Keresés

Részletes keresés

Zeszter79 Creative Commons License 2008.09.03 0 0 310
Köszi. Te jobb vagy, mint én. Én alig találtam valamit ezekről az eprekről. :) Mégegyszer köcike. :)
Előzmény: IWAS (309)
IWAS Creative Commons License 2008.09.03 0 0 309

Hi!

Utánaolvastam a netem a kérdésnek. Mivel csak 3 csereped van, a legegyszerűbb egy fűtetlen garázsban (vagy valami hasonló helyen) átteleltetni. Ha a kiültetést választod, akkor utána várj az első fagyokig, majd borítsd szalmával a töveket 20-30 cm vastagságban a fagykárosodást megakadályozandó; de arra persze senki nem vállal garanciát, hogy 100%-ban sikeres lesz a teleltetés.

Előzmény: Zeszter79 (308)
Zeszter79 Creative Commons License 2008.09.03 0 0 308

Helló!

Nekem is pont az lenne a kérdésem, hogyan lehet át-teleltetni a csüngő epret. :) Nekem 3 cserepem van és nekem is sok epret hozott. :)

 

 

Úgy tudom, hogy cserepeket, balkonládákat nem nagyon szabad kint hagyni télen növényestől, mert nem nagyon védi semmi a földet, és megfagyhatnak. Olyat is hallottam, hogy esetleg ki lehetne ültetni, és ott át tud telelni. De nem tudom eldönteni...

IWAS Creative Commons License 2008.09.02 0 0 307

Szia!

A saját tapasztalatomat tudom leírni. Én október végén bevittem egy sötét, hűvös, nem fagyos helyre. Heti 2x öntöztem (kevés vízzel). A levelek lassan, egyenként leszáradtak, amiket eltávolítottam. Tavasszal mindegyik tő szépen kihajtott. Nos, itt követtem el a hibát: visszatettem az erkélyre, ahol közvetlen napsütés érte (bár csak délelőtt), ami végzetesnek bizonyult. :( Most úgy látom, hogy vagy először egy árnyékos helyen kellett volna tartani néhány hétig visszahelyezés előtt, vagy megpróbálni a ház mellett (ahol enyhe teleken nincs komoly fagy) átteleltetni. Azt biztos tudod, hogy nyár végétől már nem szabad tápoldatozni.

Előzmény: Gaberan89 (306)
Gaberan89 Creative Commons License 2008.07.26 0 0 306
Üdv Mindenkinek!
Tavasszal rendeltem a Starkl katalógusból néhány tő csüngőepret. Nagyon meg vagyok elégedve velük, meghálálják a gondoskodást. Igaz csak július elejétől teremnek, de azóta 1kg finom epret már leszedtem róla. A földjük jó trágyás kertiföld és virágföld keveréke. Sikeresen lehet őket szaporítani is az indákról.
A kérdésem a következő lenne: télen kinn hagyhatom őket ládástól a teraszon, vagy vigyem őket hűvös, de nem fagyos helyre? Illetve télen milyen gondoskodást igényelnek? (pl locsolás)
Előre is köszönöm a segítséget!


taormina1 Creative Commons License 2008.06.15 0 0 305
Sokáig asszittem, hogy a Senga sengana latinul epret jelent:-)
De most már legalább tudom, hogy mit keresek. Összel megválaok attól az ágyástól most már tényleg.
Előzmény: F.Szilvi (296)
Flanell Creative Commons License 2008.06.15 0 0 304
Leeszed az utolsó szem epret is, aztán adsz nekik rovarölővel.
Érés közben meg csak nem permetezi az ember mosogatóval és ecettel azt, amit meg akar enni. Akkor inkább ha már annyira sürgős, létezik 3 napos permetszer is.
Előzmény: common (303)
common Creative Commons License 2008.06.15 0 0 303

Szoval ezek a kis - inkabb fekete, kevesbe zold - tetvek sanyargatjak az uj hajtasokat, viragokat, bimbokat.

Mit lehetne tenni? Otlet?

Azt olvastam vhol, ecetes, mosogatoszeres vizzel meg lehet probalni lepermetezni oket.

F.Szilvi Creative Commons License 2008.06.15 0 0 302
Megkaptam és válaszoltam is..:-)
Előzmény: Flanell (301)
Flanell Creative Commons License 2008.06.15 0 0 301
Írtam egy mailt az itt megadott címedre.
Előzmény: F.Szilvi (300)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.06.15 0 0 300

Ó  igen, nagyon kellemes íze van és mindig mézédes....nekünk már több mint 30 éve van ez a fajta ,a 80-as években nagy sláger volt, szinte mindenhol csak ezt a fajtát lehetett kapni, aztán a sok új fajta mellett valahol  lemaradt ,pedig bátran állítom, hogy az egyik létező  legjobb ..

