Keresés

Részletes keresés

Ferig Creative Commons License 2008.08.10 0 0 4601

Mit kezdjél a ledugott, kihajtott szőlővesszőkkel?

A konkrét körülményeid, hosszabb-rövidebb távú szándékaid ismerete nélkül nehéz erre a kérdésre egyértelmű, követendő választ adni.

pl. Nem tudjuk ugyanis milyen szőlő vesszőjét dugtad le, milyen mélyre dugtad le és milyen hosszan szeretnéd termő szőlőként látni.

Történetesen nem mindegy, hogy európai szőlő vesszőjét dugtad-e le, vagy ámerikai szőlő vesszejét, s az sem mindegy milyen mélyen fogant meg a gyökere, továbbá hosszú távon szeretnéd-e szőlőként látni, vagy terem ameddig terem alapon elülteted és nem leszel meglepődve, ha 5-10 év alatt (vagy esetleg még hamarabb) elsatnyul, tönkremegy. Leginkább ez utóbbi kérdésre kell magadnak megkeresni a választ (ha európai fajta).

 

Előzmény: F.Szilvi (4600)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.08.10 0 0 4600

Ez nagyon érdekes...

 

Én tavasszal a harmatgyökereket mindig levágom ,édesapám is így csinálta 30 évig...nálunk most minden szomszédnál van ez a "betegség" mindenkinek 2-3 tőkéje kimegy...

Fogalmam sincsen, hogy nálunk a régi szőlő oltvány volt-e, vagy csak úgy ledugott, de kb.  25 év után kezd ilyent csinálni..?

 

Tavasszal amit ledugtam levágott szőlővessződarabokat, némelyik szépen beindult azzal mit csináljak.?

No nem ilyen célzattal indult, csak a veteményes jelőlésére, de ha egyszer él, milyen  lehetősége van ..?

Köszike:-))

Előzmény: scsaba1 (4599)
scsaba1 Creative Commons License 2008.08.09 0 0 4599
Ha jól emlékszem a francia tulajdonú Tokaj-Hétszőlő új ültetvényeiben is volt csepegtető öntözés. 50-60 napos aszály a szőlőt is megviseli.

Az ásós-gyökérlevágós műveletnek harmatgyökerezés a neve. Ezt tavasszal kell csinálni. A lényege az, hogy a szőlővessző hajlamos minden nódusznál gyökeret hozni. (Különösen a "csak úgy" ledugott európai nemes, homokon) A felső, tápdús földben lévő gyökerek megerősödnek, a talpgyökerek elsatnyulnak. Ez később azzal a veszéllyel jár, hogy egy aszályosabb periódusban a szőlő képtelen vizet felvenni a felső, kiszáradt talajrétegből és ilyenkor a tőke hervad, a levelek száradnak, a bogyók töppednek.

Oltvány szőlőnél, kötött talajon (különösen a mélyebben ültettnél), még az a veszély is fennáll, hogy a nemes gyökeredzik le, így nemes "lelép" az alanyról. Ez pedig azzal a veszéllyel jár, hogy nemes gyökerein elszaporodik a filoxéra, és az sanyargatja a tőkét.

Előzmény: F.Szilvi (4581)
Ferig Creative Commons License 2008.08.09 0 0 4598
Látványnak sem akármilyen; néhány fotó a lendvahegyi (Szlovénia) szőlőterületről.



F.Szilvi Creative Commons License 2008.08.09 0 0 4597

Egy kicsitt megkésve ugyan , tegnap készűltek a képek, azóta  még 1 tőkém ilyen lett,lásd a képeken, pár nap leforgása alatt, így  most már összesen  kettőnek annyi.....:-))

Az első és harmadik képen ugyanazon szőlő van , a második az valamilyen muskotályos borszőlő, annak csak a levelén láttam, hogy valami gond van..

A többi szőlőm  utolsó kép az szép...de meddig??

