Keresés

Részletes keresés

Corsario Creative Commons License 2008.09.04 0 0 4667

Egy Balaton-menti áruda oldalán ezt találtam a Néróról, itt csemegeszőlőként írják le. (milyen lehet a semleges ízü szőlő? ..talán vízizü?):

Nero

 

Szinonim név, nemesítői jelzés: ­

 

Termesztési értéke: korai érésű, erős növekedésű, bőtermő, termésátlaga 11-12 t/ha, toleráns, államilag elismert ( 1993) csemegeszőlő fajta. Talaj és fekvés iránt nem igényes, fagytűrő, gombás megbetegedéseknek viszonylag ellenáll, de egyes évjáratokban rothadásra hajlamos, szárazságra mérsékelten érzékeny, zöldmunka igénye közepes, jól szállítható, borkészítésre is alkalmas, bora színanyagban gazdag. Bejelentett klónja nincs. Felhasználási aránya 1973-1997 között: 0, 0 1 %, utóbbi években növekvő, telepített terület 8,6 ha.

A fürt: vállas vagy szárnyas, nagy, átlagtömege 200 g, tömött; a bogyó ovális, kék, középnagy, átlagtömege 2,3 g, nem mintázott, hamvas; húsa ropogós, huss; íze semleges; héja vékony, viszonylag olvadó.

Morfológiai szempontbó1 hasonló fajta: Medina, Rita .

Előzmény: jacsoj (4665)
Corsario Creative Commons License 2008.09.04 0 0 4666
Ezek szerint neked van Néród? Igaz, hogy  majdnem rezisztens és évi 2 rézgálicon kívűl nem kell neki mást adni?
Előzmény: jacsoj (4665)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.03 0 0 4665
Kérdezzél meg két hónap múlva.
A Néró már nem csemegeszőlő.
Előzmény: Corsario (4662)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.03 0 0 4664

Hát igen.....:-(

Viszont nagyon érdekesnek találtam a különböző támrendszerű szőlőtáblákat..

Most láttam előszőr  szinte a földön  ülő törpe sorokat, meg is lepődtem...

Előzmény: Törölt nick (4663)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.03 0 0 4663
Tényleg sok az új telepítés, pedig a szőlő ára csak 50 Ft....
Úgy gondolom, hogy a többség él a jelenlegi támogatási lehetőségekkel, meg hát valahol dolgozni kell, azonban a környékbeli munkaadók 4-500 Ft-os órabérei nem valami csábítóak. Akkor már inkább a szőlő.
Előzmény: F.Szilvi (4661)
Corsario Creative Commons License 2008.09.03 0 0 4662
üdv. Szakkönyvek és oltványtermesztők azt mondják, a Nero alkalmas csemege és borszőlőnek is. Van arről valakinek tapasztalata milyen a Néróból készült bor ??
Előzmény: scsaba1 (4659)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.03 0 0 4661

Köszi..

Múlt héten lent jártam Soltvadkert...Kiskunmajsa térségében  stb. hát meglepődtem, hogy ott a homokon mennyi szőlőültetvény volt, mint nálunk a kukoricaföldek, nagyon tetszett...:-)

Előzmény: scsaba1 (4657)
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4660
Lemaradt a linklink
Előzmény: scsaba1 (4657)
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4659
Az érési idő évjárat és fekvés függvénye is.

Pl. a Nero meleg helyeken augusztus végén elkezd érni, de hosszan fent lehet tartani a tőkén, akár szeptember 15-20.-ig is.

Ami nekem van:
Eszter, Lidi, Pölöskei, Nero, Moldova.

A Moldova is sokszor elkezd már érni szeptember végén, de ez is majd' egy hónapig fent lehet tartani a tőkén. Ilyenkor már a bogyó elkezd töppedni és nagyon édes lesz. (Persze ez is csak szép, száraz, napos őszön.) Tehát az érési idő elég relatív.
Előzmény: jacsoj (4658)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4658
Ezeket a szőlőket csak ajánlod, vagy már termése is van?
Nálam egy-két fajtánál nem stimmel az érési időd.
Előzmény: scsaba1 (4655)
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4657
Én innen szoktam hordani:



Még nincs fent az ideji árjegyzék, de érdemes végiglapozgatni "Egyéb csemegeszőlőfajták" menüpontot is. Olyan szőlők vannak, hogy az ember hanyattesik... :) Pl. Kismis szogdiana.. Hosszabb a szőlőfürt, mint a vonalzó...:)

Én ezeket is tizesével hordom, így nem tudom, hogy lehet-e venni náluk 1-2 darabokat is a kiszemelt fajtákból. (Szerintem igen.) Minden estre célszerű már október közepén megrendelni, mert akkor még biztosan van minden fajtából nekik.
Előzmény: F.Szilvi (4656)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4656

Igen déli száraz oldal, most nagyon is száraz ..:-(

 

Hát ez nagyszerű....te nagyon otthon vagy ezekben a dolgokban..

