)
Arra még mindig kíváncsi vagyok, hogy mit kezdesz a külön szeparált routerre kötött cuccokal
Teljesen egyetértek. Nem azt mondtam, hogy nem kell védeni,hanem azt, hogyha megfelelő a védelem, akkor nem éri meg célzottan támadni. Én sem engedem a kínai cuccokat kifele kommunikálni. Egy rendes router nem fog beengedni random támadást, de még mindig tartom magam ahhoz, hogy nem fognak egy átlagembert célzottan támadni. A guest wifi erre nemigazán jó, mert az szeparált hálózat, ami az esetek többségében internet irányban nyitott. A VLAN pont erre jó, hogy az iot cuccok csak bizonyos "gyűjtőn" (hub, nas, stb, ami több VLAN-ban is szerepel) keresztül érnék el a netet, de a "gyűjtő" csak a vezérlési műveleteket adja ki, az egyéb kéréssel nem foglakozik
"-valaki ("bárki") akarna egy címeres senki routerén ajtót nyitni"
Ez a naivitás himnusza :) valószínűleg senki sem akar kimondottan pont hozzád bejutni, viszont erre a célra programozott robot szoftverek ezrei próbálgatnak naponta milliónyi IP címet. És ahol gyenge pontot talál, azt feljegyzi egy listába, hátha jó lesz a gazdinak egyszer valamire, de olyan is van, hogy a robot automatikusan belép és onnan gyűjti össze a gazdi számára fontos adatokat, vagy vírust/hátsó kaput telepít, stb stb. Nézd meg egyszer a routered logjában, naponta több szát (automatikus) bejutási próbálkozás teljesen mregszokott, pedig te nem vagy sem miniszter, sem vállalat igazgatója.
"-az ajtód az internet oldalon van csukva"
Naivitás 2: azt te csak hiszed, hogy minden csukva van. Számtalan esetben derült fény olyan gyenge pontra, ami vagy véletlenül sikerült olyan gyengére a gyártó részéről, vagy nem véletlenül. És ha kiderül egy ilyen, arról te nem fogsz tudni, de a szkennelő robotok kezelői azonnal.
"Az otthoni IoT eszközök lényege, hogy mindig mindent tudsz vezérelni, akár mobileszközről figyelni,"
Távolról utasítások küldése az etetek túlnyomó többségében marhaság.
A valóban értelmes okosház funkciók 99 százalékának semmi köze az internethez és a távolról vezérelhetőséghez, az a maradék egy százalék pedig az esetek többségében valójában szükségtelen hülyeség. Nagyon kevés olyan dolog van, amikor a távolból valóban szükség lehet utasítást adni valaminek, azt viszont többnyire meg lehet oldani internet nélkül is (pl GSM).
"Akinek az otthoni routere 100000Ft-nál többe kerül, nem fog venni még egyet (alapból baromság)"
Na itt ástad el magad teljesen :)))))) Mért kellene 5 ezer forintos helyett egy 100.000 forintos router az okosház funkciókhoz?
OFF "Nem hiszem, hogy jár a fórumra olyan személy, akinek a belső hálózatán lévő IoT eszközök olyan nemzetbiztonsági adatokat tudnának összeszedni, amikért érdemes lenne egyáltalán próbálkozni egy töréssel."
Sajnos elsősorban nem az információszerzés a cél a legtöbb esetben (bár kameraképek pl. kompromittálóak is lehetnek), hanem a belső hálózaton elérhető egyéb erőforrások támadása és zombivá alakítása, úgyhogy nagyon el kéne már felejteni a "nincs is értékes adatom itthon,amit el lehetne lopni" hozzáállást. Ilyenkor egyébként meg szoktam kérdezni, hogyha a netre kapcsolt összes otthoni eszközének az adatkordozóit kicserélném egy ugyanolyan méretű üresre, akkor az mennyire lenne számára problémás? - Ilyenkor azért látszik, hogy elkezdenek csikorogni a fogaskerekek az illető agyában, hogy de tényleg...
"Akinek az otthoni routere 100000Ft-nál többe kerül, nem fog venni még egyet (alapból baromság), hogy ne tudjanak netre menni az IoT eszközei."
Normális routernél lehet guest wifi-t csinálni (másik SSID), ami egy, a belső hálózattól szeparált vezeték nélküli hálózat, és az IoT eszközöket arra felcuppantani. Ezt követően csak azt kell beállítani, hogy ezen eszközök kifelé csak a tényleg szükséges irányokba tudjanak kommunikálni. ON
Sonoff cuccaim nekem is vannak, és tökéletesen elvannak a nem túl drága routeren next-next-finish módon beállítható másodlagos SSID-jű wifin.
Rossz feltételezések: -valaki ("bárki") akarna egy címeres senki routerén ajtót nyitni
-az ajtód az internet oldalon van csukva
12 egy tucat ember esetén senkinek eszébe sem jut routert hackelni. Ez paranoia, vagy valamilyen komplexus. Nem hiszem, hogy jár a fórumra olyan személy, akinek a belső hálózatán lévő IoT eszközök olyan nemzetbiztonsági adatokat tudnának összeszedni, amikért érdemes lenne egyáltalán próbálkozni egy töréssel.
Mivel a fórumtárs VLAN-t említett, ami azt jelenti, hogy a te belső hálózatod oldaláról van bezárva az eszköz. Kívülről még csak nem is látszik, hogy létezne (jó router esetén nagyon kevés dolog látszik kívülről). Neki belülről kellene képesnek lennie kihackelni magát, amire egy ilyen vacak az életben nem képes.
Az otthoni IoT eszközök lényege, hogy mindig mindent tudsz vezérelni, akár mobileszközről figyelni, távolról. Ha erre egy net nélküli külön wifit csinálsz, akkor tulajdonképpen miért csinálod a wifit? Hogy ha hazajössz arra lépj fel, amin még net sincs? Butaság.
És a külön router akkor jöhetne szóba, ha az ember tplink meg csingcsung routerekben gondolkodik, a 15000Ft-os kategóriában. Akinek az otthoni routere 100000Ft-nál többe kerül, nem fog venni még egyet (alapból baromság), hogy ne tudjanak netre menni az IoT eszközei.
(Ez a BÁRKI enyhíteni képes gondolat pedig egy komoly routernél igancsak az emberiség 0,00000001%. Valószínűleg nem egy hétköznapi ember lesz a célpontja, ha a routere védelme hasonló, mint egy kis/középvállalkozásé, de az adatai éppen 0$ érnek)
Vállalati környezetben teljesen indokolt lehet az okosan megtervezett több szintű biztosítás és a magas szelektivitás mert jelentős forint-veszteséget okozhat, ha egy berendeés hibája miatt sok berendezés áll le. De aki ugyanezt a vállalati elvet megpróbálja magánlakásokra ráerőltetni (pl három vagy még több szintű biztosítás, elkülönített világítási áramkörök, számtalan elkülönített dugalj-kör, stb), az szerintem
- vagy szakmailag gyenge, mert nem érti a dolog lényegét, hogy mikor van valóban értelme a dolognak és mikor egyszerű pénzpazarlás
- vagy pofátlanul sok pénzt akar keresni a szerencsétlen balek megrendelőn.
"A szerelő, akivel beszéltem ELMŰ területen dolgozik.
/A többi szolgáltatói területen, hogy mi a helyzet, azt nem tudom./
Kollégám földije, így hiszek neki."
Ha nyakkendőt visel, akkor biztosan igazat mond? Te vagy az ideális választópolgár :)
Ebben az országban rohadt sokan keresnek rohadt nagy pénzeket abból, hogy az emberek bizonytalanságban és félelemben vannak tartva. A lakosság minél nagyobb százaléka retteg a Hatalomtól, ezek egyre többen és egyre pofátlanabbak lesznek.
Ha a hivatalos indoklást félsz írásban kérni (mivel az interneten ez "véletlenül" sehol nincs egyértelműen leírva), akkor fizess kétszáz ezret egy húsz ezer forintos munkáért.
"Bejön egy panellakásba 1x16A, és csinálunk 3 kört 16A-rre biztosítva. Az életben nem fog leverődni egyik albiztosító sem, mindig mehetsz ki az órához."
Ha effajta esemény 20 évente fordul elő, akkor nem fog elkopni a cipőnk amiatt, mert a kismegszakítók terén nem vettük figyelembe a lépcsőzetesség elvét.
"Nálunk a cégnél ha bedugsz egy zárlatos készüléket akkor legalább 10 helyen kell megnézni különböző elosztókban hol verődött le."
Létezik olyan zárlat, ami akárhány amperes kismegszakítót képes leverni, ilyenkor a zárlati áram hatására a sorban lévő valamennyi kismegszakító EGYSZERRE megkezdi a lecsapódási műveletet, az a "győztes", amelyik akkor éppen 0,00000001 másodperccel gyorsabb volt a többinél, a többi visszaáll alaphelyzetbe. De olyan is előfordul, hogy nem csak egy csapódik le: pl ebben a lecsapódási versenyben második helyen versenyző kismegszakítón habár akció közben már megszűnt a zárlati áram, de a mechanikája már túlságosan "lendületben van" így az is lecsapódik.
Tehetsz te a 16-os elé 20-ast de még 25-öst is, nem lesz soha szelektív! Családi háznál gyakorlatilag megvalósíthatatlan. Nem kapcsolóként, hanem szakaszolóként fognak működni.
"Bejön egy panellakásba 1x16A, és csinálunk 3 kört 16A-rre biztosítva. Az életben nem fog leverődni egyik albiztosító sem, mindig mehetsz ki az órához."
Nálam uez van, 10-st tettek, meg 16-st 13-st véletlen sem (rosszmájúan olyat nem tudott lopni bentről) így teljesen lutri, ha időnként sikerül "alkotni", akkor bent, kint esetleg mindkét helyen megy le a kismegszakító.
Amit kérdeznék: ezek az eszközök - kismegszakítók - élettartamilag meddig bírják? Van olyan ajánlás, hogy x idő múlva illik cserélni?
Azt gondolom, hogy a bejövő átadási pontokra (víz, gáz, áram) normálisabb minőségű elzáró, lezáró akármik kerülnek (a közműcég által), te pedig utána azt raksz be a házba, amit akarsz.
Ott van pl a kémény: az elmúlt 30 (?) évben kb volt 2 számítás is (gerinc + x cm és mondjuk 45 fokos érintő erre a pontra), aminek az a lényege, hogy nem volt muszáj elérni a gerincet egyik esetben sem, majd hirtelen leesett a tantusz, és azt mondták, hogy gerinc + 20 (?) cm a teteje, bárhová építed a tetősíkon.
Illetve hát innentől kezdve főleg 2 gyártó kéményeit preferáljuk, a többit meg nehezítjük min.
Ez biztos véletlen, és a technika tervezők valahogy kimérték hogyan változott meg a szél nyomása + sebessége az elmúlt 30 év alatt többször is.
Jóapám kőműves, megvolt az ökölszabály(a) ahogy a kémény magasságát tette, ami kb uaz volt mint az érvényes tervezés.
Németben is dolgozott a 90-s években (alpesi tetők pl) ott sem volt jellemző, hogy 5m-s kéményeket építünk a gerinctől 3 méterre.
Bejön egy panellakásba 1x16A, és csinálunk 3 kört 16A-rre biztosítva. Az életben nem fog leverődni egyik albiztosító sem, mindig mehetsz ki az órához.
Mégis így készül a nagy részük.
Nálunk a cégnél ha bedugsz egy zárlatos készüléket akkor legalább 10 helyen kell megnézni különböző elosztókban hol verődött le. Minden kismegszakító egyforma, és sorba vannak kötve elosztóról elosztóra. Papíron biztosan logikusnak tűnt :-)
Na de visszatérve, ha bebizonyítja valaki hogy tűzveszélyesebb 1.5-es körre, 13A-rre biztosítva fűzni a dugaljakat mint 2.5-ösre, 16A-rre biztosítva akkor megemelem a kalapom.
Ha egy biztonsági intézkedés szigorúságán (pl szoftveres beállításon) a távolból BÁRKI enyhíteni képes (pl ki tuja kapcsolni), azt nem tatom túl komoly biztonságnak. És ez a "bárki" valóban bárki, tehát nem csak a router gazdája, de pl a router gyártója, a router szoftverének készítői közül bárki, vagy azok, akik őket utasíthatják/zsarolhatják.
A komoly biztonság szerintem nem az, ha valaki mindig a világ legerősebb kapuját alkalmazza a legmodernebb zárakkal, amit a világ legbecsületesebb szakemberei szereltek fel neki. A komoly biztonság szerintem ott kezdődik, HA NINCS KAPU.
"Fél világ így működik"
Így van. És a fél világ valószínűleg hekkelhető is, csak még nem tudunk róla.
"amit mondott a szerelő: Plombabontás esetén kötelező a szabványosítás!)"
Ebben a kérdésben a másik fél NEM a szerelő, hanem az áramszolgáltató. A szerelő itt csupán egy köztes szolgáltató, aki vagy az áramszolgálató hivatalos utasításait közvetíti feléd, vagy megpróbál jól átverni téged, hogy hizlalja a zsebét. Hogy a kettő közül melyik, azt igen könnyű megtudni: kérj erről ÍRÁSOS (aláírt) szakvéleményt/nyilatkozatot tőle, de még jobb közvetlenül az áramszolgáltatótól. Meg fogsz lepődni. Ha a szerelőtől kérsz ilyen írást, akkor azon fogsz meglepődni, hogy milyen hamar eltűnik, ha pedig a szolgáltatótól, ő meg el sem fogja ismerni, hogy valaha is kértél tőle ilyesmit. Ennyit a jogállamról :)
Akkor, gondolom én, ha valaki megkérdezi tőled egy sportkocsi csúcssebességét, akkor az a válaszod rá, hogy a Bikás park mellett a házak között csak harminccal lehet menni...
Ez sok emberbe valóban bele lett verve, de azért értelme az lenne, hogy a legtöbb aljzat 16 A névleges áramerősségű, tehát azzal lehet biztosítani, viszont a másfeles meg ugye 13,5 A-re terhelhető csak, így, ha ki akarnánk használni a lehetőségeket, akkor kétésfeles vezeték 16 A-es kismegszakítóval.
A baj ezek után az, hogy aki ezt az egészet nem ismeri, az kereszteshadjáratot folytat azok ellen, akik másfelessel huzalozzák az aljzatok áramkörét, természetesen 13 A-es túláramvédelemmel. Ilyen viták sűrűn olvashatóak.
Nem (csak) a szolgáltató plombál(hat), hanem a regszerelő (is). (Egész pontosan az ajánlott szerelő, mezei regszerelő csak új mérőhely kiépítésére jogosult.).
Plombabontáshoz (és plombázáshoz) külön FAM vizsga (feszültség alatti munkavégzés) és persze FAM készlet kell.
Egy szolgáltatói kismexakítóhiba miatti plombabontás után tuti, hogy nem kell szabványosítani. Ha meg már le van szedve a plomba, akkor mindegy, hogy mit kötnek vissza az órába...
Voltak kint nálam regisztráltak felmérni, az órához k-ra nem akartak nyúlni, és nem nagyon értettem, hogy miért.
A kérdés a következő: megteheti-e a szolgáltató, hogy nem zárja vissza a plombát, ha nem szabványos a mérőhely?