Előzmény: Flanell (299)
Flanell Creative Commons License 2008.06.14 0 0 299
Volt nekem egy hasonló fajtám vagy 20 éve, ami különlegesen aromás volt.
Ez nagyon aromás?
Előzmény: F.Szilvi (296)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.06.14 0 0 298
Na azért nem óriások...normál kistányéron vannak..
Előzmény: FejerGyuri (297)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.06.14 0 0 297
Mielőtt szétdurrannék az irígységtől, jó volna tudni, hogy a tál kicsi, vagy az eprek ilyen nagyok...? :-)
Előzmény: F.Szilvi (296)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.06.14 0 0 296

Na  majd a Senga-sengana..:-))

Előzmény: FejerGyuri (295)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.06.14 0 0 295
Igen, a takarást én fenntartom egész évben, sőt télen is hiszen a növényt védeni kell a kiszáradástól a letermett időszakban is. Különösen nyári kánikulában... A téli takarás a föld regenerációját segíti elő. (A takarásban esetlegesen megbúvó kártevők más tészta, ha a kártevő-problémát másképp is meg lehet oldani, én inkább a takarás mellett maradnék.)

Ha kicsik az eprek, akkor vagy nem kapott elég vizet érési időben, vagy rossz a fajta. (Ha nagyon rossz lenne az ápolás, a leveleken is igencsak meglátszana...) Én tehát a rossz fajtára gyanakszom, viszont azt írod, nem ez az első éve ennek a fajtának. Nekem az ismerősöktől kapott ismeretlen fajták rendszerint nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket: kaptam / vettem már ehetetlen ízű keserű-, savanyú fajtákat is.

Nekem azok a fajták váltak be, amelyeket nagy forgalmú kertészetekben vettem, ahol garantálják a fajtaazonosségot, és amelyeket végül magam szaporítottam el a kívánt darabszámra. Egyébként szerintem legalább 2 fajtát érdemes tartani: egy folytontermőt és egy egyszer termőt. Én amíg egy fajta meg nem mutatja, milyen gyümölcsöt terem, addig balkonládában vagy kicsi parcellában lakik, és max. 12 kísérleti tővel foglalkozom egyszerre. Nagyon sok munka vész kárba, ha egy érdemtelen fajta 100 tövét gondozom majdnem egy évig, aztán derül ki hogy apró-, ízetlen-, vagy valamilyen kártevőre kimondottan sebezhető. Pillanatnyilag 4 innen-onnan szerzett fajta várja, hogy termesztésre érdemesnek ítéljem. Ebből 3-nak volt alkalmam megkóstolni a gyümölcsét, de nem ütik meg az élvezhetőség mértékét sem, ezért sajnos komposzton végzik...
Előzmény: taormina1 (294)
taormina1 Creative Commons License 2008.06.13 0 0 294
A takarást akkor is folytatjátok, ha már letermett a növény? úgy értem, érdemes megújítani azután is?
Nekem nagyon hitvány lett az epertermés, pedig az idén elöször maguk a növények jó nagyok, egészségesek lettek rengeteg virággal. A termés is rengeteg, nem azt mondom, de a nagysága ritkán nagyobb 1 cm átmérönél; össze se lehet hasonlítani a boltival. Rosszul csinálok valamit, rosszak a fajták, vagy megvénült az ágyás. ezt az ágyást már föl akartam szedni, mert úgy tudtam, hogy 3 évenként kell, de aztán azt írtátok, hogy nem érdemes, és különben is, az idén nagyon szép volt, hát benne hagytam. Rosszul tettem?
FejerGyuri Creative Commons License 2008.06.13 0 0 293
Cikk(ek) a szamócáról
http://www.edenkert.hu/cikkek/gyumolcs/szamocarol-diohejban/
vera57 Creative Commons License 2008.06.07 0 0 292
A fűnyesedékes talajtakarás nálunk is nagyon jó az epernek, meg a meztelencsigának is. Ott bújkál a nyesedék alatt, és versenyezünk, ki találja meg hamarabb a legszebb epret.
Előzmény: FejerGyuri (290)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.06.04 0 0 291

A Volldünger egy, a növény által könnyen felvehető teljes értékű táp, granulátum formájában .

 

Előzmény: FejerGyuri (289)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.06.04 0 0 290
A bimbólikasztó bogár kb 2-3 mm-es ici-pici fekete bogárka. Biztosan nem keverhető össze a tetűvel, amelyikből rengeteg szokott lenni, és nem szalad el. Méretéhez képest a bimbólikasztónak elég nagy "ormánya" van, ezzel szúrja meg az eperlevél szárát, aminek következtében az fél órán belül lekonyul és másnapra elszárad.

Elég nehéz meglátni egy ilyen bogárkát, mert ijedős és gyorsan szalad. Ha éppen szurkál, akkor tudom meglesni. Nyilván (Piretrines vegyszerrel) lehetne permetezni, de én nem teszem (elsősorban a gyerek miatt).
Tulajdonképpen a rendszeresen lekonyuló és elszáradó levelekből lehet tudni, hogy garázdálkodik a bimbólikasztó.