 

Előzmény: RAMBO (4582)
RAMBO Creative Commons License 2008.08.07 0 0 4596
Szaki Pali jól beszélt: rézgálic.
Előzmény: groowe (4592)
Ferig Creative Commons License 2008.08.07 0 0 4595

Én általában nem szoktam védekezni ellenük; osztozunk a korai termésen, nekik is jut, nekem is jut.  Nem szeretem őket, de nem esek kétségbe, ha egy két fürtöt "elszopogatnak"

Egyébként meg itt egy hatásos módszer, ha van kedved kipróbálhatod.

http://raver.blog.extra.hu/?p=21

Előzmény: zsebpiszok0510 (4594)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2008.08.07 0 0 4594
A darazsak ellen hogy védekeztek?
A pannóniát és a favoritot kikezdték már!
szaki_pali Creative Commons License 2008.08.07 0 0 4593
ha csak a kaccsok fertőzöttek akkor tördeld ki és kész, ha az idősebbeken is van akkor Champion , Rézoxiklorid, Bordoilé (réz legyen oszt jónapot)

ismételj rá egy héttel később és ha beszáradt akkor megálhatsz.
Előzmény: groowe (4592)
groowe Creative Commons License 2008.08.07 0 0 4592
ok ok,tudsz ajánlani vmit?amúgy fiatal tőkék,nincs rajtuk termés.
Előzmény: RAMBO (4591)
RAMBO Creative Commons License 2008.08.04 0 0 4591
Felszívódóval már ne permetezz!
Előzmény: groowe (4590)
groowe Creative Commons License 2008.08.04 0 0 4590
az már megtörtént,ma akartam permetezni,de ez áttevődött holnapra.ridomil gold plusszal megyek rá vagy rézoxikloriddal.
Előzmény: szaki_pali (4589)
szaki_pali Creative Commons License 2008.08.04 0 0 4589
talán észrevetted (már ha jól sejtem) a fiatal hajtások -kacsok- lettek betegek. tördeld ki azokat és semmi bajod nem lesz. ha nem így van akkor tévedtem, de rezet nyomassad az megállítja.
Előzmény: groowe (4584)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.08.03 0 0 4588
na azért,már kezdtem szkeptikus lenni....
Előzmény: Ferig (4587)
Ferig Creative Commons License 2008.08.03 0 0 4587

Nem idei kép. Még nem állunk ilyen jól. :-)

Előzmény: F.Szilvi (4586)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.08.03 0 0 4586
Ez idei képed?
Nálam még csak most kezd színesedni, majd hozok róla is képet...
Előzmény: Ferig (4585)
Ferig Creative Commons License 2008.08.02 0 0 4585
Tippelek: Hamburgi muskotály (későn érik, ellenálló szőlő, finom, zamatos)
Előzmény: F.Szilvi (4583)
groowe Creative Commons License 2008.08.02 0 0 4584

sziasztok!

mitől lehet,hogy egyik hétről de inkább az elmúlt pár napban peronoszpórás lett a szőlő?nem is esett,és folyamatosan permeteztem championnal,ami elvileg jó rá,hiszen írja a tájékoztató,hogy szőlőben peronoszpórára.

ma megint lefújtam,de kevertem hozzá merpan+thiovit jet kombót.

ez fog használni?kicsit kétségbe estem,hiszen eddig olyan szép volt az összes tőke,büszke voltam rájuk,ma meg majdnem sírtam,hogy a levelek sárga foltosak lettek.

ki fogja heverni a szőlő?

F.Szilvi Creative Commons License 2008.08.02 0 0 4583

Ma nem  volt nálam a gép, de jövő héten csinálok képeket, mert ez a  fürtelszáradás nem mai keletű, az elmúlt években is előfordult...olyan gyönyörű fürtök mennek tönkre, és sokszor már érési időben...

 

Viszont a 3. éve telepített Kardinálom, szédületes, szép termés van rajta és akkora levelei...ő a kedvencem...

Van még egy másik kékem azt hiszem Burgundi muskotályos, még édesapám telepítette.

 

Melyik kék fajta az ami még hasonló, nagyszemű, édes ,csemege...?

Előzmény: RAMBO (4582)
RAMBO Creative Commons License 2008.08.02 0 0 4582
Könnyű összekeverni a hő okozta perzseléssel. Az orbáncnál inkább a levélerek mentén van az elhalás a perzselés határa szabálytalan alakú.

Esetleg kocsánybénulás?? (Csak talágatok, fotó kéne). Magnézium levéltrágya talán segíthet.

Ismerősödnek igaza van. A szőlő gyökerét lefelé kell kényszeríteni. Vannak, akik kiássák a tőkét, és az oldalgyökereit levágják. Aszálykor nagyon bejön, ha nem a talajfelszínről veszi fel a vizet. Borszőlőnél is kívánatos, hogy a mélyből több mineráliát vegyen fel.
Előzmény: F.Szilvi (4581)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.08.02 0 0 4581

Igazad  van  akkor nálam  mégis csak szőlőorbánc lesz..

Nem vágtam el, nem volt szívem...:-( a száradt leveleket leszedtem, meg visszavágtam, de még látok hasonló beteg leveleket más tőkéken is, , de csak 1-2 levélen...remélem azok megmaradnak...