Azt még valahol elfogadom, hogy kitalálja: ha bővíteni akarok - és a jelenlegi nem bírja (?) el - akkor legyen szabványos bár a józan paraszti ész ennek ellentmond: normális esetben egy szolgáltató örül, ha többet vásárolnak tőle, uannyiért.
Nem kell sodrott vezeték, sokkal könnyebb a tömörrel dolgozni. A szerelvényekbe is könnyebb bekötni.
A kötésekhez wago-t használj.
MMfal alu vezetékeket ki kell hagyni a buliból. Ha már nekiállsz, akkor legyen teljeskörű a felújítás, mindent cserélj ki.
Elosztódoboz kuka, oszd szét a köröket, vegyél egy akkora dobozt, amibe minden kényelmesen elfér. (nagyobb lesz) Érdemes kisorkapcsozni az elosztószekrényt, így asztalon össze tudod szerelni a dobozt, és csak kötni kell a helyszínen. Nem árt, ha a vezetékek a dobozban tudnak szellőzni.
Mindenképpen legyen FI relé. Bónusz, ha a vizes helyiségek / kert külön FI-t kapnak (itt nem fog ártani a 10mA-es verzió sem).
Ökölszabály, hogy világítási köröket 1,5-es, konnektor köröket 2,5-es vezetékkel húzunk.
Nagyfogyasztókat (mosógép, szárítógép, mosogatógép, mikró, sütő, ...) érdemes külön körre rakni, főzőlapot lehet vezetékezni 4-essel is, főleg ha nagyobb a távolság az elosztótól.
Minden fogyasztóhoz 3 eret kell odavinni (fázis, nulla, védővezető)
Kerüld a gyanúsan olcsó szerelvényeket, kismegszakítókat. Személyes véleményem hogy a legrand/schneider alá nem szabad menni, sem árban, sem minőségben. (pl az a FI relének csúfolt mentavill-es cucc ami most a dobozban van, az kb arra jó, hogy ne billegjen az asztal)
Nem lesz olcsó, még akkor sem, ha te csinálod a nagy részét, viszont legalább nyugodtan fogsz aludni.
lerajzolod mit akarsz, megkérsz egy tervezőt, hogy csináljon olyan rajzot, amiben leírja, hova milyen színű, mekkora vezeték kell (Pénzbe fog kerülni, de a tervező az nem szakmuki).
az alapján megcsinálod magad, majd hívsz egy szerelőt aki egy nap alatt beköt mindent.
Oké, elkezdtem a felmérést, a vezetékhálózat -fogyasztók elosztását, hát nem egy egyszerű móka és mivel tekeregni kell ezerfelé, csak sodrott réz jöhet számításba, vagy az alapáramköröket lehet tömörre is szerelni és az elosztódobozoknál folytatni sodrottal, hogy a kapcsolók, dugaljakba kötés könnyebb legyen? Jó megoldás az érvégkábelezés, vagy cinnel grundolás s jobb? Végigjártuk a tervezett nyomvonalakat, hát csatornázva lesz a lakás, az egyszer biztos. Nem igazán szabadna meghagyni az MM fal bekötéseket a dobozoktól? a jelenlegi kötődobozokba (pl. csillárok, mennyezeti lámpák), nem elég bevinni a rézvezetékeket pasztás csokikkal? Szóval, nagyon fel van adva a lecke, nem akarok százezreket költeni egy bizonytalan kivitelezőre - honnan tudhatom, hogy valaki korrekt-e, vagy csaK összecsapja, mint tót az ólajtót? lásd, előző szerelések.... de az biztos, hogy most ki kell javítanom a doboz kötéseit, akár tetszik-akár nem! De köszönöm a javaslatokat, külön köszönöm a saját kábelcsatornázásra vonatkozót, utánanézek a vezetékek terhelhetőségének, meg a csatornák árainak. Szeretem magam csinálni a dolgokat, arra még nem nagyon fáztam rá!!
A lakásom elosztóját én cseréltem - 1 szoba, kb uennyi körrel - + be kellett tennem egy AVK-t a kondenzációs kazán miatt.
+ szétszedtem az összes ismert kötődobozomat és újrakötöttem mindet (talán forrasztva voltak wago helyett, de már nem emlékszem).
Viszont az kb 2000-ben épült, 1,5-s réz van volt mindenhol, színekkel nem játszottak, stb, stb.
Nálad annyival rosszabb a helyzet, hogy ez 20 évvel még az enyémnél is korábban épült (sacc), és kb bármi lehet szó szerint a falakban, tényleg bármi.
Szigorúan a magánvéleményemet mondom: azt gondolom, hogy egy AVK-t problémamentesen fel lehet tenni - és beüzemelni - ott alapból nincsenek olyan dolgok, mint egy családi háznál
(kültéri, több méter hosszú vezetékek a földben mindenfelé vagy felújítás közben telefurkálják a falat a hőszig miatt, és az vagy eltalál egy kábel csatornát a benne futó vezetékekkel, vagy nem)
A két szerelő konkrétan mit csinált? csak érdekességképpen kérdem, hogy lássam a színvonalat.
Pl odavitt egy fí relét, bekötötte, és miután nem ment, azt mondta, hogy akkor kér 30-t a kiszállásért meg 10-t az AVK-ért és elment?
Egyik sem akart azzal kezdeni, hogy ténylegesen kicseréli ezt az elosztó táblát?
Miért is? Ez mennyire szoftver? Fél világ így működik, belemehetünk. Ha én egy rendes eszközön letiltom, akkor fizikailag nem lesz köze, csak ne net felől kelljen konfigurálni, mint az átlag vackokat :-)
Optikát akkor tudod egyszerűen és olcsón behúzni, ha te szereled rá a csatlakozót. Nomostan a linkelt dobozból kell kettő, kell két SFP-modul, amit beledugsz, és amibe majd az optikát dugod (árban alsó hangon is a linkelt médiakonverterhez hasonló), utána az SFP-modulnak megfelelő csatlakozóval kell szerelni a behúzott optikai kábelt, és máris megoldva a dolog. Persze ha végig van akkora hely a behúzáshoz, hogy a szerelt optikát végig lehet szuszakolni, akkor az is megoldás, hogy alaposan és pontosan megméred, milyen hosszú kábel kell, ráhagsz kb. 2 métert(!!!), és ezzel foglalkozó céggel megcsináltatod a kábelt.
Nálam ezek az okosotthonos cuccok külön SSID-n vannak, szűkített (van, aminek semmilyen) internetes eléréssel, és ennyi.
Ja, a tetszőleges okostelefonod, vagy épp a böngésződ, amiben a fórumot használod is mehetnek a szemétbe azon az alapon, hogy túl sok adatot gyűjtenek...
"Aki ismeri a sonoff cuccokat, ehhez muszáj app-ot/wifi-t használni ? ... A cél az lenne, hogy veszek pár RF távirányítót, és nem engedem fel a wifi hálóra."
"30-40 éve mért fővezetéknek a 10 mm2-es alumínium volt a divat"
Thanks én ezt nem tudtam (98-s házunkban csak 6-st használtak), attól voltam rosszul, amikor azt láttam, hogy lakáson belül is alu körök mennek az összekötőbe (+ az elégésük milyen szépen láccik).
Akkor a 0-ik feladat, hogy meg kell nézni az óra kismegszakító teljesítményt + bejövő átmérőt (is).
Sajnos az van, hogy ez így nem jó. Ideális esetben az egészet ki kell dobni (elosztót, a kínai FI relét, az alu vezetékeket, mindent). Jelen állapotában tűzveszélyes ez a szerelés, egy kis alupaszta nem fogja megoldani a problémákat sajnos. Szakember kell neked és egy komoly felújítás, hacsak nem akarsz egyszer arra eszmélni, hogy ég a kecó.
Ha jól emlékszem azt írtad, hogy csatornában lehet csak vezetékezni, ez viszont pontosan az a része a sztorinak, amit te is meg tudsz oldani. Venni kell pár tekercs rézkábelt meg öntapadós csatornát és végig kell vezetékezni a lakást. Villanyszerelőt 2x kell hívni: első körben amikor megbeszélitek ezt a vezetékelést, utána pedig amikor beköt mindent. (a lényeg, hogy a lassabb, unalmasabb munkát megcsinálod, neki csak kötni kell) Mégegy tanács: Schneider-nél olcsóbb kismegszakítót / FI relét ne tegyél fel. Ami most van a dobozban az kuka.
Van egy olyan érzésem, hogy rettenetesen elbeszélünk egymás mellett.
Nincs sonoff cuccom, semmilyen. Viszont most kellene egy. De nem kell WiFi, csak a rádiós része érdekel. Egyetlen 230-as áramkört kellene kapcsolnom távirányítóval, ennyi a feladat. A sonoff viszonylag kiterjedt rendszer, többféle távirányítóval, van kalapsín adapter hozzá, stb. A kérdésem csak és kizárólag arra vonatkozott, hogy WiFi/app nélkül lehet-e installálni és használni (kaptam rá választ másik topicban, lehet)
Köszönöm, két villanyszerelő után kissé szkeptikus vagyok.Az egyik esetben fí felét szerettem volna szeretetük, az meg is történt, de a próba során alapból leváltott, így beszerelve maradt bekötetlenül, azzal, hogy valamelyik körnél szivárgás van. Gondolom, annyit azért lehetett volna tenni, hogy a kismegszakítók kapcsolgatásával a kérdéses fogyasztói kör megtalálható lett volna - most nincs fí relé és nem volt olcsó a kiszállás - na, hát ezért kókányolok én kínomban. Mást meg nem ismerek!
Ja és a kérdésre még mindig az van, ami a sztori elején. A Digi oda húzza, ahova kéred, mellékesen toldható és szerelhető Digin kívül is, ha úgy adja. Jól érezheted magad, persze ha korlátozva érzed magad, akkor nem biztos, hogy műszaki probléma.
"Lehetne olyan router is ami eleve optikai úton osztja szanaszét,"
Akad ilyen, ráadásul már ezer éve megalkották a marketingesek a fogalmat, hogy FTTD azaz Fiber To Teh Desk. Akkor is röhögtem, most meg már csak határeset. Mondjuk egy etherneten milyen jelveszteség lenne? Vagy GPON után a digitális TVvel (de még előtte is). Másrészt olyanba már futottunk bele, hogy GPONból túl erős a jel és azt nem szereti a tuner....
Igazából mindegyiket meg lehet oldani, aztán valamit majd használnak. De nagy teremben miért nem jó szintén az UTP? Nehezebben töri össze a júzer?
Magyarul ez a fajta optikai szétmókolás nem működik otthon, nehogy jól érezzük magunkat és maradjon csak meg a jelveszteség, fizikai korlátozás?
Tv jelre nem is gondoltam de miért ne mehetne az is. Lehetne olyan router is ami eleve optikai úton osztja szanaszét, majd a szobában van 1 falidugasz amiből gigabites utp és wifi esik ki. Vagy nagy teremben akár több is. Vannak helyek ahol ohne wifi ugyebár.
"teljesen felesleges odahívnod valakit, aki átkábelezi a lakásodat, ha nem azzal kezdi a műveletet, hogy megpróbálja az alanyi jogon járó 32 A-t új gerincvezetéken behozni neked egy új elosztó táblába"
30-40 éve mért fővezetéknek a 10 mm2-es alumínium volt a divat, az nagyon sokat kibír (akkori szabvány szerint 63 A!). Jobb a réz, az biztos, de az alu azért ezt a teljesen felesleges jelzőt egyáltalán nem érdemli ki.
Ez egy media konverter, de amint látom, nincs benne az optikát fogadó SFP modul. Az újabb 5eFt még. Ráadásul rendszerint párban kellenek ezek az eszközök :) Aztán:
Nem tudom, ki a szolgáltató, aki behozza az optikát, de pl. a Digi az optika végére SC/APC típusú optikai fejet tesz. Az SFP modul rendszerint LC/PC fejet fogad, tehát átalakító is kell. Aztán:
A Digi 1310nm-es hullámhosszon küldi az internet jelet az optikán, a tv jelet pedig 1550nm-en. Az SFP modul rendszerint ebből az egyiket tudja, most hirtelen nem tudom, létezik e ezekből egyszálas ilyen tudással.
Jelen. Amúgy de, kb. két fillért, mert nagyobb távra kb. olcsóbb, mint a réz. Csak a két végére még modul is kellene, meg itt is akadnak ilyen-olyan szabványok, szóval mégsem lesz olyan olcsó. Sok helyen gyártanak méretre, vagy akadnak 5-10-20-X méterek készre gyártva. Ha kell 87 méter, akkor több helyen is megoldják.
Van ebből több portos is meg mindenféle, de egyelőre családi háznál nem jellemző.
Ati! Múltkor kérdezted, talán ezen a topicon, hogy a kábelt miképp vezetem át. A koaxra nincs tippem, ahogy sikerül.
Viszont most leltem meg ezt a cuccot. Személyesen még nem ismerem, de az optikai drótot ugye plafonsarokban, falsarokban simán át lehet vinni szobából szobába.
Esetleg valaki ismeri ezeket jobban, talán működnek úgy, hogy minden szobában (vagy pl. messzeb levő garázsban, vagy akárhol) van egy ilyen és az adot helyiségben-emeleten erről osztódik szét. Kb mint a minden szobában Firelé és kismegszak esete, akár melléjük behúzva is el tudom képzelni, a csatornában behúzva, hisz optikai madzag nem fém, nem vezet, nem ráz, nem földhurkozik. Viszont a routernél is kellene egy sokcsatlakozós "hub" na arra nincs ötletem és router után még ilyenből is többet feltenni háááááát.... Ha valaki nem akar mindent lewifizni, vagy nem működik ott, vagy a nagyobb távolság esetleg sok zöld növény árnyékolná a wifit. Vagy bármiért is.
Valaki másnak esetleg van ezekkel esetleg tapasztalata?
Az optikai madzagot kábeltv szerelőkkel lehet talán méretre lemaszekoltatni, nyilván ez se 2 fillér.
(70-ért valszeg egy - 1-2 órás meló keretében - bejövő óracsere és első elosztó tábla között cserélnék a gerinc vezetéket, ha nincs más extra probléma (pl van elég kapacitás a bejövőn is az óráig).
A szolgáltató esetleges kekeckedése "új kör" lesz.
Nálad is hasonló a probléma:
- van egy 30-40 évvel ezelőtt(re) tervezett rendszered, ami valszeg megfelelt az akkori kor átlag műszaki színvonalának (mondjuk mosógép, hűtő, mint nagyfogyasztók és nem szobánként 1 db villanyradiátor)
- ez a hálózatod - az új, nagy áramfelvételű fogyasztók megjelenésével - mára már teljesen elavultnak tekinthető és a képek alapján olvad is lefelé (kb szó szerint)
- teljesen felesleges odahívnod valakit, aki átkábelezi a lakásodat, ha nem azzal kezdi a műveletet, hogy megpróbálja az alanyi jogon járó 32 A-t új gerincvezetéken behozni neked egy új elosztó táblába.
- ennek kellene lennie az első lépésnek, és utána jöhetne az, hogy vagy full vezetékcsere, vagy kiépítteted a megfelelő terhelhetőségű köröket az új nagyfogyasztók felé.
(- Az órás részhez regisztrált szerelő kell, az órától befelé már jó a sima is, de ezt szerintem írták az elmúlt 500 (?) hsz-ban)
Én ebbe az irányba indulnék el, illetve nem macerálnék olyat, amit nem tanultam vagy nem volt szakirányban sem.