Bár eddig a fűnyesedékes talajtakarás nagyon megdobta a tövek méretét, élek a gyanúperrel, hogy ez a füves talajtakarás kedvez a bimbólikasztók szaporodásának. Úgyhogy jövűre a 2 ágyás közül csak az egyiket takarom, és megnézzük, mi lesz belőle.
Előzmény: common (287)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.06.04 0 0 289
Köszönjük. Azt hiszem, a marhatrágyás föld, meg a locsolás megmagyarázza a jó termést és ízt. De mi az a Volldünger?
Előzmény: F.Szilvi (288)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.06.04 0 0 288

Őszintén..semmi különlegeset nem kapott, na jó...marhatrágyás földet, kis Volldüngert,néha  locsoltam... de amúgy semmi mást. Tavaly naponta szedtem le 1,5 kg-ot,a kislányom aki  imádja az epret, mondta, hogy " anya én már nem szeretem"... mert annyi termett, lekvárt hegyekben főztem be.

Édesanyámnál a szőlősorban a tőkék között vannak,  már 30 éve  így csinálja és mindig teli találat a Senga-sengana,mi csak ajánlani tudjuk ezt a fajtát...:-))

 

Előzmény: FejerGyuri (286)
common Creative Commons License 2008.06.04 0 0 287

Ezek a bibolikasztok hogy neznek ki?

 

Jobban szemugyre veve nalam is vannak a levelkezdemenyeken kis zold, fekete tetvek. Szerintem meg nem veszes, de gondolom nem art szemmel tartani.

A kifejlett leveleken nem lattam ilyesmit.

Egy kis tetu az normalis?

Előzmény: FejerGyuri (283)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.30 0 0 286
Mi is szeretnénk mézédes Senga-Senganát termeszteni! Azt elárulnád-e minékünk, milyen gondozást kap(ott) ez a mézédesen finom Senga-Sengana? Úgy értem: komposztot, trágyát, locsolást, talaj-takarást, permetezést, folyékony trágyát, stb. mikor, mennyit?
Előzmény: F.Szilvi (285)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.05.30 0 0 285
Nálam már 1 hete érik a Senga-Sengana, nem cserélném le semmilyen más fajtára...mézédes...hmm.
fárosz Creative Commons License 2008.05.30 0 0 284
Érdekel. Köszönöm :-)
Előzmény: FejerGyuri (283)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.29 0 0 283
Nagy fába vágja az ember a fejszéjét, ha vegyszer nélkül akar termeszteni. Idén a bimbólikasztó bogarak a Kletter-töveimen a kicsi levélkezdeményeket nagyrészben tönkreteszik. Már nem lehet mit csinálni, jövőre új ágyás, trágya, komposzt... Sajnos idén még alig volt érett komposztom, és azt a gyümölcsfák ültetésénél elhasználtam.

Az Ostarák még balkonban laknak, hiszen ágyást kell csinálni nekik. Füves részt kell feltörni, trágyázni, stb. Van egy új egyszer termő fajtám, úgy hívják: "Korona", nekik is... Egyenlőre jól vannak a balkonban, virágoznak zömmel. (Csak az Ostara.) Frigó palánták voltak, nincs három hete, hogy megjöttek, levél nélkül, 12 db. kicsi gyökérboholy... Még igencsak cseperednek. .

Ma este nekiülök, kijegyzetelem a komposzt-recepteket az Alwin Seifert: Kertészkedés mérgek nélkül című könyvből. Érdekel? Van egy nagy kocsi gombatrágyám (istálló trágya alapú), meg tavalyról rengeteg korhadó falevelem, amit gyűjtöttem. Őszre nagy mennyiségű komposztot szeretnék ezekből...
Előzmény: fárosz (282)
fárosz Creative Commons License 2008.05.29 0 0 282

Gyuri!

 

Egyetértek veled. Remélem többen vannak ezen a véleményen.

Örülök, ha sikerült több infot bíztosítani. Érdekes, hogy az ember azt hiszi, hogy azt a bizonyos dolgot pontosan tudja, aztán kiderül, hogy van még amit helyére lehet rakni.

 

Gyuri!

Osztarák a helyükön laknak már?  Én már 2 hete szedem. Szerintem a tiéd is fog már az idén teremni :-) amennyire én ezt a fajtát ismerem.

 

 

Előzmény: FejerGyuri (281)
FejerGyuri Creative Commons License 2008.05.29 0 0 281
Köszönöm / köszönjük a sok érdekes dolgot itt és az Öngyógyító.. topikban. Sokkal időtakarékosabb mindennek idejében utánanézni, mint vad hibákat, mulasztásokat elkövetni és szívni, mint a torkosborz. (Saját tapasztalat...) A következő ökölszabályokat szűrtem le magamnak: Ismerni kell:

1) a növényt, annak minden szükségletét, szokását, normális- és normálatlan viselkedését, tipikus betegségeit, (tipikus betegségre kevésbé érzékeny fajtákat érdemes választani),
2) a kerrt talaját: erősségeit, gyengéit, összes javítási lehetőségeit,
3) a talajban lakó lények tevékenységét, és hogy hogyan fordíthatjuk a hasznunkra,
4) végül a magunk teljesítőképességét is, ezért inkább kevesebb növényt gondozni, de azok kapjanak meg mindent idejében, amire szükségük van,

különben állandó kínlódás van a betegségekkel és a silány terméssel.
Előzmény: fárosz (280)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!