 

Amúgy mondjátok már meg mitől van, hogy a gyönyörű szép fürt elkezd  száradni ált. alulról felfelé, vagy csak részlegesen..?A levelek szépen  és mégis, van rajta szépen, de talán még ez is sok lenne, vagy a szárazság, mert nálunk bizony az van....

 

Volt amikor öntöztem őket és egy ismerősőm mondta , hogy régen rossz ha hozzászoktatom a szőlő gyökerét a vízhez..azóta nem csinálom...

Előzmény: RAMBO (4572)
Hesperos Creative Commons License 2008.08.02 0 0 4580
Sziasztok!

Hobbikertész vagyok és idén először megpróbálkozom a szőlővel a kertben. Kaptam 4 vesszőt amiről csak annyit tudok hogy lila szőlőszemeket terem és ellenálló fajta. Ledugdostam őket annak rendje módja szerint és ki is hajtottak. A kérdésem az lenne, hogy még a tél előtt kell-e valamit tennem velük?
fefe73 Creative Commons License 2008.08.02 0 0 4579
Mindenki véleményét meg kell hallgatni,kicsit megszűrni a hülyeséget(mert az is akad bőven)és a saját tapasztalatodból fogsz a legtöbbet tanulni és okulni.Például én egy egész szőlőhegyet érintő veszekedést indítottam el azzal,hogy meg mertem kérdezni,hogy hogy a legjobb kezelni az üres hordókat.(az egyik tábor az üres hordó-havi kénezés,az ellentábor a kicsi bor az aljában és kész.)Ne tudd meg.Nagy ám az Isten állatkertje.Pedig mindegyik módszer ugyanolyan jó,mostmár tudom,mert inkább kipróbáltam mindkettőt.Üdv:fefe.
Előzmény: groowe (4577)
RAMBO Creative Commons License 2008.08.02 0 0 4578
Már a rajzóspórások (botritisz, perenoszpóra) ellen.
Aszkuszos gombák (lisztharmat) ellen a kén használ.
(Ha a tradicionális szerekről beszélünk.)
Előzmény: atrego (4576)
groowe Creative Commons License 2008.08.01 0 0 4577
Fefe dehogy kotyogsz bele!sőőőt,minden hozzászólást,sőőt még  a letolást is szívesen veszem,no nem mazohizmusból,hanem a tapasztalatlanságmból kifolyólag.egy kezdőnek minden segítség,és nem akarok mekk mesterré válni,aki mindenhez ért :-)
Előzmény: fefe73 (4575)
atrego Creative Commons License 2008.08.01 0 0 4576
maradi  dolog ,de  gombák ellen még mindig   a  réztartalmú  szerek  a  legjobbak  közt  vannak...
fefe73 Creative Commons License 2008.08.01 0 0 4575
Bocs hogy belekotyogok de csak jószándékkal teszem...A vegesol is nagyon jó meg az agrol is,én speciál neviként használok.A szőlőt le kell mosni tavasszal ugyanúgy mint a fákat,mielőtt gyapotos állapotba kerülnének a rügyek,akkor jön el az ideje.Mifelénk szinte mindenki megcsinálja késő ősszel a fákon-de legfőképpen a szőlőn-a rezes lemosó permetezést is. Minél nagyobb koncentrációjú legyen a réz.
Előzmény: groowe (4573)
fefe73 Creative Commons License 2008.08.01 0 0 4574
Nálam a roskadásig annyit jelent,hogy egy tőkén hagyok kb 10-12 csapot,ebből lesz 2-2 vessző és ha jól sikerül mindegyiken 1-1 fürt.Ez idén bejött.Szerintem nem túlzás csak szépen van rajta.Amúgy kétkaros Moser művelésű.
Előzmény: Cirfandlia (4566)
groowe Creative Commons License 2008.08.01 0 0 4573

off
scsaba1 lemosó permetezésre  jó a agrol vagy a vegesol eReS?
ősszel is le szoktad mosni a fákat,nem csak tavasszal?

 

tudom hogy ostoba kérdés,de a szőlőt is le szoktátok tavasszal lemosóval permetezni?

 

Előzmény: scsaba1 (4564)
RAMBO Creative Commons License 2008.08.01 0 0 4572
Igen, további tipikus tünete z orbáncnak a tőke teljes felkopaszodása úgy, hogy a fürtök ott maradnak rajta fonnyadozni.

Én is használtam Dithane-t mégis három tőkem elhalt így.
Előzmény: F.Szilvi (4567)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!