Nagyon sok, sok mindenre alkalmas eszközöm van, de eszembe sem jut, hogy egy kazánt, gázbojlert vagy akár a csőhálózatot elkezdjem fabrikálni velük.
Ha most sikeresen kicseréled az összekötőket, akkor csak egy picit időt nyersz, végleges megoldást nem.
Ha meg komplett elmegy az áram a lakásban, akkor azonnal fogsz hívni valakit és az biztosan jobban lehúz, mert az sos dolog mindig feláras.
Ha család van elvileg kérhetsz 50%-s családtámogatást is, de ne várj nagy rajongást, amikor feldobod nekik az ötletet.)
Köszi. Megvárom még, hátha van valakinek friss tapasztalata vele :)
(garázsban kellene egy elszívót indítani, finoman szólva sem megbízható ott a WiFi, szóval nem csak arról van szó, hogy nem akarok a nagyfalnak adatokat küldeni :)
Őszinte leszek, nem most volt már hogy telepítettem és 100%-ig nem vagyok biztos benne, de úgy rémlik hogy az RF beállításhoz nem kellett wifi. Nekem mondjuk lóg a neten, hadd lopják a kínaiak az adataimat :-)
Ami biztos hogy wifi nélkül megy konfig után, legrosszabb esetben egy telós Wifi AP-ről belövöd, aztán lekapcsolod az AP-t és kész.
Te vagy a röhögőgörcs generátor az Index fórumain. Amikor a másfél milliós villanyszerelésnél a szelektivitás szükségtelenségét hirdeted azzal, hogy akkor megspórol 15 ezer forintot.
Az érintezők tananyagában meg benne van, hogy a felülettől elég kevéssé függ a jósága. Persze, aki nem olvas szakmai anyagokat...
Ezt a "kolléga 70 ezerért cserélné" kitételt nem értem, mire van vonatkoztatva, a lakásra kértem rézre cserét, a teljes rendberakással (és csak kábelcstornázva oldható amúgyis meg - sokfelé vb fal, már teljes beépített bútorok) tett árajánlat többszázezres volt és bevallom, a lakásban már csak lakni szeretnénk, egy ilyen felújításszerű - volumenű munkálat sok nekünk, mégha anyagilag meg is tudnánk oldani. Végszóként: síncsere hogy történik? Mert e!megyek holnap egy elektromos szaküzletbe megnézni egy dobozt, pasztát venni, de a ti tanácsaitok sokat segíítettek, köszönöm!
Az a réz sín is csak azért nem olvadt el mert magasabb az olvadáspontja mint a műanyag wagonak.
Meggyőződésem hogy nem a wago a hibás a rendszerben, hanem a szakszerűtlen szerelés és a nagy terhelés. Oda szakember kell aki rendberakja szépen az egészet.
Hát hogy ebből a szarkupacból miért a wago lett bűnösnek kikiáltva az rejtély. Ideiglenesen megpróbálhatod a síncserét, de leginkább hívj szakembert mert ez úgy ahogy van egy rémálom, ebből nagyobb baj lesz.
Érdekes lenne tudni, hogy a felső réz sínen látható égésnek nincs-e köze a mostani balhéhoz (vagy az egy régebbi ügy), de ezt valószínűleg soha nem fogjuk megtudni ;)
A képen látható szakmai hibák:
- alumínium vezetékek vannak kötve réz bekötési pontokba (amibe kizárólag réz vezetékek mehetnének) ez nem maradhat így, ezt a képet előre küldd el a kihívott villanyszerelőnek, ő tudni fogja, hogy milyen anyagokat hozzon magával (talán elég lesz egy marék WAGO és egy liter alu paszta :)
- ugyanabba a bekötési pontba nem mehet tömör és flexibilis vezeték. A tömör eret át kellene költöztetni egy másik tömör mellé (de réz aluval sehol nem érintkezhet!). Persze az lenne a legjobb, ha valamennyi vezetéknek külön salyát juk jutna.
"nem vállalhatok szakérteélem nélkül egy dobozcserét!"
Ezért is kérdeztem Bicajostól, hogy a hiba megjelenése előtt nem lett-e üzembe helyezve valami új nagy áramfogyasztású készülék. Mert ha egy kötés két évig hibátlanul működik, majd hirtelen megolvad, akkor annak többnyire valami külső oka van.
Köszönöm Urak a gyors és alapos válaszokat, amikre emlékszem, reagálok: Mindkét alu vezeték részben olvadtnak tűnt, a wago volt lecsepegősen olvadt (lefelé volt cseppalakú, persze, le nem csepegett), a rézvezeték kb. 5 cm hosszú, az alupasztáról sose hallottam, a korábban itt szerelő villanyász biztosan nem használta, semmi nyomát nem látom -igen, a fotót utólag nem tudom megcsinálni, akkor nem is gondoltam rá, százzal vert a szívem, izzadtam, nem szeretek a villannyal játszani, különösen mióta egy originál kinai kiskompresszor főkapcsolója fordítva volt bekötve és a volt (vélt) betápot kivéve, vigan megrázott- na, mostmár mindig lecsapom a villanyórát (nem szószerint kell érteni :-) ), szóval, óvatos vagyok, de Wago helyett mostmár inkább külön csokikat fogok fasználni, de a nagyobb problémám, hogy csak egy szabad hely van a wagóból kivezetett kábelnek, azért akarnék többhelyes 0 sínt felrakni. A szétolvadt wago kb 2-3 éves volt és mindhárom csatlakozója meg volt feketedve, oxidálódva, szét kellett tördelni a vezetékek kiszabadításához,egymás mellett ment be a két alu és a szélsőből ki a réz. Használ az, ha két szélen a két alu és középen a megnövelt réz?De továbbra is a 0 sín csere izgat! Itt van néhány kép, a 0 sínen az üres hely régebbi, akkor szerelt "sercegő zaj" miatt egy szerelő.Ki lehet azt a szerencsétlen sínt cserélni?Nagyobbra? bocsánat, ha nem minden kérdésetekre válaszoltam, oda-vissza ugráltam a fórum és a válaszoldal között, lehet, kimaradt valami, remélem a képek még most is mutatnak nektek valamit. Hoppá, előszedtem a kismegszakítókon található fogyasztók táblázatát - párom javasolta, hogy csináljunk!! - és ott látom, hogy a két kismegszakító, amelyik a Konyha és a Konyha-tűzhely fogyasztókat látja el, valszeg a két érintett alu kivezetése bocs ez hülyeség, akkor rövidzár lenne, ha a kismegszakítőkból kijövő vezetékek lennének a wagóba kötve - de akkor is annak vélem. Majd, ha párom harcképes lesz, lekapcsolgatom felváltv a két kismegszakítót és meglátjuk, mi mire reagál a táblázatban - elég prcíznek vélem a táblázatot.Itt vannak a képek és nagyon köszönöm a válaszokat, síncsere azért csak csak izgat, nem vállalhatok szakérteélem nélkül egy dobozcserét! Véleményetek szerint, a szükségjavítás elvégzése után várjak szerelőre, hogy "szétossza" a fogyasztókat, vagy hagyjam nyugodtan? Most arra jutottunk a párommal, hogy a sütő és a felmérés után berakott indukciós főző együttes használata terhelte túl, azokat biztosan külöbkötöm, ha a síncserét meg tudom oldani! Üdvözlettel - bicajos
úgy, hogy ezt az összeszorított fém-fém érintkező felületet sem levegő, sem pára, sem nedvesség soha többé nem képes megközelíteni"
Jól megfogalmaztad mi a pasztázás célja.
Bár elméleti világodban működik a tökéletes elzárás, a gyakorlatban azért csak közékúszik az a rohadék. Láttál-é már UTÓLAG eloxidálódott elektromos kötést? Szemes saru, rugalmas rögzítés ellenére is van szép számmal. Annak mi az oka?
De hagyjuk a picsába egyébként, megint fingfűrészelünk egy olyan szaron hogy betartsuk-e az olcsó és egyszerű technológiát, hihetetlen energiád van erre.
Csak érdekességképp: ismerős nemrég szólt, hogy valami serceg az elosztóban. 2008-ban csináltam a belső hálózatot, a mért fővezeték (2,5 mm2 alu) cseréje hamarosanra be volt tervezve. Mostanáig nem sikerült, a 2,5 mm2 alut akkor pasztával összewagóztam, mostanra a wago elolvadta magát. Pasztástól. Ja, közben klímát is rakatott fel az ösmerős...
"Nem attól ég szarrá hogy egy hétvégéig nem volt rajta paszta, hanem attól hogy évekig."
Ezt részletezhetnéd egy picit, mielőtt arra gondolnék, hogy fizikából fel voltál mentve már az óvodában is: én elkezdek egy mondatot, te pedig befejezed.
Tehát:
A megcsiszolt alumínium vezezték bedugásakor a WAGO rugóereje az áramvezetéshez elég nagy felülten egymáshoz szorítja a fémtiszta alumíniumot a WAGO rozsdamentes acéljával, úgy, hogy ezt az összeszorított fém-fém érintkező felületet sem levegő, sem pára, sem nedvesség soha többé nem képes megközelíteni. Ezen a részen az alumínium a későbbiek során úgy képes oxidálódni, hogy....
... és ezt a mondatot fejezd légy szíves be értelmes, logikus szavakkal úgy, hogy hogy ne kapjak röhőgőgörcsöt.
"Aki azon lamentál hogy ki lehet-e cigánykodni egy kis spórolás okán az ne szereljen inkább villanyt szerintem."
Egyetértek.
"A technológiát betarta örök élet a wago az aluval."
Egyetértek.
Tehát ha valakinek van otthon wagója, de nincs alu pasztája és ott áll a családja a tök sötétben az egyre hidegebb házban, annak te azt javaslod, hogy várjon a sötétben vacogó családjával, amíg holnap (vagy pl egy karácsonyi hosszú hétvége után) újra kinyitnak a műszaki boltok és beszerezheti az alu pasztát? Rólad el is hinném, hogy azzzal riogatnád szerencsétlent, hogy ha paszta nélkül teszi fel az új wagót, akkor egészen biztos, hogy le fog égni a háza... fogalmad sincs a való világról csak játszod az agyad a kérdező kárára.
Az alu paszta a technológia része. Filléres dolog ráadásul. Aki azon lamentál hogy ki lehet-e cigánykodni egy kis spórolás okán az ne szereljen inkább villanyt szerintem. A technológiát betarta örök élet a wago az aluval.
"egy tömör, talán másfeles rézvezeték a doboz felső részén található, csokiszerű csatlakozó sínbe csavarozva"
Ezen csokiszerű izé és a wago között kb milyen hosszú a vékony réz vezeték szakasz? Úgy értem két centi vagy húsz centi?
Ez a wago két napja lett oda betéve, vagy húsz éve?
Ezen a wgo-n sok éve nagy áram folyik, vagy tegnap dugtad be először az új hősugárzódat?
Utólag már hiába mondom, hogy mielőtt bármit megváltoztatnál, fényképezd le a helyszínt minél több szögből, mert aki már látott sok meghibásodást, az nagyon sok dolgot meg tud állapítani egy képről, a te elmondásodból meg többnyire csak találgatni lehet. Amúgy talán még most is segítség lehet egy pár kép.
"nem akarok vakon nekiugrani, nehogy áram nélkül maradjon a lakás, villanyszerelő meg több hétre vállal"
Ha az alumínium vezeték felületéről lekapartad/lecsiszoltad a (kb tized milliliméter vastag és láthatalan) oxid réteget a bedugás előtt, akkor az új WAGO valószínleg kb száz évig jól fog működni (szerintem akkor is, ha nincs benne alu paszta). Ha nem kapartad meg, akkor csak a Jóisten tudja, hogy mennyire megbízható az érintkezés az alu vezeték és a wago között.
Tehát szerintem:
- régen megblankolt alu vezetékvég, ha úgy dugod be a wgóba, hogy nincs megcsiszolva = kb 75 % hogy soha nem lesz baj, 25 %, hogy egyszer baj lesz az oxidált vezeték miatt
- ha alu vezetéket úgy dugsz be a wgóba, hogy előtte megcsiszolod, de nincs kéznél alu paszta = 99% hogy soha nem lesz baj (ha a kötés nem mozog/rezeg)
- ha alu vezetéket úgy dugsz be a wgóba, hogy előtte megcsiszolod és még alu pasztát is nyomsz bele = 99,9 % hogy soha nem lesz baj
Először is kéne tudni, hogy a wagó melyik része volt megégve, és esetleg melyik vezetéken olvadt el a szigetelés. Ha a sinre menő réznél, akkor vastagabb réz, és rendesen visszahúzott wagó a megoldás. Ha valamelyik vagy mindkét alunál, akkor az alut megtisztítani, (esetleg lecsípni az égett részt ha van még vezeték) és a továbbiakban wagópasztával szerelni.
Üdv, a lakásomban kellemetlen, égett szagot éreztem - nem főzés, nem dohányzás - és aránylag rövid idő alatt a kismegszakítók (bejövő vezetékek) dobozára terelődött a gyanú, létra elő, doboz körbetapogatva, meleg a jobboldalon a felső oldal. Lecsavarozva a doboz burkolatot, azonnal szemetszúrt egy megpörkölődött Wago hármas, alaposan meg is olvadva, amibe két MM alu fal volt bevezetve, és kifelé egy tömör, talán másfeles rézvezeték a doboz felső részén található, csokiszerű csatlakozó sínbe csavarozva. Persze az óránál azonnal lekapcsoltam a bejövő feszültséget, kerestem egy 3-as Wagot, lecsapós rögzítéssel volt csak , beszereltem és most kérdezek. Mi a fenétől olvadt el a Wago, elég-e, ha vastagabb rézvezetéket használok, persze, gondolom, ki kellene cserélni a már hiányos csokiszerű csatlakozót is. Na, itt vagyok megfogva, mit kell vennem és a nullavezető sínre
könnyen fel tudom-e csvarozni, mert azért nem akarok vakon nekiugrani, nehogy áram nélkül maradjon a lakás, villanyszerelő meg több hétre vállal.
Nem nézi le és sok mást sem. Tök jó arc, csak a burkolók sokat pofáztak bele a dolgába, holott elég jól értelmezhető magyarázatok adott mindenfélére.
Amúgy össze is vesztek a posztja alatt, hogy a gép az nem megSZÁRAD hanem KÖT (:-
Tanulmány meg szerintem legyen fordítva, hozzunk valamit, de már csak analógia mentén is valószínű tünetmentes fertőzöttek 100millió kaptak oltást és mégsem nézett ki gyilkosságnak. Meg ezt célzottan pár ezres csoportokon is csinálták elég rendes követéssel, különböző fázisokban. Idehaza tavasszal a Semmelweis csapata írt róla egy tájékoztató csikket, akkor még emlegették, hogy egyelőre nehéz utókövetni. Na, azóta már bőven lehet, mert minta az van.
Miért érzem azt, hogy ez a kedves úr, lenézi a burkoló szakmát? Úgy nyilatkozik, mintha a burkoláshoz ennyit kéne mindössze érteni. Pedig az UV fényes megkötés forszírozását a tájékoztató tartalmazza, azaz felhasználói, "háziasszonyi" szintű kérdést feszeget.
De ha lesz időd, túrjál olyat is, ami ennek az ellenkezőjét állítja, (nem a burkolásra gondolok) mert abból is van bőven. Nem véletlenül nem egyeznek az álláspontok szakmai körökben sem.