Akkor már tudom is, hogy ...de hoppá ,lehet az ESCA-s szőlő helyére egyáltalán másik oltványt ülltetni..?

Mert akkor meglépném az általad ajánlott listából választva..

Előzmény: scsaba1 (4655)
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4655
Akkor lehet, hogy jó helyen van. Jóféle száraz, déli domboldal. Nálunk az alföldön mind a Kardinal, mind a Szőlőskertek szépen rothad. Kiváltképp az esőztetve öntözött házikertekben, ahol két sor szőlő között öntözik a paprikát, babot stb.

Rezisztens fajták:

Nem kell Németországig menni. Mi, magyarok is élen járunk ezen fajták nemesítésében. Ezek a szőlők különféle amerikai ill. távol-keleti felmenőkkel (vitis amurensis) rendelkeznek. Ezektől a szülőktől-nagyszülőktől hidegtűrést, ill gombabetegségekkel szembeni ellenállóságot örököltek.
Így jóval kevesebb permetezéssel termeszthetők. (Persze atkára ill. orbánc ugyanúgy megjelenik rajtuk, mint a hagyományos fajtákon.
A legelső és legismertebb képviselője a Zala gyöngye volt ezeknek (bár ez lisztharmatra még érzékeny), ill a Pölöskei muskotály.

De van már komplett fajtasor rezisztens szőlőkből augusztus elejétől október végéig. Én már nem is hozok hagyományos fajtákat (Csaba gyöngye, Szőlőskertek, Saszla stb.), csak ezeket a fajtákat:

Eszter - kék : aug. eleje
Platina (Augusztusi muskotály) fehér: aug. közepe
Lidi - piros: aug közepe

Nero- kék: szept elejétől
Pölöskei - fehér : szept. eleje
Fanny - fehér : szept eleje
Kinga - piros : szept közepe

Teréz - fehér : október eleje
Moldova -kék: október vége.

Persze ezen kívül még van néhány fajta ebből a sorozatból.
Előzmény: F.Szilvi (4653)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4654
Köszönöm szépen! :) Csak kísérletnek szánom, nem akarok belőle feltétlenül szüretelni... :) Lesz kis szőlő a szobaablakban, juhééé :)
Előzmény: scsaba1 (4652)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4653

Igen a kékek azok új telepítések, Kardinalill.Hamburgi muskotályos..

Őszíntén nem vettem észre, hogy érzékenyebbek lennének...

A fehérek fajtáival  állok hadilábon, még képről is nehezen azonosítanám be mert annyira sokféle, de mégis hasonló fajta van .

Egy  nagyon kedves ismerősőm, németből hozott  olyan oltványokat, amelyek  állítólag sokféle  betegséggel szemben rezisztensek.....hát nem tudom mit gondoljak róla...?De nem lenne rossz...

Előzmény: scsaba1 (4651)
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4652
Esély az van rá, de a magonc nem igazán fog hasonlítani a szüleire. Majdnem biztos, hogy nem lesz olyan nagy és szép fürtje, mint amiből a magot vetted ki.
Ivarosan csak a nemesítők szaporítják, gondosan kiválogatva a szülőpárokat, majd a többszáz magoncot szelektálják.

A szőlőt ivartalanul szaporítják oltással vagy dugványozással.
Előzmény: Törölt nick (4648)
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4651
A lila szerintem Kardinal. Ilyen nagy méretű fürtel és augusztus közepi-végi éréssel ez a legelterjedtebb a hagyományos csemegeszőlők közül, ill. nincs is nagyon más.
Peronoszra és rothadásra érzékeny? Mert ez is az egyik fajtatulajdonsága :)

A fehér talán Szőlőskertek királynője, bár annak mintha hosszabb bogyói lennének. Szintén elterjedt fajta, a Kardinallal együtt érik, és szintén érzékeny mindenre.