Ebben a témában itt a napi megmondás, de túrhatok leírást a Boston Memorial csapatától vagy Pasteurtől is, csak az kicsit nehezebb anyag, nekem is nehéz mindig előkapni mert nem kedvenceltem el, viszont általában tökre nem érdekel senkit:
"Ha a meglévő UTP mellé behúzol egy 2x0,75-öt a zárnak, akkor az vélhetően bármire meg fog felelni"
Tipp: ha utólag már nincs lehetőség ilyesmire és kevés az energia az UTP érpár túlsó végén, akkor lehet csinálni ezeket is:
- a mágneszár érpárára annyival magasabb feszültséget teszünk, hogy üzemelés közben a drót túlsó végin pont meglegyen a kb 12 volt (pl a leggyakrabban használt riasztóberendezés tápegység transzformátorok kb 16 voltosak)
- az UTP érpárra bent a lakásban 15-50V egyenfeszültséget teszünk, amit a kapuban egy DC-DC konverterrel visszaalakítunk a kívánt feszültségre (de egyenfeszültség esetén a mágnes-zár nem fog zúgni, csak halkan kattanni, nagyon sokan viszont a zúgásra várnak és addig nem is próbálnak ajtót nyitni)
"bár vannak olyan kaputelefonok, amik kimondottan ellenjavallják a csavart érpárt a videohoz."
Tudnál erre példát mondani? Mert a csavart/sodort érpár aszimmetrikus video jel esetén semmivel sem nem rosszabb, szimmetrikus jel esetén meg éppenhogy százszor jobb, mint a csavaratlan párhuzamos érpár.
Ha a meglévő UTP mellé behúzol egy 2x0,75-öt a zárnak, akkor az vélhetően bármire meg fog felelni, bár vannak olyan kaputelefonok, amik kimondottan ellenjavallják a csavart érpárt a videohoz.
Szóval összességében nehéz ezt így megmondani, mindenképpen a kívánt kaputelefonból kell kiindulni.
Nem reklámozom a Futurát, csak azzal molyolok mostanában, az összesen egy kéteres busszal csatlakozik a központhoz és a monitorok is ugyanígy, kéteres busszal vannak bekötve, ha nagyon gondos akarsz lenni, akkor megduplázod (nyilván a távolság is játszik, a szükséges adatok az install manualban mindig meg vannak adva) és akkor az UTP-ből 4 eret használsz el, tehát ha a 250mA nem elég a zárnak, még akkor is marad 4 ered a bármire.
"mit érdemes behúzni a kapuhoz, hogy mindennel is kompatibilis legyenn?"
- létezik olyan rendszer, ahol a beltéri egységeket (részben) külön-külön kell rákötni a kültérire, itt lehet, hogy kevés lenne az UTP kábel 8 ere.
- létezik annyira nagy lakás/kapu távolság, ahol az UTP kábel ere túl vékony a mágnes-zár energiaellátásához
- létezik olyan rendszer, ahol a gyár a video jel számára koaxiális kábelt ír elő bizonyos távolság felett (két beltéri esetén akár két koax kábel is kellhet)
- talán létezik olyan is, aminél a kapuba muszáj kivimnni a 230 voltot is
...tehát ne akarj olyan kábelezést csinálni, ami mindenre IS jó :)
inkább vezess ki a kapuhoz egy jó vastag csövet, kellemesen lágy ívű kanyarokkal, hogy akár utólag is könnyű legyen akármit is behúzni oda.
Bármily furcsának hangzik, az egyszerűbb rendszert bonyolultabb felszerelni, ami egy magának barkácsoló laikusnál nem mindegy. A wifis-okostelefonos kaputelefon rendszereknél kevesebb az elcseszési lehetőség :)
Tehát neked egy ilyen megoldás kell:
- egylakásos VIDEO kaputelefon rendszer
- két beltéri egységgel
- vezetékes
- kapunyitási lehetőséggel
Megjegyzések:
- nagyon sok "egy beltéri egységes" rendszerhez tud adni a bolt második (sőt, olykor harmadik/negyedik) beltérit is, csak kérni kell
- sok rendszernél a beltéri egységek egymást is tudják hívni (intercom), ezt egyes családok rendszeresen használják is
- léteznek olyan kaputelefon rendszerek is, ahol a kinti kamera vieo jelét "el lehet csípni" és rátenni egy tévére is, vagy akár az egész lakás antenna hálózatára, mint egy plusz TV adót
- én nem vennék gagyi minőségű kaputelefont, mert ezeknél túlnyomó részben két évenként újat kell felszerelni, ami nem öt perc munka (tipp laikusnak: pl. ennél a cégnél valószínűleg nem tartanak gyanús megbízhatóságú terméket, persze sok más megbízható kerekedő is van)
Egy kisebb motorral sokat játszottam mire valamennyire jó lett. Több kondit megvettem próbára...
Aztán tanácsolták a frekvencia átalakítót. Egy fázisról három fázisra alakít és alacsony fordulaton is nagy nyomatékot ad. A motor szinte az eredeti teljesítményét adja le.
Már bánom, hogy nem így kezdtem, kár volt tökölni a kondikkal.
Arra is fel kell készülni lelkiekben, hogy talán extra motorindító kondenzátorra (és a hozzá szükséges automatikára) is szükség lehet.
És ha ez megvan, akkor meg talán a kismegszakítót fogja lecsapkodni a motor induló árama.
"terhelés nélkűl 6,5 ampert mutat a lakatfogó"
Ezt úgy kell érteni, hogy a papíron 2,2 kilowatt max teljesítményű villanymotorod 1,5 kilowattot fogyaszt olyankor is, amikor csak magában/üresjáratban forog? Én attól félnék, hogy túlmelegszik és leég a motor valamelyik tekercse, ezért hosszasan nem járatnám így.
10 mikrofarad/100 W. Szerintem nem a legkisebb áramra kell menni, hanem arra, hogy a kondenzátoron át táplált két tekercs (delta Steinmetz kapcsolásról beszélve), is ugyanakkora áramot vegyen fel és ugyanakkora feszültség alatt legyen, mint a harmadik, amit közvetlenül a 230-ra kapcsolsz. Elvégre ez 3 egyforma tekercs, nem pedig egy főfázis meg egy segédfázis. Bizonyos tekercselési paraméterek esetén egy konkrét üzemállapotban - áramnál (például a névleges terhelésnél) a motor annyit adna le, mint szimmetrikus három fázisra kapcsolva, ugyanakkor az indítónyomatéka elmarad a három fázissal táplálttól.
Deltában persze általában körülményes tekercsáramot mérni.
- a kamera képét az okostelefonokon szeretnéd látni, vagy elég a saját monitorja a falon?
- azért lesz két beltéri, mert két lakásos a ház (a kapunál is két csengőgomb lesz)?
Egyébként sok kaputelefon a mágnes-zár energiáját nem maga szolgáltatja (üzembiztonsági okokból: pl ha a mágnes-zár zárlatos lesz, attól még a telefon rész továbbra is üzemképes maradjon), ezeknél a zár számára külön tápegység kell.
Felszereltem egy 45 mikros kondenzátort és jol működik most ujbol van egy háromfázisos motor át kell kötni monosra 2,2kW-2800 fordulat 100 mikros kondival probáltam de nem veszi fel a fordulatot majd rá raktam még egy 25 mikrost igy működik terhelés nélkűl 6,5 ampert mutat a lakatfogó . Jó lessz igy néztem már több táblázatot is de nem tudom melyik lenne a jó ahány annyi féle értéket ad a 2,2 kilowatnak. Hogy kell ki számolni hogy jó is legyen?
Rengetegféle kaputelefon-rendszer létezik, én most éppen egy Futurával szórakozom, ahhoz nem kell külön ajtónyitó táp, 12V/250mA-t ki tud adni a kültéri.
Miután rá szerelték a motorra a husdarálot nem indult rá kötöttem egy 25mikros kondit de akkor is csak néha indult most szétszedtem és a 18 mikros kondival működik miután a fék rendszert leszereltem.
- jelenleg bejön a házba a három méretlen fázisvezetőn 32+16+16 amper
- ami jelenleg a következőképen oszlok meg: van 48 "nappali" amper (16+16+16) és 16 amper "éjszakai" áram
a tervezett módosítás után:
- bejön a házba a három fázisvezetőn TOVÁBBRA IS 32+16+16 amper
- ebből lenne TOVÁBBRA IS 48 nappali amper (32+16) és 16 amper éjszakai áram
Az össz amperszám nem változik, tehát hálózatfejlesztési díj: nulla.
Másképpen mondva: a jelenlegi éjszakai 16 amper egybeolvadna/hozzáadódna saját nappali fázisához, ugyanekkor a másik két 16 amperből az egyik megszűnne nappali lenni és ő lenne az éjszakai áram. Tehát a mostani három fázis + ékszakai helyett lenne két fázis + éjszakai.
- a mért fővezetékek (40-40 centi) természetesen újra lesznek cserélve.
Kérdés:
Az áramszolgáltató (ELMŰ) ilyesmit simán engedélyezni szokott, vagy onnan is lehet számítani okoskodásra? (tételezzük fel, hogy a reg. szerelő haver és a villanyóra is bírja a 32 ampert is)
1. Mindenből új kell, csak a mérőt csinálná meg, majd keressek valaki mást a mérő és a lakáselosztó közötti szakaszra, 10mm2-es vezetéket használna.
2. Új tetőtartó kell, jó lehet a régi földelés, de ki kell mérni. Gyakorlatilag kiépítene mindent, és akkor kötné rá az új hálózatot a lakáselosztóra, amikor jön a szolgáltató. 16mm2-es vezetékkel dolgozna.
3. Jó a mostani tetőtartó, csak a csövezést kell cserélni az új óráig, jó lehet a régi földelés, de ki kell mérni. Kiépítené a mért fővezetéket, meg az órához a dolgokat, majd a méretlen vezetéket átforgatná az új órába és mindent készre szerelne. Majd a szolgáltató emberei kicserélnék a méretlen vezetékeket, mikor jönnek plombálni. 16mm2-es vezetékkel dolgozna, de mondta, hogy megfontolandó a 25mm2-es a 30 méteres távolság miatt.
Nem szeretnék külön villanyszerelőt keresgélni. Mind a 3 azt mondta, hogy 1 max 1,5 napos munka az egész.
Nálunk most a mérő és az elosztó 30 centire van egymástól, ebből lenne az, hogy a mérő kikerül a lakásból és nagyjából 30 méternyi kábellel kell összekötni a mérőt a lakáselosztóval.
Nem egyszerűbb úgy megoldani a dolgot, hogy az órától közvetlenül menne a lakáselosztóig a mért vezeték? Miért van szükség a képen látható "első mért főelosztóra"? Csak azért, hogy addig dolgozzon a regisztrált szerelő, utána meg egy másik? Mert ha igen, akkor én szeretném egy szerelővel megoldatni a dolgot, így nem kellene külön emberekkel egyeztetgetni, meg a nagyjából 1-1,5 napos munkára két külön embert összeszedni.
A földelés nekem is eszembe jutott, hogy jobb lenne az új, mert most nem messze van a lakáselosztótól, így gondolom el kellene vezetni az óráig, majd vissza az elosztóba. Ez egy plusz vezeték, vastagabb cső, ami nem biztos, hogy olcsóbb mint egy új szonda közvetlenül az óra alatt.
Ajánlatot még csak az küldött, aki a mért fővezetéket nem vezeti el az elosztó és az óra között, ő tuti kiesett, mert nem szeretnék keresni egy másik szerelőt, aki megcsinálja külön, majd menne az egymásra mutogatás, hogy mi miért nem jó.
Nyilván annak szeretnék fizetni, aki ár érték arányban normálisan megcsinálja, és nem kell egy esetleges kókányolás miatt új szerelőt keresni aki rendbe teszi az előző elcseszett munkáját. Plusz ha nem szükséges értelem szerűen nem bontatnám meg, majd állíttatnám helyre az új tetőt egy tetőssel.
Nem írtad le elkülönítve, hogy melyik szerelő miket mondott, ezek szerint téged nem érdekel, hogy szerintünk melyiket válaszd.
"Az egyik csak a méretlen oldalt csinálná meg ... Az új óra és a lakáselosztó között, nagyjából 30 méter kábel lesz."
A villanyóra utáni főelosztóig a reg.szerelőnek kell elvezetni a vezetéket ("mért fővezeték"), hiszen annak a vezetéknek az egyik vége leplombált területen van. Ha ez a főelosztó marhatávol van a villanyórától, akkor egy marhadrágán dolgozó szakemberrel csináltatsz marhasok munkát margasokpénzért. Ha viszont közvetlenül a villanyóra mellé teszel egy dobozt (ráírod, hogy "főelosztó"), akkor ez a "mért fővezeték" csupán harminc centi hosszú lesz, amit a reg. szerelő fillérekért csinál neked, és az ettől a doboztól továbbmenő hosszú vezetéket már csinálhatja egyszerű (a reg.szerelőnél olcsóbban dolgozó) villanyszerelő is.
"szerinte 10mm2-es réz kábel kellene, a másik kettő szerint 16 vagy 25mm2-es."
A villanyóra és a "főelosztó" nevű doboz közötti vezeték keresztmetszetét a reg. szerelő határozza meg, ami vezeték viszont a főelosztótól tovább megy, azt viszont a te haver villanyszerelőd.
Azt gondolom, hogy az is egy képesség, hogy ha belátom: valamit inkább megpróbálok megcsináltatni szabályosan (?), ahelyett, hogy én összegányolnám (?).
A feladat itt most az, hogy azt találjam meg, aki ezt minőségileg is szépen oldja meg. A pénz - egy bizonyos határig - itt még másodlagos.
Majd cserélik a mérőt, ha akarják mit érdekel az téged?
3. A napelem miatt semmit nem kell piszkálni! Ami jó vételezésre az jó a betáplálsásra is!!!!
Csak nem kell mindenféle regszerelőt és más vészmadarat odahívogatni. Mert abból csak gond lesz, addig okoskodik... hisz pénzt akar. A joga pedig megvan rá regszerelőként, hogy kényszerbe hozzon. Ergo nem kell neki lehetséget adni, ráadásul >> önként.
Már beraktam párszor a mimimum követelményeket, azok továbbra is érvényesek. Rákötheted a napelemet bármilyen régi cuccra, ha megvan a minimum 6 mm2 első mért fővezeték.
Voltak kint nálam reg szerelők: "úgy értettem" hogy ha az elosztótól megy a barkács - tábla csere + új föld, szétválasztás az első elosztón - akkor az "semmi extra".
Ha mondjuk le akarom velük szedetni a fedlapot - nézzék meg ott is a kötéseket + fedlap csere - akkor lehet, hogy az elmü kijárója nem zárja vissza az órát, hanem azt mondja szabványosítsam a mérőhelyet (okt 1-től van valami új előírás), és/vagy húzassam át a vezetéket az elosztó tábláig 10-sre (a 25-s gégecsőben ez kb az impossible feladat lenne).
(Több mint 22 éves az óra, nem tudom mikor akarják cserélni, mert B verziónak felmerült bennem az, hogy a kötéseket + fedlapot az elmüsökkel nézetem meg ekkor)
Egy esetleges hőszigetelés barmolás elkerülése végett kérdem, hogy ez igaz is lehet akár?
(ha olyan kedve van, nem fog visszaplombálni az elmü, pl a 6-s alu kábelekre hivatkozva)
Másik megerősítést meg a napelemmel kapcsolatban kérnék: azt mondták hogy ha ezt szeretném, akkor biztos (?), hogy "szívatni" fog az elmü, új mérőhely a régi mellé - mostani egy terasz felett van - új bejövő vezetékek.
Fali kampó nem szabványos + nincs valami előírt könyök sem a fali csatlakozásnál, és ha az óra a jelenlegi mellé megy - és nincs kedvük az átfűzéshez, rossz a régi nyomvonal, stb - akkor vagy falon kívüli, vagy hőszig végigvágás. (kb az amit beraktál képeket).
Ez is igaz?
Napelem telepítésnél szintén mérőhely átalakítás is ha olyan kedvük van?
Azon is agyalok, hogy megcsináltatom most az egészet (mérőhely), és nyomjanak be mindent a hőszig alá.
Ha nagyon randa, akkor újraszíneztetem az utcafronti síkot, ha van még ilyen szín.
(Ha földkábelt szeretnék a telek sarkába, akkor az időben kb 1 év.)
Nem vagyok regisztrált szerelő + nem ismerem az aktuális előírásokat, azért próbálok infokat gyűjteni.
Lehet alkalmas a méglévő tetőtartó (és csövezés) is, HA belehúzható az ÚJ vezeték. Azaz kellően vastag és átjárható.
A meglévő földelés is lehet, jó de egyszerűbb egy új kiépítése.
---
Egy példa a megmaradó tetőtartó, új mérőhely+elsőmértelosztó+földelésre. A régi fadobozos mérőhelyre+házvezetékezésre egy rövid vezeték köt át ... az új mérőhelyről.
Szóval, kb. minden megoldható, ha ügyesen tárgyalsz.
Célszerű, követni a mintát. - új levezetés a tetőről (ha a régi nem okés) - új mérőhely - fölötte az új első mért főelsztóval (csak egy FI relé plusz egy kismegszakító és kész) - új földelés (ha a régi nem okés)
Így a regisztrált szerelőnek CSAK az új ELSŐ MÉRT FŐELOSZTÓIG van feladata!!! Onnantől minden mást csinálhat a saját mezei villanyos embered...
2x18 modulos, gipszkarton falhoz való (süllyesztett) lakaselosztóból milyet érdemes venni? Eddig a Legrand 137177 volt az egyetlen, amit találtam. Tudtok esteleg mást is ajánlani ebben az árkategóriában ?
Szeretnék tanácsot kérni mérőhely szabványosítással kapcsolatban, mert teljesen összezavartak a szakemberek. 3 regisztrált szerelőt hívtam ki, hogy adjon ajánlatot mérőhely szabványosításra, akiket a közelben ajánlott az alábbi oldal:
Ez azzal járna, hogy az óra kikerülne a lakásból a külső homlokzatra. Eddig mindegyik szerelővel egyetértettünk.
Ezek után jöttek az egymásnak teljesen ellentmondó megoldások.
2 szerelő szerint új tetőtartó kell, 1 szerint jó a mostani is, mert nincs rossz állapotban, csak át kell csövezni az új mérőhöz. Az új tetőtartó miatt meg kellene bontatni a tetőt, majd mikor megtörténik az átállás az új tartóra, akkor a régit elbontatni, és cserepet cserélni, valamint javítani a fóliát.
1 szerint nem jó a pár éve levert földelőszonda, hanem a mérő alá kell egy teljesen új, 2 szerint ki kell mérni, és ha rendben van az ellenállása akkor jó a meglévő is.
Az egyik csak a méretlen oldalt csinálná meg, a mért vezeték kiépítéséhez keressek egy másik szerelőt, mert olyannal nem foglalkozik, a másik kettő mindent megcsinálna.
Aki szerint jó a tetőtartó azt mondta, hogy a meglévő méretlen vezetéket beköti az új helyen a mérőbe, és mikor jönnek plombálni az órát, akkor a szolgáltató emberei cserélik ki. A másik azt mondta, hogy mikor a szolgáltató jön behúzni az új vezetéket és bekötni, akkor neki is ott kell lennie, mert akkor kötné be az elosztóba az új mért vezetéket. A harmadik, aki nem vállalja a mért vezetéket azt mondta, ezt majd egyeztessem azzal aki csinálja a mértet, hogy miként oldja meg.
A vezeték keresztmetszetekben sincs egyetértés. Az új óra és a lakáselosztó között, nagyjából 30 méter kábel lesz. Aki nem építené ki a mért oldalt, szerinte 10mm2-es réz kábel kellene, a másik kettő szerint 16 vagy 25mm2-es.
Tudnátok tanácsot adni, hogy miért mondanak teljesen egymásnak ellentmondó infókat, az elméletileg ugyan azok alapján az előírások alapján dolgozó szerelők?
Bakker, hogy itt még mennyi vén lókötő van! Rég nem jártam erre, gondoltam megnézem már, hogy elhalálozott-e ez a topic, és most látom, hogy éppen csak a Kékkember hibádzik.
Más lesz a véleményed a halálod előtt a gépen, amikor megérted, hogy elkéstél a kurvanagy okosságoddal. Pont ahogy sok-sok hozzád hasonló okostojás faszkalapé is más lett.... de már későn.
Nem értem miért nevezed ezeket és a múltkorit oktató filmnek (videónak). Egy valamire való oktatófilm csapat munka, mint az előbb linkelt fekete fehér film. Lásd a stáblistát az elején...
Ez még rosszabb, mint a pár hónapja tárgyalt videos oktató. Nem szakmailag, hanem kibírhatásilag. Ez is egyszer elhalkul, aztán belebeszél a mikrofonba, parasztos szavakat használ (áramszivárgás), mond egy fél mondatot, majd csavaroz meg feszeget kettőt, és befejezi... Oktatófilmet nem így kell készíteni. Ez a negatív értelmileg minősített amatőrség.
Nem keverek semmit, ennek is köszönhető, hogy két külön bekezdésbe foglaltam a mondandómat.
Mindkét készülékben fűtőszál van, mindkét készülék melegvizet állít elő, így távolról nézve logikus volna, hogy mindkét esetben fellépne a vízkőképződés.
"szedtem szét egy kb. 30 éves átfolyós vízmelegítőt,"
Az átfolyós vízmelegítő az nem a hőtárolós villanybojler, vagy fogalmi zavaraid vannak, vagy a gizikét hasonlítod a gőzekével.
A műagyag tartályos kis szabad kifolyású melegítők (amiből 60literes amit eredetileg kérdeztek tudtommal nem létezik) megint külön kategória, teljesen máshogy működnek, ott a vízkő képződés elhanyagolható.
Nyilván ehhez is kurvára értesz, (mint az informatikához), de esetleg kérdezz meg egy orvost, jó ötlet-e inaktivált módosított vírust nyomni abba, akiben ott van az éles igazi is.
Tüskefehérje esetében a válasz még bonyolultabb, mert ez egy nagyon új dolog, de te nyilván minden apró részlettel tisztában vagy, tehát magabiztosan állíthatod, hogy mi javasolt és mi nem az.
Külön tragikus, hogy a járvány hullámok között alacsony, közel nulla vírus jelenlétében éppen simán lehetőség lett volna mindenkit akárhogy is akármivel beoltatni, ja akkor senkinek nem volt fontos az egész, jéééééé..
F@szért kell ezt a villanyszerelősben, van rá topik, ott elő lehet adni.
Komplett családok halnak meg, egész utcák lezárva, ahhha..hát hogyne
Az első hullámban kb 1hónapig bírták a karantén határozatot gyártani, de a hozzátartozók akkor is mentek mindenhova, 0-24 egy légtérből a lekaranténozott beteggel..
Egy olyan légúti fertőzésnél, ahol percekben adják meg maszkban a 10méterre állók megfertőződése idejét..hagyjuk már
Abba lehet hagyni az őrjöngést, vastag betűvel oltás nyerés hirdetést, aki nem oltatott, itt nem fogod meggyőzni ezzel, próbáld megérteni
Ha mindenki be lenne oltva, mondjuk, tegyük fel...akkor az jönne, nem elégszer van beoltva, hát miért nem vette fel a 3. (4. 5. stb) dózist, hát biztos "hülye oltásellenes"
Fárasztó ez és semmi értelme, hogy elárasszon mindent a cirkusz, így is politikai érdekből van ennyire felkrenkölve az egész, globális szinten elenyésző eredeti problémát okozó betegség
"ltás előtt közvetlenül meg kell győződni róla, hogy nincs-e benne a vírus. Mert ha benne van, akkor fölösleges, mi több, veszélyes beoltani. Hiszen akkor dupla adagot kap a vírusból"
Az oltások egyik felével "döglött" (roncsolt, működésképtelen) vírust kapsz: egy halott bűnöző már nem fog rabolni soha többé
az oltások másik felében meg nem is vírus van, csupán a vírus felismerését segítő információk: olyan, mintha attól félnél, hogy egy falon lévő körözési plakát bármikor rád kiabálhat, hogy "pénzt vagy életet" :)
..szóval egyik oltásnál sincs "dupla adag a vírusból"
"Az egész oltás egy elkésett próbálkozás. Nem a járvány közepén kell ezt csinálni"
Annyival egészíteném ki, hogy valóban használat és víz függvénye, milyen gyakran érdemes tisztítani. Ez csak úgy derül ki, ha 1-2 év után valóban megcsinálja a kolléga a takarítást - aztán a legrosszabb esetben azzal szembesül, hogy nincs mit takarítani. Ebben az esetben tudja, hogy legközelebb nem lesz érdemes 2 év után nekilátni, hanem várhat akár 4-et is.
Télen szedtem szét egy kb. 30 éves átfolyós vízmelegítőt, felkészülve a legrosszabbra. Némi rozsdát találtam benne, ami a csőtörések alkalmával kerülhetett be, egyébként minden fémtiszta volt. Szépen összeraktam, most menni fog újabb 30 évig. Számomra meglepő módon anód nincs is ezekben.
"60 Literes villany boylert két évente érdemes kitisztítani?"
Egy bojler vízkövessége több dologtól függ, nem csak az időtől. A helyi víz ásványi anyag tartalma mellett nagyon fontos a bojlerben beállított vízhőmérséklet is, minél kevésbé forró a víz, annál keveseb vízkő csapódik ki belőle.
Tehát pl ha ott nem 60 literes bojler lenne, amit a túl kis méret miatt kénytelenek marhaforróra beállítani (hogy még estére is maradjon melegvíz), helyette ugyanott lenne mondjuk egy 120 literes bojler mindössze 50 fokos vízzel, akkor lehet, hogy évente fele/harmad annyi vízkő rakódna le (magyarul két-háromszor ritkábban kellene vízkőteleníteni).
De olyan is van, amikor helyesen méretezett méretű bojler van szükségtelenül magas hőfokra állítva, ez a túlzott vízkő gyártás mellett még energiát (=forintot) is pazarol feleslegesen (hőveszteség a bojler külső felületén). Ilyenkor elég egyszerűen jóval lejjebb tekerni a vízhőmérsékletet és a vízkő gyártás jelentősen lelassul.
Igen, kettő vagy legkésőbb három évente, attól függ mennyire kemény a víz.
Az anódot vagy cserélni kell (szerelő csak ezt fogja), vagy ha még "sok van" az anyagából, akkor megtisztítani a vízkőtől és visszarakható.
Nem tanácsos elhanyagolni, mert nem csak a fűtőszál lukad ki minőségtől és sok egyébtől függően, ami veszélyes (akár a csapból folyó víz is "rázhat") és káros is, hanem a tartály is szétrohad lassan, akármi "csodabevonatos" valaminek hirdették új korában.
Illetve a villanyszámla sem mindegy, a villanybojler alapjáraton is egy költséges játék, télen az 5fokos vizet 70-80fokra felfűteni és ezt fenntartani, óriási energiaköltség.
Ha még el is van hanyagolva, akkor hatványozottan igaz, hogy a semmire pörög a villanyóra.
Sajnos a villanybojler drága játék, a szerelő 15-20ezer+anyag körül jön ki erre pesten, (ha egyáltalán), csomóan nem tartatják karban, majd 5-6 év és szétmegy a bojler ("ezek ennyit bírnak"--->nem).. közben meg pazarolják a villamos energiát is.
Milyen vírusból kap duplát? Eleve volt vektor meg mrns, elsőből rögtön kétféle módszer is, mert csak a kínai tartalmazott elölt vírust, ha arra gondolsz. Szóval nem a vírusból kap, csak néhány alkatrészéből. Teljesen más kávéház, csak a szóbeszéd szokta úgy emlegetni, hogy gyengített vírus. Nem is gyógyításra volt, hanem a következő megelőzésére. És ezért kérdezik meg oltáskor, hogy beteg vagy-e akadnak-e tünetek, mert fel van sorolva, hogy mi alapján mondják majd azt, hogy nem kapsz olyat. Ha köhögsz, lázas vagy, csiribiri. Amúgy meg a fél ország beledöglött volna.
Konkrétan én arra, hogy oltás előtt közvetlenül meg kell győződni róla, hogy nincs-e benne a vírus. Mert ha benne van, akkor fölösleges, mi több, veszélyes beoltani. Hiszen akkor dupla adagot kap a vírusból, ami meg is ölheti, meg is öli.
Az egész oltás egy elkésett próbálkozás. Nem ajárvány közepén kell ezt csinálni, hanem jóval előtte, mert az oltások megelőzésre vannak, nem gyógyításra.
Na éppen délután hozta az anyós a hírt az oltástagadó szomszédairól... Akik ELVBŐL nem oltatták be magukat, de nyomták az egyél bioszart- meg sok vitamint dumát ezerrel.
Ahol a 8 főből aki egy nagy luxusházban együtt él 1 épeszű akadt csak aki titokban mégis felvette az oltást.
Az 52 éves oltásellenes okostojás (amúgy diplomás mg.-i mérnök) középvállalkozó családfő meghalt a lélegeztető gépen ma dél körül. A százmillió sem tudtak már segíteni rajta :-(
A felesége élet halál között van, holnapra kiderül a sorsa.
A két egyetemista szintén gépen szenved. A többiek betegek, de még bírják.
A fél utca pedig vesztegzár alá került....
A vejkó (aki előlük eltitkolva oltotta be magát a nyáron) egyelőre ép és egészséges.
---
EZ a való világ ! A többi csak ócska szar oltásellenes húgyagyú duma...
---
Még akkor is, ha akad is olykor egy-egy olyan egyén is akit éppen az oltás nyír ki. Mert már gyenge volt egyébként is és/vagy rossz csillagállású az egyéni genetikája.
Ettől még TÁRSADALMI szinten és egyéni szerencse-esély szintjén az oltás a nyerő!!! a startégia. Mivel sokkal-sokkal kisebb az esélye az oltás okozta bajnak, mint az oltás nélküli állapotban szinte tuti bajba jutásnak.
Megj: mondjuk az csak jót tesz az általános szellemi szitnek, ha a vírus kigyomlálja az életképtelen oltásellenes agyatlankákat.
Az evolúciós szelekció ugyanis kiválóan működik ám :-)
Hátnemegészen. Amúgy milyen állapotfelmérésre gondoltok? Aki látványosan beteg volt azt mondjuk nem oltották, bár utólag kiderült, hogy lehetett volna.