Csak megszállott kertészeknek... :)
Előzmény: F.Szilvi (4649)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4650
Hát.... akkor  szerinted ősszel vágjam ki, vagy adjak neki jövőre még egy esélyt?
Előzmény: Ferig (4647)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4649

Szia

 

Sajnos nem vagyok  otthon a fajták tekintetében , örökölt szőlő, egy nagy szőlőskert volt amikor megvettük szüret után,  egy évig végigcsináltam és köv. ősszel  kivágtuk, a borszőlőt csak a csemegéket hagytuk meg..

Előzmény: groowe (4645)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.02 0 0 4648
Bocs a teljesen ostobának tűnő kérdésért, de hol máshol tehetném fel, ha nem itt! Ha egy szőlőmagot beledugok egy cserép tápanyagban gazdag virágföldbe, van esély rá, hogy növény serken belőle? :) Köszi előre is!
Ferig Creative Commons License 2008.08.27 0 0 4647

Én is úgy gondolom. Ez a második nem orbánc, ez ESCA-s. :-(((

Előzmény: F.Szilvi (4644)
napalm. Creative Commons License 2008.08.27 0 0 4646
itt nézelődj, hátha ráismersz:
http://www.vitis.floranet.hu/index.php?page=shop.browse&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=1
Előzmény: groowe (4645)
groowe Creative Commons License 2008.08.27 0 0 4645

Szilvi milyen fajta szőlők  azok amiket belinkeltél?nagyon szép termésük van.

 

apropó kis segítséget szeretnék kérni.

egyik ismerősöm adott ennivaló szőlőt,és nagyon finom ,ízletes volt,de sajnos a nevét nem tudta megmondani.tudtok ebben segíteni?

fehér csemegeszőlő volt,muskotályos ízű,elmondása szerint most érik,eléggé bőtermő,a szemek közepesen nagyok voltak,sárgás színűek,a fürt nem volt vmi nagy,kb 12-15 cm közötti,a fürtön a szemek lazán voltak,és a szőlőszemek szép gömbölyűek voltak.

favorit lehetett vagy palatina?

Előzmény: F.Szilvi (4642)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.08.27 0 0 4644
Nem -nem a két felső kép , két külön tészta...
Előzmény: Ferig (4643)
Ferig Creative Commons License 2008.08.26 0 0 4643

A bosszúság mellett van minek örülni, nagyon szép az alsó két képen látott szőlőd. :-)

No, de a fölső két kép ugyanarról a tőkéről készült? Ugye nem?

Előzmény: F.Szilvi (4642)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.08.26 0 0 4642

 

Ma készítettem aktuális képeket, a felkopaszodott tőke szépen kihajtott ismét...tehát élni akar!!

Az első a sorban jobban megmutatja a baját,de azért nem panaszkodhatom...mint a két utolsó kép is mutatja .:-))

 

 

 

Előzmény: Ferig (4640)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.26 0 0 4641
Orbánc. Nekem is van sok sajnos
Előzmény: RAMBO (4639)
Ferig Creative Commons License 2008.08.26 0 0 4640

Könnyen lehet, hogy bár a látott tünetek hasonlók, de mégsem ugyanarról a problémáról van szó.

 

A zweigelt képeden amellett, hogy elfonnyadt a fürt, a levelek épek. Ez jó eséllyel kocsánybénulás. Hasonló problémám nekem is volt/van szintén zweigelten. Volt olyan év, amikor ~20 %-a szőlőnek emiatt "a tőkén maradt". Eleinte próbálkoztam keserűsós (MgSO4) permetezéssel, de érdemi megoldást nem értem el vele. Ami segített, az a tápanyagpótlás és a visszafogott terhelés (rövidebb szálvessző, kevesebb termővessző, kevesebb fürt).

 

Ép fehér tőkén én még nem tapasztaltam kocsánybénulást, ettől persze még lehet, de a fehér szőlődön más kísérőtünetek is vannak, ami arra utal, hogy a "kocsánybénulás" vessző (ESCA), vagy levélbetegség (orbánc) következménye. Erre utalt Rambo is. Ez a problémásabb eset!

 

Kb. 2-3 hete (F.Szilvi esetén) komoly értekezést folytattunk a szőlőorbáncról, ajánlom figyelmedbe.

Előzmény: ZoGe (4636)
RAMBO Creative Commons License 2008.08.26 0 0 4639
Ez olyan, mintha orbánc lenne!
Előzmény: ZoGe (4637)
RAMBO Creative Commons License 2008.08.26 0 0 4638
Igen, használok. A blogomon minden permetezést leírok, amolyan "nyitott pince" alapon.
Előzmény: kiwancsi (4634)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!