Erre nem sok mindent lehet felmérni, most jönnek majd paraméterek, hogy életkorra, nemre, nemzetiségre milyen mennyire hatásos, de mit jelent az, hogy reagál? Autós kávéházas csoportban folytathatjuk. A többi meg katyvasz, anyós a 80 évével simán kihordta, kollégákat meg véletlenszerűen temettük, de elég sok a nagyon csúnya maradék szövődmény is.
Én nem is értem hogyan lehet úgy osztani az oltást hogy nincs előzetes állapot felmérés. Mindenki másképpen reagál egyáltalán a vírusra is. Ha nem mondják hogy korona,akkor én úgy hordom ki mint más nyavalyát pár nap alatt, míg rokon,kolléga,ismerős kórházban gépen élte túl. (nem fiatalok,nem öregek mint én sem.) Az oltásra is hasonlóképpen reagáltak.
Szerintem amíg nem változik a kijövő víz hőmérséklete "magától", addig nem is kell hozzányúlni. Persze, rásül már a betétre a massza, ki kell dobni, én ugyan nyolc-tíz évente vízkőtlenítek, de akkor cserélek alaplapot is, fűtőbetétet is, anódot is. Nálunk így mindig rengeteg vízkő van benne, az tény, de eregessen le 120 liternyit két évente, akinek nincs jobb dolga. Pláne, hogy megszűnt alatta a kád. :D
A vízkövesedés formája is lehet meghatározó . Nálunk kemény a víz ( Duna vize ) . Amíg a szüleimnek volt villanyboylerja , sohasem tisztítottuk . Amikor én kezdtem a házat felújítani és leszereltem a boylert , majd kinyitottam , semmi mást nem találtam benne , mint két kanna apró " kavicsot " . A fütötesten semmilyen vastag vízköréteg nem volt , ami gátolta volna a höleadást és elöidézte volna a zajkeltést .
Tehát szerintem az a mérvadó , hogy milyen ásványi anyagokat tartalmaz a víz .
60 Literes villany boylert két évente érdemes kitisztítani? Azért kérdezem, mert kezd egyre hangosabban felfűteni az utóbbi hónapokban. Vízköves lenne?
(A párom keresztanyja élet-halál közt van mióta beoltották. Az első oltás után is ez volt, akkor még úgy-ahogy felépült, de a 2. után ott tartunk, mogy morfiumozni kell... addig meg nem volt szinte semmi baja...)
Namost aki szerint nem előnyösebb bármely covid célú vakcina a semminél annak kurva nagy baj van fejében. Nem csak, hogy nem használja az agyát gondolkodársa, de talán nincs is neki.
----
Az ilyen jellegű cikkeket a sunyi liberóagyú tömeggyilkosok írják >> szakmai tartalmú cikknek álcázva. Pedig csak sima vegytisztán oltásellenes marhaság propaganda a hülyék számára legyártva. Ez tisztán látható a propganda cikk felépítési metódusból, amit alkalmaz (pont mint anno V. I. Lenin is tette pl.)
A nagyon buta- és hülye olvasók pedig komolyan is veszik és terjesztik-linkelik is... Mert még annyi eszük sincs a nagy elvakultságukban, hogy legalább másokkal ne basszanak ki. HA már ők maguk menthetetlenül hülyék is és beszopják a cumit.
Erről inkább PubMedes és hasonló lenne a jobb. Csak mostanában nehéz követni, napi 200 tanulmány simán kijön, mellé még a régiek frissítése csak 1-1 szűk témában is. Nem egyszerű.
" De amannyit biztosít, az szignifikánsan több, mint nulla, vagy amennyit senki által nem validált ilyen-olyan szerek adnak. "
Tudom szlovákul van a cikk . Ha valóban érdekel a téma , akkor alul vannak a " senkik " akik véleménye alapján van a cikk írva ! Én nekik hiszek a kovid kirobbanása óta !
Anyám a C vitaminra esküszik, öcsém ehhez cinket is szed magnéziummal, de szerencsére mindketten be vannak oltva, így nem a hitüktől függ az egészségük.
Nekem ugyan nem: én már túl vagyok egy covid-on (tavaly december) meg két pfizer-en (idén tavasszal), most épp azon gondolkodom, hogy melyik vakcina legyen a negyedik fogás.
"Az oltatlanok kivételesen előzetes regisztráció nélkül is érkezhetnek az oltópontra."
Ez már több a semminél, de azért még nagyon amatőr, rohadt távol van attól, hogy "minden sarkon oltópont". Kérdés, hogy az amúgy is nehezen rábeszélhető oltatatlanok közül hányan lesznek hajlandóak elmenni mondjuk 50 kilométerre a legközelebbi kórházi oltópontra, hogy ott beálljon egy talán több száz méteres sor végére.
De ahogy ismerem ezeket az idiótákat bölcs kormányzati szakértőket,
- az első "regisztráció nélkül" beoltottnak az oltás előtt kötelező lesz megadnia a telefonszámát és/vagy az email címét,
- az illető ezt a távozás után egyből feteszi a világhálóra
- és furcsa módon az ajtó előtt álló kétszáz fős sor öt perc alatt feloszlik, sőt a oda vezető utakon a forgalom iránya is megfordul :)
Ja, hát már egész nap várom, mikor jön rá valaki. :D Miután tegnap írtam, megnéztem a menetrendet, és valóban, félóránként indul. Nem a reggeli munkábajárási időszakot nézve, tárgyalások nem akkor vannak. Úgy tűnik, ez a kormányzat besűrítette.
Mint ahogy van egy jó járat a Megyeri úti ELMŰ-höz Újpest-városkapu metróállomástól, azt is visszaállították, mert a szocialista kormányzat reggel nyolctól nem járatta délután kettőig vagy meddig.
2007 óta írok ide, nekem ez volt az első, aminek nem néztem utána alaposan, még mindig toronymagasan legjobb vagyok. :D
"Az átoltottság további növelése és a járvány megfékezése érdekében a kormány 2021. november 22-28. között oltási akcióhetet indít a kórházi oltópontokon. Az oltatlanok kivételesen előzetes regisztráció nélkül is érkezhetnek az oltópontra."
Ami azt illeti a dugókulcs készletemböl használtam az egyiket a tartóvasak betonba rögzítéséhez FBS-US csavarokhoz 140Nm-es ütve csavarozó géppel . Több száz csavarról van szó ( Audi Györ a színhely G40-es csarnok ) . Nem állítom , hogy nem látszik meg rajta , de továbbra is használható , nem forog el a csavar fején . A 92 darabos készletet 39 euróért vettem a németeknél .:-)
Parkszájdok inkább a változó minőség miatt pukkannak el, hobbi célra eléggé jól meg vannak tervezve, de van kerékkulcs, ami a kis autó csavarján is csak zörög, és van ami leverte a buszról. Ugyanúgy néz ki a kettő, teljesen.
"sem arra találtak ki , hogy miután a vésövel bejutott a falba mondjuk 15cm-re , akkor utánna meg feszítövasnak használja a hegyet .:-( A gép feje azt nem szívesen türi és hamar feladja a munkát"
A rekord: valaki téglafalba úgy fúrt lyukat dübel számára, hogy a NEMütfefúrós fúrógépének ő csinálta kézzel az ütés funkciót :) szinte hallottam, ahogy a tokmány-tengely csapágya az utolsókat görgi hörögi. Gondolom másnap meg írta az internetre, hogy ezek a kínai szarok egy napig sem bírják :)
Azt már észre sem veszem, amikor valaki a pneumatikus fúrót/vésőt teljes erővel nyomja (hogy minél kevésbé tudjon dolgozni a pneumatika ;) ez legalább nem teszi tönkre a gépet, csak a munkáját lassítja vele.
Így van, a Parkside hobby kategória. Alkalomszerű, kíméletes használatra vannak szánva. Nekem is van nagyon sok PS gépem, ebből eddig csak egy kardfűrész ment tönkre, a nagy kúpkeréknek lemarta a fogait egy helyen. De ez lehetett az én hibám is, vasat vágtam vele erőltetett menetben.
A PS bontókalapáccsal "veranda és lépcsők eltüntetése" címszó alatt megtöltöttem egy konténert sittel, de naponta csak két órát dolgoztam vele. Azt viszont egyben, és ahogy a csövön kifért. Bírta a gép, a vésőszárak kevésbé.
Lehet , hogy az a gép valóban nem csúcstermék , de annyit tudok , hogy amiket felsoroltam és használok még ma is , azok mind teszik a dolgukat . Viszont az is igaz , hogy csak arra használom és úgy , ahogyan azt kell és amire az van tervezve . Mert ugye egy Elek által említett fúro-kalapácsot sem arra találtak ki , hogy miután a vésövel bejutott a falba mondjuk 15cm-re , akkor utánna meg feszítövasnak használja a hegyet .:-( A gép feje azt nem szívesen türi és hamar feladja a munkát . Láttam már nagyon sok cégnél , hogy hogyan használják a márkás gépeket is . Ezért nem csoda , hogy a barkácsgépek (Parkside ) használata egésznapos munkánál és ilyen módon oda vezet , hogy a gép feladja a harcot . A Hilti-nél is benne van a garancialevélben , hogy a gépet arra a célra és úgy kell használni , ahogyan azt a gyártó elöírja .
Ez a hasonló (nekem jobban tetsző) szintén tőkínai lom volt a valamelyik barkácsban 24-26e tavaly nyáron.
"amit a katalógusából VALÓBAN érdemes megvenni,"
Parkszájdnak a fele tő gagyi, a másik fele nem olyan rossz, de a minőség ott is hullámzó. Ezeket már azok elkapkodják, akik ha kell ha nem odajárnak, aki csak ezért szánja rá magát, hogy bemenjen, annak nem jut. Ami nem olyan kapós, abból sincs több, csak lassabban fogy. De ezzel az is a cél, ott vásároljál, hátha jut ilyen gagyi...kössz nem.
Nekem az akkus és 230V-os gépei vannak : csavarbehajtó , fúró-csavarozó , ütvefúró-fúró (SDS+) , 230V-ra flex 125mm . Valamint 92 részes kulcskészlet . Durván 8 éve kezdtem venni a termékeiket . Még semmi sem adta be a kulcsot . Van e-shop rendelj onnan : https://www.ladenzeile.de/parkside/
Elém került a Lidl mai akciós katalógusa, van benne egy 1500 wattos, SDS tokmányos Parkside fúrókalapács (valószínűleg EZ a típus) mindössze 20e forintért. A Parkside termékek szerintem valamivel komolyabbak a legalja barkács minőségnél, olykor egészen jól használhatók normál napi munkára is (persze távol vannak a Hilti/Dewalt minőségtől).
Egy baj van: a Lidl mindig gondosan ügyel arra, hogy amit a katalógusából VALÓBAN érdemes megvenni, abból mindig csak kb tized annyit kerüljön a boltokba, mint ahányan elmennek oda azt megvásárolni :(
Hogyan gondolod megoldani, hogy az illető a kedvedért szaladjon le gyorsan hozzád a portára vagy ugorjon el egy percre Kőbányára? Azt mondod neki a telefonba, hogy te vagy Orbán Viktor? :)
Ha járt valaki már az olaszoknál, ott rengeteg ilyen autóval megközelíthetetlen kisbolt van a sikátoros kisutcákban. Megoldják másképpen, kiskocsi, 3 kerekű Piaggio, miegymás.
Az üzlethelyiség nem feltétlen a házé, sőt általában nem, hanem magánszemély vagy vállalkozás tulajdona...így a kiadásából származó összeg nem kerül a költségvetés bevétel oldalára...sőt...ez innentől minimum a jogi esetekbe illő sok szereplős, jegyzős, magyarosch, pereskedős cirkusz,...
Viszont most már borzalmasan beindult az offolás, jó lenne visszatérni a villanyszereléshez.
(+valami idióta meg folyamatosan veri mindenkire a mínuszt egy felszínes beszélgetésre teljesen OFF témában, még ráadásul..)
"Majd eldöntik pl. ,hogy - kell-e az üzlet bérleti díja a bevétel oldalon .... vagy - fizetnek magasabb közös költséget a csendért cserébe (különösen azok akik ellenzik a megoldást)"
Pontosan, ez egy ilyen döntés.
Esetleg kiadhatják a helyiséget olyan üzletnek is, ahová nem jön áruszállító furgon.
Majd eldöntik pl. ,hogy - kell-e az üzlet bérleti díja a bevétel oldalon .... vagy - fizetnek magasabb közös költséget a csendért cserébe (különösen azok akik ellenzik a megoldást)
"A törpillának nem kell sokat szállítani, megoldja akár egy biciklivel/triciklivel is."
A miniboltban legtöbbször egyetlen ember van, tehát ha elfogy a kenyér, be kellene zárnia. Helyette felhívja a sütöde környéken köröző kenyeres autóját, hogy a következő körben kanyarodjon feléje is.
"Ha a társasházi közgyűlésen felvetnéd, hogy szeretnél az udvarba beküldeni naponta 3-5 berregő teherautót, amiről kiabáló bunkók ládákat dobálnának hosszasan, a következő pillaneban a lakógyűlés megszavazná, hogy gyorsan üssenek téged agyon, majd ássanak is el az említett udvar sarkában."
... és azért igazuk is van. :-)
Laktam anno panelben, aminek a babakocsitárolójában kisboltot nyitottak.
Reggel 6-kor kozták az árut, nem volt nagy öröm arra ébredni.
"a legtöbb belvárosi épülethez tartozik belső udvar (pl körúton), ami nincs kihasználva"
A szobák fele arra a zárt udvarra nyílik. Már azért is balhé van a közgyűlésen, ha a Kovácsné kutyája túl hangosan liheg a lépcsőházban. Ha a társasházi közgyűlésen felvetnéd, hogy szeretnél az udvarba beküldeni naponta 3-5 berregő teherautót, amiről kiabáló bunkók ládákat dobálnának hosszasan, a következő pillaneban a lakógyűlés megszavazná, hogy gyorsan üssenek téged agyon, majd ássanak is el az említett udvar sarkában.
ezt jó ötletnek tartom, a legtöbb belvárosi épülethez tartozik belső udvar (pl körúton), ami nincs kihasználva, vagy ott is már a teret letaéptázták asztallal meg székekkel, vagy kipakolt bizsuval
de pont erre lenne jó, hogy a rakodáshoz oda beáll az autó, és nem az úttesten foglalja a helyet, megszüntethető a parkolás, kerékpársávot lehet tenni a helyére etc
"Például menjél el tömegközlekedéssel a III. Kunigunda utcába az ELMŰ-höz"
Szerinted mindegy, hogy HONNAN mész oda?
Mert azt nem adtad meg. :-D
Mondjuk eszembe nem jutna a Kunigunda utcába menni az ELMŰ-höz, eddig mindent online intéztem: a villanyóra átírást, a napelem engedélyeztetést, beüzelemelést, majd az ELMŰ--MVM váltást.
Arrafelé éppen elég az Árpád híd másik oldaláról menni és nem Csepelről, már akkor nézegettem, hogy roller/bérautó/elektromos motor, akármi, de semmi nem adta ki rendesen. Mellé szoktam járni aprólékot vásárolni. Kocsival napközben fél óra alatt megfordulok. Tömegközzel kicsit zűrösebb. Járok én mindenfélével, nekem nem kell mondani, kérdés mennyi időt szánnánk rá és milyen hatékonysággal. Én elég szélsőséges vagyok, néha olyat is fejembe veszek, hogy akkor nem autózom, ihatok sört is, jussak haza péntek este vidékre ahova elvileg jár tömegközlekedés :-)
Most mikor Csepelnél felújítottak és össze-vissza kellett átszállni a HÉVre, akkor tömegközzel ugyanaz a pont-pont táv 1 óra felett volt, miközben autóval 30 perc alatt. Nagy dugókat igazából nem sokat szoptam be, csak most a vasárnapi futóversenyt, mikor nem tájékozódtam rendesen...
"Budapesten is megfelelő a tömegközlekedés, kb. bárhonnan bárhová el lehet jutni"
Például menjél el tömegközlekedéssel a III. Kunigunda utcába az ELMŰ-höz, egy órát vársz a busz indulási helyén, és egy órát majd az ELMŰ-nél, ha vissza akarsz jönni. De tényleg, el lehet jutni. Csak egy fél nap. Egyszer jártam meg ezt, utána mindig vagy vállalati, vagy saját autóval mentem. Még akkor is jobban jártam, ha egyik irányba 50 percet araszoltam a Margit-híd környékén.
Én a rakodóhelyes ponton gondolkoznék el, mert van néhány, többnyire ott is az ilyen "csak 4 percre megállok, mert nekem jár" személyautósok szoktak lenni.
Egy olyan városban, ahol a tömegközlekedés nagyonszar és drága, a taxi, a bérautó átlag keresettel megfizethetetlen napi használatra, ott sajnos a saját autó a legokosabb közlekedési megoldás.
Pl Barcelona területe ötöde Budapestnek, viszont van 12 metróvonala, ezt úgy is mondhatjuk, hogy Barcelona területének metró ellátottsága 15-szöröse Budapestének. Na OTT már lehet arról beszélni, hogy sok az autó.
Turistaövezetekben, sétálókban megy ez a kínlódás itt a belvárosban, de ott minden 3x annyiba is kerül.
Hogy valami az "autók miatt élhetetlen" ez egy újhullámos marhaság, sőt rengeteg tevékenységet és városi életet taszít az autók kizárása.
Nyilván ez a szórakozóhelyes, turistás, erbéenbé lakásos (komplett házas) negyed, ez megy(kivéve mikor járvány van, mert akkor olyan, mint valami katasztrófafilm forgatási helyszíne) , és az autók kizárásával tkp. ez is volt a cél.
Mivel az országnak nincsen számottevő szellemi, anyagi, fizikai, saját ipari erőforrása, az egyik húzóágazat a tömegturizmus, ami beáramoltatja a pénzt és letermeli a hasznot, amihez már nem elég pár szálloda, kellett a bulinegyed-belváros meg a stb.
De ahol effektive emberek laknak, rohannak reggel időre munkába, építtetik a fürdőszobát, haza szeretnék vinni a bútort, az ajtót, a csempét, a beteg kutyát vagy nagymamát, a nagybevásárlást, ott minden ködös vízióval szemben egyszerűen nem működik ez a sétáló és autó sehol történet.
Vannak olyan kultúrkörök és modellek, ahol ez jobban működtethető, mert az emberek a lakásukat sokkal inkább bérelt apartmannak tekintik, nem csempéznek, mert mit csempézzek más ingatlanán, nem főznek, nagy bevásárolnak, mert minek főzni, hát étteremben kell enni,..... az egy másik világ.
A belváros egyre élhetetlenebb az irdatlanul sok autó miatt.
Ha meg végképp nem tudja a bolt megoldani, akkor oda nem kell bolt.
Ez pont olyan kérdés, mint a kutyatartás a belvárosban: öregasszony a borjú nagyságú Fifikét vizeltette az utca közepén, folyt a habos, sötéssárga húgy végig a járdán, mondtam neki hogy miért itt: "hát hol máshol..?"
" Jár busz is, megáll 3-4 autó egymástól 15 méterre és értelmesen ki sem tudja kacskaringózni. Mi hülyét kapunk, ostobán parkolósok meg nem értik és az Nekik jár, pont.
Felénk meg simán átmegy a kukás, markolós is ,--nem vette észre ,hogy nem fér át.
"1-2 percig kibírja a forgalom ha nincs rendesen leparkolva, csak lehúzódik, vagy épp elállja az utat - a pakolás alatt"
Nálunk gyár előtti utca kb. ezért áll egész nap, mert ilyen 1-2 percekre megállnak a sávban. Persze a szemben lévő italbolt, közért beszállítása szopó, napközben ide szomszéd irodákba folyamatos a GLS, DPD, DHL, egyéb futár és senkinek sem jó. Jár busz is, megáll 3-4 autó egymástól 15 méterre és értelmesen ki sem tudja kacskaringózni. Mi hülyét kapunk, ostobán parkolósok meg nem értik és az Nekik jár, pont.
És igen, a bringásoknak az a másik szopás. Van is hasonlóról troll videó, ahol az arc hátulról belemegy a szabálytalanul parkolókba.
Három másodperc türelem a maximum, ami TALÁN elvárható a mögötted lévő autósoktól, a negysedik másodperctől már jogszabály is engedélyezi a pofánvágást :)
"(a "felfújható létra" találmányomon még dolgozok :)"
Ez lemaradt: egészen jól használható méretű háztartási létrát viszont szintén el lehet helyezni a molnárkocsin a szerszámok és az anyagok mellett. (ha a létrát jól oda-erősíted a kerethez, akkor menet közben akár a létra is lehet a molnárkocsi fogantyúja)
"jól van időzítve az érkezés/távozás 1-2 percig kibírja a forgalom"
A szobafestőt nem rendelheted le a kapu elé várakozni,
- mert a forgalom miatt lehet, hogy késni fogsz, miközben pl szakad az eső
- mert annyi cucca van, hogy csak háromszori fordulóval tudja lehozni
...szóval az az 1-2 perc az igen sokszor lesz 10-15 perc is... kivéve, amikor az utolsó kanyar előtt kéri el a fizetségét (mert leszarja, hogy téged odalenn a kapu előtt éppen meglincsel a tömeg), akkor 30 perc.
Reggel 7-kor az összes közeli parkolóban még az ott lakók autói vannak, tehát nem nertél távolságot, csak idő t vesztettél, mert kétszer kell odamened. Napközben meg a fél ország autói :) (az agglomerációban lakók is csak a belvárosban találnak normális munkahelyet maguknak)
Az én tippem parkoló autótól távoli munkához:
- masszív molnárkocsi
- bővíthető/lehajtható extra rakodó felülettel (ha sok anyagot kell vinni)
- minél nagyobb átmérőjű (min. 20 centi!!) ÉS lehetőleg felfújható (nem tömör) kerekekkel
- lépcsőnjáró (csillag) keréknek lépcsőn felfelé igen nagy az előnye viszont nem-lépcsőn kényelmetlen vele kanyarogni, én inkább nem ilyet vettem
Szerencsés esetben mindent rá tudsz kötözni pl gumipók hálóval (a "felfújható létra" találmányomon még dolgozok :), így nem kell többször is fordulni.
mivel nem marad ott az autó, és jól van időzítve az érkezés/távozás 1-2 percig kibírja a forgalom ha nincs rendesen leparkolva, csak lehúzódik, vagy épp elállja az utat - a pakolás alatt
de ehhez nagyon pöpec logisztika kell, és nem tudom mennyire vált ki népharagot/rendőri intézkedést
arra nem lehet üzleti modellt alapozni hogy a rendőr csak 10% eséllyel büntet meg
amíg bringáztam a belvárosban pl, borzasztó idegesítő gyakorlat volt, hogy minden fuvaros a bringasávban állt meg azzal, hogy ő csak kidob pár rekeszt
Idegrendszer inkább akkor kell, amikor megállsz a megbeszélt kapu előtt egy keskeny egyirányú belvárosi utcában, melletted 10 centivel dübörög a csúcsforgalom, üvölt veled a rendőr, hogy takarodj el onnan, mert jön már a busz, ami nem fog elférni tőled, te viszont már két perce szóltál a szobafestőnek, hogy indulhat lefelé a létrával...
az ilyen helyekre vagy mész egy hajléktalanszatyorral, hátizsákkal és tuti valamit kifelejtettél, vagy hajnalban 7 előtt bepakolsz és elviszed az autót máshova, gyalogolsz vissza, majd este 8 után kipakolsz.
engem mindig igazoltatnak ilyenkor a rendőrök, amire az elmúlt 25 évben nem volt példa. legutóbb mondtam is nekik, hogy ennyire furcsa, hogy valaki dolgozik?
"járt nálunk egy burkoló, és panaszkodott hogy milyen sok pénze megy el parkolási díjra"
Amelyik burkoló óránként 3 ezerért dolgozik, az jogosan panaszkodik. Illetve a nap végén jogosan kér külön parkolási pénzt, ha csak fizetős helyen tudott parkolni.
Az a burkoló viszont ne panaszkodjon, aki napi 50 ezer forint nyereség alatt el sem vállal egy munkát :)
"bevállalja, hogy szakikat elszállít szerszámostól a telephelyről a munka helyszínér, majd telefonhívásra vissza - nyilván pénzért"
A parkolási díj megtakarítása csak a fele a dolognak, lehet, hogy sokkal vonzóbb lenne ha a szolgáltatásodnak azt a részét domborítanád ki, hogy közvetlenül a kapu előtt állsz meg (ha lehetséges) egy percre, tehát az anyagokat, szerszámokat, gépeket, létrát stb. nem kell akár több száz méter távolságból (és akár több fordulóval) odavinni egy távolabb talált üres parkolóhelytől.
Nagyon belváros esetén lehet olyan munka, ami reggel (összesen, a több forduló miatt) egy kilométer cipekedéssel kezdődik és délután egy kilométer cipekedéssel végződik :) ami egyrészt nagyobb forintveszteség lehet, mint maga a parkolási díj, másrészt ez a probléma ott is fennáll, ahol a környéken nem fizetős a parkolás.
Van olyan, aki megoldja, ismerek én burkolót, akinek sosem volt jogosítványa, vagy a megrendelő hozta-vitte mikor odaért, vagy nagy zsákkal a hátára kötözve ment ki.
Ehhez képest az említett számítási módok kimondottan urasak, mert nem vagy senkihez kötve, itt bukik meg ez a "majd megyek érted" "majd odaviszlek mikor odaérünk" dolog.
Egyértelműen kényelmetlen, de olyan helyeken, ahova sehogy nem lehet kocsival bemenni gyakorlatilag földi halandónak, sőt egy km-es közelségbe is alig, szintén elkészülnek fürdőszobák, komplett lakások.
Nyilván ennek vagy nagyon komoly plusz költsége van, vagy olyan a kivitelezői kör, akinek ez "belefér", mostanság el tudom képzelni ,hogy ilyenre szinte lehetetlen embert találni sok pénz és nagyon jó kapcsolatok nélkül.
Számold ki. 4ezer/nap a parkolás ha nagyon kerekítek. Mennyiért is csinálnád? Aztán lesz 8 perces és 3.5 órás meló, 10 percen belül nehezen tudsz ott teremni, mikor aztán haladni kell.
Azért ezek a közautók nem teljesen erre vannak kitalálva, meg miképpen lenne? Hazavisz egyet, parkolás, telerakja szerszámmal és cuccal, melónál mindent kötelező jelleggel kipakol és lerakja az autót? Utána ha nincs a környéken szabad, akkor vakarja a fejét? Ráadásul erre nagyon nem occsó.
Ennyi erővel mehetne taxival vagy car sharinggel is, eléggé puruttya melós lehet, akinek a belvárosi napi melódíjában tétel az a párezer ft- ami egy nap parkolás. A limitek legtöbb helyen elvi dolgok, amik a pénzbedobós korszakból maradtak itt.
Annyi az egész, mikor lejár, akkor újra kell indítanod, már az SMS korszakban sem volt ennek értelme, mostanra pedig pont semmi.
nemrég járt nálunk egy burkoló, és panaszkodott hogy milyen sok pénze megy el parkolási díjra
nem is teljesen értem hogyan oldják meg, ahol van parkolási díj, egy egész napos munka fedezését, mert vannak 3 órás limitek is
az jutott eszembe, hogy mi lenne ha valaki, akinek van egy kihasználatlan autója (mint pl én) bevállalja, hogy szakikat elszállít szerszámostól a telephelyről a munka helyszínér, majd telefonhívásra vissza - nyilván pénzért
gondolom mindenkinek van autója aki ezzel foglalkozik, de a belvárosban nehéz parkolni, és drága is a parkolás
ezzel a megoldással viszont nem marad ott az autó egész nap, csak bedobom a szakit, és este elhozom
(a jármű egy citroen berlingo first, tehát elég sok cucc elfér benne, de személyautó szóval nem biztos hogy tönkre akarom tenni rajta a kárpitot)
Sziasztok. Ipari elektronikai végzettségem van, villamos szerelést akarok Katás ként vállalni, tudnátok segíteni milyen feladat kört vállalhatok a végzettségemhez? (tudom, sima villanyszerelést sajna nem írhatom ki)
valóságban meg megnézném, hogy mit csinálna az a 4-5 ideírogató, akiről azt gondolom, hogy gyakorló kivitelező
Azt javasolnám, senki tisztességét ne vond kétségbe csak úgy. Ez már milyen stílus?
nem tudom miért kell így kiakadni mintha nem lennénk tisztában, hogy mennek a dolgok a "gyakorlatban"
Már kérdeztem, jártál a teljes magyar lakásállományban? A gyakorlatban biztosan nem úgy mennek a dolgok, ahogy te azt feltételezed. És ha úgy is mennének, már írtam, ez sem ok. Ha más lop, akkor nekünk is jogos?
"Lakásra mindmáig nincs gyakorlat a kötelező bármiféle felülvizsgálatra, szemben a gázzal vagy kéménnyel, amire (legalább papíron) van."
Itt picit javítanám, már amit gondolok:
- gázt nem tudom, jönnek leolvasni és ha valami gyanúsnak tűnik (alacsony fogyasztás ilyesmi) akkor átmérik az órát.
- kémény lakás: be kell engedni őket, kötelező. Szvsz tudnak szívatni, ha akarnak.
- kémény családi ház: nálunk idén már ki sem jöttek - minden évben beengedtük őket - nagy extra nem volt. Olvastam valahol, hogy ha igényled, akkor már neked kell hívnod őket.
(kéményt fűtési szezon előtt mindig megnézem tükörrel, van amikor közben is)
A reg szerelőknek most arany életük van, ez a szabványos mérőhely kialakítás a jolly.
""38ezer lesz csókolom" számla és bármi cégnév természetesen szóba sem kerül" - Számla nélkül fizetés sem kerül szóba. Legfeljebb úgy, hogy ad egy számlaszámot, amire lehet utalni - azonnali utalással 5s-en belül ott van, megnézheti, hogy megérkezett-e a számlájára... Igaz, ebben az esetben ha nem izzad ki magából megfelelő összegről számlát, akkor esetleg a NAV is érdeklődni fog az adott összeggel kapcsolatban...
Ezt így senki sem tartja be, mert pl kezdhetnénk ott is, hogy (elekesen) mit definiálunk jelentősebb fogyasztónak?
Egy tv-t, aminek az átlója már 150 cm-nél nagyobb és megy napi 6h-t?
Vagy egy 2 kW-s vízforralót, ami minden reggel megy 5 percet?
A lakásotok vezetékes hálózatát mikor alakítottad át utoljára?
Illetve mikor látta szakember, aki kimérte, és azt mondta minden rendben van?
A szabványosításos dolgok egy jó része sajnos kőkemény pénzlehúzás, és az emberek jó része sokkal normálisabban is állna hozzá, ha nem csak erről szólna a történet.
Ld kémény magassága, aminek most már túl kell nyúlnia a gerincen, meg hasonló baromságok.. a szél nem is tudta is, hogy 1990 vagy 2000 előtt máshogy fújt mint utána.
Vagy lehetne mondani a szabványos mérőhely számára engedélyezett műa szekrényt, ami 100k körül (?) mozog, és valszeg töredékéből kihozták, a minőségéről meg nem is beszélve.
Csak persze ebből az árból kell fizetni a "szakembereket" is, akik az adott terméket az adott előírás kizárólagosságára engedélyezik.
Hogyne, mert lakás villamos hálózata az "egy darab villamos berendezés"..
..inkább ne jogászkodjunk, mert a hazai jelenlegi gyakorlatban a katasztrófa négyzete a jellemző, nem a bármikori (betartott) szabványok szerinti létesítés.
Aki pedig kijön szerelni, az "gyula vagyok a villanyszerelő" és "38ezer lesz csókolom" számla és bármi cégnév természetesen szóba sem kerül.
Mindaddig amíg ez a napi gyakorlat zöme, lakások esetén 99.99%-a szerintem, teljesen felesleges habarás itt jogi elmegyakorlatokat tartani.
Lakásra mindmáig nincs gyakorlat a kötelező bármiféle felülvizsgálatra, szemben a gázzal vagy kéménnyel, amire (legalább papíron) van.
Új létesítésre elvileg lenne, gyakorlatban hagyjuk, bármely lakóparkban lehet csak az igazi csodákat látni, és ezek néhol ezrével átadott, darabonként többtíz millió ft-os lakások, a villamos hálózat szinvonala a kádár lakótelepekére hajaz, így sikerült jeligére készült.
"a lerombolás és újraépítés szvsz a legegyszerűbb hibakezelése a dolgoknak - és még utána is előfordulhatnak érdekességek - a hibakereséshez kell némi analitikus képesség is.."
Akinek van analitikus képessége, annak megy a hibakeresés újraépítés nélkül is. Igaz, hogy olykor a hiba megtalálása kerület a több időbe/pénzbe.
Az újraépítésre csak a maradék 90 százalék van rákényszerülve.
Vagy elmenekül valamilyen ürüggyel (nem érek rá hibát keresni, beteg a nagymamán).
Vagy megdumál: "ennyire jelentéktelen hibával százezrek élnek együtt boldogan, a kiszállás ötezer, a szakvélemény tízezer lesz" :)
1.13.4. A villamos berendezések felülvizsgálata a felülvizsgálat idején érvényes vonatkozó műszaki követelmények szerint történik. A villamos berendezések minősítése a létesítés idején érvényes vonatkozó műszaki követelmény szerint történik.
tehát amíg nem nyúlsz hozzá, nem bővítesz, addig maradhat a létesítéskori szabályok alapján, amint hozzányúlsz, pl új jelentősebb fogyasztó, új áramkör stb, szabványosítani kell az egészet.
és ezt a saját érdekedben célszerű megcsinálni egy olyan országban, ahol az ingatlanüzemeltetés ismeretlen fogalom.
a lerombolás és újraépítés szvsz a legegyszerűbb hibakezelése a dolgoknak - és még utána is előfordulhatnak érdekességek - a hibakereséshez kell némi analitikus képesség is..
"Van már ilyen ami előírja, hogy kell ez a huncutság egy lakásba/családi házba! Ami azt jelenti, hogy ha kikötöd azt ami volt máris szabálytalanságot követsz el. Persze majd biztosan eltünteted a nyomait így nem lehet majd bizonyítani és állítod majd, hogy amikor sok-sok éve ezt csinálták és még nem volt kötelező, nem szereltek!"
Te tényleg ennyire hülyének nézel?
Szerinted nekiállok játszani vele, és ha nem megy, kiszerelem vagy "eltüntetem" a nyomait?
Nem akarok nagyon ebbe belekötni, de ha előírás ez a szr, akkor miért nem mennek sorba az összes házon, és ahol nincs bent, miért nem vágják le rögtön a bejövő kábeleket, és kezdik azzal hogy vedd meg a 200e Ft-s műa szekrényt a telek sarkához + azonnal építs új hálózatot AVK-k tömkelegével?
Ha az az előírás, hogy pl az xy berendezésnek kell AVK, de nincs rá semmilyen egyértelmű hivatkozás, hogy
- ilyen esetben "újra kell vezetékezni az egész házat"
- kötelezően be kell AVK-zni nemcsak az adott berendezést, hanem az egész házat is,
akkor nem kell nagy ész, hogy megjósold mit fog történni.
Eccer már írtam: lakásban cseréltem elosztó táblát, pontosabban csak azért, mert a kondenzációs kazán miatt kellett.
Uabban a tömbben a lustaság, akármi miatt csak a kazán mellett tettek ki egy 2-s AVK-s dugaljat igénytelen kifurkált lemezes behajtogatásokkal bilincsek helyett, elfogadták úgy is.
Most akkor erre mit mondjak? (átvették így is)
Bevéstem a 6-s zöld sárgát is a "biztos ami fix kedvéért", mint utólag kiderült, teljesen feleslegesen.
Aki kijött letesztelt, lemért mindent - megnézte a táblát is - és mérés közben elmagyarázta a vonatkozó előírásokat, és azt, hogy mi minek számít abban a környezetben.
(Ez alapján azt gondolom, hogy hogy nagyon sok szakember itt sem annyira uptodate ezekkel kapcsolatban, mint ahogy mutatja kifelé)
Itt természetesen le lettem hülyézve, hogy annyiért amennyit én fizettem a mérésért, az autóhoz sem megyünk le, nemhogy félórában mérünk és még az üf-nek is magyarázunk.
Ez van, ilyen lett a világ, már belefáradtam, beleszrk én is.
Kérdezek, ha válaszol valaki, megköszönöm, ha meg az a cél, hogy leugasson, vagy belém törölje a cipőjét, váljék egészségére.
"Csak a buta embereket idegesíti az, amikor valaki okosnak nevezi magát."
Részletesebben:
1: Egy intelligens ember ha azt látja, hogy valaki okosnak nevezi magát, az nevet a butaságon, ha az illető buta és nevet az irónián, ha az illető valóban okos. Tehát intelligens ember ezen csak nevetni tud. Márpedig más embereket megnevettetni (pl azzal, hogy magamat okosnak nevezem) vidám, kedves dolog, az ilyen apró kedvességektől lesz elviselhetőbb az élet.
2: Egy gonosz ember dühös lesz ha valaki okosnak nevezi magát, akkor lesz a legdühösebb, ha az illető valóban okosabb nála. Minden állampolgárnak emberi joga és kötelessége a gonosz embereket ott szívatni ahol csak lehet, hogy a gonoszok ne érezzék jól magukat.
Tehát ha valaki okosnak nevezi magát, az akkor is pozitív dolog, ha ezt intelligens ember olvassa és akkor is hasznos az emberiség számára, ha gonosz ember olvassa.
Beépítését, mint kiegészítő védelmet, az MSZ HD 60364-4-41 számú szabvány és a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet írja elő.
Minden olyan 20A névleges áramnál nem nagyobb csatlakozó aljzatot áram-védőkapcsolóval kell védeni, ami általános használatra van szánva, illetve azokat szakképzetlen személyek használják. Szintén kötelező az alkalmazása a szabadban használatos 32A névleges áramúnál nem nagyobb készülékek esetében is.
"Ha majd lesz eccer olyan berendezés, amihez előírják az AVK"
Van már ilyen ami előírja, hogy kell ez a huncutság egy lakásba/családi házba! Ami azt jelenti, hogy ha kikötöd azt ami volt máris szabálytalanságot követsz el. Persze majd biztosan eltünteted a nyomait így nem lehet majd bizonyítani és állítod majd, hogy amikor sok-sok éve ezt csinálták és még nem volt kötelező, nem szereltek!
Hát így nagyon keményen megy az ész osztás papíron, valóságban meg megnézném, hogy mit csinálna az a 4-5 ideírogató, akiről azt gondolom, hogy gyakorló kivitelező.
Biztos kicsi az ismerősi köröm, nem nagyon hallottam még azt, hogy nem azzal kezdték, hogy kikötötték a full AVK-t teljesen.
Mindegy nagy extra nincs, nem tudom miért kell így kiakadni mintha nem lennénk tisztában, hogy mennek a dolgok a "gyakorlatban".
Ha majd lesz eccer olyan berendezés, amihez előírják az AVK - pl pl kondenzációs kazán, vagy én úgy gondolom, hogy oda akarok - akkor oda mellé teszek egyet direktben - mert az szabályos, és megfelel az előírásoknak - egyébként meg teszek az egészre és problem solved. Így jó?
Pl inverteres klíma kültérije kint van 6 méter magasan, eleve csak létrán férsz hozzá, beltéri meg full műanyag ház.
Áramütésre vagy bármire olyan nagy esélyt nem éreznék elsőre, mármint ha nem kerül rá az AVK-ra.
Az olyat meg hagyjuk már, hogy életveszélyes, mert a működéséből adódóan időnként lecsapja az AVK-t.
(a hülyézést egyébként meg kikérem magamnak, rólad különösen nem gondolnám azt a stílust, ami másnál alap)
Mivel az összes tarifa összses Ampere egyben nézendő. Amiből csak az első 32 Amper van ingyen.
Neked van már 20+20+20 és 16 >> 76 Ampered lekötve.
Ami túl van az ingyenes 32 Amperen eleve. Tehát minden újabb Amperért fizetsz...
---
HA a cél - 32+20+20 Amper "A" tarifa és - 32 Amper "B" tarifa és - 16 Amper "H" tarifa
Akkor az 120 Amper lekötése mindösszesen.
(Vadi ÚJ bekötés esetén ebből 120-32=88 Amper lenne fizetős >> ~440 eFt)
DE mivel nálad MÁR megvan 20+20+20 és 16 >> 76 Amper jelenleg is (ha jól értem). Így ezek miatt csak a 120-76=44 Amper új lekötés adódik fizetősre >> 220 eFt
"Ha ki akarja valaki kerülni az AVK-t egy körrel az elosztó táblán - mert pl folyton lecsapkodja - akkor azt hogyan szokták kivitelezni a gyakorlatban?"
Technikailag:
a kérdéses áramkör nulláját ÉS fázisát az érintésvédelmi relé előtti pontból venni le.
Jogilag:
feni módosítás miatt bekövetkezett elektromos baleset esetén fel fog merülni a módosítást végző felelőssége (meglévő biztonsági szint szándékos/tudatos csökkentése).
Helyes megoldás pl:
1: a lecsapkodás gyanúsított/tettes áramkört áttenni egy másik FI relére, hogy onnantól kezdve csak azt verje le
"Front van, hogy mindenki ilyen paprikás hangulatban osztja az igét?"
Ezer offopic bejegyzés arról, hogy hogy kellene egy offtpopic bejegyzés ellen küzdeni :)
"A klímaszaküzletben azt mondták, hogy ilyen eset simán elő tud állni"
Ha pl egy lámpa boltban dolgozó hülye azt mondja neked, hogy a lámpa képes lecsapni a FI relét, akkor gyertyával világítasz?
Igen, minden tízezredik klíma lecsapja a FI relét, ugyanúgy, mint minden tízezredik lámpa is. A maradék 9999 esetben viszont vagy soha az életben nem csapja le a FI relét, vagy a FI lecsapkodás az olyan hülye klímaszerelő miatt történik (és nem a klíma miatt) amilyen hülye ez a túlképzett bolti eladó volt.
Hamis biztonságérzetet ad másoknak, aki ránéznek a kapcsolotáblara és látjak az ávk-t
Érdekes felvetés! Nem mondom, hogy alaptalan, sőt, de azért a tény csak az, hogy még ma sem kötelező az általában külön áramkörös sorkapcsos vagy dedikált dugaszolóaljzatos csatlakozású nem-világítási szerkezetekhez az ÁVK.
Eltévedtél ember .... Hisz, egyelőre NEEEM tudod, hogy MIÉRT csapkod le fi relé !!!
Mi van HA VALÓDI a hiba?!!! és megölsz valakit az agyatlan logikáddal.
----
Azt már nem mondhatod í bírónak, hogy: "nem tudtam róla, hogy veszélyes is lehet" Hisz MÁR TUDSZ!!!! a leheteséges VALÓS életveszélyt jelző leoldásokról.
MERT tudod, hogy leold a FI relé aminek >> LEHET VALÓDI OKA IS. Jóreggelt! ép ész...
---
No, ezért kell a problémát megoldanod és nem úgyhagynod. HA nem akarsz esetlegesen gyilkossá válni... Tudatosan-szándékosan kockáztava.
Mondjuk ezt még a 4 elemis öregnyámnak se kéne magyarázni. Annyira adja magát. hogy A hiba nem maradhat úgy, mert kockázatos >>ÖLÉS képes a helyzet.
Szóval ne csodálkozz, ha lehülyéznek, mert rászolgálsz ezzel a hozzáálással. Ennyi.
Ha nem írogatsz neki, akkor máris harmadannyi semmirevaló bejegyzés van! Nem azért nem kell írogatni neki, mert akkor eldugul, nem fog! Hanem mert hiába ignorálom a nem idevalókat, ha van jó pár ember (neked írtam, de más is van itt, csak te minden topicba eteted), aki belemegy a játékaiba (és itt mondom, hogy nem csak ME-be). Az, hogy az itt lévők nem értenek valamiben egyet, nincs azzal semmi gond. Ahány ember annyi meglátás, annyi szemlélet. Még az is lehet, hogy nem jó tanácsot osztogatnak, de ez a műfaj ilyen.
Le tudom írni a gondolataimat, nem kell segítség!
Nem mondtam meg, hogy kinek reagálj és kinek ne! Csak jeleztem, hogy már betegesen ragaszkodsz hozzá és keresed a mit írhatnék neki dolgot.
Igen, megoldás az X, de lassan egyszerűbb lesz kiszállni innen, mert mást nem látok, mint a tiltva hozzászólásokat.
Tegyél fel kettőt, ha az a baj ,hogy "random" lever és sötét lesz.
Találd meg miért ver le, mi a baj.
Ez melósabb mint kikötni, de csak ez a megnyugtató megoldás.
A kikerüléssel nem csak az a baj ,hogy egy "kört" nem véd, hanem az is ,hogy ez nem nyilvánvaló, senki nem számít arra, hogy van AVK, de nem mindenre, meg arra sem ,hogyha lecsapom ,akkor az adott táblán még itt meg ott lesz feszültség.
Esetleg vegyél egy jobbat, bár egészen nagy lakásokban sem szokott gond lenni az olcsó 30mA-es hamburger árú lomokkal, ahol mégis, ott a retkes olasz kazán az, ami pl fel szokta adni a leckét.
Régebben egyes ősöreg hűtők kompresszora és a gyalázatosabb számítógépek szivárogtak rettenetesen, ezekben ma már nincs elnézés, régi elsavasodott olajjal menő belül gány tenger elégett lerohadt szigetelésű földzárlatos lehelt kidobni kéretik, 15éves szemétpécé tűz és önveszélyes tápja is mehet utána.
HA körüljárva nem látok semmi gyanúsat 10ből 9x meglátom a villanybojlert és meg is van....néha a mosógép, aminek "semmi baja", csak a torka véres..ilyen ez.